Komité Nij Frysk Kostüm d((e kant De N.R.V. jubileerde J NEDERLAND Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 5 Vrijdag 31 October 1952 7e Jaargang No. 87 RedacteurL. KIEZEBRINK Van Kleingeld tot Groot geld 25 jaar in actie voor reizen en trekken Consultatiebureau voor 4 Twee meisjes op inbrekerspad Bioscoopnieuws Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Redactie-adres: KI.3INZAND 7 Telef. 2872 Verklaring Lantaarnopsteker aangereden De Winkelsluiting zuigelingen Schilderen weer gesubsidieerd Franeker Courant 100 jaar Geslaagd Gevonden voorwerpen W ymbritseradeel *ws W ^11^, SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. 1 De feestavond. 4 een •X het Het testament van Dr Mabuse Een Amsterdamse dame die een hu welijksadvertentie plaatste raakte in ken nis met een schipper. Deze lichtte haar op voor ƒ4000, bleek nog gehuwd ook en is gearresteerd. Naar aanleiding van de wereldspaardag 31 October. Door de leden werd nu veel meer ge bruik gemaakt van de reiden welke de N.R.V. in groter verband organiseerde, maar plaatselijk merkte men daar niet zo veel van. Wel werden allerlei lezin gen georganiseerd, en brachten tal van afdelingstochten naar tentoonstellingen en mooie streken de leden naar buiten, hij na afloop de dames van het gezel schap en de heer Stuurop bloemen aan bood voor al het moois dat zij deze avond brachten. Mevrouw Stuurop kreeg even eens bloemen, terwijl Henk ook nog door Jrhn van Elburg namens zijn collega’s gefeliciteerd werd. Het feest werd besloten met een ge zellig bal onder leiding van de heer G, Schuil met muziek van „The Serena- ders”. hearen Kools, Sixma Baron van Heem stra en dr A. Wasssenbergh. It komité hie oan inkelde persoanen frege om in üntwerp foar in forsiering fan it skelkje en tipdoek, passend by it Nij Frysk Kostüm. It doel hjirby is to kommen oan tipdoeken en skelkjes dy’t machinael makke wurde kinne en hwer- troch de priis leger bliuwe kin. Fansels is it altyd moaijer om skelkjes en tipdoe ken yn hantwurk to meitsjen mar dat stiet hjir buten. Twa üntwerpen fan Mefr. J. Bieruma Oosting binne bikroand en sille oankoft wurde en oan it Komite Fryske Dracht is de rie jown om ek noch in tredde ünt werp oan to keapjen. De Officier van Justitie te Utrecht eiste tegen de 49-jarige huisvrouw C. A. IJ.T. uit Amersfoort 12 maanden ge vangenisstraf met aftrek, omdat zij van 1 April tot 14 Augustus van dit jaar 6 japonnen, 3 rokken, 1 blouse, 1 wollen jumper, 1 paar sokken, 1 paar sportkou sen, 9 lakens, 2 kussenslopen, 2 ontbijt- lakens, 7 theedoeken, 1 paar handschoe nen, 2 gehaakte kleedjes en 2 knotten wol had gestolen in twee zaken in Utrecht. van op- den Het was dezer dagen 25 jaar geleden dat alhier een afdeling van de Neder- landsche Reisvereniging werd opgericht. Daarvóór waren er al meermalen Sne- kers met de N.R.V. die toen al 20 jaar bestond en reeds ruim 25000 leden telde op reis geweest naar Duitsland, Zwitserland, Zuid-Frankrjjk en Italië, maar het oprichten van een afdeling was zo maar niet een-twee-drie voor elkaar. Volgens het reglement waren daarvoor minstens 100 leden nodig. En hier woonden op z’n hoogst maar 40, plus een twintigtal in de wijde omtrek. Een feestavond leverde niet direct voldoende nieuwe leden op zodat de organisatoren voor de kosten opdraaiden, maar na hard werken werd een klein jaar later toch de hon derd bereikt. Twee Larense meisjes van tien en twaalf jaar zijn door de politie op heter daad betrapt, toen zij na schooltijd aan het inbreken waren gegaan. Reeds enkele malen was uit een woning aan de Eem- nesserweg het een en ander verdwenen: eerst werd een spaarbusje geleegd, daar na verdween uit een blikken trommel in de kast een bedrag van negentig gulden, nog later werd de gehele trommel 'met het overige geld gestolen. Het dagelijks bestuur van de Raad van de Friese beweging, gehoord de bewegingsconferentie van Friese voormannen in haar vergadering van 11 October 1952, constaterende, dat het ontbreken van een wettelijke status voor de Friese taal hoe langer hoe meer onbevredigende en ongewenste verhoudingen schept, constaterende, lat zulks bij herhaling ,en voortduring op verschillende terrei nen: onderwijs, gemeentelijk beleid, rechtspraak, ambtelijk verkeer, leidt tot uitspraken, beslissingen, compromissen en schijnbare „oplossingen”’, welke het rechtsgevoel ten enenmale niet kunnen voldoen, constaterende dat dit nog onlangs pijn lijk tot uiting is gekomen bij de viering van het 100-jarig bestaan van de Friese Maatschappij van Landbouw, toen met het oog op het aangekondigde bezoek van H. M. de Koningin, besloten werd, een reeds in het Fries voorgenomen wij- dingsdienst alsnog in de officiële rijkstaal te houden; van oordeel, dat één en ander het ge vaar inhoudt, dat bij het Friese volk het wanbegrip postvat, als zou de Nederland se rijkseenheid een belemmering vormen voor de vrije ontwikkeling van het Fries eigene; van oordeel, dat het ontstaan, bestaan en voortwoekeren van een dergelijk wanbegrip, zowel van algemeen Neder lands als van Fries standpunt beschouwd, noodlottig geacht dient te worden; doet een ernstig en dringend beroep op de Nederlandse regering om op zeer kor te termijn het lues wettelijk te erken nen als Nederlandse taal, en dusdoende mede te werken tot het voor eens en voor altjjd uit de weg ruimen van bo- bengenoemd gevaarlijk wanbegrip. Bovenstaande verklaring is door de Raad verzonden aan de Ministerraad. Juryleden holledracht: Mefr. Castelein v. d. Hem, Mefr. KarsStienstra, Dr F. Sixma Baron van Heemstra en Dr A. Wassenbergh. Twa jury-leden, t.w. Mefr. FaberHornstra en Mefr. v. d. Minne Burna hiene tynge fan bihindering stjürd. Der wiene meiinoar 20 ynstj drin gen. By de'bioardieling gauwen de folgjen- de bitingsten: De holledracht moat passe by it kostüm en in foarm hawwe dy’t gaedlik is foar jong en aid. Neidat alle ynkommen modellen fan ünderskate dames past binne, it foar en tsjin bisjoen en hifke is, kaem men ien- riedich ta de folgjende ütspraek: „De béste ynstjüring foar de holle dracht is ynkaem under it motto: „Sljuchtwei”. By it iepenjen fan de nam- me brief die it bliken dat dizze ynstjü ring wie fan Jfr. H. C. ter Poorten, Ka- pelstrj. 12, Snits. Dit wie dus de earste priis. In earfolle formelding is doe noch takend oan it motto „Ungetiid”, it die bliken dat dit üntwerp fan deselde yn- stjürster wie. Beide ynstjüringen binne tige wurdearre mar dochs waerd mei klam fêststeld, dat de bikroande holle- drachten allinne tsjinje kinne foar in kelde heechtijdagén, bygelyks as breids- dracht. It oan’t nou ta propagearde kap- ke, yn materiael en foarm passend by it kostüm waerd ek nei de ütslach fan diz ze priisfraech as it béste achte, binam- men as der bypassende forsieringen by droegen wurde. Neidat de priisrjochters de ütslach as hjir boppe neamd, fêststeld hiene is oan 9 belangstellende froulju en manlju frege as hja mei it bislüt fan de jury akkoard gean koene, allegearre koene hja dit mei in folslein „ja” bi- anderje. Bioardielingskommisje foar de forsie ring tipdoek en skelk: Mefr. Castelein v. d. Hem, Eecenvan Zetten, jfr. A. Jorritsma, Mefr. KarsStienstra en de .Sparen!.... Geen denken aan, mijn salaris gaat prompt iedere maand op!” Het werd bijna triomphantelijk uitgeroe pen, daar op het Scheveningse terras, waar drie jonge verpleegsters als poesen zaten te zonnen. Die kreet klonk als een uitdaging, onmiddellijk viel de vriendin bij. „Nee hoor, ik spaar geen cent, je komt door de stad, ziet wat leuks, koopt dit eens en dat eens en je beurs is leeg voordat je het weet”. Ja, wat kan nu ook een jonge verpleegster, misschien nog een leerling, -met haar geld doen? Hoog stens eenmaal per jaar met een goed kope vacantiereis mee en verder gaat al les op aan zakgeld en enkele hoognodige kledingstukken. Geïnteresseerd luisterde ik naar het ge babbel over lage salarissen, vele verlan gens en een extraatje van de ouders als de vacantie voor de deur staat. Plotseling nam echter het gesprek een keer. Num mer drie, die bedachtza..m met kleine slokjes van haar kopje thee zat te ge nieten, mengde zich in het gesprek. Haar ogen twinkelden van plezier en blij ver telde ze hoe ze iedere keer wanneer ze boodschappen had gedaan, haar beurs omkeerde, het kleingeld er uit viste en al de muntstukjes in de gleuf van een spaarbusje had gestopt. De vriendinnen luisterden toe en knikten instemmend. Nee, dat was waar, dat merkte je eigen lijk niet. Die kleine centjes telde je toch ternauwernood als je tegen het einde der maand de beurs inspecteerde en geluk kig met een briefje var een gulden was. Toen kwam de vraag, de vraag, die even uitdagend klonk als de kreet met de bekende woorden „Sparen, geen denken aan!" „Weet je, hoeveel ik nu heb?” Na tuurlijk moesten de vriendinnen raden. Vijfentwintig gulden? Of was het min der? Het was tachtig gulden, een dikke tachtig gulden. Het kleingeld was groot- geld geworden en de som was veel groter dan ze zelf had durven vermoeden. Nu zat de vlijtige spaarster te overwegen wat ze zou doen, over een paar maan den een winterjas kopen of in Januari een cursus volgen. „In ieder geval”, voeg de ze zichzelf kennend'' en wijs er aan toe „ik heb tachtig gulden op een spaar bankboekje gezet. Als je het geld thuis hebt, kom je er veel te gemakkelijk aan”, maar tot een afdeling met een eigen Gelijk heeft ze. Geld dat op de spaarbank staat gebruik je niet voor dagelijkse uit gaven, dat gaat niet in de grote hoop verloren. Haar geld ligt nu veilig gebor gen. Ze zal het vermoedelijk wel gebrui ken als ze voor „grote dingen” veel geld nodig heeft. Gesprekken afluisteren is niet netjes. Doch zo’n paar losse opgevangen zinnen kunnen een mens aan het peinzen bren gen. Die betrekkelijk onbezorgde jonge blommen moeten het me maar vergeven, dat ik hun gesprek hier weergeef. Ze raakten de zorg van vrijwel iedere huis vrouw. „Sparen in deze dure tijd? Ón mogelijk!” En toch, het zustertje speelde het van een klein salaris klaar, eerlijk gezegd door zichzelf een beetje voor de gek te houden. Had ze iedere maand een tientje op zij gelegd, dan was ze er ook gekomen. Een tientje aan het begin van de maand telt evenveel als de kleine centjes, die ze gedurende de maand uit haar beurs schudde. Een tientje aan het einde der maando nee, dat telt dub bel en komt niet in de spaarpot terecht. Zullen we dan maar verstandig worden en aan het begin van de blijde inkomste van het geld direct het spaargeld naar de spaarbank brengen? Dat is niet zo moei lijk en heus, het is de enige manier om straks een groot bedrag te hebben en grote dingen te kunnen doen of kopen. Eerst sparen dan kopen, het is oude wijsheid, die niet bedriegt en geld op brengt Er is ingebroken in de stoffenzaak van de firma H. T. in de Witte de Withstraat te Rotterdam. Vermist worden 30 coupons stoffen ter waarde van ƒ5 a 16’'00, 30 aan geld en wat kwitantie- zegels. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De bezorger van „De Volkskrant” te Wagenberg, J. Brenters, is te Hoge Zwa- luwe, bij het rondbrengen van de krant, toen hij per fiets de rijksweg HogeLage Zwaluwe overstak, aangereden door een personenauto. B. werd ruim twintig me ter meegesleurd, bleef zwaar gewond lig gen en overleed na een kwartier. Bikroaning üntwerp foar forsiering skelkje en tipdoek en ütslach priis fraech foar in holledracht, pas sende by it nij Frysk Froulju’s Kostüm. Bij een gebruik'’ijke avondrondgang Constateerde de lantaarnopsteker M. Bos ma Dinsdag dat de ve.lichting bvven ae overkluizing Singel Kleinzan i Suup- markt niet brandde. Hij haalde de lamp naar beneden en trachtte het manke ment te herstellen. Op dit moment na derde van de igel een personenauto, bestuurd door de hee.' R. Vermoedelijk heeft deze Bosma, die in het donker midden op de rijweg stond, niet, of te laat opgemerkt. De chauffeur heeft nog door krachtig remmen, waardoor de auto een hele slag omdraaide, getracht Bosma te ontwijken, waarin hij echter niet slaagde. Met een gapende hoofdwonde en vermoedelijk een lichte hersenschudding bleef B. op de weg liggen. Nadat de ont boden geneesheer dokter v. d. Heuvell de eerste hulp had verleend, werd B. bij de heer Kuipers binnengedragen en in de loop van de avond per ziekenauto naar zijn woning vervoerd. Omtrent de schuldvraag wordt door de politie een onderzoek ingesteld. Achtduizend gulden hebben de in woners van Heino bijeengebracht voor de familie Vonderman, wier boerderij, schuur en inboedel Dinsdag in vlammen' opgingen. De brandweer was wel spoedig ter plaatse, doch de brandspuit bleek de fect te zijn, zodat men niets kon uit richten. Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer, waarin Burgemeester en Wethouders van Sncek melding ma ken van de afkondiging van de winkel- sluitingsverordening. Dit betekent dat deze verordening thans in werking is ge treden en cat men zich aan haar bepalin gen zoals bijv, de verplichte halve dag sluiting heeft te houden. Men kan zoals in de advertentie wordt meegedeeld exemplaren der verordening ter secre tarie verkrijgen. Toen twee wielrijders in de Steen straat te Arnhem fietsten en een wagen wilden passeren, keek een van hen achterom en remde, omdat een trolley bus naderde. Een spatbord van de bus kwam in aanraking met de trapper van de fiets van de remmende wielrijder. Deze viel en werd door de trolley voort geschoven. Het slachtoffer werd met een bekkenfractuur in het Gemeentezieken huis opgenomen en is later aan de wond overleden. Op initiatief van burgemeester L. Rasterhoff is enige tijd gelden op het stadhuis een vergadering gehouden van vertegenwoordigers van de besturen der alhier bestaande wykverplegingen, nl. het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis met zijn beide afdelingen. Doel der vergadering was een mogelijkheid te zoeken, waardoor genoemde verenigingen gezamenlijk het consultatiebureau voor zuigelingen en het kleuterbureau zouden verzorgen. De burgemeester had daartoe een voorstel toegezonden, welk voorstel onder zijn leiding onderwerp van discussie was. Na bespreking werd besloten een com missie van acht leden samen te stellen, waarvoor elk bestuur twee zou aanwij zen, terwijl de kosten elk voor deel door de verenigingen zouden worden ge dragen. Genoemde commissie hoopt met 1 November de zorg voor het consulta tiebureau voor zuigelingen en voor het Kleuterbureau met 1 Januari 1953 over te nemen. gymnastiekclub, een eigen bridge- en dansclub, een zang- en toneelgroep e.d. heeft men het hier nooit kunnen bren gen. Daaraan schijnt ook nimmer een grote behoefte te hebben bestaan. Wel werd in 1937 onder leiding van de heer H. B. te Strake een zanggroepje ge vormd om een lezing van dé algemeen voorzitter over „Tessino”, het Zwitserse en Italiaanse Tessin, met Italiaanse lie deren op te luisteren. En dat voldeed zo goed, dat men bij elkaar bleef en de grondslag legde voor het Sneker a Ca- pella Koor, later, toen de heer Schrik de leiding kreeg, omgedoopt in het tegen woordige Sneker Cantatekoor. Namens het hoofdbestuur feliciteerde de heer Schreuder de af deling met dit jubileum, waarbij hij de oprichters hulde bracht voor hun initia tief en de afdeling voor het organiseren van zoveel mooie avonden, tochten e.d. Hij was er dan ook van overtuigd dat Sneek een steunpilaar van de N.R.V. zal blijven. Tevens bracht hg de gelukwen sen over van de afdeling Groningen, na mens welke hij de bestuursleden ieder een Gtoninger koek aanbood. Voor de afd. Leeuwarden, met 18 leden vertegenwoordigd, sprak de heer J. H. W. Janssen, die vooral de goede samen werking met Sneek roemde. Gedurende de maand September heb ben zich in Amsterdam 1221 verkeerson gelukken vorgedaan. Hiermede is de ver- keersongelukken-thermometer van dit jaar gestegen tot 9513. Zij staat thans 2.5 pet. hoger dan aan het einde van het derde kwartaal van 1951. Van de onge lukken in deze maand waren 12.7 pet. van ernstige aard. Van de 346 slachtof fers werden 117 of 33.8 pet. gedood of ernstigk gewond. Voor September 1951 bedroegen deze aantallen 317 en 89. Het totaal aantal slachtoffers steeg dus met bijna 10 procent en het aantal gedoden en ernstig gewonden met ruim 31 pet. Aan de Meeuwerderweg te Gronin gen botert het niet tussen de families H. en V„ die bij elkaar inwonen. De 38- jarige H. en de 42-jarige L. V. hadden reeds enige malen woorden. Bij de op nieuw oplaaiende twist greep V. een mes en bracht daarmee H. sneden toe in het been en over het gelaat. V. is door de politie gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. -■ Te Amsterdam zijn 12 man gearres teerd, 9 leden van het personeel van van Gend en Loos en drie helers. Ze stalen voor duizenden uit de loodsen dezer fir ma en de brutaliteit ging zover dat ze de gestolen goederen in een grote kist via van Gend en Loos aan bepaalde helers- adressen lieten bezorgen. Het schriftelijk verkeersexamen 1953 zal in geheel Nederland op dezelfde dag worden gehouden. Als datum is vast gesteld 10 Maart. In precies 17 uur kreeg de Amster damse diamantzetter Schleifer (Oosten rijker van geboorte) het jawoord van zijn bruid mej. Vink te Zaandam en waren ze getrouwd ook. De man kon een mooie positie in Brazilië krijgen en daarvoor moest het paar haastig emigreren. De Zaandamse autoriteiten verleenden alle medewerking om dit snelle huwelijk mo gelijk te maken. In de grote zaal, helaas maar voor een klein gedeelte bezet, volgde daarna de opvoering van een revue, waarmee alle opvoerenden een groot en vooral na de pauze welverdiend succes oogst ten. Als speciale attractie was ook een plaatsje ingeruimd voor onze jubileren de stadgenoot Henk Stuurop, wiens geestige „Gait Jan"-creatie eveneens met hartelijk applaus beloond werd. De voorzitter was dan ook aller tolk, toen Ook dit jaar zal gedurende de winter maanden een rijkssubsidie worden ver leend voor schilderwerk aan particuliere huizen en gebouwen en aan gebouwen van lagere publiekrechtelijke organen (gemeenten e.d.). De subsidie, welke we derom twintig procent der totale kosten zal bedragen, wordt dit seizoen verleend voor werk, dat wordt uitgevoerd tussen 17 November 1952 en 28 Februari 1953. De kosten van een binnenschilderwerk moeten per object minstens 600 bedra gen, voor buitenwerk minstens 250. Wanneer binnen- en buitenwerk één ob ject vormen, moeten de kosten minimaal 600 zijn. Dit seizoen mogen ook twee niet aan- eengrenzende opstallen tot één object de stellige verwachting uit te spreken dat over vijf jaar het aantal leden ver dubbeld zal zijn. Men is de laatste tijd bezig om enkele oude films weer in roulatie te brengen. Na „de Blauwe Engel” dit testament en ook de film „De Driestuiversopera” wordt wederom in de Nederlandse thea ters vertoond. Het is steeds een terug kerende vreugde, oude bekenden te be groeten, vooral wanneer men aan hen een goede herinnering heeft behouden. De techniek moge dan verouderd zijn, een goed werk behoeft niet aan waarde te verliezen. Het is een prettige sensatie werk van Fritz Lang, toen hij nog niet veramerikaanst was, weer te zien. Lang verklaaide in 1944 in Amerika, dat hij deze film als symbool van de periode, die in 1933 werd ingeluid, had gemaakt In Mabuse beeldde hij de misdadigheid van het Hitler.sme uit, hec systeem dat geen medelijden kende en dat een ieder, die tegenwerkte, uit de weg ruimde. Als deze bedoeling heeft voorgezeten, wordt het verklaarbaar dat Goebbels, zodra de Nazi’s aan de macht kwamen, de film verbood en alle copieën en negatieven liet vernietigen. Dat dacht hij, doch een copie werd gespaard. Wanneer men de firm bekijkt met de idee van Lang voor ogen, dan is er stof tot vergelijken te ever. Hoe het ook zij, Mabuse is nog s'eeds de moeite van het zien waard, een film die misschien in het begin wat ver warrend aandoet door de hoeveelheid beelden, doch de eindindruk is toch wel die van een ongemeen knap filmisch werk. De wijze waarop Lang gebruik maakt van geluid en beeld en van de acteurs is verbluffend. Geen spoor van het soms zo hinderlijk acteren, zoals we dat uit oude films kennen. Lang heeft de regie van begin tot einde in zijn hand gehad. De spanningen, die hij op som mige punten te voorschijn weet te tove ren, zijn soms ondraaglijk door hun sug gestieve kracht. Ter gelegenheid van de 100ste ver jaardag van de Franeker Courant (uit gave N.V. Telenga) is een herdenkings nummer verschenen waarin o.a. de bur gemeester van Franeker en die van de andere gemeenten in het rayon waarin het blad verschijnt, waarderende woor den over dit streekblad schrijven. Aan een artikel der redactie getiteld „Een eeuw” ontlenen wij dat het de Franeker boekhandelaar E. Ippius Fockens was, die op 31 October 1852 officieel het eerste nummer van de Franeker Courant uitgaf. De eerste vijf nummers werden op de drukkerij van J. F. Jongs klaargemaakt, maai het zesde kwam al van de pers van Tjeerd Telenga, oorspronkelijk manu facturier, die echter in 1843 een druk kerij begon. Een jaar na de oprichting van het blad kocht hij het en tot op de huidige dag is het steeds een uitgave van „Telenga” gebleven. Sedert 1 Juli 1869 tweemaal per week verschijnend. Toen in 1876 de heef Tj. Telenga over leed volgde zijn zoon Evert hem op, in 1908 werd de zaak in een naamloze ven nootschap omgezet en een directeur be noemd, doch tot zijn dood in 1919 ver schenen er nog regelmatig artikelen van de heer Telenga in het blad. De in 1908 beroemde directeur was de heer W. B. A.-lbers, die in 1902 in dienst was getre den bij de heer Telenga, tot 1942 bleef hij deze functie uitoefende en hij bleef als gedelegeerd commissaris aan de zaak verbonden en thans, op 81-jarige leeftijd, kan hij persoonlijk een gouden jubileum gedenken. Onder zijn leiding werd gaan deweg het gehele bedrijf gemoderni seerd. De heer Aalbers is o.a. ook jaren lang lid van 't hoofdbestuur van de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf geweest. Tot op volger van de heer W. Aalbers werd eind 1942 zijn zoon G. Aalbers benoemd, die thans ook de hoofdredactie van het jubilerende blad voert, dat zoals bekend ook het officiële orgaan van de Kon. Ned. Kaatsbond is. Toen geen der andere bladen in Friesland dat nog deden nam de Franeker Courant reeds verslagen van partijen op. Ook daardoor, ais door zo vele andere banden is zij hecht verbon den aan naa’- streek waar u :ze oude Friese volkssport zo populair is. Wij wensen onze collega bij de voort duur het allerbeste! VERTREK ZK.H. PRINS BERNHARD NAAR MEXICO. Een huilende Prinses Marijke moet door Haar Moeder en de andere Prinsessen get roos’ worden bij het vertrek van haar Vader. HET BESTUUR IN DE BLOEMEN, zittend v. 1. n. r.t P. Zondervan, secretaris; G. v. d. Pljpekamp, voorz'.tter; A. de Groot; Staande v. I. n. r.: Mej. A. Heeringa, Y. Aukema, J. Schreuder (hoofdbestuurslid) en mej. Sj. Tjallema, penn.esse. Het jubileum werd Dinsdagavond in Amicitia gevierd met de opvoering de cabaretrevue „Je moet er maar komen”, door „De Ghesellen van Spele”. Vooraf kwamen het bestuur en aantal leden in de foyer bijeen, waar voorzitter G. v. d. Pij pek am p het be langrijke culturele Werk van de N.R.V. belichtte en daarna in het bijzonder het hoofdbestuurslid H. B. Schreuder uit Groningen en de Leeuwarder gasten verwelkomde. Hij bracht dank aan het Hoofdbestuur en de afdelingen Leeu warden, Arnhem en Amsterdam voor hun prachtige bloemen en deed verder mededeling van een groot aantal tele grafische en schriftelijke gelukwensen uit het gehele land. En na nog in 't kort de geschiedenis van de afdeling te hebben gememoreerd, eindigde hij met Advartentlepriji 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijt 3. - per half jaar. Franco per port 3.75 oer half laar. Giro 50748 ten name ren Firma E. J. Drijfhout Sneek. Op het gemeentehuis in Den Ham zijn onregelmatigheden ontdekt, welke van die aard bleken, dat tot arrestatie van de ruim 55-jarige commies D. J. M. is overgegaan. Gebleken is dat de leges- kas, die bij hem in beheer was, onregel matigheden vertoonde. Deze zijn aan het licht gekomen bij een controle, welke vanwege het centraal bureau voor verifi catie en financiële adviezen werd uitge voerd. De onregelmatigheden moeten sinds geruime tijd zijn gepleegd. Ups and downs. De ups and downs zijn noch de ver eniging, noch de afdelingen gespaard gebleven. Tijdens de oorlog liep het ledental tot goed 40.000 terug en hield Sneek nog maar net 150 over. Door het organiseren van kleine tochten en uit stapjes in eigen land werd het werk echter gaande gehouden. En toen we be vrijd waren, werd weer met volle kracht aangepakt en thans telt de N.R.V. al meer dan honderdduizend leden en de afdeling Sneek ruim 300. Niettegen staande de aderlating die ze moest on dergaan doordat een deel van de buiten leden naar het inmiddels opgerichte Consulaat Heerenveen werd overge schreven. worden gecombineerd. Dit ten gerieve van kleine patroons. Op ieder object moet minstens één schildersgezel werk zaam zijn. Er mag maar één patroon aan een object meewerken. Onze stadgenoot de heer T. Tjerkstra slaagde te Amsterdam voor beide ge deelten van het doctoraal examen medi cijnen. IJLST. Geslaagd voor het examen bakkerspatroon aan het station voor Maalderij en Bakkerij te Wageningen onze plaatsgenoot, de heer R. Lantinga. Nieuwe autoband met wiel van vracht auto. Terug te bekomen bij T. Hernandt, Hommerts 170.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1