H. K. Schippers fear it Snitser Forban Frysk ïlil bei Verleken a r Propaganda-feestavond C.H.U. te IJlst BUITENLANDS OVERZICHT lekkere ko®e 4 TWEEDE BLAD VRIJDAG 31 OCTOBER 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD” Benoemd Dodelijke ongelukken Nevobo afd. Sneek Collecte gezamenlijke militaire fondsen Bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Rauwerderhem De zomerzon gaat ons verlaten... de avonden worden langer. We zoeken weer de gezelligheid van de huiselijke haard. Eén van de gezelligste ogenblik ken van de avond, is stellig het moment, waarop genoten wordt van het kopje Overreden en gedood Kloosterzuster in de geneeskunde gepromoveerd Geen lust in emigratie De Amerikaanse verkiezingen Gemeente-avond Sijbrandaburen Groninger Avond F myko hebben daarover al een en ander Competitie-uitslagen van 25 Oct. ver- Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 1 November 1902, 50 jaar geleden dus: Mej. A. Stamhuis te Harlingen en de heer O. Steenbergen te Groningen zijn benoemd aan de R.H.B.S. en de daaraan verbonden Rijks Middelbare School voor Meisjes te Sneek. Benoemd tot employé III bij de P.T.T. te Leeuwarden de heer J. Oedzes te Sij brandaburen. SNEEK. Hier ter stede is thans eerst bericht ontvangen dat op 14 Juni 1901 bij Buffelskloof in het dis trict Lijdensburg (Transvaal) is ge sneuveld Hendrik W. Dijkstra, gebo ren te Sneek, oud 34 jaar. Hij liet zijn leven voor de zaak van vrijheid en recht. ge ve r- mende wijze een 12-tal nummers muziek met zang, hetgeen de leider de woorden ontlokte: Wat is het prettig om als di recteur met zo’n corps er op uit te mo gen gaan. Ook Euphonia gaf tot genoe gen der aanwezigen een viertal zang nummers. Bij de rondvraag sprak één der leden, de heer I. Kuipers, de hoop uit dat deze zo geslaagde avond vrucht mag afwerpen en de ouderen trouwer de ver gaderingen der C.H.U. zouden bezoeken, doch dat het vooral een aansporing voor de jongeren mag lijn, zich te bezinnen op hetgeen hedenavond met grote ernst is gezegd, opdat het mag komen tot het vormen van een jongerengroep. Voor zitter Wassenaar sprak het slotwoord. Hij dankte allen voor de betoonde mede werking vanaf Uiltsje en Fonger tot de drie auto-bezitters toe, die belangloos hun auto ter beschikking hadden gesteld vobr het vervoer vice versa van Con Spirito, om daarna deze zeer gezellige bijeen komst met samenzang en dankgebed te sluiten. IJLST, 27 October. Hedenavond heeft de Chr. Hist. Kiesvereniging haar win terwerk ingezet met een feestelijke pro- paganda-vergadering. Medewerking werd verleend door de plaatselijke Chr. Zang vereniging „Euphonia” en het muziek- zangkoor „Con Spirito”, een keurcorps, gevormd uit de jongerengroep van de ring Bolsward der Chr. Hist. Unie. Het Gebouw, feestelijk aangekleed, was ge heel bezet, toen voorzitter J. Wassenaar, tevens leider van deze avond, de verga ring opende met samenzang, gebed, Schriftlezing en het spreken van een wel komstwoord in het bijzonder gericht tot de medewerkenden, de vele aanwezige jongeren en mr Oppedijk, burgemees ter. De secretaris, de heer M. Fijlstra, hield een referaat over „Beginselen of Belangen” en wees er op dat er in het algemeen niet van kan worden gesproken dat onze politieke partijen zouden zijn Belangenpartijen. Toch zijn er vele men sen, bij wie door de stoffelijke belangen de geestelijke worden verdrongen. Bij ons gaat het ook om de stoffelijke din gen, maar toch allereerst om de geeste lijke en daarom laat de C.H.U. zich lei den door het Woord Gods, waarop haar beginselen zijn gegrond. Een ieder onzer heeft ten opzichte daarvan een roeping ook in het staatkundig leven. Laten wij ons dan, in ons land met zijn vrije me ningsuiting, scharen achter onze schone beginselen, ons zelf en de naaste tot heil. De heer Schraa stelde naar aanleiding van dit referaat een vraag, die de heren Fijl stra en W; ssenaar beantwoordden. De penningn tester, de heer K. Frankena, sp.ak in eer gloedvol betoog, in het Fries, ever: „lis polityke foriening”. Spr. stond er bij stil dat onze tijd zich kenmerkt door een overvloed van verenigingen, waarvan veel goeds is te zeggen, maar wat dit nadeel heeft, dat het gezinsleven in betekenis inboet en in onze kringen ook het politieke leven op de achtergrond dreigt te geraken. De tijden zijn veran derd en het is van het grootste belang, dat zowel onze vrouwen als onze jonge ren in het politieke leven worden betrok ken. In het bijzonder richtte spr. zich tot de jongeren, om zo mogelijk een jonge rengroep te vormen, opdat wanneer straks de ouderen wegvallen, zij de open vallende plaatsen kunnen bezetten, wil len wij voorkomen, van de kaart te wor den geveegd. Ter afwisseling verzorgde het keurcorps „Con Spirito” op uitne- Te Leeuwarden raakte op de Voor streek de 12-jarige Geale Veltman uit de Marathonstraat aldaar, onder een zand- auto, een wiel ging hem over ’t hoofd, zodat de jongen op slag werd gedood. Een dame uit Finkum, die het ongeluk zag gebeuren moest in overspannen toe stand naar het Diaconessenhuis worden vervoerd. Aan de Utrechtse universiteit is een vrouwelijke arts, mej. A. J. J. Speetjens, die als zuster Paraclita in de r.k. medi sche zending werkt, tot doctor in de ge neeskunde gepromoveerd. De kinderpolitie te Haarlem is op zoek naar een 18-jarig meisje uit Haarlem, dat zich heeft geschaard bij de meisjes, die terwille van Amor niet met hun ouders willen emigreren. De boot is met het ge zin intussen naar Zuid-Afrika vertrok ken. DEN HAAG. Zondag 2 November is het 100 jaar geleden dat de telegrafie in Nederland voor het publiek keer werd opengesteld. De 68-jarige mevrouw G. Kragt uit Wil sum bij Kampen werd door een personen auto uit Nijmegen aangereden. Zij was op slag dood. Het slachtoffer stapte bij haar woning uit de autobus en wilde daarna de weg oversteken toen de per sonenauto passeerde. Het zoontje van de familie Van Has sel uit Sprundel, dat met een vriendje op een kolenwagen speelde, viel er af toen de wagen wegreed. Hij was vrijwel op slag dood. Tijdens het oversteken, van de rjjks- straatweg ter hoogte van de Sint Urse- lakliniek te Wassenaar is de 77-jarige mejuffrouw M. F. de Leeuw door een auto aangereden. Aan de verwondingen is ze overleden. Op de rijksweg nabij de Veiling te Maasland is een ernstig ongeluk gebeurd. Een personti auto, komende uit de rich ting V’arrdingen, geraakte, vermoedelijk door het springen van een band, in bot sing met eer uit de tegenovergestelde richting komende truck met oplegger. De persoi enauto schoot onder de truck en werd geheel vernield. Beide inzittenden, de gebroeders Rodenburg uit Honselers- dijk, reso 50 en 55 jaar oud, waren op slag dood. En overigens is het de vraag of als het Westen eens toegaf op dit punt, waarop het niet mag toegeven, de Noordelijken weer niet met andere voorwaarden zou den komen, waarom bijv, niet met de eikennim van rood China, wat Was hington steeds heeft geweigerd en welk vraagstuk de algemene vergadering der Ver. Naties heeft geweigerd nu te behan delen. En ten slotte komt dan ook weer de vraag naar voren of als er een wapen stilstand in Korea weru gesloten de Chi nezen niet meer’ aandacht zouden gaan schenken aan Indo China. Tot nog toe hebbel, ze volstaan met wapenleveringen aan de rebellen, en dat heeft de Fran sen al veel kwaad gedaan, de Franse le- gfrs zijn daar in een moeilijke positie ge raakt. Ook dit maakt Parijs korzelig, al leen de kosten van de campagne in Indo China zijn tweemaal zo groot als het be drag dat Frankrijk van Amerika voor uitbreiding van zijn defensie ontvangt. Parijs meent daarom dat het recht heeft op meer hulp van Amerika en dat het juist door dit tekort aan bijstand dreigt in West-Europa op het tweede plan te komen, met W.-Duitsland op het eerste. Er zit iets in dit argument, de Indo-Chi nese kwestie vormt op deze wijze een be langrijke belemmering voor de eenheid var. het Westen, Moskou en Peking we ten dat en een versterking van de Chi nese druk in een of andere vorm in Indo China behoort niet tot de onmogelijk heden. Goed nieuws is er uit Egypte. Er wordt bericht dat Nagoeib het eens is geworden met de leider der onafhanke- lijkhe'dspartij in de Soedan. Daardoor zou Engeland de Soedan niet meer in reaanse kwestie, zowel Acheson als Gro- bescherming tegen Egypte behoeven te nemen en een der stenen des aanstoots gezegd, doch er was niets nieuws bij. tussen Kaiic en Londen uit de weg zijn Eisenhower heeft in een verkiezingsrede j geruimd. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 24—31 October. Geboren: Johannes z. v. Jan Calf en Eelkje Akkerman; Augustinus Ge rardus z. v. Johannes Hendrikus Westhof en Regina Catharina Dijk stra; Sijbe z. v. Isaak Kuipers en Hil- tje Sijbesma; Anna Silla d. v. Folkert de Jong en Feikje Piersma. SNEEK. De raad dezer gemeente keurde de gemeentebegroting 1903 goed. Aan uitgaven en inkomsten is totaal geraamd 367500. De hoofde lijke omslag is geraamd op 63000. De winst op de gasfabriek op ƒ8800, het verlies op de gemeentereiniging op ruim ƒ8000. Voor jaarwedden ge- meentepersoneel, inclusief de politie, is uitgetrokken 22000. gezegd dat als hij president werd hij persoonlijk naar Korea zou gaan om te trachten een wapenstilstand te sluiten. Dit gaf Stevenson aanleiding zijn tegen stander er van te beschuldigen, dat hij dan op een Aziatisch München zou aansturen. Eisenhower zou dan de vrede willen kopen met de oneer van het Westen. Blijkbaar doelde Stevenson hier op het feit dat het grote geschilpunt in zake de wapenstilstand nog altijd is de terugkeer der krijgsgevangenen. Het Westen kan nu eenmaal, hoe graag het ook van het conflict in Korea af wil, de wapenstilstand niet kopen door de uit levering van een honderdduizend krijgs gevangenen aan Noord-Korea en China, die verklaard hebben niet meer naar hun onder communistisch bewind staande landen terug te willen keren. Het Wes ten zou hier in zijn diepste vlees snijden nl. zijn democratische idéalen van de rechten van de men bezoedelen. Deze prijs te geven zou niet alleen beschamend zijr. voor het Westen zelf, doch ook in de vrije Z.O.-Aziatische landen de indruk wekken dat de Westerse idealen wel met de mond doch niet met de daad wor den beleden. De les van München, toen Tsjecho-Slowakije eigenlijk aan Hitler- Duitsland werd uitgeleverd, is ten deze een waarschuwing. Leiker is yn Drachten beme yn 1914. Letter forfearen syn heit en dy nei Grins, dêr’t er op ’e Kristlike Kweek- skoalle by in literair rountsje kaem. Yn 1935 slagje foar ünderwizer bitsjut wurkleazens. Hy hat efkes yh skoalle stien, mar rekke yn Baern by in ütjo- werjj oan it skriuwen, dichtwurk. Letter skreau er mear koarte forhalen. Der steahe in 250 op syn' nammé! Nei itl Frftnske perioade komt er ünder tsjinst. Yn 1945 giet er as seleksje-ofsier foar it regear.nei Ingelan. Fjouwer jier hat er it (fan ’48 oant ’52) neijerhan by de R.O.N. üthalden. Leiker is in man, dy’t fan him seis seit: jow my de romte. Dy hie er yn it Frysk, dat er net goed genöch bihears- ke, net. Hy komt pas yn en nei de oar- loch ta it Frysk. Hy koe it Nederlanske taeleigen better as it Fryske. Fan wêzen is „Drie Getuigen” lykwols Frysk. Lei ker is it type fan de wüldtsjer, dat er seis omskriuwt as sentimenteel, graech der ütfleane wollend, min it keatling for- neare kinnend. Syn boek spilet dan ek yn ’e Walden, tusken Olterterp en De Sweach. Hy ünt'.ient lykwols allinne de eftergroun, syn geastlik klimaet. Reali teit yn ’e bitsjutting fan histoaryske krektens hat „Trije tsjügen” net. Hy makket gjin foto dus, mar jowt stal oan syn dreamen op in bisteand plak. By de opbou giet er hwat oars to wurk as wy wend binne. Hy makket it de lêzers net maklik. Trije minsken, in boer, in gou vernante en in dümny fortelle hwat hja bilibbe ha mei de haedfiguer Evert Jans Jeltema. De lezer moat himsels nou dy figuer opbouwe, dy’t as in demon op- riist üt ’e tsjügenissen, mar men hoecht him net troch de eagen fan skriuwer of tsjügen to sjen. Oan ’e ein bringt er de tsjügen meiinoar yn kontakt en leit sa in ban tusken de dielen. Nei it skoft lies de hear Schippers foar üt it bisprutsen boek. De foarsitter fan it Forban, de hear D. A. Tamminga, koe yn syn slütwurd oer in slagge joun prate. Advertentie: De kassiers en commissionnairs in effecten Ten Cate Fennema en Alma berichten dat zij de gelegenheid verstrekken tot het in bewaring geven van effecten en an dere waarden in hun safe deposit in richting volgens tarief bij hen ver krijgbaar. -'4 Als dan begin 1953 de nieuwe heren te Washington zetelen mogen we misschien hopen op een verduidelijking van de houding van Amerika ten opzichte van resp. Frankrijk en Duitsland. Er is de laatste tijd een verkoeling tussen Was hington en Parijs ingetreden, waarover president Auriol dezer dagen in het cm nbaar heeft geklaagd omdat ze een miskenning van Frankrijks betekenis zou inhouden en dat zei de president er natuurlijk met bij een overwaardering van W.-Duitsland. Men kent de oorzaak, de Amerikanen wensen de W.-Europese defensie zo snel mogelijk in kannen en kruiken en achten W.-Duitslands mede werking onontbeerlijk. Maar die hele W.- Europese defensie staat thans op losse scu'ocven omdat Frankrijk en W.-Duits land het niet eens kunnen worden over het Saargebied. Frankrijk en het Saar land zijn economisch op elkaar aange wezen. W. Duitsland heet bereid te zijn de bijzondere economische positie van Frankrijk in dit gebied te ontzien en te garanderen, maar wil het Saarland als oud Duits gebied politiek weer bij zich ingelijfd zien Afgezien van het feit dat een Duitse garantie nog geen 100 waard is in de wereldpolitiek, want men weet toch maar niet waar W-Duitsland n et zijn weer de kop opstekend nazi dom ten slotte nog eens zal terechtko men. meent Pari" dat W.-Duitsland door deze inlijving weer te machtig zal wor den Het wil het Saarland tot cent um van de W.-Europese samenwerking m«- ken en dvrom neutraal en zelfstandig houden. Over dit kernpunt der Frans Duitse tegenstellingen zullen Parijs en Bi nn het niet gauw eens worden, al boe ket’ ze elkaar telkens weer. Adenauer kan al evenmin als Pinay, vanwege ver-it in het binnenland, toegeven en voor die twee het eens zijn komt er van een Euro pees defensieverdrag niets. Frankrijk zoekt voor zijn standpunt steun bij de Engelsen, Amerika heeft al eens ge dreigd met Amerikaans—Duitse samen- Dat Frankrijk wat miskend wordt door de Amerikanen heeft het gedeeltelijk ook aan zich zelf te wijten, omdat het nog te veel aan innerlijke stabiliteit mist. Dat komt niet alleen omdat het commu nisme er nog een belangrijke rol speelt, maai vooral omdat de andere partijen door onderling krakeel geen hechte basis voor een krachtige regering vormen. Het zou echter dwaasheid zijn de prestaties der Fransen op velerlei gebied te ont kennen. Toen het Franse misnoegen te Washington bekend werd gemaakt heeft men zich daar dan ook gehaast met po gingen iets goed te maken. Dat de Ame rikaanse vertegenwoordiger in de assem blee der Ver. Naties gestemd had voor het op de agenda plaatsen van de Tune sische en Marokkaanse kwestie was eigen lijk een vergissing, hij had daartoe geer opdracht van Acheson en als deze kwe- tie aan de orde kwam zou Amerika de Fransen steunen. Een beetje flauw klink4 een dergelijk excuus wel, maar de Fran sen waren een ietsje tevreden gesteld al blijven zij het bitter vinden dat deze kwestie als nr. 2 op de agenda kwam, dus als zeer belangrijk werd aangemerkt. Het eerste punt op die agenda is de Ko- werking op defensiegebied, maar het is duicelijk dat een goede Europese ver dediging zowel op Frankrijk als Duits- lana moet steunen en dat Amerika en Engeland samen moeten trachten een compromis tusen Parijs en Bonn te be reiken, ook al moet dit wat tijd kosten. De Europese verdediging moet wel op poten gezet, maar de laatste tijd is men ia het Westen toch steeds meer overtuigd aat wat werkelijk het uitbreken van een grote oorlog verhindert, dus voorlopig de vrede waarborgt, is de verrassend snelle ontwikkeling der atoom- en elec- tronische wapenen in het Westen. Rus lana zou misschien wel tijdelijk het grootste deel van W.-Europa kunnen be- ze’ten, maar tenslotte zou het met hulp der atoomwapenen ten onder gaan. De Russische hoop door de duikbootoorlog het Westen vernietigend te kunnen tref- len zou de bodem zijn ingeslagen nu de Er gelsen tegen de duikboten volautoma tische electronische wapenen hebben ont wikkeld welke zelfs de Amerikanen toen deze hun gedemonstreerd werden, met stomheid sloegen. Het schijnt echter dat de Amerikanen die wapenen in massa zullen aanmaken, omdat de Engelse in dustrie het met andere dingen te druk heeft. A.s. Dinsdag hebben in de Ver. Staten de verkiezingen plaats. Men noemt de 4e November altijd de dag van de presi dentsverkiezing, maar in feite gebeurt er heel wat meer, want ook de volksverte genwoordiging, het Congres, wordt ver nieuwd, alle leden van het Huis van Af gevaardigden moeten nl. op 4 November a.s. gekozen worden en een derde deel van de Senaat. Bovendien krijgen dan nog allerlei verkiezingen in de afzonder lijke staten haar beslag, maar daarover zullen we het hier niet hebben, daar ze tot de binnenlandse politiek der Ver. Staten behoren en er zoveel locale kwes ties mee gemoeid zyn, dat men er in het buitenland toch geen oordeel over kan uitspreken. Wat de presidentskeuze be treft, deze geschiedt staatsgewijs. In elke der 48 staten, welke de Unie vormen, stemmen de kiezers op de persoon die hun voorkeur voor president heeft. Als dan in zo’n staat de meerderheid der kiezers bjjv. op Eisenhower heeft ge stemd, zullen alle vertegenwoordigers, die deze staat in het kiescollege aan wijst, dat uiteindelijk de president wer kelijk kiest daar op Eisenhower stem men. Het Kiescollege telt 531 kiesman nen, en iedere staat heeft er evenveel vertegenwoordigers in als hij senatoren en leden van het Huis van Afgevaardig den heeft. Dit betekent dat de dichtstbe volkte staat ook de meeste kiesmannen heeft. New York heeft er bijv. 45, Penn- sylvanië 32, Californië 32, Texas 24, maar Wyoming heeft er maar 3 en tal van Sta ten 4. In de maand Januari komen de kiesmannen van elke staat bijeen en zo als gezegd mogen zij volgens de wet alleen stemmen op de candidaat, die bij de verkiezing op 4 November in die staat de meerderheid der stemmen van de kiezers had. Het is duidelijk dat in di’ systeem de candidaat die over de gehele uitgestrektheid der Ver. Staten gerekend de meeste stemmen verwierf, toch ook wel eens niet gekozen kan worden, om dat hij in enkele dichtbevolkte staten enigszins achterbleef bij zijn tegencandi- daat en daardoor de laatste al de kies mannen van zijn staat achter zich kreeg. SIJBRANDABUREN. Bij J. Durkstra werd op 27 October onder leiding van Ds. Bokhove van Rauwerd een gemeente- avond gehouden. Ds. Bokhove opende met een hartelijk welkomstwoord en liet zingen Gezang 149 1. Het onderwerp voor deze avond was „Het godsdienstig karakterleven van het Ned. volk”. Aller eerst zette spr. het kerkelijk leven van het Ned. volk uiteen en wees op de on kerkelijkheid die de laatste tijden zich alom openbaart. Het protestantisme moet zich weer bezinnen en meer leven bij Gods geboden. Daarna stond spr. stil bij de geloofswetenschap. Bij de protes tanten mag ieder spreken over het Woord van God en Gods Woord lezen en onder zoeken. Ten derde wees spreker op het godsdienstig leven zelf. Spreker zeide om. dat aan de trouw en offervaardig heid in het godsdienstig leven thans veel ontbreekt. Die moeten weer terug ko men en men moet meer leven in de ge hoorzaamheid aan Christus de Heer. Op dit alles zal het protestantisme zich weer moeten bezinnen. Hierop volgden vele vragen, die door Ds. Bokhove duidelijk wérden beantwoord. Spreker sloot deze avond met dank aan God. Heren: S.V.C. 1—T.G.P. 1 0—2; U.D. 1—R.H.B.S. 2—0; Adv. 1—V.I.O.S. 1 O-2; R. K.V.C. 1—Adv. 2 2—1; D.V.C. 1—N.O.H. 2 2—1; D.V.C. 2—S.P.S.V. 1—2; A.B.S. 3— Zona 1 0—2; R.K.V.C. 3—Zona 2 2—0; V.I.O.S. 3—R.K.V.C. 2 1—2; VJ.O.S.2— S. V.C. 2 2—0; T.G.P. 2—S.V.C. 3 2—1; U.D. 2—A.B.S. 2 2—0. Men schrijft ons De vereniging „Groningen” hield Za terdag haar eerste feestavond van dit seizoen in de nieuwe gezellige zaal van Hanenburg. Of de nieuwe zaal het nu deed of de familie Plinsinga, wij weten het niet, maar wij denken van allebei; in ieder geval de zaal was tot de laatste plaats toe bezet. En de bezoekers zijn niet in hun verwachtingen bedrogen. Vader, dochter en zoon Plinsinga brach ten een programma dat buitengewoon in de smaak viel bij alle aanwezigen en het dameskoortje van de vereniging was ook al heel goed bij stem. Een en ander was misschien ook een gevolg mee van de plezierige stemming welke al van het begin af aan bij de leden aanwezig bleek. Na de opening door de voorzitter en het door allen uit volle borst meege zongen „Grunnens Laid”, was eerst de beurt aan het koortje. Direct daarop kwamen de heer Plinsinga Sr. en doch ter op de planken met conferences, voor drachten, duetten enz.; dit alles onder prima begeleiding van de heer Plinsinga Jr. In de pauze weer zingen van het koortje, waarvan vooral het liedje „Ka- trientje” het buitengewoon goed deed, wat ook uit het applaus bleek. Trouwens de bijval van het publiek was de hele avond ruim het deel van de uitvoeren den, ook vooral voor de vere'-re presta ties: voordracht van de heer Plinsinga, duetzang met zijn dochter, solo-zang van mej. Plinsinga. Tegen twaalven sloot de voorzitter, na gezamenlijke zang van het Frysk Folksliet en de twee eerste coupletten van het Wilhelmus deze prachtige avond. Rest ons tenslotte nog te vermelden dat wat de verzorging van zjjn gasten betreft, de heer Hanen burg alle hulde toekomt. IJLST. De alhier gehouden collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen heeft opgebracht ƒ49,28. Overleden: Riemke Jongbloed, 62 jr., echtgen. van Pieter de Jong; Nammen Vierstra, 29 jr., ongeh. Men kin der sa stadichoan wis fan wêze as Schippers fan Drachten hjir komt, dan rint de seal fol. It wie Moandei- to-joun by it Snitser Frysk Forban net oars. H. K. Schippers is yn bysünder man. Men komt yn ’e forlieding en skreau oer dizze man, dy’t it altyd oer in oar hat. Hy hat syn tahearders yn ’e ban. Dy’t him heard hat, komt de folgjende kear wis wer, hwantSchippers forfeelt jin net fan acht oant alf of toalf üre ta. Hy wit en kin hiel hwat op wiskundich, stjerrekundich en mesyk gebiet. It meast is er forneamd om syn boekbi- sprekkingen. Syn ünderwerp wie dizkear Sjoerd Leikers roman „Trjje Tsjügen”. Dit boek is as „Drie getuigen” earst yn It Nederlansk ütkommen (1945) en hat déryn krekt syn 3e printings krige. Freark Dam hat it yn it Frysk oerset, nei’t it earst al yn it Ingelsk (’46) en yn Switserlan yn it Dütsk (’49) oer- brocht is. Dam hat it boek, dat yn Frys- lan spilet, thüsbrocht seit Leiker seis. It is net to fornimmen dat it earst yn it Ne- derlünsk skreaun is. Leiker en Schippers weardearje tige de oersetting. Schippers forliket de Nederlanske en Fryske tekst en dan docht it bliken, hoe frij Dam him fan de tekst halden hat. Hoe is it müglik dat dit boek earst yn it Neder- lansk skreaun is? Dêrfoar is it nedich de persoan fan de skriuwer to kennen. LEEUWARDEN. Nu de gemeente Sneek voor de Ambachtsschool aldaar een jaarlijks subsidie van 1500 heeft toegezegd, het O.B. Weeshuis ook 1500 subsidie geeft en het r|jk ƒ4500 stellen Ged. Staten aan provinciale staten voor aan die school een subsi die van ±750 te verlenen. Bij het bevolkingsonderzoek op t.b.c., in de periode van 20 t/m 23 October op drie verschillende plaatsen in de meente Rauwerderhem gehouden schenen ter controle uit Deersum 122 personen van de 159 opgeroepenen, ter wijl 27 niet verschenen en 10 reeds ge controleerd werden of nog onder con- tröle staan. Voor Irnsum luiden deze ge tallen resp. 495, 687, 100 en 92; voor Poppingawier 161, 197, 23 en 13; voor Rauwerd 314, 438, 75 en 49; voor Sij brandaburen 141, 241, 50 en 50 en voor Terzool tenslotte 180, 254, 59 en 15. Uit de gehele gemeente werden derhalve ge schermbeeld 1413 personen van de 1976 opgeroepenen, d.w.z. meer dan 71% terwijl 334 personen of wel bijna 17 niet verschenen en 229 personen of wel H%%'om verschillende redenen reeds geschermbeeld waren. Behalve deze personen werden uit de gemeente Has- kerland 1 persoon, uit de gemeente Idaar- deradeel CGröuW) 4 personen en uit de gemeente Baarderadeel 121 personen ge schermbeeld, zodat het totaal aantal schermbeelden 1413 4- 126 1539 heeft bedragen. Gespecificeerd over” de ver schillende dorpen in Baarderadeel wer den doorgelicht: Bozum 22 personen, Britwerd 5, Wieuwerd 3, Oosterwierum 36, Jorwerd 12, Mantgum 8, Hijlaard 8, Weidum 19, Beers 5, Baard 1 en Jellum 2 personen. Zuiver en ontsmet uw huil --J met de helder vloeibar, llvTTOV D.D.D. De jeuk bedaart r S I ItïLiElJ '1“ ziektekiemen wordei gedood en de huid genees GENEESMIDDEL TEGEN gi| M MJjl HUIDAANDOENINGEN £17. JLRJLP Advertentie L M. WYMBRITSERADEEL, van 24—31 October. Geboren: Rinskje d. v. Sjoerd Boomstra en Trijntje Huitema te Jut- rijp; Antje d. v. Rimmer Schotanus en Froukje de Jong te Gaastmeer; Johanna d. v. Lucas Groenendal en Anke Leistra te Westhem; Sophia en Wilhelmina ds. v. Adriaan Gerrit Brood en Albertha Johanna Meijers te Oudega; Jacobje d. v. Durk Fortuin en Elisabeth Koopmans te Woudsend; Grietje d. v. Berend Smid en Sijke Feenstra te Woudsend; Aaltje d. v. IJnte Spieringa en Aukje v. d. Burg te Scharnegoutum; Haring z. v. Hijlke de Jong en Trijntje de Jong te Fols- gare; Pieter z. v. Sjoerd de Jager en Akke Abmt te Oppenhuizen. Overleden: IJbeltje de Vries, 59 jr., echtgen. var Willem Bergsma te Uit- wellinge -ga; Eelkje de Jager, 16 jr. te Jutrijp; Albertha Johanna Meijers, 34 jr. echtgen. van Adriaan Gerrit Brood te Oudega; Joost Reitsma, 4 mnd. te Tirns; Feikje Vlas, 71 jr., echtgen. van Roelof van Netten te Heeg; Kornelis de Jong, 71 jr., echtgen. van Reinskjen Oppenhuis te Hommerts. Men begrijpt nu ook waarom de can- didaten in deze laatste week hun cam pagne vooral in de dichtbevolkte staten van het Oosten voeren, deze immers kun nen door hun groot aantal kiesmannen de doorslag geven, 13 der Noord-Ooste- lijke staten zoggen voor niet minder dan 218 kiesmannen. Aan een speculatie wie gekozen zal worden wagen we ons niet. De uitslag van verkiezingen in demo cratische landen is niet zo gemakkelijk te voorspellen als bijv, in een volksrepu bliek als Polen, waar verleden Zondag parlementsverkiezingen plaats hadden met als uitslag natuurlijk 99 der stem men op het onder communistische leiding staande Nationale Front. Over het alge meen krijgt men de indruk dat in de Ver. Staten Eisenhower, sedert hij in de politieke arena is getreden en hij over allerlei kwesties zijn mening moest uit spreken, wel iets aan populariteit heeft ingeboet en dat het met Stevenson door zijn redenaarsgaven precies andersom is gegaan, maar daarmee is nog niets ge zegd over de omvang van de moot van het kiezerscorps lat zich achter hen zal scharen. Voor Europa is het belangrijk dat noch Eisenhower, noch Stevenson tot de Amerikaanse isolationisten behoren, beide zijn overtuigd dat met Europa moet worden samengewerkt. Bovendien blijft 2/3 der senatoren zitten en juist de senaat heeft door haar commissie voor buitenlandse zaken grote invloed op de Amerikaanse buitenlandse politiek, waar door deze een zekere mate van stabiliteit verkrijgt. En tenslotte komt er door de beslissing in de Amerikaanse verkie zingsstrijd een eind aan de terughouding welke het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zich in een verkie zingsjaar moet opleggen, omdat het an ders licht de candidaat welke het de voorkeur geeft, in de wielen kan rijden, maar bovendien bind unde afspraken zou kunnen maken, welke de opvolgende re gering in een moeilijk parket zouden kunnen brengen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5