Utrikking Gysb. Japiks- en dr. Joost Halbertsma-prizen IT GOED RJUCHT FAN Gekortwiekte Stormvogels moeten eerste plaats aan Haarlem laten Ver. v. Slechthorenden Schilderijen-tentoonstelling in de R.H.B.S. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 517e NED, STAATSLOTERIJ RedacteurL. KIEZEBRINK stêd N. S. busrit vervalt Tentoonstelling 50 jaar wonen Benoemd Tengevolge aanrijding overleden Sinterklaas per helicoptère naar Friesland lepening Fryske Boekewike yn fan Gysbert Japiks Koningin Juliana gaat Limelight zien Redactie-adres: KL2INZAND 7 Telef. 2872 Dinsdag 4 November 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD ’e Sneek op de fatale plaats Een afscheid bij de Gem. Reiniging Prijswinnaars fotowedstrijd wegtransport B.j 17e Jaargang No. 88 C3 een de overwon Mr Okma winsket Anne Wadman gelok. De Sneker reserves. Abe Brouwer. Trekkingen 3e klas. Eigen geld (f43). Benoemd tot onderwijzer aan de Geref. School te Seharnegoutum als derde leer kracht de heer Joh. Blom te Musselkanaal. N.S.-busrit 2 Sneek vertrek 5.54 u. Leeuwarden zal niet rijden in het tijd vak van Vrijdag 14 November 1952 tot en met Vrijdag 13 Februari 1953. Deze maatregel is genomen in verband met bet later stellen van de markttijden te Leeuwarden op Vrijdag gedurende de wintermaanden. Het vijfjarig zoontje van de heer Ab- bema uit Schettens dat Vrijdagmiddag levensgevaarlijk werd gewond, doordat het bij het oversteken van rijksweg 43 door een auto uit Leeuwarden werd aan gereden, is in het St Antonius zieken huis alhier Zaterdagavond overleden. Verder won Elinkwijk. 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 5 5 4 3 4 3 3 3 3 3 2 1 1 0 2 1 2 3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 0 1 1 1 2 3 3 3 3 3 4 5 5 6 1 2 2 2 3 2 4 3 3 3 4 4 4 5 12 11 10 9 9 7 7 7 7 7 5 3 3 1 12 10 9 8 8 7 6 6 6 6 6 5 5 4 Naar het A.N.P. verneemt is Koningin Juliana voornemens met een klein gezel schap de gala-première van Chaplins laatste film Limelight ten bate van het Prins Bernhardfonds in het theater Tuschinski te Amsterdam op Donderdag 6 November bij te wonen. Deze voorlichting is niet nodig omdat van Dulmens oeuvre moeilijk zou zijn te begrijpen. Integendeel, zijn kunst spreekt voor zichzelf en is bevattelijk voor jong en oud. Stillevens schildert hij niet, maar overigens is zijn werk zeer veelzijdig: stadsbeelden, landschappen, havengezich ten, portretten, kinderstudies, (waartoe hij zich in het bijzonder voelt aange trokken), enz. Hij is een impressionist die zijn indrukken met vaart op het doek gooit, alles buiten schildert en in zijn werken een weelde van kleuren ten toon spreidt. Toch is vrijwel alles rustig en fijn afgestemd ~odat het aanschouwen en in zich opnemen ervan grote voldoening en genot schenkt Volgaarne kunnen we daarom ieder een bezoek aan deze rijke uitstalling van schoonheid aanraden. initiatiefnemers zullen steeds aanwezig zijn om de bezoekers voor te lichten. Geen moeilijke kunst. 2872, 2877, 2897, 8189, 8199, 13506, 13507, 13520, 13531, 13535, 14270, 18689, 18699, 18716, 19429. 1312 ƒ25.000; 16759 ƒ5000; 19256 ƒ2000; 8163, 18612 1500; 1070, 9425, 10314, 12471, 17510 1000. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten, 7 6 7 7 6 6 5 6 5 5 4 6 6 6 6 6 6 12 9 8 8 7 6 9 8 7 6 5 9 9 9 8 8 8 ,ts is nu is thans 6 6 6 6 6 6 5 5 6 5 6 6 7 6 6 6 6 5 4 4 4 3 7 7 7 7 7 7 7 7 7 7 '7 7 7 7 0 0 1 2 0 3 0 2 2 2 0 1 1 0 O.parkers Nicator FW FVC GRC Velocitas Black Boys HZC Rood Geel De Kooi Olyphia Steenwij k Friso RES Stiens Akkrum 5 4 2 0 6 5 3 3 3 1 in it Haarlem Heerenveen Stormvogels ’t Gooi Enschede AGOVV Leeuwarden DWS Elinkwijk Vitesse Be Quick Blauw Wit Go Ahead Achilles RCH DOS GVAV Heracles Ajax Wageningen Volewijckers NEC VSV Ensch. Boys EDO Frisia Zwolse Boys Sneek DOG Lemmer Bergum GAVC Harlingen Tijnje Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 19—13 23— 7 19— 8 9— 2 15—13 12— 10 13— 12 10—10 13— 13 8— 11 14— 24 7—12 9— 19 9—26 16— 6 25—13 16— 7 13—11 12—11 7— 6 12—13 10—11 9—12 12—18 10—18 8— 8 9— 15 6—16 Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handaltadv.) leger. Abonnementsprijs II- per heli Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout, Sneek. komt niets goeds van. De gehoorsterkte is plm. 75 van het normale geluid; voor grote vergaderingen deugen ze nog niet. Wel wordt er gezocht naar ver betering, doch er zijn nog te weinig des kundigen, die ons daarbij kunnen helpen. Bij het kopen van een toestel moet het winstobject worden uitgeschakeld, waar om men het beste doet daarvoor bij de ver. aan te kloppen. Er zijn op het ge bied van fabricage en verkoop gruwe lijke misstanden, waarom wij een cen traal bureau hebben opgericht, waarbij wij van alle in Nederland gefabriceerde toestellen in consignatie hebben en in overleg met de fabrikant en de handel deze aan onze leden beschikbaar stellen. Wij verblijden er ons over, dat ons werk langzamerhand bij de klinieken gewaar deerd wordt. Door slechthorendheid ont staan wel sociale en gezinsmoeilijkheden, die wij trachten op te lossen door uit ons instrumentenfonds apparaten be schikbaar te stellen. Ook is gebleken dat onder de jeugd slachtoffers zijn van deze kwaal, die door een deskundige be handeling geholpen kunnen worden. Ten slotte wijst spr. op de gehoormetingen, die o.a. in de kliniek in Groningen wor den toegepast. Met een beroep op de1 ac tivering der afd. eindigt spr. De voorz. sloot met een woord van hartelijke dank voor de leerzame avond. Sinterklaas heeft een overeenkomst met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena gesloten, waardoor hij het laatste deel van zijn reis van Spanje naar Fries land per helicoptère zal maken, nl. van Brussel af. Daarmede hoopt hij op Zater dag 29 November een bezoek te bren gen aan Harlingen, Sneek, Heerenveen en Dokkum. bihinderje. Spr. woe hjir net prate it bisteansrjucht fan Confessionele lan- bouorganisaesjes, mar moast wol stel ling nimme tsjin de opfetting dat in al- gemiene boere-organisaesje to forsmiten is, omdat dizze de boeren fan for- skillende godstsjinstige opfettingen foar ienselde doel fiemje wol. Of moat alles yn dit lan mar neffens de konfessy op- spjalten wurde Hwat bliuwt der fan de boerestên en de folksmienskip oer? Oars woe sprekker net üntkenne, dat organisaesje neffens konfessy under bi- paelde omstannichheden winsklik, ja seis needsakelik is. It bisteansrjucht fan Kristlike skoallen bygelyks Ontkende hy net. Foar de foarming fan de jonge minske is dat folsein akseptabel. Mar dat seit fansels net, dat men, ienris fol- woechsen wurden en in eigen bidriuw liedend, him dan fjirder net yn in alge- miene organisaesje bijaen moat. Dêrom hie hy ek tige wurdearring foar in fruchtber mei elkoar oparbeidzjen fan de boerejongerein-organisaesjes to Snits, dêr’t dizze kursus in utering fan is. In utering, dy’t hwat foar de takomst ünt- hjit Nei it skoft wie der wer in drok nei- bisprek. SNEEKER NIEUWSBLAD Hjirmei kaem sprekker ta de twade op fetting fan it wurd „algemien”. Alge- mien nammentlik opfette as tsjinstelling fan konfessioneel. Under in aigemlene boere-organisaesje is dan to forstean in organisaesje, dêr’t eltse boer, öfsjoen fan syn godstsjinstige of politike oertsjü- ging, lid fan wêze kin. Hjir falie dan, bihalve de Friesche Mij., de boere-koöpe- raesjes Onder. Foar beide groepen jildt, dat se goedkeaper wurkje, neigeraden mear boeren der by oansletten binne. Dit argumint is fansels tige wichtich foar in spesifike organisaesje, mar foar in algemiene kin men better sizze, dat mear leden mear kontrebüsje en dus mear mooglikheden om nuttich wurk to dwaen bitsjut. Faeks folie wichtiger is noch dat men wurkjend foar alle boe ren ek jerne de wurdearring fan alle bce’en fornimt trochdat hja allegearre lid wurde. Sa kin in algemiene stansor- ganisaesje it medium wêze, dêr’t de boe ren as kollega’s harren ünderskate bi- langen bisprekke en ta mienskiplike aksje bislute. En hjir is it ledental wer tige bilangryk. Ommers by eltse aksje pro of contra spilet de greatte fan in organi saesje in forname rol. Gjin „fordiel en hearskje.” Alle boeren lid is fansels in net to bi- rikken ideael. Slimmer as dit is it bi- stean fan konkurrearjende organisaes- jes. It mei wêze, dat hjir in elkoar oan- fiterjen ta it jaen fan hwat men hat, üt fuortkomt, it slimme is, dat de tsjin- spiler bygelyks it regear sa mak lik it „fordiel en hearskje” tapasse kin. Hjir komt by, dat in soad tiid en energy forlern giet troch de Onderlinge stride- raesje, sadat mannich ding net dien wurde kin en mannich initi,'.tyf for- smoardt, wylst oare dingen trijedübel barre. Sa sjoen moatte der wil tige wichtige redenen wêze, om njonken in algemiene stênsorganisaesje in konfessionele op to rjuchtsjen. Oars, dit forskynsel docht him net allinne by de boeren foar: it is typysk foar de Nederlanske forhüldin- gen. In bütenlander snapt hjir neat fan, ek al is hy fyn Roomsk of steil Calvi nist. In great part Prot. Kr. boeren binne oant hjoed de dei ta by de algemiene stansorganisaesjes oansletten en Prot. Kr. boere’ioöperaesjes binne der net. Dêrom is it gjin wünder dat de C.B.T.B. nei syn oprjuchting yn 1918 net sa gau de •‘uotten Onder it gat hie. Foarsitter en skriuwer wiene twa leden fan de Fr. Mij. Nei de oprjuchting forklearre ien fan harren hy bleau oant yn 1919 haedbistjürsüd fan de Fr. Mij. dat dit gjin ófskieding bitsjutte. Dizze foar- mannen seagen de C.B.T.B. dan ek al linne mar as in „correctief” op de Fr. Mg. Yn 1912 hie de Fr. Mij. by har 60- jierrich bistean in tentoanstelling orga- nisearre en dy hie op Snein iepen west. De rjuchtse leden gongen hjir mei rjucht tsjin yn. Ien fan de argumin- ten fan 1918 waerd dit ynsident, dat him nea wer foardien hat. It opnimmen fan rige kêsten dy’t dit soarte fan din gen foarkomme moast, koe de op- en ütbou fan de Fr. C.B.T.B. lykwols net oer De tentoonstelling 50 Jaar Wonen, die thans in Den Haag grote belangstel ling trekt, zal thans ook in Leeuwarden komen. Óp initiatief van de Friese Bouwkring zal de tentoonstelling van 21 tot en met 30 November worden ge houden in De Beurs, waar zij dagelijks voor het publiek te bezichtigen zal zijn. De initiatiefnemers hebben gemeend, dat zij de gelegenheid om deze uiter mate belangwekkende tentoonstelling in Leeuwarden te krjjgen, niet mochten laten voorbijgaan, ondanks het feit, dat daaraan grote kosten verbonden zijn. Reeds werd van verschillende zijden fi nanciële en materiële steun verkregen of toegezegd. Het comtié van voorbe reiding voor de tentoonstelling meent er op te mogen vertrouwen, dat de no dige middelen in de komende dagen bij een zullen zijn. Under dizze namme haldt de Lanbou- Jongerein-Mienskip Snits dit win ter- hjeljier wer In seistal lêzingen (alle gearre by Hanenburg) hweryn it goed rjucht fan ünderskate dingen bisprutsen wurde sil. Tongersdeitojoun stiek hja fan wal mei Ir Johs. Swlerstra, skriuwer fan ’e Friesche Mij. van Landbouw to Ljou- wert, dy’t spriek oer „It goed rjucht fan in algemiene lanbou-organisaesje.” De opfetting is to fordigenjen, dat in algemiene lanbou-organisaesje in orga nisaesje is, dy’t de algemiene lanbou- bilangen bihertiget. Ommers in rap port fan in Prov. kommisje neamt as al gemiene lanbouorganisaesjes yn Frysian de Friesche Mij. van Landbouw, de C.B. T.B., de A.B.T.B. en de Stichting voor de Landbouw. De earste trije wurde or- naris oantsjut as „stansorganisaesjes’*. Dizze binne net allinne nedich om de boerebilangen, dy’t de spesifieke tech- nyske en commerciële organisaesjes net biflappe, to bihertigjen, mar en dat is noch wichtiger om bynmiddel foar dizze to wêzen. Dêrta is geregeld kon- takt nedich. Alle organisaesjes fan en foar de boer moatte mei konsulinten en oare deskundigen hieltiten wer by de al gemiene boereorganisaesje om de tafel skikke om alle bilangen fan de boer to bisprekken. Dit regelmjittige en hechte kontakt hat yn Frysian lange jierren bistien yn de foarm fan it ynstitüt fan lid-forienings fan de Fr. Mij. van Land bouw, mar dizze ienheit is troch aksje fan konfessionele kant forlern gien. Konfessionele organisaesjes yn Fries ian binne de C.B.T.B. en de A.B.T.B. Er was Vrijdagavond in Onder de Linden een flink aantal leden en niet- leden opgekomen om te luisteren naar wat de heer Th. W. Polet, administra teur van het Centraal Instituut van de Ver. van Slechthorenden te Amsterdam zou vertellen over de vraag: „Hoe krijg ik een verantwoord gehoorapparaat?” De voorz., de heer J. Bakker, heette de spreker en de aanwezigen hartelijk wel kom en gaf daarop het woord aan de heer Polet. Deze merkte op dat er een staatscom missie is voor Revalidatie, waarbij ook de ver. voor S.H. is aangesloten en twee leden van het H.B. zitting hebben in die commisie, die bindende besluiten voor S.H. wil nemen. Tjjdens de oorlog zijn de tegenwoordige gehoorapparaten uitge vonden. Er waren in de legers meerdere S.H. en door de oorlog kwamen er steeds meer, die dan klinisch behandeld wer den. Na de oorlog werden de apparaten, die men had leren toepassen, be langrijk verbeterd en kon men ze bijna onzichtbaar dragen. Amerika leverde een stroom van apparaten, die voor een deel goed, voor een ander deel slecht waren. Voor de vraag kwamen er echter nog niet genoeg, waarom het H.B. zich met de bestudering van de eisen voor de bouw van een goed apparaat ging be moeien. Hierbij komen de physica en ge neeskunde zeer van pas. Het bleek nl. spoedig dat men deskundigen nodig had voor de bouw van een apparaat en dat een patiënt zich zelf een toestel kon uit zoeken. Het duurt vaak een lange tijd voor men er toe overgaat zich een toe stel aan te schaffen. Men wil dan ook gaarne de grootst mogelijke zekerheid hebben, dat men iets goeds krijgt en daarvoor is de hulp van een goede oor- specialist dringend nodig. Kiest men zelf, dan is het apparaat vaak te sterk, waardoor de kwaal verergert, terwijl deze ook bij het ouder worden toeneemt. Bovendien lenen deze apparaten zich niet voor massa-productie; iedere S.H. heeft zijn eigen eisen. De electrische stroom werkt klankomvormend, wat hinderlijk is voor de patiënt. Hier moet de physicus met zijn kennis te hulp ko men. Het is hier nog niet zover als in Engeland en Denemarken, waar de toe stellen b(jna gratis beschikbaar worden gesteld. Een toestel kost hier nogal wat en het gebruik van batterijen is betrek- kelijk duur. In sommige gevallen helpt de ver. dan wel. Men wake er voor zelf het apparaat te repareren, want daar Yn ’e Doele skikte om in üre as sawn elts om de kofjetafel, hwer’t Branden- burgh nammens it Fryske Boek it wol kom spriek en mr Okma dizze Boeke wike iepene. Nei dit streksom miel en it oanhearren fan it geastige wurd, hie men noch tiid om jin efkes to fortraep- jen en de boeketafel to bisjen. Mar doe wie’t ek tiid foar de „joun”. De boekejoun, in tradysje dy’t elts jier better wurdt Bouke Tuinstra (ek better!) hie de lie- ding! Nou dan wit men it wol. De sang fan de beide froulju wie tige goed, by lieten dy’t hwat tekst en me- syk oanbilanget, forsteanber wiene. Lytse Filosofy en Bij Great Fryslan’s bêdsté. wiene dat ütersté net. De ienakter Prins Karnaval is gjin denderjende skets, al is er dan fan Wad man üt it Bretonsk oerset. Mar by better oanskroeven en ütsykjen fan spylmüg- likheden (kweaje van regyhied er mear yndruk makke dan nou. De boekewike trijekaert wie in kostlik stikje wurk. Hulde! Allinne Henk Geart- sma wie nou just net de man foar dizze tekst. Klaas Westra en Douwe Tammin- ga wiene der better foar ré „Moarn Trouwe wy” koene wy ek net biwünderje yn’t ramt fan dizze joun. Tofolle „echt” toaniel. De skets Bline passagier die it better, al waerd de ti telrol fiersten en fiersten to dramatysk spile De boer fan Rinia-state wie in aller- kostlikst stikje en spile dat it waerd Krekt, dat is it wurk foar sa’n joun en de ütsetter „Wêz Kultureel” mocht der ek wêze. Ien mei oar in goed bigjin foar dizze 6e Fryske Boekewike. Goede dag voor Oosterparkers. Zelf speelden de Groningers niet, maar toch hadden ze een goede dag, want FVV, GRC en FVC leden alle drie pun tenverlies. De Foxholsters en de Huizu- mers kwamen in Zwaagwesteinde en Sneek niet verder dan 00 en GRC ver loor in Hoogezand met niet minder dan 50. Alleen Nicator viel niet uit de toon. Integendeel, de Leeuwarders over troffen zich zelf, want een 62 zege be haalt men niet zo maar in Houtigehage. De strijd om de titel schijnt te zullen gaan tussen Oosterparkers en Nicator. Evenals LSC veroverde ook MSC (uit tegen Friesland 33) een kostbaar punt en daardoor belandde Houtigehage op de laatste plaats. Hoogezand Friesland LSC Z.w.einde MSC Houtigehage Rood Geel struikelt. Yndied, de Boargemaster fan Boalsert hie gelyk Boalsert is en moat it plak bliuwe. Der wie wol helte mear sfear dan forline jier to Ljouwert. Nei it tige goed (en Frysk) wol- komstwurd fan Boargemaster Bruinsma spriek mr D. Okma üt namme fan de Kommissaris fan ’e Keninginne. Earst tsjin Drs Wadman. Hy memorearre it tige treflike wurk fan dizze Snitser Gysbert Japikspriis-winner, de reden hwerom dat de advyskommisje him for line jier al in earfolle formelding jaen woe. Hy hope dat Wadman dy’t binim- men mei syn kritysk wurk safolle goeds foar de Fryske litteratuer dien hat, noch lange jierren arbeidzje mei/ De hear Sannes fan Gytsjerk, winner fan de dr Joost Halbertsmapriis, waerd troch mr Okma hulde brocht foar syn sneupwurk hwerfan de bikroaning lei yn syn wurk oer It Bildt, dat dan ek nou mei dizze priis foar it front iepenbiere hulde krige. Yge Foppema spriek üt namme fan de advyskommisje en neamde Wadman dy’t in skitterjende takomst yn „Hol- ian” forsmiten hie foar in tige swiere taek yn Frysian de „skoarstienreager” yn ’e Fryske lettertün. Neidat mr Okma de prizen ütrikt hie, in died dy’t elts jier opnij mei stille oandacht en faek wol oandienens folge wurdt kamen de tankwurden fan de priiswinners seis. Wadman, de man mei syn stuf antlit, mar dat wünder oplükt en seis strielet binammen as er syn sinnen, laden mei humor, mei selsspot en irony troch de seale stjürt en Sannes, de sneuper, mar hoe wier en ienfaldich en ek hoe ynfrysk wie syn tankwurd suver in geniet. Douwe Tamminga lies üt wurk fan Wadman en binammen in fragmint üt „Reedrider” foei der goed yn. Dr Bruck spriek foar de advyskom misje fan de Joost Halbertsmapriis oer it wurk fan Sannes; hy stelde dizze sneuper ta foarbyld fan Fryslên om oeral de rike boarnen fan it forline op to sykjen. Frou v. d. MinneBuma droech fers fan Waling Dykstra foar yn Bilkers. Dr Vroom, troch Boargemaster en mr Okma wolkom hiten, spriek üt namme fan de minister fan O., K. en W. in wurd fan hulde. Ja, hy die noch mear, hy wie seis al in bytsje Sinteklaes. Hy koe en mocht noch neat sizze, mar der wie hwat foar Frysian yn ’e hoas J. Piebenga spriek üt namme fan de Fryske biweging, de organisaesjes en Rie, in tankwurd oan Boalsert, oan de oerheit en oan de fortsjinwurdiger fan it regear en hy die dat treflik en mei gloede. Tusken de bidriuwen troch waerden de gasten as fan aids ünthelle op thé en oaljekoeken en koe men mei freonen en kunde petaerje oer dizze ynmoaije dei. Nei de ütrikking gyng men nei it Bruorreplein hwer’t in ploech dounsers üt Aurich in aerdich dounsürke joegen, dat troch elts, mar binammen troch de Boalserters (it plein wie swart fan folk) tige op priis steld waerd. De derby Sneek 2LSC 2 bracht de thuisclub de volle winst. De withemden wannen met 42. Voor de blauwe reser ves was het helemaal geen leuke dag, want ook LSC 3 keerde met de kous op de kop (een 40 nederlaag) uit Steen- wijk terug. Makkum zorgt voor verrassing. Het Zaterdagmiddagvoetbal boette aan aantrekkelijkheid in, doordat de be* langrijke wedstrijd Blauw WitHark. Boys niet doorging en ook het Heeg- veld werd afgekeurd. Het duel Workum —Leeuw. Zwaluwen eindigde in 11, wat de leider op het vierde verüespunt kwam te staan. Eén meer dan Hark. Boys en Heeg. Makkum zag zijn vol houden eindelijk beloond. Zijn thuiswed strijd tegen Delfstrahuizen leverde de eerste winst op. De uitslag was 11. Uitslagen Friese Voetbalbond Res. 2e klas A: WZS 2Friso 2 20. 3e klas A: WZS 3Lemmer 4 52. Junioren: RenadoWZS 12. Na zijn 33 in Bergum is Rood Geel blijkbaar de kluts kwijt. De Leeuwar ders verloren thuis met 10 van De Kooi. De strijd om de ereplaat weer geheel open. Aanvoerder Black Boys, dat een fraaie 52 zege op DOG behaalde. HZC bleef er ook bij. De Harlingers wonnen met 21 in Lem mer, dat na een prachtig begin steeds meer afzakt. Olyphia kwam door een reuze 70 op Bergum op hetzelfde pun- tenaantal als De Kooi en Steenwjjk schaarde zich bij hen door een 11 in Grouw. Tenslotte maakte bet resultaat van HarlingenTijnje (10) uit, dat de laatste voorlopig hekkensluiter blijft. Beste dag voor W.Z.S. Onze vierde klasser kon zich gisteren in de handen wrijven. Zelf wonnen de zebra’s in Stiens met 32 en Bakhuizen sneuvelde in Boisward met 41 tegen CAB. Bovendien was het gelijke spel (22) tussen Freno en RES een gunsti ge uitslag voor hen. MKV bereikte de tweede plaats door een 2O overwinning op Akkrum, WZS MKV Bakhuizen Freno CAB Er is in Sneek maar zelden gelegen heid goede schilderijen te zien. Wjj lig gen te ver van de cultuurcentra, en het organiseren van een schilderijententoon stelling is hier een hele onderneming. Daarom valt het toe te juichen dat de heren H. de Boer, directeur van de R.H.B.S. en W. Meindersma, hoofd van de Openb. Uloschool, het initiatief hebben genomen ook onze stad kennis te laten maken met het omvangrijke en zeer gevarieerde vJerk van de kunst schilder van Duimen Krumpelman uit Zeegse (Dr.) die onlangs met zoveel succes in de R.H.B.S. te Harlingen exposeerde. De heer de Boer stelde hiervoor twee lokalen in zijn school beschikbaar waar hij en de heer Meindersma tijdens de korte herfstvacantie een dertigtal olie verfschilderijen en ever zo veel aquarel len van de heer van Duimen hebben bij eengebracht die hans wachten op be zoek, en naar gehoopt wordt, druk be zoek. In de eerste plaats van de leerlin gen van de H.B.S., Gymnasium Ulo- en andere scholen, die er belang in stellen, maar, en niet in het minst, ook van de ouderen uit onze stad en omgeving. Niet alleen omdat deze schilder het waard is, maar ook om in de toekomst meer expo sities als deze mogelijk te maken. De ten toonstelling zal geopend zijn van heden tot en met Vrijdag iedere avond van 810 uur en Zaterdagmiddag van 24 uur. De toegang is gratis en de beide Zonder Kraak, maar nog altijd met een schone lei waren de Stormvogels naar Enschedé gevlogen en het leek er op dat ze ook In deze zware wedstrijd hun blazoen ongerept zouden houden. Want de IJmuidenaren kwamen met 2- -0 voor. Maar zij .roesten capituleren voor een hevig offensief van de thuisclub, die in de tweede helft een 21 achterstand omzette in een 32 overwinning. In afd. A handhaafde de lijstaanvoer der zich wel. Het was op het nippertje voor RCH, 10 tegen NEC. Dan deed nummer twee DOS het heel wat beter: 41 tegen Zwolse Boys. Ook der Dritte im Bunde GVAV maakte het best. Dank zij een productieve bevlieging. In enkele minuten forceerden de Groningers drie doelpunten en ondanks een groot over wicht in de tweede helft konden de Snekers niets van deze achterstand afknabbelen. Deze nederlaag betekende voor de withemden de laatste plaats, want Frisa klopte Wageningen zeer ver rassend met 20. De oostelijke club be leeft weinig genoegen van haar reizen naar Friesland. Een strop voor onze stadgenoten was bovendien dat VSV met 20 van een hard terugvallend de Vole wijckers won. Heracles Ensch. Boys met 21. 6 5 4 3 4 2 3 2 2 2 3 2 2 2 Na 35 jaren van trouwe en nauwge zette dienstvervulling heeft de heer Tj. Ouendag, werkman bij de Gemeente-Rei- niging deze dienst Zaterdag met pensioen verlaten. Om 12 uur verzamelden het gehele per soneel, wethouder v. d. Veen, de direc teur en twee leden der commissie zich met hem in de grote wagenloods ten einde in tegenstelling met voorheen, aan dit afscheid een enigszins officieel tintje te ge’ en. Ouenc’ag werd eerst in waarderende bewoor-imgen toegesproken door de di recteur en daarna door de heer v. d. Veen, die er op wees dat de scheidende straatveger zijn werk steeds rustig en tot volle tev?ceenheid van de leiding van de dienst heeft verricht. Hij dankte hem daardoor namens het Gemeentebestuur en wenste, dat hij met zijn vrouw nog lang van z’r. welverdiende rust moge ge nieten en bood, hem, naast het laatste weekloon, tevens een kistje sigaren aan. Namens het personeel sprak de voor man, de heer A. Boeijenga. Deze zei o.a. dat Ouendag een goed collega was, die ze daarom zullen missen. Ook zij wensen hem gaarne een goede oude dag toe en boden eveneens een cadeautje (onder enveloppe) aan. Voor al deze goede woorden en ge sen enken was de heer Ouendag, zoals uit zijn dankwoord bleek, zeer erkentelijk. Heerenveen op de tweede plaats. Door de nederlaag van Stormvogels en zijn eigen krappe 10 zege op Leeuwar den, bereikte Heerenveen de tweede plaats. Het zal de nieuwe leider Haar lem, die ook al een schrale zege boekte (32 op Go Ahead), moeite kosten de Friese stormlopen af te slaan. In deze afdeling vielen enkele verrassingen. Zo versloeg ’t Gooi het Arnhemse Vitesse op eigen veld met 20 en klopte Be Quick DWS in Amsterdam met 32. De toekomst lijkt nu weer wat zonniger voor de witte Groningers. Niet echter voor het oude Achilles, dat Blauw Wit met de kostbare punten zag vertrekken en nu vrij hopeloos onderaan bengelt. AGOVV met 3—1 van le prijs W. Sijtsma, Ged. Pol 7, ƒ25; 2e, H. C. Kroon, Westersingel 6, 15; 3e P. Vellinga, Priorstraat 2, ƒ10; 4e, A. Hofstra, E. Halbertsmastraat 28, 5e. Corn. Boot, 3e Woudstraat 50, 6e. A. v. Dijk, Gysb. Japicxstr. 54, 7e. Y. Hoekstra, R. Bockemakade 13, 8e. K. Silvius, Grootzand 34, allen ƒ5; 9e. J. S. Koornstra, Boschgracht 3, 10e. Sj. Hamersma, Looxmastr. 9, lie. S. Oos- terkamp, no 279, Seharnegoutum, 12e. M Zijlstra, ie Steenklipstr. 16, 13e. S. de Vries, ILoosterdw.str. 55, 14e. mej. J. Kappenborg, Oppenhuizerweg 40, 15e. J. Dijkstra, v. d. He;jbuurt 7, 16e. J. Wester, E. Halbertsmastr. 32, 17e H. de Jong, hl«>osterdw.str. 24, 18e D. v. d. Meer, Looxmastr. 16, allen ƒ2.50. Zij, achter wier namen geen woonplaats is vermeld, zi;n te Sneek woonachtig. Z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1