Generaal Eisenhower president der Ver. Staten ttecr tan v Wat de raad te behandelen krijgt Felle brand te Gauw 7 NEDERLAND s W d(le kant Ouderavond Jeugdafd. v.v. Sneek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r~ l'll* 7e Jaargang No. 89 Redacteur L. KIEZEBRINK 4* Bioscoopnieuws Predikant en Arts Redactie-adres: KI.3INZAND 7 Telef. 2872 Kerknieuws 111-jarige stemde Opbrengst P.I.T.-collecte Lampionoptocht 1952 Pake Jochum 94 jaar Aanrijding T elegr ambesteller verongelukt Beide Huizen van Koperen Priesterfeest kapelaan J. H. Janning Sport- en Ontwikkelings- club P.T.T. Vrijdag 7 November 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD -- 1 het Congres om 1 MP w - Br Paula. J uur 1 Verpachting Dillebrug. De wed. T. Walma heeft verzocht het Opheffing onbewoonbaar- verklaring woningen. de van In de a.s. vergadering van de raad der gemeente Sneek komen o.a. de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: Cliché Leeuwarder Courant. één dier liep brandwonden op. Nauwe lijks was het vee in veiligheid gebracht of er volgde een hevige explosie. De heer Kuipers is namelijk petroleumventer en Onbewoonbaarverklaring 7 woningen. Inventarisatie archief der gemeente. per 70- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) te mogen kopen of pachten een strook grond ter grootte van ongeveer 58 m2 aan de Oppenhuizerweg, in de nabijheid van de wegsplitsing naar Oppenhvzen Verstrekking geldleningen aan andere gemeenten. had in de schuur een grote tank liggen recdt tot inning van de tolgelden van de van 2100 liter inhoud. Deze tank zou men juist weer bijvullen. De tankauto stond reeds klaar, toen de brand uitbrak. Door Zoals bekend is de 3f'-jarige 41/i obligatielening op een hoger bedrag ge steld dan de gemeente zelf behoeft. Dit had in de eerste plaat- ten doel de ver. Huishoudschool de middelen te verschaf fen om haar school uit te breiden. Bo vendien lag het in de bedoeling een vier tal andere gemeenten financieringsmid delen op lange termijn te verstrekken. Nu deze obligatielening inmiddels tot het volle bedrag van twee millioen gulden is geplaatst stellen B. en W. voor de vol gende door deze gemeenten gewenste be dragen te lenen: Wbrkum 500.000; Do- niawerstal 200.000; IJlst 160.000; Gaas- terland 200.000. De voorwaarden zijn die, waaronder de gemeente Sneek de obligatie aanging, nl. looptijd 30 jaar, rente 4% koers 100 GAUW. Maandagmiddag tegen drie uur wérd brand ontdekt in de woning be woond door de familie Eise Kuipers, waarin een handel in klompen, olie enz. wordt gedreven, terwijl de daarachter aangebouwde veestalling met hooiberging verhuurd is aan de heer F. Dotinga. Onmiddellijk werd de brandweer ge alarmeerd, welke met het in Gauw be schikbare materiaal de strijd tegen de toen reeds hoog oplaaiende vlammenzee aanving, terwijl direct ook de in Sneek gestationneerdé autospuit van Sneek en Wymbritseradeel werd te hulp geroepen. Eerst toen deze arriveerde was men het vuur vrij spoedig meester. Men kon evenwel niet voorkomen, dat de stalling met het daarin opgeslagen hooi zo goed als geheel uitbrandde. Slechts met moeite kon het vee van de heer Dotinga, een digd om de besprekingen op het hoogste niveau van nu tot twintig Januari bij te wonen. Wat betreft de verkiezingen voor de leden van het Huis van Afgevaardigden en een derde deel van de Senaat, in bei de Kamers is nu de meerderheid, die tot nu toe democratisch was, republikeins geworden. In het Huis van Afgevaardig den zijn 222 republikeinen, 212 demo craten en 1 onafhankelijke gekozen, de Senaat telt 49 republikeinen en 47 de mocraten. De stem-verhouding was Eisenhower 30 millioen stemmen, Stevenson 24.6 mil lioen stemmen. Eisenhower is de elfde generaal die in het Witte Huis zal zetelen. Tot vice-pre sident is Richard Nixon gekozen. B. en W. stellen voor de percelen 3e Steenklipstraai 2, 4, 6, 8 en 10, Water- poortsgracht 13 en 2e Steenklipstraat 13 onbewoonbaar te verklaren. Wijziging bezold'gingssregeling gemeenteperscneel. konden worden afgewerkt. Voor iedere groep zou een tijdsduur van gemiddeld 3 jaar nodig zijn, zodat in 35 a 40 jaar het gehele werk voltooid zou zijn. De groep Bolsward, Haskerland, Wymbritseradeel en het waterschap Westergo’s IJsselmeer- dijken is nagenoeg gereed. Uit de tweede groep Dantumadeel, Dokkum en Workum heeft laatstgenoemde gemeente zich te ruggetrokken en Ged. Staten hebben Sneek uitgenodigd deze plaats in te ne men. B. en W. leggen voor de raadsleden ter inzage de kortgeleden verschenen in ventaris- der archieven van Bolsward en zijn van oordeel dat een dergelijke voor nnze gemeente wetenschappelijk samen gestelde inventaris van grote betekenis is n:et alleen /oor de administratie, maar ook oor de historici. De duur van het ve’k voor deze gemeente wordt op 3 jaar gr'ciiat en de totale kosten ten as st gemeente komend, de provincie geeft een bijdrage op 14100 of 4700 per jaar, niet inbegrepen het drukken van de inventaris. B. en W. achten deze uitgaaf gerechtvaardigd en stellen voor voor de jaren 1953, ’54 en ’55 voor dit doel een crediet van ƒ4700 beschikbaar te stellen. hee R. Karsten die naar het buitenland is vertrokken en de heer P. Bouritius, die wegens drukke werkzaamheden heeft moeten beoanken, zijn benoemd de heren Van Balen en De Groot Spr. hoopte dat beiden bet jeugdwerk met volle ambitie zullen steunen Hij verwelkomde vervol gens de afgevaardigden van de afd. do- na'.nces en supportersver. en deelde vo irts mede dat ook dit jaar weer de ka lender -actie ten bate van steun aan jon gens die zulks wensen bij aanschaffing van jerseys en voetbalschoenen zal wor den gehouden. Daarna gaf hij de gelegen heid aan de ouders voor het stellen van vragen De secr., de heer S. van Kampen, gaf een uitgebreid overzicht van de werk zaamheden over het afgelopen jaar, ter wijl trainer Beintema een opbouwend be toog hield over zijn belevenissen met de jongens De avond werd verder doorge- brachl met kienspel, waarvoor het be stuur een keurcoUectie prijzen had be schikbaar gesteld, welke door particulie ren en zakenlieden waren aangeboden. Voorts werd een verloting gehouden waan ar de baten zullen worden besteed voor bet St. Nicolaasfeest van de Sneek- Welpen. Het was pl.m. 12 uur toen het voltallige bestuur van de grote vereni ging, dat in vergadering bijeen was ge weest, eens kwam kijken. Ringma had voor de jeugd tot 16 jaar een minder prettige mededeling. Tengevolge van de langdurige regen is het oefenveld in e m dusdanige toestand gekomen dat er voorlou’g door dezer niet meer getraind kan wordep. Het bestuur vindt dit zeer jammer, maar hpoot zo spoedig mogelijk deze „nood breekt wet" maatregel te kunnen intrekken. Nadat t grote bestuur nog enige prijzen beschikbaar had ge steld voor de slotronde van de kienpartij, sloot voorzitter Boot deze in alle opzich ten geslaagde avond. Geref. Kerken. Bedankt voor Groote- gast, ds. K. Welbedacht te Scharnegou- tuxn, die beroepen is te Oudewater. In New York werd de 111-jarige Ja mes A. Hard met een ambulance naar het stemhokje gebracht. Toen hij er weer uitkwam zei hij: „Kom me over vier jaar nog maar eens halen, dan stem ik weer voor Ike.” Ongeveer 20 jaar geleden is aan mej. dr Szper opdracht gegeven een inventaris op te maken van het archief dezer ge meente tot 1850. Deze kwam in 1935 ge reed, mej. Szper kweet zich uitstekend van haar taak, doch deze inventaris is niet op alle punten meer in overeenstem ming met de eisen van de thans geldende principes der archivistiek. Een groot be zwaar is ook het gemis van een inven taris over de periode 1850 tot 1912, het jaai toen werd begonnen met de zaaks- gewijze ordening der stukken tot dossier, let provinciaal bestuur had reeds in 1939 een plan opgemaakt tot een volledige in ventarisatie der archieven bij gemeenten en waterschappen en in 1945 groepen van 3 a 4 gemeenten en eventueel water schappen gevormd opdat deze per groep Onderhandse verpachting strook grond aan de Oppenhuizerweg. De Erven B. J. Feenstra N.V., bouw- materialen-, beton- en schelpkalk-in- goede gezondheid geniet, kan men steeds dustrie alhier, verzoekt van de gemeente Met vriendelijke dank aan de gevers wordt door het Comité medegedeeld, dat de collecte voor de Prot. Chr. Tehuizen voor Militairen, uitgaande van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront (P.I.T.) ƒ499.58 heeft opgebracht. HEEG. De alhier gehouden collecte voor het P.I.T. heeft opgebracht f 44.85. De Commissie tot het organiseren van de derde Lampion-optocht, welke Zater dag 8 November alhier zal worden ge houden, vergaderde Maandagavond in de bovenzaal van café „Onder de Linden”. Mede aanwezig waren afgevaardigden van de buurtverenigingen, van plaatse lijke muziekcorpsen en ’t Tamboer- en Pijpercorps van Advendo. De leiding was in handen van de heer A. v. d. Heide, die een kort welkomstwoord sprak, maar tot zijn leedwezen moest mededelen, dat de medewerking niet zo goed was als vorige jaren, wat betreft de financiën. Vooral de binnenstad, die wel het meeste profijt heeft van de optocht, heeft danig teleurgesteld. De Vereniging van Sneker Zakenlieden had haar bijdrage tot 1/5 teruggebracht, terwijl de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer zich geheel had teruggetrokken. Ondanks de gerezen moeilijkheden had de commissie ge meend te moeten doorzetten. Het bestuur deed nu een beroep op de beide muziek corpsen om '3gen gereduceerde prijs medewerking te verlenen, waartoe deze spontaan besloten. De afgevaardigde be stuursleden van de Noord-Oosthoek, de heren Bok en Dijkstra, zouden er prijs op stellen, dat een volgend jaar de com missie vroegtijdig een vergadering zoals deze belegt. Dan kan men meer op zijn gemak de moeilijkheden onder ogen zien en gezamenlijk de schouders onder het wefk zetten. De heer van der Heide deelde voorts mede dat men besloten had om voor de mooiste lampions 2 eerste en 2 tweede prijzen beschikbaar te stel len en verder een 30-tal troostprijzen. Een jury is daarvoor reeds aangewezen. Alle deelnemende kinderen werden ge- tracteerd. Er worden pl.m. 2000 kinderen verwacht. Deze zullen worden verdeeld in 7 groepen, nl.: Groep A: „Maple Leaf”; Groep B: „Noord-Oosthoek”; Groep C: „Noorderhoek”; Groep D: Lemmerweg; Groep E: Sperkhem; Groep F: Bloem- wyk”; Groep G: Centrum. Jammer even wel dat de kinderen van de binnenstad (Centrum) niet in georganiseerd verband zijn. Het bestuur zou het zeer op prijs stellen, indien enige inwoners van deze wijk zich met de leiding van deze kin deren zouden willen belasten. Zoals men weet, is het vertrek van de optocht be paald om 5 uur precies van ’t Martini- plein en zal de volgende route worden gelopen: Martiniplein, Waterpoortsgracht, Zuidend, Hoogend, linkerzijde Grootzand tot middenbrug, dan rechterzijde, Suup- markt, Kleinzand rechts, daarna brug over en linkerzijde, Jousterkade, Ooster- dijk, Kruizebroederstraat, Nauwe Noor- derhorne, Oud Kerkhof achter gymna sium, Martiniplein. Indien de weersge steldheid van dien aard is, dat de optocht geen doorgang kan vinden, zal deze plaats vinden op Zaterdag 15 November. De oudste vrouw van New Jersey (Ver. Staten) Is een Rotterdamse van afkomst. Zondag heeft deze mevrouw Marie van den Bogart haar 106de ver jaardag gevierd. De kosten van deelneming van de Koninklijke Marine aan de strijd in Ko rea zijn begroot op ongeveer drie mil lioen gulden, zo zegt minister Staf in zijn memorie "an antwoord aan Tweede Kamer over de begroting Marine. Li verband met de mechanisatie van de gemeentelijke reinigingsdienst stellen B. I en W. voor de functie van chauffeur in deze regeling op te nemen en wel in schaal b4 „halfvaklieden” en de functie van 1ste chauffeur, die een bijzondere verantwoordelijkheid heeft of relatief zwaardere arbeid verricht in schaal b3 „vaklieden”. De regeling wordt gerekend in te zijn gegaan 1 Juli 1952. WOUDSEND. Maandag 3 November heeft onze oudste inwoner Jochum de Vries zijn 94ste verjaardag gevierd. Pake Jochum die nog steeds flink is en een in ons dorp zien. Hij helpt zijn zoon nog steeds in d turf (vanouds turfschipper). Wy wensen hem van deze plaats het al lerbeste en nog goede jaren. Deze film boeit niet alleen als het aangrijpende verslag -éan een schokken de crisis in een vrouwenleven en de nood van een kinderziel, maar is tevens in teressant doordat zij de gehele genees methode l~at zien voor gevallen van spraakverlies door storing in de hersen schors. Wat tevens treft is de prachtige kinderrol van Tommy Rettig; een Hol- lywood-ontdekking van de eerste orde. Het treffende spel van deze kleine jon gen is zeker een der hoogtepunten in deze mooie film. GOENGA. Dezer dagen had hier in de gevaariyke bocht nabij de kerk in Goën- ga eei. aanrijding plaats tussen een auto en een wielrijder. Persoonlijk kreeg ge lukkig niemand letsel. De fiets werd ech- t'r beschadigd, maar dat was ook gauw weer verte ij: en. om deze te gebruiken als opslagplaats voor bouwmaterialen en on. er een rij baan op te plaatsen voor enige hijskra nen. B. e W. hebben bezwaar tegen ver- .oop omdat er gas- en waterleidingen, electriciteitskabels en telefoonleidingen in deze strook liggen en stellen voor deze grond voor een jaarlijkse pachtprijs van 15 aan de N.V. te verpachten. De Utrechtse arts F. A. Nolle, die vroeger Ned. Herv. predikant te Gbergum in Groningen is geweest, is te Utrecht op een proefschrift getiteld „Arts en predikant” in de geneeskunde gepromo veerd bij prof. C. D. de Langen. Enige tjjd heeft hy als zendeling-arts op Mid- den-Celebes gewerkt, en te Utrecht neemt hij zowel in de kerkelijke als de medische wereld een plaats in. Zijn proefschrift behandelt vraagstukken waarvoor predikanten en artsen zich bij de vervulling van hun dienst aan de lij dende mensheid zien gesteld. Met zeer grote meerderheid is Gene raal Dwight D. Eisenhower gekozen tot toekomstig president der V. S. Op twin tig Januari zal hij als zodanig worden geïnstalleerd. In tegenstelling tot de verwachtingen, dat de kansen niet veel uiteenliepen, bleek al nadat de eerste uit slagen waren binnengekomen, dat de overwinning van Eisenhower een ware „politieke aardverschuiving” zou worden. Zelfs in het Zuiden, dat sinds de burger oorlog voor een democratische president heeft geftemd, boekte de republikeinse canaidaat overwinningen. Tennessee, Texas en Virginia spraken zich voor Ei senhower uit. l'oen ook vele staten in het Midden-V esten en Zuid-Westen, die vier jaar geleden voor Truman hadden ge stemd, om-waaiden en daarna bleek, dat de grote staten New York en Californië een rep' I zkeinse overwinning oplever den, was het pleit beslecht. Stevenson zond in de vroege ochtend een geluk- wenstelegram aan Eisenhower. Nadat deze de hulde van tienduizenden op Ti mes Square in ontvangst had genomen, trek hy zich terug. In Washington werd gistermorgen bekend, dat president Tru man generaal Eisenhower heeft uitgeno-. Een 22-jarige telegrambesteller van de PTT is bg het Vredespaleis te ’s-Gra- venhage door een auto aangereden. De jongeman reed op zijn motor over de Scheveningse weg in de richting van de stad. Uit tegenovergestelde richting na derde een door een Amsterdammer be stuurde auto, die plotseling de Carnegie- laan wilde inryden. De bestuurder ver leende daarbij, volgens de politie, geen voorrang aan de telegrambesteller. De besteller werd gedood. Ondanks de vrij slechte weersomstan- jaar enige wijziging gekomen. Voor de digheden waren vry veel ouders Woens- D v—--4™ dagavond naar café Leeuwen gekomen. Voorzitter A. Boot zette in zijn openings woord het doel van deze bijeenkomst uit een Er zyn vaak met de jongens pro blemen, welke het best kunnen worden opgelost wanneer de ouders achter het bestuur staan, en daarom vroeg hij hunne medewerking. De jongens hebben plich ten en rechten en als ze daarop letten, zal de voetbalver. Sneek er wel by va ren. Spr. prijst zich gelukkig te kunnen verklaren dat de geest onder de jongens uitstekend is en het bestuur de volle me dewerking van de grote vereniging ge- n t. Deze avond is, evenals de vorige, speciaal belegd om het contact dat reeds jaren tussen jeugdbestuur en ouders be staat te verstevigen. In het bestuur is dit Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 3. - pet helt jaar. Franco per post 3.75 por half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Snaak. Op Dinsdag 11 November a.s. zal ka pelaan J. H. Janning zijn 12 y2-jarig pries terfeest kunnen vieren. De parochianen van Sneek maken zich op om van hun medeleven met dit jubileum van hun kapelaan, die hier 5 jaren gearbeid heeft en wiens priesterwijding viel in de oor logsdagen van 1940, op waardige gepaste wijze blijk te geven. Het was aan de vooravond van het uitbreken van de oor log dat kapelaan Janning en zijn 15 klas genoten, onder wie de hier ook zo wel bekende kapelaan J. J. Noordman, zich voorbereidden om in Juli 1940 de pries- terwyding te ontvangen. Maar toen op Vrijdag 10 Mei het Duitse leger onze grenzen overschreed en daarmede de oor log een feit werd nam de bisschop het besluit deze jonge priesters, die hun stu die nog niet geheel hadden voltooid, reeds de volgende dag de priesterwijding deelachtig te doen worden. Anders een grote feestdag voor hen en hun familie leden, verliep, nu elk contact met de laatsten was verbroken, deze dag voor Te SurhuizumMieden kwam het 5-jarig dochtertje van de familie A. Al- gra in huis lopen met de angstaanjagen de mededeling dat haar 2-jarig zusje in de vaart voor de woning was gevallen. Vader en moeder spoedden zich naar buiten, zagen een klompje drijven en sprongen beide in de vaart. Moeder zonk direct en moest door vader eerst gered worden; toen werd met hulp van de buren gedregd maar de kleine werd niet gevonden. Geen wonder want die zat voor het raam naar het drama te kyken, alleen haar klompje was te water ge raakt. Tijdens het werk aan de bouw van het nieuwe hotel Het Herenhof te Em men is de achttienjarige J. H. Scheeven uit Emmersluis van een steiger geval len van 5 m. hoogte. Hy kwam daarbij met zyn hoofd op een aantal betonplaten terecht en werd gedood, Mr J. Zaayer, procureur-generaal bij het Hoog Militair Gerechtshof, eiste zes maanden onvoorwaardelyke gevan genisstraf en ontslag uit de militaire dienst tegen de kapitein J. ten H., ver dacht van verduistering van verscheide ne goederen, waaronder drie motorrij wielen, toebehorende aan het rijk. De tweeduizend gulden die hij voor de ge stolen waar ontving, werd byna geheel in alcoholica omgezet. De officier van justitie te Maas tricht eiste vier maanden gevangenis straf tegen de graanhandelaar J. M. D. uit Beek. D. had om een privéschuld te delgen 15.000 kilo mais geleverd uit een regeringsopslagplaats, waarvan hy de beheerder was. By controle door de CCD werd een totaal tekort van 81.000 kilo mais vastgesteld, ter waarde van 40.000 gulden. Te Rotterdam is aan de ’s-Graven- weg de byna voltooide villa van de heer J. C. Oosterwijk door brand voor een deel verwoest. Het pand was nog slechts gedeeltelijk gemeubileerd. De eigenaar, die op het ogenblik in het ziekenhuis ligt, had de moderne villa voor f 150.000 verzekerd. De schade wordt geschat op ruim f70.000. De linksachter van de Hilversumse eerste klasser ’t Gooi, Mol, heeft Zondag anderhalf uur gevoetbald met een ge broken teen. Die breuk had hy niet op gedaan in het spel maar ’s morgens by een huiselijke stoeiparty. Daar de onbewoonbaar verklaarde wo ningen Hooiblokstraat 4 en 6, Oosterdyk 77 en Geeuwkade 22 door verbouwing het karakter van woning hebben verloren, stellen B. en W. voor de onbewoonbaar- verklaring van deze percelen op te heffen. deze jonge priesters wel zeer bijzonder. Op Zaterdag 11 Mei werden zij van het seminarie per auto afgehaald, waarna zij in de Domstad in de huiskapel van de bisschop de priesterwijding ontvingen. Terugkeer naar het seminarie was niet mogelijk en kapelaan Janning kon ook zijn ouderlijk huis in Schoonebeek niet bereiken, waarom hy met enkele klas genoten naar Cothen ging om na 14 da gen, de oorlog was toen geëindigd, weer naar het seminarie te gaan om de studie te voltooien. Nadat kapelaan Janning op een Zondag in Juni- gelegenheid had ge had zijn eerste Mis op te dragen in zijn parochiekerk te Schoonebeek volg de in Augustus 1940 zijn benoeming tot kapelaan te Vianen, in 1942 ging hij naar ’s-Heerenberg als opvolger van de in Dachau om het leven gekomen kapelaan van Rooijen. De jaren daar tijdens de bezetting doorgebracht waren voor ka- pejaan Janning uitermate zwaar en moeilijk en het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat toen de jon ge priester in Augustus 1947 te Sneek be noemd werd, hij zowel geestelijk als li chamelijk de sporen droeg van zyn ar beid daar. Maar gelukkig bleven er geen nadelige gevolgen en is hij' in staat ge weest zijn priesterlijke arbeid hier tot volle ontplooiing te brengen. Zijn taak hier en wat hij daarin gepresteerd heeft gedurende de 5 jaar is niet in een paar woorden te omschrijven. Zijn werk als adviseur van de grootste standsorganisa- tie de K.A.B. met al zijn vakken, onder afdelingen en instellingen eiste, de ge hele persoon op, maai- ook jeugd- en sportbeweging hadden zijn volle aan dacht. Wat de laatste betreft kan de voet balclub W.Z.S. iarvan getuigen, welke zyn volle sympathie heeft, ook de Gid sen genoten daarvan en kapelaan Jan ning is eveneens adviseur van de katho- like Vrouwengemeenschap. Daarnaast is hij belast met de godsdienstige vorming en opleiding van de verpleegsters in het ziekenhuis en dan nog vraagt het ge wone parochiewerk veel van zyn tyd. Wy mogen dus wel concluderen dat de taak van de a.s. jubilaris een veelom vattende is, waarom het hem a.s. Dinsdag wel niet aan bewyzen van belangstelling zal ontbreken. Het programma voor die dag ziet er als volgt uit: 's morgens 7.30 een plechtige Mis, ’s nam. 5 uur plechtig Lof en 8 uur een parochie- avond in het Geb. v. Chr. Belangen waar de huldiging van kapelaan Janning zal plaats hebben. Dillebrug met gebruik van woning en een perceel weiland, waarvan de pacht 12 Mei 1953 afloopt, weer te mogen pach- de grote hitte ontplofte het gas in de I ten v«* drie iaar- doch boven de op, tank en sprong deze uit elkaar. Ook een vat petroleum ging enkele meters de lucht in, evenals een fles butagas. Won der boven wonder werd niemand ge wond. Het woonhuis bleef voor een ge deelte behouden, doch er is vrij veel brandschade. Omtrent de oorzaak van de brand tast men in het duister. Het blussingswerk stond onder leiding van opperbrandmeester F. H. Ringnalda van achttal koeien, uit de stal gered worden,Sneek. Op 27 November vertrekken stoomschip vier Noord-Limburgse jarigen naar Brazilië om hun kinderen te bezoeken, nl. G. Michels uit Venray, J. Hoymakers uit Sevenum, J. v. d. Ster ren uit Wanssum en M. Goumans uit Venray. Zij gaan er voor 4 maanden heen. Het ligt in de bedoeling van het instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden met behulp van daarvoor vrij- gegeven 2 ton aan Marshallgelden een groot aantal industrie-arbeiders die zich vrijwillig beschikbaar stellen in te enten tegen influenza. Uit de daarmee verkregen resultaten zal men beslissen of een massale vaccinatie van ons ge hele volk op vrijwillige basis aan bevelenswaard is. De 80-jarige kunstschilder en anti quair T. uit Arnhem had een 54-jarige ambtenaar der belastingen, die hem kwam berispen omdat hy f 50. in een brief aan zijn kleinzoon in België had gestuurd een deviezen-overtre- ding danig mishandeld en met ge weld de deur uitgewerkt. De rechter had nogal plezier in de potige oude heer, en kon zich voorstellen dat een belasting ambtenaar op iemand werkt als een rode lap op een stier, maar veroordeelde hem toch tot 50 gulden boete. Scheerapparaten, scheerkwasten, haarborstels, haarkammen, tandenbor stels en kleerborstels zullen door het le ger niet meer kosteloos ter beschikking worden gesteld. De gevechtskleding is zeer kostbaar en aanzienlyk uitgebreid en bovendien vindt minister Staf, dat elke Nederlander, die de dienstplichtige leeftijd heeft bereikt, by zyn opkomst in werkelyke dienst „hogergenoemde uit- rustingsgoederen” dien1, te bezitten. Acht der collectanten die op 15 No vember geld ter gelegenheid van Klap roosdag zullen inzamelen, zullen een be zoek aan Engeland brengen. Zij zullen door het lot worden aangewezen. Een Belgische smokkelaarsbende heeft kortgeleden een groot feest met bal gevierd naar aanleiding van het feit dat ze de 100000ste kilo boter uit Nederland naar België had "esmokkeld. In een café te Opeinde is een meisje, dat danste, bestolen van haar tasje met 80 gulden. In '951 is voor een waarde van 120 millioen dollar uit Nederland naar de Ver. Staten uitgevoerd. Onze hamexport overtrof zelfs de bloembollenexport en sloeg van 4.2 tot 12.8 millioen dollar. De 52-jarige D.U.W.-arbeider H. Lo- mans, afkomstig uit Maastricht, is in de Kuezelgroeve te Vijlen (L.), waar hy werkzaam was, door neervallend zand en steen bedolven. Toen men hem uit zijn bcna’de positie had verlost, kon de dok ter aileen nog de dood vaststellen. L. was gehuwd en had vijf kinderen. Dat de Sport- en Ontwikkelingsclub P.T.T. te Sneek het ernstig meent met het vraagstuk van de vrije tyd beste ding, blykt uit het feit feit dat naast deelneming aan de landelyke hersen- competitie der N.V. P.T.T., waarvan ze kampioen werd en het voetballen, thans ook een onderafdeling tafeltennis is op gericht. Deze oprichting vond plaats on der leiding van de heer S. F. Bok op 4 November in de cantlne van het post kantoor. Als bestuursleden werden ge kozen J. J. Elzinga, voorzitter; Tj. Bosch- ma, secretaris en L. Smit, penningmees ter, terwijl de heer R. Jongedyk werd aangewezen als schakel tussen S. en O.- club en tafeltennisgroep. Er traden 18 leden tot de groep toe; verder werd er besloten voorlopig onderling te oefenen om later aan de plaatselijke en eventueel landelyke competitie deel te nemen. We wensen hun veel succes. SNEEKER NIEUWSBLAD brengst der te innen bruggelden een we kelijkse toelage te mogen ontvangen, aangezien de opbrengst der tolgelden tot ongeveer ƒ5 per week is gedaald. B. en W. bleek dit by onderzoek juist en stel len voor de toelage per week op het door haar gevraagde bedrag van 10 te stellen; erwijl de pachtsom-voor het per ceel weiland van ,60 per jaar op ƒ70 wordt gebracht, waarmede verzoekster accoord gaat.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1