Zeer geslaagd Vara-feest in Amicitia Het koperen Priesterfeest van kapelaan Janning k Wil Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 'X UITBREIDING HUISHOUDSCHOOL LD Mlill RedacteurL. KIEZEBRINK De broodprijs Zware jongen De Singelplannen Redacüe-adres: KL3INZAND 7 Telef. 2872 Vrijdag 14 November 1952 - Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Rijksweg 43 over Drachten rr5 r- - Veel medeleven, vele geschenken 7 e Jaargang No. 91 Uit onze raadzaal Zie verder pag. 2. Vragen-Groeneveld» in I De nieuwe vleugel te brengen tot 370. Z. h. s. aangenomen. Studietoelageregeling ge- meentepersoneel. Bezoldiging gemeente-genees- heren. Vergadering van de raad der gemeente Sneek op Woensdag 12 November 1952, des avonds 8 uur Voorzitter burgemees ter L. Rasterhoff, secretaris de heer K. Koster, aanwezig 16 leden, afwezig m. k. de heer de Boer. h.h. Brinksma en Lindeman, be antwoord door de V o o r z. en wethouder van der Veen. Binnen enkele weken zullen de maxi mumprijzen van het volkswittebrood en van het (bruine) kropbrood met één cent per 800 gram worden verhoogd, terwijl het z.g. luxe wittebrood tenminste drie cent per 800 gram in prijs zal kunnen worden verlaagd. De prijs van het onge builde tarwebrood behoeft niet te wor den gewijzigd. Tenslotte zullen Zeeuwse bloem, patentbloem en importbloem in prijs worden verlaagd. De gevolgen van deze prijswijzigirgen, aldus het Ministe rie, betekenen voor een gezin van viei personen, dat bijvoorbeeld 8 volkswitte- broden en twee luxe wittebroden per week gebruikt, een vermeerdering van de uitgaven voor het volksbrood met 8 cent, terwijl de uitgaven voor het witte brood met 6 cent per week verminderen. De datum, waarop deze prijswijzigingen ingaan, zal nog nader worden bepaald. Werknemersbonden wenden zich tot de Kroon. nog als Advertentlepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprij» f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. 1 Drijfhout. Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) horen. B. en W. zijn mede op grond van het oordeel van deskundigen van me ning dat de objecten waaraan werd ge werkt ook niet toelaten dat zij zich tot de minister richten met het verzoek een ho gere beloning toe te passen. De regeling zoals ze daar ligt wordt door B. en W. volledig en correct toegepast Wethouder van der Veen gelooft dat geen der commissieleden de illusie heeft dat de heer Schaper vertrouwen in haar zou stellen. Onder andere omstandigheden zou misschien een klein gedeelte van de uitgevoerde werken nl. dat in het Park onder het zwaardere gerekend kunnen worden, maar van de rest kan men dat niet zeggen, al moet men nu eenmaal de rug krommen. Er is ook een deel dat lie ver steun heeft dan werkt en dat is het roerigst, niet met de schep maar met de mond en dat vindt bij de heer Schaper gehoor. De heer Schaper is verwon derd dat niet meerderen het hier voor deze werklozen opnemen, de verkiezingen zijn pas achter de rug, maar de beloften i door de vereniging een lening te verstrekken. De Voorzitter gevoelt behoefte in deze openbare vergadering hem te ge denken, die een groot aantal jaren hier een zeer dienende functie vervulde, nl. de heer H. v. d. Werf, oud-gemeente- bode, die deze functie vele jaren ver vulde en heden is overleden. Wjj zullen hem blijven gedenken als een ambtenaar die onder alle omstandigheden zijn plicht heeft gedaan in een functie, welke hij als een bij uitstek dienende beschouwde en die hij vervulde met grote voorko mendheid en bewonderenswaardige ge lijkmoedigheid. Qp verzoek van spr. ver hieven allen in de raadzaal zich van hun zetel om de overledene een ogenblik in stilte te gedenken, waarop de Voorzitter uitdrukking gaf aan de hoop, dat hij die zozeer in een hoger leven vertrouwen had, nu de rust gekregen heeft, welke hij verwachtte. Worde zijn vrouw en kinde ren de sterkte gegeven welke zij zo nodig hebben, om dit grote verlies, dat hen heeft getroffen, te dragen. Op voorstel van de Voorzitter besluit de raad een brief van rouwbeklag tot de familie te richten. Oud-bode H. v. d. Werf herdacht. Spr. noemde dit een geweldige prestatie. De Vara is de 285.000 leden reeds ge passeerd en dus op weg naar de 300.000. Daarom drukte spreker zijn gehoor op het hart mee te helpen dit aantal zo spoedig mogelijk te bereiken, opdat deze i omroepvereniging, waarin de leden via de Verenigingsraad zeggenschap hebben De Sneker Bestuurdersbond (N.V.V.), de Katholieke Arbeidersbeweging (K. A.B.) afd. Sneek en de Chr. Besturen bond SneekWymbritseradeel (C.N.V.) hebben zich met een adres tot H. M. de Koningin gewend met het verzoek zodanige maatregelen te nemen dat ver traging in de uitvoering van het werk betreffende de verbetering van de Sin gel, welke door het adres van de Bond Heemschut dreigt te ontstaan,wordt voor komen. Uitvoering van het werk zal een groot aantal werkloze arbeiders in deze gemeente de gelegenheid bieden weer in het arbeidsproces te worden ingescha keld. Het adres ontzenuwt daa.na de door Heemschut aangevoerde argumen ten; de gewenste oplossing achten adres santen het door de gemeenteraad van Sneek aanvaarde plan. SNEEKER NIEUWSBLAD Daar de belangen der gemeente in ho ge mate zijn gediend met een goed amb tenarencorps stellen B. en W. voor mo gelijkheden te scheppen om de verdere ontwikkeling van het personeel te bevor deren, door aan betrokkenen het ontvan gen van een tegemoetkoming in hun stu diekosten in uitzicht te stellen. De tege moetkoming zal ten hoogste bedragen- 75 der lesgelden en eventuele reis kosten voor hem, die kostwinner is en 50 voor de niet-kostwinner. B. en W. keimen deze tegemoetkomingen onder bepaalde voorwaarden toe, o.a. inzake eventuele terugbetaling bij ontijdige be ëindiging der studie of bij ontslag op eigen verzoek binnen 3 jaren na het be halen van het voor de studie geldende diploma. De regeling gaat in op 1 Janu ari 1953 en geldt niet voor het politie personeel en het onderwijzend personeel. Z. h. s. aangenomen. De heer Groeneveld vraagt en verkrijgt verlof om na de behandeling der agenda vragen tot B. en W. te rich ten over de verbetering van de Singel en over de plaats gehad hebbende verbete ring van Oosterdijk en Oppenhuizerweg. Nadat de notulen van de vergadering van 8 October 1952 onveranderd zijn vast gesteld, wordt een aantal ingekomen stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot lid van de commissie voor georga niseerd overleg (vac. K. de Jong) wordt benoemd de heer Boomsma met 15 st., de heer Langius had 1 st., 1 stem was blanco. De Gemeentelijke Sociale Werk- voorzieningsregeling voor Hand arbeiders. Op het eiland St. Eustatius (Ned. Antillen) heeft een vrouw het leven ge schonken aan een jongen van zestien pond. Storm en de hevige regens hebben de landerijen in de omgeving van Brum- men onder water gezet. Over de weg is er geen verbinding meer naar het weiland, dus moet een bootje hulp bieden. Nu door allerlei wettelijke maatrege len de werkzaamheden der gemeente- geneesheren aanzienlijk verminderd zijn, gauw” vergeten. Wethouder B o e e n-i stellen B- en w-> na overleg met de .bei- ga zegt dat de heer Schaper en zijn de geneesheren voor hun in de verorde- trawanten bezig zijn een rel op te zet- ninÊ bepaalde jaarwedde van 650 terug ten. Hij valt zijn medeleden aan, maar het zijn juist de communisten die de el lende veroorzaakten, zij bewapenen zich om de vrije landen te bespringen, in het Oosten zuchten al vele onder hun knoet, in Rusland kent men ook een groep A en een groep B, in A de communisten, B is het concentratiekamp! Maar de commu nisten krijgen hier in het Westen een les van het „werkende volk”, het wil ze niet meer, zie ook de verkiezingen in Duits land. De communisten kunnen alleen door geweld de baas worden, spr. ge looft dat de werkelijke oorzaak van deze rel niet is bekommering om de lonen, maar om ontevredenheid en onvrede te zaaien, waarbij het communisme alleen kan leven. De heer Brinksma heeft ook aan de gezinnen gedacht, die met deze lonen inderdaad armoede lijden, maar de zaak kan nu eenmaal hier niet uitgemaakt, dat is zaak van regering en volksvertegenwoordiging, waarin ook de partijgenoten van de. heer Schaper zich kunnen laten horen. Na bestudering van alle stukken concludeert spr. dat’B. en W. niet anders kunnen, aan demagogie wenst spr. niet mee te doen, dat is volksmislei ding. De heer Blok zegt dat als de heer Schaper zakelijk en nuchter wil blijven, hij in besloten vergadering over alle per sonen die in deze regeling werken, kan spreken, dan kunnen we man voor man beoordelen, is de zaak tot de ware pro porties teruggebracht en kwijt de raad zich van zijn verantwoordelijkheid. De heer v. d. Veen zegt nog dat er nog maar een aanvraag om laarzen 'was toen B. en W. het verzoek reeds tot de mi nister richtten. De heer de Vries be toogt nog dat de heer Schaper er glad naast is als hij zegt dat hij meer verant woordelijkheidsgevoel voor de arbeiders heeft dan spr. en anderen, welke woor den de heer Boomsma onderstreept. De heer Groeneveld zegt nog dat de heer Schaper had behoren aan te tonen dat deze arbeiders in A en niet in B be hoorden en ook had moeten bewijzen dat zij recht hadden op een prestatietoeslag op him loon. Hij toonde ook niet aan dat dit een goedkope wijze van uitvoering van werk is. De heer Schaper is over de gehele linie in gebreke. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te nemen wordt alsnu met 15 tegen 1 st. aangenomen, tegen de heer Schaper. Het voorstel vji B. en W. tot wijziging van de bezoldigingsregeling gemeenteper- soneel 1947, in verband met de mecha nisatie van de reinigingsdienst, wordt z. h. s. aangenomen na opmerkingen van de Rijksweg 43 komt langs Drachten te lopen en niet langs Gorredijk. Maandag is deze beslissing op het Departement van Verkeer en Waterstaat gevallen. Zij is genomen in overeenstemming met het advies van de Rijkswegencommissie, waarvan de meerderheid aandrong op het zogenaamd noordelijke tracee. Vol gend voorjaar zal met de aanleg van deze weg een aanvang worden gemaakt. Het ligt in de bedoeling dat het werk van twee zijden wordt aangepakt, van uit Heerenveen en vanuit Groningen. Gorredijk krijgt een goede verbinding met de weg. Voor de behandeling van de agenda punten betreffende bovengenoemde rege ling bestond aanzienlijke belangstelling op de publieke tribune. Er is zeer lang durig over enige dezer punten gediscus sieerd, en herhaaldelijk moest de heer Schaper, toen hij andere sprekers inter rumpeerde door de Voorzitter tot de orde worden geroepen. Wij zullen hier echter geen uitvoerig verslag van de discussie geven, doch ze kor<. samenvatten. Inzake ne ncta van B en W. naar aardeding van de op 8 October door de heer Schaper gestelde vragen, welke nota men in ons verig nr. virdt, merkte de heer Terp- t ro.a. op dat het wel hee. toevallig war dat ie heer jenaper met een loon zakje kwam van iemand die f 35.59 had ontvangen, maar verzuimde te onderzoe ken waarom dat loon zo laag was, de man had een halve dag verzuimd. De heer Schaper had dat loonzakje ge kregen en achtte verder onderzoek niet nodig, spr. had nog gaarne gezien dat in de opsomming der lonen de netto- bedragen waren genoemd. De Voorzit ter zegt dat de heer Schaper destijds heeft gesuggereerd dat het regenverlet een grote invloed had op de lonen, daar ging het om en met de stukken is nu aangetoond dat dit onjuist is, en ook is duidelijk geworden waarom een bepaald iemand slechts 35.59 ontving en dat de inlichtingen welke de heer Schaper daar omtrent ontving niet volledig betrouw baar waren. De nota van B. en W. wordt voor kennisgeving aangenomen. Inzake het advies van B. en W. op het adres van arbeiders, werkzaam volgens deze regeling, welk advies men ook in ons vorig nr vindt, pleit de heer Groe neveld, die overigens volledig accoord gaat met het advies, voor uitkering der laarzenvergoeding vanaf het tijdstip dat B. en W. deze noodzakelijk achtten, dus bij het rijk aanvroegen. De Voorz. zegt dat B. en W. niets liever zouden doen, doch we weten zelfs nu nog niet officieel dat de laarzenvergoeding is toegestaan en met ingang van welke datum. Niet- officieel wrien we dat ze is toegestaan en daarom voerden we ze alvast van 3 Nov. af in en blijven werkzaam om ze van het moment dat ze noodzakelijk werd geacht, ingevoerd te krijgen. De heer Terpstra constateert dat al zijn de uitgekeerde lonen niet hoog, het toch heel wat beter is als voor de oorlog, de kinderbijslag komt er ook nog bij. De heer de Vries zegt dat het standpunt van B. en W. volledig klopt met dat van de missive van de minister. Jammer is dat met de laarzenvergoeding zoveel tijd gemoeid is, dat komt de geest niet ten goede. Spr. wenst dat als de arbeiders klachten hebben, ze zich wenden tot de organisaties om misverstanden als nu zijn ontstaan te vermijden. De heer Scha per constateert dat de betrokken com missie al deze tewerkgestelden maar in groep B onderbrengt, hoewel de aard van hun werk plaatsing in A rechtvaardigen zou maar zo krijgt men goedkoop werk en daarom is het blijkbaar te doen. Spr. heeft geen vertrouwen in die commissie. De Voorzitter zegt dat het slechts gaat om de vraag of B. en W. de re geling wel of niet goed toepassen. Elke arbeider moet getoetst of hij in A of B thuishoort, de heer Schaper maakt er zich wel heel gemakk°lijk af door te beweren dat allen in A moeten. Met de commissie zijn B. en W. van oordeel dat allen die nu welke zoals wij in een vorig nr. p iHfeT 1940* plaats had" dus in de oorlogsdagen Dinsdag bij zijn priesterjubileum wilden vergoeden door bijzonder groot medeleven. hij ook zijn zilveren en gouden priester* jubileum mag vieren. Spr. hoopt dat deze dag nog lang in herinnering bij kapelaan Janning zal blijven, en hij zijn taak, die hij zo nauwgezet vervult, nog lang mag voortzetten tot eer van God en tot heil van de parochie van St. Martinus van Sneek. Amioitia was Woensdagavond tot de laatste plaats bezet met Vara-leden, die de artisten naar wie zij zo vaak via de radio geluisterd hebben, ook wel eens in levende lijve wilden zien. Nu, die kennis making was van de meest aangename aard, want het programma dat het ge zelschap „De Golfbrekers” ten beste gaf was voortreffelijk. Eén der hoogtepunten was het optre den van het populaire radio-ensemble Accordeola en Max van Praag, maar ook de andere leden van het gezelschap komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop zij zich van hun txak kweten. De zeer vlotte cabaretière Tini Visser bijv, was in al haar nummers uit stekend op dreef, maar wel bijzonder als Daisy de Cowgirl en Jan Lemaire gaf als altijd veel te genieten met zijn voor drachten. Als koetsier was hij onver beterlijk en zijn nummer „Fakkeldrager” maakte een diepe indruk op de aanwezi gen. Wij kunnen niet bij alle nummers stil staan, maar het zou een verzuim zijn als we aan de solistische prestaties van Jaap Valkhoff en Johnny Holshuij- sen, het optreden van het Majoco Trio, het prachtige Zeemansnummer en het slotnummer de Zuid Amerikaanse Show met de verrassende lichteffecten, voorbij gingen. Bij dit alles ontbrak de vrolijke noot (Jaap Valkhoff I) niet. De Vara nadert de 300.000 leden. Aanbieding geschenk der parochianen. Daarna was weer het woprd aan de heer P. d e Jo n g om het geschenk der parochianen aan te bieden. De gehele pa rochie wil openlijk getuigen van haar medeleven met en bewondering voor uw serieuze arbeid op het, zo uitgebreide werkterrein van de priester, daarom wil zij dit koperen feest met zilver sieren door de aanbieding van een volledige collectie tafelzilver, een blijvende herin nering voor u aan deze feestdag, ook als het ideaal van iedere kapelaah, nl. het pastoorschap is bereikt. Later op’ de avond bleek dat er nog een vervolg op dit geschenk was, want toen kwam de heer F. Brinkman de geschenken des parochie aanbieden, welke meer op gees telijk gebied lagen nl. een brevier en een retourkaart voor een reis naar Lourdes, een der grootste wensen van de jubilaris. Bont programma met nog meer geschenken. De gidsen konden hun aalmoezenier niet beter huldigen, dan zoals ze het nu. deden, nl in de vorm van een kampvuur, waarbij de yell voor deze gelegenheid was vervangen door een gezongen felici tatie, terwijl een der gidsen de jubilaris namens allen toesprak en een Smyrna- kussen werd aangeboden. De verpleeg sters van het St. Antonius ziekenhuis kwamen, nadat een harer kapelaan Jan ning nog een cadeau in*het vooruitzicht had gesteld, met een alleraardigste schets, de levensgang van de jubilaris beschrij vend, een koortje van de Katholieke Vrouwen Gemeenschap zong, nadat een barometer als geschenk was aangeboden, haar adviseur op schone wijze toe en een groepje beproefde speelsters en spelers zorgde door een denderende nabootsing van een K.R.O.-uitzendlng, waarin volop aandacht aan dit jubileum werd geschon ken, voor een grootse hulde vanwege de K.A.B. welke de heer J. P. de Vries, voorzitter van de afd. nog eens onder streepte door de adviseur toe te spreken aan wie de afd. zoveel heeft dank zij zijn ijver, zijn eenvoud en groot priesterhart. Steeds zal kapelaan Janning op de K.A.B.-leden en hun huisgenoten kunnen vertrouwen. Als geschenk werd een Boe kenkast aangeboden. Nadat namens W. Z.S. secretaris Ids Silvius, die ter loops nog even meedeelde dat het plan van het Sted. Muziekcorps om een sere nade te brengen om technische redenen niet was doorgegaan en namens de zie ken mej. Silvius nog hadden gespro ken (de laatste bood ook een boekwerk aan) was kapelaan Janning zelf aan het woord. Dankwoord van de jubilaris. Deze jankte in de eerste plaats de Gever* van alle goeds, Die hem tot het priesterschap had geroepen en zo had bijgestaan. Dan dank aan de H.E. Deken voor zijn schone woorden, zijn medewer king dit feest te doen slagen en zijn overigens spreekwoordelijke gastvrij heid sprekers ouders en familie bewe zen, ook dank aan kapelaanMulder die zoveel deed voor de organisatie van het feest, het feestco 'té en ten slotte alle parochianen en de medewerkenden aan de’ feestavond, welke voor hem onver gefelijk zal zijn. Ook dank voor de goede gaven, altijd als spr. het brevier leest zal hij Sneek gedenken en in Lourdes voor de zielen van deze parochie bidden. Spr. is diep getroffen door de spontaneïteit van het medeleven der parochianen, brengt hun ook de dank van zijn ouders en verdere familieleden over en voelt deze huldiging zo aan, dat niet in de eerste plaats de persoon, maar de pries ter, gezant Gods, werd geëerd. Blijft uw priesters steeds eren, in hen eert gij Christus. Spr. heeft dit feest niet voor zich zelf gewild, maar voor de eer welke gij Christus geeft en die spr. moed en kracht geeft zijn weg verder te gaan. Vermelden wjj nog dat een orkestje ,the Happy band” in de pauzen zorgde voor vlotte muziek. Het leek wel alsof de Sneker parochianen kapelaan J. H. Janning het gemis aan feestelijkheid bij zijn priesterwijding welke^ zoals wij in^ een vorig nn schreven op 12%-jarig i ’s Morgens half acht was de kerk ge heel gevuld, toen de jubilaris een plech tige H. Mis opdroeg met assistentie van de HE. Deken J. v. Galkom en kapelaan A. J. Mulder. Schoolkinderen zongen de gezangen, en allen veienigden zich in een feestlied, s Namiddags volgde een plech- *.g Lof, waarbij e' er een? een grote scha re aanw^zia was er de grote zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen was 's avonds geheel bezet, toen er de huldi ging van kapelaan Janning plaats had. Nadat de jubilaris vergezeld van Deken van Galkom, kapelaan Mulder, ouders en enige familieleden van kapelaan Janning, door leden van het comité was binnen geleid. sprak de voorzitter van dat comité de heer P. de Jong een woord van welk' m De gehele parochie, aldus spr., heeft aan de voorbereiding van deze feestdag meegewerkt. Moge kapelaan Janning ér een prettige herinnering aan behouden. Tegelijk met kapelaan Jan- trirg vierde ook kapelaan Noordman zijn koperen priesterfeest en spr. verwacht da; let met instemming der gehele pa rochie is geweest dat het comité kape laan Noordman te Utrecht, met onze ge lukwensen een fraaie mand bloemen deed toekomen. Toespraak Deken van Galkom. Daarna was het woord aan de HE. De ken van Galkom, die zeide hier een schone taak te hebben, die hij ook gaarne vervult, nl. om kapelaan Janning harte lijk en oprecht geluk te wensen met zijn 12%-jarig priesterfeest. Spr. die zelf al 4 x 12% jaar heeft gevierd, mag wel zeg gen dat dit koperen feest maar een begin is, maar spr. zelf herinnert zich nog heel goed hoe gelukkig hij zelf was toen hij zijn koperen priesterfeest vierde, mede ook door het hartelijk medeleven der pa rochianen, zoals kapelaan Janning dat bijzondere medeleven ook hier ervaart. Herinnerend aan het bijzondere van ka pelaan Janning’s priesterwijding het ontbreken van feestelijkheid welke immers in de oorlog geschiedde, zeide spr. dat het hem daarom des te meer ver heugde dit feest nu met kapelaan Jan ning mee te mogen vieren en met zijn ouders en verdere familie, die bij zijn priesterwijding niet aanwezig konden zjjn. Hartelijk geluk wenst de H.E. spre ker de jubilaris met de jaren die voor bijgingen en waarin hij, als een echt priester, zijn best heeft gedaan. Vanmor gen is hem in de H. Mis toegezongen dat de priester moet prediken en lof brengen: praedicare et laudare. Predikend het Woord des Heren, lofbrengend aan God, dat is het voorrecht van de priester. Pre dikend datgene wat de mens moet weten om hem in staat te stellen de weg des Heils te gaan en tot zijn bestemming te brengen, lofbrengend in de H. Mis door Christus' offer, niet alleen zegen bren gend aan de mens, doch ook God ver heerlijkend. Omdat hij nu die taak reeds 12% jaar mag vervullen en dat gedaan heeft op de wijze, welke wjj allen ken nen, mogen wij hem gelukwensen met dit feest. Blij zijn we ook dat zijn ouders en verdere familieleden dit met hem mo gen vieren, zij mogen blij zÜn zo’n zoon en broeder te hebben. Ook voor hen onze hartelijke en oprechte gelukwensen. In zijn prediking zegt kapelaan Janning in alle eenvoud juist waarop het staat en wij weten hoe bezorgd hij ook is over onze parochianen, hij is blij met de blij den, maar brengt troost degenen die dat nodig hebben. Zo preekt hij niet alleen met het woord, maar ook door de daad. Spr. dankt kapelaan Janning voor zijn werk hier, moge hij het nog meerdere jaren voortzetten. Hij is de vriend van ons allen, daarom leven wij allen ook zo echt met hem mee. Hij heeft hier onder moeilijke omstandigheden gewerkt, want de tijden zijn moeilijk, doch er is reden tot vreugde, want ook als we zien naar de vele aanwezigen vanmorgen in de kerk, blijkt dat zijn werk hier niet ver geefs is. Uit die grote belangstelling blijkt ook hoe wij allen hem eren in al zijn eenvoud en oprechtheid. Wij hopen dat hij hier in gezondheid verder mag werken en dat ouders en familie hem in zijn werk nog lang mogen gadeslaan. Wij wensen u alle goeds toe en bidden dat God u nog vele jaren mag geven, kape laan Janning. Spr. wil zich hier niet op de voorgrond stellen als toonbeeld maar zeer gaarne wensen dat de jubilerende kapelaan hem in één ding volgde, nl. dat Zo zal de Huishoudschool er uitzien, als over een klein jaar de nieuwe vleugel gereed is. In het interieur van l gen aangebracht Zo komen hier nog een garderobe voor de leerkrachten, een logeerkamer en een slaapkamer. De ka mers voor de administratie en de lera ressen worden naar het nieuwe gedeelte verplaatst De hoofdingang aan de voorzijde wordt niet veranderd, maar voor de leerlingen komt een nieuwe ingang aan de achter zijde van de nieuwe vleugel. Verder wordt de oude te kleine fietsenberg plaats door een grotere vervangen en zal ook de buitenverlichting worden verbeterd. Door deze uitbreiding en verbeterin gen zal er niet alleen meer ruimte ont staan, maar komen er ook meer moge lijkheden voor het onderwijs dat zich dan pas volledig kan ontplooien. over het programma, haar taak beter kan vervullen. Sprekende secretaris van de P. v. d. A. zei de heer Albrecht dat de Vara door sterke ban den verbonden is met de Partij en dat deze zeer erkentelijk Is voor het grote stuk werk, dat deze omroep in het be lang van ons volk heeft verricht In opdracht van de Vara overhandig de de dlstrictsbestuurder I. Bergsma van Sneek na de pauze met enige wel gekozen woorden aan de heer A. Sme ding het insigne van verdienste, dat slechts wordt uitgereikt aan hen, die zich gedurende 25 jaar verdienstelijk voor de Vara hebben gemaakt. Voor de aanvang sprak de heer E. F. Albrecht een kort propagandistisch woord, waarin hij zijn voldoening uitte over de groei van de afdeling Sneek. Kort voor de tweede wereldoorlog, April 1940, was het ledental hier 230, terwijl het in October 1952 674 bedroeg. het bestaande gebouw zullen verder enige wijzigingen worden aangebracht. Aan deze uitbreiding bestond al jaren engel verscheen lang behoefte. Eigenlijk al van de ope- I lening te verstri ning van de school af. Het aantal leer lingen breidde zich nL zo snel uit, dat al spoedig met de ruimte gewoekerd moest worden. De laatste jaren was deze ech ter totaal onvoldoende en moest de op lossing gevonden worden door het huren van een aantal hulplokalen in de stad. Bevorderlijk voor het onderwijs was dat natuurlijk niet, maar van twee kwaden moest nu eenmaal het minste gekozen worden. De plannen voor de uitbreiding, ont worpen door het architectenbureau Goo- dijk en de Vries alhier, zjjn ook al enige jaren oud, maar wegens de moeilijkhe den om het benodigde geld te lenen moesten ze iu portefeuille blijven totdat in deze regeling werken in B thuis het Gemeentebestuur als de reddende zal beneden een keuken, een naailokaal, een theorielokaal, een kleedkamer voor de leerlingen, een kleedkamer voor de leerkrachten en drie w.c.’s bevatten. Het naailokaal en het theorielokaal worden door schuifdeuren van elkaar gescheiden zodat bij feestelijke gebeur tenissen e.d. van deze twee lokalen één grote ruimte gemaakt kan worden. Op de bovenverdieping komen een was- en strijklokaal, twee naailokalen, een kleedkamer, twee werkkasten, twee douchecellen en zes w.c.’s. In het bestaande gedeelte worden ver schillende veranderingen en verbeterin-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1