Predikbeurten UIT ONZE RAADZAAL MVROL I ^VUEUMATJE Jaarvergadering ijsclub „FRISO” Aandeelhoudersvergadering N.V. Zwembad Sneek I- 3 TWIJNDERS’ DE fDr. R MM Mooi succes Geslaagd Benoemd sen s HE Manufacturen s helpt Oud-Gemeentebo de H. v. d. Werf overleden L (ij d5 Jul Biljarten Van de Leeuwarder Rechtbank Zondagdienst üokter, Apotheek en Zusters ZONDAG 16 NOVEMBER 1952. Vervolg van pag. 1 Wou CHR. GEREF. KERK. Aanbieding gemeentebegroting 1953 Advertentie L M. 973 812 1265 1614 1831 58 62 40 92 97 Schiphol, W. 120 138 Aankoop huizen. heer W. (H. Ds. Brink i Ingez. Mededeling. Advertentie F E t L 1 1 L L IL 1 t> i i 25 „je „Ja ’eld? Aan het Wordt vervolgd. l 1 Hoor 1bodewijk E. VA D, VA] De secties ter onderzoek worden als volgt getrokken: Secties: le. J. P. de Vries, S. v. d. Wal, F. K. Groeneveld, B. Brinksma, mevr. KuipersArema, de he ren Fijlstra, Vis en Schaper; 2e. J. de Boer, J. Blok, O. Lindeman, L. Terpstra, G. Boomsma, G. F. Disse, W. Langius. Toetreding gemeente als lid tot de Ver. v. Gasbedrijven en de Ver. v. Waterleidingbedrijven. 1948 1949 1950 1501 1755 2195 1951 2370 169 7593 1952 2593 163 7558 S J I kommisji Rallegearr r tawwe cl I loaie mi I noar ien I ige jilde ■„'•••ille ek Jr.lan tak< I ?n hald Ieder jaar stelt de minister van Eco nomische Zaken een boekwerk beschik baar voor de best geslaagde candidaat in elk der plaatsen, waar het Middenstands examen Algemene Handelskennis wordt afgenomen. Voor Leeuwarden was dit jaar de gelukkige de heer H. Sinnema, leerling van de bekende I.M.O.-midden- standscursus te Sneek, onder leiding van de heer J. H. Doodkorte. Het is de twee de maal, dat een leerling van deze cur sus die eer te beurt is gevallen. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Woudsend: 11 uur Ds. N. Benschop. Workum: 2 uur Ds. N. Benschop. GEREF. KERK. Oudega (W.): 9 en 1.30 uur Ds. v. d. Plaat. (H. Avondmaal en Dankz.) Dins lieve hun ginS He ve ov eei en H ni d< g' g' v li j h i j e I Met bltjd van zoon op ec’ ho Sr A. A h z V G I b o I ir G I v I 1 Sne< J. v. Rec< Lun F M' 'ankbt| I de .vc.i v I gibooite I E Le D. L. Si W S. A Si Je Di he N oi Pi R. T. InplaatsiJ iMet dankbj schap gevel 1 de geboorte] Ln dochtertl.j [v. IJTZE e k I GEKS l\. Ii<v;k£M Lpp :nhuiz(| gelijk: S kanhuis, Si Bij de voorlopige vaststelling van de re kening van het woningbedrijf 1950-’51 wijst de heer Groeneveld op de zorgwekkende intering van het onder- houdsfonds der woningen voor 1945 ge bouwd, in één jaar ruim 19000. De V o o r z. antwoordt dat B. en W. die zorg delen, doch e.n individuele regeling is voor deze gemeente niet mogeljjk, dit moet landelijk geschieden, de zaak is reeds eens met de Ver. v. Ned. Gem. be sproken en B. en W. voelen er wel voor ze nog eens ter sprake te brengen. Z. h. s. wordt de rekening goedgekeurd. Bij het voorstel tot wijziging der be groting voor 1952 pleit de heer Blok voor uitvoering van het voorgenomen werk in het Cruycebroedershof door een Sneker aannemer, er is werk-tekort, de Voorz. antwoordt dat de wijze van uit voering nog besproken moet worden. De heer Brinksma uit zijn tevredenheid over de verbetering van de verlichting aan de Leeuwarderweg. xer we traat maar”, betoogde Geraerdts, voelt toch zelf dat het niet kén. Zó kun je toch je werk niet doen? Als je de straat zoudt opgaan, kwam je met een longontsteking terug en dan was je nog verder van huis!” Hij zag hoe een traan over Rudi’s wang liep Ze voelde zich zo volkomen lam geslagen en hulpeloos, zo onmachtig in haar strijd tegen het noodlot, dat ze zich niet langer goed kon houden. „Nou nou”, suste Geraerdts en klopte onhandig op haar slap afhangende hand, „huil nou niet, toe, meisje. Daar is heus geen reden voor. Want heus Rudi, het Ipopi wel los. Eigenlijk kwam ik juist daarover met je spreken. Je weet dat mi neer Kosters, mijn baas, altijd erg veel respeC' voor je tante gehad heeft en hoe hij er indertijd volkomen mee accoord ging, toen ik de likwidatie beredderde. Ik kan daar trouwens een potje breken, ik ben nu al veertig jaar bij de zaak. En toen ik hem vertelde hoe de jonge juf frouw Taal zo dapper weer begonnen was, had hij daar erg veel plezier in. Maar toen ik hem gisteren zei hoe je in de nesten zat, heeft hij me carte blanche gegeven en zei: als je d’r helpen kunt, ga je je gang maar. Nu, luister es: jij gaat naar dat rusthuis. Je laat de zaak maar aan mij over. Wonderen kan ik niet doen, maar xk zal toch niets onbe proefd laten om ta xorgen dat als je OUDEGA (W.). Benoemd tot hoofd der Christelijke school te Soest de heer H. J. de Boer, thans hoofd der Herv. school alhier. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het doctoraal examen ge neeskunde mej. D. J. Meijerman van Sneek. GEREF. KERK (Art. 81 K.O.) Oosterdijk 30. 9 uur Ds. N. Benschop; 2.30 uur Lees- dienst. ADVENTSKERK Zevendedag» Adventisten). Sabbat (Zaterdag) Kerkdienst 14.30 uur Gebouw Nieuv'buurt 31. AERE PERENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. binding stellen met de commissie voor Lichamelijke Opvoeding in erband met het verkrijgen van de baan voor dit doel. De voorzitter bracht dank aan de heer Stoelwinder voor diens toelichting. De overige wedstrijden werden aan ’t be stuur overgelaten. Bij punt rondvraag kwam niets meer er tafel, de heer Stoel winder deelde nog het een en ander mede over de werkwijze van de technische commissie van de K.N.S.B. Met een woord van dank sloot de heer Ringnalda daar na deze bijeenkomst. Onder grote belangstelling is jl. Za terdag de groepswedstrijd in Café- Restaurant Leeuwen in het voordeel van groep Sneek geëindigd. De spanning was er van begin tot eind. De voorlaatste ronde stond Sneek nog 71 punten achter. Eindstand Sneek 4317, Leeuwarden 4265 punten. Gespeeld is er voor Sneek door de h.h. Brandsma, alg. gem. 17,85 h. s. 84, Weitenberg alg. gem. 14,94 h. s. 70, Mejjer alg. gem. 11,79 h. s. 48, Leeuwen alg. gem. 6,82 h. s. 30. Voor Leeuwarden de h.h. Zondervan alg. gem. 26,13 h. s. 150, Koffel alg. gem. 15,16 h. s. 67, Vee man alg. gem. 8,15 h. s. 34, Veltman alg. gem. 8,16 h. s. 52. Om het kampioenschap van Sneek. A.s. Zaterdag en Zondag kampioen schap van Sneek in de klasse van 1% tot 3 gem., waaraan 8 spelers deelnemen. Aanvang 2.30 uur in Café-Rest. Leeu wen. terug komt er niets onherstelbaars ge beurd is. Wil je mij laten begaan? En dan een verstandig meisje zijn en je eens een week nergens wat van aantrekken? Zodra je zo ver bent dat je er weer een beetje tegen kunt, kom ik je wel vertel len boe het hier loopt”. Nu kwamen de waterlanders eerst recht los. Rudi draaide het hoofd om en uit het kussen kwam haar gesmoorde stem„U bent zo goed voor meen ik heb u overal buiten gehouden....’’ „Nou, nou”, Geraerdts was niet bestand tegen vrouwentranen, „tob daar maar niet over. We zijn toch even goeie vrin den gebleven, niet? Ga jij nou maar es lekker uitrusten en dan zal de ouwe man wel zien wat hij ervan terecht brengt”. Rudi veegde met een driftig gebaar tranen weg. „U bent een schat”, zei ze, „graag me neer Geraerdts. Héél graag. Alstublieft. Het lijkt me de enige oplossing. Maar hoe moet het met dat eind van de maand. „Goed, daar wil ik ook m’n krachten wel eens op beproeven. Ik heb nogal wat relaties en vergeet niet, Rudi, je hebt in die korte tijd een goede naam gekregen. Er zijn heel wat mensen die vertrouwen in je hebben. Heus; breek daar je hoofd niet over”. „Ik ben zo blij, dat ik tenminste iemand heb die nog wat om me geeft”, zei ze ongelukkig. „Je weet niet eens hoeveel mensen om je geven”, antwoordde Geraerdts met een gezicht als een sphinx. „En nu ga ik eens even in de winkel praten. Jij gaat er van daag nog tussen uit en wie weet hoe ver je over een week weer bent”. Een week later lag Rudi, nog zwak en gauw vermoeid, in een makkelijke ruststoel en verwachtte Geraerdts, die opgebeld had Puur geneeskracht, gezondheid en zuiverheid voor Uw huid Sneker koopman gedroeg zich als insluiper. Het is niet waar ik ontken schuldig te zijn aan de mij ten laste gelegde dief stallen. Deze woorden werden Woensdag morgen gesproken door de Sneker koop man Frans J„ die zich voor de Leeuwar der Rechtbank moest verantwoorden we gens het stelen van betrekkelijk geringe geldsbedragen. De Officier van Justitie was echter een andere mening toege daan en vorderde tegen hem een gevan genisstraf van acht maanden. Is het wel verstandig, dat u blijft ont kennen?, zo vroeg de president van de rechtbank aan de verdachte, toen deze ontkennend had geantwoord op de vraag, of hij zich schuldig had gemaakt aan de beide hem ten laste gelegde diefstallen. Naar de dagvaarding vermeldde zou ver dachte te Terzool uit de woning van een zekere A. Hoekstra en te Mantgum uit de woning van Tj. J. de Jong geringe geldsbedragen hebben ontvreemd. „Het is de zuivere waarheid”, zo zei de ver dachte, die voor ongeveer dezelfde feiten reeds eerder tot twaalf maal toe was ver oordeeld en ook deze diefstallen steeds heeft ontkend. Ook nadat de president hem voorlezing had gedaan van enkele getuigenverklaringen, bleef verdachte ontkennen, wel gaf hij toe dat hij bij genoemde woningen was geweest om zijn waren aan de man te brengen. Met grote stelligheid verklaarde hij niet in de betrokken huizen te zijn geweest. Eenzelfde werkwijze. De substituut-officier van justitie, mr J. van Ysendoom, was van oordeel, dat de verdachte zich als insluiper had ge dragen en ook als zodanig bekend staat Ook in 1946 en 1948 had hij zich aan diefstal schuldig gemaakt en wanneer men kennis neemt van die zaken, dan kent de verbazing nauwelijks grenzen meer. Toen en nu gebruikte verdachte één methode, ging hij volgens eenzelfde wijze te werk en ontkende hij schuldig te zijn. Op grond van de toedracht van de gebeurtenissen en mede in verband met de recidive en de materiële inhoud hier van achtte de officier de verdachte wel schuldig en vorderde hij tegen hem een gevangenisstraf van acht maanden zon der aftrek. Over veertien dagen, op 26 November a.s., zal de rechtbank uitspraak doen. NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. H. Sondorp. 5 uur Ds. H. van Niel. Jeugddienst Beide diensten extra collecte voor de Zending. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: 10 uur Prof. Dr H. de Vos van Groningen. Extra collecte voor de Zending. GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk Oosterwijk: 9 uur Ds. A. Pos van Haarlem; 2.30 uur Dr L. Ziel- huis van Arum. Noorderwijk: 10.30 uur Ds. A. Pos; 5 uur Ds. J. Lever van Sybrandaburen. Zuiderkerk: 9.30 uur Dr L. Zielhuis; 5 uur Ds. A. Pos. Zoals bekend is bij B. en W. een onder zoek gaande naar de mogelijkheid hier een gebouw te stichten voor ouden van dagen, die geen of ten gevolge van hun lichamelijke toestand slechts weinig spe ciale verzorging behoeven. In de verzor ging van geestelijk en lichamelijk inva liden zal echter op andere wijze moeten worden voorzien, waarvoor dan boven genoemde Stichting een rusthuis en ver pleeghuis te Noordbergum wil oprichten voor 150 personen, verpleegprijs ƒ4.75 a 4.25 per dag. B. en W. stellen voor ook deze gemeente te doen deelnemen aan de garantie voor het voor de bouw en in richting benodigde kapitaal 1.700.000, waarvan het rijk ƒ600.000 garandeert en provincie en gemeenten dus waarborgen moeten verstrekken voor rente en aflos sing van 1.100.000). Mevr. K u i p e r sA r e m a zegt dat deze stichting in een dringende behoefte voorziet,, de personeelsbezetting lijkt, naar de stukken te oordelen, echter vol strekt onvoldoende en de verpleegprijs is aan de hoge kant. Wat dit laatste betreft zegt de Voorz. dat men deze inrichting eigenlijk vergelijken moet met psychia trische inrichtingen en dan valt het mee. De ervaring moet de kwestie der perso neelsbezetting oplossen, hoewel zeer be voegde deskundigen voorlichting bij de opzet der plannen hebben gegeven. De heer Blok vindt deze zaak vooral één voor de provincie, doch de Voorz. be toogt dat dit van nature een gemeente lijke taak is, maar de gemeenten moeten samenwerken aan de oplossing van dit vraagstuk, waarbij dan ook de provincie moet betrokken zijn. Z. h. s. aangenomen. Z. h. s. worden nog voorstellen van B. en W. aangenomen betreffende de school- geldheffing aan gymnasium, handels- avondschool en voor l.o. en u.l.o., tot op heffing van de onbewoonbaarverklaring G e h u w c TJ. PC F. A. 1 I die, mede 1 zijdse oudij r dank betu I blijken v( I voor en i I ontvangen I Heeg, Juli I Bij mijn v Ida, roep j Rden en be I’lijk vaan I zien toe. I Hl ELI van 4 woningen en onbewoonbaarver klaring van 7. Winkelsluitingsverordening. Nadat i h. 1 het voorstel van B. en W. tot wijziging van deze verordening is aan genomen waardoor, behoudens Kon. goedkeuring snackbars op werk dagen ook na 19 uur mogen open zijn, komt nog een andere wijziging aan de orde. Tegen de verplichte halve dagsluiting op Maandagmorgen zijn nl. bezwaren ge rezen bij de winkeliers in ijzerwaren en gereedschappen, wier verkoop speciaal gericht is op het bedienen van ambachts lieden voor wie het noodzakelijk is dat zij gedurende de gehele werkweek ge reedschappen en materialen kunnen be trekken. B. en W. stellen voor, voor hen de halve dagsluiting op Zaterdagmiddr- te bepalen, wat de Winkelsluitingswet voor dit soort winkels toelaat. Ook dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. Vragen Groeneveld. De heer Groeneveld vraagt in de eerste plaats waarom het besluit van de raad inzake verbetering Singel geen voortgang maakt. Is er tegenkanting en zo ja door wie. De Voorz. antwoordt dat de Ver. Heemschut zich per adres tot de Kroon heeft gewend om het besluit te vernieti gen wegens strijd met het algemeen be lang. Dit is wel een raadselachtig geval omdat Heemschut nooit bezwaren bij B. en W. of raad heeft ingediend. B. en W. hebben deze bezwaren uit de krant moe ten vernemen. Dit is niet de enige reden. Er moeten nog voorbereidende maatrege len worden genomen, grondonderzoek moest geschieden, bestekken voorbereid enz. Omtrent een enkel punt is er bij deskundigen ook nog enig verschil over de brug bij de Oude Koemarkt, de men sen van de schoonheid van stad en land blijken meer te voelen voor een brug van staal en beton dan van baksteen, maar in deze hoopt men nog deze week op een beslissing en eventueel komt die zaak dan opnieuw bij de raad. De heer Groeneveld had gedacht dat Heem schut ook eens rekening had gehouden met de materiële belangen van Sneek, het gaat hier ook om het scheppen van werkgelegenheid, wat dringend nodig is. De V o o r z.B. en W. betreuren ook uit dat oogpunt dit uitstel ten zeerste, voor al nu ook de werkloosheid hier een nei ging tot stijgen heeft. Dit oponthoud is nog betreurenswaardiger omdat zeer be twijfeld mag worden of zij die de bezwa ren indienden de plannen wel kennen. Over schoonheidskwesties kan verschil van mening zijn, maar als men tegen plannen schrijft, welke men niet kent, mag dat onverantwoordelijk geschrijf worden genoemd, dat de toets der kritiek niet kan doorstaan. De heer Groeneveld vraagt nu hoe het komt dat de enige maanden ge leden verrichte herstellingen aan Oos terdijk en Oppenhuizerweg nu al weer gebreken vertonen. Is de aannemer nog verantwoordelijk? De Voorzitter: Bij deze herstellingen zijn proeven geno men met het aanbrengen van koud as falt, dat in andere gemeenten voldeed, doch hier een mislukking is geworden, zodat de situatie zeer slecht is. De uit slag van het onderzoek is nog niet be kend, maar het wijst in de richting van minder goede kwaliteit bitumen, welke zou zijn gebruikt. De aannemer aan vaardt intussen volledige verantwoorde lijkheid en zal deze wegen voorzien van een nieuw wegdek, doch dat kan alleen in het droge jaargetijde, dus in het voor jaar. Een voorlopige verbetering wordt overwogen door bespuiting met een bi- tumenlaag. Nadat de heer Groene veld zich voldaan heeft verklaard over deze beantwoording, volgt sluiting. I Er. .elo, 16 I Gelicweg Tijdelijk Pi I deivvijk. I WIEBE V. I en ANSCHJE hopen op I 's morgens I Parochie-k I Jozef te H l H. Sacram I welijl toe I de gezongq l intentie z dragen. F Heeg 75. I Heeg 350. Receptie I van 7.30 I bouw. I Toek. adr van de electrische stroom, doch dit was spoedig opgeheven. In het voorjaar bleek dat de zuigpers-pomp, die reeds van 1938 af in bedrijf was, minder betrouw baar werd. Om te voorkomen dat op een zeker ogenblik hierdoor stagnatie in het bedrijf zou optreden, werd een nieuwe pomp met een grotere capaciteit aange schaft. In de afgelopen zomer werden door het publiek vragen gesteld van wege het gevaar voor kinderverlam ming. De directie heeft zich te dien opzichte met de medici in verbinding ge steld, doch deze achtten het gevaar van besmetting in het bad zó gering dat men adviseerde voor dit gevaar het bad niet te sluiten. Mocht te een of andere tijd een epidemie in Sneek zich voordoen, dan vertrouwt men er op dat het ge meentebestuur tijdig zal waarschuwen waarna men zich zeker aan dat advies zal houden en niet schromen om de slui- tingsmaatregel toe te passen. Uit het finantieel verslag, uitgebracht door de penningmeester, de heer J. H. Wilmink, noteren we het volgende: de balans sluit in debet en credit met een bedrag van f 45.683,45, de verlies- en winstrekening met een bedrag van f 15.950,58. Het saldo winst wordt ge bruikt voor afschrijving van exploitatie verliezen van vorige jaren. Namens de finantiële commissie, bestaande uit de heren J. Deenik en K. Sevensma, brengt laatstgenoemde verslag uit. Alle ge gevens waren in volmaakte orde bevon den en zij stellen voor de penningmees ter voor het gevoerde beheer te dechar geren, hetgeen door de vergadering ge schiedde. De heer Mr K. S. van Andrin ga werd bij acclamatie herbenoemd als voorzitter der Commissarissen. De ver kiezing van een directie-lid, wegens pe riodiek aftreden van de heer K. G. Post ma, bracht 20 stemmen voor de heer Postma en 3 voor de heer A. H. Vis, zo dat eerstgenoemde herkozen werd. Het directie-voorstel om over 1952 geen di vidend uit te keren werd, na toelichting door de directie-voorzitter, waarin hij pleitte voor het eerst aflossen van be staande schulden alvorens tot winstult- deling over te gaan, aangenomen. Even eens werd aangenomen het voorstel om voor de schoolgaande jeugd een uniform tarief van f 3.60 vast te stellen. De be doeling is dat aan de scholen in Sneek en Wymbritseradeel een schrijven wordt gestuurd waarin wordt voorgesteld dat de schoolhoofden vóór 1 Mei opgeven hoeveel abonnementen zjj voor de leer lingen van hun school nodig hebben. Zjj krjjgen dan een aantal abonnements kaarten in voorraad, zorgen zelf voor het uitschrijven en rekenen af met de administrateur of penningmeester. Door deze maatregel worden enige onbillijk heden die voor deze groep van abonné’s bestonden weggenomen. Misschien dat het 'n klein geldelijk nadeel voor d, N.V. be tekent, doch daartegenover staat dat men verwacht dat een groter aantal leerlingen gebruik van het bad gaat maken. De rondvraag bracht geen vra gen naar voren. IJlst: 9.30 uur Ds. Albada; 2 uur Dr H. K. Siccama van Sneek. (Friese dienst). DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: nam. 5 uur Ds. H. J. de Wilde. IJlst: 9.30 uur Ds. H. B. Kossen. Geslaagd voor Verpleegstersdiploma A de dames H. Bosma, Bolsward; R. de Lange, St. Nicolaasga; J. Kok, Zwolle, allen verpleegster in het St. Antonius- Ziekenhuis alhier. dat, als het niet te vermoeiend was, hij een half uurtje kwam babbelen. De directrice van het rusthuis had haar op het hart gedrukt, zich niet op te win den, dan was ze meteen weer een paar dagen achteruit, x^aar ze kon toch niet helpen, dat op haar wangen vurige plek ken brandden en dat haar vingers koorts achtig wriemelden rond een haakwerkje. Haar zaak Haar ideaalWat zou er om gegaan zijn in die week, waarin zij er niet geweest was Hoe hadden de meis- jeé het gered En nu zat G''"~~rdts daar. Hij viel na de begroeting maar meteen met de deur in huis. „Nu meisje, ik wil je niet langer in on zekerheid laten. Je brandt van verlangen om wat te horen, nietwaar?” „Hoe kan het anders?” „Natuurlyk. Nu. Zorg nummer één. De terugbetaling van die achtduizend pop. Daarover hoef je je geen zorgen meer te maken. Dat geld is er. Teken maar een schuldbekentenis, je moogt het in acht jaar aflossen, drie procent rente”. „Tegen welke zekerheid?” vroeg Rudi. „De enige zekerheid is je verzekerings polis. Daar moet hit op aangetekend wor den, dus de geldgever verzekert zich al leen tegen het risico van je overlijden”. Rudi dacht even na. „Dat is grandioos”, zei ze toen. „Dat iswel, dat is wel heel edelmoedig. Ik zou wel gek zijn als ik dat niet accep teerde, vindt u ook niet?” „Je zou inderdaad wel stapel zijn, wan neer je dit niet met beide handen aan pakte' bevestigde hij. „Als jij per jaar geen duizend gulden op die schuld kunt allossKx, met zo’n zaak en met jouw za kencapaciteiten, nou, doek dan je zaak maar op”. „Mie heeft dat...." „Tja, cét mag ik au juist niet zeggen (door |r. 9.30 en 5 uur Ds. W. Ruiter. DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. M. v. d. Meulen. Gezinsdienst (m.m.v. Zangkoren). Extra collecte voor onze Jeugdkoreh. Donderdag 20 Nov. 8 uur: Broeder- kring, 25-jarig bestaan. BAPTISTEN GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Ph. Lindeman. Zondagavond Jeugdbrjeenkomsten: voor de leeftijd van 12—16 jaar aanvang 7.30 uur en voor ouderen aanvang 8 uur. Vrijdagavond 7.30 uur Bijbellezing en Bidstond. Abonnés Schoolabon- nementen Werknemers- ab.menten Maand- en 10 badenkrt. 233 Losse baden 6630 5063 6510 Een stijging van 10 van de abonne menten, ruim 10 van de schoolabon- nementen, ruim 50 van de werkne- mersabonnementen, terwijl de maand- en 10-badenkaarten en losse baden vrijwel gelijk bleven. Het aantal zwemdiploma’s dat werd uitgereikt was: no. 1 336, no. 2 220, no. 3 46, no. 4 27, no. 5 9, no. 6 3, totaal 641. Sinds de oprichting van het bad in 1938 werden in totaal ongeveer 6500 diploma’s uitgereikt. Gerekend op een bevolking van 20.000 zielen zeker een sprekend aantal. Een en ander zal zeker mede oorzaak zijn dat steeds minder personen door verdrinking om het leven zullen komen. Aan de Zwem- club Neptunus, die dit onderdeel van het werk van het Zwembad behartigt komt een woord van lof toe en niet minder de hoofden van scholen en de schoolbestu ren die het zwemmen bevorderen door in het programma voor Lichamelijke Op voeding het zwemmen als verplicht on derdeel van dit onderwijs op te nemen. De kwaliteit van het water is de ge hele zomer zeer goed geweest. Even ont stond een stagnatie door het onbreken deed Geraerdts geheimzinnig. „U toch niet zelf... „Kind, waar moet ik het vandaan ha len? Ik ben maar een arme reiziger”. Kom kom”, plaagde Rudi, „het zal iret u wel loslopen. Maar ik zou echt niet willen, dat u. „Maak je geen zorgen”, zei Geraerdts, „ik kan je verzekeren op m’n woord dat ik het mei. ben. Het is iemand anders die je helpen wil en dat hij dat eerlijk meent en je geen kool zal stoven, daarvoor sta ik borg”. „Ik zou toch wel graag weten....” „Vroeg of Rat kom je dat wel te we ten. Maak je er nu geen zorg over. Dit is dus in orde.” Rudi zuchtte, een zucht die uit de grond van haar hart kwam. „Dèt was m’n voornaamste zorg” stem de ze toe. „Al het andere zal wel terecht komen. Ik ben vrij an Jehar Lastman O meneer Geraerdts, u kunt niet be grijpen hoe blij ik daarom ben”. „Dèt kan ik nu juist zo heel goed be grijpen”, antwoordde de oude heer. „Nu de zaak, Rudi”. „Ja, alstublief.t vertelt u me alles”. „Natuurlijk liep dat in het begin niet allemaal gesmeerd. Maar toen de mensen hoorden dat jij ernstig ziek was, bleek wel dat je hier toch een reuze-goodwill hebt. De klanten waren heel geschikt en het liep druk in de winkel. En iedereen wou weten hoe het met je was”. „Ja", zei Rudi, „moet u eens zien, zelfs bloemen, hier. Van.... ja, dat raadt u nooit.... van mevrouw Mijnders. Ik moet mijn oordeel over die dame toch herzien”. Woensdagavond had in restaurant Leeuwen de algemene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Zwembad Sneek plaats onder voorzitterschap van de heer Mr K. S. van Andringa. Uit het jaarverslag van de directie, uitgebracht door de Voorzitter der directie, de heer G. v. d. Pypekamp, nemen we het vol gende over 1952 was een zeer gunstig seizoen, niet alleen finantieel, doch voor al vanwege het grote aantal abonnés dat gebruik maakte van het zwembad. Het doel van de N.V., „Iedere Sneker Zwemmer”, wordt steeds meer verwe zenlijkt. Het aantal abonnementen was als volgt: G tijd dw< ber Rol bijr Jot ma we de de: tei da D tige acht Lier vele slee Ger kwe j gest ze 5 f der De geza VAN DAi tuigen all slagen va 116 Juli ge Ivchtig ge B-net al h< 11 aarbij bf I egewerk Ij'e dank. Alden fai Jein en or I mei her r.anaf C 112 uur 1 26 Juli 1 Waarnen In hotel Pettinga kwam Woensdag-1 seizoen een afvalwedstrijd te organiseren avond bovengenoemde ijsclub in jaar- en 't bestuur zal ich onverwijld in ver- vergadering bijeen. Het bezoek was ge ring. De voorzitter, de heer H. F. Ring nalda, sprak een woord van welkom in 't bijzonder tot het bestuur van de Ijs ver. de Friesche Jeugd en het technisch commissielid van de Nederl. Schaatsrij- dersbond de heer Stoelwinder van Leeu warden. Spr. betreurde dat de vorige winter Friso niet in de gelegenheid had gesteld wedstrijden te houden en hoopte dat de ruim 80-jarige ijsclub ’t komende seizoen meer succes zal hebben. Spr. her dacht het overleden ere-lid de heer Vel- sink en verzocht de aanwezigen zich even van hun zitplaatsen te willen verheffen om de nagedachtenis van hem die zo veel voor Friso heeft gedaan, te eren. De secretaris, de heer W. Coens, las de no tulen en ’t jaarverslag, welke onder dank zegging werden goedgekeurd: Het leden tal bedraagt 208. Er was slechts een in gekomen stuk, nl. de convocatie van de op Zaterdag 19 Nov. te Leeuwarden te houden jaarvergadering van de Bond van Friese Ijsclubs, welke door de voorzitter werd voorgelezen en waarbij hij de pun ten toelichtte. De penningmeester, de heer M. van der Werf, meldde aan ont vangsten ƒ243.97, uitgaven ƒ122.95. saldo 121.02. De heer F. H. Ringnalda bracht namens de kascommissie rapport uit. Boeken en bescheiden waren in keurige orde bevonden, en hij stelde voor de pen ningmeester decharge te verlenen, waar toe werd besloten. Tot leden der kas commissie voor het komende boekjaar werden aangewezen de heren F. H. Ring nalda en L. Ringma. Nadat de voorz. de penningmeester dank had gebracht voor diens nauwkeurig beheer, was het woord aan de heer Stoelwinder, die een betoog hield over een te houden afvalwedstrijd. Spr. begon met te zeggen dat hij uit technisch oogpunt dergelijke wedstrijden zeer mooi vindt, de publieke belangstel ling is groter dan voor kortebaanwed- strijden. Het mooiste is een baan van 400 meter, doch ook een van 333 meter is ruim voldoende. Nu de baan aan de Leeuwarderweg 70 meter breed is en 260 meter lang kan men een straal van 22 m. krijgen en deze is ruim voldoende. Hoe breder men de bocht kan maken hoe mooier wedstrijd men kan verwachten, omdat de rijders dan beter de bocht kun nen halen. Spreker adviseert dan ook 't bestuur hiermede rekening te houden. Geldprijzen zullen niet mogen worden verreden, wel luxe cadeaux, echter ten hoogste vier prijzen. De wedstrijden zijn voor ’t publiek zeer aantrekkelijk, waar door de belangstelling veel groter is dan dit het geval is bij kortebaanwedstrijden. Na deze leerzame uiteenzetting besloot de vergadering als eerste wedstrijd in dit Pen Vegen» V. roordig 1 i-evraag LEGER DES HEILS, Klelnzand 20. Zondag: 10 uur Heiligingsdienst; 7 uur Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur Verlossingssamenkomst, o. L v. Th. J. v. Deursen. Donderdag 7.30 uur Bidstond. Jeugddiensten: Zondag 12 u. Btjbelklas; 2 uur Zondagsschool; 5 uur Verlos singssamenkomst. NED. HERV. KERK. Gaastmeer: 9 en 1.30 uur Ds. J. Bruinsma. Gauw: 9.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Offingawier: 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Oudega (W.): 9.30 en 1.30 uur Ds. van Dullemen. Oosthem: 9 en 1.30 uur Ds. J. Steenhui zen. Scharnegoutum: 9.15 uur de Nauta van Sneek; 1.30 uur Ds. Lek- kerkerker. Terzool: 9.30 uur Ds. J. H. Bokhove. Woudsend: voorm. 9.30 en ’s avonds 7.30 uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtum: 10 uur Avondmaal). B. en W. stellen voor aan te kopen de percelen 2e Steenklipstraat nrs 13, 17 en 19, le Boschdwarsstraat 1, en 2e Bosch- dwarsstraat 6 en 10. Totale kosten 3700, ui* de gewone middelen te bestrijden. De aankoop is gewenst met het oog op de te zijner tijd noodzakelijke sanering van oude stadsgedeelten. Voor zover deze panden verhuurd zijn is het de bedoe ling de huur op de bestaande voorwaar den vooilopig voort te zetten. Z. h. s. aldus besloten. Bij het voorstel van B. en W. tot het verpachten van de tolgelden bij de Dille- brug aan wed. Walma vraagt de heer Groeneveld zich af of de gemeente geen misbruik maakt van het feit dat de betrokkene de stalling enz. voor haar be drijf niet kan missen. Zij vroeg oorspron kelijk 15 a 20 per week toeslag, en neemt nu genoegen met 10. Maar zou men eigenlijk dit bedrag niet met ƒ5 of 7.50 moeten verhogen? De Voorz. zegt dat deze gevallen altijd vrij lastig zijn, maar de betrokkene heeft niet de indruk gewekt, dat zij dit voorstel, dat B. en W. redelijk achten, onredelijk vindt. Z. h. s. aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. tot het beschikbaar stellen van een crediet voor de inventarisatie van het gemeente-archièf. Na een korte discussie waaraan deel nemen de heren Schaper, Groeneveld, Brinksma, Terpstra en de Voorzitter wordt ook het voorstel van B. en W. be treffende het uitvoeren van een werk- object volgens de Sociale Werkvoorzie- ningsregeling Handarbeiders aangeno men. 15—16 Nov. 1952. Dokter R. Ubbens, Stationsstraat 27, Telef. 2555 (b.g.g. no. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. Apohteek: K. G. Postma, Oos terdijk 65. Voor de Wijkverpleging heeft dienst Zuster R. Posma, W. de Zwijgerstraat 88 en voor de Kraamverpleging Zuster IJ. Kramer, Stationsstraat 14. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. Nu de Bedrijfsgroep Openbare Nuts bedrijven en de afzonderlijke vakgroepen dier bedrijven eerstdaags moeten worden opgeheven, stellen B. en W. voor toe te treden tot de Ver. v. Gasbedrijven en de Ver v. Waterleidingbedrijven, die de taak van deze vakgroepen zullen over nemen, doch waarvan het lidmaatschap vrijwillig is. De contributies zullen van dezelfde orde zijn als die voor de vak groepen, deze gemeente betaalde in 1952 aan contributie vakgroep Gasbedrijven rond ƒ750, idem Waterleidingbedrijven rond 260. De h.h. Blok en Groeneveld vin den deze contributies hoog, zo komen ka pitalen over het hele land binnen, zegt de heer Blok en de heer Groeneveld ziet dat er een progressie naar de verkeerde kant is, de kleinste gemeenten betalen in verhouding het meest. De Voorzitter zegt dat de gemeenten behoefte hebben aan de voorlichting welke men hier kan krijgen, laten wij het eens proberen, als het niet bevalt kunnen we weer uittre den. Z. h. s. aangenomen, evenals het voorstel van B. en W. tot het verstrekken van leningen aan andere gemeenten en tot het verpachten van een strook grond aan de Oppenhuizerweg aan de erven Feenstra. Woensdagmorgen is in „Violetta” te Heerenveen op 58-jarige leeftijd overle den de heer Haring van der Werf, oud- gemeentebode alhier. Hij leed al vele jaren aan een slepende kwaal, waardoor hij verleden jaar moest worden afgekeurd. Toch was hij toen zover hersteld dat hij persoonlijk afscheid kon nemen van de Gemeenteraad welk college hij ook zo vele jaren op voor beeldige wijze diende en waarvoor hij bij die gelegenheid van alle zijden werd ge huldigd. Helaas was deze verbetering in zijn gezondheidstoestand maar van korte duur. In de ’s avonds gehouden vergadering van de Gemeenteraad heeft de burge meester deze sympathieke man en plichtsgetrouw ambtenaar herdacht. A.s. Zaterdagmiddag zal zijn stoffelijk overschot op de Alg. Begraafplaats al hier ter aarde worden besteld. Deelneming aan de garantie regeling ten behoeve van de Stichting tot huisvesting en verzorging van hen die bijzon dere hulp behoeven, voor de bouw en inrichting van een rusthuis en verpleeghuis te Noordbergum. te ge lie

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2