VAL DA Jr 2^ ERINGA - Sneek Intern. Hondententoonstelling te Utrecht Sneker smalfilrr.ers verenigden zich BUITENLANDS OVERZICHT Zd/? cte “SNITSER FEMERK Ü3 WEK DE GAL IN UW LEVER OP Kübler VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 »SNEEKER NIEUWSBLAD” TWEEDE BLAD v onder Eisenhower doen? Wat gaat Amerika Hjerst I Nevobo afd. Sneek Drastisch Wanhopige vrouw stak haar man met mes Drie dagen vers brood om 8 uur Joure toch uitsluitend Friese straatnamen Kantongerecht Sneek Neem een doos echte VERKOUDHEID Het is een ware vreugde.... 1VA39 nON Advertentie L M. 1196 honden. Advertintie L M. a Advertentie L M. R. F. 15 Heren: A. f. S. Uitspraken. Wedstrijdprogramma Zaterdag i November. Op 5, 24 en 31 December a s., dus daags voor Sint Nicolaas, voor Eerste Kerstdag en voor Nieuwjaarsdag mag reeds van 8 uur af vers brood worden verkocht De Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid heeft daartoe vergunning ver leend in verband met de te verwachten grote drukte in de bakkerijen. In Rhenen heeft zich een tragisch fa miliedrama af gespeeld. Op de rijksstraat- weg stak een jeugdige vrouw haar twin- tig-jarige man met een mes in de rug. De man was in het voorjaar terugge- Keerd uit Korea. Hij zou zijn vrouw heb ben verteld, dat hij met andere vrouwen omgai.g had gehad, hij heeft haar ge slagen er. gestompt, kortom de vrouw tot zenuw-patiënte gemaakt. In een vlaag van wanhoop is zij tot de daad overge gaan. De omstandigheden zijn echter der mate tragisch, dat de politie geen aan leiding vond haar te arresteren. Wel is de officier van justitie in de zaak gekend. De man, die in het ziekenhuis is opgeno- men, schijnt niet ernstig verwond te zijn. De politie van Bari in Zuid-Italië heeft de eigenaar van ’n restaurant verlost uit zijn eigen oven, waarin hij door een ver toornde klant was gewerkt, die vond dat zijr koek niet genoeg doorbakken was. Alleen de voet n van het slachtoffer sta ken nog naar buiten, toen er hulp kwam. Met 9 tegen 6 stemmen bleef de raad van Haskerland er bij dat een aantal straten in Joure uitsluitend in het Fries zullen worden aangeduid. Aan de minis ter wordt verzocht het besluit nu goed te keuren. Z.O.N.A. 2—R.K.V.C. 2; R. K.V.C. 3—VJ.O.S. 3; S. V.C. 3—S.P.S..V; S. V.C. 2-A-B.S. 3; Z-O.N-A. 1—A.B.S. 2; U.D. 2—VJ.O.S. 2; T. G.P. 2—.DV.C. 2; R.K.V.C. 1—D.V.C. 1; VJ.O.S. 1—Adv. 2; N.O.H. 2-Adv. 1; N.O.H. 1—R.H.B.S.; PASTILLES TEGEN ook voor niet meer slanke dames de Kübler japon te dragen om haar blijvende pasvorm en prirra grondstof. Tot de grootste maten slagen in Kübler t Op Initiatief van de heren J. van Net ten en IJ. Aukema. werd Maandagavond In Rest. Piso een vergadering gehouden van amateur-filmers met het doel te komen tot de oprichting van een smal- fllmclub. Aanrijding *e Kubaard, ƒ15 of 7 d. h.; Pieter L. te Winsum: Aanrijding te Span num, ƒ25 of 12 d. h.; Kornelis B. te Sneek: Geen rechts houden, 15 of 7 d. h.; Anton P. E. te Sneek: idem, i 10 of 5 d. h.; Johanna T. te Joure: Geen voor rang verlenen, 20 of 10 d. h.; Frederik A. te Hindeloopen: Geen rechts houden, 7.50 of 3 d. h.; Johannes de V. te Wijckel: idem, 10 of 5 d. h.; Jacob G. D. te Leeu warden: Aanrijding te Balk, ƒ6 of 3 d. h.; Wilhelmus K. te Leeuwarden: Laten rij den met een bestelauto zonder deugde lijke stuurinrichting, ƒ7.50 of 3 d. h.; Wietze Z. te Balk: Geen voorrang ver lenen, 10 of 5 d. h.; Klaas W. te Heeg: Fietsen zonder verlichting en niet stop pen op politie-bevel, 2x ƒ3 of 2x2 d. h. 4- ƒ15 of 7 d .h.; Auke P. H. te St. Nicolaasga: Aanrijding te Tjerkgaast, Vrijspraak; Johannes T. W. te St. Nico laasga: Aanrijding te Tjerkgaast, 20 of 10 d. h.; Johannes L. te Lemmer: Geen voorrang verlenen, 10 of 5 d. h.; Albert S. B. te Delfstrahuizen: Aanrijding te Hommerts, 12 of 6 d. h. 2.00—2.40 2.40— 3.20 3.20— 4.00 4.00—4.40 4.40— 5.20 5.20— 6.00 6.00—6.40 6.40— 7.20 7.20— 8.00 8.00—8.40 8.40— 9.20 9.20— 10.00 T.G.P. 1—A.B.S. Al vliegen de hagelstenen ons om de oren en al staat onze controleur nog zo meewarig met z'n eerbiedwaardig hoofd te schudden, we gaan ter veemarkt vrienden. En het was maar goed ook dat we zijn gegaan, want waar we verleden week meenden, dat het wel haast afge lopen zou zjjn met de aan voer, daar ston den we nu toch even perplex Er was een schep vee van heb ik jou daar, 2185 stuks Dat is meer dan 500 boven verleden Dinsdag Is het wonder dat de knapen zich bedrijvig toonden en door de kgk- lustigen heen maaiden met hun bonkige armen? Ze willen alles zien en betasten immers! Daarvoor zgn ze toch hier? Er is dan ook meer vraag vooral in ge- bruiksvee. De 304 melke en kalve koeien hebben veel „flecht op ’e koai” en menig koopman heeft geen handen genoeg om er In te hameren. Soms draait het uit op een klein kon- flikt met gedoofde lichten; bijvoorbeeld waimeer onze koopman-filosoof zich staat te verlekkeren aan een goed koe beest en hem, net wanneer ie het ge- luksbod zal spreken, gezegd wordt dat er een „rood” papier bij is. Dan gaat de koop finaal over en hg zegt dit op zijn manier: „Né wier jonge dat moat oergean nou, in read wyfke soe noch gean, mar In reade kou komt net op myn spultsje De prijzen blijven hoog, f 600f 1180. B\j de vette koeien is niet veel handel f 1.54 tot f 1.88 kg levend, ook al zijn er 62 Een slager wil daarom Germ maar inschakelen, maar ook Germ voelt er niet veel voor. De pinken kunnen eveneens niet naar beneden, er zijn er 50 stuks in prijzen van f 400f 580. Ergens achteraan zijn vier knapen te hoop gelopen en staan tegen alle regen en windstoten in elkander te vertellen, wat of wel beter was dan „Hjir stean to krimpen fan illlnde De één noemt een oord waar geluk en geld de hoofdrol spelen, de ander wenst bovendien nog konnektie met Tine en de derde con stateert dat dan „it libben noch wol de graaf bij kwam die het geval wilde ver eeuwigen. Doch onze Tine stelde zich vlak voor de loop van ’smans filmkanon op en sprak ,Jn deze sitewaasje laat ik hem noch één van de andere vaste klanten filme. Er is al last genoeg in deze we reld!” Applaus fan doel de regeringsmeerderheid te verwer ven, niet bereiken. Ook zij wonnen vrij aanzienlijk, maar niet voldoende oa. over de huidige coalitieregering te zege vieren. Zoals bekend zijn de Duitse so ciaal democraten niet tegen de Europese eenheid, maar wel tegen de vorm, waar in de regeringen van W.-Duitsland en andere W.-Europese landen ze thans trachten te gieten. Dr Adenauer kan dus met enig vertrouwen de parlements verkiezingen tegemoet gaan zijn erg ste belagers, de communisten zijn bij de ze gemeenteraadsverkiezingen belangrijk teruggelopen en zal ook met wat meer gezag kunnen deelnemen aan het over leg met Frankrijk en Engeland over al- lerle kwesties, welke de onderlinge sa menwerking nog in de weg staan, voor op de Saarkwestie, waarin Engeland en Amerika zullen trachten te bemiddelen tussen Frankrijk en W.-Duitsland. Veel zal echter afhangen van de houding van Engeland in 't algemeen ten opzichte der Europese samenwerking. Zoals bekend, is of was die ten opzichte van de W.-Euro pese eenheid nog al lauw maar er zijn tekenen, nr de uitslag der Amerikaanse verkiezingen nog duidelijker geworden, dat men te Londen beseft de onderlinge banden wat te moeten aanhalen. In het geschil tussen F 'ankrijk en de Marok kaanse en Tunesische nationalisten heeft Engeland resoluut de zijde van Frankrijk gekozen, dat in de politieke commissie der Ver. Naties nog eens beslist alle inmenging van T'.N.-zijde afwees. Het is mogelijk dat Engeland in dit geschil Frankrijk nog verdere nuttige diensten kan bewijzen, nu het zelf op weg schijnt naar een verzoening met Egypte, dat na de verwijdering van Faroek en tijdens het bewind van Nagoeib aanzienlijk aan gezag in de Arabische wereld heeft ge wonnen en een zeer realistische politiek volgt ook in zijn betrekkingen tot Israël, al heeft het met dat jonge Joodse rijk de vrede nog niet gesloten. Een vrede die zijn eerste en grote president Chaim Weizmann zo zeer heeft begeerd, maar niet meer heeft mogen aanschouwen. Hij is gestorven, zijn opvolger zal binnen een maand moeten worden aangewezen, hem wacht een zware taak. In Zuid-Afrika het oude liedje, het gaat er van kwaad tot erger met de verhouding tussen blan ken en kleurlingen, er dreigt een chaos te ontstaan. Er is besloten in een der V.N.-commissies een commissie voor goe de diensten voor de behandeling der In diërs in Z.-Afrika in te stellen, doch dat zal weinig helpen, daar Z.-Afrika dit in grijpen niet duldt De heer van Netten heette de belang stellenden welkom en vertelde hoe een jaar geleden in samenwerking met Gro ningen in Leeuwarden een club werd op- gerlcht, waarbij zich ook enige Snekers aansloten. Deze hebben het echter altijd als een gemis gevoeld, dat Sneek geen club heeft terwijl hier toch zo veel film liefhebbers zijn. Zelfs veel meer dan spr. ooit had vermoed. De bedoeling van een filmclub is om van elkaar te leren. Als men met filmen begint, Is er stof genoeg, maar in ’t laatst raakt men toch uitgefilmd. Ook komen er veel teleurstellingen. Om dit alles te voorkomen is het nodig, dat de amateurs met elkaar gaan praten en eikaars methodes en films bespreken. Zelfs zouden ze samen een speelfilm kunnen maken zoals ook in andere clubs wel gedaan wordt Op die manier is er veel meer te bereiken dan wanneer ieder op z’n eigen houtje doorgaat Geen Hollywood-allures. Bjj de besprekingen, die op deze korte inleiding volgden, werd gewaarschuwd tegen Hollywood-allures en te hoge doel stellingen. Dit zou de filmhobby voor de meesten veel te duur maken. Achter de bestuurstafel was men het daar volkomen mee eens. De Club zal moeten trachten met eenvoudige midde len zoveel mogelrjk te bereiken. Geza menlijke inkoop van materiaal werd ont raden. De handel moet niet gepasseerd worden. Wel moet geprobeerd worden zo voordelig mogelijk te kopen. Er is bijv, al een goedkopere film In de handel waarmee ook uitstekende resultaten be reikt worden. Verder vertelden enkele der aanwezi gen nog van hun ervaringen. Na de pauze werden enige films ver toond. Eerst die welke de heer Aukema maakte van een vacantiereis naar Tirol, beginnerswerk maar toch niet onver dienstelijk. Het volgende geestige filmpje „Een gezellige dag” van een gevorderd amateur stond uiteraard op veel hoger peil, wat eveneens het geval was met de kleurenfilm die de heer van Netten maakte op De Keukenhof en in de om geving van zijn woning. Dat was ook werkelijk de moeite waard. De clou werd echter gevormd door een bekroonde Nova-speelfilm. Een wat vreemd en ge heimzinnig verhaal, maar getuigend van een techniek die het vakmanschap heel dicht b nadert, zo niet evenaart. Het resultaat van de bijeenkomst was tenslotte, dat besloten werd een club op te richten, waarbij alle 12 aanwezigen zich aansloten. De Club zal zich aanslui ten bij de Landelijke Organisatie „Nova”. De contributie werd voorlopig vastge steld op f 20.per jaar Inclusief het Landelijk orgaan, terwijl als voorlopig bestuur zullen fungeren de heren Van Netten, Aukema en G. Minkema. de behandeling der Koreaanse kwestie in de VN. Assemblee schijnt weer weinig te zullen opleveren. In de politieke commis sie hebben de vertegenwoordigers der Westelijke landen natuurlijk vastgehouden aan het standpunt dat de krijgsgevange nen zelf moeten beslissen of zij naar him land willen terugkeren en Wysjinski’s nieuwe voorstel uiterst teleurstellend ge noemd. Het voorstel van de Rus behelsde dat een commissie van elf leden zou wor den benoemd, waaronder ook Peking China, welke tot taak zou hebben onmid dellijk maatregelen te nemen ter regeling van de Koreaanse kwestie, inbegrepen hulp aan beide partijen bij de repatri ëring van alle krijgsgevangenen. Wysjin- ski verwierp de vrijwillige repatriëring en beriep zich ten deze juridisch waar schijnlijk juist maar moreel verwerpe lijk op d conventie van Genève, waarbij de mogendheid, welke krijgsge vangenen vasthoudt, verplicht wordt deze allen, als er vrede wordt gesloten, te repatriëren. Ze blijven onder militai re discipline staan en daarom kan er ook van vrijwilligheid geen sprake zijn. „Maar”, zei de Russische vertegenwoor diger, „de Amerikanen hebben de krijgs gevangenen nodig voor opstandige acti viteit in de Sovjet-Unie en andere lan den". witte New-Foundlander voor. 12 Berner Sennenhonden (Zwitserland) vormden een schilderijvoorstelling van een Bern. Sen. hond; zwart-gele New-Foundlander met witte borst; van de 11 Bouviers ging het kampioenschap naar Duits land; 11 Rottweilers, een van de mooiste rassen, brachten ons inverrukking;alweer een Duitse kampioen; 51 aristocraten onder de honden en wel 21 Baravi’s (Russische winhonden) en 30 Afgaanse ieders verbazing. Mevr. Jansen uit den Haag behaalde het kampioenschap van de grootste aller rassen, nl. met haar Ierse Wolfshond. 21 Duitse Staanders, 6 Dalmatiners, 13 Gorden Setters, 30 Ierse Setters, 140 Teckels (dashonden) vormden vrijwel de afdeling jachthonden. 17 Chow-Chow’s, 29 Dwergkeesjes, 3 Finse Kezen, 8 HolL Kezen en 2 Bassinja’s (Afrikaanse hon den die vrijwel nooit blaffen), vormden de Kees-achtigen. Diverse dames-hond- jes waren vertegenwoordigd met 52 stuks. 6 Friese honden waren aanwezig. Van deze mooie honden kreeg „Wibo fan 't Wetterlan” het kampioenschap bij de Wetterhounen; deze hond trok veler aan dacht en de eigenaar, de heer H. T. Kui pers uit Laren ging met veel speciale prijzen naar huis. Van de Staby’s kreeg „Bauke fan ’t Wetterlan” het kampioen schap, eig. de heer H. Stienstra te Ter Apel. De grote eer, de toekenning van de Jan Bos-beker, viel ten deel aan de Wet- terhoun „Wlbo fan ’t Wetterlan”; beste hond van de tentoonstelling werd de Bouvier „Edward Hastings”, deze ere prijs ging naar Ath in België. HEKTOR. O zult morgenn „fciDlekker” ait bed springen. t£Ike dag moet uw lever een liter gal tn uu ingewanden doen stromen anders verteert uw voedsel niet, het bederft raakt verstopt wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CAKTRR’8 LEVERPILLKT.IR8 om die liter gal op te wekken en uw spusvertaring en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter s LeverplUeUea. tStntfiaA ejuiniM eSrp •vpjdM ep euQSouuaqj, epuanns -ufid ep wn jaioq aa taai tfapag Nu althans de mogelijkheid bestaat dat door de uitslag der Amerikaanse ver kiezingen, Europa minder aandacht van Washington zal genieten dan voorheen en zelfs, al hopen wij van niet, Europa’s belangen in het gedrang kunnen geraken is het meer dan ooit nodig dat de W.- Europese landen één lijn trekken, dus dat ze steeds sterker naar eenheid stre ven. Te oordelen naar de uitslag der ge houden gemeenteraadsverkiezingen in drie van de negen W.-Duitse landen be hoeft W.-Duitsland voor dat streven geen belemmering te zijn, want wel leed de partij van dr Adenauer, die zijn hart aan de Europese eenheid heeft verpand, ver liezen, maar haar coalitiegenoten, de libe ralen, wonnen aanzienlijk, al is het wel bedenkelijk, dat bij hen ook een deel der kiezers zijn toevlucht gezocht heeft, dat anders op de nu verboden neo-nazisti- sche partijen zou hebben gestemd. Te oordelen naar deze uitslagen is echter de regeringscoalitie sterker, maar ook recht ser uit de strijd te voorschijn gekomen dan ze was en als men dit als een voor- i teken voor de volgend jaar te houden parlementsverkiezingen moet beschou wen, zouden de soc.dem. ook dan hun Er zijn naar aanleiding van de verkie zing van generaal Eisenhower tot pre sident der Ver. Staten en van de repu blikeinse meerderheid in het Amerikaan se Congres, wellicht geen juister woor den gesproken dan door een Engels com mentator, Deze betoogde dat in de af gelopen jaren de Westelijke landen on der leiding van de Ver. Staten de kracht en macht hadden opgebouwd om te ver hinderen dat de koude oorlog in een echte zou overslaan. Hij hoopte echter dat nu in de komende periode onder ge neraal Eisenhower ook het Amerikaanse volk het geduld kon opbrengen om die kracht en macht alleen te gebruiken om te beletten dat de koude oorlog omsloeg in een echte. Men voelt achter deze ge dachte de vrees dat het Amerikaanse volk dat geduld wel eens niet zou kun nen opbrengen en dat het in de mening „dat het nu eindelijk maar' eens uit moet zijn”, zelf een toestand zou schep pen waarin oorlog onvermijdelijk zou worden. Deze mogelijkheid zou dan moe ten voortvloeien uit de ontwikkeling van de binnenlandse toestand in de Ver. Staten zelf. Bij de beloften welke gene raal Elsenhower tijdens de verkiezings campagne zo kwistig om zich heen heeft gestrooid was er een tot een aanzienlijke belastingverlaging. De mogelijkheid daartoe bestaat slechts als een van de volgende voorwaarden wordt vervuld. In de eerste plaats als een algemene over eenstemming met Rusland wordt ver kregen over het vraagstuk der geleide lijke ontwapening, doch er is nauwelijks iemand die gelooft dat de tjjd daarvoor rijp is. De bewapeningswedstrijd tussen Amerika en Rusland zal dus voorlopig wel worden voortgezet. Een tweede mo gelijkheid is dat de steun van Amerika aan zijn bondgenoten aanzienlijk wordt verminderd. Een belangrijk deel der re publikeinse partij is daar voor, maar is tegen het aangewezen middel om dit mo- gelijk te maken nl. het vergemakkelij ken van de uitvoer der Europese landen naar Amerika, waardoor deze landen de dollars konden verdienen, welke ze nu van Amerika min of meer cadeau krij gen. Een aanzienlijk deel der republikei nen is echter voor handhaving van ta- riefmuren en bescherming van de eigen industrie, zodat ook aan deze voorwaar de wel niet zal worden voldaan. Ten slotte is een derde mogelijkheid dat de Ver. Staten zonder meer de financiële bijstand aan hun Europese bondgenoten verminderen. Generaal Eisenhower per soonlijk zal daar niet voor voelen, hij weet hoe belangrijk West-Europa in het Atlantisch verdedigingsstelsel ook voor Amerika zelf is. De vraag is maar met welke raadgevers hij zich, straks als hjj president is. zal omringen; als zijn advi seurs vooral uit de kring van senator Taft komen, zou dat voor Europa minder gewenste gevolgen kunnen hebben. Daar worden alleen de randgebieden als Engeland, Spanje, Zuid-Slavië, Turkije en Griekenland van wezenlijke betekenis voor de strategische positie geacht en wil men zijn krachten vooral op het Verre Oosten richten. Hoe dwaas ons deze opvatting ook lijkt, ze wordt door een aantal bekende Amerikaanse figuren die straks meer invloed kunnen krijgen dan wanneer opnieuw een democratisch president was verkozen, gedeeld. Weet president Eisenhower echter de druk van die zijde te weerstaan, dan zal hem wel blijken dat zjjn belofte, een drastische belastingverlaging door te voeren, een illusie is. hieruit nu kan in Amerika allerlei wrijving ontstaan en tenslotte een stemming, welke het liever maar eens met Rusland uitvecht, dan de koude oorlog tot in het oneindige voortzet. De onzekerheid over de verdere ont wikkeling van de verhouding tussen de Ver. Staten enerzijds en hun Europese bondgenoten anderzijds, welke dit ge hele verkiezingsjaar heeft gekenmerkt, is dus niet opgeheven nu generaal Ei senhower tot president is gekozen. Zjj blijft voorlopig voortduren en is nog enigszins aangewakkerd doordat de nieuwe president besloten heeft zijn tij dens de verkiezingen gedane belofte om zich persoonlijk in Korea te gaan over tuigen van de mogelijkheid een wapen stilstand te sluiten, na te komen. Nog voor president Eisenhower zgn ambt aanvaardt gaat hij er heen. En dit heeft dan weer aanleiding gegeven tot allerlei speculaties over de vraag welke politiek hij zal volgen als ook hij daar tot de conclusie komt dat onder de huidige om standigheden daar geen wapenstilstand en vrede mogelijk is. Zal ook hij dan zich scharen aan de zijde van generaal Mac Arthur, die de oorlog op Chinees gebied wi.ue overbrengen omdat z.l. daardoor de kans spoedig een eind aan de oorlog te maken zou toenemen? Niemand die deze vraag thans kan beantwoorden, maar men weet dat in Europa voor een uitbreiding van de oorlog tot China zelf niet gevoeld wordt, vanwege het gevaar dat daaruit de derde wereldoorlog zou ontstaan. Door het feit dat de a.s. pre sident der Ver. Staten zelve zich naar het oorlogsgebied begeeft wordt de Korea-kwestie zelve echter ook zo be langrijk in de ogen van bet Amerikaanse volk, dat bovendien deze oorlog zwaar aan den lijve ondervindt werd dezer dagen niet de 250.000ste gewonde per vliegtuig van de slagvelden vervoerd? dat belangrijke beslissingen niet lang meer kunnen worden uitgesteld. Men voelt dit allerwege, de vrije landen van Z.O. Azië doen hunnerzijds het mogelijke om te bemiddelen tussen West en Oost en in de assemblee der Ver. Naties zoekt men naarstig naar een uitweg. En als Trygve Lie juist op dit moment en tij dens de algemene vergadering der Ver. Naties als secretaris-generaal van die or ganisatie aftreedt, dan wordt, hoezeer hij zelf verklaart dat alleen persoonlijke re denen hem daartoe nopen, daaruit toe. de con^xusK getrokken dat hij een op'.os sing der Kfeaanse kwestie niet in d weg w;' st„an. De Sovjet-Unie mag h^na namelijk n'ef meer, sedert Lie kradtige steun verleende aan de V.N.-actie in Korea, da Russen negeren hem en Lie is ook teleurgesteld dat andere landen hem daartegen niet meer in bescherming na men en in T algemeen over' het fiasco van velerlei activiteiten der V. N. Ook Gerben S. te Hieslum: Fiets zonder koplicht. 3.50 of 1 w. t; Akke van W. te Nijhuizum: idem; Oene W. Z. te Sneek: Fiets zonder achterlicht, ƒ350 of 1 w. t; Bauke V. te Heeg: Fiets zonder verlich ting, 2 x 3 of 2 X 1 w. t; Hijlke S. te Tjerkwerd: Fiets met verblindend licht, ƒ4 of 1 w. t.; Johannes G. te Balk: Lo pen op verboden grond Berisping; Roe lof W. te Balk: idem: Adrianus J. S. te Balk: idem; Pieter G. te Balk: idem; Sjoerd R. v. d. W. te Balk: idem; Wjjtse C. te IJsbrechtum: Geen radiozegels plak ken, 30 of 15 d. h.; Wijbe C. te Heeg: Vissen zonder acte, 2 X ƒ3.50 of 2 x 1 d. h.; Jouke J. te Sneek: Geen aangifte doen van pseudo-vogelpest, ƒ40 of 20 d. h.; Frederik B. te Arum: Huis niet op de waterleiding laten aansluiten, ƒ50 of 25 d. h.; Murk H. te Arum: idem, ƒ40 of 20 d. h.; Herke W. te Allingawier: idem, ƒ25 of 12 d. h.; Enne F. te Witmarsum: idem, ƒ15 of 7 d. h.; Jacob J. te Sneek: Rijden in verboden straat, 3.50 of 2 d. h.; Petrus C. te Offingawier: idem; Age T. H. te Bolsward: Te zware wieldruk, ƒ1250 of 6 d. h.; Jelle A. te Oudega: Parkeren op verboden plaats, ƒ5 of 2 d. h.; Theke A te Hindeloopen: Fiets zon der achterlicht m niet stoppen op politie- bevel, 3.50 of 2 d. h. 15 of 6 d. h.; Tjible v. d. V. te Idzega: Motorrijwiel zonder achterverlichting, ƒ5 of 2 d. h. ƒ2.50 of 1 d. h.; Geer G. S. te Sneek: Geen rijbewijs, ’7.50 of 8 d. h.; Yde C. te Koudum: idem, ƒ750 of 4 d. h.; Hen drik B. te Sneek: idem, 1750 of 8 d. h.; Elias N. te Bolsward: idem, 3 of 1 d. h.; Pieter v. d. V. te Sneek: Fiets onbeheerd laten staan, ƒ5 of 2 d. h.; Jan S. O. te Scharnegoutum: Appels en peren wegne men, ƒ30 of 15 d. h.; Epeus H. te Harich: Door stopteken rijden, 6 of 3 d. h.; Auke K. te Idsegahuizen: Rijden op verboden weg, ƒ4 of 2 d. h.; Yep K. te ©osterend: Zich laten trekken door een motorrijtuig. ƒ250 of 1 d. h.; Jelle L. te Nijega (H.O.N.): idem, x ƒ2 of 2 x 1 d. h.; Charles J. B. te Balk: Rijden op verboden weg, ƒ4 of 2 d. h.; Jan C. te Bolsward: Motorrijwiel zonder goede remmen, 30 of 15 d. h.; Afke de B. te Sneek: Fiets zonder bel, ƒ2.50 of 1 d. h.; Jan P. te Sneek: idem; Jan Z. te Schart: Flets zon der koplicht, ƒ350 of 2 d. h.; Willem O. te Wolsum: idem; Hendrik L. te Kippen- burg: idem; Oene H. te Hommerts: Fiets zonder achterlicht, ƒ350 of 2 d. h.; Aal tje D. te IJsbrechtum: idem; Douwe H. te Witmarsum: idem; Jenny H. te Sneek: idem; Wiebe S. te Sloten: Motorrijwiel zonder achterlicht, ƒ6 of 3 d. h.; Roelof v. d. L. te Oudega: Fiets zonder verlich ting, 2 X ƒ3 of 2 x 2 d h.; Jelle A te Staveren: Bromfiets zonder achterlicht en valse naam opgeven, ƒ4 of 2 d. h. 15 of 7 d. h-: Johanna de V. te Sneek: Na 11 uur matten kloppen, ƒ5 of 2 d. h.; Wolter K. te Bolsward: Venten zonder vergunning, 3 d. h. voorw. proeftijd 2 jaar; Willem M. te Bolsward, Onjuiste aantekeningen in werkboekje stellen. Ontslag rechtsvervolging; Jakob B. te Bolsward: idem; Klaas V. te Bolsward: idem; Auke H. te Bolsward: Overschrij ding maximum werktijd, 17 x ƒ15 of 17 X 6 d. h.; Roelof de J. te Tjerkwerd: Bak- kersarbeid verrienten na werktijd, ƒ30 of 15 d. h.; Taeke T. v. d. M. te Warns: idem, idem; Jacob V, te Bolsward: Ge wicht met afkeuringsmerk gebruiken 10 of 5 d. h. en verbeurdverklaring; Watte Z. te Bolsward: Gewichten met afkeu ringsmerk gebruiken, ƒ5 of 2 d. h. en v.v.; Neeltje B. te Bolsward: idem, idem: Roelof de J. te Tjerkwerd: Overtreding Arbeidswet 1919, ƒ30 of 15 d. h.; Hen drik P. te Sneek: Ongeoorloofd school verzuim, 2.50 of 1 d. h.; Leentje B. te Sneek: idem .idem; Jelle G. N. te Pop- pingawier. Valse aantekening werk boekje, ƒ25 of 12 d. h. onv. en voorw. ontz. rijbewijs 3 mnd. 2 jaar proef tv o, Willem Wiebe de W te SneeK- Geen rij bewijs, 6 of 3 d. h.; Jacob Z. te Parregi. Baldadighai-t, J5 7 d. h Epici rius T. te WelsrijpCv en bare dronkenj'-han, idem; Eile A. C. te Oudega (W.): Mei verblindende toplichten rijden, 10 of 5 d. h.; Reinold v. d P. te Leeuwarden: muoite wurdich” zou zijn. De vierde voert hen terug naar de aarde: ,,’t Sll wol wer op modder en dong ütdraetje as wy thüs binne!” en de an deren knikken hevig, hoewel „men wol jins hert dochs wolrls ütstoarte Is 't net sa?” Ook de paarden (8 stuks) worden ge noteerd, f 820f 1020 met commentaar van André. Bij de 322 graskalveren is het wel druk, maar de handel is slecht. Zo slecht dat op een gegeven moment Jelte (die druk te bieden staat) door een kollega onder de arm wordt genomen en mee gesleurd. „Kom mar mei nel hüs, it is neat mei neat der op ta!” Ook bij de nuchtere kalveren is ont nuchtering, de 300 stuks gaan weg voor f 37—f 50 Er lopen 597 schapen en lammeren in de hokken om en al zijn die voor de ex port iets duurder, over het geheel va riëren de prijzen als vorige week, f 70 f 135. Op de kippen- en konjjnenmarkt is een show-nummer al is het zo niet bedoeld, maar op een hardgeel geverfde bakfiets worden enige mooie diepzwarte konijnen geëtaleerd, wat een prachtig effect geeft. De biggekooplieden werken met 82 kleine biggen, waar niet veel vraag naar is, prijs f45—f 100. De 150 varkens en vette biggen doen prijzen van f 1.70f 1.80, f 1.80f 1.90 per kg levend gewicht en de zouters, 400 stuks, brengen f 1.82f 1.84 de zware en de lichte f 1.84f 1.86 per kg op. Aan de koffietafel wordt in geuren en kleuren het ongeluk verteld dat een chauffeur uit Franeker overkwam. Hij zou de achterklep neerlaten van een vee- auto en terwijl hjj met de dalende klep achteruit liep gleed zijn voet uit en viel de man met z’n hoofd achterover tegen de stenen. Per ziekenauto werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Benardus wist dit alles zo goed uit te beelden dat toen hg op de grond lag met het tafeltje over hem heen, de koffie en andere glazen om hem heen, er een foto- Zaterdag en Zondag j.l. had in de jaarbeursgebouwen de U.Z.G., een uiter mate mooie tentoonstelling plaats. Wat wjj daar gezien hebben aan diverse us- sen, was fantastisch. De enorme hoeveel heid prijzen wa" een schouwspel op zich zelf; het blonk er van ’t zilver, kristal, Delfts blauw enz.; tafels vol Wij hoor den dat er ongeveer 400 buitenlandse in zendingen waren, waaronder uit New-, windhonden wekten York, Zwitserland, Frankrijk, Duitsland, Engeland, België enz. 12 geweldige St. Bernards met hun indrukwekkende hoofden gingen voorop; een Duits exem plaar werd kampioen; dan volgden de niet minder grote 27 Duitse doggen, waarvan een prachtige staal-blauwe reu met ’t kampioenschap eveneens naar Duitsland ging; 12 New-Foundlanders, prachtige dieren, kwamen dan in de ring; „Lucas v. Froonacker” van de heer C. Bontebal uit Franeker wferd kampioen. Dan volgen 4 stuks zeer mooie Leonbergers, een voor ons vrijwel onbekend ras (daarover later meer), U kunt zich deze hond het beste voorstel len als een lichtbruine New-Foundlan der, alle 4 Duitse inzendingen. Bjj de 59 Boxers, waaronder wondermooie, kreeg een reu uit Oostenrijk een kampioen schap. 12 Franse Bulldogjes vormden met hun typische kopjes een aardig ge heel; een dame In Utrecht kreeg ’t kam pioenschap. De Herdershonden waren reusachtig vertegenwoordigd; beknopt weergegeven waren de inzendingen als volgt: 64 Duitse Herders, 15 Hollandse, 17 Schotse Herders (collie’s), 13 Fran se, 13 Belgische, 9 Engelse (Bobtails), 11 Shetland Sheepdogs (Shelties), ’tbest te vergelijken met een kleine collie en 2 Hongaarse Herdershonden, Ungarische Hirtenhunde of Kuvasz; om hier een beeld van te geven, stelt u zich een Stoarmwaer, rein, hagel, de iene buoi jaget de oare tsjintwurdich, ja, it is wol hjerst. Mar dochs is it goed der tusken twa buoijen ris üt -to brekken, en to sjen; hoe't de fjilden der ütsjogge om dis’tiid. hoe’t de reiden fan ’e mar har büge foar de wyn, hwat foar fügels der nou yn üs bütlannen tahélde, en ek hwat blommen jit bloetje. Ja, dy ’'inne der jit wol; lit te wy de dyk mar ris in ein ütgean. Hwat bllnke dy reade beiJen fan ’e hagedoarn klear op tusken it wiete hout. Ja, en dér steane ek al blommen. Hja sjogge der net mear sa florissant üt as fan ’t sim mer, mar hja binne der dan dochs, de kouweblomkes, de hynsteblommen, de leppeltsjedieven, de pearse dóvenettels. wite en reade klaver, en dan ek noch it skieppegerf, dat yn ’t Nederlansk dui zendblad neamd wurd. It wurdt rekkene ta de hynsteblomfamylje, dêr’t de krüs- woartel, yn it Nederlênsk kruiskruid, ek ta rekkene wurdt, en de griene kêddeblom (groen streepzaad), dy*t ek jit bloeit, ek. Mar litte we ris om üs hlnne sjen. Fügels? Ja wis wol, büten üs protters en mosken binne yn it fjild jit de Ijippen en yn ’e boskjes lans de dyk üntbrekke it blausyske en. it müske (winterko ninkje) grif net, en hwa’t gelok hat, sjocht it readboarstke ek wol. Dan slaene wy óf nei de mar ta. It is wiet yn it lün. De greppels hawwe eat wei krigen fan sleatten. Dan komt de polderdyk. It bütlün stiet der suver hast al wer ünder. Der komme einen omheech, en tw~ ielreagers komme stadich, hiel stadich omheech. Miuwen binne der ek, greate mantel- mannen en ünwaersfügels, mar ek de lytsere kobben komme yn ’e loft. Der is mei in pear learzens oan wol by de mar to kommen. Dér steane wy dan, de rêch yn ’e wyn, wylst der in buolke delkomt en de reldplümen har al mar djlpper büge. Hwat is de mar nou moai. Tichteby komt in füt efkes boppe wet ter, en inkelde markols skreppe om hwat fierder óf to kommen fan it gefaer, dat minske hjit. It wurdt wer droech. Litte we ma? wer op hüs oan gean. Under it weromgean sjogge wy, dat de wylge- en elzeloatsjee al wer oan- wêzich binne, al binne hja jit lyts. Mar hja wurde wol greater, as de winter mar wer hast foarby is, dan sille hja wer bloeije en üs genietsje litte. In ünthjit- ting foar it kommende foarjier Krekt as wy de hüsdoar efter üs ticht- lüke kletterje de hagelstiennen wer deL Ja, it is nou jit hjerst......

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5