Raadsvergadering IJlst Inhaaldag met spanning aan de staart I n opent ‘>oom (Hit ïi Vevl «óen Meuwe gezichtspunten in het emigratie-beleid 1 de natuurzuivere I SsnspirinM^ 3 Veilig en onbegrensd genezend bij kou koorts - griep en pijner> Kakv 50 uMmuo fiO 25 ublaiuaA&^a DERDE BLAD VRIJDAG 14 NOVEMBER 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD” Pinksterzending V.P.R.O. komt in Bolsward Een bl\jvend beult! SNEEK-FRISIA en GO AHEAD-ACHILLES Arjen Witteveen forstoarn Friesche Uitvaartverzorging schreef tienduizendste lid in De natuur is ui et te verbeteren Fa. H. DE JONG Nije Fryske Utjeften In KING pepermunt proeft U maar dan in de vorm van een verfijnde lekkernij hetzelfde natuurproduct, dat door de eeuwen heen in de geneeskunde is gebruikt als middel ter opwekking en verkwikking. De echtte Chloro phyl/-tandpasta bovendien de waardevolste.namelijk de enige met Vitamine A en D. Tube 120 95 - 70 cc. bij Apothekers en Drogisten Als U de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. - Advertentie Ingez. Mededeling. Scholing van a.s. emigranten. Advertentie I. M. Het meenemen van bezittingen. Programma Friese Voetbalbond. Interessante wedstrijden in 2A. Weer nieuwe leider in 3A? en veel De Sneker reserves. Advertentie Ingez. Mededeling Advertentie 1 M. W.Z.S.C.A.B in het Zuider- sportpark I Blauw-Wit Be Quick Go Ahead Achilles Het beste der betere horlogail 8 8 8 8 7 7 8 8 8 8 2 2 1 1 1 2 2 0 1 0 1 1 1 1 4 4 4 5 4 5 5 5 6 6 7 6 6 6 5 4 5 5 3 3 Overleden: Auke de Vlies 37 jr., echtg. van Geeske Jonker. Lammert Adema 73 jr. echtg. van Tettje v. d. Meulen. Jan Douma 79 jr. wedn. v. Pietje Spoelstra. IJLST, van 7 tot 14 November. Geboren: Pietje d.v. Tjerk Bak. ei en Yttje Muller. Zwolse Boys Ensched. Boys VSV EDO Frisia Sneek 12—15 14—21 9—15 10—19 8— 8 6—16 Reserve 2e klas A: L.S.C. 4Sneek 4, Lemmer 3W.Z.S. 2. 3e klas A: Sneek 5R.E.S. 3, C.A.B. 2 W.ZS. 3, Bakhuizen 2BI. Boys 4. 3e klas B: L.S.C. 5Sneek 6, W.Z.S. 4 C.A.B. 3, BI. Boys 5Renado 2, Blauw huis 2Sneek 7. Junioren Hoofdafdeling: L.S.C.Hee- renveen. Ie klas A: Black BoysRenado, Lem merW.Z.S. 2e klas A: Sneek 3L.S.C. 3, Sneek 2 W.Z.S. 2, Friso—L.S.C. 2. Junioren B: Afd. M: Sneek 5C.A.B. 2. Afd. N: L.S.C. 5—L.S.C. 4, W.Z.S. 3— Sneek 7. 3 2 2 3 2 2 v. Anna d.v. To Ljouwert is ünforwachts weinom- men Arjen Witteveen, 58 jier Md. Hy wie ts architekt lange jierren foarfjochter fan ’e fornijing fan 'e Fryske boerepleats en hat forskate sokke pleatsen boud.. Oan ünderskate organisaesjes op kultureel en biwegingsterrein joech er tiid en krêft: it Roomsk Frysk Boun, de Ried fan ’e Fryske Biweging, it bistjür fan it wyk- blêd Frysk en Frij, de Fryske Cultuer- ried, it Boun fan Fryske Kunstners, de Friese Bouwkring, ensfh. Hoewel de kansen van Heeg aanzien lijk zijn gedaald door de nederlaag tegen Hark. Boys, zijn ze nog niet uitgescha keld. Maar verliezen ze Zaterdag in Sneek van Oranje Nassau, dan kunnen ze alle illusies wel laten varen. Blauw Wit Hark. Boys is zo mogeljjk nog belangrij- ker. Hier kome" twee kanspaarden in het veld. Een zege zou de bezoekers op de eerste plaats brengen, maar we geloven niet dat ze daarin zullen slagen. tot een waarde van f 10.000,En daar naast zal de mogelijkheid worden open gesteld jaarlijks bedragen van f1000, tot een maximum van f 4.000,te laten overkomen. In totaal zullen emigranten dus tot een waarde van hoogstens f 29.000,achtergelaten kapitaal In hun nieuwe vaderland kunnen aanwenden. Deze maatregelen zullen met terugwer kende kracht tot 1 Januari 1950 worden genomen. In verhand met de ontmoeting, welke het Nederlandse Elftal a.s. Zaterdag in Huil tegen het Engelse amateurelftal speelt, moeten de noordelijke voetbal liefhebbers zich Zondag met een mager inhaalprogramma tevreden stellen. Des ondanks is het voor onze plaatselijke eerste klasser zeer belangrijk, want de thuiswedstrijd tegen Frisia is ingelast. Men schrijft ons: Tijdens het winter seizoen komen allerlei verenigingen we der in actie om haar leden of geestver wanten hun activiteit te tonen. Ook de V.P.R.O. wil daarbij niet achterblijven. De vorige maal werd Sneek gekozen, thans viel het oog op Bolsward, om al daar door middel van een bonte avond de band tussen leden en abonné’s op Vrije Geluiden te versterken. Geestver wanten van de Vrijzinnig Protestantse omroep zijn eveneens hartelijk welkom. Zij, die de V.P.R.O. een goed hart toe dragen zouden deze omroep niet gaarne zien verdwijnen. Als ieder meehelpt haar te versterken, behoeft daarvan geen spra ke te zijn. Wie hier meer van wil horen, bezoeke deze avond, waar mej. dr N. A. Bruining zal spreken. Voor wat verder geboden wordt, verwijzen wij naar een advertentie in dit blad. W.Z.S. kan Zondag een van zijn bela gers terugwijzen. C.A.B.. dat slechts twee verliespunten meer heeft dan onze stad genoten, komt naar het Zuidersportpark en vecht daar practisch voor zijn laatste kans. Hoewel de Bolswarders de laatste weken goede resultaten boekten, geloven we toch niet dat ze het W.Z.S. al te moei lijk zullen maken. Akkrum zal wel op eigen veld van R.E.S. verliezen. Sneek 2 kan zijn mooie positie behou den door aan de Lemmerweg M.S.C. 2 te kloppen, wat de withemden ook wel in hun mars hebben. Sneek 3 krijgt het ech- 8—12 15—30 10— 21 11— 27 ter in het Sportpark tegen L.S.C. 2 heel wat moeilijker. Zaterdagmiddagcompetitie. Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 15 Novem ber 1902, 50 jaar geleden dus KRUiZÊBROEDERSTRAAT 79 SNEEK TELEFOON 2791 Fryske Styl. Ynlieding ta it genietsjen fan literaire moaijens oan ’e han fan R. P. Sybesma syn Boerke Thae Beek. Prof. Dr. J. H. Brouwer, v. Gorcum en Co., Assen 3.90. WYMBRITSERADEEL, van 7—14 November. Geboren: Gerben z.v. Lolke Zijlstra en Trijntje de Boer te Uitwellmger- ga. Douwe z.v. Marten Oslnga Japke Hoekstra te Woudsend. Overleden: Auke v. d. Brug, 70 jr. echtg. v. Antje Brinksma te Wouds end. Thee Lemstra 71 jr. echtg. van Antje Grouwstra te Jutrijp. SNEEK. In de gehouden ledenver gadering van de Ijsclub Ftiso werd meegedeeld dat he* ledental thans 280 bedraagt. Er is een kassaldo van f 203.—. Wegens bedanken van het oude bestuur werd een nieuw geko zen, bestaande uit de h.h. J. H. Dood- korte, W. Koopmans. K. Christian, H. Walstra en K. Wiersma. In Aere Perennius werd Dinsdagavond een bijeenkomst gehouden van belang stellenden in het werk der Pinkster gemeente, waarin ds. H. Brühede uit Zweden sprak. Als tolk fungeerde de heer Fennema. Deze zei, dat in Friesland nog al wat leden van de Pinksterzending ge vonden worden, die echter geen predi kant hebben. Nu is ds. Brühede gekomen om de mensen hier te helpen. De spreker zegt, dat Nederland en Zweden nogal veel contact met elkaar op maatschappelijk gebied hebben. Op gees telijk gebied is dit niet zo. Tot 1932 be hoorde, op enkele uitzonderingen na, ieder in Zweden tot de Staatskerk. Deze had het recht van huwelijksluiting. Nu is dit anders, waardoor onze kerk tot 100.000 leden is gegroeid. Hier in Nederland is dit niet ’t geval, omdat er geen predikanten zijn. Daarom is spr. gekomen om contacten te zoeken en samenwerking met andere kerken te bevorderen, wat in Zweden het geval is. Ons land is 16 maal zo groot als Nederland, doch het is niet zo dicht bevolkt. Al zijn alle bewoners bij ons lid van de kerk, toch zijn het niet allen medewerkers, in tegenstelling met hier, waar velen niet lid zijn, doch onder de leden tal van medewerkers worden ge vonden. De grote vraag die gesteld wordt is of men zekerheid kan krijgen of men een kind van God is. De Schrift geeft daarop een positief antwoord, en deze zekerheid hebben we nodig om getuige te zjjn. Met zang en muziek werd het ge sproken woord aangevuld. Een belangrijke maatregel, die binnen kort is te verwachten, heeft betrekking op het meenemen van bezittingen uit Nederland. Aan emigranten zal worden toegestaan een bedrag van hoogstens f 15.000,in geld te laten overkomen, mits dit geld zal worden gebruikt voor het zich zelfstandig vestigen of voor huisvesting in het nieuwe vaderland. Dit zal gelden voor alle emigratielanden, behalve voor die in het dollargebied, waarvoor een maximum zal gelden van f9.000,Wie in plaats van geld goe deren wil laten overkomen, krijgt daar toe ook de gelegenheid, eveneens tot een maximum van f 15.000,Bovendien zal het mogelijk worden een montagewoning te laten overkomen of aan te schaffen De Voorzitter: De plaatselijke toestanden wijken hier niet af van de algemeen geldende omstandigheden. Het kan en mag niet. De Kamer van Koop handel heeft hierover afwijzend geadvi seerd. De heer Groenveld was niet geheel bevredigd over de strafbepaling. Bij overtreding is de verkoper strafbaar. De koper niet. Alleen ’s Hertogenbosch heeft bij verordening ook de koper strafbaar gesteld, doch dit is bij Koninklijk besluit geschorst. Wanneer de beslissing ten gunste van 's Hertogenbosch mocht uit vallen, mogen wij dan een voorstel hier over van B. en W. verwachten. De Voorzitter: Wij staan blanco. De heer Groenveld: Ik sta niet blanco. Derhalve mag ik dan een voor stel indienen. De heer W a 1 i n g a staat ook niet blanco. De koper is allereerst strafbaar. Die brengt de verkoper in verleiding. Daarna werd de verordening ongewij zigd vastgesteld. In principe werd besloten tot garant stelling voor een geldlening ten behoeve van de oprichting te Noord-Bergum van een Tehuis voor Ouden van Dagen, die bijzondere zorg behoeven en niet in een Gesticht thuis horen. In verband met deze gewijzigde om standigheden, overweegt de Regering verschillende maatregelen op het gebied van d#voorlichting en voorbereiding van a.s. emigranten. Eén van die maatrege len zal zijn, het scheppen van de moge lijkheid voor a.s. emigranten om zich in de uitoefening van een bepaald beroep te bekwamen. Op de Rijkswerkplaatsen zullen ieder jaar enkele duizenden a.s. emigranten gelegenheid krijgen zich te laten scholen of omscholen b.v. tot me taalbewerkers of bouwvakarbeiders. Ook een zekere voorbereiding voor agrari sche beroepen ligt in het voornemen. Bovendien zal worden gestreefd naar een grotere spreiding van de emigranten naar verschillende landen. Tot nu toe toonde de Nederlandse emigrant een grote voorkeur voor Australië en voor Canada. In de meeste gevallen was die voorkeur min of meer willekeurig. Door een actievere voorlichting hoopt men de a.s. emigrant er toe te brengen, zich er van te overtuigen, welk emigratieland hem in zijn bepaalde omstandigheden de beste kansen biedt voor het welslagen van zijn emigratie. De Regering onderzoekt voorts, welke mogelijkheden er liggen in landen als bijvoorbeeld Brazilië, waar zich tot nu toe-slechts weinig Nederlanders vestig- den,»—- Gewijzigde omstandigheden. Er heeft zich in het laatste jaar een duidelijke wijziging voltrokken in het emigratie-verkeer van Nederlanders naar diverse landen. In de jaren 1947 1951 zijn vele tienduizenden Nederlan ders naar verschillende emigratie-landen vertrokken, waar de arbeidsmarkt een abnormale onderbezetting vertoonde. Het was voor al deze emigranten dan ook niet moeilijk, werk te vinden in hun nieuwe vaderland. Aan het vak, dat zij voordien hadden uitgeoefend en aan hun vakbekwaamheid werd in de „ontvan gende” landen niet veel aandacht be steed. Voor wie werken wilde, was er werk te vinden. Dit tijdperk schijnt nu wel te zijn afgesloten. In de verschillen de emigratie-landen gaat zich nu de be hoefte aan bepaalde categorieën van immigranten steeds duidelijker afteke nen. Met andere woorden, deze landen nemen bij voorkeur nog slechts arbeids krachten op in takken van bedrijf, waarin een tekort aan arbeidskrachten heerst. Het spreekt vanzelf dat Nederland zich aan die behoefte moet aanpassen, wil men althans de emigratie van Nederlanders op dezelfde of zelfs grotere schaal mogelijk blijven maken. En dat is zeer zeker de bedoeling. Voor Friesland en Oosterparkers is het te hopen dat bun velden Zondag het overvloedige water hebben verwerkt. Want deze clubs hebben dit keer geen concurrentie van de le klassers. Boven- dien zijn hun wedstrijden voor het ver dere verloop buitengewoon belangrijk. Friesland ontvangt nl. Nicator en G.R.C. komt bij de lijstaanvoerder op bezoek. Ogenschijnlijk zijn de punten voor de hoogst geplaatsten, maar zeker is dat toch niet. Bij plaatselijke wedstrijden kan van alles gebeuren. F.V.V.F.V.C. volgen de beide leiders 'et acht punten. De ver liezer kan zijn kansen vrijwel afschrij ven, zodat het treffen tussen deze twee in Foxhol een spannend gevecht belooft te worden. NIJLAND. Als advocaat en procu reur is 12 November door de Leeu warder Rechtbank beëdigd mr D. Okma alhier. Dinsdag 11 November is door de Minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid aan de Tweede Kamer de Tweede Nota over de Emigratie aange boden. In dit stuk zijn vele cijfers en fei ten verwerkt over de emigratie van Nederlanders in het afgelopen jaar en worden de inzichten ontvouwd over het emigratie-beleid, dat de Regering zal voeren. Wat dit beleid betreft, zijn er enkele nieuwe gezichtspunten. Subsidieregeling. Ook in de subsidiëring van de emi granten zal een wijziging worden aange bracht. De Regering zal er bij die sub sidiëring van uitgaan dat het aan iedere Nederlander, die tot emigratie geschikt en bereid is, mogeljjk moet worden ge maakt naar een ander land te vertrek ken. Alleen in die gevallen waarin de a.s. emigrant een onmisbare plaats inneemt in het productieproces in Neder land, zal een uitzondering op deze rege ling worden gemaakt. Het minimum bedrag aan deviezen dat gesubsidieerde emigranten bij hun vertrek mochten meenemen, zal niet langer van kracht zijn. Afhankelijk van hun individuele omstandigheden, zal aan deze emigran ten de uitvoer van een hoger bedrag aan deviezen worden toegestaan. De moge lijkheid tot het verlenen van voorschot ten zal nader worden onderzocht, aldus de Minister van Sociale Zaken in de Tweede Nota over de Emigratie. IJLST, 10 November. Hedenavond kwam de Raad der gemeente in open bare zitting bijeen. Afwezig door ziekte met kennisgeving, de heer G. Wiebenga. Voorzitter: Mr. J. Oppedijk, Burgemees ter. Secretaris, de heer J. P. Goelema. Na opening en notulen werd medege deeld, dat Ged. Staten hebben goedge keurd de gewijzigde begroting 1952, mede gewijzigd door de verbouw van de woning van het hoofd der O. L. School. De geldlening over de gemeente Sneek is geslaagd en het daarvan aan deze ge meente te lenen bedrag f 160.000,is door Ged. Staten goedgekeurd. De vereniging tot bescherming van dieren had een aanbeveling ingezonden tot aanschaffing van enkele voorwerpen bij eventuele afmaking van dieren. B. en W. achten aanschaffing niet nodig. In de gemeente Sneek kon dit afmaken plaats vinden. Bovengenoemde mededelingen werden evenals de ingekomen stukken van een Comité van Beroepskeuze te Rotterdam en het Instituut Geestelijke Gezondheidszorg in Friesland voor ken nisgeving aangenomen. Een ingekomen schrijven van de drie plaatselijke Zangverenigingen om subsi die werd aangehouden tot de behande ling der gemeentebegroting 1953; een van diverse plaatseltjke verenigingen tot het plaatsen van een muziektent, kosten f 5000,werd in handen van B. en W. ge-.eld om advies. De heer Frankena heeft zich ver wonderd dat de muziektent niet op de agenda voorkwam. Dit schrijven was tij dig ingekomen en voldoende toegelicht. De Voorzitter antwoordde, dat ’t juist niet voldoende was toegelicht. Woensdag a.s. zal hierover een onder houd plaats vinden. En er is geen klein bedrag nodjg. W\j moeten eerst zien, hoe wij een bedrag van f5000.— moeten financieren, en dan kunnen B. en W. de raad pas voldoende voorlichten. Vastgesteld werden de exploitatiere keningen over 1951 van de gemeentewo- nlngen, n.l. die der 5 woningwetwonin gen, der 6 woningen aan de W. M. Oppe- dtfkstraat; der 6 aan de Speelterrein- laan; der 2 duplexwoningen en die der 6 werkmanswoningen aan de Stadslaan. Deze laatste met een saldoverlies van f 837,18. Verder werd goedgekeurd de exploitatierekening over 1951 van de 6 woningen van „Patrimonium” met een saldoverlies van f 690,55. De géineente- rekening over 1951 werd aangeboden: Gewone dienst: Ink. f 186016,34; Uitga ven f 185477,13; batig saldo f539,21. Kapltaaldienst: Ink. f317553,24; Uitga ven f389184,46; nadelig saldo f71631,12, de rekening van het burgerlijk armbe stuur met aan ontvangst en uitgaaf f 2210,de rekening van het fonds voor algemene belangen met aan inkom sten en uitgaven, gewone dienst f 1000,-, kapltaaldienst f 25000,Tot leden voor het nazien dezer rekeningen werden aan gewezen de heren Walinga en Frankena. Toegekend werd een bedrag van f 4,05 per week aan de Wed. E. Bock in de kos ten van vervoer van’haar drie kinderen tot het bezoeken van R.K. scholen in Sneek. De vergoeding voor het Bijzonder On derwijs over 1951, werd vastgesteld voor de Christelijke School met 85 leerlingen op 85 X f 30,50 f 2592,50; voor de Ge reformeerde School met 51 leerlingen op 51 X f 30,50 f 1555,50. De begroting 1952 werd gewijzigd al lereerst door het besluit tot het aan schaffen van een telmachine voor f 590, en een verhoging van de post onderhoud gemeentehuis, die geraamd was op f 400, met f 1100, De heer Groenveld kon wat de laatstgenoemde post betreft het toezicht niet erg toejuichen. De inspectie heeft hier wel te wensen overgelaten. Dit scheelt zo ontzettend veel, zodat het vra gen by de raadsleden doet opkomen. De Voorzitter stemde dit toe, maar de inspectie is daarboven niet zo eenvoudig. Het zijn allemaal dingen die moesten gebeuren. De heer Frankena maakte de op merking dat de Gemeente dit jaar zeer veel heeft laten verven. Niet dat hij voorkeur heeft welke schilder het doet, maar blijft er nu voor het volgend jaar wel wat over? De Voorzitter antwoordde dat men hier niets aan kon doen. De dingen kwamen onvoorzien en moesten gebeu ren. En dat kan moeilijk overgaan om de schilder. De kans hierop is groot, want De Kooi speelt niet en de drie achtervolgers ko men binnen de lijnen. De belangrijke ontmoeting H.Z.C. —Black Boys is inge last en Rood Geel krijgt het laag ge plaatste Harlingen op bezoek. Bij de laatste wedstrijd is het gemakkelijk de winner te tippen, in casu Rood Geel, maar bij de ontmoeting in Harlingen tasten we finarl in de mist. Waarschijn lijk zal de uitslag in de buurt van een gelijk spel liggen. ADVERTENTIE. Afd. Sneek Bond voor Staatspensionneering. Openbare vergadering 19 November, 8.30 uur 's avonds in „De drie Friezen”. De heer N. Prins, pastoor bij de oud- katholieken te Aalsmeer spreekt. Entrée 10 cent, werklieden 5 cent. Aan wat wij vorige week over deze ontmoeting schreven, valt alleen dit toe te voegen, dat ze door de jongste over winning van Zwolse Boys van nog meer betekenis is geworden. Onderstaand lijstje van de staart illustreert dit. Ook voor Afdeling B prijkt slechts één wedstrijd op het programma en ook hier komt de onderste plaats in het geding. In de Koekstad komen nl. Go Ahead en Achilles tegenover elkaar. Evenals in Sneek zal het ook hier niet aan spanning en emotie mankeren, vooral omdat de Assenaren vorige Zondag zulk een fraai succes boekten. Hier is de stand onder aan: Hwat Prof. Brouwer üs hjir mei dit boekje to genietsjen jowt is net yn in pear wurden to sizzen. Hy hat Fryslan hjirmei in stüdzje bisoarge dy’t syn wear- jefte net hat. Hoe skreauwende forlet der ek fan dit soarte wurk wie. der wie oan’t nou ta net in minske dy’t him der yngeand ta sette, om de skatten yn üs literatuer op to dollen foar al dyjingen dy’t léze, dy’t moai fine hwat hja léze, mar net sizze kinne, hwerom dat hja it moai fine! En hoe goed sit dit allegearre yninoar. It is in kolleezje foar alle minsken! Mei in rêstige freonlikens nünt de prof, üs mei nei dizze prachtige skets fan Sy besma, hoe fyn lit er jin priuwe fan it hoe en hwerom, hoe skerp is syn bi- Ijochting as er in detail nei foaren hellet en de lezer datjinge sjen lit hwat er witte moat In kostlik bisit! In rykdom foar elts, dy’t it keapet en tagelyk, wy leauwe grif dat Prof. Brouwer hjirmei iepen en bleat de biwizen jowt hoe djip dat de Fries hinget oan it ta yn ’e lytste dingen ütbyldzjen fan alles hwat ta it libben biheart. It is to hoopjen dat dizze bigaefde man de tiid fine mei om mear tan soks -o skriuwen, it sil üs mear jam en riker meitsje dan party saneam*1'» t-s ys «er üs letterkunde. Dat is faek foar eigen stoei en tafel, dit is foar Fryslan en de Friezen. De ütjower joech it üt lyk as it wur- dich is: stylfol en weardich! ABE BROUWER. CMUNHARDT Advertentie I. M. Rheumatische pijnen vinden in gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloed zuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden onzuiverheden in het bloed op natuurlijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slo pende pijn. BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 714 Nov. Geboren: Geeske d.v. Taeke Veen- stra en Hermlna Huisman. Klaas z.v. Douwe Nauta en Grietje Bouw- sema. Foeke z.v. Simon Visser en Jeltje Langius. Jarig z.v. Tjipke Gosliga en Jeltje Reen. Wijmer Bouritius en Jikke Btflsma. Wietske d.v. Hendrik Sjjbrens Hen driks en Trijntje Ringma. Jantje d.v. Nuttert Gouma en Geertje v.d. Gaast. Antje d.v. Anne Starkenburg en Hen riette Petronella Juliana Rudolphi. Zaterdag j.l. maakte de Goöp. Ver. u.a. „Friesche Uitvaart-Verzorging” te Leeu warden een uitzondering op haar prin cipe om nooit feestelijkheden te houden. Die Zaterdag was namelijk een gedenk waardige dag, omdat het tienduizendste lid, waardoor thans na vijftien jaar se dert de oprichting rond 35.000 personen bij deze organisatie zijn aangesloten, werd Ingeschreven. Dat het bestuur zijn vreugde over dit feit niet onder stoelen en banken wilde steken, laat zich begrijpen. Het tienduizendste lid was de heer N. Huppes, wonende aan de Voorstreek te Leeuwarden. Hij en zijn vrouw werden ’s middags van huis gehaald en op het kantoor van de vereniging aan de Weerd ontvangen door het voltallige bestuur. Voorzitter Jongebloed sprak allereerst beiden toe, bood Mevrouw een ruiker bloemen aan en verzocht de heer Hup pes iets naar zijn smaak als aandenken te kopen. Het behoeft geen betoog, dat voorzitter en secretaris, in hun speeches de doelstellingen van de vereniging naar voren brachten en in het bijzonder we zen op de afdeling natura-verzekering, die zo’n vlucht heeft genomen. De werkzaamheid van de vereniging, zo betoogden sprekers, strekt zich hoe langer hoe meer over heel Friesland uit, getuige de kringen te Harlingen, Bols ward, Sneek en Heerenveen en verder een kring te Joure in oprichting. Na een dankwoord van de heer Hup pes werd de feestelijke bijeenkomst gesloten. Winkelsluiting. Een verordening werd vastgesteld be treffende de halve dagsluiting op Maan dag vóór 13 uur: Manufacturiers; op Maandag nh 13 uur: Groentehandelaren, Slagers en Kappers; op Woensdag nè. 13 uur: Bakkers, Kruideniers, Sigarenhan delaars en Boek- en Papierhandelaars. De heer Frankena vroeg of voor alle winkels het sluitingsuur was vast gesteld op 6 uur 's avonds. Spr. had ge lezen dat in andere gemeenten de kap pers waren vrijgegeven tot 6.30 uur. De Voorzitter antwoorddeDaar toe is de raad niet bevoegd. Het betreft hier een rykswet. De heer Groenveld vroeg: Zijn de besluiten van die gemeenten goedge keurd? Zo neen, dan geeft het niets, al besluiten wij daartoe. Subsidie L.O.F. In behandeling kwam de bekende sub sidie L.O.F. te Leeuwarden 12 cent per Inwoner in totaal f 170,a f 180, voor deze gemeente. Ofschoon B. en W. de subsidie hoog vinden stelden zij toch voor deze te verlenen. De heer Frankena: Nu dit stuk is ingekomen hebben ook onze plaatselijke verenigingen een verzoek ingediend om subsidie. Gaat het goed het provinciaal culturele te steunen en het eigen plaat selijke niet? Spr. las onlangs over een uitvoering van het L.O.F. dat het peil niet werd bereikt, dat werd verwacht. Hjj had verwacht dat het L.O.F. dit zou hebben rechtgezet, maar neen; een ander heeft dat later iets goedgepraat. Spr. wil alleen de gevraagde subsidie verlenen als het voor 100% goed is. De Voorzitter: Momenteel kan L.O.F. geen 100% geven. Toch moeten wij het een kans geven. Gaat het niet, dan trekken wij ons terug. De heer Groenveld merkte op dat het niet juist is het plaatselijke tegen over het provinciale te stellen. Een mu ziekcentrum in Leeuwarden, dat de toets met de andere provincies kan doorstaan, komt Friesland ten goede. Wij moeten het Frysk Orkest een kans geven. De heer Frankena: Wij zitten hier toch allereerst voor de belangen van onze eigen gemeente. Ik denk aan de muziektent. Onze eigen verenigingen hebben geen plaats waar zij zich kunnen laten horen en wij gaan de provincie steunen. De heer Groenveld Dat is niet juist. Er is nog nooit eerder een aan vraag over een muziektent ingekomen. En wij steunen toch ook Concordia De Voorzitter: Met Frankena is het zo: Waar het hart vol van is, loopt de mond van over. Met Mg. st. werd tot de voorgestelde subsidie besloten. B. en W. stelden voor: Medewerking te verlenen tot het door E.T.I.F. le ver richten onderzoek naar de economische mogelijkheden van de Z.W.-hoek en het daarvoor gevraagde bedrag tot ten hoogste f 390,toe te staan. De heer Groenveld meende de aandacht er op te moeten vestigen dat ook een onderzoek dient te worden in gesteld naar de weg en het vervoer van passagiers. Dit laatste is hier hopeloos. De heer Nauta ging er mee accoord dat het bedrag wordt beperkt tot f 390, en B. en W. niet hoger willen gaan. Wethouder de Jong verheugde er zich over, dat er een stem uit de 'ad werd gehoord over het vervoer ter plaatse. Dat is een brandende kwestie en het is nergens zo slecht als hier in IJlst, Ieder dorp is ’s avonds nog bereikbaar met bussen. IJlst is uitgesloten en ver keert in ’n isolement. Als men ’s avonds half tien in Sneek aankomt in regen en wind dan is het hopeloos. De Voorzitter: Hoeveel passa giers zjjn er dan? Om daar een dienst voor te organiseren is te duur. Zeker er kan een grote busdienst worden Inge schakeld, maar er zijn dan niet meer verbindingen en de tegenwoordige kan dan niet meer bestaan. De zaak is zeer moeilijk. De weg is nog niet dood. Bij de rondvraag vroeg de heer F r an ken a, of het ook in het voornemen lag Zevenpelsen te bestraten. De Voorzitter Ja met een 14 da gen wordt hiermee aangevangen. Verder stelde de heer Frankena een vraag over het aanbrengen van een plantsoen bij het sportterrein. De Voorzitter antwoordde, dat het voorgenomen plan veel te duur werd. Dit kost wel f5000,Wij komen hier over met een nader voorstel. Hierna sluiting der openbare zitting.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 9