Bolsward gaat stemmen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Prof. dr. G. Stuiveling sprak voor het Humanistisch Verbond sue NED. STAATSLOTERIJ Nieuwe Amerikaanse proef met atoomwapens Vrije To .eel bracht „Engelen zonder Vleugels” voor Kunst aan Allen i7e Jaargang No, 92 Wondershow Zakennieuivs Tineke van Urk Benoemd Arjen Witteveen to hóf brocht Sneker Feestweek ook financieel een succes A. V. Horror boekte weer mooie successen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ----- Kinderverlamming Onze bevolking Redactie-adres: KL3INZAND 7 Telef. 2872 Dinsdag 18 November 1952 Begrafenis H. v. d. Werf Buurtver. Maple Leaf Reda-. teurL. KIEZEBRINK de Eigen geld (f 64.) op het spel staan. Een goederentrein kwam in botsing met werd vernield maar waarvan - getuigen zouden zich leden van de Ame rikaanse strijdkrachten hebben bevonden. Er is een onderzoek geopend naar de pu blicatie van deze brieven. De V.S. zetten met succes hun onder zoek voort om de atoomenergie te kun nen gebruiken voor productieve doelen voor de mensheid, aldus de verklaring. In de week van 29 November zijn in totaal acht gevallen van kinderverlam ming in ons land aangegegven. Benoemd tot directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Koudum de heer J. Al tena, thans ass.directeur aan de Coöp. Zuivelfabriek te Sjjbrandaburen. Daar er geen vragen waren droeg spr. na de pauze voor uit eigen werk en uit dat van mevr. Roland Holst. Advertentieprijs 15 «t par awn. Bij contract (hendelsedv.) leger. Abonnementsprijs I 3.— par half jaar. Franco por post f 3.75 per half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Snoek. Op 1 October jl. telde ons land 10.408.898 inwoners. In het tijdvak JanuariSep tember ’52 zijn 66.057 huwelijken gesloten (overeenkomstige periode 1951: 68.559), het aantal levend geborenen bedraagt 177.571 (in overeenkomstige periode 1951: 174.317), aantal overledenen 55.831 (1951: 58,416). Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie i Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) s TREINONGELUK BIJ SCHIEDAM. t een personentrein (links) welke de bestuurder slechts licht gewond werd. WASHINGTON. De Amerikaanse com missie voor atoom-energie heeft Zondag avond medegedeeld, dat „pas een einde is gekomen aan een nieuwe serie proe ven met atoomwapens”. Deze proeven, aldus de commissie, betroffen voorna melijk experimenten, die moeten bijdra gen tot het onderzoek inzake de water stofbom. In de korte mededeling, die de com missie publiceerde, laat zij er zich niet over uit, of er een waterstofbom tot ont ploffing is gebracht. De proeven werden gehouden op het Eniwetok atol in de Grote Oceaan. Onlangs zijn in de Amerikaanse pers brieven verschenen van personen, die beweerden ooggetuige te zijn geweest van de ontploffing van een waterstofbom op het Eniwetok atol. Onder deze oog- Gisteren werd in Deventer een natio nale cross country gehouden, welke door een Belgisch dagblad te Brussel geor ganiseerd was. Anton Fotesz en J. v. d. Berg wisten zich resp. als le en 3e te plaatsen in een race welke ontzettend zwaar was en langs modderpoelen en met sneeuw bedekte paden liep. K. Vis ser en C. Sterenborg konden *t tempo niet geheel volgen en moesten reep, met de 5e en 7e pr(js tevreden zijn. De ju nior D. Groeneveld legde in de A-klasee beslag op de 7e plaats. De beren A. Poten en J. v. d. Berg werden door de corres pondent van het Brussels dagblad uitge nodigd om t.z.t. een. zelfde cross country in België te lopen. 4e klasse Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te "neek verkochte loten. 2882, 2884, 8786, 13512, 14264, 18694, Onder de naam „Speeltuin” heeft de heer Th. A. Janssen in het perceel Klein- zand 36 een attractiebedrijf ingericht. waar men voortaan iedere Zaterdagmid dag van 311 uur zich kan vermaken met prijsschieten, speerwerpen, sjoelen, balgooien, enz. enz. alles om zeer fraaie prijzen. De le prijs voor het prijsschieten Daarmee komen deze twee Nederland se steden in het centrum van internatio nale belangstelling te staan. Want al zijn in de West-Europese landen velen bezig de gedachten van een federaal Eu ropa te propageren en al komen leidende figuren te Straatsburg bijeen, toch kan men nog maar moeilijk de vraag beant woorden, hoe dit alles nu leeft bij de be volking in de diverse landen. Daarom zijn in Nederland twee gemeenten uitge kozen, die volgens de uitslagen van de laatstgehouden verkiezingen als verte genwoordigend voor Nederland mogen gerekend worden, omdat de verhoudings- cijfers van de diverse partijen daar on geveer gelijk liggen als in Nederland als geheel. Uiteraard kon men niet zeer grote steden nemen om de hoge kosten, die aan een dergelijke volksstemming verbonden zijn. Om nu een zo goed mo gelijk beeld te krijgen over de houding van het Nederlandse volk t.o.v. de een wording van Europa, is het van ’t groot ste belang dat de kiezers uit Bolsward en Delft zoveel mogelijk hun „ja” of „neen” laten horen. Daarom zal ook ze- deel te nemen heeft minister Mulderije toen gezegd dat dit de gevangenen ste- 4251 ƒ25000; 8310 ƒ5000; 8486 ƒ2000; 9040, 11214 1500; 5014, 6468, 12045, 13499, 19519 1000, SNEEKER NIEUWSBLAD Een symptoom daarvan was de bekende uitlating „stenen voor brood”, welke minister Mulderije zich nu ongeveer een jaar geleden in een Kamerdebat over het Humanistisch Verbond veroorloofde, en welke, naar spr. wel durft vaststellen, een der redenen is geweest dat deze mi nister niet in het nieuwe kabinet terug keerde. Naar aanleiding van de wens van het Humanistisch Verbond ook aan de geestelijke verzorging van gevangenen Vrijdagavond werd in ’t Gebouw voor Chr. Belangen wederom een bonte avond gehouden, ditmaal gepresenteerd door de Cabaret-Revue-ver. „Representa” al hier ten bate van de Sneker Tafeltennis- club „Kraak ’m”. Jammer dat de publie ke belangstelling niet zo groot was dat een bevredigend resultaat zal zijn ge boekt. De voorzitter van de tafeltennis- club, de heer S. W. Siemonsma, sprak een kort welkomstwoord en wierp daar na een balletje op voor deze tak van sport waarvoor de belangstelling alom in de lande zich in stijgende lijn beweegt. Binnenkort zal men, aldus spr., ook weer in Sneek een groot tournooi organiseren, en hij wekte reeds nu de aanwezigen op deze wedstrijden ie bezoeken. De leiding werd daarna overgenomen door de heer Hotse de Boer, die tevens als conferen cier fungeerde en tot afwisseling zo nu en dan een voordracht ten beste gaf, wat zeer in de smaak viel. De „Jec Rytbm Combo” openden het programma met muziek in moderne bewerking waarna „De Vrijbuiters” van Leeuwarden als „song-singers” hun kunnen demonstreer den. Wegens ziekte van een der mede werkenden kon het aangekondigde „Jo- delfeest in Tirol” niet doorgaan. Volgde het optreden van de goochelaar Riwanow, die door zijn vingervlugheid zeer de aandacht trok. De clou van de avond vormden de Maunalea Hawaiians onder leiding van onze stadgenoot de heer Cor Tamminga, die met hun nieuw repertoire van liedjes van de zonnige Zuidzee een kostelijk Hawaiian-pro- gramma ten gehore brachten, zowel voor als na de pauze; een gezelschap waarop de Snekers met recht trots kunnen zijn en dat men binnenkort voor de radio zal kunnen beluisteren. Na de pauze, waarin een verloting met als prijzen manden fruit, taarten enz. werd gehouden, kwa men de artisten nogmaals voor ’t voet licht. Bovendien bracht Puck de Vries een tweetal zeer gewaardeerde accor- deon-nummertjes ten gehore, waarna te ongeveer 12 uur de heer Siemonsma deze vrolijke avond sloot. Het publiek was gul omvang en scherpte sterk is toegenomen, met applaus, waaruit bleek dat het ge boden^ wel op prijs werd gesteld. Vrijdagavond hield het Hoofdcomité van de Feestweek Sneek 1952 een afreke- ningsvergadering met de diverse sub- comité’s en de organiserende verenigin gen. De voorzitter kon constateren, ook uit binnengekomen dankbetuigingen, dat de week uitstekend is geslaagd en vol komen heeft beantwoord aan het doel: Sneek in het centrum der belangstelling te plaatsen en reclame te maken voor deze stad. Vooral de deelnemers aan de Internationale Motorboot-rallye waren opgetogen over de ontvangst in Sneek en over hetgeen zij op het Sneeker Meer tijdens het Skütsjesilen en de eerste da gen van de Sneek Week hadden gezien. Er is een prachtige propaganda voor Sneek gemaakt die in de toekomst zeker nog meer revenuen zal afwerpen. Trou wens verschillende zakenlieden hebben van deze feestweek direct voordeel ge had door de goede zaken die zij hebben gedaan. Spreker dankte daarom allen die tot het welslagen van de week hadden samengewerkt. Deze optimistische toon klonk ook uit het financieel overzicht van de penningmeester waaruit bleek, dat door een goed en zuinig beheer der fi nanciën de kosten vrijwel geheel door de inkomsten gedekt konden worden. De gehele week leverde een tekort op van ƒ460, welk bedrag door V.V.V. en de Ver. v. Sneker Zakenlieden wordt aangezui verd. Nel in songen ütfeartmis yn ’e roomsk- katholike tsjerke to Blauhüs Is Arjen Witteveen dêr Tongersdei op It tsjerk- hóf bi-lerdlge. Sawol yn ’e tsjerke en op It hóf as neityd op it leed yn ’e her- berch, wie greate bilangstelling: fan fa- mylje, freonen, architekten, leden fan ’e Ljouwerter gemeenteried, en mannen fan ’e Fryske biweglng üt ünderskate organisaesjes. Op it leed spriek, üt namme fan it Roomsk Frysk Boun, de Fryske Biwegingsrled en syn oansluten selskippen, de Fryske Akademy, de Fryske Cultuerried, it Boun fan Fryske Kunstners en oare forieningen dêr’t de forstoame lid fan west hie, de foarsitter fan it Roomsk Frysk Boun, pater Hal- vard Hettema O.F.M., in wurd fan treast ta de neistbisteanden en tagelyk fan tank foar it folie dat har man en heit yn leafde oan Fryslan dien hle. Hy wilsde der op, dat Arjen Witteveen syn leauwe en hope op Jezus Kristus hawn hie en dat syn wurk net idel blike soe to wêzen yn ’e Heare. De nachts foar de bigraffenis hie it stofllk omskot stien op ’e boerepleats ünder Aldegea (W.), dêr’t Witteveen to wrald kommen is, en de moarns waerd it dêrwei forfierd de wei Uns dêr’t er as jonge safolle boarte en roun hat. (Fr. Dgbl.) Op 17 December zullen de mannen en vrouwen van Bolsward en Delft naar de stembussen geroepen worden om hun oordeel kenbaar te maken over de vol gende vraag: „Meent U, dat de Euro pese volkeren bepaalde gemeenschappe lijke belangen voortaan gezamenlijk die nen te behartigen en wenst U daartoe een Verenigd Europa onder een Euro pese overheid en met een democratische vertegenwoordiging te omschrijven in een Europese grondwet?” De kiezers en kiezeressen van Bolsward en Delft zul len daarop met een „ja” of een „neen” kunnen antwoorden. Voor de federatie Sneek van land- en zuivelarbeiders van de A.N.A.B. werd de muzikale comedie „Tineke van Urk” van Willy van Hemert Dinsdagavond voor een stampvolle Axnicitia-zaal opge voerd door „de Verenigde Spelers” on der leiding van Gerrit Lindenberg. Op 28 Mei 1932 werd de Afsluitdijk, welke van de Zuiderzee een binnenwater maakt te, gesloten. Heel Nederland juichte, maar op Urk hingen de vlaggen half stok. Toen in 1938 een begin werd ge maakt met de aanleg van de dijk tussen Urk en Ramspol wisten de Urkers dat hun eiland spoedig geen eiland meer zou zijn. Deze muzikale comedie in drie be drijven met een lach en een traan nu bracht ons in het gezin van de Wed. Lummetje Romkes, waar het vraagstuk „visser of boer?” een conflict werd tus sen de tweelingbroers Harm en Tiemen, welke rollen door Gerrit Lindenberg voortreffelijk werden gespeeld. Harm bleef het vak van zijn vader, die op de Zuiderzee gebleven was, trouw. Tiemen zag het donker in, ging studeren en werd later opzichter bij de Zuiderzee werken. De kloof tussen de beide broers werd nog groter. Jeanne HunscheVer- kade als Wed. Romkes had een moei lijke'rol doch ze speelde goed als moe der van twee zoons van wie de ene mee werkt aan de droogmaking en de an dere vasthoudt aan het oude vak. Bert Silvester vertolkte ook twee rollen, nl. als ingenieur, vriend van Tiemen, en als gekke Dries, een mannetje dat voor een pruimpje alles doet en de zaal deed schateren van 't lachen. Ko v. d. Bosch als Reijer Knodde, een oude Zuiderzee- visser, speelde ook een voortreffelijke rol. Lies de Wind als Tineke van Urk, dochter van Reijer Knodde, bracht door haar tact Harm tot ander inzicht en de beide broers weer tot elkaar. In het der de bedrijf, vijf jaar later, trouwde Tine ke met Harm en werden zij boer. De eigen decors en Urkers costuums schiepen mee de sfeer. De ovatie welke dit gezelschap in ontvangst had te nemen was vol komen verdiend voor hun mooie spel. Aan de beide dames werd een bus boter- drabbelkoeken aangeboden. De bonds- ker aan de bevolking van beide steden de penningmeester sprak een propagandis- zo nodige voorlichting gegeven worden, tisch woord. De collecte voor het t.b.c.- opdat allen zullen weten welke belangen fonds bracht f 85,52 op. heeft te zorgen, dat ook aan de gevan- genen de boodschap van het Evangelie wordt gebracht en dat Kerk en Huma- i nistisch Verbond in twee verschillende i vlakken liggen. Nadat spr. uitvoerig heeft I nagegaan hoe het historisch verklaarbaar i is dat nog altijd in a.r. en c.h. kringen de gedachte leeft dat de Nederlandse staat een protestantse is en een der instituten om de enige, dat is naar hun inzicht de protestantse waarheid te bevorderen en te verbreiden, schetst hij het gevaar dat daaruit kan ontstaan in een natie die voor 1/3 katholiek, 1/5 orthodox protes tant, 1/5 vrijz. protestant en voor de rest buitenkerkelijk is. „Nederland protes- tanse natie” is een illusie en die klopt niet meer op de werkelijkheid en als men die illusie ontdekt achter de han delwijze van een minister, hoogste ge zagsdrager in den lande, wordt dat ge vaarlijk in een land waar alle mensen voor de wet gelijk zijn. Het pijnlijke, grievende zit nog minder in dat „stenen voor brood” dan in het betoog van de minister dat de Kerk geen evenknie naast zich heeft en Kerk en Humanis tisch Verbond in twee verschillende vlak ken liggen. Deze opvatting is zowel in strijd met de deemoed als met het gezond verstand. Voor de humanist is waarheid een uitspraak of gedachtencomplex, welke voldoet aan twee voorwaarden, nl. dat ze moet zijn afgeleid uit de waar neembare feiten van de werkelijkheid en dat ieder denkend mens in staat moet zijn daaruit conclusies te trekken. Als uit een aantal waargenomen feiten conclu sies worden getrokken zijn die geldig bui ten ruimte en tijd, dan is er alleen maar waarheid, om de feiten kan men niet heenlopen en de conclusies zijn onverbid delijk. Het is een der belangrijkste prin cipes van de humanistisene overtuiging, dat de waarheid uit de Waarneming der feiten en uit denkwetten samen tot stand komt. De Kerk erkent deze vorm van waarheid nadrukkelijk doch heeft blijk baar een tweede bron om tot waarheid te komen nl. de Openbaring en propa geert deze twee soorten waarheid tot één en staat er op dat wat voor haar als waarheid uit de bron van de Openbaring komt op dezelfde wijze en door ieder aanvaard wordt als datgene wat wij i waarheid noemen. Daarop steunt dan i haar pretentie dat haar waarheid in een ander vlak ligt dan de onze en dat zij de boodschap van het Evangelie aan alle gevangenen moet brengen. Daarachter schuilen grote gevaren voor het Neder- landse volk. Er is hier in Nederland zo goed als niemand meer die de pacificatie van het onderwijs betwist, berustend op 1 de erkenning, dat de kinderen hun op- voeding in de eerste plaats krijgen van de ouders. Maar waar eindigt dit eigen lijk? Het is al niet meer zo dat alleen 1 aan de rijksuniversiteiten alle groeperin- gean samenwerken aan één waarheid, op bijzondere universiteiten wordt een deel der studenten opgevangen, zodat de jeugd tot zijn 25ste, 26ste jaar gesplitst blijft. Is het niet misschien tijd ook het leger te splitsen? Ons volksbestaan is zo opge splitst in vier hokken. Het lijkt of er geen leeftijdgrens is waarop de bemoei ing van ouderen met de persoonlijkheids vorming der jongeren ophoudt, terwijl opvoeding toch moet zijn jezelf overbo- Nadat voorzitter L. Glimmerveen de zeer goed bezochte bijeenkomst van het Humanistisch Verbond, gemeenschap Sneek, Zaterdagavond in café restaurant Piso had geopend met een woord van welkom en geconstateerd had dat deze vergadering in zeksre mate ook als een herdenkingsbijeenkomst kan worden beschouwd, omdat op 17 Nov. 1947, dus ongeveer 5 jaar geleden, deze gemeen schap werd opgericht, was het woord aan prof, d r. G. Stuiveling, die sprak over het onderwerp: „Stenen voor bcood”. In zijn inleiding wenste spr. de gemeenschap Sneek namens het hoofd bestuur geluk met het eerste lustrum, waarna hij vaststelde dat in de laatste tijd de strijd tegen het humanisme in dig maken. Voor de humanist is hier een grens principieel: als de jonge man onder de wapenen moet en het kiesrecht krijgt is voor ons de kous af. Betutteling van deze jongeren in hun ontplooiing is niet meer op zijn plaats, ze hebben het recht over een eigen geestelijk leven te be schikken. Zo staat het ook met de kwes tie der geestelijke verzorging der ge vangenen. Wij hebben er niet op tegen als de Kerk zegt dat zij alle creaturen het evangelie móet brengen, maar wel als zij het recht opeist het alle gevange nen te brengen, want dat geschiedt in onvrijheid, de gevangene wordt be schouwd als object voor inwendige zen ding, wie men ook tegen zijn zin de boodschap der kerken wil en kan bren gen. Laat men de moed hebben de ge vangenen niets te geven, waar ze niet om vragen en niets te onthouden waar ze om vragen. Voor ieder die respect heeft voor de medemens, ook voor hem die in nood verkeert, is het plicht hem hulp te bren gen in de stijl van deze medeman;. Het Humanistisch Verbond staat niet met le ge handen voor de deur van de gevan genissen, maar een wetsartikel verhin dert het naar binnen te gaan. Nadat spr. uiteengezet heeft dat het met de geeste lijke verzorging in het leger net zo ge steld is, vraagt spr., hoe het mogelijk is dat de twee millioen onkerkelijken in Nederland dit nog gedogen. Spr. is, ech ter overtuigd, dat deze situatie binnen kort in Nederland eindigt, maar een recht wordt nooit erkend als men er niet om vraagt. Er zijn mensen, energie en geld nodig voor de taak, die het Humanistisch Verbond dan krijgt uit te voeren, 10.000 kunnen niets als 1.990.000 aan de kant blijven staan. Er moet iets van bezinning en verantwoordelijkheidsbesef ook bij de massa der onkerkelijken komen. Wij ko men niet met stenen doch met drie voed zame broden nl. met de duidelijke idee wat waarheid is, hoe zij ontstaat en waar haar grenzen zijn, met de wetenschap dat normbesef van goed en kwaad in de men selijke geest aanwezig is dat, zij het ge nuanceerd, buiten tijd en ruimte staat en dat wij tot de medemens in nood ko men, zonder door iets anders gedreven te worden dan door de idee van verant woordelijkheid jegens de medemens. Wij menen dat de medemens in nood geholpen moet worden, zonder te trachten hem te bekeren, doch met de bereidheid te helpen en te luisteren. Mi nister Mulderije vond dat wij stenen brengen, maar het is niet de vraag wat hij van ons voedsel vindt maar wel wat hij, die het voedsel ontvangt, er van denkt. Dat wij dat voedsel wensen te brengen berust op ons beginsel van de eerbied voor de medemens onder alle omstandigheden en onvoorwaardelijk en als wij in deze onze plicht volgen zullen wij een rustig geweten hebben, omdat wij in een kritiek ogenblik van onze volksgeschiedenis hebben gezien waar onze taak ligt. les, Joseph en Alfred genoemd worden, resp. vertolkt door Eric van Ingen, Willy Ruys en Ton van Duinhoven. Wim v. d. Brink was de al te goedige winkelier Felix Ducotel, die vooral in het derde be drijf uitstekend speelde, Anton Ruys, de al te scherpe zakenman, Juste Trochard, die tijdig genoeg door Adolphe” naar betere gewesten werd geëxpedieerd om te verhinderen dat hij brokken maakte, Henny Orry deed het goed als Isabelle, die dank zij de diensten der engelen zon der vleugels en Adolphe gespaard bleef voor een fatale teleurstelling in dat nare mannetje Paul Cassagnol (Th. Dudok van Heel), dat nu, geïdealiseerd, dank zij een te rechtey tijd geplaatst leugentje van Alfred, in haar herinnering zal blij ven voortleven. Nell Koppen was best als madame Parole. Niek van Reesema was als luitenant, die op het laatste moment nog op het toneel verschijnt als een mo gelijke vervanger van Paul bij Isabelle, o. i. een vrij overbodige figuur in dit stuk. Sara Heyblom, als de vrouw van Felix Ducotel, kreeg bloemen; er was een ovatie voor de drie engelen, applaus voor de anderen, en, naar wij hopen, een enkel moment van weemoedig gedenken van velen in de geheel bezette zaal van hem die het stuk vertaalde en wiens meesterhand ::ich nog in de regie open- I baarde: Cor Ruys. Voor de begrafenis van de oud- Gemeentebode H. v. d. Werf bestond Za terdagmiddag grote belangstelling. Na de rouwdienst in het kerkgebouw der Hersteld Apostolische Gemeente, waarbij ook Burgemeester en Wethoüders, enige raadsleden, leden van het personeel en de opvolger van de overledene aanwezig waren, trok een lange stoet naar de Algem. Begraafplaats, waar zich nog een raadslid en oud-wethouder Zuider- baan achter de met vele bloemstukken gedekte kist schaarden. Terwijl de droeve stoet het graf na derde, en ook tijdens het dalen van de kist, zong het kerkkoor enige liederen wat een diepe indruk op de vele belang stellenden maakte. Aan de groeve werd eerst het woord gevoerd door Burgemeester Rasterhoff, die de ontslapene schetste als een plichtsgetrouw ambtenaar en een goede vriend en woorden van troost tot de fa milie sprak, en daarna door de districts- oudste die tot besluit een gebed uitsprak en namens de familie dankte voor belangstelling en het medeleven. De beweging voor een federaal Eu ropa is groeiende. Er zijn al belangrijke, practische resultaten bereikt men denke slechts aan de Europese Kolen en Staalgemeenschap, die de bodem- rijkdom van de Westeuropese landen onder gemeenschappelijk beheer brengt. Dat is nog maar een begin het eind doel is een federaal Europa met een Eu ropese grondwet en een Europees par lement, met werkelijke bevoegdheden bekleed en bestaande uit afgevaardig den die op democratische wijze door de burgers der deelnemende landen worden gekozen. Een ontwerp voor zo’n grond wet zal volgend voorjaar gereed zijn. Een Europese eenheideen droom beeld? Neen, voor wie de zaken nuchter ziet, is het een noodzakelijkheid en wel licht de enige manier om Europa’s be volking een blijvend bestaan te verschaf fen. Wie om één voorbeeld te noemen is er bij gebaat, dat in Nederland de groente bij hopen naar de mestvaalt gaat, wordt „doorgedraaid”, terwijl de grote Engelse industriecentra tegelijker tijd een groot tekort hebben aan die zelfde groente? Wie draagt de lasten, als de nationale productie geen afzetge bied meer vindt binnen eigen grenzen? Uiteindelijk zullen de Europese landen elkaar moeten vinden. Dat wordt nog een lange, moeilijke weg, maar een an dere richting is er nu eenmaal niet. Dat Bolsward zich over deze zaak zal kunnen uitspreken is ook daarom van belang, omdat daardoor ook de regiona- listische belangstelling voor dit probleem zich zal kunnen uiten. Donderdagavond gaf het bestuur van bovengenoemde buurtvereniging in zaal Piso een filmavond voor de leden, welke zeer in de smaak is gevallen. De waarn. voorzitter, de heer H. van Gunst, heette de aanwezigen hartelijk welkom. Van de gewoonte om een boottocht te orga niseren had men dit jaar afgezien, want letterlijk en figuurlijk was deze telken jare in ’t water gevallen. Letterlijk om dat men altijd met regen te kampen had gehad en figuurlijk omdat er nim mer animo voor deze zaak was. Daar 't bestuur gaarne de leden zo veel mo gelijk wil aanbieden had men in overleg met c n commissie van bijstand besloten om een filmavond te houden. Dank zij de spontane medewerking van het lid de heer J. van Netten had de jeugd reeds van een filmmiddag geprofiteerd. Ook had men voor die jeugd een viswedstrijd georganiseerd, en stond er verder nog een sportmiddag op ’t programma, wel ke evenwel niet kon doorgaan omdat men van de overheid een verzoek had ontvangen in verband met het heersen van de kinderverlamming deze uit te stellen. Uitstel betekent evenwel geen afstel want alles is reeds in kannen en kruiken. Het speeltuinwerk bezorgt het bestuur ook handen vol werk en de fi nanciën worden daaraan hoofdzakelijk besteed. Het verheugt het bestuur dat een zo groot aantal leden gehoor heeft gegeven aan de oproep om deze avond bij te wonen en spr. spreekt de hoop uit dat men ook op de Donderdag a.s. te houden jaarvergadering blijk van mede leven zal geven en aanwezig zal zjjn. Daar ook voor deze avond de heer van Netten zijn medewerking had toegezegd, had het bestuur zich in verbinding ge steld met de Canadese Ambassade en hiervan de toezegging gekregen een keurcollectie films te zullen zenden waarvoor het bestuur van „Maple Leaf’ zeer dankbaar is. De vertoonde films op deze avond vielen zeer in de smaak. Het bloemencorso 1951 en een bezoek aan de Keukenhof, waarmede werd ge opend, —as een prachtig gekleurde film die door de heer van Netten zelf is ge maakt. Verder waren er diverse smal films waarvan „Victorie in Nederland” wel een der mooiste was en met grote aandacht werd gevolgd. In zjjn slotwoord bracht de heer van Gunst dank aan allen die hadden mede gewerkt tot het welslagen van deze avond en werd de heer van Netten een aandenken overhandigd. 2886, 8180, 8183, 8195, 8208, 13521, 13523, 13527, 13528, 18703, 18721, 18730. j nen voor brood zou geven, dat de Kerk zal bestaan uit een leren herenvest of een paar hoge Noorse schaatsen. Daar voor zal men dan 36 punten moeten be halen of wel driemaal de roos moeten treffen. Iets voor scherpschutters dus! Dames mogen ook eens haar geluk be proeven want voor het speerwerpen zijn fraaie luxe- en huishoudelijke artikelen beschikbaar gesteld. Verder is er de „cen- ten-wip” en ontbreekt ook niet de popu laire grabbelton. Om voor een prijsje in aanmerking te komen zal men bij het prijsschieten minimum resp. heren en dames 32 en 28 punten moeten verza melen. Bij het speerwerpen en sjoelen is dat 6 punten. De heer Janssen deelde ons mede dat in verband met de a.s. Sint Ni- colaas en Kerstdagen ook wild en gevo gelte, manden fruit, boterletters enz. als prijzen zullen worden beschikbaar ge steld. Reeds bij de opening mocht de speeltuin zich in een flink bezoek ver heugen. Eerst toen we Donderdag weer op straat stonden, drong het eigenlijk tot ons door, dat we de gehele avond hadden zitten lachen om een toch maar wreed geval met twee doden, tijdig ge noeg veroorzaakt door drie dwangarbei ders in Cayenne en hun onafscheide lijke en griezelige makker, het zeer gif tige reptiel Adolphe, om de familie Du cotel en in ’t bijzonder de dochter Isa belle veel ellende te besparen. Maar zo argeloos en zo vol Franse geest en charme brengen Albert Husson, de schrij ver van „Engelen zonder vleugels”, en de spelers van het Vrije Toneel dit ge val over het voetlicht dat we er gaarne voor caputileerden en het graag als blij spel en een van de beste welke we de laatste jaren zagen accepteerden. Ja, ook de vertolking’ was uitstekend, licht van toon en vol geest als het stuk zelve, gevoelig ook daar waar het moest en van het tempo, dat het stuk eiste. Van dit ensemble, dat zich door goed samen spel onderscheidde, mogen in de eerste plaats de drie dwangarbeiders Ju-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1