Arbeidsvreugde in de PierdeBoer Stichting P.v.d.Mark: Misbigryp en wsaraksel 'H V.O. Toneelclub speelde „Oe Spooktrein Geslaagde V.P.R.O. avond te Bolsward Wat er op de tentoonstelling 50 jaar wonen” te zien is Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 7e Jaargang No. 93 Redacteur: L KIEZEBRINK Het Nut Solisten Concours De overval op een bestelauto te Rotterdam Schipbreuk op ’t IJsclmeer Geslaagd Redactie-adres; K131NZANU 7 Telef. 2872 Even naar de post Klaprooscollecte 1952 Kampioen Zwerver Meisje op de kermis te Gorcum doodgestoken Sinterklaas komt weer op de traditionele wijze Filmvoorstelling voor Ouden van Dagen Nieuwe werkplaats zal f 75.000 kosten. Help mee ze bij elkaar te brengen D. Terpstra overleden Vrijdag 21 November 1952 --Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD Stedelijke Muziekschool Honderdnegentig nieuwe woningen afgekeurd? SS' J Het 500 ton metende vrachtschip Fax is ten Zuidwesten van Urk aan de grond gelopen, is lekgeslagen en gezonken. De schipper en de andere opvarenden hebben zich kunnen redden aan boord van de sleepboot, die ter asistentie was uitge varen. Het schip was geladen met teer slakken en op weg van Duisburg naar Oudeschoot. Het nieuw ontworpen gebouw aan de Lemmerweg. Op 23 November hoopt de bekende Ned. biljartspeler Jan Dommering, directeur van een café-restaurant te Arnhem, die 10 x kampioen van Nederland was in de spelsoort 45/2 en in 1925 in dezelfde spel- soort achtereenvolgens Eu -nees en we reldkampioen werd, te Arnhem zijn 70e verjaardag te gedenken. In het gemeenteziekenhuis te Zaandam slaagde voor het rijksdiploma A zieken verpleging onze vroegere stadgenote mej. Gerda de Boer. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie s Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 51 50) Twee jaar jeugdgevangenis eiste de of ficier van justitie bij de rechtbank te Maastricht tegen de 20-jarige assistent- boekhouder F. J. T. uit Maastricht, die in tien maanden tijds 18.000 ten nadele van zijn patroon wist te verduisteren en daarna te verbrassen. T. had het geld be steed aan mooie costuums en autoritjes. Hij liet zich o.a. met een taxi naar Parijs brengen en vierde daar acht d' "en lang samen met de chauffeur feest De taxi- kosten alleen bedroegen 1800. Ook liet hij zich naar Amsterdam rijden, louter en alleen om er een prentbriefkaart te pos ten om zijn ouders te misleiden. het slot als ze haar roes heeft uitgesla pen, zorgt voor zo’n grappige anticlimax door van deze nacht die toch overladen was met griezeligheden te getuigen „dat het toch zo’n rustige nacht is ge weest”; ook Charles Murdock mag dan genoemd, maar over het algemeen was het spel toch t» vlak om alle mogelijk heden van het stuk uit te buiten en het publiek in spanning te bouden. Met de regie was het overigens in orde, ze Was in de beproefde handen van mevr. Fr» tuinZelle, alleen dienen enkele spelers op hun Nederlands te letten, waarmee we niet doelen op de speler die zich plotseling een woordje onvervalst Sneeks liet ontvallen, dat was een „slip of the tongue” die een daverend succes had en hem komt eigenlijk nog een complimen tje toe voor de wijze waarop hg onver stoord zijn taak vervolgde. Summa sum- marum: er Is wat hoog gegrepen door een gezelschap dat toch heel wat in z’n mars heeft. Het ensemble Schuil zorgde In de pau zen voor pittige muziek en trad ook tgdens het gezellige bal op. De jl. Zaterdag gehouden collecte ten behoeve van het Nederlands Oorlogsgra- vencomité heeft te Sneek 381 opge bracht Het plaatselijk comité dankt hier bij heel hartelijk voor de allerwegen ont vangen medewerking, welke zeer veel tot het welslagen van de inzameling heeft bijgedragen, in het bijzonder de collectri- ces en collectanten I dielen sterker to meitsjen, wurdt de Ne- derlanske steat sterker. It misbigryp bi- stlet net tliinne by tsjinstanners. Party Friezen m ere, it giet goed mei it Frysk. De üntj owing fan it ünderwiis yn de léste 50 jier hat it Frysk lykwols yn in faeije posysje brocht, dêr’t de krante, ra dio ensfh. harres ek ta bydrage. Lyk- birjochting ’s needsaek foar it bihald fan it Frysk. Ek it fierder geande sintralisme, sadat de lieding fan jv tijen en fakbiwe- ging hast altyd üt Hollan wel komme, is in gefaer, dat net altyd Onderkend wurdt. Guon forwite de biweging, dat hja herje makket. Men kin dochs de dieden fan de polysje by it Ljouwerter proses en de hüssikingen yn Maert slim op rekken fan ’e biweging skriuwe. Der binne lyk wols minsken, dy’t in gefaer yn ’e bi weging sjogge, (dat der net is) en dy’t yn forset komme. Dérom is der forlet fan in nije Frysksinnige hegerein. Dy’t nou de lieding jowe, bigripe it net altyd, of wolle it net bigripe. Hja halde it folk op in distansje. As lykwols de hegerein oan- jowt, hoe’t it moat, dan rinne oaren dér wol efteroan. Party minsken stimme de biweging mei, ek sünder dat hja oan- sletten binne, om’t it har ek yn léste yn- stansje giet om de frijheit. Hja fiele har forantwurdlik foar de takomst fan it Fryske folk, dy’t yn Kristus leit. Nei it skoft wie der foardracht en in libben neipetear. De gearkomste stie ünt??r lie ding fan de hear L Kuipers, Drylts en waerd Tiisdeitojoun by Hanenburg hal- Foar de Rounte Snits, bisteande üt ’e kriten Drylts, Skearnegoutum, Toppen- huzen, Turns, Lege Geaën en Snits fan it Kristlik Frysk Seiskip spriek de hear P. v. d. Mark. Hy bigoun mei der op to wi zen, dat krekt in jier lyn it proses Schu- rer halden waerd en dat nou yn dit jier offisieel de Fwesje Frysk foar de rjocht- bank noch nea ta in ütdragen saek kom men is. Dat wol ret sizze, dat der yn dit jiet neat bard is. De Fryske kw^sje stiet yn ’e bilangstelling fan it hiele lan. Bi- langstelling, dy’t twa kanten ütgien is, dy fan sympathy en dy fan wearakseL Mis bigryp, fral Onder de juristen, bistiet al- meast op trije punten. It earste misbi gryp leit op it terrein fan folk en steat. De steat is in administratyf bigryp. Fan- sels is elkenien yn Fryslan ünderdaen fan de Nederlanske steat It lid-wêzen fan it folk bistiet üt it hawwen fan in mienskiplik forline, aerd en wêzen en taek Foar de steat oer is der in gesachs- forhalding, foar in folk oer net. De tsjin stanners halde üt, it Fryske folk is nei 1813 gearraend mei de biwenners fan oare dielen fan Nederlan. Dér folget üt it twadde misbigryp, dat de Fryske biwe ging him neffens har tsjin histoarysk groei de feiten forset. De biweging soe seis tsjin Gods wil y-gien. As men lykwols alles mar gean en gewurde lit wurdt men folsiein fatalist. Men soe jin gjin forset yntinke kinne, as men de skied- nis as rormatyf stelde. Fierders soe de biwegii g de ienheit fan it Nederlanske folk brekke. It is krekt oarsom: troch de den. Onze stadgenoot Kees Silvius behaalde een le prijs op het jl. Woensdag gehou den solistenconcours te Rijs. Hij verwierf 58 punten in de eerste afd. met het pia- nonummer Arabesque van Debussy. Een hond, die aan een familie te New York was verkocht en daar heimwee kreeg naar zijn vroeger tehuis, heeft doodgemoedereerd de bijna vijfduizend kilometer lange afstand getippeld naar Los Angeles, aan de andere sceaan, om zich daar weer bij zijn oude meester te voegen. Aan het einddoel van zijn reis gekomen echter verlangde het dier weer hartverscheurend naar de mensen, die het in New York had achtergelaten. De te rugkeer geschiedt per vliegtuig, waarin de medelevende familie te Los Angeles passage voor hem heeft besproken. Tijdens de kermis te Gorinchem is een steekpartij voorgekomen met dodelijke afloop. Omstreeks middernacht kwam de 21-jarige mej. C. G. met haar vriend een café binnen. Even later werd zij onver wacht met een groot knipmes in het rechterdijbeen gestoken. Zij zakte ineen en bloedde hevig, doordat een slagader was geraakt. Tijdens de behandeling is zij in het ziekenhuis te Gorinchem over leden. Sinterklaas ^al hier Zaterdag 29 No vember weer op de traditionele wijze arriveren, dus met de Ulster boot. Na tuurlijk zal hij weer met muziek worden ontvangen ook en de Sint rekent bij zijn intocht op de hem alle jaren zo ruim ge schonken belangstelling van de zijde der burgerij. Naar wg van de heer Miedema, direc teur van het Amicitia-Theater, verne men, is hy van plan Dinsdag 2 Decem ber oen filmvoorstelling te geven voor ouden van dagen boven 65 Jaar. Zij zul len deze gratis kunnen bezoeken en er zal gezorgd worden voor een geschik'.e Nederlandse hoofdfilm. Nadere bijzon derheden omtrent toegang enz. volgen nog. Woensdagmorgen Is alhier plotseling overleden de heer D. Terpstra. De overledene, die de leeftijd van 65 jaar bereikte, kwam indertijd als hoofd agent van politie naar Sneek, welk ambt hy later verwisselde met dat van ac countant en belastingadviseur. Hij was een enthousiast aanhanger van de voet balvereniging „Sneek”, voor welke ver eniging hij zich als leider van het eerste elftal en als secretaris van de terrein- fondscommissie zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Toen hg enige jaren geleden om gezondheidsredenen voor eerstge noemde functie moest bedanken, werd hij tot erelid benoemd. Zijn heengaan wordt dan ook in brede kring betreurd. De begrafenis is bepaald op a.s. Za terdagmiddag op de Algem. Begraaf plaats alhier. SNEEKER NIEUWSBLAD Na de toespraak werd gezongen Ge zang 121: „God roept ons broeders tot de daad”. Na de pauze volgde een lichtere noot door het optreden van het Utrechts Studenten Cabaret. Met geestige liedjes en rake schetsjes wisten zij de aanwezi gen te boeien en zo was het laat voor men het wist. De avond werd door de consul uit Sneek met een hartelijk woord tot het gezelschap en verdere medewerkers en -werksters gesloten, waarbij een uitzon derlijk dankwoord aan. het consulaat Bolsward niet werd vergeten er evenmin een laatste opwekking aan allen op de bres te staan voor de V.P.R.O. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen een 33- jarlge Amsterdammer en zgn 22-jarige broer, tekenaar in de hoofdstad, die be trokken zijn geweest bfl de overval op een bestelauto van de Rotterdamse Bank, waarbij zij f90.000 In de wacht hebben gesleept. Enige tijd na de over val werden de mannen, nog In het bezit van het geld, aangehouden. De tekenaar is, conform de eis, veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zut- phen. De zaak tegen de oudste broer is aangehouden, omdat een hernieuwd on derzoek naar zijn geestvermogens zal worden ingesteld. De eis tegen hem was vijf jaar met aftrek. ’J J U zwerft langs de straat, verslagen, verschopt door uw medemensen en U hebt juist zo’n behoefte aan wat liefde, wat zorg. En dan gaat er opeens een deur voor U open, en U komt in een school die andere mensen op z’n zachtst gesproken wat „vervallen” zouden noe men, maar die voor U al een oase is van vrede en rust. Een tweede deur gaat open en U staat in een lokaal een werkplaats waar U eindelijk uw een voudig levensgeluk zult vinden. U hebt, levend in de donkerste nacht, uw plaats je onder de zon gevonden. Men komt U tegemoet, iemand komt U tegemoet werkmeester H. Bron, de man met het ruime hart en het heldere hoofd, die uw werkmeester zal zijn. Denkt U eens over de betekenis van dat woord, Werk en Meester. U hebt de beide waardevolle dingen in uw leven gekregen, werk voor uw nutteloze handen en een meester om uw arme gehavende geest te leiden. En wat misschien evenveel zegt: een mens die van U houdt en voor U zorgt, en die U tegen zich aandrukt en streelt, zoals wg een baby of een diertje zouden aan halen. Zegt U niet dat zoiets niet be staat zo ic het leven niet. Zo is het leven wel. Jammer dat U allen niet hebt gezien wat wij Woensdagmorgen zagen in de Pier de Bcer-Stichting, de Sneker werkplaats voor geestelijk en lichamelijk onvol waardigen. Wij zullen het U laten zien. Nu niet meer vanuit het gezichtspunt van de arme misdeelde zelf, die zo zielstevreden is omdat hij dit gekregen heeft, maar met de ogen van een goddank volkomen gezond mens. Wij zagen geen klein pa radijsje, maar een armelijk lokaal met onvoldoende daglicht zodat de lampen brandden. In die bekrompen ruimte werken 16 mannen van 1860 jaar met een ijver, een werkdrift, zoals U zelden van valide arbeiders zult zien. Wij za gen een man aan een groot weeftoestel. een zoemende electro-motor, een verf- kokerij onafgebroken draaiende tappen, verschillende striktoestellen voor bet weven van matten, vaak met kunstige patronen of in weinig gangbare maten en vormen. Daarvoor, daartussen, daar achter, staande, zittende, trekkende, wevende mannen, met tevreden gezich ten en gezonde arbeidsvreugde. Stel U voor dat U en dan maar nee, we willen U niet weer onrustig maken en de zaak rustig beschouwen. En wg als gezonden zien wel dat deze werkplaats, die in '48 is gesticht, niet meer voldoet aan de bescheidenste eisen. Hier moet een weg gevonden worden, wil dit prach tige noodzakelijke werk voortgang heb ben. Die weg wil het bestuur van de Pier de Boer Stichting gaan, zoals de voorzitter, de heer R. J. Sipkens, ons op de persconferentie meedeelde. Men heeft plannen voor de bouw van een nieuwe werkplaats op een terreintje in de buurt van de Watertoren, wat men doelbewust gekozen heeft omdat de werkplaats daar aan de rand van de stad ligt, waar nog net ruimte is voor tuintjes en een sport- veldje. Ook deze misdeelden genieten van het spel op het groene grastapijt wat zijn ze dankbaar voor de geschon ken oude voetbalschoenen! Wilt U deze stakkers nog blijder maken Zorgt U dan dat hun machines en toestellen komen te staan in lichte, moderne, frisse lokalen. Twee aanelkaar grenzende werklokalen moeten er komen, het ene voor geestelijk, het ander voor lichamelijk misdeelden, beide voorzien van grote ramen. Tussen de werklokalen in een kantoortje voor Deze tentoonstelling, welke nu te Leeuwarden op initiatief van de Friese Bouwkring in de Beurs is onderge bracht, wil een beeld geven van de in vloed van de Woningwet gedurende de 50 jaar van haar bestaan op de wijze waarop het Nederlandse volk gehuisvest is. Daartoe zijn beelden uit het verleden en heden tezamen gebracht en zg geven door hun contrast-werking een duidelijk inzicht in de ontwikkeling. De woning toestanden, zoals deze bestonden tegen het einde der vorige eeuw zgn geplaatst naast projecten uit het heden. Daar tus sendoor is de ontwikkeling weergegeven, welke op dit gebied gedurende de laatste 50 jaar heeft plaats gevonden. Niet al leen de woningtoestanden zelf, ook de situering daarvan is in beeld gebracht. Zeer belangrijk is het, te zien, hoe door de werking van de uitbreidingsplannen, welke hun steun vinden in de Woning wet, het beeld van stad en landschap is verbeterd en daardoor allerlei andere facetten zijn gediend, zoals verkeer en recreatie. Dank zg deze uitbreidings plannen en de daarin geïmpliceerde stu dies omtrent de wenselijkheid of nood zakelijkheid van de aanleg van industrie centra, is het mogelijk geworden, deze laatste op de meest geschikte plaatsen te projecteren. Niet volstaan is, met uit te beelden, wat geschied is, doch even zeer blijkt, wat er nog gebeuren moet en hoezeer ons oog voortdurend op de toe komst gericht moet zijn. Speelt bij al de hier in beeld gebrachte werkzaamheden de Overheid een grote rol, niet minder belangrijk is de taak welke het particu lier initiatief verricht heeft. Zowel indi vidueel als in georganiseerd verband heeft de particulier bijgedragen tot de zegenrijke werking van deze wet. Met Dinsdagavond rnrak in Fredehiem voor h it dept. Sneek van de Maatscn ippij tot Nut van *t Algemeen onze stadgenote Mej. Hanny Hoogland over het onder werp: Jeugdleven vroeger en nu. Na een kort openingswoord door de voorzitter mr J. A de Jong, die er zijn spijt over uitsprak dat door verschillende oorzaken geen groter publiek as» wezig was, begon mej. Hoogland haar lezing met een be schrijving van het schoolleven omstreeks 1500. Muffe donkere lokalen, kinderen die met plak en gard in gareel gehou den moesten worden door schoolmeesters, die weinig meer presteerden dan de kin deren op gebrekkige wijze het AB C. in te prenten. Buiten de school speelde de jeugd echter vrolijk en thuis werden de oude volksverhalen boeiend verteld. Van het oude spel en de verhalen die van mond tot mond gingen, vertelde spreek ster aardige bijzonderheden, terwijl van enkele de 'oorsprong en betekenis uitge legd wérden. De beschrijving van het volgende tijdperk, de moralistische tijd van v. Alphen, was boeiend en dikwijls amusant, ook al doordat mej. Hoogland enkele heel oude boekjes bemachtigd had, waaruit ze kostelijke staaltjes voor las. Dat de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zich toen al zeer verdienstelijk maakte, ook door het uitgeven van leer zame lectuur voor het „beschaafde” stads volk en het „onbeschaafde” volk van het platteland, bleek wel duidelijkKostelijk zijn de „betogen” die geschreven werden om het bijgeloof uit de wereld te helpen! Na de pauze, waarin mej. Hoogland te keningen en knutselwerk van kinderen besprak, kwam de beschrijving van het opvoedkundige tijdperk in het begin van deze eeuw tot 1930. Suze Groshans was een van de oprichtsters van de kin- derbond, die zeer paedagogisch werkte onder de jeugd en het begin was van de jeugdbeweging, waar zich tegenwoordig zo'n belangrijk stuk jeugdleven afspeelt. Komende tot de beschrijving van het jeugdleven anno 1952 gaf spreekster een duidelijk beeld van wat de jeugdbewe ging in het kinderleven betekent, ook voor de rijpere jeugd. Tenslotte werd ge sproken over de 'eesgroepen in de lees zaal, die onder leiding van mej. Hoog land tot grote bloei zijn gekomen. Dat de kinderen daar inderdaad door het voor lezen van goede boeken geprikkeld wor den tot zelfwerkzaamheid als lezen en knutselen, wat in de leesgroepen aange- moedigd wordt, bleek duidelijk uit de vele voorbeelden die verteld, en knutsel werkjes die getoond en bekeken werden. Het was een zeer interessante lezing, deze van mej. Hoogland, en de afwezi gen hebben wat gemist laatstgenoemde organisaties zgn vooral bedoeld de bouwverenigingen, welke zeer belangrijk werk hebben verricht Ook deze facetten zijn op de tentoonstelling te bezichtigen. Om dan een indruk te krijgen van hetgeen hier en elders is verricht, om te kunnen zien, welke problemen nog resten, is een bezoek aan de tentoonstelling zeer aan te bevelen. Hierbij wordt niet slechts gedacht aan de „ingewijden” op het gebied van de werkingssfeer der wet doch aan de ge hele bevolking, vooral ook het vrouwe lijk deel daarvan, teneinde een dieper doordringen van de sociale Inslag van de Woningwet in brede lagen mogelijk te doen zgn. De expositie is heden door de Com missaris der Koningin geopend en blijft t.e.m. 29 Nov. toegankelijk. Zjj is da gelijks geopend van 14 tot 17 uur en ’s avonds op Dinsdag, Vrijdag en Za terdag van 19 tot 22 uur. De entrée be draagt f0.25 per persoon, met reductie voor groepen van meer dan 10 personen. De te houden filmvoorstellingen zgn gratis voor bezoekers toegankelijk. Reeds nu is gebleken dat de verwach tingen die men had omtrent een eigen Stedelijke Muziekschool in Sneek niet te hoog gespannen waren. De eerste aan giften waren zo boven verwachting dat nu vol vertrouwen aan de verdere ont wikkeling van de school kan worden voortgebouwd. Met de lessen voor alge mene vorming, rhythmiek en blokfluit wordt onmiddellijk een aanvang ge maakt. Ook het ocaal en instrumentaal onderwijs, privé- en clublessen, is reeds begonnen. Het is verheugend dat ook voor deze lessen zich velen hebben opge geven. Aan de school is nu ook tevens gelegenheid tot het volgen van spraakles sen. Iedere Maandag zijn van 4.30 tot 6 uur enige leerkrachten van de school aanwezig in het Gerechtsgebouw om nieuwe leerlingen in te schrijven of alle gewenste inlichtingen te verstrekken. schoolliedjes de aanwezigen een beelc. op welKe wgze een ziek patiëntje werd bezocht en onthaald, waarbij de speciale V.F.R.O. geschenkjes .niet waren ver geten. Onder grote aandacht werd dit tafereeltje gevolgd en na afloop werd de kinderen met een hartelijk applaus hulde gebracht. Mej. dr N. A. Bruining, hierna het woord krijgende voor hare rede „Wat ons bindt”, verklaarde het buitengewoon op prgs te hebben gesteld om dit te mo gen zien en was dankbaar voor dit sterk meeleven te Bolsward. De vriendschaps band die hierdoor, zo zei zij, tussen zie ken en gezonden wordt gelegd is zeer sterk. Tot haar toespraak komende, gai mej. Eruining eerst in het kort een uit eenzetting over de opkomst van de V.P. R.O. en hoe de V.P.R.O, voor het Vrij zinnig protestantisme een onmisbare be tekenis heeft gekregen en waarbij het niet haar taak is mensen van de kerk te vervreemden, doch juist omgekeerd, om hen die op de een of andere wijze zich van de kerk hebben vervreemd, wedei tot de kerk te brengen. Met enige voor vallen uit h"X leven gaf mej. Bruining daarvan enkele mooie voorbeelden. He. is ons Vrijzinnig protestants geloof dat ons bindt en dat ons allen moet doei, werken om de V.P.R.O. in stand te hou den. En al is reeds vele en vele malei gezegd de Radiowet komt, terwijl deze er nog niet is, denkt niet vrienden: och die komt toch niet, aldus mej. B. Neen, het zal nu heus niet zo lang mee. duren, waarschijnlijk nog 2 maandenen zal dan de V.P.R.O. de 100.000 abonné's op Vrjje Geluiden hebben? Indien ieder de handen aan de ploeg slaat dan moet het niet moeilijk zijn voor de bijna 8200C abonné’s om dit restant dit jaar aan te vullen. Moge ook Bolsward hierin voor gaan. Advertentlaprlji 15 «t per rn.fi). Bij contract (handalsadv.) lager. Abonnamantsprlji t 3. - per half jaar. Franco per port f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Mej. Hanny Hoogland sprak overJeugdleven vroeger en nu. Bij de bouw van nieuwe woningen in het bouwplan Oerle, te Tilburg, zouden zich naar verluidt, ernstige ongeregeld heden hebben voorgedaan, zodanig, dat de nieuwe woningen, waarvan de eersten onlangs door minister In ’t Veld in ge bruik werden gesteld, niet voldoen aan de eisen die er aan gesteld mogen worden. Opzichters van het Rijk en anderen hebben een controle uitgeoefend, bij welk onderzoek gebleken zou zijn, dat de hui zen, die voor een deel reeds bewoond woiden. drie stenen te laag gebouwd zijn. Ook de loodverwerking zou niet geschied zijn volgens de voorschriften, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat raamkozijnen, schoo-x’enen en dakbedekkingen op nieuw van lood mxeten worden voorzien. Ooi: met de binnenriolering zou ge- kboeir zgn, doordat de buizen, die in elk ar gestoken moeten zijn tot een itieple van 5 cm, slechts tegen elkaar zijn gezet n et als gevolg onsolide verbindin gen. Ook dit werk zal dan opnieuw ge maakt moeten worden. Me het te laag bouwen zou een kwan tum stenen zijn gemoeid, voldoende voor de bouw van tien a vijftien burgerwonin gen, terwijl de schade door verkeerde toepassing van de loodafdekking even eens zeer belangrijk is Twee gemeente lijke opzichters zouden reeds van hun post ontheven zijn. Het is niet denkbeeldig, dat als gevolg van een i a ider ongeveer 190 wonin gen zullen worden afgekeurd. De toe zegging van de sleutels dezer woningen aan de toekomstige huurders moest wor den teruggenomen. De wethouder van publike werken kon vooralsnog inzake deze aangelegenheid geen verklaringen geven. Wel gaf de wet houder toe, dat van overheidswege reeds drie weken geleden werd begonnen met een onderzoek. eist. E- waren stellig een aantal goede momenten, een aantal goede spelers ook, maar als geheel deed deze opvoering toch o.i. nauwelijks recht aar dit pan- nende stuk van Rldle,-. Uitstekend was Teddy Deakln, de inspecteur van Scot land Yard, die zo goed zijn incognito weet te bewaren en om er achter te komen wat zich eigenlijk ’s nachts aan de halte afspeelt en dat is wapen smokkel, waarbg de bende gebruik maakt van de bijgelovigheid van de plattelandbewoners van Cornwallis, die 's nachts deze plaats schuwen omdat er jaren geleden een noodlottig treinonge luk heeft plaats gehad zodat het er zou spoken de trein naar Truro laat stop pen. Daardoor strandt een heel gezel schap en moet de nacht in de wachtka mer doorbrengen. Niet minder goed was de gevaarlijke Julia Price, een der leden van de smokkelaarsbende. Als deze beide de andere optredenden eens hadden kun nen meeslepen in hun vaart en hun mar kante spel hadden we heel wat anders van het geheel kunnen zeggen. Wel wer den ook enkele kle’nere rollen soms aar- dig gespeeld, Miss Bourne bijv, die aan Hebt U zich wel eens verdiept in het leven van een geestelijk onvolwaardige? Mikpunt te zgn van spot, uitgesloten van elk maatschappelijk verkeer, geen werk voor hoofd en handen In zo’n leven kunnen we ons niet Indenken, het is te erg en met een huivering schudden we de gedachte van ons af. Toch niet toch móét U het zich eens indenken. Enige tientallen jaren geleden zagen we dit stuk hier van een beroepsgezel- schap.-Het had een hele apparatuur mee genomen om tijdens de opvoering het pu bliek te suggereren dat er ’s nachts wer kelijk ’n spooktrein langs de wachtkamer, waarin het gezelschap verblijft dat de griezelige gebeurtenissen meemaakt, rijdt. Die technische uitrusting vormt eigenlijk een wezenlijk onderdeel van de opvoering. Men kan niet eisen dat een amateur-gezelschap daarover beschikt en als het deze thriller dan toch op voert maakt het' zich 't niet alleen niet gemakkelijk, maar bezorgt het zich zelf bij voorbaat een handicap. Daarbij komt dan nog dat dit stuk, wil het volledig tot zgn recht komen, een hoog tempo en markant spel van alle optredenden vraagt. De V. D. toneelclub waagde het niettemin om het Dinsdagavond in een zeer goed bezette Amicitia-zaal over het voetlicht te brengen. Dat ze in alle op zichten een geslaagde opvoering zou kunnen geven mocht gezien het boven staande niet worden verwacht noch ge- de werkmeester, zodat hjj beide afdelln- gen kan controleren. Dan nog een j schaftlokaal, een bestuurskamertje, een magazijn en een bergplaats. Een beschei den opzet, maar voldoende om het le vensgeluk van 19 mannen, 3 zijn steeds „de boer” op met de matten, te verzeke ren. Men heeft alles zo zuinig mogelijk berekend; om de kosten te drunken heeft de dienst van gemeentewerken de teke ningen gemaakt, en men is tot de slot som gekomen dat de bouw van zo’n werkplaats 75.000 zal bedragen. Dat geld kunnen de ijverige mannen niet ver dienen, al doen ze nog zo hun best. In ’51 brachten de matten heel wat op, en maakten ze voor de firma Nooitgedagt 19000 schaatsenklemmen (heeft uw be drijf geen werk liggen?) maar toch had de stichting een tekort van 3600, dat gedekt wordt door subsidies. Nee, die 75.000 zullen wg metelkaar moeten geven en binnenkort zal een groot scheepse actie worden begonnen om het geld te krijgen. Laat er uw gedachtei. al eens over gaan in December als U alles doet om een blijde trek te krijgen op het gezichtje van uw eigen gezonde kinderen. U hoort wel meer van deze actie voor een nieuwe werkplaats voor geestelijk misdeelden van alle richtingen. De Sociëteit „De Doele” was geheel gevuld toen mevr. Couperusv. d. Vvitie (enige) consul van Bolsward de aanv.e- zigen Woensdag een hartelijk welkom toeriep, in het bijzonder burgemeester en wethouders van Bolsward en de voor zitster van de V.P.R.O., mej. dr N. A. Bruining, voorts de mede-consuls uit de omgeving, die met een grote schare V.F.R.O.-vrienden de tocht naar Bols ward hadden ondernomen. Na de opening werd door allen gezongen Gezang 136: „Lof zg den Heer. Mevr. Couperus, daarna weder het woord nemende, gaf een duiueigxe uit eenzetting van het werk der Vreugue Centrale, hetwelk langzameihand unge- groeid is tot een belangrijk onderoeel aer V.P.R.O., welke Vreugde Centiale onder leiding van mevr. SpelbergStok vis zoveel vreugde brengt tijdens Kerst mis en Pasen aan langdurige zienen. Ook in Bolsward werkt een kindergroep „De Sinnestrieltjes” geregeld onder lei ding van mevr. Couperus voor dit mooie doel. De reeds gemaakte handwerkjes enz. waren op deze avond te bezichtigen. Bovengenoemde kindeigroep gaf op hei toneel in een zelf gemaakt senetsje on der het zingen van de V.P.R.O. Zondags- j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1