Predikbeurten Fan de J Friesche Maatschappij van Landbouw besprak de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie I -- I TWIJNDERS’ SNITSER FEMERK [Dr. R I 0 0 0 0 0 E E 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 |r DE Een afscheid bij Normandia Manufacturen I r Wordt vervolgd. Ooit last van Zuurbranden? Kerknieuws u Ruwe, schrale huid PUROL Geneest snef HE Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie Is conceptacte in de Friese taal geldig? I 1 A Tentoonstelling „Practisch Schilderwerk” te Leeuwarden Lanaf C 112 uur 1 126 Juli ’5 Jul G tijd dwi ber Rol bijl Jol ma we de de tei da ge lie sen s Zondagdienst Dokter, Apotheek en Zusters I- ZONDAG 23 NOVEMBER 19SS. Sociaal Economische Raad. H. Dl. 7.30 uur voor en W '1 Schiphol, Als dit geschiedt met behulp van de we Gevraagd kan worden waar in het an- Advertmtie 1. M. bouworganisatles niet gemist FEUILLETON. F E te Geen (lal, geen water, Rennies IMen smélten zijn mensen die nemen Rennies te door 1LodewIJk E. VAj D. VAj punt betreft ende de verbetering van het aanzien van het Friese landschap wer- dexi aangewezen de heren O. Bajerna, te Schar negoutum, G. W. Atsma te Uit- wellrngtrga en S. V. d. Wier Alberda te Goënga. Voor het vraagpunt hooibroei de heren D. Zeilstra te Oppenhuizen, en H. Boersma en C. Bajema te Sneek. De agenda voor de komende vergade- gevaardigde naar deze bijeenkomst zal zijn de heer P. Santema, plaatsvervanger de heer H. Bootsma te Nijland. Dit is een positieve kant die de boe ren, en naar spr. meent ook andere groe pen, wel zal aanstaan. LEGER DES HEILS, Kleinzend 20. Zondag: 10 uur Heiligingsdienst; 7 uur Openluchtsamenkomst Ged. Pol; 8 uur Geref. Kerken. Bedankt voor Oudewa- ter Ds. K. Welbedacht te Scharnegoutum. 2C 2( 2( 2( D M M B DOOPSGEZ. GEMEENTE. Woudsend: ’s avonds 7.30 uur Ds. H. J. de Wilde. IJlst: 9.30 uur Ds. H. B. Kossem GEREF. KERK (Art. 81 K.O.) Woudsend: 11 uur Ds. N. Benschop. Workum: 9.30 uur Leesdlenst. GEREF. KERK. Oudega (W.)9.30 en 1.30 uur Ds. v. d. Plaat V R loor Advertentie L M. van de Mij. zo hoog mogelijk te doen Inplaat iMet dankb schap geve!I de geboorte n dochtertjh Iv.IJTZE ej k I OEKSi HOEKS Lpp :nhuiz( l^dclik: S ksjliuis, Si lAlden fai lein en or f mei her I kommisjt lallegearr Biawwe c I loaie mi noar ien l. ige jildt ■.'•rille ek E'Jan take I in hald I G e h u w c TJ. PC F. A. 1 I die, mede I zijdse oudi F dank betu I blijken v: voor en I ontvanger l Heeg, Juli’ tuiging, dat het Landbouwschap er moest komen. Dit orgaan zal in de toekomst een gedeelte van het werk van de Staat moeten overnemen en verder ten uitvoer brengen. vos verliest wel zijn haren maar niet zijn streken". Hij glimlachte als vermaakt. „U bent nog niets veranderd”, ant woordde hij. „Nog altijd even opgewon den en strijdlustig. Zoudt u me niet eens gelegenheid willen geven, juffrouw Taal, iets te zeggen? Daarna kunnen we zoveel kibbelen als u wilt, tenminste als u er lust in hebt. Ik ben er niet meer zo ge schikt voor”. Meteen schaamde ze zich. Dit was geen optreden tegen deze man, die daar als een invalide in zijn stoel zat. „Neem me niet kwalijk", stamelde ze, „u hebt gelijk. Ik heb geen manieren. Gaat uw gang, meneer Twijnders”. gevoerd teneinde de invloed Friesche zijn. maar ze moest glimlachen. Dit appel leerde aan haar gevoel voor humor. Die oude man had inderdaad een originele k\jk op mensen en dingen. Twijnders zag de verandering op haar gezicht, en die weerklonk ook In zijn stem. „Nu belde Geraerdts mij op en zei dat u het ontdekt had. Hoe, weet ik niet. Ik begreep dat u zich allerlei gedachten in ‘t hoofd haalde en die arme ouwe dik kerd met verwijten zou overladen. Daarom zei ik tegen Geraerdts: blijf waar je bent, ik ga er zelf op af. Ik zal dat met dat juffertje wel klaren”. Hij lachte. Rudi wist niet waar ze kijken moest. Het gevoel van elfbeschuldiging, dat zich deze dagen van haar meester ge maakt had, kwam met kracht terug. Al die mensen waarop ze neergezien had, die zij hooghartig geoordeeld en ver oordeeld had, waren tenslotte beter dan zij. Lastman was de dupe geworden van htór fout. Rolf TwiJnders had ze gemin acht, terwijl hij reden had haar te min achten, en de oude heer Twijnders bij hem stond ze in de schuld. Letter lijk en figuurlijk. De oude heer zag aan haar gezicht, welk een strijd ze streed. „Ik ga nu weer", zei hij, „want het gesprek vermoeit u te veel. Nee, praat nu niet verder. Als u dit allemaal ver werkt hebt, als u weer beter geworden bent en het weer aan kunt, als de zaak weer draalt, bepaal dan definitief uw standpunt. Heen, neem van me aan, dat er bij mjj geen andere gedachte voorzit, dan een beetje het leed goed te maken, waarvoor Ik, zij het buiten mijn wil ,toch verantwoordelijk ben”. Hij stond op en stak haar de hand toe. Rudi aarzelde een ogenblik. Wanneer ze hem de hare gaf, betekende dit eigen lijk het einde van de vete. Dan had ztj de hand gedrukt van de man, tegen wie ze zich met alles wat in haar was te weer had willen (tellen. VER. VAN VRIJZ. HERVORMDEN. Amicitia: 10 uur Ds. C. A. Elink Schuur man. D tige acht Lier NED. HERV. KERK, SNEEK. 10 uur Ds. H. van Niet 5 uur Dr K. H. Siccama. In belde diensten extra collecte voor het Prot Ziekenhuis. GEREF. KERK (Art. 31 K.O.) Oosterdjjk 30. 9 en 2.30 uur Ds. N. Benschop. CHR. GEREF. KERK. 9.30 uur Ds. W. Ruiter. (Voorber. Avondmaal); 5 uur Ds. W. Ruiter. ADVENTSKERK (Zevendedag» Adventisten). Sabbat (Zaterdag) Kerkdienst 14.30 uur Gebouw Nieuwbuurt 81. AERE PER ENNIUS. Vergadering van Gelovigen. 10 uur bij eenkomst. Vraagpunten. Voor de beantwoording van het vraag- “oet‘ het"lêdentaï“nöZhö«e7‘wórde7’êp- int hofvruf 1 öntta rtn vorhafottincr van hof I s ii Deze nieuwe organisatievorm werd in geleid door de heer G. van Dam, ambte naar van de Friesche Mij. te Leeuwarden, die begon met te zeggen, dat de vraag hoe het zal komen met de P.B.O. niet alleen bij de boeren leeft, maar ook in de hogere regionen. Ze heeft nl. nog geen vaste vorm gevonden en spr. had het gevoel dat nog niemand precies kan zeg gen hoe het Landbouwschap zal worden en wat de boeren er aan zullen hebben. Er Is ook nog weinig over gepubliceerd. Het is zware kost en aan populaire voor lichting heeft het tot nog toe ontbroken. Men waagt er zich blijkbaar niet zo gauw aan maar toch zal het hele boeren dom en ook de Friesche Mij. er straks mee te maken krijgen. Voor beantwoording van de vraag wat een P.B.O. is, wil de spr. deze organisatie vergelijken met andere publiekrechtelijke organen zoals waterschappen, het rijk, de provincie en de gemeente. Al deze or ganen hebben verordenende bevoegdheid en datzelfde karakter krijgt straks ook het nieuwe orgaan van de landbouw, die zich als eerste bereid heeft verklaard tot het instellen van zo’n orgaan over te gaan. Men meende nam -lijk dat dit van bete kenis zal zijn voor de landbouw. De Friesche Mij. van Landbouw ziet de Stichting van de Landbouw als een voor loopster van het publiekrechtelijk orgaan. Tot nu toe miste deze stichting de pu bliekrechtelijke bevoegdheden en had zij de rechterlijke macht dus niet achter zich om haar verordeningen door te voe ren. De andere standsorganisaties daar entegen willen de Stichting wat op de achtergrond schuiven. Volgens hen moet zij haar werk op het sociaal-economische terrein voortzetten. Spr. schetste hierna de voorgeschiede nis van de P.B.O. Deze dateert reeds van 1938 maar pas in 1951 kwam men in de Stichting van de Landbouw tot de over- Verloesingssamenkomst, o.l.v. Th. J. v. Deunen. Donderdag 7.30 uur Bidstond. Jeugddiensten: Zondag 12 u. Bijbelklae; 2 uur Zondagsschool; 5 uur Verlon- singssamenkomst NED HERV. KERK. uur Ds. Dick ’s avonds 7.30 De geza I VAN DAi i, I tuigen all I slagen va 116 Juli ge Jichtig ge ■•net al he I’ aarbij b< I egewerk I ‘e dank. Bij mijn v E da, roep Eden en be I' lijk vaan I zien toe. HIEL! at K De echte Chlorophyll f ÊT/n jn hardt tandpasta Tub«ltO-95-7Oct. bii Apothek-f' Dtosiuea Advertentie I. M. I Er. .elo, 16 I Geli-weg I Tijd-ijk Pi I deiwijk. I- I WIEBE Vj I en ANSCHJE hopen op 1 ’s morgens Parochie-k I Jozef te H I H. Sacram I welijl toe I de gezong< I intentie dragen. F Heeg 75. I Heeg 350. Receptie I van 7.30 I bouw. Toek. adr geen nare smaak Simpelweg Één of twee De kantonrechter Mr A. W. Haan te Leeuwarden heeft een door Notaris W. J. Nijenhuie te Giekerk opgemaakt con cept acte van scheiding en deling geweigerd goed te keuren, en zulks al leen en uitsluitend op grond dat deze concept-acte was opgemaakt in de Friese taal. Naar aanleiding van deze weigering moet de vraag gesteld worden, aldus schrijft men ons: waaraan Mr Haan het recht ontleent om in deze de gegeven wettelyke bepalingen niet in acht te nemen. Immers blijkens art 29 van de Notariswet kan een Notariële acte wor den verleden in de taal welke de par tijen verkiezen, mits de Notaris de ver kozen taal verstaat Omdat In het on derhavige geval niet alleen de Notaris, maar ook de Kantonrechter, aan wie de concept-acte ter goedkeuring werd voor gelegd. de gebezigde taal verstaat, heeft de „Ried fan de Fryske Biweging” zich tot de Minister van Justitie gewend om met klem te protesteren tegen deze z.i. aanmatigende houding van Mr A. W. Haan. Bovendien heeft de „Ried” er bfj de Minister op aangedrongen te wil len bevorderen dat Mr A. W. Haan in het vervolg niet meer in str(jd met de wet hinderpalen opwerpt tegen het ge bruik van de Friese taal In het rechts verkeer. f M''ankbi lilde .vc.i v I geboorte ,-i Een Landbouwschap kan op twee ma nieren tot stand komen. Ten eerste met behulp van de wet en ten tweede bij al gemene maatregel van bestuur. De Frie sche Mij. is voor het eerste. Als het met behulp van de wet tot stand komt, kan men komen tot een opbouw van onderen op en krijgen de Gewestelijke Raden pu bliekrechtelijke bevoegdheid. Dinsdagavond vond op het kantoor der N.V. „Normandia” een bijeenkomst plaats ter gelegenheid van het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd van de heer W. Broersma. Als eerste sprak de heer J. H. Halbertsma, die Broersma dankte voor het vele dat hij in zijn 30-jarige dienst tijd voor de fabriek had gedaan. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Vervolgens werd het woord gevoerd door de directeur, de heer Anema, die wees op de goede ver standhouding, welke steeds tussen Broer sma en hem heeft bestaan. Namens de Mij. voor Nijverheid en Handel werd het woord gevoerd door de heer Ir. van der Poel, die hem het getuigschrift der Maat schappij voor 30 jaar trouwe dienst uit reikte benevens de grote verguld zilveren legpenning der Mij., waaraan door hem nog een persoonlijke attentie werd toe gevoegd. Namens de melkleverancier» voerde de heer R. Huitema het woord, die memoreerde dat ook de leveranciers dagelijks met hem te maken hadden, hoe wel de meesten hem niet eens kennen. De volgende spreker was de heer H. Bak ker die het woord voerde namens het personeel; deze wees op de uitstekende verstandhouding welke steeds tussen Broersma en het overige personeel heeft bestaan, namens allen bood hij hem een vulpen aan. Als laatste spreker trad de heer H. Halbertsma naar voren. Hoewel de vorige sprekers ook de echtgenote van Broersma in hun hulde hadden betrok ken, wilde hij tot haar nog speciaal Iets zeggen en wijzen op de nauwe band wel ke steeds tussen haar en de fabriek heeft bestaan Hij bood haar daarom een bloem aan, eveneens vergezeld van een enve loppe met inhoud. Tot slot dankte de heer Broersma allen voor de woorden die tot hem gesproken waren en voor de ge schenken welke hij mocht ontvangen. Er zijn mensen die nemen Rennies te pas en te onpas maagzuur of niet alleen maar omdat ze ze lekker vinden. Dat hoeft nou weer niet, maar 't Is wel plezierig altijd Rennies bij de hand te hebben voor eigen gebruik of om anderen te helpen. Vraag Rennies bfj Uw apotheker of drogist. Advertentie 1. M. Rondvraag. Bij de rondvraag bracht de heer Tuin- stra in het midden dat hij zes jaar ge leden in het bestuur werd benoemd. Hy was de eerste kleine boer in het bestuur en aanvaardde zijn functie daarom met enige schroom. De collegiale houding van de andere bestuursleden heeft mij ech ter over die schroom heengeholpen, al- r dus spreker, die het bestuur altijd zó heeft. ge2ien’ d3t grOte. e11 klGine bOeren het Kon. Nederl. Landbouw Comité. De ken. Voor de prettige samenwerking boodschappen hebben en van, de vaste kooplui zijn er ook weggebleven. Er zijn 171 melke en kalve koeien en de prijzen zijn 650—ƒ1175, iets lager dan verleden week. Is het wonder dat de koopman die er vele heeft staan, als een standwerker praat en prijst? De vette koeien kunnen ook geen prijs houden, er zijn 32 stuks en de prijzen lig gen tussen f 1.52 en 1.85 per kg. levend gewicht. Er wordt gepast en gemeten, vaak met de centimeter er bij voor de zwaarte en vetberekening. de eigenaar vecht om het bedrag dat hij in z’n hoofd heeft, soms wordt het een rumoerig ge val, maar er is niets aan te doen, lager l Vreemd is dat toch. Niemand stelt vast, ordonneert of schrijft voor en toch ge beurt het, lager, hoger, 't zelfde. De 41 pinken, lopen op van 400—625. En hier is wel vraag. Er zijn prachtdieren bij en de eigenaar straalt zelf wanneer ie z’n stok liefkozend op één der ruggen laat da isen. „Hwat in pronkstik net Jabik?” dit tegen een oude bekende. Deze, niet op handel, maar w 4 op een praatje uit, zegt: „Hearken ja, Jouke, in pronkstik, ’t is ek sajonge, hwat moat dy opbringe?” „ƒ600 en in kwart omdatstou it biste!” Jabik draait zich om, loopt weg, zwij gt nd maar twee meter verder draait ie zich weer om en brult: „Set him mar op iteik vetter, omdatstou it bistel" Er staan 68 graskalveren en ze voelen zich niet behagelijk ook al staan de eige naren nog zo te kammen, 125—340 ho ger komen ze niet. „Greate” Bertus haalt z’n handen er niet voor uit de zakken. 412 schapen en lammeren brengen ƒ75 —ƒ140 op. 80 kleine blggn ƒ48—ƒ100. 128 varkens en vette biggen f 1.75—1.90, 1.90—1.98 per kg l.g., 340 zouters zware Fraai succes voor de Sneker Technische School. Ter gelegenheid van het 60-jarig be staan organiseerde de Friese Schilders Vereniging een tentoonstelling van „Practlsch Schilderwerk” in de Groene Welde te Leeuwarden. Ook de Tech nische school alhier stuurde werk in, waaraan door alle leerlingen van de 2e klasse schilders, onder leiding van de heer Veenstra, met enthousiasme was gewerkt. Toen Woensdagmiddag, tijdens de tentoonstelling, de inzendingen be kend werden gemaakt die voor een prijs of diploma In aanmerking kwamen, was de vreugde bij de leerlingen groot. Btjna de gehele klas viel in de prijzen. Hieron der vermelden we de uitslag, voor zover het de leerlingen van de Technische school alhier betreft, le prijs P. de Jong en J. Oenema voor het gezamenlijk schilderen van een deel van een wand; 2e prijs G. Jansen en T. Glashouwer, idem; 3e prijs J. Smit en H. Tjerks voor eenzelfde object. Afd. Reclame: 2e prtfs R. Lolkema voor reclamebord. Diplo ma’s: H. Kingma en J. Meinsma voor het gezamenlijk schilderen van een deur; J. Bergsma en A. Dijkstra, idem; S. Steegstra en R. Veenstra voor eenzelfde object. Sedert de vorige vergadering traden na- melijk 15 gewone en 2 buitengewone le- j gtraks den toe, zoals de secretaris mededeelde. I Verder vertelde hij, dat er momenteel twee meikerscursussen lopen (een met vijf en een met zes cursisten), een land- bouwwintercursus met 14 en een melk- machinecursus met pl.m. 30 cursisten. Naar aanleiding van deze laatste mede delingen merkte de voorzitter op, dat het vaak moeilijk is cursisten te krijgen. De schriftelijke cursussen waarvoor een hoog cursusgeld betaald moet worden terwijl ze niet beter en vaak minder zijn dan de cursussen Van de Maatschappij, krijgen ze echter wel. In dit verband werd ook nog medegedeeld, dat de Friesche Mij iedere Dinsdag van 9.3012 uur zitting houdt in café Kingma. De leden kunnen hier alle gewenste inlichtingen krijgen. Bestuursverkiezing. In de plaats van de heer T. Tuinstra te Uitwellingerga, vertegenwoordiger van de kleine boeren (minder dan 12 H.A.), die periodiek aftrad en niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer D. Zeilstra te Oppenhuizen. De voorzitter feliciteerde hem daarmeee. Hij is altijd een zeer mee levend lid geweest en spr. hoopte dat hij dat ook als bestuurslid zal zijn. Voorts dankte hij de heer Tuinstra voor alles wat hij voor de afdeeling heeft gedaan. Woensdagmorgen hield de afd. Sneek van de Friesche Maatschappij van Land bouw haar ledenvergadering in Res taurant Piso. Voorzitter I. de Boer memo reerde in zijn openingswoord de viering van het honderdjarig bestaan dat goed geslaagd is. Hij dankte de leden voor hun medewerking door in te tekenen voor het garantiefonds en deelde mede, dat de op de receptie door het gem.bestuur toe gezegde voorzittershamer reeds ontvan gen is. Het is een zeer mooie hamer, aldus de heer de Boer, die de hoop uit sprak dat de goede verstandhouding met de gemeente steeds zal blijven bestaan en de waardering voor eikaars werk nog meer zal toenemen. Stad en platteland hebben elkaar steeds meer nodig. Ter wijl het geschenk bjj de leden circuleerde herinnerde de voorzitter ook aan het eeuwfeest te Leeuwarden. Dit kon wel niet door alle leden worden bij gewoond, maar er is een film van gemaakt die ook in deze afdeling zal worden vertoond. De secretaris, die met de feestviering veel werk heeft gehad en dit zoals altijd keu rig deed, werd daarvoor hartelijk dank gebracht. Van het Hoofdbestuur was een schrij ven aan alle leden en bestuursleden in gekomen, waarin hun dank werd ge bracht voor de medewerking bij de ledenwerving. Deze actie is prachtig ge slaagd, zodat de Mij thans al meer dan tienduizend leden telt. De afdeling Sneek heeft daarin ook haar aandeel genomen. worden. De meningen van het bedrijfs leven moeten via de standsorganisaties kenbaar gemaakt kunnen worden. Boven dien moeten zjj het critisch orgaan blij ven. De Friesche Mij. kan haar der halve niet beperken tot haar taak op het culturele terrein maar moet ook werk zaam blijven op het sociaal-economische. Sprekers eindconclusie was tenslotte, dat dit ingewikkelde mechanisme straks aan het werk moet gaan. Er zal geld voor nodig zijn dat door middel van hef fingen door de bedrijfsgenoten zelf op gebracht moet worden. Het ligt echter in de bedoeling dat van deze heffingen de contributie voor de standsorganisatie zal worden afgetrokken. Anders zouden de ongeorganiseerden bevoordeeld wor den boven de georganiseerden. Overigens staat de ketel nog op het vuur. Vóór het Landbouwschap tot stand komt zal de Friesche Mij. zich nog wel eens over deze ingewikkelde materie moeten be raden. Een aantal vragen werden nog uitvoe rig door de heer van Dam beantwoord. ƒ1.84—ƒ1.90, lichte ƒ1.86—ƒ1.88 per kg. 270 nuchteren kalveren, dit aantal zul len we nu elke week zien stijgen. Zo langzamerhand voltrekt zich in de war me „büthuzen” weer het nieuwe leven. Dan kan het ’s avonds gebeuren dat de boer tegen z’n vrouw zegt ,,'k Wit net fanke, mar it koe fannacht wolris oan- gean mei dat bist...." en dan gaat hij er nog eens extra uit in de nacht of ook waakt hij, want zijn vee is hem lief. De jonge dichter-boer Kees Jongsma, beschrijft dit wel heel mooi In zijn ge dicht „Wacht”. ’k Sit op ’e büthüsbank, t is skimerich om my hinne. Allinne struit de lamp hwat giel read- eftich Ijocht Bylans de lange rige kij, ünrêstich dizze nacht, Hwant hjir sil nou op 'e nij in libben wer bigjinne. en dan het laatste vers. Nadat hij de wondere schaduwen, de onrust van de drachtige koe, de vreemde geluiden heeft verklankt: „Dit barren bart yn 't büthüs nou sa folie, Ik hald de wacht en help as ’t wêze moat, Al wurdt de nacht ek hast in del, ik jow my dan earst plat As ’t aljend lüd fan 't nije libben op klinkt yn ’e golle A. f. S. 27 Nu, daar zag hij wel naar uit. Wat was die man veranderdl Hij leek twintig jaar ouder geworden. Zijn haar was geheel wit. Maar nog altijd stak die wilskrach tige onderlip vooruit en viel die nu witte lok over dat gerimpelde voorhoofd. Ja, het was Twijnders, haar aartsvijand. Meteen dacht ze aan de brief van Jo han. Er was geen twijfel aan, begreep ze, hij had het bij het rechte eind gehad. Twijn ders zat hier achter. Waarom zou deze man haar anders komen bezoeken? Strijd lustig ging ze rechtop zitten en vroeg: „Wat wenst u van mij, meneer Twijn ders?” „Ik kom eens met u praten", zei hij rustig. „Zo”, constateerde ze vlak. „Als ik het goed heb, komt u me vertellen dat u op nieuw misbruik gemaakt hebt van de na righeid van een ander, dat u zich in mijn zaak hebt geboord, zoals u eens de zaak van mijn tante kapot hebt gemaakt. Een Abbega: 9 en 1.30 uur Ds. J. Steenhul zen. Goënga: 9.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Gaastmeer: 9 uur Ds. J. W. Bruinsm» (Ned.); 1.30 uur Ds. J. W. Bruinsma (Fries). In belde diensten maandelijk se collecte. Gauw; 1.30 uur Ds. F. H. Kuiper. Heeg: 9.30 en 1.80 uur Ds Mr J. Schoen maker. Nijland: 9 en 1.30 uur Ds. Bakker. Oppenhuizen: 9 en 1.30 uur Ds. D. C. C. Stap. Oudega (W.)1.30 uur Ds. v. Dullemen. Sandflrden: 9.30 uur Ds. v. Dullemen. Scharnegoutum: 9.15 en 1.30 uur Ds. Lekkerkerker. Sijbrandaburen ’s avonds 7 uur Ds. J. H. Bokhove. Woudsend: voorm. 9.30 hout van Hommerts; uur Ds. Kranendonk. IJsbrechtum: ’s avonds Brink. IJlst: 9.30 en 2 uur Ds. B. Albada. Hij was zeer actief en stond altijd klaar bet de vraag of dat gevaar en de conse- (jaarvoor hardhandig afgestraft door onze voor de Friesche Mij. Moge hij nog lang 1 quenties ervan zo zwaar wegen dat i een belangstellend lid blijven. 11urli «tsndnunt zou moeten wli- GEREF. KERK, SNEEK. Noorderkerk: Oosterwijk: 9 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 4; 2.30 uur Ds. E. N. van Loo. Noorderwfk: 10.30 uur Ds. G. J. de Leeuw, Z. 4; 5 uur Ds. H. Veldkamp van Middelburg. Zuiderkerk: 9.30 uur Ds. H. Veldkamp; 5 uur Ds. E. N. van Loo, Z. 4. IWaarnen DOOPSGEZ. GEMEENTE. 10 uur Ds. J. T. Nielsen, van Warns. Donderdag 27 November ’s avonds 7.30 uur Zusterkring. BAPTISTEN GEMEENTE. 9.30 en 5 uur Ds. Ph. Lindeman. Zondagavond Jeugdbijeenkomsten: de leeftijd van 1216 jaar aanvang 7.30 uur en voor ouderen aanvang 8 uur. Vrijdagavond 7.30 uur Bijbellezing Bidstond. Opeens trok een lach over zijn gezicht. „Nu hoeft u niet zo boetvaardig te doen. Ja, u bent zo impulsief, juffrouw Taal. Ik wou eens met u praten. Over uw zaak, ja. En ik heb er geld in gestoken, dat is waar. Dat geef ik meteen toe. Niet om u er uit te boren of mezelf er in. Maar om Iets goed te maken Ze zag hem verbluft aan. „Luistert u eens. Ik wil geen oud' koeien uit de 'loot halen, m ia ik he Indertijd door mijn scherpe concurrentie de zaak van uw tantevermoord”. „De zaak én mijn tante”, corrigeerde Ze scherp. Hij maakte een vermoeid gebaar. „Ik weet niet of u dat zo moogt stel len. Maar u ziet het in ieder geval zo. U moet me geloven, ik heb er geen be wijs voor, als ik zeg dat Ik nooit speciaal tegen iemand heb gevochten, alléén vóór mijn éigen zaak. Uw tante is daar de dupe van geworden. Ik weet niet of dat helemaal mijn schuld was. Ik geloof niet dat ze in haar zakenmethoden helemaal mét haar tijd meeging”. „Ze had er geen geld voor”, „Tja.... zo gaat het in de wereld, juffrouw Taal. Een dubbeltje wint het J nooit van een kwartje. Maar al stel ik dat zo onbarmhartig vast, dan wil ik u toch zeggen, dat ik nooit de bedoeling heb gehad uw tante haar bestaan te ont nemen. Maar ik had alleen oog voor mijn zaak en dacht niet aan anderen. Toen ik hoorde hoe de zaken by u stonden vond ik dat ellendig. Ik ben naar u toe gegaan, ik weet eigenlijk niet waarom. Misschien I had ik iets kunnen doen, voor uw tante of voor u. U hebt me als een hond van de deur gejaagd”. „Ik wist niet dat u dèt van plan was....”, zei Rudi verlegen, „ik dacht dat u...." „Dat ik me kwam verlustigen in uw narigheid. Dat was niet zo, juffrouw Taal. Dat moet u geloven. Leven en laten leven, dat is altfjd mijn stelregel ge weest. Uw tante in haar kleine winkeltje zou mij geen faillissement bezorgd heb- xx.vx vele slee Ger kwe gesl ze a der Benardus, die een kleine maar op z’n po ten staande redevoering weggaf over de reactie van sommige mensen op het weer. We troffen hem later nog eens er gens op de markt, terwijl hij een der agenten demonstratief de hand gaf, en ad rem als we zijn, vroegen we of hij (de agent) jarig was of een andere gelukkige gebeurtenis dit medeleven van Benardus veroorzaakte. De agent stapte door, mar tiaal, laten we gerust Zcjjen koninklijk en Benardus kwam met een halve draai linksom vlak voor ons ten anker. De adem kwam met grote stoten uit zijn formidabele mond toen ie uitviel: „Dou must niet su hatelik weze stukje- skriever, ik hew die peliesje de han geven as un siemboal foar ons allemaal en ik hew seit, must goed hore, ik hew seit: Peliesje, wy binne allegaer ingelsjus sender vleugels, dat weet ik wel, ja as ’t er op ankomt, kenne wy jimme soms nu- ver in u bek sitte, mar wat tur nou in Woerden gebeurd is dat fiene wy for- skrikkeluk, en ik kan jou dit wel segge, soksuwat sal hier nooit en tu nimmer ge beurd” Wij zagen de tranen in z’n snor rollen. Landbouworganisaties bleven HiJ »chudd« met 2'h 8rote hoofd en zei nofji0 I nog: ,,’t Gaat my an, jonge, 't gaat my an...," Na te hebben vermeld wat tot de com-1 De aanvoer is gezakt. 1548 stuks. Na- agcoua wvi u<= «.vlucliuc veigaue- petentle behoort van het Landbouwschap. tuurlijk, ’t heeft direct invloed dit weer, ring té Leeuwarden werd besproken Af- kwam spr. tot de conclusie, dat de land- en de markt is vrij stil. De boeren komen De raamwet zegt, dat er eerst een So ciaal Economische Raad moet komen, die de Minister van advies zal dienen over het al of niet instellen van een Land bouwschap bij de wet of bij algemene maatregel van bestuur. Ook kan de Raad adviseren over sociaal-economische pro blemen. Een machtig orgaan dus I De S.E.R. bestaat uit 45 personen van wie een derde deel wordt aangewezen door de Kroon en twee derde deel door het bedrijfsleven. Drie van de laatsten behoren tot de agrarische sector. De organen uit het bedrijfsleven moeten representatief zijn naar het oordeel van de Kroon en ook personen kunnen aanwijzen voor het in te stellen Landbouwschap. Er mag dus i worden aangenomen, dat de krachtigste 'Organen de S.E.R. zullen samenstellen en ~i ook 22—23 November 1952. Dokter K. v. d. Heuvell, Bothnia- kade 1, Telef. 2612 (b.g.g. 3000) van Zaterdagmiddag 4 uur tot Zondagavond 10 uur. Apotheek: A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. Voor de Wijkverpleging heeft dienst Zuster Oppedjjk, Jachthavenstraat en voor de Kraamverpleging Zuster IJ. Kramer, Stationsstraat 14. BIJ BRAND. Voor brandmelding belle men steeds op nr. 3000. De één bemerkt het aan een scheut door z’n borst, de andere voelt z’n hoofd opzwellen, een derde kucht ver dacht allen worden we op z’n tyd verkouden. Allen hebben we dan een geneesmiddel nodig. Allen grepen we naar Itallsmo, heilzaam en lekker. wer- -J in het bestuur en de waarderende woorden van de voorzitter dankte hij tenslotte hartelijk. Verder werd nog gesproken over de .electriciteitsvoorziening van de nog niet aangesloten boerderijen en de bestrijding van het mond- en klauwzeer, waarna de vergadering werd gesloten. Pen I Vegens I mordig i;evraa^ .er we i 1 traat ben. Helaas wist ik dat alles te laat”. „Ja”, zei Rudi opeens weer onbarmhar tig, „en nu is het te laat om er over te jammeren. Gedane zaken nemen geen keer, meneer Twijnders". „Soms wel, juffrouw Taal. Laat me nu eens uitpraten, en val me niet In de rede”. Ja, dat was weer een ogenblik de Twynders van vroeger, gewend te be velen en zijn zin te xrijgen. „Toen ik van mijn vriend Geraerdts „Uw vriend?” „Tja, ik kan het toch niet helpen dat wy zo door de jaren heen vrienden ge worden zijn? Geraerdts is een pracht vent, een eerlijke zakenman met een warm hart. Daar weet u van mee te praten, geloof ik. Toen ik dan Van Ge raerdts, in het strikste vertrouwen, hoorde hoe de zaken er voor stonden, zag Ik een kans. Geraerdts heeft mij niets gevraagd, behalve advies. U zult het misschien vreemd vinden, dat htj mi), uw concurrent, er over sprak, maar u weet misschien dat ik weinig meer in de zaak doe en Geraerdts vertrouwde, dat ik van m’n wetenschap geen mis bruik zou maken. Toen Geraerdts mij t dit alles vertelde, zag ik mijn kans. En Ik heb Geraerdts gezegd: Ik leen juf frouw Taal dat geld. U kent de voor waarden. Waren ze onbillijk?” '„Ne”, zei Rudi haast onhoorbaar. „Niemand weet hiervan dan Ge raerdts en ik. Myn zoo. heb ik er niets over verteld. Het gaat hem niet aan wat ik doe met mijn prlvé-vermogen, want ik haalde het geld niet uit de zaak, weet u. Ik wist dat u het me zoudt te rugbetalen en als u dat niet gelukt waswel, juffrouw Taal, dan was ik m’n geld kwijt geweest, maar ook m’n schuld aan u en uw tante. Dan had Ik iets goedgemaakt. Dat was het me wel waard. En Ik had diep In m’n hart wel een klein beetje plezier als ik er aan dacht dat juffrouw Rudi Taal me altijd met haar neus in de wind voorbij >ou blijven lopen, zonder te weten dat „Dat u me uit de penairie had ge- haald..wM*‘ Rudi kon het niet helpen, steld op een bedrag van 780.60 in ont- zien” van 53 i drijfsleven. Kunnen de Friese boeren dan De rekening ov?r 1953 zal worden ge- nog wel zelfstandig maatregelen nemen? controleerd door de heren K. Reitsipa 1 Inderdaad kom» dat op deze wijze zeer Loènga en F Santama en M. Lootsma, te in de knel. De Gewestelijke Landbouw- Scharnegoutum. [raad krijgt nl. een adviserende bevoegd- Naaat°le neer S. v. d. Wier Alberda het heid. Al zijn wensen en adviezen moeten door de neer P de Boer opgemaakte ver- in het Landbouwschap besproken wor- die de Friesche Mij. had tegen deze al gemene maatregel van bestuur. In het Landelijke Landbouwschap, de Gewestelijke Landbouwraden en de Dis- trictsraden moeten het aantal werkne- mersleden en werkgeversleden gelijk zijn. Voor de Hoofdafdelingen en de afdelin gen geldt een andere samenstelling. De Districtsraden worden samengesteld naar verhouding van het aantal leden van de afdelingen der standsorganisaties. Daarom lopen met prikkelt onze energie, wettelijke bevoegdheden. Daar zitten j we dik in de textiei Eerlijk is eerlijk, dus spreker, die het bestuur altijd zó organen die zijn aangewezen behoort ook met tegen n aar met elkaar moeten Kroon zal er wel voor zorgen, dat het wetenschappelijk element voldoende in de S.E.R. is vertegenwoordigd. De Stichting van de Landbouw heeft reeds een ontwerp voor een algemene maatregel van bestuur opgesteld en zich dat zó gedachtEr komen een Landelijk Landbouwschap en gewestelijke of pro vinciale Landbouwschappen onder welke laatste de Districtsraden staan die weer Districtscommissies kunnen instellen. Het Landbouwschap zal bestaan uit hoofd afdelingen en afdelingen, zodat het ge hele geval zal zijn een horizontaal or gaan of Bedrijfschap van de Landbouw. De S.E.R. evenwel is afgestapt van de Gewestelijke Landbouwschappen, en wil daarvoor in de plaats hebben Landbouw raden, ongeveer samenvallend met de provinciale grenzen. De opbouw van de Landbouw schappen. kunnen j niet in de stad wanneer ze geen speciale Inderdaad, het is koud vrienden, maar toch, er zit iets plezierigs in deze kou, het prikkelt onze energie, we lopen met wet, zoals de Friesche Mij. wil, knigen meer elastiek in de botten, ook al zitten ze wettelijke bevoegdheden Daar zitten we dik ln de textleL Eerlijk is eerlijk, wel gevaren in voor de landbouw (poli- we rjepen hedenmorgen in alle toonaar- I tieke haarkloverijen) maar voor spr. is den wat het koud”, maar we werden I 1-«yattaAv* an rio nnncö. nog lang i quenties ervan zo zwaar wegen dat I [de Mij. haar standpunt zou moeten wij- De begroting voor 1953 werd vastge- zigen. /7CC.C0 1- -I Gevraagd kan worden waar in het an- var.gst en uligaaf met een post onvoor- j dere geval de invloed blijft van het be- 53 [drijfsleven. Kunnen de Friese boeren dan De rekening over 1953 zal worden ge- nog wel zelfstandig maatregelen ^nemen? Loénga en F Santema en M. Lootsma, te in de^ knel. De Gewestelijke JLandbouw- Scharnegoutum. Nadat de titer S. v. d. Wier Alberda het heid. Al zijn wensen en adviezen moeten door de neer P de Boer opgemaakte ver- in het Landbouwschap besproken wor- Dag van de vergadering der Friesche Mij. den. Dit zijn wel de kardinale bezwaren te Leeuwarden hao uitgebracht, werd besloten in de loop van deze winter (om streek.! Februari) wederom een culturele bijeenkomst te houden. Hier zal de film van het eeuwfeest worden gedraaid ter wijl het bestuur voor de aanvulling van: het programma rekening zal houden met de suggesties die hiervoor uit de ver gadering kwamen. z

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2