Ongeslagen record van Haarlem loopt gevaar KINDERVERPLEGING IS ONMISBAAR Huiseigenaren pleitten voor huurverhoging BUITENLANDS OVERZICHT L—- L heerl'J'^J U blijft kalm en l VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD’’ DERDE BLAD Een blijvend bexit! Bioscoopnieuws verbroken Doch gezinsverband moet dan worden gezonde Collecte gezamenlijke militaire fondsen Fa. H. DE JONG Neem een doos echte VAL DA PAST iLLES VOOR UW HOEST Bridge Saarkwestie veroorzaakt opwinding in W.-Duitsland doelingen van het Westen versterken. Militair zal dat Westen dus voorlopig op zich zelf aangewezen zijn. De Turken, die moeite hebben gedaan om de Arabi sche staten te winnen voor militaire sa menwerking met het Westen, hebben dat nog pas ervaren en zich er over be klaagd ook. De Arabische staten wilden niet, maar misschien kan hun houding nog wijziging ondergaan als de geschil len tussen Engeland en Egypte worden vereffend waarop een kans is waar na laatstgenoemd land misschien voor militaire samenwerking iets zou vo-len, anders is ook geen oplossing der Suez- kanaal-kwestie denkbaar. De Amerika nen achten het We^'n ook militair ster ker geworden door de grote overwinning door maarschalk Papagos in de Griekse verkiezingen behaald. Zijn partij, de Hel leense bond heeft een enorme meerder heid in het parlement verworven. De verslagen regering PiastirasVenizelos had het niet zo gek gedam maar aan de in het land heersende corruptie toch geen eind kunnen maken. Papagos heeft be loofd dat wel te zullen doen en rekent in vier jaar orde op zaken te kunnen stel len Men schrijft hem dictatoriale neigin gen toe, dat zal moeten blijken uit zijn bewind. Maar de Amerikanen hadden, in tegenstelling met de Griekse koning, Pa pagos al lang aan het hoofd van de zaken wil’en hebben, omdat ze hem een krach tige figuur achten en een militair van niet geringe verdiensten. Ten slotte: er is uitgelekt dat de Amerikanen een proef hebben genomen met een klein water- stofbommetje, waardoor een eiland in de Zuidzee schijnt „gesmolten” te zijn en aardbevingen en vloedgolven ontstonden. De Amerikaanse regering zegt dat dit geneim niet had behoren uit te lekken, maar het is niet onmogelijk dat ze het t' ch plezierig vindt dat de Russen iets er van horen en de Engelsen, die immers pas ook iecs hebben onthuld over bun geslaagde proeven met atoomwapens. In- tissen blij’t de Amerikaanse militaire leiding gekant tegen de Engelse denk- ’oee’den om de Westerse defensie vooral te baseren op atoom, en derg. wapenen. D< ze denkbeelden willen de Europese partners wel aan omdat ze minder geid en mansenappen zouden kosten, maar vol gens Amerikaanse, en ook wel andere ci skundigeu zou men op deze wijze de opmars van een groot Russisch leger toch niet kunnen verhinderen. (1 With a song in my heart. De gevierde zangeres in een De reserves. Zaterdagmiddagcompe title. Advertintie L M. „Slechte kinderen zijn er niet.” ging leidt namelijk tot bezuiniging door Advertentie Van de 10 millioen inwoners, die ons Ingez. Mededeling Haar optreden voor de gewonde militai ren slaat bij het publiek even goed in als het dat moet hebben gedaan voor de soldaten. Er zijn enkele voortreffelijke figuren in haar nabijheid: de verpleeg ster Clancy, prima gespeeld door Thelma Ritter en de verlegen parachutist (Ro- ber Wagner). De regie van Walter Lang is uitstekend en hij wist een film te ma ken met een hart Als bijzonderheid ver melden wij nog, dat de songs, het zijn er niet minder dan 18, worden gezongen door Jane F roman zelf. In eigen omgeving. Ook bezochten wjj een Protestants- Christeljjk tehuis voor psychopathen. De directeur van dit tehuis gaat er van uit. dat de kinderen zo lang mogelijk in het gezin dienen te blijven; alleen als er zo geen kans op verbetering is, is interne Belangrijk treffen in Sneek. Voor de tweede klas is deze keer een belangwekkend programma vastgesteld. In Groningen vecht F.V.V voor zijn laatste kans tegen leider Oosterparkers verpleging de aangewezen weg. „Breng stadskinderen niet ergens ver weg naar buiten, want daar aarden ze niet. Laat de eigenaren en daardoor tot vergroting van de werkloosheid. Meer gevaren. Er dreigen echter meer gevaren. In de Staatscommissie v. d. Berg is betoogd, dat huizen die een zeker aantal jaren oud zijn, afgeschreven zijn. Heeft de Overheid die huizen nodig dan kunnen ze dus zonder schadevergoeding gevor derd worden. Dat kan echter tot vele misbruiken leiden en houdt grote geva ren voor de eigenaren in. Daarom is het van groot belang dat zoveel mogelijk huiseigenaren bij de Bond zijn aangeslo ten. Thans telt deze reeds 18000 leden maar er zijn ook nog 18000 ongeorgani seerden. Ieder lid zij daarom propagan dist voor uitbreiding van ledental He laas echter hebben de meeste eigenaren niet zoveel voor hun eigen belangen over als de arbeiders. Wat die in een maand voor him vakbond betalen, betalen de huiseigenaren nog In geen jaar. Spr. wees vervolgens op de toestanden in Frankrijk en België. In Frankrijk zijn de huren nimmer verhoogd maar de hui zen zijn schromelijk verwaarloosd en de woningnood is er groot. In België daar entegen heeft men de huren na de oor log direct met 150 verhoogd en daar is nu practisch geen woningnood meer. Die kant moet het hier ook uit, waarbij tevens meer vrijheid aan de particuliere bouwnijverheid moet worden gegeven. Het is van groot belang, dat er weer een gezonde verhouding komt tussen huren en bouwprijzen. Het beste der betera horlogesl 2.873 2.798 2.727 2.478 2421 2.385 2.371 1.786 KRU1ZEBROEDERSTRAAT 79 SNEEK TELEFOON 2791 Advertentie I. M. gem. 3.032 2.816 2.603 2.421 2.365 2.261 2.254 2.245 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. In deze afdeling is de wedstrijd O.N.S. Blauw Wit ’34 afgevoerd, zodat er drie wedstrijden overblijven. De leiders be hoeven zich geen zorgen te maken, want zowel de Leeuw. Zwaluwen als de Hark. Boys krijgen resp. aan Makkura thuis en Q.V.C. uit een zacht eitje. Blijft over Delfstrahuizen—Heeg. Hier is vóórspellen een hachelijke onderneming. De Heger en in onze stad komt bij het duel tussen LSC en M.S.C. de mderste plaats in het geding. Voor onze stadgenoten staat er veel op het spel. Door een nederlaag zou onze oudste Sneker club m een hache lijke positie komen, maar het wil ons niet aan, dat ze het zover zal laten komen. M. a. w. we verwachten een kleine zege voor L.S.C. Houtigehage blijft in ieder geval in de buurt van de onderste plaats hangen, want de uitwedstrijd tegen Hoo- gezand zullen de „Hagenaars” wel ver liezen. Velocitas zou bij een nieuwe ne derlaag tegen F.V.C. ook lelijk in het gedrang komen en als G.R.C. uit tegen Zwaagwestelnde verliest kan de combi natie alle hoop wel laten varen. Jammer is dat Nicator en Friesland niet spelen. Nu wordt de regelmaat direct weer ver stoord. Om meer dan één reden is dit een sym pathieke muziekfilm: wij zien er in hoe de Amerikaanse zangeres Jane Froman door een vliegongeluk een ernstige ver wonding aan het beer krijgt, maar des ondanks, zittend in een stoel en later zich voortbewegend op krukken, blijft zingen. Er was heel wat moed en zelf overwinning voor nodig om dit te be reiken en de film vertelt het Susan Hay- blijken. E.D.O. en Ensched. Boys zweven met zes punten in de onderste helft, zo dat in hun duel in Haarlem wel fel om de punten gestreden zal worden. Ook V.S.V. en Zwolse Boys stellen resp. thuis tegen Wageningen en uit tegen Heracles natuurlijk alles In het werk hun schamel puntenbezit te vergroten. Of dit beide gelukt is twijfelachtig. Alleen V.S.V. heeft een behoorlijke kans. Zware strijd voor de kopploegen. In de kopgroep van de derde klas kan het Zondag wel eens rommelen. De lei ders krijgen het zwaar. Rood Geel bijv, moet naar Olyphia, dat ook nog aspiraties heeft en in Sneek raken Black Boys en Steenwijk met elkaar slaags. In beide ge vallen is van het resultaat weinig te zeg gen. De andere gegadigden trekken er op uit. Ogenschijnlijk hebben De Kooi en H.Z.C. het gemakkelijker, omdat ze te gen laag geplaatsten binnen de lijnen ko men, maar G.A.V.C. en Tijnje hebben op eigen veld al eens vaker voor een verras sing gezorgd. Voor beide wordt het dus oppassen. Bij HarlingenD.O.G. en Lem merBergum hebben de thuisclubs de beste kansen. Het programma voor de reserveklassen biedt de „Sneek”-reserves een prettig vooruitzicht. Sneek 2 moet ook aan de Lemmerweg van Zwaagwesteinde 2 kun nen winnen en Sneek 3 kan het bezoe- I kende M.S.C. 2 aan. L.S.C. 2 daarentegen zal het uit tegen Leeuwarden 3 wel niet kunnen bolwerken. In de derby F.V.C. 2 Frisia 2 zijn de gasten favoriet. Voor de res. 3e klas moet L.S.C. 3 een bezoek brengen aan Nicator 2. Dat wordt een zwaar karweitje voor de blauwwitten 1 De Vereniging van Huis- en Grond eigenaren alhier hield Dinsdagavond on der leiding van de heer E. W. Schaap een vergadering in Restaurant Piso. De heer A. Kamminga, Bondsadministra- teur te Groningen, sprak hierin over de noodzaak van huurverhoging. Spr. memoreerde de toestand van voor de oorlog, toen een huiseigenaar een on willige huurder de huur kon opzeggen en hem uit het huis laten zetten en schetste daarna het tot standkomen van het Huur- beschermingsbesluit in 1940 en de huur- stop in 1941. Alle verenigingen werd°n bovendien gedwongen zich bij de Neder landse Bond aan te sluiten wat tot ge volg had dat legio verenigingen werden opgeheven. Na de oorlog moest sprekers bond daarom opnieuw worden opgerioht. Toen kwamen ook de Huuradvies-com- mlssies, maar in Friesland is in deze commissie slechts één van de door de Bond gestelde candidaten opgenomen. De Bond heeft direct geprotesteerd tegen de huurstop. Deze is funest en de regering werd er op gewezen, dat een terugslag op de bouwnijverheid er het gevolg van is. De regering heeft zich echter niets van dit protest aangetrok ken. Prof. Tinbergen evenwel heeft het op het in 1947 gehouden congres van de Bond een grote onbillijkheid genoemd, dat uitsluitend de huiseigenaren de las ten van de economische toestand moe ten dragen. Hij achtte het billijk dat ook de huurders een gedeele voor hun reke ning nemen. Vele kamerleden en zelfs een minister waren op dit congres aan wezig, maar de huurverhoging kwam niet. In een volgend congres achtten de beide deskundige inleiders een verhoging van 65 noodzakelijk, maar wederom werd geen succes bereikt. Totdat de 15 verhoging kwam. In de 2e Kamer werd gepleit voor 20 maar de minis ter voor Wederopbouw en Volkshuisves ting dreigde het gehele wetsontwerp te zullen intrekken als daartoe besloten mocht worden en de Kamer accepteerde de 15 Doordat hierdoor de 5 ver hoging voor iedere medebewoner ver viel, gingen meerdere eigenaars zelfs achteruit in de huuropbrengst. Kort voor zijn aftreden heeft Minister In 't Veld echter toegegfeven dat de huren minstens 45 omhoog moeten. De Bond is het daar volkomen mee eens en wenst bovendien 5 verhoging voor iedere Maandag 1.1. had de vijfde en laatste onderlinge wedstrijd van de eerste serie, die de afd. Sneek van de Ned. Bridge oudste meisje van 13 jaar Hoe moeten de kinderen, die hier in Amersfoort verzorgd worden, ooit naar huls terug? Dikwijls vragen moeders haar kinderen terug, maar zij voldoen meestal niet aan de eisen om haar kin deren een behoorlijke opvoeding te geven. Er is een groot hiaat: de kinde ren voedt men op, doch de ouders niet Het gezin in zijn geheel moet eigenlijk heropgevoed worden. Waar de dag nacht is Anderzijds is het te betwijfelen of door i politieke inmenging der Ver. Naties in dergelijke kwesties wel veel is te berei- ken. Deze werkt vaak averechts, de po gingen in de V. N. gedaan om zich te bemoeien zowel met de Zuid-Afrikaanse als de Tunesische en Marokkaanse kwes ties wijzen daarop; zowel de Z.-Afrikaan- se als de Franse regering hebben een der gelijke inmenging zeer beslist van de hand gewezen, ofschoon bijv, niet min der dan 41 van de 60 leden der Ver. Na ties zich voor inmenging in de Z.-Afri- kaanse rassenkwestie verklaarden. De Aziatische, Arabische en Z.-Amerikaanse landen vormden hier één groot blok, dat dan nog gesteund werd door enkele Wes telijke landen. Dat grote blok kwam na tuurlijk niet toevallig tot stand, het is een verzameling van die landen, welke ten achter gebleven zijn in de ontwik keling van hun welstand en die dat wij ten aan koloniale overheersing in een of andere vorm door de andere landen, het zij in het heden of het verleden. Het zegt in dezen wat, dat het gemiddelde inko men in Azië volgens de ambassadeur van India in Nederland, 200 gulden per jaar is, terwijl het in Engeland 2000 en in de Ver. Staten 4000 gulden is. Het is wel duidelijk dat de weg naar verzoening alleen maar kan gevonden worden door te trachten deze verschillen op te hef fen, door een grootse poging van het Westen de economisch achterlijke volken op onbaatzuchtige wijze bij te staan in de ontwikkeling van hun welvaart, zon der daarbij te eisen dat ze als tegen prestatie ook de zijde van het Westen zullen kiezen in de strijd tegen het Rus sische imperialisme en communisme. Zo’n eis zou slechts het wantrouwen in de be- zij zien dat dit het beste Is voor hun kind. Wat b.v. te zeggen van een moeder, die baar kind op een po met kokend water zette, alleen maar omdat het rood haar heeft? Het gebeurde in Juni en nu is het kind na operaties en ver dere narigheid eindelijk zo goed als her steld. Maar van de schok herstelt het nog niet En dan de ouders, die niets anders doen dan ruzie met elkaar maken in het bijzijn van hun kinderen, die zich tegen over elkaar misdragen of gaan schei den Men kan zulke verwaarloosde kinderen wel uit het gezin wegrukken, maar wat krijgen ze er voor in de plaats? In één van de tehuizen van de Stich ting „De Opbouw”, het tehuis „De Snoekheuvel” te Amersfoort, is men nu ook overgegaan tot een experiment, dat alle aandacht verdient. De 40 kinderen in dit tehuis worden niet ingedeeld in groepen aar de leeftijd en naar het ge slacht, doch vormen vier groepen waar in alle leeftijden (van 2 tot 20 jaar) zijn vertegenwoordigd, zowel jongens als meisjes. Op deze manier wil men het gezin na bootsen; broertjes en zusjes worden zo veel mogelijk bij elkaar in één groep ge plaatst. De ervaringen met dit experiment zijn tot dusver gunstig. Het is aardig te zien hoe de groten voor de kleinen zor gen en de kleinen gehecht zijn aan de groten In één van de groepen zijn twee meis jes, van wie de moeder naar een inrich ting moest en de vader in een gevange- Bond organiseert, plaats. De einduitslag van deze serie wedstrijden is als volgt: Groep A: dr. UbbinkVelleman Braamv. d. Veen v. Bruggen—Posthuma Mant je Dij khuis—Haga MonsmaRouffaer BootMevr. Dubois DormaarPostma Echtpaar Vrolijk Groep B: Echtpaar Boersma BronZandstra Echtpaar Lokkerbol RuiterVisser Echtpaar Van Hettema LigthartJ edelo Dames UbbinkVeldman Mevr. AbelnVeldman Groep C: Mevr. BeerendsZandstra JanssensMej. Japenga Echtpaar Kromhout v. d. Meer De Jong—Mevr. Rouffaer Mevr. Bronv. d. Ley Mevr. FaberRepko Echtpaar Looper DuboisMej. Schmidt Het ligt In de bedoeling de PLAK EEN MAAND KINDERZEGELS De kinderpostzegels ten bate van het zwakke en misdeelde kind zijn er weer! Met ingang van Zaterdag 15 No vember is de nieuwe serie van deze zegels geldig. Bij schoolkinderen bestelde zegels worden thuis bezorgd en de zegels zijn tevens verkrijgbaar aan de postkantoren. Men weet het: voor iedere zegel geldt een opslag en dit extra be dragje köïnt ten goede van de ge zamenlijke verenigingen op het ge bied van de kinderzorg, verenigin gen van alle gezindten. Tevens worden er prentbriefkaar ten „Voor het Kind” verkocht. Op een tweedaagse persexcursie heeft de Stichting „Voor het Kind” laten zien waar de op brengst van de actie zoal aan be steed wordt. Het vorige seizoen bracht deze actie 850.000.op, maar als men ziet hoe onnoemelijk veel kinderen extra zorg moeten hebben, terwijl bijna alle tehuizen voortdurend met gebrek aan geld te kampen hebben, wenst men niets liever, dan dat deze nieuwe actie een nog beter resultaat zal opleveren! Er zijn gelukkig veel gezonde kinde ren met liefhebbende ouders en met een goed tehuis in de ouderlijke woning. Maar er zijn ook tienduizenden kin deren die door een of andere oorzaak niet krijgen wat hun toekomt, kinderen die door de ouders worden verwaarloosd of zelfs mishandeld, kinderen die gees telijk het tempo van het normale kind niet kunnen volgen, kinderen die op de verkeerde weg zijn geraakt en kinderen die kwijnen als plantjes in de dorre woestijn. Voor al deze achterlijke, zieke of ver waarloosde jongens en meisjes staan te huizen open, waar ze met liefde en zorg worden opgenomen. Wij waren in de gelegenheid enkele van deze tehuizen te bezoeken en in drukken over dit werk op te doen. Het gebeurt herhaaldeljjk, dat ouders uit de ouderlijke macht worden ontzet, De rechter gaat daartoe niet zo gauw over, want een kind behóórt bij zj]n ouders en is aan eigen omgeving ge hecht, maar als men hoort tot welke ernstige misdragingen sommige ouders kunnen komen, begrijpt men wel, dat er kinderen van de ouders moeten worden afgenomen. Er zijn trouwens ook ouders, die hun kind vrijwillig afstaan omdat „wire-recorder” worden radioprogram- Naar wij vernemen zullen de gezamen lijke militai - fondsen op Dinsdag 25 November as. hun jaarlijkse collecte te Sneek houden. Deze fondsen zijn: het fonds 1815 voor oud-militairen en nage laten betrekkingen, de Kon. Nationale Vereniging tot Steun aan Miliciens „Sta- miel”, de ver. „Ereschuld en Dankbaar heid”, het Karei Doormanfonds, de Prins Bernhard Stichting en de Stichting „Het van Weerden Poelman fonds”. Al deze fondsen veilen'- in een of andere vorm steun aan nagelaten betrekkingen van ge sneuvelde militairen in 1940 en volgende jaren, aan verminkte militairen, mobili- satie-slachtoffers, slachtoffers van mili taire rampen in vredestijd; ze helpen mi liciens, die tengevolge van hun dienst plicht bijzonder nadeel hebben onder vonden en eventueel hun nagelaten betrekkingen enz. enz. Gezien de aard van het werk dezer fondsen, en de zware eisen welke aan hun financiën worden gesteld, bevelen wij deze collecte van harte aan. In het comité voor Friesland hebben zowel de Commissaris der Ko ningin als de burgemeesters van alle ge meenten zitting. Dat deze collecte zich in een groeiende belangstelling van het Ne derlandse volk mag verheugen blijkt wel uit het feit dat alle grote steden dit jaar hogere opbrengsten rapporteren dan ver. leden jaar, Amsterdam maakte een sprong van 19000 tot 26000. land telt, zijn er ruim 400.000 geestelijk onvolwaardig en of 50.000 zijn zwaar imbeciel of Idioot. In huize „Assisië” te Udenhout (Nrd.- Brabant) zijn 650 geestelijk onvolwaar dige en zwakzinnige jongens onderge bracht. Veertig Franciscaner broeders, bijge staan door 25 verplegers en 50 man per soneel, trachten met oneindig geduld de jongens nog wat bij te brengen. In rui me, moderne schoollokalen krijgt ieder patiëntje individueel onderwijs en in de grote werkplaats staan de oudere pu pillen bij weefgetouwen en spin-machi nes. De genezingskansen voor deze zwak zinnigen zijn uiterst gering, zo vertelt de geneesheer-directeur. Het aantal pn- volwaardigen neemt toe en er is een te kort aan onderdak, schoollokalen en werkplaatsen. Van alles wordt er voor deze jongens, die geestelijk zo afgesloten zijn van de maatschappij, gedaan. Eén van de enthousiaste broeders houdt al bijna 25 jaar een leerlingenorkest in stand, dat keurig in de maat marsen en walsen speelt. Er worden films vertoond en met een jongens zijn vermoedelijk sterker, maar een uitwedstrijd tegen Delfstrahuizen be hoort altijd tot de lastigste opgaven. Het zou ons daarom niet verwonderen als de gasten een veer lieten. Er is van een paar kwesties, welke op het ogenblik zeer actueel zijn, niet zo veel nieuws te vertellen. De ene is het Saarland, welk gebied dezer dagen nog eens nadrukkelijk door een W.-Duits minister opgeëist is als even onver vreemdbaar van het Duitse rijk, als het land dat ten oosten van d Oder-Neisse grens aan Duitsland is ontnomen. Hij stelde daarmede de Saarkwestie tussen W.-Duitsland en Frankrijk zeer scherp, maar door het gebied door de Russen aan de Duitsers ontnomen daarbij in één adem ie ritmen, vestigde hij ook nog eens do aandacht op het bezwaar van de Europese defensiegemeenschap, nl dat Duitsland daarin een zo sterk overwicht krijgt dat tet zijn partners zou kunnen meeslepen in een oorlog om de in het Oosten verlo’er gegare gebieden. Waar om het r.ude dringend nodig is dat W.- Duitsland in de veel ruimere Atlantische gemeenschap wordt opgenomen, waarin het partners als Amerika en Engeland heeft en er geen sprake kan zijn van een Duits- overwicht. Overigens zij wat de Saarkwestie betreft nog vermeld dat op 30 November in het Saarland de par lementsverkiezingen plaats hebben. Zoals bekend kunnen de Duitsgezinde partijen er niet aan meedoen, van uit het Duitse vaderland wordt daarom de Saarlanders geadviseerd niet aan de stemming deel te nemen of blanco te stemmen. Misschien dat we daardoor na 30 November ook enigszins een indruk zullen krijgen van de mate waarin Bonn de landgenoten in het Saargebied nog onder de duim heeft. Op allerlei wijze wordt in West-Duitsland en te Bonn betoogd tegen de houding van Frankrijk en de regering van het Saar land, welke ondemocratisch wordt ge noemd. De opwinding zal nog wel stij gen en doet de gehele verhouding Bonn Parijs geen goed. Van de Koreaanse kwestie, welke het onderwerp was van allerlei overleg in de kringen der Ver. Naties, is geen bijzonders te melden, of het moest zijn dat de intrede van de vorstperiode de operaties op het oorlogs- terrein zelve, welke bestonden uit een ogenschijnlük doelloos, maar zeer bloe dig gevecht om wat heuveltoppen, tot stilstand heeft gebracht. In de commissie vergaderingen van de assemblee der Ver. Naties is cok de Zuid-Afrikaanse rassenpolitiek aan de orde geweest Er was eigenlijk geen goed woord voor Ma- lans politiek, zij werd ook door de Ne derlandse afgevaardigde gecritiseerd. Met dat al was er toch voorzichtigheid bij de Westelijke landen, zelfs de Ver. Staten, die zoals bekend, er voor waren dat deze zaak in de Ver. Naties werd behandeld tal van blanke naties waren van oor deel dat het hief een binnenlandse aan gelegenheid van Zuid-Afrika betrof voelden toch niets voor een commissie van onderzoek, maar slechte beroep op alle leden-staten Z.-Afrika zou niet speciaal genoemd worden om hun politiek te baseren op de rech ten van de mens. Dit is een idee aan de hand gedaan door de Scandinavische landen en een zeer onschuldig idee ook! Intussen heeft de Z.-Afrikaanse premier zich neergelegd bij de beslissing van het Zuid-Afrikaanse Hof van Appèl dat het door hem ingestelde hoge parlementaire hof onwettig is. Malan had dit parle mentaire hof het toetsingsrecht inzake de apartheidswetten willen geven, nadat het Zuid-Afrikaanse Hooggerechtshof deze wetten ongrondwettig had verklaard. De Z.-Afrikaanse premier vertrouwt er op dat hij volgend jaar b” de algemene verkiezingen een zo grote meerderheid zal verwerven, dat hij de souvereiniteit van het parlement, zoals hjj zegt, dan niet meer gehinderd door rechterlijke uitspraken, boven elke twijfel zal kun nen verheffen. Dat betekent dus dat hij ondanks alle verzet der gekleurde bevol king toch, zij het langs parlementaire weg, zijn politiek wil voortzetten. Een gevaarlijke politiek, niet alleen voor Zuid-Afrika, maar voor geheel dat we relddeel. Bijna overal daar is de bevol king in beweging gekomen tegen de blanke overheersing, men denke hierbij zowel aan Marokko en Tunis als aan Kenya en Tanganyika (Mau Mau bewe ging). De blanken kunnen Afrika om de betekenis van dit werelddeel voor de wereld-economie niet missen, de inheem se bevolking is niet rijp om de leiding over te nemen zo ergens dan moet hier dus gestreefd worden naar een ver zoening. De politiek van Malan gaat echter precies in tegenovergestelde rich ting. stadskinderen midden in de stad wer ken”, zo is het devies hier. Ook dit tehuis krijgt ieder jaar een verrassing in de vorm van een gedeelte van de postzegelopbrengst. Dit geld wordt dankbaar en nuttig besteed. Het zwakke kind is ook een onderdeel van de kinderzorg, een voornaam onder deel. Wij kregen een indruk van wat er allemaal voor het zwakke kind gedaan wordt op het herstellingsoord te Oost- voorne van het „Centraal Genootschap”. Het Centraal Genootschap ondervindt veel steun van de 570 plaatselijke afde lingen, men ontvangt subsidies en de ouders van de verpleegde kinderen dra gen bij naar draagkracht, doch het is altijd weer woekeren met de middelen en het particuliere Initiatief moet de te korten zien aan te vullen. Opvallend is daarbij, dat het aantal leden in de plat telandsgemeenten naar verhouding veel groter is dan in de grote steden. Zo helpt men in tehuizen in alle delen van het land de lichamelijk of geestelijk zwakke kinderen, ieder tehuis op zijn terrein. Door kinderpostzegels te plak ken (één maand lang, liefst!) steunt medebewoner. Uitblijven van de verbo men al dit werk. voor een Deze paters in „Assisië” werken voor het kind uit roeping en dezelfde geest drift voor de goede zaak, het zichzelf wegcijferen terwille van het misdeelde kind, vonden wij ook in de andere te huizen In ’s-Hertogenbosch staat een te huis voor werkende meisjes. Voor velen van deze meisjes is het een weelde om in een bed te slapen. De meisjes zijn overdag in betrekking bij zorgvuldig uit gekozen mevrouwen. Een gedeelte van het verdiende geld gaat op een spaar bankboekje. De meisjes, 45 in getal, eten ’s middags en ’s avonds thuis en slapen ook in het tehuis. Met grote geestkracht leidt de directrice deze gemeenschap. Krijgt een meisje verkering, dan wordt het gezin van de jongen ingeschakeld, nis zit wegens misdragingen met het „Als ze een behoorlijke jongen krijgen, zijn ze gered”, zegt de directrice en ook zegt ze: „Slechte kinderen zijn er niet; de omgeving maakt de mens,” Er is ook een meisje, dat verlamd is en dat twee keer per dag naar en van de naaischool moet worden vervoerd. W.Z.S. speelt weer thuis. Zuidersportparkbewoners blijven weer thuis. Voor hen staat de thuiswed strijd tegen R.E.S. op het programma. Het treffen tussen deze oude rivalen kan in teressant worden, maar zal wel in het voordeel van de thuisclub eindigen. Die dan haar mooie positie andermaal zou versterken. M.K.V. zien we in Bolsward van C.A.B. winnen, doch bij FrisoBak huizen is het krachtsverschil zo gering dat we ons liever van een voorspelling onthouden. Freno tenslotte wint thuis van Akkrum. Van de vjjf en zestig eerste klussers in ons landje is Haarlem de enige, die nog geen wedstrijd verloren heeft. Het is echter de vraag of de Haarlemmers dit fraaie record Zondag te Arnhem kunnen handhaven. Voor elke club is de reis naar Vitesse al een zware gang en als men dan bovendien nog een repu tatie te verspelen heeft, moet men dub bel op zjjn tellen passen. Heerenveen zou bij een nederlaag van Odenthal’s club zijde spinnen, want het is niet aan te nemen dat Blauw Wit de Frie se zegetocht zal stuiten, maar de voor sprong van Abe’s ploeg op Enschedé zal door de te verwachten zege van deze club op Go Ahead tot twee punten be perkt blijven. Wel is het waarschijnlijk dat de kloof tussen de leider en het door twee nederlagen wreed van de troon ge stoten Stormvogels wijder wordt De IJmuidenaren gaan naar A.G.O.V.V. en dat wordt een harde dobber. Interessante wedstrijden in deze afdeling zijn ook die tussen D.W.S. en Leeuwarden in Amster dam en Be Quick en Elinkwijk in Gro ningen. Als de Groningers spoedig uit de gevaarlijke zóne vandaan willen, moeten zij van deze tegenstander winnen. Dat geldt trouwens ook voor Achilles, dat *t Gooi op bezoek krijgt. Weinig verandering. R.C.H. is in Afdeling A vier punten op zijn belagers voor en hoewel het tegen De Volewijckers wel even moet oppas sen, geloven we toch niet dat er iets van deze kostbare voorsprong verloren gaat. Maar groter zal -e ook wel niet worden, want D.O.S. moet thuis van Sneek kun nen winnen en Ajax kan op eigen veld N.E.C. er onder houden. Al zal dit meer moeite kosten. Bij de overige wedstrijden in deze klas zien de spelers met angst naar de onderste plaatsen. Frisia zit na de nederlaag tegen Sneek het meest in het nauw en ook Zondag zit er weinig perspectief in voor de Leeuwarders, j G.V.A.V. zal op Cambuur wel de sterkste ward speelt de rol van Jane Froman, I thans nog een gevierde zangeres in j Amerika, en zij doet dit bijzonder goed, i 2.627 2578 2566 2.407 2.476 2.435 2.426 2.409 volgende serie van 5 wedstrijden te doen spelen in vier groepen. De leden, die aan de eer ste serie niet hebben mee gedaan als mede de nieuwe leden wordt verzocht zich voor 29 Nov. a.s. schriftelijk op te geven aan de heer Rouffaer, Kanaalstraat 4, voor de tweede serie, die 1 Dec. a.s. begint. We vernemen nog, dat de vier- tallen-competitie van het district Fries land a.s. Woensdag in Leeuwarden start. Geen huurbelasting. De Soc. Economische Raad heeft nu een commissie benoemd om de huurver hoging te bestuderen. In deze commissie waarin ook de Bondsvoorzitter zitting heeft, is gepleit voor een huurverho ging plus een huurbelasting. Op het laatste is de Bond echter tegen. Dat zou voor de huiseigenaren de doodsteek zijn. Ze hebben nog liever geen verhoging dan een huurbelasting. Thana echter is de verhoging weer tot April uitgesteld. Bjj de uitvoerige besprekingen die op deze inleiding volgden en waarbij ver schillende kwesties o.a. ook de wo ningtoewijzing aan de orde kwamen, werd de heer Kamminga ook gevraagd welke perspectieven er thans voor een huurverhoging zijn. Het antwoord luid de, dat alles binnenskamers behandeld wordt omdat de tegenwoordige minister veel geslotener is dan zijn voorganger. De bedoeling schijnt echter te zijn de huren met 30 te verhogen waarvan dan 20 gestort moet worden in een Huurvereveningsfonds waaruit de nieuw bouw bekostigd moet worden. Daar is de Bond echter op tegen en de meerderheid der politieke partijen is daarbij op zjjn hand. De Voorzitter trok tenslotte de con clusie, dat er vele moeilijkheden zijn. Zowel voor de verhuurders als voor de huurders en de regering. Hij hoopte evenwel dat alles op de duur voor elkaar zal komen en sloot daarna, met dank aan de spreker, de niet druk bebochte bijeenkomst. ma’s en eigen programma’s opgenomen en afgedraaid. De „wire-recorder” is er gekomen dank zij de postzegelactie „Voor het Kind” en ook konden daardoor muziek instrumenten, sportartikelen en spelbe- nodigdheden worden aangeschaft. Er wordt gymnastiek gedaan en er is zelfs een voetbalcompetitie In een van de zalen staan rijen witte bedjes, bedje naast bedje. Daar liggen en zitten kinderen in, de lieve ganse dag. Het zijn kinderen, die niets kunnen, zelfs nog niet lopen. Voor hen is de dag ge lijk de nacht en morgen precies als gis teren. Zij herkennen zelfs hun ouders niet, als die op bezoek komen.... Wat er voor hen gedaan kan worden, wordt er gedaan en ook daarvoor is veel geld nodig. thans nog

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 9