Beroep op offervaardigheid en burgerzin Swalkje troch it Fryske fjild Kunst aan AllenHAYDN KWARTET Jaarvergadering Buurtver. „Maple Leaf Trainingfonds-commissie Voetbalvereniging Snaek Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST \le Jaargang No. 94 Speeltuin Sperkhem Zakennieuws In moai sukses De strijd over notariële acte in het Fries Het rijdend P.T.T. kantoor morgen, Dinsdag, hier Benoemd oud-plsatsgenoot Herv. Vrouwenver. Oudega hield verkoopavond Hersenschudding door val Kerknieuws Redactie-adres: KL3INZANÜ 7 Telef. 2872 Twee doden bij auto-ongeluk T. STRAATSMA: Het Vissertje van Sneek Geslaagd Nog goed afgelopen Dinsdag 25 November 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verduistering van 34000 Woudsend moet weer een ijsbaan hebben Chr. Vr. Bond Heeg De dempingsplannen Uitvaart Doekle Terpstra Burgerlijke Stand Kaatsver. Lyts Bigjin Filmavond Werving van vrijwilligers voor Bescherming Bevolking begint over twee maanden. I Redacteur L. KIEZEBRINK Werving in de gemeenten. Materiaal in overvloed. P. Z. Nadruk verboden. L. G. J» '■n i Kantonrechter licht zijn stand punt toe. Ruim 200.000 vrijwilligers nodig. Het rijdend P.T.T.-kantoor, dat in ver band met de klnderpostzegelactie door ons land trekt, is morgen. Dinsdag 25 November, hier op het Waagpleln. Het zal geopend zijn van 9 tot 5 uur voor de verkoop van kinderpostzegels enz. Ook aangetekende stu-ken en luchtpost kun nen worden aangeboden en worden van een speciaal stempel voorzien. OUDEGA. De door de Herv. Vrouwen ver. alhier gehouden verkoopavond heeft bijna ƒ400 opgebracht. HEEG. Donderdagmiddag viel het 4- jarig dochtertje v-n bakker Y. Zijlstra door het luik van de meelzolder. De dokter constateerde een hersenschudding. OUDEGA (W.). Bij de gehouden stem ming is herkozen de heer A. v. d. Meer als ouderling en als diaken de heer A. v. d. Schoot. Nieuwe afdrukmaehine bij Obbema. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie s Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 et per mjn. Bij concreet (handelsodv.) iagar. Abonnementsprijs I 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Geld en materiaal en een goed opge zette organisatie zijn echter niet voldoen de. De bevolking zelf zal er voor moeten zorgen, dat de orisatie tot leven wordt gebracht Er zijn ruim 200.000 Nederland se mannen en vrouwen nodig om deze organisatie te maken tot een organisme, dat met succes de strijd tegen de gevol gen van luchtaanvallen in een eventuele oorlog kan aanbinden. Een ieder hoopt van harte, dat de vrede bewaard zal blij ven, maar het zou struisvogelpolitiek zijn, indien daarop vast zou worden gerekend. De voorlopige commissie voor het op richten van een speeltuin in het Sperk hem heeft van B. en W. bericht ontvan gen dat men met ngang van 1 April a.s gebruik mag maken van het perceel grond, liggende tussen hei Zuidersport- park en de toekomstige Prinses Wilhel- minastraat. De bedoeling van de commis sie is daar een speeltuin in te richten voor de kinderen van het Sperkhem, Woudvaartstraten, Oppenhuizerweg en de daarbij behorende straten. Men zal trach ten zoveel mogelijk leden te werven, en om de plannen te doen slagen rekent men op de volle medewerking van de bewo ners voor het in orde brengen van het terrein. Te zijner tijd hopen we hier nog wel nader op terug te komen. Op de provinciale tussen Nieuw- Kuijk en Drunen is een ernstig auto- ongeval gebeurd, waarvan de groothan delaar I. C. Mortier uit Waalwijk en zijn chauffeur, de heer J. Bruister, het slacht offer zijn geworden. Komende uit de richting Den Bosch reed de auto in volle vaart op een onder een lantaarn gepar keerde auto, "en achterop rijdende dienstbus van de B.B.A. kon een aanrij ding niet meer vermijden en reed boven op de luxe wagen. De beide inzittenden werden zeer ernstig gewond en zijn eni ge uren na aankomst in het grote zie kenhuis te Den Bosch, overleden. Zondag was de visclub „Assen en om streken” >n Sportcaté de Kroon op be zoek om vandaar uit hun wedstrijd om het Vissert’e van Sneek te beginnen. De heren hebben gevist in de omgeving van Wommels. toch de vangsten waren daar niet bijzonder groot. Ie prijswinnaar werd H. Mulder, 21 stuks, totaal gewicht 2025 gram; 2e. V. Wekema, 16 stuks, 1375 gram; 3e. H. Busecher. 13 stuks 1125 gram. Deze dagprijswi' uaars komen alle in het bezit van een speciaal daarvoor ontworpen hangertje, van het Vissertje vsn Sneek. IJLST. Geslaagd te ’s-Hertogenbosch voor de akte U (vrouwelijke handwer ken) onze vroegere plaatsgenote, mevr. P. BijlsmaMeint '.ma, thans te Emmen. OUDEGA (W.), 20 Nov. -leden slaagde onze dorpsgenoot M. Verbeek te Utrecht voor het examen zuivelmachinist. (P.B. N.AJ. HEEG. Geslaagd bij het P.B.N.A. te Utrecht voor het diploma zuivelmachinist de heer Y. Koopmans alhier. Bovengenoemde buurtvereniging kwam Donderdagavond in café-restaurant „On der de Linden” in jaarvergadering bijeen. De waarnemend voorzitter, de heer H. van Gunst, verheugde zich in zijn ope ningswoord er over dat de opkomst beter was dan vorige jaren, doch ze is toch nop lang niet als ’t bestuur wel zou wensen. Hij bracht dank aan zijn medebestuurs leden voor de vele opofferingen die zij zich hadden getroost om de belangen der ver. zo goed mogelijk te behartigen, en wel in ’t bijzonder aan mevr, de Vries Boomsma, die pro deo ’t toezicht op Js speeltuin uitoefent. De secretaris, de heer van Gunst, las daarna notulen en jaar verslag, welke werden goedgekeurd en waarvoor de opsteller dank werd ge bracht. De penningmeester, de heer T. Oostra, gaf een overzicht van de finan ciële toestand. Deze ble.k kerngezond te zijn. De kascommissie bestaande uit de heren S. Plat en P. Veltstra deelde bij monde van laatstgenoemde mede, dat zij de bescheiden van de penningmeester in orde hadden bevonden en zij de vergade ring voorstelden de heer Ocstra décharge te verlenen, waartoe werd besloten. Tot leden van de nieuwe kascommissie wer- De werkzaamheid van de organisatie van de B.B. zal in geen enkel opzicht een militair kara’ ‘er dragen. Het deelnemen aan deze organisatie is zoals Prof. Beel zeide niet alleen een uiting van naas tenliefde, van burenhulp en van offer vaardigheid, doch ook een uiting van burgerzin en burgerplicht. Het Neder landse volk houdt niet van ijdel vertoon. Het wil vrede, maar als deze niet kan bewaard blijven, aanvaardt we* de noodzaak gebiedt Daarom zien de Re gering en de Stichting Bevordering Be scherming Burgerbevolking de resultaten van de wervingsactie met groot vertrou wen tegemoet. Tijdens de voorbereiding van de organisatie der B.B. is immers duidelijk gebleken, dat men in brede la gen van de bevolking de noodzaak van deze organisatie inziet en bereid is zich voor het welslagen van het doel der B.B. in te zetten. NIJEZIJL. Vrijdagmiddag jl omstreeks vijf uur reden de zevenjarige Elisabeth van Berkum met haar vriendinnetje, de eveneens zevenjarige Grietje vaii der Kooij alhier of één fiets op de weg. Van uit tegengestelde richting naderde d heer Oord, veearts te Oudega met de auto. De meisjes die moeite hadden het evenwicht te bewaren, z enkten op het laatste moment ist voor de auto, zodat een botsing onvermijdelijk was. Beide meisjes schoten over de voorkap van wagen en vielen ieder aan een kant O’- de weg. Een t onder mag het heten dat geen der beide kinderen noemenswaardig letsel bekomen had. De fiets echter was gedeeltelijk vernield, in de auto zaten een paar lelijke deuken en een der lam pen was kapot. In de veorbereiding aldus minister Beel is thans een hc" ‘*r”>nt bereikt. De materiaalvoorziening is fors aange pakt Honderden brandspuiten zijn vrij wel gereed om de fabrieken te verlaten. Er wordt reeds lange tijd gewerkt aan de vervaardiging van een paar honderd duizend uniforme overalls en in maga zijnen liggen reeds enorme voorraden moderne gereedschappen opgeslagen, klaar voor de verzending naar alle delen van het land. In de Stafschool te Barneveld is een groot aantal leidinggevende functionaris sen en instructeurs opgeleid, die hun kennis over het gehele land zullen uit dragen. Binnenkort is de afkondiging te verwachten van een Algemene Maatregel van Bestuur, waarbij de rechtspositie van de vrijwilligers de beloning zowel als de sociale voorzieningen bij ziekte, onge val, overlijden, -aliditeit etc. tot in de finesses zal wo-den geregeld. SNEEKER NIEUWSBLAD Als verdacht van verduistering heeft de Haarlemse cherche aangehouden de 45-jarige Haarlemmer F. H. J, van be roep assurantieb -ger. De man was bij verscheidene maatschappijen werkzaam. In opdracht van deze maatschappijen moest hij op regelmatige tijden gelden incasseren voor verzekeringspremies en ook moest hij gelden uitbetalen. Het ge beurde dan, dat hij de by de verzekerden geïnde bedragen niet aan de maatschap- pijen afdroeg of dat hij uit te betalen gelden in zyn zak stopte. F. H. J. wordt er van verdacht, de laatste jaren een be drag van 34.000 te hebben verduisterd WOUDSEND. Dezer dagen werd in café de Watersport onder leiding van de heer F. Rünja de algemene ledenvergade ring gehouden van ijsclub Woudsend. Uit de verschillende verslagen bleek dat de vereniging zich in een roede welstand bevindt. De ontvangsten waren ƒ567,76. de uitgaven ƒ488.55, alzo een batig saldo van 79.21. De ver. telt 253 leden en 30 baanleJen. De vergadering betreurde al gemeen het prijsgeven van de ijsbaan in verband met de bouw van de nieuwe school. Ook gevoelde men dat er weer een andere ysbaan moet komen. In *t bij zonder voor een plaats als Woudsend door zijn slechte ligging met stroomga- ten enz. Voor ouders en opvoeders van de kinderen ligt hier een taak. Algemeen hoont men dan ak een spoedige oplos sing te kunnen vinden. Verder zal ge tracht worden een debatavond te organi seren over de kwestie van K-N.S.B. en de nieuwe bond. Bij - verloting warden de schaatsen gewonnen door L. G. Visser. HEEG. Dezer dagen hield de afd. Ned. Chr. Vrouwenbond te Heeg haar maan delijkse vergadering. De voorzitster open de met gebed, en liet een geestelijk lied zingen. Daarna rak mevr. J. Verhoe ven van Bolsward over :„De boer zonder God”. Het was een leerzame avond. Onder ’t motto ,,’t Is weer oké” orga niseerde bovengenoemde commissie Don derdag in ’t Gebouw voor Chr. Belan gen een bonte avond. Wat ’t programma betrof was 't inderdaad oké, maar ’t bezoek had veel groter moeten zijn om te kunnen spreken van een gunstig re sultaat voor het doel waarvoor deze ca- baret-avond was belegd. De zaal was nog niet voor de helft bezet. De voor zitter van de trainingscommissie, de heer H. Abma, sprak een kort openingswoord en begon met de droeve tijding mede te delen van het plotselinge overlijden van de oud-leider van het eerste elftal der v.v. Sneek, de heer D. Terpstra. Om zijne nagedachtenis te eren vroeg spr. een wijle stilte. Daarna heette hij allen welkom en in ’t bijzonder de bestuurs leden, donatrices enz. en sprak de wens uit dat men een mooie avond zou mogen meemaken. Het is een gezellige avond geworden, waarvan het programma ge opend werd door het Mandoline- en Gui- taar-ensemble „Patjar Keling”, direc teur de heer H. L. v. d. Harst alhier, dat, nadat de herkenningsmelodie door de zaal had geklonken voor prettige en goed uitgevoerde muzieknummertjes zorgde, met zang van een dames-duo en medewerking van een accordeonist Een goed entree vormde dit groepje. De ca- De werving van de „noodwachters” zoals de vrijwilligers voor de B.B. wor den genoemd is in de eerste plaats een taak van de gemeentelijke over heid, omdat de bescherming bevolking haar basis vindt in de ge meentelijke or ganisatie, onder verantwoordelijkheid van de Bur"3me"?‘ r. De sti- ting d. i. een organisatie van particulier initia tief zal bij de wervingsactie steun bie den, o.m. door het verstrekken van pro- p aganda-materiaal. Beroep op burgerzin en offervaardigheid. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Sneek besloten de gracht langs de Singel te dempen. De Bond Heemschut heeft evenwel de Kroon verzocht het be sluit te vernietigen. Daar de Kamer van Koophandel zich met het besluit tot demping van de Singel te Sneek kan verenigen, heeft zij in haar vergade ring van vorige week besloten een schrijven tot H. M. de Koningin te rich ten met het verzoek het besluit niet te vernietigen. Op 19 Januari 1953 zal begonnen wor den met de werving van de 200.000 vrij willigers mannen en vrouwen die nodig zyn voor de organisatie van de Be scherming Bevolking. Dit is door de mi nister van Binnenlzandse Zaken, Z.E. Prof, dr L. J. M. Beel Vrijdag jl. in Den Haag medegedeeld in een byzondere vergadering van de Raad van Bestuur van de stichting „Bevordering Bescher ming Bevolking”. De voorzitter van deze Raad van Bestuur, dr ir Ch. Th. Groot- hoff, voegde aan d-~mededelin" nog toe, dat met de werving begonnen zal wor den in die gemeenten en streken van ons land, waar de voorbereiding van de op bouw der plaatselijke organisatie gereed of vrijwel gereed is. Verwacht wordt, dat in de Zuideiyke provincies zal worden begonnen en dat binnen 3 a 4 maanden ook de andere delen van het land zullen volgen. Op deze, haast buitengewoon zachte Zaterdagmiddag, hebben familie en vrienden in een lange stoet deze goede en beminnelijke mens naar zijn laatste rustplaats gebracht. In Fredehlem, waar de dode opgebaard stond, werd vooraf een rouwdienst gehouden, waar mej. ds. C. A. Elink Schuurman voor ging, die naar aanleiding van psalm 27 en 130 enige gevoelvolle woorden sprak. Verschillende sprekers vertolkten hoe zij en hunne verenigingen getroffen wa ren door dit verlies en wat de overledene voor hen was geweest. Een zwager sprak namens de fami lie; de heer Sytsma als compagnon; mevr. Rozenburg voor haar zoon An- drée; de heer H. Abma als voorzitter van de Comm. Ouden van Dagen, waar voor de overledene zoveel heeft gedaan; de heer Dijkhuis namens de Sneker Bil jartclub, waarvan wijlen de heer Terp stra bijna 20 jaren bestuurslid en later voorzitter was; de heer Ringma namens v.v. Sneek (het eerste elftal, waarvan de overledene oud-leider was. was voltallig aanwezig) en de heer Vlas namens de collega accountants. Daarna werd de kist, welke onder bloemen was bedolven, onder orgelmu ziek uitgedragen en begon de laatste, droeve tocht. Aan het graf werd niet gesproken. Een zwager dankte voor de eer de overledene bewezen (ook op de begraafplaats waren nog zeer vele be zoekers, vooral ouden van dagen). Ds. Elink Schuurman bad het Onze Vader. Foar it Snitser Frysk Forbkn spriek Freedtojoun de hear T. Straatsma fan de Jouwer. It is foar immen, d/t fan 'e frije fjilden béidt in slim stik en gean tusken fjouwer muorren stean om jins leafde foar wetter en wolken, fügel en blom oer to dragen can barkers, De Friezen ommers binne minsken fan it aktive natuergeniet, seit de sprekker aeisykje, fiskje ensfh. It slagge him lykwols folslein de oanwêzigen yn wurd en byld mei to nimmen by pinkster- blom en müzebiter lAns. Yn alle waers- omstannlchheden foar de moarnsdage of by it sakjen fan 'e sinne, yn maeijewyn of hjerststoarm swalkje mannen as hy op it Waed, nei Laeksum, Koufurderrige, Noarder- of Suderleech en hja forjitte de eilannen net. Bromfyts of Penta meije ris help biede, meastentiids witte hja wol in skouke t» llzzen of birikke hja har doel geandefoet. As de guozzen en smjunten oerfieane, dan let rein, ha gel of snie har net, har bikrüpt de ün- rêst en hja nimme it fjild foar kar boppe in (fellige) maklike stoel. Stadichoan koartet it swalkersdomein yn. Sprekker bleau efkes richt bij hüs en neamde it Alderaerdichste puoltsje „De krüme Far” by de Jouwer, dat droechlein wurde sU. Yn ’e simmer is it allegearre pompeblêdden en fügels, yn ’e winter in moai stlkje wetter mei reid en bosk omjown (in filmstrook joech der prachtige bylden fan). Lykwols winter- deis streamt it de polder wol ris oer, fangefolgen, dat 60 man D.U.W.-arbei ders in winterwurk krye om 2 x 1200 m. dyk oan to lizzen en sa 30 pounsmiet lAn winne. Oan ’e hén fan bylden op dizze strook fortelde sprekker mjsgjirnge dingen oer fügeltrek, it ringjen, it ynstinkt fan fügels om har plak wer to finen ensfh. Nei it skoft wilsde er de Snitsers en binammen de eigeners fan Good Luck’s, Seabird’s en sa mear op it frjemdfor- kear, dat yn ’e hjerst oer de mar giet: de fügels üt Lapten. Ysten en seis üt it Poalgebiet. Har lüden binne to hear- ren boppe it stédslawaei üt, as men de earen der mar iepen foar hat. Mei in twadde byldstrook giene de Fotografie Obbema aan het Grootzand, die onlangs 50 jaar bestond en steeds met haar tyd meeging, heeft haar atelier ver leden week met een nieuwe afdrukma- chine uitgebreid. Het is een geheel auto matisch apparaat voor rolfilms, vlak- films en platen waarvan de grootste nieu wigheid bestaat uit de ingebouwde foto cel waarmee de negatieven worden ge meten en de ’--’’''-tingsduur alsmede de snelheid van het papier gecombineerd worden vastgesteld. De andere bijzo, .er- heden zyn o.a. dat de negatieven en de afdrukken in afzonderlijke bakjes vallen en de afdrukken automatisch genumm d en met de firmaam bedrukt worden. Het werken met deze machine gaat door dit alles niet alleen gemakkelijker en beter, maar ook veel vlugger dan by de oude methode, '——by veel met de hand en volgens geschatte tijden moest ge schieden. Met de fotocel wordt bovendien een belangrijke papierbesparing bereikt, daar proefafdrukken hierdoor niet meer nodig zyn. Mislukken is uitgesloten. Practiseh is ook de vaste draaibare rode verlichting boven de machine, welke tot dusverre niet Li het Noorden gebruikt werd. De fa. Obbema is de eerste boven Zwolle, die haar aanschafte. SNEEK, van 16 t.e.m. 23 November. Geboorten: Frederik z. v. Siebe de Jong en Sytske n-penhuis; Tjeerd z. v. Rintje Ouendag en Aaltje Been; Wiep d. v. Sjerp de Groot en Wyteke Niesje van Dijk; Johannes Jelle z. v. Folkert de Boer en Joukje Bouwhuis; Jerry Theo- door z. v. Cornells Wind en Wilhelmina Eliza Sonneveld; Emelius Johannes Ge rardus z. v. Gerardus Johannes Wou- terus Poort en Antje Arema; Christina d. v. Jochum Terpstra en Petronella Ny- holt van Bolsward; Berendina d. v. Be rend Kouwenhoven en Sjoukje Memerda. Ondertrouwd: Augustinus Jorritsma, 24 jr. en Annigje de Vries, 18 jr. Getrouwd: Ane Kroles, 26 jr. en Stien- tje de Boer. 24 jr.; Bartele Walinga, 26 jr. van Heeg en Jantje Folkertsma, 23 jr.; Hendrik Gerrit Abbink, 23 jr. en Trijntje Anna Boschma, 21 jr.; Auke Zwart, 33 jr. en Angenietje Zwaga, 26 jr.; Hendrik Willem Kollen, 29 jr. van Amersfoort en Beltsche Hoekstra, 27 jn; Evert Horjus, 29 jr. van Makkum en Beitske Hottinga, 24 jr. Overleden: Rinske Landstra, 78 jr-, wed. van Luite Gerbens Landstra; Tjal van der Wal, 72 jr., wed. van Jolle de Boer; Doekle Terpstra, 65 jr., echtgen. van leke de Vries. WYMBRITSERADEEL, van 16 tot en met 22 November. Geboren: Pieter Romke z. v. Rein Vis ser en Harmke de Jong te Woudsend; Jelmer z. v. Jelle Dykstra en Albertine Schurer te Seharnegoutum; Tjitske d. v. Wieger Boonstra en La’’rtine Wietske Kootstra te Folsgare; Henderika d. v. Frans de Haan en Tietje Lambarts té Folsgare; Pietertje Jeltje d. v. Wicbe Huitema en Anna Elisabeth Bootsma te Goënga. Gehuwd: Catrinus Siesling, 50 jr. te Terzool en Baukje de Boer, 34 jr. te Gauw; Bauke Planting; 27 jr. te Ulst en Metje Boersma, 28 jr. te Seharnegoutum; Gerrit Gerritsma, 27 jr. te Heeg en Wil helmina Tekstra, 25 jr. te Heeg. Overleden: Geen. Mr A. W. Haan, kantonrechter te Leeuwarden, heeft over zfln weigering tot het goedkeuren van een in het Fries gestelde notariële akte desgevraagd me degedeeld, dat zijnerzijds hoegenaamd geen misbruik van macht is gemaakt. Artikel 29 van de Notariswet zegt wel, dat een notariële akte kan worden ver leden in de taal, welke partijen zelf kie zen, mits de notaris de gekozen taal verstaat. Dit geldt echter, aldus mr Haan, slechts tussen partijen. In casu betreft het echter een concept-akte van scheiding en deling, waarbij minderja rigen zijn betrokken, die dus zelf hun wil niet kenbaar kunnen maken. Wanneer deze zaak door de Hoge Raad zal moeten worden bezien, zal ik die raad ook geen Friese akte mogen voorleggen, aldus mr Haan. Nadat deze zaak vriendschappelijk door mr Haan en de notaris was besproken, heeft de no taris een in het Nederlands gestelde akte toegezonden. Mr Haan zeide ver baasd te zijn, dat deze zaak zo opge blazen wordt, omdat het hier een zijns inziens doodgewoon, theoretisch debat betrof. lijn in de compositie ontdekt worden, al bleef het ook hier moeilijk in de met korte tussenpozen elkaar opvolgende hoogtepunten de spanning te bewaren. Toch kunnen wij de heren musici dank baar zijn, dat zij ons met het werk van een der belangrijkste hedendaagse com ponisten hebben doen kennis maken. Na de pauze kregen we in het Kwar tet opus 18 no. 2 van Ludwig v. Beet hoven vertrouwder klanken te horen. De strijkers waren in dit lieflijke en inne mende kwartet uitstekend op dreef. Speciaal in de beide laatste delen: Scherzo en Allegro molto gaven zij veel te genieten. Het vrij talrijke publiek gaf in een harteliJk en langdurig applaus uiting aan ztjn erkentelijkheid jegens het Belgische ensemble, dat met dit concert weer eens bewees welk een prachtige mogelijk heden het strijkkwartet bezit. Onze oud-pl-.atsgenoot J, Wempe Joh.zn te Amsterdam, is benoemd tot hoofd-ambtenaar Publieke Werken al daar. Vrijdag organiseerde Kunst aan Allen in de nieuwe zaal van Hanenburg de tweede kamermuziek-avond van dit sei zoen. Deze keer trad ‘t Belgische „Haydn- kwartet” voor ons op met werken van Haydn, Beethoven en Bela Bartók. In de rö van strijkkwartetten, die na de oorlog in Sneek concerteerden, neemt het Haydn-kwartet, bestr.ande uit de heren Georges Maes (eerste viool), Louis Hertog (tweede viool), Louis Lo gie (alt) en René Ponsseele (cello) een eervolle plaats In. Wat deze heren ons Vrijdagavond lieten horen, was van zeer goede kwaliteit. Zonder een opvallend streng gecultiveerde discipline, demon streerden zij een samenspel, dat in alle onderdelen vrywel af was. Verder viel de enigszins donker getinte, sonore, klank kleur der instrumenten op, terwijl indi vidueel vooral eerste viool en cello uit blonken. Een nadeel vonden we de toon sterkte, waarin het forte wel heel erg overheerste. Vooral in Haydns kwartet m d opus 76 no. 2 deed dit bezwaar zich gevoelen; zo b.v. in het Menuetto, dat uieue door zijn strakke rhythmiek en canoniscne bouw een wel zeer forse in ch uk maakte. Als tweeue nummer ver meldde het programma het Kwartet no. 1 op. 7 van x>eia Bartók. Deze moaerne xiougaarse componist (overleoen in ’45) met zyn voorueiae voor kamermuziek neett een zeer eigen styl, die ook m dit eerste kwartet duiaelyk tot uiring komt, net wijkt in bouw en karakter sterk ar van het „klassieke” strijkkwartet en by eerste kennismaking is het dan ook moedyk te volgen en te waarneren. Hei eerste deel (Lento) met het eenvoudige ereed uugesponnen motief, ingeleid deur eerste en tweede viool, bevremgde het meest. Het tweeoe deel, dat na emge over gangsmaten, waarin cello en alt afwis- eelen met de beide violen, zonder onder- mekmg op net Lento volgt, bevat veel ka rakteristieke motieven, meest van zeei ueitig karakter. De uitvoerders beneers- ten de partituur volkomen, maar hun uitstekend spel kon niet voorkomen, dat net geheel wat brokkelig aandeed. Eerst m het Aliegro-vivace kou weer wat meer NIJLAND. Dc kaatsver. „Lyts Bigjin” kwam in jaarvergadering byeen in café Piersma. Na het openingswoord van voorz. Sandstra, las secr. de Boer de no tulen en het jaarverslag, welke beide onder dankzp'”’’ng werden goedgekeurd en vastgesteld. Hierna volgde een tame lijk breedvoerige bespreking der e.v. te houden wedstrijden. Uit de vergadering kwam een voorstel om een door-eikaar- loten-party te houden op Zaterdagmid dag. Het bestuur zal de mogelijkheid hier van onderzoeken. Ook werd besproken de oorzaak van de mislukte competitie wedstrijden, terwyi besloten werd vol gend jaar twee leden wedstrijden te hou den, resp. eind Mei en eind Juli. By de bestuursverkiezing werd de alg. adj. de heer Y. Bonnema herkozen. In de plaats van de voorz., die bedankt had als be stuurslid van de Sportver. „O.T.I.B.”, werd voorgedragen de heer B. Tj. de Boer. Over de te v ouden dorpskaatswed- strijden werd een nogal stevige boom op gezet. Unaniem was men van oordeel, dat de bestaande A- en B-klasse dienen te worden gehandhaafd, omdat dan allen werkeiyk kaatsen. Alleen zag men gaarne de beide klassen op dezelfde sterkte ge bracht, wat het aantal parturen betreft. De heren Y. Sandstra en Y. Bonnema werden aangewezen „Lyts Bigjin” te ver tegenwoordigen op de in April in Oude ga (W.) te houden vergadering. Met een toepasselijk woord werden vervolgens de gewonnen prijzen van de deze zomer gehouden ledenwedstrii'len aan de win naars uitgereikt By de rondvraag sprak de voorz. van „O.TJ.B.”, de heer H. S. Wiarda, een waarderend woord aan het adres der kaatsvereniging, waarna slui ting volgde. - d v Vrijdag 21 Nov. jl. was de Grafische VaKswuicCiub £..eeK in een der keurige zaaltjes van het „Jiter Jelles-hüs byeenge- Komen om te genieten van een film programma. Het bestuur dezer club was van mening, dat ter afwisseling van de gewone siudie-avonden, een ontspan ningsavond in de vorm van film, zeer zexer by de leden in de smaak zou val len. De neer Y. Aukema werd bereid ge vonden enige mooie rolprenten af te draaien. De verschillende nummers die vertoond werden, genoten de intense be langstelling van de aanwezigen. Het was een zeer gevarieerd programma, w.o. prachtige kleurenfilms (eigen opname) van de bollenvelden, Keukenhof, Avifau na, ons Wilhelminapark etc. Verder nog enige Amerikaanse sport- en komische films. Al met al was het een zeer ge slaagde avond, waarover de aanwezigen zeer voldaan waren. Een woord van wel gemeende dank aan de heer Aukema, hem door de voorzitter na afloop ge bracht vertolkte de gevoelens der aan wezigen. Op de tentoonstelling „Praktysk skil- derwurk” dy’t hélden waerd yn „De Groene Weide” to Ljouwert, woun de hear C. Kaspersma fan Aldegea (W.) yn de rubryk Hout- en Marmer Imitaesje, mei in marmeren skoarstlenmantel in 2e priis. den aangewezen de heren P. Veltst A de Vries. De heer Oo-’ - werd dank gebracht voor zyn nauwkeurig beheer en het vele werk dat hy verder voor de vereniging geheel belangloos verricht Af tredend als bestuursleden waren de he ren T. Oostra en J. Postma. De penning meester werd herkozen. In de plaats van laatstgenoemde die zich niet herkiesbaar stelde, werd ber nd de heer J. Draaier. De heer Postma, die niet ter vergadering aanwezig kon zyn, werd dank gebracht voor het vele werk dat hy voor de ver eniging had gedaan. Het bestuur is nu als volgt samengesteld: H. van Gunst, voorz., J. Draaier, secretaris, T. Oostra, penning meester, H. de V-iesBoomsma, R. Post maZoethout, mej. I. de Zwart, E. Wes- tra, A. Ligthart, commissie van by stand Op 4 Dec. a-s. ’s üddags 5 uur hoopt St. Nicolaas weder een bez-ek te bren gen aan de kinderen van Maple Leaf. Daarvoor zal hy receptie houden in res taurant Onder de Linden. De vereniging hoopt 15 Januari 1953 een feestavond te organiseren in Amicitia. Besloten is de R.K. Toneelclub medewerking op deze avond te vragen. Ook zal er binnenkort een kienavond worden georganiseerd. barkers doe mei de hear Straatsma Fryslén troch. Net de yndüstry fan ’e Frico, net in havenbyld, seis gjin Mak- kumer of Hylper wurk, neamde sprek ker it byld, dat Frysl&n foar him for- tsjinwurdige. Hy socht it yn Wierum, op ’e sédyk, op it Oerd by in nést blau we müzebiters, op it Waed mei de strinljlppen. op ‘e klaei, it fean en it sén, op it wetter en yn 't lün. Foarsitter Tamminga set de sprekker tige tank foar syn ynlieding en brocht de 3e Forbénsjoun op 15 Des. yn bitin- ken, dêr’t Ir J. J. Spahr van der Hoek sprekke sil oer „Snits yn de Fryske lün- bouskiednis.” baretgroep „De Pollendam” van Harlin gen trad daarna voor ’t voetlicht met een zeer gevarieerd programma, waar van de prettig in het gehoor liggende Weense melodieën en zang met operet tes van Franz Léhar door mevr. Seve- rein—Koning bijzonder in de smaak vie len. De bekende Wim Kroon begeleidde met piano- en accordeon-muziek. Er was een kunstfluiter, tapdanser, zingende zusjes, voordrachtkunstenaars, neger- zanger, enz. enz. Ook werden enige ko mische schetsjes over ’t voetlicht ge bracht. Wim Kroon, die de muzikale omlysting verzorgde, trad zelf ook enige malen op als accordeon-solist. Veel ap plaus beloonde de spelers en samenstel lers van dit non-stop-programma, dat te ongeveer 12 uur was afgelopen. Voorzitter Ringma sprak een kort slotwoord en vond het jammer voor or ganisatoren en gezelschap, dat er geen grotere belangstelling was geweest. Zijn vereniging, die over meer dan 2000 men sen beschikt had heel wat beter verte genwoordigd kunnen zyn. Hij bracht dank aan de twee heren, die onbekend wensten te bleven die het hadden aan gedurfd deze avond te organiseren en aan de leden van het gezelschap en het ensemble van de heren Kroon en v. d. Harst voor het gebodene.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1