Rundveeconferentie te Leeuwarden KAPPIE EN DE VLIEGENDE HOLLANDER Wie vertrokken in October 1952 NIEUWS SNEEKER DAMCLUB C.P.V.B. afd. Sneek Grote of kleine koeien? Het Auto P.T.T. kantoor ook naar Sneek Uitvoeringen Advendo Chr. Damclub De Kroonschijf Zeepost N.C.V.B. Oppenhuizen Enkele actuele punten uit de leer der veevoeding Sprekende dieren zingende kinderen Boekaankondiging DINSDAG 25 NOVEMBER 1952 DERDE BLAD „SNEEKER NIEUWSBLAD” St. Nicolaasfeest en Met de „Johan van Olden barnevelt” naar Australië MO Vitaminen. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. Advertentie L M. Competitie Sneeker Damclub. Bondsnieuws. Discussie». In Men schrijft ons: Op 26 en 27 Nov. a.s. hoopt de Chr. Gymnastiekver. „Adven do” haar grote jaarlijkse uitvoeringen te houden In het gebouw voor Chr. Belan gen alhier. Gezien de r.og steeds groeien de vereniging is zij genoodzaakt twee uitvoeringen achter elkaar te houden De bedoeling is, dat oo beide uitvoeringen ook kleuters komen, zodat er dan niet op één avond glle Kleuterklassen ko'ien, wat ook een rustiger sfeer zal geven Ge zien de lage entreepr.js en de mooie num mers die uitgevoerd zullen worden, ver- trrn wen wij, dat het Advendo niet aar belangstelling zal ontoreken. Zie verder de advertentie in dit blad en de raam biljetten. ter de naam Indonesië m.s. W'llem Ruys Nw. Guinea m.s. Willem Ruys Ned. Antillen m.s. Oranjestad Suriname m.s. Botne Canada m.s. Rijndam m.s. Westerdam Argentinië, Uruguay, Bolivia, Chili, Paraguay m.s. Alioth Het auto-P.T.T.-kantoor, dat evenals het door de N.S. beschikbaar gestelde rij derde postkantoor, voor de kinderpost- zegelactie is ingezet, zal van 2429 Nov. Leeuwarden Sneek, Groningen, Assen en Ccevorden bezoeken. Alle aan het auto- I- T.T.-kantoor ter post bezorgde corres- po’ dentie zal worden voorzien van een :ifcruk van het dagtekeningsstempel met inschrift: „Auto-Post-Kantoor”. dingetjes, die ze revolvers noemen!” Ze hoorden opgewonden stemmen van uit de toren en na een kwartier kwamen de agenten weer naar boven. „Alles Is in orde!” zei de lange. „Een stelletje smokkelaars! Ze zjjn allemaal gebonden en kunnen geen vin meer ver roeren i" Mevrouw Maria Garsias te Ecija, in Spanje, is moeder geworden van haar zeventiende kind tijdens een achttien jarig huwelijk. Generaal Franco heeft haar persoonlijk de jaarlijkse prijs voor grote gezinnen, een bedrag van tiendui zend gulden, ter hand gesteld. Bovendien kreeg ze een huis van drie verdiepingen in haar woonplaats cadeau. 1.' „Ha, die agenten!” zei Kappie op gelucht. „Is het middagdutje jullie goed bekomen? Te werk dan maar! In die duikboot is wel het een en ander te doen, denk ik zo! Ik denk dat zich daar lieden bevinden, die wel iets in hun schild voeren, anders zouden ze niet een namaak „Vliegende Hollander” op hun duikboot geplakt hebben!” De agenten pakten hun revolvers en de hoofdklas waren de definitieve resultaten ditmaal miniem. Slechts een uitslag viel er te noteren, nl. J. Mulder U. van Wieren 20, waarmee M’^der zijn eerste puntjes binnenhaalde. J. v. d. Goot en G. Mulder hadden veel tijd nodig en de partij werd afgebroken. In de eerste klas handhaafde Koopmans zich a-" de kop door van Hernaamt te winnen. Do- tinga evenwel verloor van W. Bakker, waardoor hij iets terugviel. K. Terpstra moest aan Koers de eer laten en het ge lijke spel van Van der Woude en R. de Jong droeg er toe bij, dat Koop .ians’ po sitie aan de kop verstevigd werd. 2e klas: Een mooi succes behaalde J. v. d. Veen door P. Kroese te kloppen. Ook Noorder- werf blijkt aardig op dreef te zijn; Van Bekkum kon hem geen punt ontfutselen. G. Zwart won van H. Loijenga en G. van Oosten van W. Obbink. Zwart gaat nog aan de kop, Noorderwer" heeft twee punten minder, doch ook twee wedstrij den minder gespeeld en staat er dus re latief beter voor. In de derde klas is het G. de Jong di" de toon aangeeft. Door zijn overwinning op Sj. Ypma schudde hij voorlopig een concurrent van zich af en vergrootte daardoor zijn voorsprong tot drie punten. B. v. d. Woude, die van Minnema won, deelt thans met Ypma de tweede en derde plaats. Verrassend was dat M. Sterk een nederlaag leed tegen Tj. Hoekstra. F. Faber speelde tweemaal. Te gen C. Venema boekte hij winst, tegen K. Dijkstra verlies. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- an het schip vermeld: (26 Nov.) (26 Nov.) (25 Nov.) (29 Nov.) (26 Nov.) (27 Nov.) Brazilië, (25 Nov.) Australië en Nw Zeeland s.s. Himalaya (24 Nov.) ver. Moederschapszorg; Weike Mulder, kantoorbed., E. Halbertsmastraat 50, naar Groningen, Timorstraat 43b; Jan F. de Vries, studerend, Jachthavenstraat 23, naar Hilversum, Witte Kruislaan 6; Be rend Vos, schippersknecht, a.b. „Pr. Ma rijke", naar Alkmaar, Boezemsingel 58; xHendrik Jan Willemsen, leraar N.O., Schwartzenberghstraat 4, naar Maarsber- gen. Oude Scherpenzeelseweg 15; xSape J. Schaafsma, bedrijfsleider, J. W. Friso- straat 74, naar Apeldoorn. Schubertlaan 16; Derk Bakker, betonwerker, le Steen- klipstraat 83, naar Kolham, Knijpslaan 66. x zijn gezinnen. Maandagavond noteerden wij de vol gende uitslagen: Hoofdklasse: J. de Korte H. Krot 02, A. ZwagaJ. Nauta 11, H. de BoerK. Krot 02, A. J. de Vries L. Wijnja 02, F. HofmanG. Doeven- dans 11, P. OlijH. Nauta 20. Eerste klasse: C. Spijker—P. Jorritsma 0—2, J. WesterD. Boot 02, J. de WalWen sink 02, F. GerlofsL. Boom 02. Tweede klasse: J. van OostenMosselaar 20, P. de JongB. Couperus 0—2, J. de Groot—Heemstra 2—0, Melchior—Kroes 02, KroonJ. Batstra 20. Door deze resultaten bleef in de hoofd klasse H. Krot de leiding behouden met L. Wijnja op de tweede plaats. In de eerste klasse delen L. Boom en P. Jorrit sma thans de eerste plaats met als naaste concurrent C. Wensink. In de tweede klasse kwamen R. Kroes en J. van Oosten beiden tot zeven punten. Relatief staat H. de Vries met 6 punten er het gunstigst voor. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. Aangemoedigd door het grote succes van vorig jaar, ’'"eft de St. Nicolaas- commissie der O. L. scholen in Sneek het aangedurfd, ook dit jaar weer een groots opgezet St. Nicolaasfeest te organiseren niet alleen voor de leerlingen maar ook voor hun ouders. Daar er ook dit jaar weer vele belangstellenden worden ver wacht, zullen er twee avonduitvoeringen worden gegeven en wel op Woensdag 3 en Donderdag 4 Dec. a.s., elke avond 8 uur in Amicitia. Opgevoerd zal worden: „Bartje en de niezende koning”. Verder vermeldt het programma: conférence van de heer K. Niemeijer en muziek van de heer Joh. Bok. Bovendien heeft de Sint zich bereid verklaard in eigen persoon deze avond te komen bezoeken en de aanwezigen toe te spreken. Grijpt deze gelegenheid aan om nog eens een avond in een echte ouderwetse St. Nicolaassfeer door te brengen. Voorziet U tijdig van plaatskaarten. Haast U, want wij ver wachten weer n grote toeloop en U weet het: „Wie eerst komt eerst maalt”. St. Nic.-commissie O.L. scholen. keken Kappie stoer en vastbesloten aan. „Laat het onderzoek maar aan ons over, kapitein?” zei één van hen. „Waar is de politie anders voor, nietwaar? Wij zijn nooit ergens bang voor! Kom mee, collega, we dalen in die duikboot- toren af!” Kappie en de maat keken hen aan. „De vind het maar griezelig”, zei de maat Jit boud niet van die schiet- Coenradus J. Binnendijk, verkoper, A. Paulownastraat 13, naar Haarlem, Sant- poorterplein 15; Femmigje G. Vervat, echtgen. van Miedema, zonder, Markt straat 2, naar Harlingen, Hoogstraat 36; Durkje van der Werf, echtgen. van Braaksma, zonder, J. W. Frisostraat 61, naar Leeuwarden, Aylvastraat 44; Cor nelia H. Sikkes, apoth. ass., Stationsstraat 21, naar Drachten. Houtlaan 17; Hette Venema, onderwijzer, Lohmanstraat 30. naar Ji.bbega-Schurega, 255D: Simon Bakker, monteur, W. Noorderhorne 6, naar Heerenveen, Lindegracht 15; Sietze Veldhuis, kantoorbediende, Kleinzand 79 ten. naar 's-Gravenhage, Noordpolder- kade D 104; xWiecherdina O. de Leur, echtgen. van Castelein, zonder, Winse- miusstraat 19, naar Assen, H. Ronner- straat 19; Sijtske Hallema, zonder, 3e Woudstraat 11, naar Schamegoutum 274; Keimpe Speelman, timmerknecht, Rozen straat 12, naar Nw. Zeeland; Adam ten Cate, 1.1. kellner, J. v. Nassaustraat 5, naar Amsterdam, Marnixstraat 292; Her man Kampman, adsp. opz. N.H.M., Paral lelweg 22, naar Middelburg, Singelstraat 5; Siebrigje Leeverink, huishoudster, Leliestraat 1, naar Heerenveen, Schrans 25; Elisabeth Bantema, dienstbode, Tra nendal 3, naar Sittard, Limbrechterstraat 27; Neeltje J. van Loo, onderwijzeres, N. Noorderhorne 11, naar Emmeloord, Plu vierenstraat 33; Jetse Wip, 1.1. matroos, Oosterdijk 50a, naar Schiedam, Vlaar- dingerdijk 271; Trijntje van der Veen, hulp in de huish., Leeuwarderweg 39, naar Warga 38a; Hiltje Schaafsma, wed. Krol, zonder, Eenheid 8, naar Ermelo, Veldwijk 75; xJohannes Negerman, ma chinist, woonwagen, naar Utrecht, Sta tionsstraat 2; Willebrordus J. Potma, zon der, Grootzand 46, naar Groningen, Noor- derbinnensingel 23a; Aaltje Terpstra, dienstbode, Bolswarderweg 16, naar He- melum 131a; Nieske de Jong, zonder, Leeuwarderweg 4, naar Kempens 12; xJohann Boersma, monteur, Napjusstraat 84, naar Canada; TJnte S. Nieuwenhuis, ambt, ter secretarie, Looxmadwarsstraat 2, naar Canada; Wijtse Canrinus, schoen maker. Balthuskade 9, naar Joure, NTM Terrein 11; Willem Smit, onderwijzer, Troelstrakade 18, naar Noordwijk, v. Pan- huijsstraat 66; Cornells Schaatsbergen, kantoorbediende, G. Japikstraat 36, naar Tiel, Frleslandstraat 8; xSiebrandus J. Overdijk, dir. ener naaml. venn., Ama- liastraat 33, naar Hilversum, Koninginne weg 93a; Maria E. H. van Os, verpleeg ster, Dr Boumaweg 3, naar Heerlen, RK OPPENHUIZEN. Woensdag 19 Nov. hield de afd. Oppenhuizen van de N.C. V.B. haar maandelijkse vergadering. Deze avond was echter iets anders dan ge- woonlijk. Bloemist Holkema van Sneek was er om iets te vertellen over bloemen. Verschillende leuke bloemstukjes maakte hij klaar en later mochten een paar da mes het zelf proberen om ook zo iets moe is te maken. Ook was er gelegenheid on’, allerlei vragen over bloemen te stel len w-arvan door vele dames gebruik w’F'i gemaakt. Deze vragen werden uit voerig beantwoord. Tot slot werden de gemaakte bloemstukjes verloot. Het was een «w leerzame en gezellige avond. Voor de hoofdklasse competitie KNDB won SDC 1 uitspelend van Gerkeskloos- ter met 119. De bordcijfers waren hier 11—7 doch een partij ging wegens absen tie van een der Sneek-spelers verloren. Ook SDC II startte tegen Huizum I on der dezelfde omstandigheden. Toch brachten zij het er nog behoorlijk af, daar de stand 108 werd bereikt in het voordeel van HuiZ”m. Heden Maandag 24 Nov. ontvangt SDC I het reserve tiental van de DCL, terwijl SDC II het tegen DCL III moet opnemen. De Leeuwarder reserves vormen een zeer goed sluitend tiental, zodat de Boer cs. wel in een heel wat betere vorm moeten steken dan thans in competitieverband aan de dag wordt gelegd, willen zij de overwinning behalen. Dieren en kinderen spelen een belang rijke rol in de St. Nicolaas-luisterwed- strijd „Voor het Kind” die, ten bate van de nationale Kinderpostzegelactie, op Maandag 24 November 's avonds van 7.40 tot 8 uur over Hilversum I wordt uit gezonden. Johan Bodegraven en Herman Felderhof ontwierpen een originele wed strijd en door de royale medewerking van het bedrijfsleven konden een aantal bijzonder aantrekkelijke prijzen beschik baar worden gesteld. De gelukkige win naar van de eerste prijs heeft de keus uit een scooter, een Ijskast, een ameublement en een radio-gramofooncomblnatie. Van de andere prijzen noemen wij: een reis van 14 dagen naar Zwitserland voor 2 personen, electrische naaimachine, elec- trische wasmachine, radiotoestel, cassette tafelzilver, rijwiel, fototoestel etc. School jeugd, opgeletOok voor jullie is deze wedstrijd bedoeld; vraag aan je leer krachten op welke manier je mee kunt doen! Zij die Maandag geen gelegenheid hebben om te luisteren, krijgen op Don derdag 27 November nog een kans: ’s avonds van tien voor zeven tot tien over zeven wordt de wedstrijd nL over Hilversum II herhaald. Een advies: zorg ervoor een briefkaart van 6 ct. en ten minste drie Kinderpostzegels van 10 ct. in huis te hebben. Inzendingen die vóór of op 1 December worden gezonden aan de Stichting „Voor het Kind", Emmastraat 38, Amsterdam, dingen mee naar de prachtige prijzen en steunen prijs of geen prijs het zo hoognodige werk voor de tienduizenden misdeelde kinde ren van ons volk De veevoederafdeling van de N.V. Oliefabrieken Calvé-Delft hield Vrijdag in de concertzaal Schaaf te Leeuwarden een zeer druk bezochte Rundveeconfe rentie. Voorzitter was de heer Ir M. G. Wagenaar Hummelinck, Hoofd van de af deling, die in zijn openingswoord in het bijzonder de directeuren van het vee- teeltwezen, het Bedrijfschap voor vee- vo< ders en van het Rijkslandbouwproef- station te Hoorn, alsmede de Voedsel- commissaris voor Friesland, verschillende consulenten van de R.L.V.D., landbouw- onderwijzers en veefokkers verwelkom de. Hij wees er daarna op. dat op de we reldmarkt de concurrentiestrijd gewon nen wordt door het land dat er in slaagt, de weg die leidt van laboratorium en proefstation naar de boerderij zo kort mogelijk te maken wat in de eerste plaats de verdienste is van het Land bouwonderwijs en de Landbouw-voor- lichtingsdienst. Hij sprak de hoop uit, dat ook deze conferentie hiertoe het hare zou bijdragen. Men schrijft ons: Dezer dagen hield de C.P.V.B. afd. „Sneek” haar maandelijkse ledenvergadering in Aere Perennius. Na de gebruikelijke opening door de presi dente werden de notulen door de alge meen adjuncte gelezen en goedgekeurd. Een woord van hartelijk welkr— was in het bijzonder voor de heer Aukema van Sneek, die op deze vergadering aanwe zig was om een en ander te vertellen over meubileren en stofferen. De spre ker deed dit op een zeer duidelijke, on derhoudende wijze en liet zijn betoog vergezeld gaan van het vertonen van een film, waarin gezien werd de verwer king van hout tot meubelstuk. Er was een aandachtig gehoor. Door bijzondere omstandigheden werd er deze middag een nieuw bestuurslid gekozen. Mevr, de Jong van Tirns nam de benoeming aan. Nadat punt rondvraag met veel varia de hamer gepasseerd was, werd deze ver gadering door de algemeen adjuncte met dank aan God gesloten. Hierna bracht de heer Aukema de lachspieren danig in be weging door het vertonen van een humo ristisch filmpje als toegift. Verschillende dames brachten vervolgens nog een be zoek aan de zaak van de heer Aukema, het geheel gemoderniseerde „Meubel- huis” aan de Oosterdijk. Deze vraag, waarover de laatste tijd in de wetenschappelijke vakpers veel is ge discussieerd werd voor de pauze behandeld door dr Th. de Groot, lector in de veeteeltwetenschap aan de Landbouw hogeschool te Wageningen. De enige afdoende manier om een juist antworrd te krijgen zou zijn een zeer uit gebreid experiment te nemen. Zo’n proef zou echter niet alleen van vrij lange duur moeten zijn, maar zou ook zó kostbaar worden, dat ze als practisch on uitvoerbaar moet worden beschouwd. Spr. heeft daarom getracht het vraag stuk van de theoretische kant te benade- ren. Hij ging eerst na hoe het staat met het Verband tussen onderhoudvoer en li chaamsgewicht. Zwaardere dieren heb ben relatief minder onderhoudvoer no dig dan de lichtere. In de tweede plaats trachtte hij het verband te bepalen tus- hen lichaamsgewicht en productie. Hier over was zijn oordeel dat, indien men twee grote groepen Nederlandse koeien met elkaar zou vergelijken die in ge wicht 100 kg. verschillen, de zwaarste dieren gemiddeld 500 kg. méér melk zouden produceren. Tenslotte volgde de berekening van de totaal benodigde hoe veelheid voer per kg. geproduceerde melk voor koeien van verschillende ge- wichtsklassen. Hierbij kwam hij tot de conclusie, dat bij het huidige productie niveau de verschillen tussen zware en lichte dieren, economisch bezien, gering' zijn. Indien evenwel, naar mag worden verondersteld, in de toekomst de pro ductie per koe nog verder zal stijgen, is te verwachten, dat voor de melkvee houder de lichtere dieren voordeliger zijn. Hierover sprak Prof. Dr. E. Brou wer, hoogleraar in de physiologie der dieren aan de Landbouwhogeschool. Hij begon met er op te wijzen, dat kalk en phosphorzuur de materialen zijn, waaruit het beenderengestel wordt opgebouwd. Gebrek aan phosphorzuur kan ook een nadelige invloed uitoefenen op de pro ductie en de voortplanting, terwijl de al gehele toestand van het dier dan veel te wensen kan overlaten. Bij onvoldoende phosphorzuurbemesting moet men het bijvoeren van deze mineralen ook in de winter voortzetten. Vroeger, toen men granen en veekoeken voerde, behoefde mej zich daarover niet zo ongerust te maken. Maar nu bij de gewijzigde be drijfsvoering minder granen en veekoe ken worden gebruikt, dient men extra zorg te besteden aan de phosphorzuur- voorziening door middel van mineralen mengsels. De afd. Sneek van bovengenoemde Bond heeft Donderdag in Aere Perennius aan de talrijke V 4en en hun dames een zeer gezellige feestavond aangeboden. De voorz., de heer W. Molenmaker, heette na gebed, allen hartelijk welkom, in 't bijzonder het bestuur van de afd. Leeuwarden met hun dames, de districts- bestuurder, de heer J. H. Hazes, en het gezelschap Nocht en Wille, dat door zijn prestaties de vrolijke noot in deze bijeen komst hoopt te brengen. Het verheugt spr. dat zovelen zijn opgekomen, vooral ook dat de vrouwen er zijn, die met de besteding van hun huishoudgeld wel een zeer zware taak hebben te torsen. Spr. dringt er bij de leden op aan, ook in het gewone organisatieleven der afdeling zich hun taak en roeping meer bewust te worden, opdat de on- en verkeerd geor- ganiseerden zich bij onze vakbeweging zullen aansluiten. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat men een gezel lige avond mag hebben. Aan dit laatste heeft het zeker niet gemankeerd. Een groepje van zeven jongelui ergens uit Gaasterland hebben met hun vrolijke Friese liedjes over allerlei onderwerpen een zo prettige sfeer weten te scheppen, dat de aanwezigen meerdere malen de refreinen mee aanhieven. Na rijke trac- tatie sprak de heer Hazes een propagan distisch slotwoord. Spr. wierp een terug blik op hoe het vroeger was. De plaatse lijke afdelingen t*~den min of meer zelf standig op, bevochten vaak kleine ver beteringen ten koste van zware offers. Toen waren de leden ten nauwste be trokken bij het werk van de afdeling. Nu is alles meer centraal geregeld; er zijn tal van sociale wetten gekomen, die van de leden in hun eigen belang eisen, dat zij deze wetten bestuderen. Spr. wees op het christelijk beginsel, dat wil dat recht en gerechtigheid zal worden be tracht en wekte vooral de jongere leden op aan deze strijd krachtig mee te wer ken. De voorzitter van deze afdeling, zei spr., heeft in grote trouw en toewijding voor de organisatie gewerkt. Het ver heugt spr. hem namens het Hoofdbestuur als blijk van waardering een zilveren vulpotlood en zilveren asbakje te mogen overhandigen. Na een dankwoord van de voorz. voor deze ••--’•assing ging de heer Hazes in gebed voor. xPaulus Bruining, magazijnbediende, Fred. Hendrikstraat 17, naar Leeuwarden, Tijnjedijk 104; Wieger Roelevink, mach, bankwerker, Anjelierstraat fl, naar Rot terdam, a.b. „Antaris”, waladres: Schie- weg 84d; Jeen Brouwer, zonder, a.b. „Adriana”, llgpl. woonschepenhaven, naar Vlaardingen, Westhavenkade 86; Pieter Dijkstra, los werkman, Joüsterkade 4, naar Leeuwarden, Sontdw.str. 32; Harm- ke G. Leeuw. Ljnder, Lemmerweg 50, naar Murmerwoude, Tramweg 222G; Jo hanna M. Somsen, huishoudster, Troel strakade 6, naar Waddinxveen, Kerkweg 155; Diederike H. van der Wal, dienst bode, M. Louisestraat 29, naar Krewerd D 46; Hattum J. Wagenaar, zonder, Hop per’traat 14, naar Groningen, Koningin- nelaan 87; Wilhelmina T. Kroon, ver pleegster, W. Noorderhorne 8, naar Nw. Zeeland; Justina J. Adema, 1.1. verpleeg ster, Kleinzand 88, naar Nw. Zeeland; Jan van Gosliga. mach, bankwerker, le Steenklipstraat 40, naar Nw. Zeeland; Tjipke van Gosliga, boerenknecht, Woud- vaartskade 7, naar Nw. Zeeland; Alber tus Sikma, zonder, Peperstraat 6, naar Nw. Zeeland; Ale Speelman, timmer knecht, Rozenstraat 12, naar Nw. Zee land; Hilbert Kracht, chef-boormeester, Su:gel 78, naar Portugees-Afrika; xGerke Walinga, propagandist, Kloosterstraat 60, naar Canada; Geertje Koerten, zonder, KI. Kerkstraat 15, naar Amerika; xLijs- bert Marra, echtgen. van Groninger, IJlsterkade 2, naar Alkmaar, M. v. St. Al- degondestraat 25; Johannes Koopmans, militair, 2e Zomerrakbuurt 10, naar Loe- nen, Zandpad 3; Gerlof van der Berg, studerend, Schoolstraat 26, naar Amster dam, le J. v. d. Heijdestraat 44 II; Hans de Jong, vertegenwoordiger, Kleinzand 60bov„ naar Assen, Vaart 153; Houkje Buwalda, dienstbode, Stationsstraat 9, naar Schamegoutum 149; Hinke Hibma, dienstbode, Eenheid 28, naar Lollum, Barsumerpad 2; Afje Bruinsma, hulp in de huish., Harinxmakade 3, naar Leeu warden, Emmakade 68; Hermana C. H. Vogt, verpleegster, Dr Boumaweg 3, naar Groningen, Oostersingel 59; Aukje Hee- ringa, lerares landb.huish.ond., Linden laan 9, naar Bakkeveen, Huish.sch. „Al- lardsoog”; xJacob Feenstra, monteur, W. de Zwijgerstraat 80, naar Heerenveen, B. Falkenaweg 45; xAkke Groen, wed. Be rends, zonder, Amaliastraat 53, naar 's-Gravenhage, Vllegwielstraat 29; Abel A. S. Brattinga, zonder, W. Burgstraat 12, naar Medemblik, Ridde’stiaat 10; Cexilia L. Siemonsma, zonder, Meidoornlaan 4, naar Harlingen, Hofstraat 19; P'jaenkjen Sijbesma, huishoudste-, Franekervaart 24, vaar idskentuizen 11?' Sjitske Althuizius, dienstbode, Bolswarderweg. naar Bols- ward, Dijkstraat 21; xJan van Netten, vrachtrijder, J. W. Frisostraat 31, naar Amsterdam, Fagelstraat 461; Adriaan Jobse, controleur KLM, Kloosterstraat 56, naar Haarlem, Raamsteeg 15rood; Brechtje van der Meer, hulp in de huish., O. Koemarkt 9, naar Amsterdam, Over toom 4031; xKlaas Minnema, onderwij zer, W. de Zwijgerstraat 36, naar Oppen huizen 86; Keimpe Faber, beroepsmili tair, Willemstra„t 2, naar Barneveld, Postweg 361; Tjalling Ligthart, kunst schilder, W. Noorderhorne 21, naar 's-Gravenhage, Neuhuijskade 86; Marti- nus Bernardus Westhof, meubelmaker. Kloosterstraat 28, naar Franeker, Gods- j akker 31; xJacob van der Zwaag, machi nist, 2e Woudstraat 30, naar Midlum, Ko- ningsbuurt; Josephine Alberta Meijer, 3e Woudstraat 25, naar Amsterdam, Fred. Hendrikstraat 65III; Atje Wouters, dienstmeisje, Bothniakade 18, naar Rot terdam, Stadhoudersweg 720; Antje Hee- ringa, dienstbode, Parallelweg 39, naar Drachten, Zuiderdwarsstraat 21; Helena M. de Boer, echtgen. van Slagter, zonder, Koopmansgracht 9, naar Dedemsvaart, Weth. Molenstraat 24; Grietje W. Taeke- ma, dienstbode, Kanaalstraat 9, naar Leeuwarden, Gron. straatweg 178; Anna W. J. Nieuwenhuis, zonder, Stationsstraat 19, naar Apeldoorn, Sprengenweg 68; In het algemeen behoeft men zich bij de voedering van 't rund en andere her kauwers om de vitaminen niet bijzonder druk te maken, omdat vele van deze stoffen in de voormagen door de bacte riën worden opgebouwd. Uitzonderingen hierop vormen echter de vitaminen A en D. De eerste wordt door de koe ge maakt uit de carotine, die in het verse gras in vrij grote hoeveelheden voor komt. Bij de hooibereiding en bij de hooibroei echter wordt ze grotendeels vernietigd. Ook komt zij practisch niet voor in bieten, aardappelen, pulp en krachtvoer. Door de invoering van de voedering met „jkuild gras, kunstmatig gedroogd gras en ander groenvoer is hierin veel verbetering gebracht, de vita- mine-D-voorziening daarentegen is slech ter geworden. Maar omdat vitamine D noodzakelijk is voor de ontwikkeling van een goed beenderenstelsel (te weinig lijdt tot Engelse ziekte of Rachitis) dient tot de verstrekking van extra vitamine D, o.a. voorkomende in levertraan, te worden overgegaan. In de zon gedroogd hooi is overigens de belangrijkste bron van vitamine D voor het rund in de win ter. Tenslotte wees spr. nog op de on misbaarheid van de s p o r e-e temen ten, waarvan vooral het cobalt, het ko per en het jodium de aandacht vragen. Gebrek aan jodium heeft ’’’j mens en dier schildkliervergroting en soms ook nog ernstiger verschijnselen tot gevolg. Koper en cobalt is echter nog wel zo no dig als jodium. Ook deze voordracht werd met lan taarnplaatjes toegelicht. Bij de discussies werd o.a. betoogd, dat door het laten afvloeien van de afval stoffen in de grote steden veel spore- elementen verloren gaan. Prof. Brouwer was het met deze spreker eens, dat men dit afval beter kan gebruiken voor be mesting van de landerijen. Gelukkig dringt dit ook al tot de regeringsperso nen door. Het slot van deze zeer geslaagde con ferentie bestond uit de vertoning van een kleurenfilm over de spijsvertering van herkauwende dieren, toegelicht door de heer S. van der Wielen van de Land- bouwk. afdeling van Calvé-Delft. Ook deze belangwekkende en leerzame film trok de aandacht die ze verdiende. Nederland is vanouds een zeevarende natie. Een film over schepen en de zee is al voldoende om een flink aantal be langstellenden naar een bijeenkomst te trekken. En komt daar dan ook nog -et verre vreemde land bij dat na de oorlog op zovele landgenoten een nog groter aantrekkingskracht uitoefent, dan kan men van een volle zaal verzekerd zijn. Het bewijs daarvan leverde de film avond, die Donderdag in Amicitia werd gehouden. De kleurenfilm gemaakt van een reis met het motorschip „Johan van Oldenbarnevelt” van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland” bevolkt met 1400 emigranten naar Australië trok zoveel belangstelling, zowel uit de stad als uit de wijde omtrek, dat dagen voor de ver toning de uitgifte van de toegangsbe wijzen reeds moest worde stopgezet. De grote zaal was dan ook geheel gevuld toen de heer Winia, namens het agent schap voor Zuid-Friesland van de Mij Nederland, gevestigd in het kantoor van W. Zeyl en Zoon alhier, zijn gasten ver welkomde en in 't bijzonder de heer Tan van genoemde Maatschappij, begroette. Ook hij wees op het zeevarend karakter van ons land wat hij met vele voorbeel den zou kunnen aantonen. Hij wilde ech ter maar één jaartal noemen, 1870, het jaar. waarin de Maatschappij Nederland werd opgericht, die met haar vele vrachtschepen alle wereldzeeën door kruist en tevens gezorgd heeft voor een geregelde verbinding met het tegenwoor dige Indonesië. Het is daarom geen won der dat zij werd ingeschakeld bij het emigrantenvervoer naar Australië. Van de grootte, de inrichting en het luxueuse van de „Johan van Oldenbame- velt”, maar ook van de uitstekende ver zorging welke de passagiers genieten en het vele dat gedaan wordt om de lang» reis voor jong en oud prettig en gezel lig te maken gaf de film, toegelicht door de heer Tan, een goede indruk. Ook an de sfeer, de bezienswaardigheden en de bevolking van de havensteden, die wor den aangedaan, alsmede van het eind punt van de reis, het vijfde werelddeel, dat reeds voor zovele Nederlanders een nieuw vaderland is geworden. Ook werd nog een film over Nieuw- Zeeland, beschikbaar gesteld door de Re- gerings Voorlichtingsdienst, vertoond, die eveneens grote aandacht trok. Terecht kon de heer Winia dan ook namens allen spreken, toen hij de heer Tan en de Reg. Voorl.Dienst dank bracht voor het ge- bodene. Tot slot beval hij zijn firma aan voor het verzorgen van passages waar aan ook een kleine expositie in de hall gewijd was en die tijdens de pauze veel bezoek trok. Op deze Inleiding die door cijfers en grafieken werd toegelicht, volgde een vrij drukke bespreking. Prof. M e r k e n s liet een waarschuwend woord horen. Hij wilde dit vraagstuk voorlopig op het theoretische vlak houden en nu nog niet gaan werken op verandering van het veetype. Zijn we een bepaald type een maal kwijt, dan duurt het lang voor we het terug hebben. Dr. de Groot meende evenwel, dat men niet bang moet zijn voor z’n eigen schaduw. In elk geval is naast melkcontróle ook voedselcontróle nodig en uitgezocht dient te worden wat het meest economische gewicht van onze melkkoeien is. De heer Frens, directeur van het R. Landbouwproefstation te Hoorn, voerde aa, dat de koe haar benodigde zetmeel- waarde uit zeer verschillende bronnen krijgt Zetmeel waarde uit ruw voer is echter veel goedkoper dan uit kracht voer. Een grote koe kan meer ruwvoer gebruiken en is dan dus voordeliger. Dr. de Groot stemde dit toe. Een stem uit de prakt ij k wees er op, dat in de herfst en in een droge zomer een zware koe direct veel minder melk geeft dan een lichte, die overigens ook veel geschikter is voor onze lage bodem. De heer Boersma, Inspecteur van het Fr. Rundvee Stamboek, was van me ning, dat de praktijk dr. de Groots ge dachte dat de lichtere platte koe ge schikter is dan de zware, volledig onder schrijft. Zijn conclusie was daarom dat een platter type nodig is met behoud van lichaamsgewicht en melktype. Dr. de Groot kon dit beamen, maar wilde toch het type vooropstellen en het lichaams gewicht op de tweede plaats. Vliegende Storm. Mémoires van Klaas Toxopeus, schipper van de reddingboot „Irsulinde 3e druk. Uitgave „Het We rf ld venster", Paam. Eigenlijk is dat „3e druk” al voldoende aanbeveling. Als in zo korte tijd drie drukken van een boek verschijnen, dan wijst dat op een enorme belangstelling bij het puoliek Nu kan de smaak van dat publiek wel eens niet samenvallen met die van de beoordelaar, maar dit maal is dat toch niet het geval. Toxopeus, beroemd schipper van een beroemde red dingboot, geeft zijn herinneringen aan hachelijke avonturen onopgesmukt en rondweg als de zeeman past en hij doet dat vol humor en zo boeiend dat men het boek eigenlijk niet uit de hand kan leggen voor men aan het slot is. Toxopeus schreef over zijn eigen avonturen maar zoals hij zelf zegt aan het slot: „Het werd geschreven voor en over het red- dingswezen langs de hele Nederlandse kust, dat waar dan ook dezelfde prestaties verricht, dezelfde risico’s loopt en door dezelfde geest bezield is, als ik geschilderd heb”. We delen zijn wens dat dit boek, dat al door zovelen gelezen is en door nog meer nog gelezen zal wor den, de belangstelling voor het reddings- wezen en voor de mensen, die er aan ver bonden zijn, zal verdiepen. Prijs geb. 7.90. Uitgeverij V. A. Kramers te Rijswijk Z.H. deed ons toekomen een exemplaar van twee nieuwe kleuterboek}es van de hand van onze stadgenote mej. Hanny Hoogland. Het ene is getiteld „Kabouter Buikie in het Paashazenbos” en ge ïllustreerd door Thea Gregoor, het andere draagt tot titel: „Diedeltje Dom en het muizenprinsesje”, illustraties van Nel Wiebenga. Mej. Hoogland heeft zich op dit gebied een naam verworven, zij weet wat de kleuter graag hoort vertellen en wat hem toekomt en met deze beide boekjes, waarvan de illustratie ook lof toekomt, heeft zij de lectuur voor de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5