Zhermogênf Sportief Geschenk J S.Z.C. en Kon. Zeilvereniging Sneek vergaderden gezamenlijk n DAHPO Chr. Gymnastiek Verenging Advendo gaf geslaagde uitvoering OE BOFB S1:- 1 19,,s 1WEEDE BLAD „SN EEK ER NIEUWSBLAD” VRIJDAG 28 NOVEMBER 1952 Het Fries Lek reeds vanaf Een blyrend bezit 4 Sven Hedin overleden Collecte P.I.T. Zeldzame postzegels gestolen Prins Bernhard te Washington Fa. H. DE JONG HOEST. GRIEP... Wollen damespullovers en vesten, grote collectie, g 75 Nije Moed B.C. „De Kroon” speelde om „de Ijzeren Man” Geschenkzendingen naar het buitenland Bewaar uw bieten zonder verlies I N. H. School te Scharnegou- tum wordt Dinsdag geopend Commissie Verdedigingsvoorbereiding Postzegels voor de V. N. Stop dat branden op Uw maag! Neem *n paar Rennies. Onze uitvoer van landbouw* producten Sportieve damespullover»cotton ray -J y 90 Dames sportjacket van prima po peline, geheel gevoerd met nr» 75 flanel, vlot model In meisjesmaten, leeftijd IQ 75 10-16 jaar, Corduroy meisjes jacket met rits sluiting, diverse kleuren, q so leefiijcT 4 jaar Stijging per maat Corduroy snow-suits, geheel ruit gevoerd, met capuchon, Bordeaux en donkergroen, 'eeftijd 3 jaar Stijging per maat. met ritssluiting, rood, bottle green en bleu Blauw melton damespantalons, maat 36-48 15» 1 Het Vissertje van Sneek Foardrachtkriich to Jutryp - A Lezing over de natuur. Advertentie L M. EBERDINGK. Nadruk verboden. met Adve’tentie I. M. R.L.V.D. Advertentie I. M. Maar weer teruggevonden. SCHARNEGOUTUM. De collecte voor het P.I.T. heeft alhier ƒ67.47 opgebracht. De Zweedse ontdekkingsreiziger Sven Hedin is, 87 jaar oud, in Stockholm over leden. Hij is meer d—- een jaar ziek ge weest Het beste der betere horlogesl KRUlócdROEDERSTRAAT 79 SNEEK TELEFOON 2,791 Op zijn tocht door het land heeft Si Nic^as en zijn zwarte knecht in Volendam kennis gemaakt met de Volendammeitjes en hun kle ding bewonderd. De weldadige warmte van Ther mogene stilt de pijn In keel en borst en verjaagt de aanval OOSTHEM. Onze zangver. „Nije Moed” houdt morgen Zaterdag een „spultsje- middei” waarvoor reeds veel belangstel ling be-taat, wat wel blijkt uit de vele goederen, die door verschillende perso nen en zaken beschikbaar zijn gesteld. Besloten is daarom er ook nog een bazar aan te vei binden. We vernemen verder dat de uitslag van de verloting van het nieuwe h'rrr- of drmesrijwiel dezelfde avond bekend gemaakt zal worden. Een en ander bel-oft een prettige middag te worden, die zeker veel publiek zal trek ken. In de F—vtnciale Staten van Friesland heeft de Commissaris der Koningin mr H. P. Linthorst Homan enkele medede lingen gedaan over de Friese kwestie. Uit het feit, dat er geen mededelingen om trent positieve resultaten of beslissingen van de regering zijn gedaan mag niet worden af-eleid, dat er in het afgelopen halfjaar niet vruchtbaar zou zijn gewerkt of dat er onverwachte moeilijkhe'’-u- den zijn gerezen. Speciaal de bestudering van de vraagstukken van juridische aard, die zich voordoen bij het gebruik van het Fries in het rechtsverkeer, vereisen veel tijd en werk. Weliswaar zijn er tekenen die er op wijzen dat de regeringscommis- sie-Kingma Boltjes binnen zeer afzien bare tijd met haar advies gereed zal zijn, maar de verwerking van dit advies zal van de regering wel enige tijd ver gen. Mr Linthorst Homan verwacht dat de regering in de naaste toekomst ge wichtige adviezen over de Friese kwestie aan Gedeputeerde Staten zal vragen. Woensdagavond organiseerde de B.C. „de Kroon” haar jaarlijks ledentc-”-nooi om „de IJzeren Man”. Er werd met handicap gespeeld, zodat de „mindere góden” nu ook eens een kans hadden een prijsje in de wacht te slepen. Ie ’'"és winnaar werd J. Meijer; 2e Frits v. d. Werf; 3e. Benno Vielears; 4e. G. ".lijn- stra. Thijs v. d. Werf beha'1-’» het hoog ste gemiddelde in één partij nl. 9.37. die niet herkiesbaar is, worden onder steund. De afgevaardigden zullen door het bestuur worden aangewezen. Drukke rondvraag. De heer Breunlng pleitte voor het houden van een lezing over het weer, waarover enige artikelen in De Water kampioen zijn verschenen. Hoewel Dirk Oppenhuizen Breuning onder hilariteit de raad gaf een Enkhuizer Almanak aan te schaffen, die het dit jaar steeds bij het rechte eind had, juichte de voor zitter Breunings idee toch toe en zal hij dit In de besturen van de beide vereni gingen in bespreking brengen. De heer A. M. Sustring wenste betere, i.c. minder bezeilde, banen voor de serie- wedstrijden, waarop de voorzitter ant woordde dat het bestuur over vijf zand- loperbanen te beschikken heeft maar dat de wind altjjd een stevig woordje meespreekt Het houdt zich echter steeds voor suggesties van de zeilers aanbe volen. De heer Breuning maakte bekend, dat de Valkenzeilers zullen proberen volgend jaar buitenlandse zeilers naar hier te laten komen, waarna zij eventueel een tegenbezoek aan het buitenland zullen brengen. Hij vroeg daarvoor de mede werking van de besturen en van de K.V. N.W.V. De voorzitter voorzag geen moeilijkheden bij de laatste instantie en zegde alvast medewerking van het be stuur der K.Z.V.S. toe. Tot besluit volgde nog een zeer uit voerige en technische bespreking over het meten van de tuigen, zulks naar aanleiding van de mededeling van de heer Alberda, dat bjj de wedstrijden van de K.V.N.W.V. voortaan regelmatig con trole zal worden uitgeoefend. Op zijn vraag of de N.N.W.B. zulks ook kan doen, antwoordde de voorzitter dat er bij deze organisatie inderdaad ook iets dergeljjks in de maak is. Z.i. dient ech ter voorop te staan dat ieder wedstrijd zeilen er voor moet zorgen dat zijn tui gen aan de maten voldoen. SCH/-RNEGOUTUM. Met vurige ijver wordt door jong en oud de inventaris der oude Herv. School ov gebracht naar het nieuwe gebouw. Al is scheiden meestal moeilijk, in dit geval heerst er bij mees ter en kinderen blijdschap over deze a.s. belangrijke vooruitgang. Hat bestuur der school C.V.O. heeft ter gelegenheid der openi"g cp a s. Dinsdag om 10 uur een samenkomst belegd in „Elim” voor ge nodigden. Na afloop is er gelegenheid ..<m de school te bezichtigen. Des namiddags om 2 uur is de school opengesteld voor leden en belangstellenden. De Verenigde Naties hebben bekend gemaakt, dat de Nederlander Dirk van Gelder een eerste nrijs hee-'t gewonnen in de prijsvraag van de Verenigde Naties voor het ontwerpen van postzegels voor c de organisatie. Hij krijgt de prijs in de derde groep voor een ontwerp, dat be trekking heeft op de werkzaamheden of de doelstelling'”’ van een der bijzondere lichamen. De eerste prijswinnaars ont vangen duizend dollars. De handel in voederbieten is in volle gapg. Dagelijks, worden wagonladingen bjj de greldboer gelost. Tot op dat ogen blik hebben de bleten al heel wat zorgen gekost aan de verbouwer. Het Is niet ge makkelijk en het kost heel wat arbeid om een goed gewas bieten te telen. Ko men ze op het greidebedrijf aan, dan is de zorg verder voor de veehouder. Wan- Bjj de rondvraag wees de heer Kase- mier op het succes dat het Frysk For- b&n had met de lezing van de heer Straatsma te Joure over zijn zwerftoch ten in de natuur. Daarbij waren echter maar weinig zeilers aanwezig, reden waarom hij de besturen in overweging gaf deze lezing ook voor hun leden te doen houden. De voorzitter zegde overweging toé, waarna hij de leiding overdroeg aan de heer Dr J. W. v. d. Zijpp, vice-voorzltter van de Konin 'ijke, ter behandeling van de agenda der K.V.N.W.V. Het bestuur van deze vereniging vraagt dezelfde machtigin gt.a.v. het wegen van jachten als dat van de N.N.W.B. waar tegen de vergadering In principe even min bezwaar had. Instemming had ook het bestuursvoorstel om de bemanning voor de Jeugdklasse te bepalen op twee personen, die vóór 1 Mei de leeftijd van 19 jaar niet mogen hebben bereikt. Belangrijke wedstrjjddata. Voorgesteld wordt de nationale kam pioenswedstrijden op de Westeinder Plassen te houden op 5, 6, 12 en 13 Sep tember 1953 en de data 19 en 20 Sept, als reservedagen aan te wijzen. Hier mee kon men accoord gaan. De wed strijden van De Kaag worden gehouden op 17 te.m. 21 Juli, die van de Sneek week op 15 t.e.m. 20 Augustus. Bjj de bestuursverkiezing zal de can- didatuur van Dr J. W. v. d. Zijpp in de plaats van de heer R. A. v. d. Sluis, al te veel inregenen en tegen plotseling optredende nachtvorsten te beschermen. Een dun laagje riet of stro met wat zoden of grond tegen het afw^aien is voldoende. Vooral niet te zwaar dekken, want er gaan meer bieten verloren door broei dan door vorst.' Verleden jaar bleek bij een onderzoek op de Veluwe b.v. dat 80 van de bietenhopen broei- schade had, maar vorstschade werd ner gens aangetroffen. Houdt dus de bieten fris en luchtig. Pas als het werkelijk gaat vriezen, moet de hoop wat beter afgedekt worden. Na Intrede van de dooi echter weer zo snel mogelijk ventileren. Voor het gemak brengt men echter op vele bedrijven de bleten maar in de schuur. De kans op broei en schimmel Is daar echter ook niet gering, vooral niet wanneer in dezelfde ruimte nog wat die ren gestald zijn. Deze verhogen de tem peratuur en de luchtvochtigheid waar door broei en schimmel bevorderd wor den. Tegelijkertijd bestaat er ’s winters kans op bevriezen (en daarna verrot ten!) van de bleten, die tegen de buiten muur liggen. Bij het bewaren onder dak denke men aan drie dingen: een goed geventileerde, frisse ruimte kiezen, tus sen buitenmuur en bieten wat stro of een schuttinkje plaatsen en onder in de bietenhoop een driehoekig lattenrooster aanbrengen, zodat er voortdurend trek is in de hoop. Sneek. verder mee gebeurt, zou hij zich dikwijls moeten ergeren. Hoe vaak komt het niet voor, dat door ruwe behandeling en on doelmatige bewaring een groot deel ver loren gaat? Meermalen is in het voor jaar een bietenhoop een verzameling rotte, beschimmelde en verbroeide bieten geworden. Op deze wijze gaat er beel wat goed voer nutteloos verloren. Twee oorzaken zijn hiervoor vooral aan te wij zen: men sorteert de bleten niet goed en men dekt ze te zwaar af. Bij het rooien der bleten is het prac- tisch niet te voorkomen, dat sommige exemplaren beschadigd worden. Vooral bij machinaal rooien kan door een on juist gebruik van de machine veel be schadiging optreden. Bij het laden, ver voeren en lossen (vooral als dit laatste wat ruw gebeurt!) neemt het aantal kneuzingen sterk toe. Hoe harder de bleten zijn, hoe minder beschadiging. De laagprocentlge rassen zijn echter water zakken en dus broos en kwetsbaar. *t Is dan ook geen wonder, dat een boer voor extra harde bieten graag wat meer geeft De gekneusde en beschadigde bieten moeten direct uitgesorteerd en eerst ver- voederd worden. Deze zijn het minst duurzaam. Alleen gave bieten kunnen de winter door bewaard worden. Na het lossen gaat men dus schiften en zet de goede bieten met de nodige voorzichtig heid aan een hoop. Het beste kan men de bieten in de buitenlucht bewaren. Men zet ze op In hopen van 2 3 meter breedte en 1% 2 m. hoogte. Ook smaller en kleiner hopen zijn wel geschikt, maar men heeft dan meer dekmateriaal nodig. Deze hopen worden licht afgedekt om ze tegen De R.V.D. deelt mede: De minister president heeft een commissie voor alge mene verdedigingsvoorbereiding inge steld, waarin de betrokken departemen ten zijn vertegenwoordigd. Aan deze commissie is opgedragen een basisplan voor de algemene verdediging te ontwer pen. In het bijzonder zal het de taak van de commissie zijn om de noodze'-elijke voorzieningen in de civiele sector te co ördineren, zulks in aansluiting op de reeds vastgestelde militaire opbouwplan- nen. Het presidium van deze commissie is opgedragen aan de secretaris van de algemene verdedigingsraad. Nederland wint een eerste prijs. Naar eerst thans bekend is geworden is deze zomer in het IJostmusenm te Den Haag een ernstige diefstal gepleegd. Korte tijd na de opening van de tentoon stelling „Eeuwfeest Rijkstelegraaf” werd bij de dagelijkse controle van de nieuw ingerichte postzegelgalerij de vermissing geconstateerd van twee vel-del~*> -’1 de oudste postzegels van Nederland. Het be treft hier proefdrukken van de vijftien cents-postzegels in de goedgekeurde kleur. De .politie nam onmiddellijk in samenwerking met de postzegelhandel de nodige maatregelen voor het geval de vermiste zegels hier of daar ten verkoop zouden worden aangeboden. Het onder zoek, wa’-’in peen r"’ ""•’rheid werd gegeven, heeft thans volledig succes ge had; niet alleen de dader kon worden ontdekt, maar ook het gestolene werd compleet teruggevonden. De dader bleek een tijdelijk employé te zijn geweest van een der inzenders op de tentoonstelling, die zich In het vertrouwen van het bewa kend personeel 1 aeft weten in te dringen en daarvan misbruik heeft gemaakt Hij had de bewuste vel-delen verknipt om ze verhand'”'-’ar te maken, doch alle d-’en zijn thans ter” •’gevonden, zodat zij weer aaneen te voegen zijn. Naar aanleiding van een door de Cen trale Dienst vcor In- en Uitvoer ver spreid bericht betref? nde de verh""’ng van maximaal toegestane hoeveelheden van een aantal artikelen in geschenkzen dingen naar het buitenland, vestigt de P.T.T. er de aandacht op, dat deze uit breiding alléén geldt voor de uitvoer vanuit Nederland. Bij de samenstelling van geschenkzendingen moet echter 'c reke”'ng gehouden worden mrt d" i n- v o e r bepalingen van het land van be stemming. Zo mag p-r p "henkzen?ng o.a. maximaal 1 kg. koffie en 50 sigaren worden u i t gevoerd. Een land als b.v. West-Duitslar.J laat echter slechts d" i n- voer van 0 5 kg. koffie per zending toe. De invoer va” tabaksartikelen is -st- Duitsland zelfs geheel verboden. Nadere inlichtingen over de invoerbepalingen, die in de verschillende landen gelden, kun-,en ingewonnen worden bij de post kantoren. Woensdagavond hielden de Sneeker Zeilclub en de K.Z.V. „Sneek” gezamen lijk een vergadering in Restaurant Piso. Behandeld werden de agenda voor de al gemene vergadering van de N.N.W.B. op 6 Dec. a.s. te Leeuwarden en, voorzover het de K.Z.V.S. betrof, die van de alge mene vergadering der K.V.N.W.V. op 20 December te Amsterdam. Het eerste gedeelte van de vergade ring stond onder leiding van de heer G. S. Hofstra, voorzitter der S.Z.C., die na afhandeling der gebruikelijke punten de agenda van de N.N.W.B. aan de orde stelde. Bij het punt „uitreiking der kampi- oensprijzen” sprak de heer M. C. Breu ning er zijn teleurstelling over uit, dat de winnaars en hun bemanning na afloop van de wedstrijden niet door de voorzit ter van de N.N.W.B. werden gefelici teerd en de prijzen niet direct werden uitgereikt. Wat thans gebeurt noemde hij een niet geslaagde nabootsing van de K.V.N.W.V. Nu worden de winnaars genoodzaakt op de vergadering te komen die bovendien nog op de z.i. ongeschikte St Nicolaasdag is vastgesteld. Nadat verschillende leden hun Instem ming met de eerste opmerking hadden betuigd, werd besloten dat de afgevaar digden deze aangelegenheid bij de rond vraag in het midden zullen brengen. Het bestuursvoorstel om de contribu- tieheffing te verhogen van 10 cent tot 25 cent per lid, zulks in verband met de mogelijkheid, dat mettertijd een nieuwe secretaris, tevenb officiële meter, moet worden benoemd, gaf eveneens aanlei ding tot besprekingen, waarna besloten werd dat beide verenigingen dit voorstel' zullen ondersteunen.’ De vergadering ging tevens accoord met het voorstel van het bestuur de In stelling van een nieuwe 16 M2 eenheids- klasse (streepklasse) uit te stellen van 1 Januari 1953 tot 1 Januari 1954, ter wijl ze in principe mee kon gaan met het verzoek van het bestuur hem te machtigen de eigenaren van de gere gistreerde 16 M2 jachten te vei plichten hun jachten indien dit door het bestuur of de Techn. Commissie nodig wordt ge acht, te laten wegen, waarbij de moge lijkheid bestaat de eigenaren, die daar aan geen medewerking verlenen, uit te sluiten van deelneming aan de wed strijden. Betreffende dit laatste punt kregen de afgevaardigden echter vrij mandaat. Het aanwijzen van deze afgevaardigden werd aan de besturen overgelaten. Met een pak Rennies in huis Is bran dend maagzuur eigenl.k geen probleer- meer. Nog vóór het branden begint, kunt ge de pijn opvangen. Eén of twe Rennies laten smelten op de tong dat is alles. Rennies zijn één voor éér. hygiënisch verpakt; ze smaken lekke, en fris» Prins Bernhard is in de nacht van Woensdag op Donderdag in Washington aangekomen, waar hij twee dagen zou blijven en zich in het militaire hospitaal Walter Reed aan een medisch onderzoek zou onderwerpen. Van de zijde ven de Nederlandse ambassade noemde men het voorgenomen onderzoek „slechts een ge bruikelijke f">ntróle”. Verder werd ver klaard, dat de Prins geen plamen heeft voor officiële functies of besprekingen in Washington. Prins. Bernhard heeft na zijn Zuid-Amerikaanse reis enige tijd in Aca pulco in Mexico vertoefd. De landbouwmedewerker van de N. R. Crt. berekent dat in de eerste 9 maanden van dit jaar 1646 millioen gulden aan agrarische producten is uitgevoerd <1951 tot 1 October: 11360 millioen). Van dit bedrag was 1129 millioen gulden besteed aan veeteeltproduc’m, dat is twee derde van de totale agrarische uitvoer. Bovengenoemde ver. heeft Woensdag avond haar eerste uitvoering gegeven, waarop Donderdagavond de tweede volgde met andere deelnemers en een ander programma. Woensdagavond waren het b.v. de kleine meisjes die optraden, Donderdag avond kregen de kleine jongens een beurt. De zaal van het Gebouw aan de Westersingel was vrij goed bezet, toen de voorz., de heer J. H. Klaibeda, de aan wezigen, o.w. tal van genodigden, ere leden, oudercommissie en zusterver. uit onze plaats en uit de provincie een har telijk welkom toeriep. Men wil dit keer de uitvoeringen eens anders geven dan andere jaren; of deze proef zal slagen weten we niet. Het is een verblijdend verschijnsel dat de belangstelling voor de gymnastiek in ons land groeiende is, ook bij onze bond. Ons ontbreekt nog een bondsbureau, waaraan dringend be hoefte is, waarom wij een collecte zullen houden om daarvoor gelden bijeen te brengen, welke spr. hartelijk aanbeveelt. Dan beklimmen de heer Epplnga en mevr. Koelstra het podium, om aan het bestuur een nieuw vaandel aan te bie den. De voorz. neemt dit vaandel namens het bestuur gaarne onder hartelijke dank in ontvangst. De kleuters openen het programma met een paar aardige nummers, waarom hartelijk gelachen wordt Als de meisjes van 9 jaar een goed en aardig nr. vrije oefeningen en grondgymnastiek hebben gegeven, volgen de heren met een zwaar nr., paard-voltige, dat veel inspanning en concentratie van de deelnemers vergt en er zeer goed wordt afgebracht. Ook de jongens van 10 jaar leveren aan de brug goed werk, wat ook gezegd kan van de meisjes aan de evenwichtsbalk. De meis jes, die de oefening met blokjes en de adsp. heren met hun grondgymnastiek, waarbij fraaie standen worden gegeven, verkrijgen veel bijval, terwijl de been- zwaaioefening van de dames keurig wordt uitgevoerd. De bal-oefenlng van de dames en de rhythmische oefening, beide met bijzondere verlichting, worden Sinds de eman'!patie-vloedgolf begon, zijn de vrouwen toch wel erg vooruitge gaan. Of bijgekomen, zo U wilt Stel je voor, dat er op de trekschuit een con ductrice was geweest Schandalig gewoon. Of dat er in de tijd van Vondel vrou wen dokter waren geweest Geen recht geaard man had zich aan die overigens zachte handen toevertrouwd. En nu? Och, nu ondergaan we het De verschillen schijnen kleiner te zijn ge worden. En of het nu ligt aan de manne lijker geworden vrouw, of aan de vrou welijker geworden man.... wie zal het zeggen? En doet het er veel toe? Maar toch sta je soms als man ver baasd rond te kijken in deze vreemde wereld. Als je bijvoorbeeld de loodgieter opbelt omdat het water ergens uit de muur sijpelt en er komt een uur later een meisje. Met een overall aan en een zware tas gereedschappen, die ze juist van de fiets sjort Ze is blijkbaar gewend aan ietwat ver baasde gezichten, want ze verklaart met een, dat ze de dochter van de baas is en laat maar eens zien wat er aan mankeert. Er was niemand thuis dan ik, dus kon ik haar rustig bespieden en bovendien de helpende hand bieden. Per slot van re kening zijn wij mannen de uitgesproken technische figuren. Wel, ik moet eerlijk zeggen, haar diag nose was niet slecht. Ze keek even en zei: „Buis gesprongen”. Toen pakte ze een beitel en begon fors op de muur in te hakken. „Kom, juffrouw”, zei ik, „zou ik dat niet even doen?” „Wie wordt ervoor betaald?” vroeg ze en hakte stug door. De buis werd zichtbaar. Het was een eehte loodgietersbuis, van lood. En hoe wel ze niet direct de juiste plek had, hoefde ze toch nog slechts een metertje weg te beitelen en daar zat het lek. Het was zo'n geniepig klein piep-lekje, dat zich eigenlijk nauwel'iks handhaven kon en ik verwachtte dat de zaak nu wel spoedig geklaard zou zijn. Mijn ver wachting bleek inderdaad juist: na een kwartiertje gedoe met gloeiende soldeer bouten en staafjes spul en zoutzuur zat het gat secuur dicht Zo dicht, dat er geen sprake meer kon zijn van toekom stige lekken op die plaats. Vakwerk om zo te zeggen. Toen begon zich een vraag in mijn hoofd te vormen, die gedurende de werk periode geen tijd had gehad zich op te dringen. Ik zag, dat'ze rustig en secuur alle instrumenten wegborg in de tas. Dan stond ze op. veegde stoer haar handen af aan haar overall en zei„Vijf gulden veertig, meneer „Wat”, schrok ik, „en wie bouwt die muur weer dicht?” „Ik ben loodgieter, meneer”, lichtte ze toe en gebruikte misschien onopzettelijk het mannelijke woord, „en géén metse laar. Daarvoor ebt U een metselaar no dig. Of U doet het zelf natuurlijk!” Nou ja, ik heb nooit goed tegen vrou wen kunnen argumenteren. Ik heb haar betaald en ben toen zelf aan het werk geslagen. Ik haalde gips en smeerde ge durende anderhalf uur de muur en me zelf vok Maar het wou niet gelijk wor den, en mijn vrouw heeft iets -tegen ge bobbelde wanden..,. Ik heb de metse laar opgebeld. Toen hij weg was nadat ik een paar rijksdaalders geofferd had, kwam een vriend van me even langs. „Verhip”, zei hij. „Dat hoorde de huis baas te doen”. Ik vond het jammer, dat hij niet een half dagje eerder langs was gekomen, neer de bouwboer, die met zoveel zorg Maar och, de huren zijn toch al te laag, het gewas klaar kreeg, eens zag wat er zeggen ze Beproefde hulp bij verkoudheid voor V*. der, Moeder en kind. Woensdag was de Hengelaarsclub „Tempo” uit Groningen op bezoek. De dagprijzen vielen ten deel aan M. San- nes met 36 stuks 3250 gr.; L B. Janssens 19 stuks 2945 gr. en J. Otten 15 stuks 1495 gr, Utgeande fan de Lênbou Jongerein öfd. Heech waerd Tiisdeitojoun in foardracht kriich halden yn it lokael to Jutryp. Nei it iepeningswurd fan de foarsitter S. Ger- brandij kamen earst „de Reldmoskjes”, in muzyk- en sjongselskipke üt Aldegea <W.) op ‘e planken. De lieten en muzyk dy’t hja nei foaren brochten foelen by de oanwêzigen tige yn ’e smaek. De jury, dy’t bistie üt de hearen Plat, de Boer en v. d. Kamp üt Snits, moast üt 15 diel- nimnr'rs de priiswlnners oanwize. De ütsl’ch wie yn öfd. Eamst: le pr. 51 pnt., Juffr. R. de Jong, Nijemardum mei: „De ballade fan de Wyldemerk”; 2e pr. 49 pnt.: Juffr. H. Schotanus, Jut ryp mei „Petear mei God”; 3e pr. 47 pnt Jac. de Vos, Aldeboarn mei „De ballade fan de Frouwe fan Starum”. Yn koartswyl wie de ütslach: le pr. 50 punten, Jac. de Vos, ^deboarn mei „It bilestingblliet”; 2e pr., 47 pnt, S. K. Fal- kena, Koufurderrige mei „De Vader landse Sociëteit”; 3e priis, 46 punten, R. Falkena, Snits, mei „De Ballade fan Longerhou”. De publykspriis yn earnst wie foar mefr. FalkenaAlba- da to Koufurderrige mei „Moeder”. Yn koartswyl wie de publykspriis foar Jac. de Vos mei „it bilestingbiljet”. Tusken de bid-’-wen trocly kamen „de Reldmosk'-’s” noc’ 'Is op it toenieL It wie in moaije joun, spitich dat der net mear minsken wiene. fraai gegeven, wat ook het geval is met de vrije oefening van de adsp. dames. De heren geven dan voor de pauze nog staaltjes van durf en kunnen in het paard-springen, welke evoluties spanning werden gevolgd. Na de pauze geeft het tamboer- en ptjpercorps een nr. muziek. De leiders, de h.h. v. d. Werf en de Vries zijn ge stoken In een fraai zittend llcht-blauw jasje, terwijl de eerste een fraaie tam- bour-maitre-staf hanteert. De eerste zegt dat het de bedoeling is dat de heren allen in zo’n jasje zullen worden gestoken doch daarvoor moet geld ko men, waarvoor hij de aan te bieden in tekenlijsten hrrtelijk aanbeveelt. De da mes geven dan een prachtig nr. aan de ringen; er wordt een leuke matrozen dans gegeven door de adsp. dames, ge volgd door een fraaie vrije oefening door de dames, waarna ook de heren een keu rig nr, vrije oefening geven en even eens kranig werk aan de brug leveren, waarop de dames het fraai uitgevoerde slotnr., de partner-oefening, laten zien. De voorz. dankt de directeur, de heer Caminus, voor deze uitvoering, waarop de ver. trots mag zijn en sluit met ge bed. Het publiek was gul met applaus.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5