i mi Amicitia bereidde de oudjes een prettige middag In de Smidse Scharnegoutum kreeg een nieuwe Herv. School XJSk BUITEN LANDS f OVERZICHT 7e Jaargang No» 9^ Vrijdag 5 December 1952 I Klaas Jans Visser overleden Burgemeester Tjaberings draaide de deur van ’t slot Architect Goodijk plotseling overleden Met Kerstmis en Nieuwjaar beperkt verlof voor militairen Voor Sjoerd Leiker de Hendrik de Vries-prijs Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek Het Saarland uil geen inlijving bij Duitsland HHH RedacteurL. KIEZEBRINK w 4* de Burgemeester Tjaberings Gezin, school en Kerk. Nog vele sprekers Voor de tweede maal in haar bestaan kreeg de Vereniging voor Christelijk Onderwü; te Scharnegoutum een nieuwe school. De eerste keer was dat in 1871, vier jaar nadat de vereniging op 8 Nov. 1867 was opgericht, de tweede k~er JL Dinsdag 2 December, toen burgemeester Tjaberings, na het hjjsen van de Friese vlag, (ee. geschenk van de Krite „It Pompeblêd”) en het zingen van het Fries Volkslied, de deuren van het mooie nieuwe gebouw van *t slot draaide en allen die daarbij tegenwoordig waren naar binnen nodigde om de schepping van architect A. Baart Sr. ook van binnen te bezichtigen. Een be zichtiging die direct al bij het betreden v. n de ruime hall leidde tot waardering en tijdens de rondgang zelfs overging in bewondering zoor wat hier in dit eenvoudig opgezette, maar toch zo uiterst doelmatig en hygiënisch ingerichte schoolgebouw voor de Ned. Hervormde jeugd van Scharnegoutum is tot stand gebracht. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Advertentieprijs 15 st por Bij contract Otandelaodv.) logee. Abonnementsprijs IJ.- por hoM jaar. Franco por pool 1 3.75 oor half laar. Giro 50748 ton earns van Firma 6. 1 Drijfhout. Snoeit Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijihout-Kiezebrlnk Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Te Staveren is in de ouderdom van 75 jaar de heer Klaas Jans Visser overle den, slager en veehandelaar. Verleden jaar werd hij hier nog gehuldigd omdat hij 50 jaar lang een trouw bezoeker van onze veemarkt was geweest. dat het|skonken hat en it bistjür de krêft joech dit wurk to dwaen. Spr. hoopte dat dizze seine altiten op ’e skoalle réste mei, ek op it persoaniel en de bern. B. en W. van Groningen hebben Hendrik de Vries-prijs voor 1952 toege kend aan Sjoerd Leiker, letterkundige te Groningen. De raad van de gemeente Groningen heeft deze prijs ter grootte van 500 in 1946 ingesteld ten einde deze om de twee jaren aan een daarvoor in aanmerking komend vertegenwoordiger van het Groningse kunstleven op letter kundig gebied uit te reiken. De eerste keer werd de naamgever de dichter- schilder Hendrik de Vries met de prijs begiftigd. In 1948 viel hij ten deel aan de dichter Koos Schuur. In 1950 aan dr W. H. Nagel. Sinteklaestiisdei heeft de Ring Sneek van de Christ. Hist. Jongeren Organisatie in re’ Gebouw v. Chr. Belangen een zeer gezellige avond aangeboden aan de tal rijke bezoekers, die uit tal van dorpen uit de omgeving waren opgekomen. De heer H. J. Peters opende met gebed en een kort welkomstwoord deze bijeen komst, waarna de heer F. J. van de We tering lid van de Tweede Kamer sprak over: „In de smidse”. Spr. zegt dat het hen een feest is hier voor de jeugd te mogen spreken. Voor oudere mensen mo ge bet gemakkelijker zijn, omdat deze dooi gaar s al klaar zijn met hun inzichten, de jeugd is critisch en eist dus een hel der inzicht in de dingen waar het om gaa. Wij moeten warm worden, er moet iets m ons trillen als het gaat om onze Chr. Hist beginselen. Wij kunnen niet stilstaan, iemand die blijft staan bij de inzichten van voor 25 jaar wordt uitge- rangurd Onze deviezen-positie was een tijd geleden niet best, daarin is een goe de keer gekomen. Het plan-Schuman tot samenbundeling van de Staten is al weer vervangen door het Britse plan, dat veel te eeuwarden die de schoolbibliotheek met enkele boeken aanvulde en tot slot de heer R. v. d. Meer voor de Jongeman nen- en Jongemeisjesvereniging welke het bestuur verrasten met een theeservies voor de bestuurskamer. Voorts waren er vele bloemen en bloemstukken gezonden, waarvoor de voo.zitter, die alle sprekers direct op vlotte wjjze bedankte, de ge vers eveneens hartelijk dank bracht. Tot besluit sprak hij nog zijn erkentelijkheid t voor de grote belangstelling en de on der vont'er medewerking, waarna de heer v. ri Molen voorging ir. dankgebed. Van de gelegena nd het nieuwe ge bouw te bezichtigen, werd daarna een druk gebruik gemaakt. Spraken we hierboven van een ge vaarlijk wrijvingsvlak tussen Oost en West, op een geheel ander terrein dreigt ook een dergelijk vlak te ontstaan. Het proces te Praag heeft weer een sterke antisemitische stroming in Oost-Europa aan het licht gebracht. Weer zeggen we, omdat Rusland en andere Oost-Europese staten vanouds berucht zijn vanwege de jodenvervolgingen. Men zegt dat het pro ces te Praag gevolgd zal worden door dergelijke in Polen en Roemenië. De rassenhaat zal dus opr!-’iw, maar nu in communistische staten worden aange kweekt. Nu heeft juist dit anti-semltisme in de Westerse wereld steeds hevige af schuw gewekt, zodat wat er thans in Oost-Europa gebeurt de vijandschap tus sen West en Oost en nu op ideologisch terrein, slechts zal aanwakkeren. Men moet dit niet te licht achten. Want er is in het Westen en vooral in Amerika reeds een stroming welke, uitgaande van de stelling dat communisme en demo cratie niet naast elkaar kunnen bestaan, bereid is te zijner tijd een oorlog te aan vaarden om aan het totalitaire regiem in Rusland en de satellietstaten een eind te maken. Deze stroming kan belangrijk de huidige bezettingstroepen geen Duitse legers worden opgesteld. De andere kant van de medaille is natuurlijk dat als W.- Duitsland eenmaal troepen op de been biengt, van Russische zijde de militaire maatregelen in Oost-Duitsland nog zullen worden versterkt en dat op de grens tus sen West- en Oost-Duitsland een wrij vingsvlak komt te liggen, dat tot enorme spanningen aanleiding kan geven. Dat deze beide Duitslanden binnen afzien bare tijd langs de weg van vreedzaam overleg tussen Oost en West, weer tot één rijk zullen worden, lijkt dan wel uit gesloten. en een spreekster voerden hierna nog het woord. Inspecteur Sipkens sprak de hoop uit, dat het personeel er in zal sla gen de kinderen op te voeden tot knap pe mensen goede Friezen, goede Neder landers en goede Christenen. De aan nemers J Hoekstra (Sneek) en Holwerda (Scharnegoutum), onder aanbieding van een vlaggestok in de voortijjn, de heren Tuinstra, het nieuwe hoofd der Geref. school namens het Geref. Schoolbestuur, Cornelissen namens de Schoolver. te Gauw, het hoofd J. v. d. Molen die na- m -is het personeel een voorzittershamer aanbood, mevr. Bosma, presidente van de Herv. Vrouwenvereniging w»lke een feto van het Koninklijk Gezin schonk, J. v. d. Meer namens de Friese Krite, die haar goede wensen vergezeld liet gaan van een Friese vlag, de architect A. Baart Sr. Wij weten nu nog niet of de uitslag van deze verkiezingen in het Saarland de ste.m..ing in de bondsdag te Bonn over de verdragen inzake de Europese Defen sie gemeenschap en het vredescontract nog zal vertroebelen. Bondskanselier Adenauer heeft verklaard dat zijn rege ring deze Saarland-verkiezingen niet er kent, maar anderzijds heeft hij steeds op het standpunt gestaan dat de Saarkwestie en de Europese defensie gemeenschap onafhankelijk van elkaar moeten worden bekeken. Uit die mening blijkt gezond verstand en als dat in de Bondsdag zege- vic t over het beruchte Duitse nationalis me en chauvinisme zal men er toch tot de conclusie komen dat het Saarland niet bepaald op een bevrijding zit te wachten en de weg naar de Europese samenwer king inslaan. Zelfs wat W.-Duitsland be treft is de Europese defensie gemeen schap er dan nog niet, want dr Adenauer heeft de socialisten beloofd, dit verdrag ook aan het oordeel van het Duitse Hooggerechtshof te doen ond werpen en ook de Bondsraad schijnt nog te moeten worden geraadpleegd. Maar we zijn toch een stap verder dan wanneer het Saar land zich in meerderheid voor inlijving bij Duitsland had verklaard, dan zou al licht een Duitse voorwaarde voor het deelnemen aan de Defensiegemeenschap die inlijving zijn geweest en zou de poli tiek der huidige Franse regering op een fiasco zijn uitgelopen. Nu is de' p 'tie van de regering Plnay en van de Franse minister van buitenlandse zaken Schu man in het bijzonder, versterkt en hesft ook zij misschien een kans het verdrag der Euron---1 defensiegemeenschap er in haar parlement door te krijgen, zij het onder allerlei beperkende voorwaaiden. Het wordt tijd ook, dat b”jkt uit een aantal mededelingen van Britse militaire zijde gedaan over de vorderingen welke de militairisatie van Oost-Duitsland on der Russische leiding reeds heeft ge maakt en welke mededelingen kennelijk bedoeld waren als een waarschuwing aan het parlement te Bonn om de defen sie van het Westen niet te ontwrichten door het verdrag inzake de Europese defensiegemeenschap te verwerpen. In derdaad mag men van ontwrichting spreken want de Duitse medewerking aan die defensie is onontbeerlijk, er is bijv, geen kans voor Nederland of een groot deel daarvan om bij een eventuele oorlog aan Russische bezetting te ont komen, wanneer er in W.-Duitsland naast burgers zijn. Het hele onderwijs moet doortrokken zijn van de geest van Jezus Christus. Bij alle tekortkomingen een prachtige taak Komende tot de verhouding tussen de school en de Kerk, betoogde ds. Lekker- kerker, dat er een gedeelde verantwoor delijkheid tussen ouders en Kerk. Dat begint al bij de doopbelofte. Maar de Kerk kan deze belofte niet vragen als zij zelf haar handen terug zou trekken van het onderwijs. Deze band tussen Kerk en school is al even oud als de Herv. Kerk zelve. De Kerk achtte zich a.tijd verantwoordelijk voor de geest en de taak van de schoot Toen de bijbel uit de school verdween, hebben vele ouders hun verantwoordelijkheid verstaan en Christelijke scholen gesticht. Ook hier in Scharnegoutum, Zo hebben zij het werk van de Kerk gedaan welk werk rijk is gezegend. Anderzijds echter mag de Kerk ook van de school verwachten, dat zij naar de Kerk toed~"ft en mede ar beidt aan de bloei van de Gemeente. De Kerk staat achter de school en als bewijs daarvan bood ds. Lekkerkerker het bestuur namens de Kerkeraad vier bijbels in de nieuwe vertaling aan, voor elk lokaal een. Hij deed dat met de bede: Laat uw school steeds zijn een school met de bijbel. Niet slechts in naam, maar ook in wezen. En tot de onderwijzers zei hij: laat uw onderwijs steeds beheerst zijn door het Woord van God. Bid‘ alle dagen met de kinderen voor de Heilige Geest. Dan zal Uw school waarlijk zijn een school van Jezus Christus. der de aanwezigen. Het waren de negen tigjarige mevr. Terband en de zes en tachtig’arige Upma, Bij deze verrassin gen bleet het niet, want Parfumerie Hol lywood had voor alle bezoekers een stukje toiletzeep beschikbaar gesteld en het personeel van Amicitia kwam de zaal binnen met thee en koekjes. En toen kwam de clou van de middag: de Hol landse Him: „Een koninkrijk voor een huis’Een rolprent, die èn door de taal én door de inhoud bij uitstek geschikt was voor dit doel. Hartelijk is er ge lachen on het spel van Heintje Davids en Jonan Kaart, maar niet minder om dat van de andere artiesten. Het was een prachtig slot van een uitstekend ge slaagde middag, en de heer A, Brandsma vertolkte dan ook zeker aller gevoelens, toen hij de heer Miedema dank bracht voor het gebodene. Hij vestigde voorts nog de aandacht op de Alg. Bond van Ouden van Dagen en wekte allen op lid te worden van deze bond. Rest ons nog te melden, dat ook de heer Bok en het personeel van Amicitia deze middag be langloos medewerkten. Wat de jaarlijkse autotocht tot dus verre de enige attractie voor de Sneker Ouden van Dagen, sinds Dinsdag is hier een tweede evenement bjjgekomen. En een prettig evenement, want om maar direct met de deur in huis te vallen, de directie van Amicitia heeft ruim drie honderd oudjes een onvergefelijke mid dag bezorgd. Het programma was met zorg samen gesteld. Na een kort woord van welkom door de heer J. Miedema Jr demon streerde accordeonvirtuoos Johan Bok zijn niet geringe kunnen op dit instru ment en zorgde mit een potpourri van oude melodieën direct voor een prima stemming. De oudjes zongen de bedjes en het Fries Volkslied aan het slot uit volle borst. Daarna was de film aan de beurt. De greep uit het verleden, een rol prent van de in 1921 in onze stad ge houden Oranjefeesten en van de viering van het 400-jarig bestaan van Sneek als vrjje koopstad in 1925 met het bezoek van he Koninklijk Gezin als hoogtepunt, vond begrijpelijkerw’js een gretig ont haal. Dat was geen wonder, want de op tochten door het Sneek van toen, de spe len op bekende plaatsen als de oude vee markt en de vroegere ijsbaan, alsmede de gezichten van vele bekende Snekers riepen herinneringen op uit lang vervlo gen dagen. Enkele snapshots van recente gebeurtenissen als de voetbalwedstrijd tussen de Raad en het Secretarieperso- neel en één der laatste autotochten van Ouden van Dagen (waarbij velen zich zelf ontdekten) sloten het eerste ge deelte van het filmprogramma af. Maar voordat de hoofdfilm werd gedraaid, wa ren er nog enkele aardige intermezzo's. De eerste was de komst van Sint Nico- lias met zwarte Piet Hun verschijnen was een volkomen verrassing, doch even later zongen de oudjes de goede Sint de liedjes i,oe, die ze heel vroeger zo vaak hebben gezongen. Op verzoek van de Sint kwam zelfs één der dames op de planken om een liedje alleen te zingen, wat met een cadeautje werd beloond. Piet uad nog enkele geschenken in de zak, maar die waren voor de oudsten on- SNEEKER NIEUWSBLAD Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i sterker en daarom gevaarlijker worden als in de communistische landen de joden tot z 'debokken worden gemaakt voor demislukkingen van de communistische binnenlandse politiek. De Russen mogen denken dat zij door deze anti-semitische politiek de gunst der Arabische landen kunnen winnen, maar zij stellen zich an derzijds bloot aan het verlies van elke sympathie bij de Aziatische volken, die zelf tegen rassenvooroordelen hebben te strijden. Moskou heeft toch al een der leidende Aziatische landen, India, voor het hoofd ge~toten door met haar satellie ten 'n de Ver. Naties te stemmen tegen het Indiase bemiddelingsvoorstel inzake een wapenstilstand in Korea. 53 andere landen stemden voor. Rood China is niet in de Ver. Naties opgenomen, maar bad ook bezwaren tegen het voorstel, zodat ondanks de steun welke het kreeg van een groot deel der wereld, het wel on vruchtbaar zal blijven. Zeer tot onge noegen ook van Japan, dat geen lid der Ver Naties is, doch van het voortduren van de oorlog in Korea een verscherping van het AmerikaansChinese conflict vreest en er dan in gemengd zou kunnen worden. Vooral in Japan nL is men van oordeel dat als Eisenhower die zijn kabinet nv klaar heeft en tot veront waardiging van Taft daarin Durkin, een vakbondsleider die democraat is, als mi nister van arbeid opnam en Foster Dulles te Washington in het regeerkasteel zullen zetelen, de Amerikanen groter aandacht aan het Verre Oosten zullen wijden dan tot nog toe. Onder deze om standigheden kan ook de Atlantische mi nisterconferentie, welke op 15 December te Parijs begint weinig doen. Want de plannen voor de uitbreiding welke de militaire strijdkrachten van het Atlan tisch Pact in 1953 zal ondergaan zijn nog nie* gereed en ook daarop zullen de be sluiten der nieuwe Amerikaanse regering die eind Januari aan het bewind komt, van invloed zijn. Wel zal op de confe- tentie alvast de defensie-strategie worden besproken o.a de kwestie van de Rijn IJsel linie en wenst Frankrijk er de Tu- r.er'sche en Marokkaanse kwestie, nu in de politieke commissie der V. N. aan de orde, te bespreken, omdat het de volle dige steur dei Atlantische Pact-partners voor zijn politiek in Noord-Afirka eist, daar dit gebied van het grootste belang voor de veiligheid van de Atlantische landen wordt geacht en dus niet ontijdig mag worden prijsgegeven. Architect Arjen Goodijk was een groot liefhebber van de natuur. Al in het vroe ge voorjaar trok hij er met zijn motor boot op uit om kievitseieren te gaan zoe ken en de gehele zomer zwalkte hij met zijn „Swalker” op het water. En ’s winters, als er ijs lag, was hij er weer. Want hij was ook een hartstochte- lijk schaatsenrijder. Viermaal reed hij de el' tedentocht en als adviserend lid van het 11-meren-comité legde hij honderden kilometers op de smalle ijzers af om vooraf de banen te verkennen en de route mee te bepalen. Daarom is het zo dubbel tragisch, dat hij op het ijs zijn einde vond. Dinsdagmiddag, terwijl hij reed op het ijs op de ondergelopen landerijen achter het Paviljoen, werd hij door een hartverlamming getroffen. Dokter Lof vers was heel spoedig bij hem, maar toen was hij al overleden. Sneek heeft in de heer Goodijk een verdienstelijk burger verloren. Als archi tect genoot hij grote bekendheid. Talrijk zijn de bouwwerken, die van zijn te kentafel kwamen. Om maar enkele te noemen: de gemeentehuizen van Baarde- radeel en Doniawerstal, de Huishoud school alhier waarvoor hij ook weer de op handen zijnde uitbreiding ontwierp, het Paviljoen aan het Sneekermeer, de Starttoren, de uitbreiding van de Am bachtsschool, alsmede vele zakenpanden, woonhuizen e.d. Hij was ook de nestor van de Sneker architecten en bestuurslid van de B.N.A., lid van de Provinciale- en van de plaatselijke Schoonheidscommis sie en, hoe kon het ook anders, bestuurs lid van V.V.V. en commissaris van de N.V Sneekei Jachthaven. Thans is op 66-jarige leeftijd een einde aan dit welbestede leven gekomen en a.s. Zaterdagmiddag wordt zijn stoffelijk overschot op Westerveld gecremeerd. Maar allen, die hem gekend hebben, zul len hem niet vergeten. Terwijl wij dit schrijven zijn in de West-Duitse Bondsdag de debatten be gonnen over de overeenkomsten door de regering-Adcluer met de Westelijke geallieerden gesloten. Dat zijn dus de verdragen over de aansluiting van W.- Duitsland. bij de Europese Defensie ge meenschap en die betreffende het zg Vredescontract. Deze voorstellen zijn na de eerste bespreking in de Bondsdag enige maanden geleden naar de commis si- gegaan en zijn daar onderzocht en dat heeft aanleiding if geven tot een uit voerig ri pport, waarin er op wordt aan gedrongen beide verdragen goed te keu ren onder de volgende voorwaarden: 1. De geallieerden zouden moeten be loven geen verdere eisen tot herstelbe talingen in te dienen; 2. De geallieerden moeten <le Duitse octrooien weer terug geven; 3 De Westduitse regering moet gaan onderhandelen over de teruggave van Duits particulier bezit, dat door de voormalige vijandelijke landen in beslag is genomen; 4. De keizerlijke kroon, scep ter en kroonjuwelen, die thans te Wenen worden bewaard, moeten onvervreemd baar Duits bezit blijven. Na dit rapport kwam echter de herrie tussen Bonn en P..rijs over 't Saarland, zodat moet worden afgewacht, welke invloed deze op de stemming ten opzichte der verdragen zal hebben. Pe uitslag der verkiezingen in bet Saargcbied geeft echter de Duitsers geen reden zich op de borst te slaan, de Saarlanders hebben zeer beslist tegen in lijving van hun gebied bij Duitsland ge stemd. Ongeveer 25 der kiezers toon den zich door blanco te stemmen of zich van stemming te onthouden voorstanders van deze inlijving. Of de 75 der kie zers die wel hun stem uitbrachten het grootste deel op de katholieke partij, die daardoor de absolute meerderheid in het Saarlandse parlement kreeg alle ook het Franse inzicht omtrent de uiteinde lijke bestemming van het Saarland on derschrijven, is natuurlijk niet te zeggen. De meeste Saarlanders zullen wel in po sitieve zin hun stem uitgebracht hebben, omdat het hun onder de huidige regeling voor het Saargebied niet slecht gaat. Het economische verbond met Frankrijk werkt gunstig. En vlak voor de verkie zing hadden de Fransen nog wat conces sie? aan de Saarlandse regering gedaan, waardoor dat verdrag nog voordeliger voor de Saarlanders zal worden en elk idee van Franse overheersing er uit zal verdwijnen. De Saarlandse regering heeft daarmee bijna zo goed als geheel bereikt wat zij wil, nl. politieke zelfstandigheid wat binnenlandse kwesties aangaat. Wat de verhouding tot het buitenland betreft willen, zoals bekend, zowel de Fransen als de meerderheid der Saarlanders: Europeisatie, D. w. z. zij wensen dit ge bied tot de kern van de Europese samen werking te maken, dat onder gezag zal staan van het politiek orgaan dat de Europese gemeenschap zal leiden. Men w t dat de Europese Defensie gemeen schap de vorming van zo’n orgaan nodig maakt en dat de zg. assemblee van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap door een commissie ad hoe de voorberei dingen voor de stichting van dit orgaan laat treffen. meer wil omvatten. In de politiek gaat het om te bouwen; wij zijn geroepen om onze beginselen uit te dragen ook in de vertegenwoordigende lichamen. Wij zul len verdedigen wat God ons heeft toe vertrouwd; wij getuigen van het gezag van God. Wanneer Gods Woord niet de hoeksteen voor onze handelingen is, dan deugt het bij ons niet De overheid staat in dienst van God, het volk ten goede. De christelijke beginselen zullen ons vMk, cr-e samenleving toetsen. Politiek is zeer moeilijk, ze eist open ogen. Wie zijn pers niet leest en nooit op vergaderingen komt, waar de kennis vermeerderd en het in zicht verdiept wordt blijft staan en wordt conservatief. De jongeren moeten straks de taak van de ouderen overne men en hoe zullen ze dat kunnen d en als ze niet bouwen op het fundament van Gods Woord. Stelt men het belang boven het beginsel, dan is men oppervlakkig. Andere stromingen trachten ons in hun zog mee te trekken en wie daarin mee gaat is niet chr. hist. Onze Unie wil God eren in alle verhoudingen, daarvoor moe ten wij strijden. Gebeurt dit niet, dan is er gevaar. Wij moeten strijden om op te bouwen. Tal van grote mannen waren vurige bouwers voor het reformatorisch b-ginseL Gaat in tot de smidse, probeert onze beginselen te begrijpen en onze wa pens te hanteren. Wij zullen bouwen en verdedigen en God van de hemel zal het ons doen gelukken. Na de pauze werd een spel in 2 bedrijven „Tsjinsttriten” opge veerd, dat veel bijval verwierf. De chr. muriekver. „Excelsior” van Scharnegou tum, dir. de heer Sj. Wjjbinga, gaf op vetdienstelijke wijze haar medewerking. Vorral de nieuwe Friese potpourri en de St Nicolaasliedjes vonden veel bijval. De voorz. dankte allen voor hun medewer king. waarna de heer v. d. Wetering met dankgebed sloot. Aan het strand te Wijk aan Zee werd het stoffelijk overschot van een 79- jarige inwoonster van de badplaats aan getroffen. Zij werd sedert Zondagmiddag vermist, toen zij op familiebezoek in de badplaats ging en niet terugkeerde. Waarschijnlijk is zij tijdens een korte strandwandeling op het eenzame strand door de koude bevangen en overleden. Naar Ons Noorden meldt, zal in tegen stelling met he tvorig jaar, aan de Ne- de .andse militairen geen doorlopend Kerstverlof gegeven worden. De Chef van d"> Generale Staf zou het in deze tijd niet erg verstandig vinden om een land practisch zonder leger te laten. Ook van de zijde van de SHAPE zou men bezwaar hebben gemaakt tegen de wijze, waarop in Nederland het vorig jaar aan de militairen Kerstverlof is ver leend. Een officier, die uiteraard ook de dupe is van de beperkte verlofregeling, zei ons, dat het inderdaad begrijpelijk is, dat de Nederlandse legerleiding tot deze maatregel overgaat, aangezien men ook hier tegenover een potentiële vijand st at, die heus geen rekening zal houden met ’t feit, dat de Nederlandse militairen met Kerstmis zo graag een lang verlof zouden willen hebben. Het zeer waarschijnlijk de bedoeling om op Woensdag 24 December de solda ten de gelegenheid te geven na 5 uur in de morgen naar huis te gaan. Zij moeten dan Zondagavond 28 December met de laatste reisgelegenheid terugkeren. Woensdag 31 Dec. kan men na 1 uur des middags naar huis. Op Vrijdag 2 Jan. moeten de militairen dan met de eerste reisgelegenheid na 7 uur des morgens, naar de kazernes terugkeren. Voor de daarop volgende Zaterdag en Zondag gelden de normale verlofregelingen. Volgende week zal, zo vernemen wij tenslotte, hierover een legerorder ver schijnen. wenste het bestuur geluk namens B. en W. en de Raad. Wel leefde bij beide de hoop dat het hier tot een fusie zou ko men, maar toen dat niet mogelijk bleek en een nieuwe aanvraag binnenkwam, hebben zij toch van harte hun medewer king voor de bouw van deze school ver leend. 3 burgemeester vertelde vervolgens iets van de plannen van het gemeente bestuur voor verbetering en verfraaiing van Scharnegoutum, en schetste daarna de groei van het bijzonder onderwijs in de gemeente, waardoor echter ook de uit gaven van de gemeente belangrijk zijn gestegen. Toen gaf hij de architect nog een pluim en eindigde hij met het be stuur toe te wensen dat God Zijn zegen a Zijn werk en Zijn school niet ont- bcude. In de afgelopen maand November werd de Leeszaal door 2592 personen bezocht, van wie 127 vrouweljjke, en bedroeg het aantal uitgeleende banden 8044. Maar vóór het zover was, dat het i dochtertje van de neer v d. Molen de burgemeester de sleutel kcr aanbieden, was er eerst al een druk bezochte bijeen komst in „Elim” gehouden, waar behalve het oltallig college van B. en W., de di recteur van Gem.werken, de Inspecteur, de architect, de aannemers en schilders met hun personeel en talrijke genodigden, ook het personeel en vele ouders van leerlingen aanwezig waren. De zaal was dan ook tjokvol, toen de heer B. Bosma, voorzitter van het Schoolbestuur, de bij eenkomst opende met het laten zingen van Ps. 103 1, Schriftlezing (Ps. 33) en gebed. Yn syn iepeningswurd sei er, dat it bi stjür tlge bliid wie. Net allinnich omdat der sa folie wurk efter de rêch is, mar ek omdat de langbigearde skoalle nou ein- liks klear is en dér stiet yn al syn moaijens, Ijocht en romte. Nei yn ’t koart de skiednis fan de skoalle en it -a stan kommen fan it nije gebou sketst to hawwen, brocht hy tank oan Inspekteur Sipkens foar syn greate meiwurking en oan dyjingen dy’t mei- inoar de fjirtichtüzend goune opbrochten dy oan it gemeentebistjür liend wurde moasten om de boukosten, great 74 mille, byien to krijen. Tige tankber lykwols wie it bistjür ek foar de greate meiwurking fan it Gemeentebistjür en foar de goede samenwurking mei de oannimmers en foar harren solide bou. Mar boppe alles brocht hy tank oan God, dy’t Syn seine In een boeiend betoog schetste Ds. Lekkerkerker, Ned. Herv. Predi kant, de taak van het gezin, van de school en van de Kerk, na eerst een ere saluut te hebben gebracht aan het be stuur nu de kroon op het vele en vaak moeilijke werk is gezet. Bij onderwijs en opvoeding is het gezin altijd nummer één. De opvoeding begint in het gezin, want bet is de grote plicht en het voorrecht van de ouders hun kinderen op te voe den en te onderwijzen. Een roeping en een plicht hun door God opgelegd. Hoofddoel in de opvoeding is de vreze des Heren. Dat hebben ze ook beloofd bij de doop van hun kind. Aansluitend bij het gezin komt de school, die een aan sluiting is op ae gezinstaak al blijven de ouders verantwoordelijk. Zo staat de school dus tussen het gezin aan de ene cant en de maatschappij aan de andere kant. De school onderwijst het kind. Maar zij onderwijst niet alleen, zij voedt ook op. Doel van deze opvoeding moeten niet zijn de maatschappelijke en ook niet de Christelijke deugden, maar Christus zelf. Het gaat er om de kinderen te lei den tot Jezus Christus en op te voeden in d vreze des Heren en in het rechte ge loof. Dan zullen ze vanzelf goede staats-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1