Begroting 1953 gemeente Sneek I 1 Sint Nicolaas Actie Sneker Winkeliers Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYN1BRITSERADEEL en IJLST HET BEGIN VAN EEN LANGE REIS Sinterklaas in het Cruycebroedershof sue NED. STAATSLOTERIJ t I Ke Jaargang No. 98 Dinsdag 9 December 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK nog Prachtig St. Nicolaasfeest in Woudsend Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tg Gegund Opbringst Bazar Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Jachtwerf Kuipers bouwde zeiljachtjes voor Indonesië. Sinterklaas ook in Abbega Veteranen legioen Nederland Zeepost Groeps Schaakwedstrijd Kerstwijdings-uitvoering We gaan weer ratten opruimen St. Nicolaas brengt aquarium als geschenk Buurtver. Maple Leaf Grote Kerstfruitshow Intrekking bankbiljet van 25 model 1945 W W WW. Ds. B. J. Graatsma overleden Benoemd ós Trekking 5e klas. Eigen geld. 2866, 2880, 2885, 18700. Nieten. Sj SNEEKER NIEUWSBLAD Aan de fa. J. Feenstra té SneekHee- renveen is opgedragen de aanleg van de centr. verwarmingsinstallatie in de te verbouwen ambachtsschool te Heerenveen voor de som van 89,460. 5339 25000; 6674 ƒ15000; 9075 ƒ1500; 5797. 6310, 7729, 8644, 8978, 9641, 13832 1000; 2876 100. Hoge prijzen en uitgelote nrp. van te Sneek verkochte loten. De bazar, dy’t halden waerd troch de muzykfor. „Ere zij God” to Jutryp Hommerts, hat goed 1000 skjin jild op- brocht. Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handeltedv.) leger. Abonnementspriji f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. A Drijfhout, Sneek. Sint Nicolaas spreekt. •zenste ook iets te zeg- laoening had hij geluis- Vrijdagmiddag half drie arriveerde Sin terklaas met 2 zwarte Pieten per auto in Abbega om een bezoek te brengen aan de kinderen in school Vooraf had Sin terklaas even bericht gezonden van zijn komst, zodat ook veel ouders aanwezig waren. Bij de aankomst in school werd de Sint met gejuich begroet en herhaal delijk toegezongen. De zwarte Pieten hadden ook nog al bekijks en nu en dan verhuisden er pepernoten naar de kin derschaar. Sinterklaas had het nog al goed met d» kinderen voor. Hij had voor ieder schoolkind een pakje meegenomen en de heel kleinen, die er met de moe ders waren, vergat hij ook niet, .ook zij kregen een snoepje. En toen de goede man weer met zijn snaakse zwarte Pie ten vertrok, werd hij nagejuicht door een blijde kinderschaar. Bovengenoemde Ver. organiseert op 13 December a.s. in het Amicitia thea ter een filmavond, waar als hoofdfilm „Birma Victory” zal worden vertoond en ook showfilms zullen worden ge draaid. Er is vrij entrée voor oud-mili- tairen en belangstellenden. 2856, 2857, 2870, 2888.2889, 2898, 3708, 8181, 8188, 8194. 8198, 8219, 8788, 13493, 13496, 13500, 13525, 13530, 18687, 18688, 18693, 18701, 18714, 18726. Zeepost kan worden verzonden voor Indonesië me tde Weltevreden (uiterlijk ter post op 11 December); Ned. Nieuw- Guinea m.s. Oranje (23 Dec.); Ned. An tillen m.s. Helicon (8 Dec.); Suriname m.s. Stenton (10 Dec.); Z.-W.-Afrika m.s. Castle; Canada s.s. Nw. Amsterdam (8 Dec.), iji.s. Noprdam (11 Dec.); Argenti nië, Uruguay, Bolivia, Chili, Paraguay s.s. Prespdente Perón (10 Dec.); Brazilië m.s. Ainati (10 Dec.). De komende Zaterdagmiddag, aldus vermeldt een advertentie in dit nummer, wordt in Hotel Leeuwen wederom de jaarlijkse grote groepswedstrijd voor schakers gehouden. Voor dit tournooi waaraan verleden jaar door 90 personen werd deelgenomen, wordt ook nu weer grote deelneming en belangstelling ver wacht De wedstrijden vangen aan om 2 uur en men kan zich aangeven met vermelding van klas tot half twee aan de zaal en eicer bij de heer J. D. Kra mer, Tel. 2337 Sneek. Voor de uitvoering van de plannen tot het ontsluiten van het industrieterrein langs Oudvaart en Houkesloot en de uit voering van het Singelplan is toestem ming gegeven de aan de gemeente ter re servering uitgekeerde gedeblokkeerde gelden uit het gemeentefonds over de ja pen 1949 en 1950 ter financiering aan te wenden. Voor zover de gemeente voor het ontbrekende niet beschikt over de Men schrijft ons: Aangemoedigd door de succesvolle uitvoering van verleden jaar hebben de chr. muziekvereniging „Harmonie” en de chr. geni. zangvereni ging „Excelsior” besloten ook dit jaar weer een gezamenlijke Kerstwijdings-uit voering te geven en wel op Woensdag 17 December, ’s avonds 8 uur in het Gebouw v. Chr. Belangen. Het programma ver meldt in hoofdzaak eenvoudige, begrijpe lijke muziek, hoewel ook enkele meer in gewikkelde werkjes ten gehore zullen worden gebracht. Uit de aard der zaak neemt Kerstmuziek de voornaamste plaats in doch men heeft zich daar niet uitsluitend aan gehouden. Was de ege- leiding van het koor door het fanfare orkest verleden jaar min of meer een experiment, het over het algemeen goed slagen van deze proef wettigde een her haling, zodat ook nu weer enige fraaie nummprs gezamenlijk zullen worden uit gevoerd. Voor het kunstminnend publiek is er dus weer een avond van wijding en muzikaal genot in uitzicht En waar de entreekosten uiterst laag zijn gesteld, be hoeft het voor niemand een financ' -4 be zwaar op te leveren om deze avond bij te wonen. Men lette op de in het vol gend nummer van dit blad te verschijnen advertentie. Sint Nicolaas wj gen. Met grote voldoening had hij geluis terd naar de woorden van de voorz^ór. Hij dankte allen die het hunne deden om de oudjes te verzekeren van een gaede verzorging en verzocht ’t bestuur zijn groeten te willen overbrengen aan twee verpleegden die deze avond niet konden bijwonen omdat ze in ’t ziekenhuis waren' opgenomen. Na dit officiële gedeelte volgde een feestelijk programma, waar van Henk Stuurop als steeds geheel be langloos de muzikale omlijsting ver zorgde. Diverse Sinterklaasliederen wer den ten gehore gebracht. Mevr, van der VeenLeninga zong met piano-begelei- ding zeer verdienstelijk enige liederen. Leden van het damespersoneel gaven een zangvoordracht en enige schetsjes ten beste. Het hoogtepunt van de avond was zeer zeker het moment toen de zak van zwarte Piet werd geopend en de Sint enkele verpleegden bij zich liet komen om hun persoonlijk een cadeautje te De rattenverdelgings-actie, die verleden jaar zoveel succes opleverde vele in gezetenen gingen er zelfs het hele jaar mee door zal ook dit jaar weer wor den gehouden. Dat is ook hoog nodig, want de schade door dit ongedierte ver oorzaakt bedraagt in ons land ongeveer 32 millioen gulden per jaar. Een enorm bedrag, dat belangrijk kan worden ver minderd als ieder die last van ratten heeft aan de bestrijding meewerkt. De actie begint 13 December en duurt tien dagen, gedurende welke tijd grote hoe- Met popelende harten en van vreugde stralende ogen zaten Donderdagavond de verpleegden van het Cruycebroedershof de komst te verbeiden van Sint Nicolaas en zwarte Piet. De grote mannenzitzaal van dit gebouw gaf een feestelijke aan blik. Mede aanwezig waren het bestuur van de Gemeentelijke instelling voor Sociale Zorg, verplegend personeel en enige genodigden. Er heerste al direct ’n zeer prettige stemming toen Sint en Piet binnentraden. Spontaan werd het hoge gezelschap een liedje toegezongen. De voorzitter van bovengenoemde in stelling, wethouder P. van der Veen, sprak een kort welkomstwoord. Het ver heugde spr. dat de Sint ook bij dit feest aaanwezig had willen zijn. De familie Zijlstra had gezorgd dat alles weer in de puntjes was geregeld, daarbij de steun genietende van het personeel en een staf van medewerkenden. Allen bracht hij daarvoor zijn dank. Spr. kon de Sint mededelen dat de geest onder de ver pleegden goed is. Er is natuurlijk wel eens wat, maar dat kwam door misver standen, welke wel weer een oplossing vonden. Spr. wees de Sint tevens op de nieuwe uitbreiding van het huis en de verschillende vorderingen welke er wa ren gemaakt. Het bestuur doet zijn best om het de oudjes zo aangenaam moge lijk te maken. Spr. heette de Sint van harte welkom, en verzocht hem ook een kijkje in de ziekenzaal te nemen, waar- acn de goed heilig man volgaarne heeft voldaan. Z. K. H. Prins Bernhard Is Vrijdagochtend op Schiphol teruggekeerd van zün goodwill reis door Mexico en ?.-Amerika. De Prins begroet H. M. de Koningin en de Prinsessen Irene en Beatrix. WOUDSEND, 5 December,.De Sint Ni- colaas-actie van de Woudsender Winke liersvereniging was evenals verleden jaar, weer een volledig succes! Ongeveer 300 kinderen konden van deze fijne en blijde middag genieten. Sint Nicolaas ar riveerde omstreeks half 3 in Woudsend en begaf zich met Zwarte Piet naar het feestgebouwToen de voorz, der W.W., de heer L. Nijdam, Sint en zijn knecht hartelijk welkom had geheten en Sint verteld had van de reis welke' hij had gemaakt van Spanje, zongen de kinderen uit volle borst hetW.W„ St„ Nic.'li<?d! De poppenkast van de heer Jorna „van Sneek bracht de kleinen in. verrukking, en ook de muziek en tractatie vielen best in de smaak, En wat een leuke, voordrachten hadden ze geleerd! Na afloop kregen alle kinderen een hand van Sint en Piet en een grote zak lekkers mee naar; huis. Vol gend jaar kom-ik met het vliegtuig be loofde de Sint nog.,..,* Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Ons Noorden meldt: Vrijdagmiddag bracht St. Nicolaas met eeh zijner knech ten 'n bezoek a. d. r.k. meisjesschool aan de Leeuwarderweg. Vooraf had hij reeds de kleuters van de kleuterschool bezocht, die onder leiding van de zusters de Sint een waardig welkom toezongen met een mooi welkomstlied. Bij de grotere kinde ren verbleef de Sint geruime tijd. Voor zuster Ignatius had St. Nicolaas dit jaar wel een zeer bijzondere verrassing. Voor dat de goede heilige er toe overging de kinderen een cadeautje te geven, Achtte hij zich eerst tot het hoofd van de meis jesschool en deelde mede, dat dank zij de bemoeienissen van architect S. G. Walin- ga en de heer W. Monsma, hierbij ge steund door andere weldoeners, het hem eengrote vreugde was zuster Ignatius voor de school een fraai aquarium te mo gen aanbieden. Zuster Ignatius was hier mede, evenals de kinderen, zeer in haar nopjes, en dankte de Sint en de weldoe ners hartelijk voor dit mooie geschenk, dat een plaats zal krijgen in de gang van de school. Een mooier geschenk had men de school niet kunnen geven. Het aqua rium is geheel compleet, slechts de leven de inhoud ontbreekt nog, doch deze zal er zeer zeker in de komende weken nog wel komen. Sint Nicolaas hield woord. Verleden jaar toen Sint Nicolaas af scheid nam van de kinderen van de buurtvereniging „Maple Leaf” had hij beloofd ’t volgende jaar vast en zeker terug te zullen komen, en zi- Donderdag avond, de dag voor hij zijn verjaardag vierde, kwam hij met zijn knechtje Pie- terbaas in de bovenzaal van Restaurant „Onder de Linden” en heeft daar een in alle opzichten zeer geslaagde receptie ge houden. Ongeveer 125 kleuters uit deze buurten hebben daar ’t feest van de grijze bisschop in opgewekte stemming gevierd. Ook vele ouders gaven door hun aanwezigheid blijk van hun medelev~n. Sint Nicolaas deelde mede dat hij het weliswaar zeer druk had, maar toch !er had willen komen en hij dankte alle aanwezigen voor de mooie liedjes die ze met piano-begeleiding ten gehore hadden gebracht. De Sint onderhield zich daar na enige ogenblikken met de ouders en stelde het zeer op prijs dat enige kleinen voor hem een liedje zongen. De dri“i»ri- ge Paulientje Slob en de zesjarige He leentje Rasterhoff alsmede een groepje kleine meisjes zongen Sinterklaas liedjes in ’t Fries toe. Ook een tweetal dames, mevr. Veldstra—Tadema en mevr, de VriesNieuw veld, vergastten de goed heilig man op enige versjes. De Sint waarschuwde de jongens en meisjes zo lang het ijs nog niet betrouwbaar is, zich daarop niet te wagen. Het kleine grut weerde zich verder dapper en zong er lustig op los. Ze werden volop getrak teerd en aan de vreugde kwam schier geen einde. Voordat Sint Nicolaas af scheid nam, verzocht hij de kinderen vooral de speeltuin niet te vernielen, want dat doen alleen ondeugende !'in- deren. Hem werd evenals zwarte Piet als aandenken een cadeautje aangeboden. In hun nota ten geleide der gemeente begroting 1953 schrijven B. en W. van Sneek o.m.; Het beeld van de gemeentebegroting voor 1953 kan in het algemeen niet on gunstig worden genoemd. Ondanks het feit, dat de begroting belast moest wor den met rente en afschrijving van enkele belangrijke kapitaalsobjecten tot welker uitvoering dit jaar is besloten, kon zij sluitend worden gemaakt, terwijl nog een voldoend bedrag voor onvoorziene uit gaven kon worden geraamd. Zeer g'"baal gezien is deze uitkomst te danken aan twee factoren. Ten eerste konden, in vergelijking met de oorspron kelijke begroting voor 1952, de ramingen wegens algemene uitkering en bijzondere uitkering uit het gemeentefonds 10 hoger worden gesteld. De deswege te ontvangen hogere bate bedraagt rond ƒ55.000. In de tweede plaats is de uitgavenkant van de begro ting ontlast doordat ten laste van de dienst 1951 een vrij groot bedrag extra is afgeschrevuii op kapitaalsobjecten. Zonder deze wat men zou kunnen noe men „vooruitbetaling” zou het uitgaven- peil voor 1953 wegens rente en afschrij ving hoger zijn geweest. Dit hogere peil zal echter, als gevolg van het natuurlijk accres der uitgaven, na betrekkelijk korte tijd weder worden bereikt. Bij het fi nancieel beleid zal hiermede rekening gehouden moeten worden; nieuwe vaste lasten zullen niet dan na zorgvuldige overweging mogen worden aanvaard. De wet tof het treffen van een nood voorziening voor de gemeentefinanciën regelt de financiële verhouding -tussen het rijk en de gemeenten voor de jaren 1948 t.e.m. 1952. Bij circulaire van de mi nister van binnenlandse zaken van 25 September 1952 is aan de gemeentebestu ren medegedeeld, dat de commissie-Oud voor 1953 en volgende jaren een nieuwe regeling voor de financiële verhouding heeft ontworpen, over welke regeling de regering zich nog niet heeft kurken bè- raden. Hoewel uit de nieuwe regeling, welke ook het karakter van een nood voorziening zal dragen, wellicht enige verschuiving in de verdeling van de mid delen van het fonds zal voortvloeien, is aan de gemeentebesturen in overweging gegeven de raming in de begroting voor 1953 te baseren op de regeling, zoals die voor het thans lopende jaar geldt en daarbij voor de algemene en bijzondere uitkeringen een percentage van 145 aan te houden. In onze nota betreffende de gemeente begroting voor 1952 wezen wij op de moeilijkheden welke de gemeentebesturen ondervinden bij het verkrijgen van de nodige gelden voor de uitvoering van openbare werken. Teneinde er van ver zekerd te zijn, dat de uitvoering van het woningbouwprogramma voor 1953 niet bekt zou worden door het ontbreken van het vereiste kapitaal zijn enige tijd ge- Men schrijft ons: De Friese fruitkwe kers, aangesloten bij de Zuid-Friese Tuin bouwvereniging houden, in samenwer king met de twee kleinhandelsorganisa- ties, op veelvuldig verzoek van de bur gerij van Sneek een grote Kerstfruitshow alhier in het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Westersingel. Het ligt in de bedoeling deze show voor het pu bliek open te stellen op- morgen Dinsdag avond van 8 tot 11 uur en Woensdag van ’s middags 2 tot ’s avonds 11 uur. Leer lingen van scholen (in schoolverband) worden in de gelegenheid gesteld om deze show te bezoeken op Woensdag morgen van 9 tot 12 uur.'Behalve Woens- dagsmorgens ontvangt iedere bezoeker gratis een zakje fruit. Verder wordt op de -how gelegenheid gegeven om uw fruitalbum, dat nog niet volledig is, gratis aan te vullen. Alle mogelijke in lichtingen aangaande het fruit worden u gratis verstrekt. De entree is zo laag mo gelijk gesteld opdat een ieder in de ge legenheid zij deze voor- Sneek unieke show te bezoeken. Zij bedraagt 30 cent per persoon, voor leerlingen van scholen (in schoolverband) 10 cent per leerling. Deze show biedt u het genot van geur, kleur en smaak. Het verdient aanbeve ling voor fruitalbumbezitters die het willen completeren, hun dubbele plaatjes voor ruiling mee te brengen. nodige vaste dekking, zullen uit ’s rijks kas voorschotten kunnen worden ver strekt. De woningbouw eist nog steeds grote zorg. Kan met voldoening worden gecon stateerd, dat in de na-oorlogse jaren eer groot aantal nieuwe woningen is ge bouwd en dat vele gezinnen daarmede een (beter) onderdak kon worden ver schaft, het getal der op de wachtlijst van woningzoekenden voorkomende personen is nog steeds aanzienlijk. In het algem-m kan echter wel worden gezegd, dat het aantal zeer slecht gehuisveste gezinnen niet in onbetekenende mate is afgenomen. Het inhalen van het in de oorlog? en de eerste na-oorlogse jaren ontstane tekort gaat slechts zeer geleidelijk. Een belem merende factor is daarbij dat het aantal woningen dat niet meer voor bewoning geschikt is sterk toeneemt. In dit verband is het niet ondienstig hier te vermelden, dat dit in de jaren 1951 en 1952 met 45 woongelegenheden het geval is geweest. Het betreft hier meest woningen, die voor uitbreiding van bestaande zakenpanden moesten worden gebruik! Op zichzelf is deze be hoefte aan expansie bij de alhier ge vestigde bediijven een verheugend ver schijnsel. Een andere factor welke van ongun stige invloed is op de woningvoorraad is de omstandigheid dat in verschillende gevallen op -grond van economische over wegingen woonruimten aan haar bestem ming moesten worden onttrokken. Het ontwerp-uitbreidingsplan dezer gemeente is vrij wel gereed voor ter visie legging. Het saneringsplan voor de bin nenstad verkeert in eén vergevorderd sta dium van voorbereiding. De behandeling hiervan mag binnen niet al te lange tijd worden verwacht. Een saneringsplan voor een bepaald stadsgedeelte is vrijwel ge reed en kan u ter vaststelling worden aangeboden. De Nederlandsche Bank brengt nog maals onder de algemene aandacht, dat de gelegenheid tot verwisseling van de opgeroepen bankbiljetten van f 25. model 1945, bij haar bijbank, agent schappen en correspondentschappen op 1 Februari 1953 wordt gesloten. Van genoemde datum af zullen bedoelde bil jetten nog slechts bij haar hoofdbank te Amsterdam kunnen worden verwisseld. In herinnering wordt gebracht, dat op geroepen zijn: de bankbiljetten van f25, gedateerd 7 Mei 1945, aan de voorzijde bedrukt met een meisjeskopje. veelheden verdelgingsmiddelen, evenals verleden jaar in de vorm van blokjes, moeten worden neergelegd. Op de ter reinen van de gemeente geschiedt dit door het gemeentebestuur, op die van particulieren moeten de bewoners er zelf voor zorgen. De kosten zijn echter ge ring, daat de blokjes weer tegen dezelf de lage prijs bij de plaatselijke handel verkrijgbaar zullen zijn. En men weet het: als men assistentie van de Gemeente-Reiniging nodig heeft, dan is een telefoontje, een briefje of een mondelinge boodschap voldoende om deze dienst in het geweer te roepen. overhandigen. Maar zij werden ook even gewezen op hun goede en minder goede kwaliteiten. Een der verpleegden die zeer stout was geweest, kreeg zelfs met de roe! Toen ook hij. echter beterschap had beloofd kreeg hij evenals allen een pakket met tal van lekkernijen. Als blijk van waardering bood de vader van de inrichting de heer Zijlstra, aan de heer van der Veen, namens de oudjes, een zeer mooi couvert mes, lepel, vork aan en bedankte hem tevens voor de mooie avond, die zeer in de smaak was gevallen. De heer van der Veen gaf aan het slot van de avond nog een extra pluim aan allen die zo enthousiast heb ben medegewerkt tot het welslagen van dit Sint Nicolaasfeest, en wel in ’t bij zonder aan de heer en mevr. Zijlstra, personeel en Henk Stuurop, van wie ge zegd kan worden „beter een goede buur dan een verre vriend”. Ongeveer half elf namen de Sint en Piet afscheid. De grijze bisschop deed dit met een bedroefd ge moed, want, zo zeide hij, ik als oude man gevoel mij hier in dit gebouw reeds aar dig ingeburgerd, en zou er prijs op stel len als in Spanje ook zo’n tehuis voor ouden van dagen >vas. In de ouderdom van ruim 81 jaar is te Haren (Gr.) plotseling overleden ds. B. J. Graatsma, em. predikant van de Ned? Herv. Gemeente te Franeker. Ds. Graat sma, die 19 Mei 1871 te Woltersum (Gr.) werd geboren, bezocht het sted. gymnasium te Sneek en studeerde aan de R.U. te Groningen. Op 11 Sept. 1898 aanvaardde hij het predikambt te Horn- huizen. Hij diende voorts te gemeenten Stiens (1901’06), Beerta en Franeker (1926—15 Oct. ’36). Daarna vestigde hü zich metterwoon te Haren (Gr.), waar hij van 1936'38 voorganger is geweest van de Ver. v. Vrijz. Hervormden. Op deze foto ziet u het inladen van de zes B.M.- fri ers en de vier 16 m2 jach ten welke op de werf van Jan Kuipers alhier voor de Indonesische marine te Soerabaja werden ge bouwd. De „Sneek VII” van de GroningerLem mer Stoomboot Maat- schappij ligt hier voor de wal van Kuipers’ werf, het beginpunt van de reis naar het verre Indonesië. Kapitein A Feenstra bracht ze deze zelfde Sinterklaasdag nog naar Lemmer, waar ze overge laden werden op de „Jan Nieveen” die ze vandaag naar Amsterdam over voer. Daaf gaan ze in de grote ruimen van de „Su matra” der Stoomvaart Mij Nederland welke a.s. Vrijdag naar Indonesië vertrekt Kuipers leverde al eerder jachtjes naar het buiten land, nl. drie 16 m2-ers voor de K.P.M. in Indo nesië en zes zulke jacht jes aan particulieren in Amerika. Deze overscha keling op de export is een gevolg van de hoge weeldebelasting welke in ons land op nieuwe jach ten geheven wordt. De nieuwbouw voor binnen landse rekening werd hierdoor practisch stopgezet, wat er toe geleidj heeft dat ook Kuipers de bakens verzette en voor het buitenland is gaan bouwen. Daarvoor geldt die belasting namelijk niet. Het contract voor deze order van de I.P.C. te Soerabaja werd 25 Juli getekend. De jachtjes moesten uiterlijk vier maan den daarna, dus op 25 November, klaar zijn, maar ze stonden al 14 dagen eerder voor verzending gereed. Ze zijn allen ge bouwd van mahoniehout op eiken span ten en met verchroomd beslag uitge voerd. Molenaar te Grouw leverde de zei len en dekkleedjes. Het zijn klasse- scheepjes met een certificaat van de N.N.W.B., de B.M.’ers dragen de zeil- nummers 242 t.e.m. 247, de 16 kwadraters 2809 t.ejn. 2812. t Er is nu weer flink ruimte gekomen in de grote loods aan de Jachthavenstraat. Benoemd tot opzichter bij de gem. plantsoendienst te Apeldoorn onze vroe gere stadgenoot de heer Koos Jonkmans. Als sluitstuk van de St. Nicolaas Actie, heeft Zaterdagavond in de nieuwe zaal van Hotel Hanenburg de uitreiking der grote cadeaux bij deze actie gewon nen, plaats gehad. Aanwezig waren naast het actie comité, het voltallige bestuur van de vereniging van Sneker Zakenlieden, bur gemeester Rasterhoff, korpschef der plaatselijke politie Kooistra, mr van Bottenburg en vele andere genodigden, onder wie natuurlijk de gelukkige prijs winnaars. De voorzitter van 't actie-comité, de heer Kraakman, riep allen een hartelijk welkom toe en in ’t bijzonder burge meester Rasterhoff. Over de gehouden actie wilde spreker hier niet uitweiden, - - -- maar wel verklaren dat deze grotendeels l^n te LTlng!n een glorieus succes is geweest. Sneek is r - - centrum in Friesland, in de eerste plaats als koopstad en in de tweede voor de zeilsport. Hoewel het nu nog niet helemaal „Snits aan de spits” is, zullen de Sneker zakenlieden gezamen lijk en met medewerking van het ge meentebestuur trachten door een groot scheepse actie te ontketenen, het doel te bereiken. Hij dankte de politie-autoritei- ten voor hunne gewaardeerde medewer king. Spr. had ook niets dan lof voor het actie-comité en de andere commis sies, welke vaak tot diep in de nacht hebben gewerkt om de zaak tot in de uiterste puntjes te verzorgen. Hierna kwamen Sint Nicolaas en zwarte Piet de zaal binnen om persoonlijk de prijzen uit te reiken. Ze werden op hartelijke wijze begroet en toegezongen. Burgemeester Rasterhoff aan het woord. Maar Kuipers is inmiddels al weer met Amerika in onderhandeling getreden en als ook dat succes heeft, is er weer vol op werk. Toen de le prijswinnares, nl. die van het rijwiel, mevr. A. HettingaPolder bij Sint Nicolaas werd ontboden om dit pracht karretje in ontvangst te nemen, kreeg burgemeester Rasterhoff even het woord. Gaarne had hij gehoor gegeven aan het verzoek om deze hoofdprijs uit te reiken. Hij wenste de Sneker winke liers geluk met het slagen van de actie, welke z.i. de toets der kritiek glansrijk heeft doorstaan, ja waarop zelfs velen jaloers kunnen zijn. Een actie waarbij alle straten waren betrokken, hetgeen tot vreugde mag stemmen, en welke een stimulans voor de organisatoren moge zijn om op de ingeslagen weg voort te gaan, wat Sneek in ’t algemeen ten goe de zal komen. Nadat de heer Kraakman burgemees ter Rasterhoff had bedankt voor het door hem gesprokene, ving het uitreiken der cadeaux aan. Sint Nicolaas, geas sisteerd door zijn knechtje Piet, sloeg zich er kranig doorheen, al moest de grijze Sint, die zichtbaar vermoeid scheen van zjjn vele bezoeken gedurende de af gelopen dagen, zo nu en dan even de uit reiking onderbreken om wat uit te bla zen. Van deze gelegenheid maakte de voorzitter van de Ver. van Sneker Za kenlieden, de heer M. Vlas, even ge bruik om mr van Bottenburg hartelijk te bedanken voor zijn bemoeienissen in zake de gehouden actie. Hij was het ge weest die de commissie uit de brand had geholpen om de actie binnen de per ken der wet te houden en voor alles wat hij in dezen had gedaan zeide spr. hem nogmaals hartelijk dank. Spr. wekte verder allen op om wanneer straks de Ver. van Sneker Zakenlieden een actie zal gaan voeren tegen een eventueel voorgenomen opheffing van de spoorlijn Leeuwarden—Staveren, zich als één man daar achter te scharen. Voor hét vele werk dat het actie comité zich had getroost ontvingen de heren persoonlijk uit handen van Sint Nicolaas een oprkonde met een daaraan verbonden kruisje en merv. OomsVonk i bloemen en een taart Nadat Sint Nicolaas nog een af- i scheidswoordje had gesproken, bleef men nog gezellig een tijdje bijeen. Henk Stuurop, die geheel belangloos de muzi kale omlijsting verzorgde, zong met piano-begeleiding een door hem zelf ge maakt toepasselijk lied op deze actie, wat met een welverdiend en daverend applaus werd beloond. Nadat nog enige films waren vertoond, sloot de heer Kraakman deze zeer geslaagde avond. Hier laten we de namen van de win naars der A-prijzen volgen Mevrouw Wijngaardt—Mulder, Korte Vreugde 3. stofzuiger; mejuffr. G. v. d. Bosch, Speers 90, overjas; mevr. O. MoedtHaven, Kleinzand 73, klok; mevr. DoumaStuut, Oppenhuizerweg 17A, gestikte deken; mevr. Molenmaker Jorritsma, Priorstraat 57, schoor- steenklok; mevr. A. HettingaPolder, Lemmerstraatweg 1, Ijlst, sportfiets; mevr. J. PoieszRemery, Koopmans- gracht 64, electrische trein; K. Mink, Noordbroek 42 bij Joure, herenoverjas; mevr. F. J. Lodewijk, Napjusstraat 65, damesjapon; mevr. B. Stapelde Haas, Paardenmarkt 1, Opmeer (N.H.), eet servies; C. Tinga, Amaliastraat 67, ta felkleed; mevr. Van Loo, N. Noorder- horne 11, wollen deken; mevr. Tjaarda, le Oosterkade 22, cassette; M. de Jong, Sch'vartzenberghstraat 14, wollen tafel kleed; P. Postma, Hopperstraat 10, heren-polshorloge. I a s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1