Krite Snits spile Wat de raad te behandelen krijgt BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „DE WAERNIMMER” i7e Jaargang No. 99 RedacteurL. KIEZEBRINK Zinken Cent Drie mensen vermoord President Heuss trekt zijn verzoek aan Opperste Ge rechtshof in Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Tientallen babies vergiftigd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telcf 2872 Kapperszaken tot half zeven open Geen zink meer in de spaarpot Hengstenkeuring Fries ras in het vervolg te Sneek Monument voor mevr. Kui- pers-Rietberg (tante Riek) Vrijdag 12 December 1952 Cadeau voor generaal Nagib Het kleine doktersboek voor emigranten Rusland en Rood China F. D. PHILIA. ge- •X- Die hechte banden tussen Rusland en Door een vergissing in een Franse fa briek van babypoeder werd daarin arse nicum gemengd. Tientallen Franse babies zijn doordat zij door de moeders met dit poeder werden behandeld gestorven, ook een stokoude vrouw, die het toepaste op haar open been. De inspectrice voor de volksgezondheid in het gebied van Finis- terre nam niet tijdig de gehele voorraad van dit poeder in beslag en is geschorst. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) keken. Tal van Europese partners ook Engeland hebben reeds meegedeeld deze enigszins te moeten besnoeien om hun economie niet in gevaar te brengen, ook het programma voor 1952 zal niet he lemaal worden bereikt. Bepaald ernstig acht men dit niet, omdat men hoewel men op verrassingen moet zijn voorbe reid toch het gevaar voor een nabije nieuwe wereldoorlog niet groot acht. We hebben hier boven al uiteengezet dat Rusland eerst op zo’n oorlog rekent als ook China er voor gereed zal zijn, bo vendien is Moskou met de zuivering bij zijn satellieten nog lang niet klaar, nieu we arrestaties in Tsjecho Slowakije en Oost-Duitsland wijzen daar ook al weer op. Mede door de hoge eisen der bewape- ningsprogramma’s, geraakt, zoals we bo ven al schreven, de economie van vele Westerse landen in het nauw. De eerste ministers van het Britse gemenebest hebben te Londen vergaderd over deze kwestie voor zover ze dat gemenebest aangaat en het gevolg is dat Churchill in het voorjaar met de nieuwe Amerikaan se regering gaat praten over verruiming van de handel, de sleutel daarvoor ligt te Washington. Voor de strategische po sitie van het Westen zijn de laatste ont wikkelingen in Noord-Afrika bijna t- stellend. Ofschoon er met Nagib die de grondwet heeft ingetrokken en nu als volslagen dictator regeert tot er een -n- dere komt in Egypte wel land schijnt te bezeilen, hebben nationalistische uit barstingen in Frans Marokko, naar aan leiding van de moord op een nationalis tische vakbondsleider in Tunesië, een ge vaarlijk verzet tegen bet Franse bestuur daar aan het licht gebracht. En juist op het moment dat deze kwestie in de Ver. Naties- aan de orde was, en misschien ook daarom geprovoceerd door enkele nationalistische kopstukken. Hoewel de wens der Arabische en Aziatische staten dat een commissie uit de Ver. Naties zich met deze zaak zal bemoeien, wel niet zal worden ingewilligd, vraagt men zich af hoe hier de Franse en nationalistische standpunten kunnen worden verzoend, zonder zeer aanzienlijke concessies van Parijs. Wie nog iets in kast of kous heeft, Potje, port’monnaie of la, Kijke (op de kleintjes passend) Die op zinken centen na Make kast of kot” of potje Dadelijk tot jachtterrein Zouden er nog zinken centen („Wild" in ’t zink) te vinden zijn Op het postkr toór gewisseld. Deze week, ze gaan er uit Jagers, houdt een zinkcent- klop jacht, Meldt U met Uw zinkduit-buit Op de kleintjes passen, lezers, En U van het zink ontdoen (Ieder centje is er ééntje) In de hoop op het „Millioen” ding tussen het rijk en de gemeenten ook weer het karakter van een noodvoorzie ning zal krijgen, menen B. en W. toch op een verantwoorde wijze aan de gerecht vaardigde verlangens van de schoolbe sturen tegemoet te moeten komen. Geeft het openbaar kleuteronderwijs de laatste jaren een regelmatige stijging van kosten te zien, dit is eveneens het geval bij het bijzonder onderwijs. Wij hebben daarom nagegaan of het subsidie bij de stijging der uitgaven kan worden aangepast om daarmede de lasten der schoolbesturen in enigszins verdere mate te verlichten. Naar onze mening biedt de gemeentebe groting voor 1952 nog voldoende ruimte om daaruit een verhoging van het sub sidie met 10 per leerling te financieren; gerekend naar een leerlingenaantal van 550 komt dit neer op een bedrag van 5.500, terwijl in de ramingen der ont- werp-begroting voor 1953 reeds met zulk een verhoging van het subsidie, welke voor dit jaar op ƒ5.700 is becijferd, is rekening gehouden. Wij zijn tot dit voor stel gekomen na ampele overweging, waarbij wij de werkelijke uitgaven en ontvangsten der schoolbesturen in aan merking hebben genomen. Hoewel door de bedoelde verhoging de kosten van het bijzonder kleuteronderwijs niet volledig gedekt zullen zijn, betekent dit voorstel een vrij dicht benaderen daarvan, zodat de schoolbesturen hierdoor naar onze mening voldoende armslag verkrijgen voor het op peil houden van het onder wijs. Teunis wist syn plak. Martsje gie de fammerol aerdich óf. Jan Post makke it ta in goed gehiel. Syn leafdeforklearring koe faek hwat earnstiger. It toaniel, forsoarge troch ,,’t Inte rieur”, seach der tige kreas üt. It sel- skip Schuil joech mesyk, dy’t goed by in Fryske joun oanslüt. Yn syn iepeningswurd bitocht foar- sitter - an der Werf de forstoame leden Terpstra en Goodijk en Arjen Wit- teveen, dy’t safolle foar de Fryske bi- weging die. Hy hope fierder, dat „Mar- sang” en „Jong Marsang” better tiden krije sille. P. Z. D. Smit hie gjin maklike rol. Hy koe him lichtlik oerdriuwe en hie der mei Posthuma dan in klucht fan meitsje kinnen. Dat it dat net waerd, wie har ren fortsjinste. Bearn Mearsma (H. Ferwerda) hie in rol, dy’t him lei en dy’t er dus bést spile. Door vertegenwoordigers van een Ne derlandse exportcombinatie die thans verkoopshows in Egypte houdt, is aan generaal Nagib een wandbord aangebo den vervaardigd door de Hoornse me- taalwarenfabriek v.h. G. Scholten, ont worpen door de heer J. Langereis te Hoorn en geciseleerd door de firma Dijk stra te Sneek. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelradv.) lager. Abonnementsprijs 13.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Bondspresident Heuss heeft zijn ver zoek aan het Opperste Gerechtshof in W.-Duitsland om een advies of het ver drag inzake de Europese Defensie Ge meenschap en het Vredescontract in strijd mét de huidige grondwet zijn, ingetrok ken. Deze daad van de president houdt verband met de nu woedende staatscri- sis in W.-Duitsland. Thans heeft het Hof alleen nog voor zich de vraag van de re gering Adenauer of deze verdragen door een eenvoudige meerderheid van het parlement kracht van wet krijgen, welke vraag volgens de op het moment gelden de opvattingen behandeld kan worden doo:- de tweede kamer van het gerechts- not, die op de hand van dr Adenauer heet te zijn. Bij K. B. is bepaald, dat dames- en he renkappers hun bedrijf voortaan tot half zeven ’s avonds geopend mogen hebben, zij het uitsluitend voor het verrichten van kapperswerkzaamheden. Het besluit trad gisteren in werking. Rood China kunnen van ontzaglijke be tekenis voor 's werelds beloop in de verre toekomst blijken. Zo geleidelijk aan wordt het duidelijk dat Rusland de strijd om de wereldoverheersing niet in de be staande machtsverhoudingen zal aan vaarden, maar wenst af te wachten tot het Chinese rijk met Russische mede werking zijn enorme kracht en macht beeft ontwikkeld om dan net Peking samen de greep naar de macht te doen Natuurlijk ligt daar de mogetiycneid dat te eniger tijd de communistische ideolo gie welke Moskou en Peking heet te ver binden minder sterk zal blijken dan de nationalistische en imperialistische tegen stellingen welke er tussen Rusland en China in Azië bestaan, waardoor laatst genoemd rijk zijn eigen weg zou kun nen gaan. Maar zoals het thans lijkt heb ben de Russen hun kaart op China gezet en is dit ook andersom het gevat Het zal nog vele jaren duren voor China zo ver ontwikkeld is dat het een eerste rol in de wereldpolitiek kan spelen, maar in tussen ziet men de Russen door hun Chinese bondgenoot ook in Azië reeds naar strategisch voordelige posities en verzwakking van het Westen (Korea, Indo China) streven. De vorming van een Kominform voor het Verre Oosten te Peking wijst ook al in de richting Aziatische satellieten te maken. In de verwijten welke Peking tot India richt dat dit land door zijn bemiddelingspo gingen in het Koreaanse conflict zou din gen naar de eerste rol in Azië, hoort men ook reeds Chinese zelfbewustheid door klinken. Het is, ondanks het feit dat Rus sen en Chinezen India voor het hoofd stieten door deze bemiddeling af te wij zen, weinig waarschijnlijk dat het volk en de leiders van India, gegeven hun mentaliteit, spoedig de consekwenties uit de huidige ontwikkeling zullen trekken en door eigen inspanning en samenwer king met het Westen, zich zullen wape nen tegen de gevaren er van. Evenmin als bijv. Indonesië, dat midden in de ge varenzone gelegen, aan een soort leger van ongeregelde troepen de voorkeur schijnt te geven boven een militaire macht welke een buitenlandse vijand kan weerstaan. Dat er dus eigenlijk geen Aziatische staat is misschien kan Ja pan het onder Amerikaanse invloed wor den die lust tot tegenspel tegen rood China toont, verhoogt slechts het ge vaar. Men kan zich de toenemende be langstelling van Amerika voor het Verre Oosten dan ook wel begrijpen. Moge die zich ook uiten in grotere bijstand aan Frankrijk in Indo China! Al met al ver zwaart deze ontwikkeling in Azië de toch al op zich zelf enorme taak van het Westen, dat nog in zich zelf verdeeld is bovendien. Met ingang van 1 Jan. 1951 werd het gemeentelijk subsidie voor de bijzondere kleuterscholen gebracht van 35 op 45 per leerling als een verdere stap op de weg naar de financiële gelijkstelling tus sen het openbaar en het bijzonder kleu teronderwijs hier ter plaatse. Bij de be handeling der begroting 1952 zegden B. en W. toe dat nu de wettelijke regeling nog op zich liet wachten en de uitgaven voor het openbaar kleuteronderwijs niet onbelangrijk waren gestegen evenals de lasten voor de schoolbesturen, het in de lijn van de door de raad gedane uit spraak lag dat de subsidieregeling voor het bijzonder kleuteronderwijs opnieuw Kan tot 15 December op het postkantoor worden ingewisseld. Subsidie bijzondere scholen voor voorbereidend lager on derwijs in de gemeente Sneek Het ministerie van financiën geeft de wenk om deze week alle spaarpotten, collectebussen e.d. te onderzoeken op zinken centen. Deze munten, die zoals men weet sedert 15 September buiten omloop zijn gesteld, kunnen tot Maandag 15 December worden ingewisseld. Te weinig medewerking van de zijde van het gemeentebestuur en daarbij de ongeschiktheid van het keuringsterrein hebben het bestuur van het „Friesch Paardenstamboek” doen besluiten de tra ditionele jaarlijkse hengstenkeuringen niet meer op de Lange Marktstraat te Leeuwarden, maar voortaan in Sneek te houden. De keuring van Bovenlandse hengsten blijft te Leeuwarden. Opnieuw bereikt ons een oproep van het comité te Winterswijk voor stichting van een monument voor win. mevr. Kui persRietberg, die onder de schuilnaam „tante Riek” in 1942 een van de grond legsters was van de landelijke organisatie voor hulp aan onderduikers, de welbe kende L.O. Adres penningmeester mr F. G. Kool, Delistraat 11, Winterswijk, giro- nr. 243838. SNEEKER NIEUWSBLAD Generaal Eisenhower, aanstaand presi dent der Ver. Staten, is in Korea geweest en heeft daarna op een kruiser in de Stille Oceaan overleg gepleegd met de voornaamste figuren uit zijn re^ds be noemd kabinet en met een aantal Ameri kaanse militaire leiders. Nog voor dat dit overleg aanving verklaarde Eisenhower op een persconferentie dat de oplossing van het Koreaanse conflict niet in een uitbreiding van de oorlog ligt, door tot een aanval op communistisch China over te gaan. In een oorlog van dit soort schijnt, aldus de generaal, het zeer moe lijk een plan op te stellen dat een defini tieve overwinning zou verzekeren zonder dat men groot gevaar loopt dat de oorlog wordt uitgebreid. Eisenhower deelt dus niet de mening van Mac Arthur, die er desnoods een formele oorlog met rood China op wilde wagen om in Korea de overwinning te behalen, al verklaarde hij zich wel bereid kennis te nemen van de plannen die deze heeft. Toch betekent dit niet dat Eisenhower de huidige toe stand van voortdurende oorlog zo om en nabij de 38ste breedtegraad welke vooral de Amerikanen veel offers aan mannen en geld kost tot in het oneindige wil handhaven. Nu Peking het met grote meerderheid door de Ver. Naties aange nomen Indiase voorstel inzake een wa penstilstand heeft verworpen het drin gend beroep van de president der V. N. Assemblee op de Chinezen om het te aanvaarden, zal ook wel niet helpen heeft men van V.N.-zijde de keus tussen twee dingen. De huidige toestand kan men handhaven tot gunstiger internatio nale verhoudingen een oplossing zullen mogelijk maken of men kan trachten door een nieuw offensief in het voor jaar zonder dat men de oorlog op Chinees grondgebied verplaatst een toe stand te scheppen welke herinnert aan die van achttien maanden geleden toen de militaire positie der communistische legers zo ongunstig was dat Rusland het initiatief tot oncferhandelingen over een wapenstilstand nam. Dat initiatief heeft toen tot een verslapping van de mili taire activiteit aan Westelijke zijde geleid, met het gevolg dat zich door Russische wapenleveringen aan de Noordelijke le gers het evenwicht herstelde waarna Moskou geen behoefte meer aan een wa penstilstand had en de onderhandelingeh slepende hield, waardoor een deel van de Westelijke militaire macht in Korea ge bonden blijft. In Delft en Bolsward wordt 17 December a.s. gestemd of men voor- of tegenstander is van een eenwording van Europa. In Delft werden Maandag voor deze stemming spandoeken in de stad aan gebracht. Een spandoek op een brug in Delft met op de achter grond het stadhuis. Van die verdeeldheid is ook in de af gelopen overzichtsperiode weer geble ken. Adenauer heeft in de bondsdag te Bonn de verdragen inzake de Europese defensiegemeenschap en het vredescon tract er niet definitief kunnen door krij gen. Om een nederlaag te voorkomen heeft de kanselier de derde lezing moe ten uitstellen tot eind Januari. Hij wilde in de tussentijd een uitspraak vragen van het Hoge gerechtshof of deze verdragen slechts een eenvoudige meerderheid in de Bondsdag behoeven. Deze vraag kan door de tweede Kamer van het Hoge gerechtshof beantwoord worden, welke in meerderheid het standpunt van Ade nauer deelt dat inderdaad een dergelijke meerderheid voldoende is. De oppositie had echter een andere vraag aan het Ho ge gerechtshof willen voorleggen, nl. of de verdragen in strijd met de grondwet zijn en dus een verandering van de grondwet nodig maken. Deze vraag moest door het Hoge gerechtshof als gel al worden beantwoord, en dat zal ook ge schieden omdat de president van W.- Duitsland deze ook al aan dat Hof had voorgelegd, dat ze echter eerst wenste te beantwoorden nadat de verdragen door de Bondsdag waren aangenomen, dus kracht van wet hadden gekregen. Het Hoge Gerechtshof heeft nu als tegenzet tegen de manoeuvre van dr Adenauer en onder diens krachtig protest, besloten, dat zijn uitspraak bindend zal zijn en elke te voren gegeven uitspraak van een harer kamers te niet doet. Daar in dit hof de meerderheid socialistisch en dus tegen de verdragen is zal het zonder twijfel verklaren dat deze verdragen grondwetswijzigingen nodig maken en ze dus een meerderheid in het parlement behoeven van 2/3,. een meerderheid wel ke de regering nooit kan halen. Boven dien hadden zelfs de regeringspartijen in de Bondsdag al zovele voorbehouden bij haar eventuele goedkeuring gemaakt dat men nu wel kan zeggen dat de Duro- pese Defensie Gemeenschap in W.-Duits land wordt getorpedeerd. Het heeft dus eigenlijk al geen zin meer dat het ont werp nog in het Franse parlement be handeld wordt ook, daar zouden toch ook heel wat bezwaren zijn. Het meest aan bevelenswaard is nu dat men de Duitse medewerking aan de Westerse defenr’e maar regelt in Noord Atlantisch verband, zonder de tussenschakel van de Europese defensiegemeenschap. Allicht zal men daarover ook eens praten als op 15 De cember de raad van het Noord Atlantisch Pact bijeenkomt. Van Franse zijde is al meegedeeld dat daar niet meer de verde- digingsstrategie van Europa behoeft te worden besproken omdat al ui'.gemaakt is dat deze gericht zal zijn op een wer kelijke verdediging van alle betrokken landen en niet op een ontruiming om -e later door een invasie weer te bevrijden Wel zullen op die conferentie de bewa- peningsprogramma’s der aangesloten lan den voor het volgend jaar worden be- een te nemen raadsbesluit verschillende voorwaarden te worden verbonden, die het mogelijk maken, de ontwikkeling vrn deze zaak te volgen, waarbij in het bij zonder aandacht moet worden geschon ken aan de noodzaak, dat een groot aan tal gemeenten dezelfde gedragslijn in de subsidiëring volgt en dat het rijk in de zen niet achter blijft Bovendien achten wij het gewenst de subsidieverlening voorlopig te beperken tot een periode van ten hoogste vijf jaar, teneinde na afloop van deze termijn te kunnen beoordelen of het orkest zich zo ontwikkelt als het stichtingsbestuur ons voorstelt. Wij ont veinzen ons niet, dat de bedragen voor culturele doeleinden, welke van ge meentewege aan plaatselijke verenigin gen ten goede komen, wel in schrille te genstelling staan tot hetgeen in dit geval aan subsidie gevraagd wordt. Nemen wij echter alle factoren, die in dezen gelden, in aanmerking, dan achten wij de inwil liging van het verzoek gerechtvaardigd. Tot de voorwaarden door B- en W. ge steld behoort o.a. dat het orkest jaarl<ks een nader te bepalen aantal concerten zal geven, voor de regeling waarvan ook wat de entréeprijzen betreft, overeenstem ming moet worden bereikt met B. en W. Tegen de 53-jarige landbouwer D. J. L. uit Heelweg in de gemeente Wisch is te Arnhem levenslang geëist wegens moord op zijn overburen de 55-jarige B. te Lindert, de 54-jarige H. te Lindert en hun 52-jarige zuster. Hij had door hun eten een snelwerkend zeer giftig insec tenbestrijdingsmiddel gemengd met het doel in het huis diefstal te plegen. L. zeide dat hij meende dat zijn slachtoffers slechts bewusteloos zouden worden. Na zijn misdaad ging hij een circus bezoe ken! Hij werd 4 dagen later toen hij met anderen de doodsklok luidde voor de overledenen gearresteerd en hij had reeds 5 veroordelingen wegens diefstal op zijn strafregister. De „Stichting voor huishoudelijke voor lichting ten plattelande”, welke reeds eerder „de voeding in Canada” uitgaf, stelt thans verkrijgbaar haar nieuwe uit gave „Het kleine doktersboek voor emi granten”. Het is door dr H. H. C. Sta- pert geschreven. Die boekje geeft op zeer eenvoudige wijze aan wat de emigrant op medisch gebied moet doen voor zijn vertrek, tijdens de reis en bij aankomst in het nieuwe vaderland. Tevens is in dit boekje een hoofdstuk „eerste hulp bij ongelukken” opgenomen en wordt in een apart hoofdstuk aangegeven hoe de emigrant bij verschillende ziekten moet handelen. Aan het eind is een woorden lijst opgenomen met een Engelse en Franse vertaling. De prijs is ƒ0.75. Be stelling kan geschieden per briefkaart, waarop behalve de porto nog ƒ0.75 aan postzegels extra wordt bijgeplakt; per brief met insluiting van ƒ0.75 aan post zegels; door storting van ƒ0.75 op giro nummer 262900 ten name van de Stich ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, met vermelding „voor dok- tersboekje”. Het adres van deze stichting is: Koninginnegracht 42, Den Haag. De Avro-actie ten bate van het Blin dengeleidehondenfonds heeft aanzienlijk succes. De voorzitter van de Avro, de heer de Clercq heeft Dinsdagavond aan de penningmeester van het fonds een chèque van 22500 overhandigd waar van 50 honden kunnen worden betaald en er komt nog meer. Subsidie Frysk Orkest. Naar aanleiding van het verzoek van de Stichting Frysk Orkest (L.O.F.) om een subsidie van 12 cent per inwoner ad viseren B. en W.„Bij het bepalen van ons standpunt stellen wij op de voor grond het grote belang van het activeren van het muziekleven in deze provincie. De plattelandsbevolking en de inwoners der kleinere steden missen vaak het voor recht, goede orkestuitvoeringen te kun nen bijwonen, waarbij allerlei remmende factoren, als afstanden en kosten, een rol spelen. De pogingen, die aangewend wor den om de bestaande achterstand in te lopen, verdienen naar onze mening krachtige ondersteuning. In de afgelopen jaren is gebleken, hoe gröot de waarde is, ook voor een gemeente als Sneek, wel ke gelegen is in de aanwezigheid van dit orkest. Wij menen onomwonden te kun nen zeggen, dat het L.O.F. in een gemis voorziet. Gedurende een reeks van jaren worden tijdens het winterseizoen enkele concerten gegeven, welke door de bevol king van de stad en het omliggende plat teland op hoge prijs worden gesteld. Bo vendien kan voor de begeleiding van an dere kunstmanifestaties een beroep op de medewerking van het L.O.F. worden ge daan. Tot dusver werd ten behoeve van dit orkest en de Groninger Orkestvereni ging door de gemeente een subsidie ver leend van 100 voor elk gegeven co,-~ert, tot een maximum van 300. Nu de situa tie, waarin het L.O.F. zich bevindt, der mate ernstig is, dat het bestaan van het orkest op het spel staat, menen wij, dat het niet verantwoord is, zich in dezen af zijdig te houden. Het zou voor de ge meente een aanzienlijke culturele ver arming betekenen, indien het L.O.F. zijn taak zou moeten beëindigen, waarvoor het moment blijkbaar binnen afzienbare tijd aanbreekt, tenzij onverwijld voor het orkest een gezonde financiële basis wordt gelegd. Een grondige herziening van de tegenwoordige opzet is daarvoor nodig, waarbij de gemeenten hun subsidies be langrijk moeten verruimen. Eerst dan za1 het rijk bereid gevonden kunnen worden eveneens tot subsidiëring over te gaan Na breedvoerige overwegingen achten wi.r ons verantwoord, U te adviseren het ver zoek in te willigen. Weliswaar vordert dr besluit van de gemeente een bedrag van rond 2350, maar met het oog op de grote culturele belangen, die me* het be houd van het orkest gemoeid zijn, menen wij, dat het stichtingsbestuur in de ge legenheid moet worden gesteld zijn plan nen te verwezenlijken. Wel dienen aan De keus tussen deze beide mogelijk heden is moeilijk en daarover schijnt door Eisenhower met zijn kabinetsleden en met de militaire leiders gesproken te zijn. Er zijn militaire deskundigen in Amerika, die aannemen dat het militaire evenwicht in Korea opnieuw ten gunste der Ver. Naties kan worden verbroken als men er kleine atomische wapenen zou toepassen en meer troepen in de strijd zou werpen. Deze zouden dan echter van Amerikaanse zijde moeten worden geleverd, en Eisenhower die het Amerikaanse volk een oplossing van het Koreaanse probleem heeft beloofd, zal daar moeilijk toe kunnen komen. Bo vendien zouden als er in Europa of el ders dan eens iets gebeurde geen Ameri kaanse reserves ter beschikking staan De oplossing zou zijn dat meer Zuid- Koreaanse divisies in de strijd werden geworpen, maar deze moeten eerst wor den opgeleid. Syngman Rhee heeft Eisen hower deze aangeboden maar hij stelde daarbij allerlei voorwaarden. Die voor waarden zijn zo veelomvattend dat de Ver. Naties, die eigenlijk deze oorlog be gonnen zijn met het beperkte doel de agressie jegens Zuid-Korea af te straf fen al is daaraan ook een uitnemend strategisch doel verbonden nl. te verhin deren dat geheel Korea onder Russisch Chinese invloed komt wat een bedreiging van Japan en van de Westerse positie in het Verre Oosten zou vormen zouden moeten doorvechten om Syngman Rhee aan het bewind over heel Korea te hel pen. Bovendien zit in een dergelijk of fensief, dat zich uitsluitend tot het Ko reaanse gebied zou beperken, toch aLyd de mogelijkheid dat er een grote oorlog met China en Rusland zou ontstaan, ter wijl men zich afvraagt of het nu zoveel verschil maakt of aan de 38ste breedte graad dan wel aan de Koreaans—Chinese grens wordt halt gehouden om zich weer in het defensief te begeven, om dan toch weer af te wachten of de Noordelijken redelijker zijn geworden en tot een wa penstilstand bereid. Men ziet dat de keus voor Eisenhower niet gemakkelijk is. In- d’a ziet nog een mogelijkheid in de toe lating van rood China tot de Verenigde Naties, wat de algemene erkenning van Peking zou vereisen. Zoals bekend is dit een geschilpunt tussen Engeland en Ame rika. De Engelsen hebben rood China erkend, de Ver. Staten weigeren het en daardoor sukkelt men in de Ver. Naties met het feit dat China er nog altijd ver tegenwoordigd is door een delegatie van Tsjang Kai Sjek, die slechts dictator over Formosa is, en er ene van het werkelijke bewind in China, het rode, mist. Overi gens geloven we dat dit feit thans min der invloed op de loop der gebeurtenis sen heeft, dan het enige jaren geleden had kunnen hebben. Een algemene er kenning van Rood China en het herste1 van normale betrekkingen met dat rijk had heel misschien kunnen verhinderen dat de banden welke tussen Rood China en Rusland werden gelegd steeds nau wer werden aangehaald. Thans zijn ze zo vast dat ze moeilijk meer te verbre ken schijnen. Op 9 en 10 Des. spile en 17 en 18 Des. spilet krite Snits fan it Selskip 1844 „De 1 waernimmer”, ünder regy fan L. Popma. It stik is in oersetting fan „De nieuwe veearts”. Yn it algemlen hoecht men net sa wiis to wézen mei oersettingen. It leveret it biwiis, dat der yn eigen tael net genóch of neat goed genóch is. In i krite fan in biwegingsselskip, dy’t de eigen kultuer mei fordigenje wol, sil der i dus net sa gau nei gripe. It kin fansels 1 wêze, dat yn Spanje of Bretagne eat 1 skreaun wurdt, dat wurdich is, ek by üs heard to wurden en dan kin men de doarren der net ticht foar dwaen. Set men in stik oer, dan moat dat oan f rij hege easken foldwaen. Yn Hollan moat- te dan dochs better stikken to finen wéze, as dit. It thema is oan alle kanten ófbrükt: de boer, dy’t fan syn pleats haldt en de soan net studearje litte wol, de dochter, dy’t sinne oan in oar krijt, wylst hja aj sa goed as forloofd wie. De karakterbou fan Hil, de dochter, is net sterk. Minke, de oare dochter, is tb ünnatuerlik jongfamkeseftich. De Ont knoping foun pleats oan it bigjin fan it tredde hidriuw en yn it léste kertier koe men dus alles oankomr->en sjen. Dat it stik der dochs ynfoel, lei him grif mei i oan it forfrysking fan L. de Hoop. Hy hat mear as oersetten dien. Aerdige wurdspilingen wiene dertusken flochten en men krige gjin Hollannismen to hearren. It liket my lykwols dochs ta, dat der yn ’e wrald toanielstikken skreaun binne, dy’t it mear wurdich binne troch de Hoop oerset to wurden. It spyljen fan it kritetoaniel wie boppe forwachting. Hwat foar easken mei men stel’e by in rippetysjetiid fan in goed moanne (mei hyltyd ünderbrek- kingen der ym. It sprekt fansels, dat der hjir en dér mear müglikheden west hiene, mar dat nimt net wei, dat men bést spile. Fan R. H. Ferwerda hie Hamersma in kreaze boer makke. Ek yn syn sitten en gean wie hy op en top de boer. Yn it twadde bidriuw yn it petear mei syn soan hiene wy him alteast by it bigjin hwat minder forheftich en foars ha wollen. Yn syn spul mei Anne wie hy tige natuerlik. Dy seis trouwens ek. It treastgjen, dat faek hwat theatrael wurdt, gie har bysünder goed óf. De figuer Hil hie de skriuwer it net maklik makxe. Hja moast, hwat oaren ek oerkaem, greate gemoedssprongen dwaen fan fleur nei fortriet. Dat slagge mefr. Kingma sa goed, dat it oannimlik waerd foar it publyk, fral yn it 3e bi driuw. Minke (juff. A. Hofstra) wie spontaen en frij. Neffens my hie de regy de skriuwer efkes korrigearje moatten, troch har net al to ünnatuerlik jong dwaen to litten. Oan Minke har spyljen docht dat neat óf, dat wie bést. Jaep (L. v. d. Lei) brocht it dér foar- de earste kear goed óf. Oeral noch gjin djipte genóch fansels, mar dat kin komme. in ogenschouw werd genomen. B. enW delen thans mede dat uit de memorie van toelichting bij het ontwerp kleuter- onderwijswet schijnt te kunnen worden afgeleid dat de minister rekent op een inwerkingtreding van deze wet met in gang van 1 Sept. 1953. Hoewel de financiële toestand der ge meente in verschillend opzicht onzeker *s. waarbij met name genoemd moet worden het feit, dat de in voorbereiding zijnde nieuwe regeling der financiële verhou-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1