Streven de Duitsers naar herziening van verdragen van Bonn Sneker Jeugd Actie Schakers in actie Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST A.T.G. speelde voor Kunst aan Allen Poes” „Miss De godsdienstige vorming van onze kinderen 7e Jaargang No. 100 RedacteurL. KIEZEBRINK Gered Ruim een ton voor het werk van dr. Schweitzer Drie geheime zenders te Bolsward ontdekt Bescherming bevolking Leeuwarden Veteranen Legioen Nederland Oud-burgemeester de Hoop overleden Nieuwe directeur P.T.T kantoor - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■■.■•-•g Bridge Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Herhalingsoefeningen 1953 Groepsscbaak wedstrijden Schaakclub SneekOnda. Door de gladheid gevallen De Fleurige Troubadours op tournée Dinsdag 16 December 1952 r r 48-urige werkweek iu verplegingsinrichtingen Prins Bernhard beperkt sportbeoefening Een grote rayontentoonstel- ling van postduiven in Sneek Coaster aan de grond 517e NED. STAATSLOTERIJ it te Nieten, VisZandstra Avro Kampioen van het Noorden. 9106 ƒ10000; 1523, 2264, 5785, 9143, 9589, 12038, 13288, 15622, 17024, 18697, 19096, 19478, 21417 ƒ1000; 8184 400, 8787 ƒ100. Eigen geld. 8206, 8211, 8216, 13491, 13494. 13509, 13518, 14267, 18690, 18707, 18718, 19481. In 1943 is H. Ms. ..Erie” door een torpedo tot zinken gebracht in de Macolabaai bij Willemstad (Curasao) en heeft daar 9 jaar lang de doorvaart naar de Gouvernementssteiger in het Schottegat be moeilijkt. Nu is het wrak de St. Annabaai uitgesleept en buiten gaats tot zinken gebracht. Het wegslepen van het wrak. Zaterdagavond was de foyer van Ami- citia flink gevuld met belangstellenden die kwamen luisteren naar een propa- grndaspeech van de heer J. J. Swann, secr.-penn. en zien hoe de Engelsen en Amerikanen in moeizame strijd de Jap pen in Birma bevochten en overwonnen. De voorz. der afd.. de heer C. A. Frowein, heette de aanwezigen hartelijk welkom, waarna hij de spreker het woord gaf. Deze zei, dat het veteranenlegioen zijn ontstaan dankte aan het initiatief van enige heren, die niet wilden dat de enor me kracht, die de jongens in Indië had den ontwikkeld, hier verloren zou gaan en zij hier aan hun lot zouden worden overgelaten. Zij wisten dat in ons land een geweldige hokjesgeest en kleinzielig heid heerste, dat het hier geen rozengeur en maneschijn zou wezen en dat ze zou den moeten vechten voor hun bestaan. Zij wilden anderen doen delen in het verstaan van de juiste geest, doch von den vaak botte onverschilligheid. Toen het legioen werd opgericht, werd deze gebeurtenis met vreugde begroet. Thans tellen we 11000 leden, wat in feite een bedroevend resultaat is. Wij willen geen gezelligheidsvereniging zijn, wij willen een volledige bundeling van krachten zijn in het belang van het Nederlandse volk. De afd.besturen moeten dit goed begrij pen. Sneek toonde dit te doen door een bijdrage van ƒ100 aan het Bondsbestuur te schenken. Wat willen wij n- eigenlijk? Wij willen geen politieke partij zijn. Wij willen het gehele Nederlandse volk de hand reiken, om boven de schotjesgeest uit te komen. Elke veteraan kan bij ons Met ingang van 1 Dec. jl is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier de heer G. Stam, tot ge noemde datum directeur van het P. en T.-kantoor te Ede. De heer Stam is vroe ger directeur van hetzelfde kantoor te Drachten geweest. Onze vroegere stadgenoot de heer G. W. Kwant slaagde aan de Rijksuniver siteit te Utrecht voor het examen tand arts HEEG. Bij het schaatsenrijden zakte Donderdag de 13-jarige U. Lemstra door het ijs op de Wegsloot. Door zijn drie vrienden, die elkaar de hand reikten, werd hij op het droge gebracht. OPPENHUIZEN. De heer S. Mulder vond bij zijn huis een dode spreeuw, met een ring om de poot met opschrift Helsinki Finland. Verschijnt: DINSDAGS en VRUDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Volgend jaar zullen drie Nederlandse divisies voor herhalingen worden opge roepen. In de eerste helft van 1953 zal de le divisie voor ongeveer vier weken on der de wapenen komen en dan tevens omgeschoold worden met Amerikaans materiaal. Aan de grote internationale herfstmanoeuvres zal de vierde divisie deelnemen en voorts zal begin Augustus de derde divisie, die dit jaar heeft deel genomen aan de oefening „Hold Fast”, voor een mobilisatie-oefening van 10 da gen opkomen. Men heeft het plan deze laatste oefe ning zo realistisch moge lij1- te doen zijn. Niemand zal van tevoren weten wanneer hij wordt opgeroepen, op de straten zul len aanplakborden voor mobilisatie ver schijnen, het telegraaf verkeer zal worden ingeschakeld en voorts zullen voertuigen uit de burgermaatschappij worden gevor derd. Dit laatste met dien verstande ech ter, dat de eigenaren hun voertuigen moeten inleveren, maar ze direct daarna weer zullen terugkrijgen. De gevorderde voertuigen zullen nl. direct vervangen worden door militair materieel. Men hoopt de divisie binnen drie da gen op een plaats te hebben, die verge lijkbaar is met haar oorlogsbestemming, de militairen zullen daar twee a drie da gen blijven en dan het materieel weer inleveren, waar voor men dan met de thuisreis een dag of vier rekent. komen, mits hij zijn persoonlijke belan gen streng gescheiden weet te houden van die van het legioen. Ten onrechte vertrouwt men ons niet en scheldt men ons uit voor neo-fascisten of communisten. Wij willen instandhouding en verstevi ging van onze democratische beginselen en geen marchanderende regering. Er zullen het volgend jaar 55000 personen geëmigreerd kunnen worden. Wat is logi scher dan een noodzakelijke emigratie te doen geschieden in de eerste plaats naar dat gedeelte van ons Rijk, dat zo drin gend daaraan behoefte heeft, mede met het oog op het idee dat wij het niet wil len prijsgeven. Wij willen in onderling vertrouwen en eensgezindheid bouwen aan de Nederlandse zaak. Vriendjespoli tiek is daarbij uit den boze. Ons arbeids terrein is onbeperkt, doch als wij onze stem niet laten horen, kunnen wij niets bereiken. Spr. verzoekt dan de aanwezi gen enige ogenblikken stilte in acht te nemen voor de jongens, die in Indië vielen, waarna het le couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Dr E. D. Spelberg heeft in een radio- uitzending bekend gemaakt, dat de in zamelingsactie van de VPRO, ten be hoeve van het werk van dr Albert Schweitzer in Lamberene, ruim 104.000 heeft opgebracht. Het eindresultaat is telegrafisch aan dr Schweitzer bekend gemaakt. De actie is op 16 November j.l. begonnen. Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per helf jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ton name E. J. Drijfhout Sneek. HEEG. Door de gladheid viel het elf jarige dochtertje van de fam. E. Terpstra alhier op straat. Met een hoofdwonde en een lichte hersenschudding werd ze naar haar ouderlijke woning gebracht. 2860, 2865, 2873, 2875, 2879, 2890, 2894, 3707, 8185, 8186, 8201, 8212, 8213, 13510, 13511, 13513, 13517, 14263, 14265, 18722, 18723, 19427, 19431, 19432, 19435. Klasse I. Groep 1: le pr. D. Hokwer- da, IJlst, 3 pnt.; 2e pr. G. D. de Boer, Workum, 2 pnt. Groep 2: le pr. G. Fa ber, Sneek, 2% pnt.; 2e pr. (met het lot) A. Bootsma, Cubaard, 1(4 pnt.; 3e pr. (met het lot) J. de Groot, Leeuwar den, 1% pnt. Groep 3: le pr. G. Siemen- sma, Sneek, 214 pnt.; 2e pr. S. de Jong, Tjerkgaast, 1% pnt. Groep 4; le pr. S. Tatnsma, Oosthem, 3 pnt.; 2e pr. C. Vis ser, Sneek, 2 pnt. Klasse II. Groep 1: le pr. U. Jager- sma, Sneek, 2 pnt.; 2e pr. (met het lot) Tj. Tiemersma, Wommels, 2 pnt.; 3e pr. (met het lot) L. Kiestra, IJlst, 2 pnt. Groep 2: le pr. J. Wiersma, Sneek, 3 pnt.; 2e pr. M. Bruggenkamp, Sneek, 114 pnt. Groep 3: le pr. (met het lot) A. van Popta, Oudega (W.) 2 pnt.; 2e pr. (met het lot) L. Tiersma, Oppenhui zen, 2 pnt. Groep 4: le pr. J. v. Solke- ma. Nijemirdum, 214 pnt.; 2e pr. S. Veenstra, Sneek, 2 pnt. Groep 5: le pr. J. Bijl, Tjerkgaast, 3 pnt.; 2e pr. J. Hof- stra, Sneek, 114 pnt. Klasse III. Groep 1: le pr. G. Bijl, Sneek, 214 Imt.; 2e pr. F. Visser, Wyckel 2 pnt. Groep 2: le pr. S. Breuker, Sneek, 214 pnt.; 2e pr. M. Miedema, Gauw, 2 pnt. Groep 3: le pr. R. Schraa, IJlst, 3 pnt.; 2e pr, (met het lot) E. v.d. Wal, Oppenhuizen, 114 pnt.; 3e pr. (met het lot) J. Piersma, Sneek, 114 pnt. Groep 4: le pr. A. M. Brouwer, Sneek, 214 pnt.; 2e pr. (met het lot) A. Hofman, Hom- merts, 1(4 pnt.; 3e pr. (met het lot) J. Zwaga, Heeg, 114 pnt. Groep 5: le pr. K. van Manen, Sneek, 3 pnt.; 2e pr. J. Jorna, Sneek, 114 pnt. Groep 6: le pr. IJ. Dijkstra, Sneek, 3 pnt.; 2e pr. R. Posthuma, Leeuwarden, 2 pnt. Groep 7: le pr. (met het lot) J. Beetsma, Sneek, 2 pnt.; 2e pr. (met het lot) A. Hiem- stra, Oudega (W.), 2 pnt. Men schrijft ons: Na de zeer geslaagde première en volgende voorstelling te Balk voor een uitverkochte zaal, zijn de Fleurige troubadours op stap gegaan en zullen Vrijdag 19 Dec. in het Gebouw v. Chr. Belangen hun nieuwe revue „Lit se mar komme” brengen. Deze wakkere jonge groep onder geestdriftige leiding van de guitarist Jaap Mulder, met vier verschillende ensembles, o.a. een toneel- ensemble „The Sketch Players”, accor deon, cowboy en guitaristen, alles in passende costuums, zal zeker ook de bezoekers hier een goede avond bezor gen. Voor dit soort avonden zijn vaak plaatsen te kort. Goede muziek, zang, to neel en het geheel in een omlijsting van gulle humor, dat bevredigt eigenlijk ieder. De regie is in handen van Abe Brouwer. SNEEKER NIEUWSBLAD van Firma Zaterdag werden in Groningen de demi-finale en de finale van het Avro- bridge-kampioenschap voor Groningen, Friesland en Drente gehouden. Van de ongeveer 500 deelnemende paren waren in de demi-finale 70 geplaatst. In de fi nale kwamen 12 paren met als uitslag: Kampioenen: VisZandstra, Sneek; no. 2 Numanvan Vilsteren, Groningen; no. 3 van der SluisSeinstra, Drachten. Onze stadgenoten A. H. Vis en Th. W. Zand stra zullen nu met de no. 2 in Hilversum de landsfinale nog moeten spelen. cering ook en zo af de figuur van wet houder Joe Highcockle, de bon vivant en nogal demagogisch aangelegde politicus voor ons op de planken zette en aan Carla de Raet als Sandra: Miss Poes. Welk een pracht vertolking van een moeilijke rol, tot in de uiterste verzor ging van mimiek en poesenmaniertjes toe Ook de rest der bezetting zorgde mee voor een prima opvoering, speciaal mogen we nog even Liane Saalborn als Ethel de huishoudster by de Highcockies noemen. De mise en scène met dat on weer aan begin en einde viel ook al te loven, de regie was van Saalborn, het decor van Wim Vesseur. Er was een tuil bloemen voor Carla de Raet, een ovatie voor haar en Saalborn en een gul ap plaus voor het gehele gezelschap. Het plaatselijk comité Bevordering Be scherming Bevolking te Leeuwarden, or ganiseerde op 11 December 1952 een voorlichtingsavond. De grote concertazal Schaaf was geheel bezet met belangstel lende Leeuwarders. Na een welkomst woord van de voorzitter van het comité werden inleidingen gehouden door de Burgemeesters van Leeuwarden en Har lingen en mevr. J. C. M. Heijmeijer— Croon. De avond werd opgeluisterd door declamatie van de heer Ds. J. C. Hagen en muziek van het Leeuwarder Fanfare orkest Aan het slot werden enkele films gedraaid over de Bescherming Bevolking. -v.-'x it*’'*1 Minister Suurhoff is voornemens bevorderen, dat op 1 October 1953 voor het personeel in verplegingsinrichtingen de 48-urige werkweek wordt vastgesteld. Binnenkort zal een voorontwerp van een nieuwe regeling van de huisarbeid ge reed zijn, waarin wordt uitgegaan van een algemeen verbod met de mogelijk heid van uitzonderingen voor bepaalde bedrijfstakken en bepaalde gevallen. BONN. Kanselier Adenauer over weegt naar Reuter verneemt, de moge lijkheid om een herziening te bewerk stelligen van het Europese verdedigings- verdrag. Dat zou een verandering bete kenen van Adenauers politiek, die tot dusverre steeds gericht is geweest op een spoedige bekrachtiging van dat verdrag en van de verdragen van Bonn. Adenauer zou een dergelijke stap over wegen om uit de moeilijkheden te gera ken welke dreigen na zijn botsing met het Constitutionele Hof. Herziening van het verdrag zou dan betrekking hebben op die punten welke het Hof onmogelijk kan rijmen met de Westduitse Grondwet. De basis en het geraamte van het ver drag zouden onaangetast worden gelaten. Volgens de bronnen van Reuter hangt het welslagen van een poging om her ziening van het defensie-verdrag te ver krijgen, in hoge mate af van de houding van de Franse regering. Het zou daarom niet verwonderlijk zijn, wanneer de re gering te Bonn dezer dagen een poging deed om de regering van Pinay te polsen. Adenauer schijnt te hopen dat hij voor zijn plan tot herziening van het verdrag de steun zal verkrijgen van Ollenhauer en zijn sociaal-democraten, die in de op positie zijn in het Duitse parlement. Vrijdag heeft Ollenhauer er op gewe zen dat geen van de betrokken landen het verdrag nog heeft geratificeerd. De Duitse sociaal-democraten verlangen nieuwe onderhandelingen voor een ver drag waarbij de republiek West-Duits- land als een volledige deelgenoot zou worden beschouwd. „Farce” noemde Saalborn zelf dit blij spel toen hij het einde aankondigde en het gordijn zich sloot. En daarmede ty peerde hij o.i. het stuk dat het Amster dams Toneelgezelschap Donderdagavond voor Kunst aan Allen voor een geheel bezette Amicltia-zaal gaf, zeer juist. Want na het eerste bedrijf is dit verhaal van Ted Willis van de kat „de Rooie”, die in een vrouw verandert en dan alles wat zij zo al tijdens haar driejarig ver blijf het gezin Highcockle en de om geving daarvan heeft meegemaakt en is te weten gekomen, onthult of dreigt te onthullen, één brok klucht. Een geheel ander genre van blijspel dus dan „En gelen zonder vleugels”, dat stellig van hoger klasse is. Maar Miss Poes is toch van een zo onweerstaanbare vrolijkheid, dat het publiek zich er een paar uur zeer (nee heeft vermaakt. Dat was dan wel in ’t bijzonder te danken aan Louis Saalborn zelf die zo vol overtuiging, zo vol nuan- Prins Bernhard zal op medisch advies ophouden met de beoefening van paard- springen en ski-lopen. De reden hiervan is gelegen in het feit, dat enige maanden geleden bij een medisch routine-onder- zoek is gebleken, dat de Prins een lichte beschadiging van een wervel heeft over gehouden uit het auto-ongeluk, dat hem in 1937 op de Muiderstraatweg bij Die men is overkomen. Dit heeft geleid tot bovengenoemd advies, dat geheel onder schreven is geworden door de medici, die de Prins onlangs in het Walter Reed- hospitaal te Washington nogmaals heb ben onderzocht. De gezondheid van de Prins laat overigens niets te wensen. Tegen de beoefening van sporten als paardrijden, tennis, zwemmen en derge lijke bestaat geen enkel bezwaar. Slechts dienen bijzondere risico’s te wor den vermeden. zelf beslissingen te nemen, waar hy dan ook ten volle verantwoordelijk voor is. En altjjd kan hij hiervoor wijsheid vra gen bij God. De puber is uiterst gevoelig voor godsdienst en zeker ligt hier ook een taak voor de jeugdbeweging, door in een jongerenkring samen godsdienstige vragen te bespreken. Ook is het zo goed in gemengde groepen, zowel maatschap pelijk als geestelijk, allerlei problemen te behandelen, men krijgt dan sociaal begrip voor elkaar. Als voorbeeld gaf mej. Nauta hier het belangrijke werk dat de volkshogeschool op dit terrein verricht. Aan het slot van haar belang wekkende causerie las mej. Nauta enige passages uit „Het Achterhuis”, het uag- boek van het veertienjarige Joodse meisje Anne Frank. Is dit boek al ont roerend voor elke lezer, hoeveel treffen der was het nog voor deze jonge jeugd leiders, die hier een kijkje kregen in het zieleleven van een puber, begenadigd met de zeldzame gave haar gedachten en gevoelens in woorden uit te druk ken., Een treffend slot van een korte, maar zeer leerzame cursus in Jeugd- psychologie, die op verzoek van allen nog gevolgd zal worden door een avond, waarin alle gerezen vr?_en en moeilijk heden die zich voordoen in de practijk van het jeugdwerk, besproken zullen worden. Een lectuurlijstje werd opge geven en ongetwijfeld zal menige jeugd leider deze interessante studie willen voortzetten, daartoe geactiveerd door deze cursus, door de Sneker Jeugd Actie georganiseerd. grote lijnen is het kind op de kleuter leeftijd het meest ontvankelijk voor ver halen van God de Schepper, weet het zich in de leerjaren aangesproken door Gods deugden, zoals die blijken in de verhalen van Jezus, ontwikkelt het ge weten en de gerichtheid van het zedelijk leven zich onder invloed van „grote fi guren”, door God geroepen en gezonden mensen. In de jaren van 15 tot 20 is het contact tussen ouders en kinderen vaak verbroken. Het is belangrijk, hoe wjj dan meeleven en meelijden, in staat zijn fouten te erkennen en de dienst der verzoening te doen, die Jezus deed voor ons. Dat het kruis het hart van onze godsdienst is. zullen wij dan waar moe ten maken. Wij mogen vertrouwen, dat het voor onze kinderen dan ook Pasen en Pinksteren worden zal, zodat zij zelf opstaan als gezondenen. Voor de vorm geving van ons godsdienstig leven thuis, zijn wij als uders verantwoordelijk. Er is veel te zeggen voor morgen- en avondwijding met liederen en een sober, gesproken gebed. Ieder gezin dient zelf de meest geschikte tijd hiervoor te be palen. Een schema met gebeden en lie deren in het Fries, werd aan de aan wezigen uitgereikt. Er werden nog verschillende vragen gesteld, waaruit zich een interessant gesprek ontwikkelde. Na een dankwoord aan spreker en bezoekers werd besloten met het zingen van de Avondzang. In samenwerking met de P.T.T. heeft de gemeentepolitie te Bolsward een drie tal geheime zenders opgespoord, die zich in drie afzonderlijke panden bevon den. De zendingsapparaten zijn in beslag genomen en proces-verbaal is opge maakt. Het bestuur van de Ver. van Vrijzin nige Hervormden had een aantal ouders en opvoeders uitgenodigd om te luiste ren naar een lezing van ds. D. J. Mie dema te Tzummarum over bovenstaand onderwerp. Deze bijeenkomst werd j.l. Dinsdagavond gehouden in Fredehiem. De voorzitter, de heer Jonkmans, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat geen groter aantal genodigden aan de oproep gehoor had gegeven. Na het ge zamenlijk zingen van Gez. 228 1, 2 en 3 kreeg ds. Miedema het woord. De christelijke godsdienst heeft als eigenaardig kenmerk, dat zijn boodschap doorverteld moet worden. Op een andere wijze kan men niet worden ingewijd in de gemeenschap met God. Deze bemid deling door van God gegrepen mensen is duidelijk in de figuren van profeten en apostelen. Deze bemiddelende rol heeft vandaag de kerk. Daarom is Zondags- schoolwerk, catechisatie en kerkgang, jeugd- en cursuswerk van zo groot be lang. De gemeenschap met God in de kerkdienst wordt het zuiverst uitgedrukt In het beeld van het huisgezin: God de Vader roept zijn kinderen om zich heen en spreekt met hen. Bij dit beeld ont staat echter gemakkelijk kortsluiting, omdat onze gezinnen zo weinig eigen godsdienstig leven kennen; wat de kerk geeft wordt er niet opgevangen en het gebed als de verborgen omgang met God vindt er geen plaats. Armoede van ons kerkelijk leven is daarvan het ge volg. Maar ook armoede van het gezins leven, dat veel te veel draait om de ma teriële zorgen en aan de zorg voor het innerlijk leven vaak niet toekomt. Waar zo de ouders verzuimen voor de kinderen een deur tot God te zijn, komt van het „Eert uw vader en uw moeder” wel wei nig terecht. Begint men zijn taak ern stig te nemen vanuit dit inzicht, dan komen ook de moeilijkheden. Onze kin deren kennen vaak niet de schroom, die voor ons besef tegenover de heilige God past en ze maken allerlei wonderlijke opmerkingen. Het is daarom goed over dit onderwerp eens iets te lezen. Te noe men vallen twee series radiolezingen: dr W. Banning „Over religieuze opvoe ding in het gezin” (Amsterdam 1936) en dr H. Faber „De godsdienstige ont wikkeling van onze kinderen” (Amster dam 1932). We dienen te weten, dat onze kleuters alle nieuwe woorden en voorstellingen in hun wereldje betrek ken, ook wat wij vertellen van God en van Jezus. We moeten proberen door onze verhalen langzaam hun voorstellin gen te corrigeren en de weg open te houden naar latere en juistere voorstel lingen. De verwachting stelle men niet te hoog. Prof. Rümke zegt: Godsdienst onderwijs tussen zeven jaar en de puber teit heeft alleen waarde, doordat dan de woorden worden geleerd. Dit is al zeer veel en hoogst noodzakelijk, wil de weg tot de kerkgang later open liggen. In In haar derde en laatste lezing over dit onderwerp sprak mej. Nauta voor de jeugdleiders over de röpingsjaren, de adolescentie. De tijd waarin de jongere zijn levenswaarden gaat kiezen, de tijd waarin, volgens Char. Bühler, de jonge mens zegt: „Ik leef en weet gelukkig waartoe ik leef”. Over het algemeen kan men aannemen dat by het meisje de rypingsjaren met 17 jaar beginnen, by de jongen iets later. Wanneer ze ein digen? Ach, er is immers nooit een stil stand, de mens groeit steeds, wordt steeds wyzer, wanneer er een stil stand zou zyn, zou de mens gaan afzak ken. By de jonge mens, die de verwar ring van de puberteitsjaren doorleefd heeft, komt in de adolescentie langza merhand een harmonie tot stand tussen zy'n inneriyk leven en zyn gerichtheid naar buiten. Hij wil zich nu richten op de vervulling van zyn bestaan, hij wil de zin van het leven begrypen, hy wil leven voor iets! Vele jongeren zoeken deze vervulling in iets bijzonders. Ze willen grote prestaties leveren en zien niet ge- makkelijk in dat ook in eenvoudige da- geiykse verrichtingen een grote vreug de, een levensvervulling kan liggen. De jonge mens moet leren dat hij ook in praktisch werk nuttig is, en bovenal moet hij beseffen dat beroep vreugde is! Wie geen vreugde vindt in zyn werk, zal nooit de harmonische levenshouding kunnen vinden. Daarom is het zo be- langryk dat de jongeren tegenwoordig goede inlichtingen kunnen krijgen over beroepskeuze, en dat ze in het volle be sef van hun verantwoordeiykheid dit beroep aanvaarden. In deze adolescentie-jaren wordt de persooniykheid gevormd. Uitvoerig sprak mej. Nauta over de eigeniyke betekenis van het begrip „een persooniykheid zyn” en zeer in het kort gaf zy tenslotte de definitie „men is een persooniykheid als men de baas is over zyn driften”. Daar om moeten we een kind al spoedig leren zijn driften te beheersen, zyn snoeplust, zyn lust tot weerspannigheid. Hij moet leren gehoorzamen, aan God, ouders en overheid eerst dan kan hy immers pas een goed staatsburger zyn. Zoals men een klein kind leert alleen te lopen, zo moet de jonge rijpende mens leren Zaterdagmiddag werden in Hotel Leeu wen aan de Parkstraat alhier de tradi tionele en reeds zo populair geworden groepswedstryden gehouden, uitgeschre ven door de schaakclub „Sneek-Onda”. De leiding berustte bij de heer J, D. Kramer, die voor enige jaren het initia tief nam tot het houden van deze massa- kamp, dit jaar bygestaan door de heren S. Plat, S. Schaap en J. Jorna als mede werkers. Aan deze wedstryden namen 62 personen dg,el. Elk moest drie partijen spelen. De kamp die des middags om 2 uur aanving, was te ongeveer 9 uur af gelopen. Als altyd heerste er een pret tige stemming en er waren zeer span nende partyen. Trouwens in het alge meen werd er met veel animo gestre den. Al was de deelname dan niet zo groot als de vorige maal, toch kon men spreken van een zeer geslaagd tournooi en kon de secretaris der vereniging weer enige nieuwe leden boeken. De deelnemers waren in verschillende klas sen en groepen ingedeeld. De uitslagen luiden Hedenmorgen ontvingen wij bericht uit Amersfoort, dat aldaar op 90-jarige leef tijd is overleden de heer P. J. de Hoop, van 26 Febr. 1907 t.ejn. 15 Febr. 1937 burgemeester onzer gemeente. Daarvoor was hij burgemeester van Finsterwolde van 13 April 1891 t.e.m. 19 Maart 1892 en van Veendam van 20 Maart 1892 t.e.m. 15 Febr. 1907. Gedurende zyn Sneker periode kwa men hier tal van belangrijke werken tot stand, o.a. de waterleiding, aan welk feit een gedenksteen in het pompstation her innert, de restauratie van het stadhuis en de inrichting van de nieuwe veemarkt, terwijl tevens een begin werd gemaakt met de gemeentelijke woningbouw. Ter gelegenheid van zijn 40-jarig ambtsjubileum op 13 April 1931 werden zijn vele verdiensten voor onze stad uit voerig in het licht gesteld, wat by zyn afscheid nogmaals geschiedde, terwijl ook de regering die erkende door zyn benoe ming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De overledene was een gemoedelijk man, die in alle kringen der bevolking geacht en gewaardeerd werd. Het Burgemeester de Hooppark houdt de herinnering aan hem reeds levend, maar ook zonder dat zou Sneek haar oud- burgervader, welke naam hij terecht kon dragen, niet vergeten. Hij ruste in vrede. De wintermaanden worden in de postduivensport wel eens als de zg. „stille tyd” beschouwd. Het vliegseizoen is dan afgesloten en de duiven behoeven dus niet meer aan vluchten deel te ne men. In zoverre is deze betiteling dan ook inderdaad juist. De meeste liefheb bers zitten echter ook ’s winters niet stil. In deze maanden worden in ’t gehele land veel tentoonstellingen georganiseerd waarop dikwijls fraaie prijzen te behalen zijn. De eigenaars hebben volop de ge legenheid om hun vogels op club-, rayon- of afdelingstentoonstellingen te laten bewonderen. De Sneker postdui venvereniging hoopt op 9 en 10 Jan. a.s. zo’n grote rayon-tentoonstelling te orga niseren in de bovenzaal van hotel Ozinga aan de Lemmerweg. Alle leden en jeugdleden kunnen hier duiven inzen den. De keuring zal geschieden op Vrij dag 8 Jan. door twee bekende keur meesters. Op deze tentoonstelling zullen verscheidene Friese verenigingen met hun duiven vertegenwoordigd zijn, ter- wijl er ook vogels uit Groningen zullen deelnemen. Hier kimt u dan o.a. postdui ven bewonderen, die zowel van Bordeaux als van Parkestone (Eng.) een prijsje voor hun baas in de wacht sleepten. De duiven worden in 14 klassen onderge bracht, naar gelang de afstand, die ze gevlogen hebben, (b.v. boven 500 km. enz.). Verzuimt u vooral niet hier eens een kijkje te komen nemen, de entree prijs is laag, en het loont stellig de moeite. T.z.t. hopen we een nadere aan kondiging in dit blad te geven. De coaster „Gesina” van Zwartsluis, geladen met hout voor de houthandel N.V. Ter Horst aan de Geeuw alhier, liep Vrijdag even voordat ze door de Lem- merbrug zou gaan aan de grond. Be- trekkelgk kort geleden liep op vrijwel dezelfde plaats een soortgelijk schip vast. Ook ditmaal werd het weer een hachelijke situatie voor het scheepvaart verkeer. De belemmering werd eerst Za terdagmiddag opgeheven toen een deel van de last op pramen was gelost en het schip de brug kon passeren. Volgens het ANP ligt het in het voornemen der regering, de studie in de Friese taal, die aan enige universiteiten is ingesteld, binnenkort in het Acade misch Statuut op te nemen. Derde lezing Mej. S. Nauta Psychologie van de puber teitsjaren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1