KERSTWIJDINGSUITVOERING Goede feestavond van Dicendo Discimus Chr. Zangver. Aan onze abonné’s en adverteerders BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST haar 20-jarig bestaan „Euphonia” herdacht 7e Jaargang No. 101 RedacteurL. KIEZEBRINK Vrijgesproken Kerknieuws 31 Dec. Adm. SNEEKER NIEUWSBLAD Een eeuw C.J.M.V. jeugd werk in Nederland Kerstconcerten voor de Sneker schooljeugd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vrijdag 19 December 1952 -- Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIÉUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Advertenties voor het num mer van 23 December kan men uiterlijk tot 's morgens 10 uur inzenden en voor het no. van 31 December uiterlijk tot Dinsdagsmid dags 3 uur. Vergadering van de hoord Atlantische Raad In die weken verschijnt onze krant alleen op Dinsdag 23 Dec. en Woensdag Werkloosheid toegenomen In verband met Kerstmis en Nieuwjaar zal het Sneeker Nieuwsblad op Maandag 22 en 29 December NIET verschijnen. De Windsors niet naar de kroning Chr. Muziekvereniging „Harmonie” Chr. Gem. Zangver. „Excelsior” Leo Meijer bokste onbeslist tegen de Kampioen van N.-Holland xjfcz j. .-.iMroaw L. G. 1111111111 Maandagavond bokste de Sneker Leo Meijer in de Groninger Boksploeg tegen een Amsterdams team. Hoewel Meijer zich door een geblesseerde linkerarm niet voor de volle 100 kon geven, bevocht hij toch een eervol onbeslist tegen de N.-Hollandse C-Kampioen Orlowski. Met spanning worden de verrichtingen van de Sneker boksers tegemoet gezien, die op 5 Januari te Groningen aan de Noordelijke C-Kampioenschappen zullen deelnemen. Dit zijn de heren Leo Meijer, Lieuwe Nota en de nieuwe ontdekking van School van Gorkum, Leo de Groot Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Met de rest van hetgeen uit deze over- zichtsperiode valt te melden, moeten we SNEEKER NIEUWSBLAD Ned. Herv. Gemeente het niet op zich kan laten zitten, dat het jubilerende koor aan bloedarmoede lijdt. Daarom wekte hij in het bijzonder de jongeren op zich bij het koor aan te sluiten. Bij de op richting waren er 40 leden, van wie zes, te weten de dames T. Visser en mevr. v. d. Veldede Jong en de heren J. de Haas, F. Bakker, P. Hoomans en de di recteur de heer Tj. J. v. d. Velde, nog steeds deel uitmaken van het koor. Ten slotte wees de leider op het doel van het koor: het verzorgen van het geestelijk lied en het begeleiden van de gemeente zang. Wel werd ook meermalen deelge nomen aan een concours, maar dit was niet het voornaamste. Het eenmaal ge stelde doel werd tot heden trouw nage streefd. Na deze rede zong het jubileren de koor een tweetal liederen: „God roept ons broeders tot de daad” en „Rust mijn ziel, Uw God is Koning”, wat gevolgd werd door een solo van de heer A. Hoek stra met pianobegeleiding en een twee tal zangnummers van een dameskoor. Vervolgens voerden drie personen het toneelstuk: „Op skjin pompier” op, dat de aanwezigen sterk boeide, hoewel de trouwlustige boer ditmaal niet al te best op dreef was. In de korte pauze gingen door een storing in het net de lichten uit, maar de feestvreugde werd er niet door geschaad. In allerijl werden er kaarsen ontstoken en kreeg ds. Albada het woord, die namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente sprak en in het bijzonder wees op d-> grote betekenis van het geestelijk lied. De heer C. Schilstra, afgevaardigde van het Doopsgezind Kerkkoor, roemde de voortreffelijke verhouding tussen de beide koren en daarom betreurde hij het ook voor de damesrollen, geschenken voor de vier hoofdrollen nl. de twee Antipholi en de beide Dromiones, voor souffleur Alois Doodkorte, die zich ook in vele andere dingen zo verdienstelijk heeft gemaakt en tenslotte voor Piet Obbema. Eigenlijk is de praeses zelf zo ontdekken we nu er daar in de open baarheid ongewild een beetje kaal af gekomen. Wij mogen hem hier als, om een Sneker woord te gebruiken, een „tromp vol” goede gaven nog even naar voren halen. Voor zijn aardig openings woord. zijn uitstekend musiceren en voor zijn niet minder goed acteren. Het was, ook al door de electriciteits- storing, laat voor het officiële einde daar was, maar gedanst werd er toch nog. Advartentiepriji 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Geïnspireerd door het naderende Kerst feest gaven bovengenoemde verenigingen Woensdagavond een uitvoering, die ge wijd was aan Advent en Kerstmis. Even als vorig jaar bleek ook nu voor deze gecombineerde zang- en muziekuitvoe ring grote belangstelling te bestaan. De zaal van het Gebouw voor Chr. Belangen was nagenoeg geheel vol, toen de heer de Haan de avond met gebed opende en namens beide organiserende verenigingen de aanwezigen welkom heette. Na het gezamenlijk zingen van ..Daar is uit ’s werelds duist’re wolken” begon het koor met „Hoe zal ik U ontvangen van Melchior Teschner en „Oud Duits Adventlied” van Jac. Hoogslag. Beide lie deren werden zeer goed gezongen en ves tigden de indruk, dat de heer Nauta veel zorg aan de voorbereiding besteed had. Speciaal aan het in acht nemen van de dynamische tekens werd veel aandacht besteed, terwijl ook de voordracht aan hoge eisen voldeed. Van de andere door het koor uitgevoerde werken noemen we nog als bijzonder goed geslaagd „Gloria in Excelsis Deo” en „Kerstlied”, beide getoonzet door de heer Nauta, en het Loflied van Henrje Zwart. Iets minder goej vonden we de zang in „Hymnus de ascensione Domino” van Joh. Wagenaar en „Pains Angelicus” van César Frank. Deze werken stelden zowel technisch als muzikaal hogere eisen, waaraan men nog niet in alle opzichten kon voldoen. Het orkest liet zich behalve in enkele oude bekenden als „Kerstklokken” van J. P. Wiest en „Hosanna in Excelsis” van Gounod, ook horen in een paar nieuwe werken: Paraphrase „Het ruw houten kruis” van Delhaye en de Rococo-Suite van Gerard Boedijn. Beschaafd van klank en over ’t algemeen behoorlijk zuiver werden deze nummers gespeeld. Bij de beoordeling van de prestaties van het corps diene men wel te bedenken, dat het heel wat gemakkelijker is een vlotte mars te spelen dan deze gewijde muziek, die door het langzame tempo zeer hoge eisen stelt aan de ademtechniek en zui verheid, vooral in de zachte gedeelten met lang aangehouden accoorden. „Har monie” had deze moeilijkheden vrij goed onder de knie en een woord van lof aan de dirigent, de heer S. de Boer, is dan ook zeker op zijn plaats. Heel goed kweten de blazers zich van hun taak als begeleiders in de werken voor koor en orkest. Ook het koor was in deze nummers uitstekend op dreef, zo dat b.v. „Aanbidding” van Bortniansky en „Hymne” van Chr. Palmer een goede vertolking kregen. De moeilijkheid van het verwisselen van plaats door koor- en orkestleden, had men ondervangen door het orkest op een aparte verhoging voor het eigenlijke toneel te laten plaats nemen. Dit kwam een vlotte uitvoering van het gehele pro gramma zeer ten goede. Hoewel het pu bliek zich in verband met het karakter van de uitvoering niet door middel van applaus kon uiten, bewees de rustige aandacht wel dat men het gebodene zeer op prijs stelde en naar waarde wist te schatten. Na het gemeenschappelijk zingen van „Halleluja, Eeuwig dank en ere” werd deze goed geslaagde avond op de ge bruikelijke wijze gesloten. Te Parijs was deze week de Atlanti- is dat als deze beide dominions daar in sche Raad bijeen, d. w. z. de ministers van buitenlandse zaken, financiën en de fensie van de veertien landen aangesloten bij de Noord Atlantische Verdragsorga- nisatie. Voor Nederland waren er dus de ministers Beyen, v. d. Kieft en Staf en bovendien onze permanente vertegen woordiger bij de Noord Atlantische Ver- dragsorganisatie (Navo) jhr Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Veel heeft de raad in deze bijeenkomst niet kunnen doen omdat Amerika er nog door de re gering Truman was vertegenwoordigd, welke echter geen beslissingen voor vol gende jaren' kan nemen, daar zij 20 Januari a.s. door de regering-Eisenhower wordt opgevolgd. Men verkeerde dus over de toekomstige bedoelingen van de grootste partner in het pact nog in het onzekere en daarbij kwam dat men ook nog niet weet hoe het met het plan in zake de Europese Defensiegemeenschap zal gaan. De weinig verheffende strijd welke zich in W.-Duitsland om de even tuele beslissing van het Constitutionele Hof heeft ontwikkeld over de grondwet tigheid der verdragen en welke dit Hof en het recht tot een speelbal der politie ke partijen dreigt te maken, heeft niet nagelaten ook in Frankrijk de toch al geringe sympathie voor de E.D.G. nog verder te doen afnemen. Men zegt dat dr Adenauer, die wanhopig vecht voor Duitslands deelneming, nu overleg met de andere partners in de E.D.G. wil ple gen en desnoods bemiddelend optreden van Amerika wil om het verdrag zo te wijzigen dat het zijn voornaamste tegen standers in Duitsland, de soc.dem. ook kan bevredigen. Maar dan zal hij heel ver moeten gaan, want deze soc.dem. hanteren de E.D.G. en de verdragen van Bonn als een propagandawapen in hun verkiezingscampagne voor 1953 en zullen daarvan zeer ongaarne afstand doen. In deze mist rond de Europese verdediging en hoe deze uiteindelijk er uit zal zien, konden de besprekingen in de Noord Atlantische Raad ditmaal nauwelijks een ander karakter hebben dan verkenningen met het oog op een nieuwe bijeenkomst in het voorjaar als die mist misschien wat zal zijn opgetrokken. jPlllinillllllllllllllllllllllll^ MIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN IJLST. Met vrees in het hart waren de enthousiaste leden Dinsdag druk aan het werk gegaan om de versiering van het lokaal en de verdere werkzaamheden voor een feestelijke ontvangst in orde te brengen. Het leek immers zo slecht met het weer. Allemaal sneeuw en vrij wel onbegaanbare straten en wegen. En daar kwam nog bij de teleurstellende mededeling van het Leeuwarder koor dat aan de herdenking zou medewerken, dat het, door de zeer gladde wegen, niet kon komen. Maar desondanks ver slapte de ijver niet en gelukkig trotseer den ook velen de sneeuw en de wind, zo dat het gebouw ’s avonds toch nog goed gevuld was. Deze grote belangstelling deed de lei der, de heer J. Wassenaar, mede-oprich- ter, oud-voorzitter en thans ere-voorzit- ter, natuurlijk groot genoegen en in zijn openingswoord verwelkomde hij in het bijzonder de leden van de Kerkeraad en de Kerkvoogdij, alsmede de afgevaar digden van de plaatselijke muziek- en zangverenigingen. De bloemstukken van ’t Doopsgezind Kerkkoor alhier en van de Chr. Zangvereniging tc Workum werden de aanwezigen getoond, maar het zuster- koor „Looft den Heer" had zich evenmin onbetuigd gelaten en de muziekvereni ging „Concordia" zond een schriftelijke felicitatie vergezeld van een enveloppe met inhoud. Voorts waren er telegram men van het zusterkoor te Parrega en van ds. Jansen te Brielle, mede-oprichter en eerste voorzitter, en nog een brief van het lid H. Troelstra, die thans in militaire dienst is. In zijn feestrede wees de ere voorzitter er met grote nadruk op, dat de Overigens zijn in de vergadering van de Navo niet alleen de militaire situatie, de gevarenklasse waarin op het ogenblik Europa moet worden gerangschikt en de bewapeningsprogramma’s aan de orde ge weest De Zuidelijke vleugel van het Navofront, Italië, Griekenland en Turkije hadden wensen inzake de toelating van hun emigranten in landen der andere partners, om hun sociale en economische nood te verlichten, de Italiaanse minis ter de Gasperi klaagde over gebrek aan practische solidariteit. Frankrijk kan daarvan meepraten als het Amerika ver wijt dat het niet voldoende militaire steun in de Indo Chinese, en niet vol doende politieke steun in de Tunesische en Marokkaanse kwesties van Washing ton geniet; Engeland eveneens als het Washington er van beschuldigt dat het Londen buiten het veiligheidsverdrag voor de Stille Oceaan tussen de Ver. Sta ten, Australië en Nieuw-Zeeland geslo ten, houdt, terwül het toch niet denkbaar kort zijn. De Amerikanen geven hun be middelingspogingen tussen Perzië en En geland niet op. Nu stellen zij voor dat de Wereldbank Perzië een bedrag zal lenen dat dan aan Engeland als schadeloosstel ling in het oliegeschil zal worden uit betaald. Dat Spanje met bezorgdheid de ontwikkeling van het nationalisme in Frans Marokko volgt spreekt, want in dat Franse gebied genieten de Marokka nen nog heel wat meer vrijheden dan in het Spaanse. In Japan dreigt een rege ringscrisis. De regering Josjida heeft niet alleen te kampen met de moeilijkheden in de liberale regeringspartij, waarin de leider van voor de oorlog Hatojama zjjn positie weer tracht te hernemen, -naar ook met stakingen van mijnwerkers en in andere bedrijven. Er worden loons verhogingen van 100 geëist en inder daad is de positie van de Japanse arbei der miserabel Dat komt mede omdat slechts een beperkt deel der arbeiders bij vakverenigingen is aangesloten die nu hun offensief hebben geopend. De Ame rikanen, die het democratisch stelsel aan Japan hebben opgelegd, schijnen te ho pen op succes van deze stakingsbeweging der vakverenigingen omdat zij menen dat dit het doordringen van de demo cratische beginselen in Japan zal bevor deren. Het zg. vredescongres der com munisten in Praag zouden we stilzwij gend kunnen voorbijgaan, ware het niet dat daar zelfs van oppositie kan worden gesproken, en dat deelnemers uit het Westen, die geweigerd hadden datgene wat zij zouden zeggen, eerst door het bureau te laten censureren, kritiek op de Russische minister Wysjinsky hebben ge oefend en op het feit dat Rusland en China het bemiddelingsvoorstel van In dia inzake Korea hadden afgewezen. Die officiële afwijzing heeft overigens in kringen der Ver. Naties geen verwonde ring gewekt, men had er sedert enige weken al op gerekend en zo blijft de im passe in de Korea-kwestie voortduren. Bij de Spaarndammerdijk ontspoorde de trein doordat bevroren sneeuw tussen de wissel was gekomen. SCHARNEGOUTUM. Gekozen in de Gerei. Kerk tot diaken B. K. Jellema. Weinig verwondering kan het wekken dat de mannen welke met het defensie- apnaraat moeten omgaan over deze on zekerheid allerminst tevreden waren en onverwijld met hun plannen wensten door te gaan. Ofschoon de twee militaire chefs van het Atlantisch Pact, de beide Amerikanen generaal Ridgway en admi raal Mc Cormick niet ontevreden waren over wat er was bereikt en wat er op papier voor de toekomst stond, eisten zij de on middellijke aanleg van nog 35 nieuwe vliegvelden in Europa, welke in 1953 gereed moeten zijn, om de Westelijke luchtmacht in staat te stellen haar volle kracht te ontplooien. Deze en andere in stallaties zouden 1% milliard gulden moeten kosten en hier zat men direct al in de knoop, want hoe moet dat betaald worden en hoe zal de verdeling dezer nieuwe kosten zijn. De secretaris-gene- raal van de Atlantische Raad, die in deze conferentie rapport uitbracht over het verlopen jaar. de Engelsman Lord Ismay, verklaarde wel dat de Atlantische lan den volgend jaar 20 meer aan de her bewapening zouden uitgeven dan nu. maar dat betreft dan nog niet deze nieu we bedragen en lord Ismay noemde het waanzin als enig land om een bankroet zou vragen door meer voor zijn bewape ning uit te geven dan zijn economischc positie toeliet. Zoals brkend heeft Enge land dan ook reeds meegedeeld dat het op zijn eigen programma zal bezuinigen. Geen wonder dus dat de Raad op de nieuwe aanvraag der militairen een aan merkelijke korting wenste toe te passen. Generaal Ridgway had overigens de Raad gewaarschuwd dat Rusland nog steeds in staat moet worden geacht West- Europa bij verrassing te bezetten, zodat hij het onmiddellijk oorlogsgevaar niet verminderd achtte. Ten deze bestaat er een vrij groot verschil in de uitlatingen van de leidende militaire en politieke fi guren in het Westen. Maar dat is niet zo merkwaardig, de politici beoordelen de politieke situatie en concluderen daar uit dat het oorlogsgevaar niet acuut is, de militairen houden alleen rekening met de ogenblikkelijke militaire krachtsver houdingen en wel zeer speciaal in W.- Europa en constateren dat er wel degelijk gevaar is, waartegen zij, als verantwoorde lijk voor de veiligheid, de meest afdoende maatregelen wensen te treffen. Het Christelijk Jonge Mannen Verbond (C.J.M.V.), de bekende jeugdorganisatie, werkende onder het embleem van de Rode Driehoek, zal op Hemelvaartsdag 1953 zijn honderdjarig bestaan herden ken. Dit eeuwfeest zal gevierd worden op een bijzondere nationale bondsdag, die op 12, 13 en 14 Mei as. in Den Haag ge houden zal worden. Niet minder dan 10000 GJ.M.V.-leden worden daar ver wacht. Alle plaatselijke afdelingen in ons land 1000 afdelingen voor jongeman nen en evenveel jongensclubs, met een totaal aantal leden van c.a. 45000) zijn nu al druk bezig met de voorbereidingen. Door het hoofdbestuur is een financiële actie op touw gezet, waarbij alle bonds leden zijn ingeschakeld, en die ten doel heeft gelden te verzamelen waaruit de zo nodige kadervorming zal worden bekos tigd. Het C.J.M.V.-werk is een arbeid onder de jeugd, die een eeuw lang be wezen heeft goede diensten te verrichten, en wat in een tijd als deze dringend noodzakelijk is om de jeugd te bewaren voor desillusie en doelloosheid. Oud- leden wordt verzocht hun namen en adressen te willen opgeven aan de heer F. Huninga, Ringallee 33, Velp. Alle informaties over het C.J.M.V.-werk "kun nen ingewonnen worden bij F. van der Velde, Folsgare 43. Blijkens een opgave van het C. B. S. waren er eind November van dit jaar in ons land 138.600 werklozen, van wie 30.400 geregistreerde D.U.W.-arbeiders. Er waren 9000 vrouwelijke werklozen. In October 1952 waren er 120.200 werklozen. Onder grote belangstelling van de Noordhollandse boerenbevolking heeft in hoger beroep voor de Alkmaarse recht bank terecht gestaan de hoefsmid D. de B. te Schermerhorn, die door de eigena ren van paarden erkend wordt als een groot deskundige op het gebied van hoef beslag en hoefgebreken. Hij zou de vee artsenijkunde onbevoegd hebben uitge oefend. Hoezeer hij de paardenhouders achter zich had bleek o.a. uit het feit dat zijn verdediger mr A. J. Meyer uit Alphen een lijst produceerde met 188 be zitters van paarden die verklaarden, dat verdachte de dieren met succes van hoef gebreken had genezen. Na door de kan tonrechter tot een boete te zijn veroor deeld werd hij door de rechtbank vrij gesproken. een oorlog zouden worden gewikkeld, Engeland zich er buiten zou houden. In het algemeen kan men wel zeggen, dat de Amerikanen het Atlantisch Pact tot nog toe te veel zien als een plaatselijke militaire overeenkomst, maar dat de Europese partners menen dat het veel meer moet zijn nh een lichaam waarin men vooral ook komt tot politieke sa menwerking. Als de Amerikanen na de oorlog bijv, het nationalisme in Marokko en Tunis hebben aangemoedigd, dan heeft dat tot een verzwakking van Frankrijk geleid, evenals de strijd in Indo China, waarvoor het in deze Navo- conferentie nog eens steun heeft ver zocht, welke in een resolutie werd toege zegd. Een verzwakking ook op militair gebied in Europa voelbaar, omdat behalve in Indo China nu ook in Noord- Afrika aanzienlijke Franse strijdkrach ten gebonden worden. Dat is maar een voorbeeld uit vele, maar het zijn deze dingen, die wijzen op een onverbreke lijk verband van al wat er in de wereld gebeurt, en welke in ’t bijzonder de grote Europese partners in het Atlantisch pact als Frankrijk en Engeland doen ver langen naar een groter politiek contact binnen dat pact. Het is overigens de vraag, of de nieuwe Amerikaanse rege ring onder Eisenhower voor zo iets te vinden zal zijn. De uitslag der Ameri kaanse verkiezingen wees zeker niet op de wens van het Amerikaanse volk tot nog nauwere contacten met Europa. Ook niet op financieel gebied, eerder op een neiging om ten deze wat minder steun aan de Europese partners te geven. Op een conferentie van de O.E.E.S., de orga nisatie voor Europese Economische Sa menwerking, welke zich met de verde ling van de Marshallhulp heeft belast, heeft minister Beyen gepleit voor in schakeling in de hulp aan Europa van het internationale monetaire fonds, dat over enige milliarden dollars beschikt. Daardoor zou de Amerikaanse regering deze steun kunnen verlenen zonder het Congres te raadplegen. Voor de leerlingen van de verschillen de onderwijsinstellingen alhier, gaf het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel Dinsdag in het Geb. v. Chr. Belangen tweemaal een concert van Kerstliederen uit verschillende landen. Deze concerten, georganiseerd door de Commissie voor de Jeugdconcerten, wer den tevens opgenomen voor het gezamen lijk programma van de Nederlandse Radio Unie. Het speciale Kerstprogramma be vatte werken van middeleeuwse com ponisten als: Giovanni Gabrieli (1557 1612) , Thomas Louis de Victoria (1540 1613) , Jan Pietersz. Sweelinck (1562 1621), Leonhardt Schröter (1540—’595), Michael Praetorius (15711621), Juan Maria Thomas en Anthony Hopkins, ter wijl bovendien nog een vijftal Kerstlie deren in bewerking van Felix de Nobel werden gezongen. Dit kleine koor, be staande uit ongeveer 15 personen, zingt afwisselend achtstemmige, zesstemmige, vier- en driestemmige werken en bereikt daarin een afwerking zoals men slechts zelden ontmoet Begonnen werd met het achtstemmige Motet „O Jesu mi dulcis- sime” van Gabrieli, dat uiterst verfijnd klonk. Het zesstemmige „Pastores loque- baütur” van de Victoria alsmede het „liodie Christus natus est” uit de bundel „Canziones Sacres” van Sweelinck wer den prachtig, vol stemming en doorzicht uitgevoerd. Van een bijzondere bekoring waren de werkjes „Entre le boeuf et l’ane gris”, „Dormi, dormi, el bambin”, „As I sat on a sunny bank”, „Schönster Herr Jesu” en „Hoe leit dit Kindeke”, allen in de bewerking van Felix de NobeL Voor 3-stemmig Vrouwenkoor en Tenor was het „Joseph, lieber Joseph mein” van Schröter. Het oude Kerstlied „Es ist ein Reis entsprungen” van Praetorius en de beide Kerstliederen van Juan M. Thomas, gevolgd door „Carillon” van Hopkins, vormden een waardig slot. Het koor, dat vrijwel geheel uit beroeps-vocalisten be staat, bereikte in deze liederen een hoogtepunt zoals men maar zelden bij koorzang aantreft. De zuiverheid waar mede gezongen wordt, de nuancering, uit spraak en doorzichtigheid zijn treffend en de uitleg die door Felix de Nobel van de liederen gegeven werd werkte het begrip daarvoor bij de jeugd in de hand. Deze uitvoering stond dan ook op een zeer hoog peiL P. De hertog van Windsor zal niet aan wezig zijn bij de kroning van zijn nicht, koningin Elizabeth II van Engeland. Als reden voor zijn afwezigheid en die van zijn Amerikaanse vrouw geeft de hertog op dat zijn aanwezigheid bij de kroning niet in overeenstemming zou zijn met de traditie die wil dat er bij de kroning van een koning of koningin van Engeland geen souverein of voormalig souverein van welk land dan ook aanwezig is. De Windsors zijn per schip naar de Ver enigde Staten vertrokken. dat zo’n grote gemeente zulk een klein koor heeft. Hij stelde daar zijn eigen kleine kring met een koor van tenminste 30 leden tegenover wat hier toch ook met gemak moet kunnen en bovendien zeer noodzakelijk is. Mej. T. Visser, pre sidente van de meisjesvereniging Martha bood een enveloppe met inhoud aan, waarna de heer R. Schraa, voorzitter van de „feinteforiening” de rij van sprekers sloot. Toen gingen de lichten Weer aan en speelde in de plaats van het Leeuwarder koor, de jeugdige Lanting, lid van „Con cordia” op zijn bugel met pianobegelei ding van de heer v. d. Velde: De heilige stad. Ook dit nummer viel zeer in de smaak. Daarna volgde tot besluit een grote verloting, om tal van prijzen waar van vele en mooie door leden van de Gemeente belangloos aan „Euphonia” waren geschonken. Het was reeds na middernacht toen de heer Wassenaar zijn slotwoord sprak. In het bijzonder richtte hij zich tot de directeur, die zo vele jaren met lust en kracht voor Euphonia heeft gewerkt. Dat was niet steeds gemakke lijk, maar, aldus spreker, u heeft het nooit te moeilijk gevonden. Mede door de medewerking van uw vrouw stond uw huis altijd voor de leden van „Euphonia” open en voor al die toewijding bood hij de heer v. d. Velde namens het koor een bloemstuk aan. De heer Wassenaar dankte allen die tot het slagen van deze avond medewerkten, waarna de voor zitter, de heer F. Bakker, de heer Was senaar bedankte voor zijn bereidwillig heid de leiding van deze avond op zich tqi nemen. Het programma was onvolle dig, nu het Leeuwarder koor uitviel, maar door zijn leiding werd hier niets van gemerkt. Na het gezamenlijk zingen van het eerste vers van de Avondzang sloot de heer Wassenaar met dankgebed deze goede avond. De Sneeker gymnasiastenvereniging „Dicendo Discimus” hield Dinsdag haar jaarljjkse feestavond in de toneelzaal van Hotel Hanenburg. Na een openings woord van de praeses Hylke Tromp werd door allen staande gepoogd het nieuwe lied der vereniging, waarvan de tekst van Bernard van Haersma Burna is, te zingen, maar dat klonk nog maar heel schuchter cn een zeer geslaagde in zet van de avond was het niet. Die kwam echter wat het eigenlijke programma be treft van Otto Boonstra, die knap, ook van mimiek en gebaar, een fragment uit „Adam in ballingschap” voordroeg. Adriaan Palmboom, fluit, Gerard Het- tema, viool, Piet Kwant, cello en Hylke Tromp, piano, gaven, in costuum uit Handels tijd, diens sonate voor fluit, viool en continuo opus 2 no. 5 ten beste, waarna in een nummer „Les extrêmes se touchent” een zanger en een pianist een parodie op een cantate leverden. Hoofdschotel van deze avond was de vertoning van de „Klucht der Vergissin gen” van dr P. Schröder, vrij naar Shakespeare. Daar kwam een aardig percentage van de leerlingen van dit kleine „maar bezielde” zou later in de avond de rector dr Blankert zeggen gymnasium aan te pas, er waren niet minder dan 15 rollen plus nog wat lansknechten, galgdrager en een burger. We vertikken ’t dan ook de namen van die allen te noemen, echter niet alleen omdat dit ons te ver zou voeren, maar ook en eigenlijk wel in de eerste plaats omdat zij zo’n enthousiaste eenheid vormden en zich zo aan het spel in dit alleszins genietbare stuk gaven dat we niet gaan uitpluizen wie nu eigenlijk wel het best was en het meest tot het door slaande succes bijdroeg. Het was een succes voor allemarl! De h.h. A. van Bruggen die de hoofdleiding bjj de regie had en B. Heeg, die niet alleen mede-regisseur was maar ook te elfder ure moest invallen voor een der spelers, hebben bergen werk verzet en eer daarvan ook gehad; hun leerlingen hebben gespeeld en goed ook en niet alleen maar een geleerd lesje op gezegd. Uit het gulle applaus der aan wezigen bleek dat men zich algemeen had vermaakt met deze zeer goede school- opvoering. Er was natuurlijk de gebrui kelijke verloting, even natuurlijk onder de onontbeerlijke leiding van Piet Ob bema. Een aanzienlijk deel der prijzen bestond uit taarten en ander gebak, door moeders der leerlingen gebakken, er was zelfs een wedstrijd wie het beste baksel had geleverd. Nu, dat kon licht verdragen. In ieder geval moest de dames-jury met haar beoordeling wach ten tot de electriciteitsstoring weer was opgeheven. Toen werd mevr. v. d. Weerd als de beste bakster aangewezen en haar gewerden bloemen en een geschenk. Het spreekt dat aan het slot van zo’n geslaagde uitvoering de bedankjes vele waren. Rector dr Blankert bracht ze aan Otto Boonstra, de musici, de h.h. v. Bruggen en Heeg en aan het gehele toneelensemble waarvan hij de drie da mes bloemen aanbood. De praeses had woorden van dank en geschenken voor de h.h. Heeg en v. Bruggen, bloe men voor mevr. v. Bruggen, bloemen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1