Wat de raad te behandelen krijgt BEGROTING 1953 ZESTIG JAAR AAN HET AAMBEELD Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Kulturele Joun Bonn fan PI. Froulju en Jongerein Woensdag 31 December 7e Jaargang No. 102 RedacteurL. KIEZEBRINK nummer 3 Unie-Collecte Ons volgend verschijnt Lijn Leeuwarden-Sneek- Staveren Administratie Sneeker Nieuwsblad Mevr. RASTERHOFF—Tinga Mevr. RUITERv. d. Horst Mevr. LOKKERBOL—Slütter Mevr. DE JONGGerling. Geslaagd Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Dinsdag 23 December 1952 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD n-. Oprichting Sociëteit voor Ouden van Dagen Het platteland moet zich aanpassen zei Mr. Stapel. Zeepost Houtsnijwerk van oud- Sneker trekt aandacht in Canada „Lit se mar komme” f iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiininiiniHiiniiitfiiiiriiiiimnimiiiiminnd Bel de Kerstman maar op Advertenties worden tot uiterlijk Dinsdag 30 December ’s middags uur aangenomen. 517e NED. STAATSLOTERIJ Diversen. Na de tweede wereldoorlog de ge- het De Kermis. de geven. Stadgenoten. Nieten. affaire maar ook al gauw met fietsen en kachels begon. Van zijn beide zoons koos ook Hero het vak der vaderen. En nu is het al weer heel wat jaren geleden dat die de zaak overnam. De oude smederij en de daarnaast gelegen winkel die in de loop der jar-m bij de zaak was aange trokken, waren teen echtei’ al verdwe nen en door het tegenwoordige grote en moderne pand vervangen, waarin Hero Nauta het bedrijf nog meer heeft uitge breid. De oude baas, altijd gezond en sterk, kon echter van zijn oude liefde niet scheiden en voert nog dagelijks de scep ter in de smederij omdat de zoon meer voor de handel voelt en daardoor ook veel van huis is. En neg steeds maakt hij schaatsen en hangen de rekken boven de smidse stijffol met ijzers, zoals op deze foto ook goed zichtbaar is. En als hij gezond blijft houdt hij er voorlopig ook nog niet mee op. Misschien doet hij dat pas als zijn vierjarige klein zoon en naamgenoot groot genoeg is om de traditie voort te zetten. Want zijn in nigste hoop is dat er eenmaal weer een Rink Bonne Nauta aan het hoofd van het bedrijf zal staan. Het platteland t.o.v. de andere bevolkingsgroepen. Aan de Rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het V.K. examen aan de theol. faculteit, de heer H. Hoekema, alhier. De collecte voor de Unie „Een school met de Bijbel” bracht dit jaar hier ter stede 1488.60 op. 2863, 2893, 2891, 3701, 8192, 8196, 8204, 8790, 13501, 13514, 13519, 14309, 18691, 18702, 18705, 18713, 19482. 5e klasse Hoge vrijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. 16843 ƒ100.000; 7325 50.000; 21300 ƒ5000; 8308 ƒ2000; 1173, 4158, 7254, 7941, 8981, 10431, 15776, 15870, 15894, 17030, 17034, 17860, 18294, 18324, 18491, 18941, 21222, 21638, 21899 ƒ1000; 12171 ƒ1000 met pre mie vanf 30.000; 18507 met premie van ƒ3000; 2895 ƒ200; 14312 ƒ100. Eigen geld. SNEEKER NIEUWSBLAD I s I SS I I Toen Rink Bonne Nauta te IJlst tien jaar oud was, scharrelde hij al bij zijn vader in de smederij om. Vader Hero Nauta fabriceerde ook schaatsen, maar zijn voornaamste bezigheid was het ma ken van scheepswerk voor de toen in IJlst gevestigde scheepsbouwers, van wie de ene tweehonderd man aan het werk had en ook wel voor het buitenland bouwde. De ijzeren beugels om de hou ten blokken waren Nauta’s specialiteit. Met twaalf jaar kwam de zoon or goed in het bedrijf en omdat hij de vo rige week Vrijdag 70 jaar werd, heeft hij dus al 60 lange jaren aan het aambeeld gestaan. Hij wierp zich direct vol ambitie op het schaatsenvak dat zijn vader al sinds 1863 beoefende en sedert die tijd zijn onder zijn sterke knuisten honderd duizenden ijzers ontstaan, die de roem van de Nauta-schaats wijd en zijd hebben verbreid Toen de jonge Nauta twintig jaar werd, begon hij voor zich zelf in de oude smederij die al uit 1710 dateerde en waar hij zijn zaak steeds verder heeft uitgebouwd. Hij was namelijk een onder nemend man, die zich niet alleen be perkte tot zijn smederij en zijn schaatsen- Advartentiepriji 15 et par m.m. Bij contract (handaUadv.) lagar. Abonnementsprlji 13.— par half Jaar. Franco par port f 3.75 par half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. In de gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel is bij de rond vraag de lijn LeeuwardenSneekSta veren nog e^ns aan de orde geweest. Er zal opnieuw in overleg getreden worden met de N. S. Men zendt ons het nummer van 4 No vember jl. van the Edmonton Journal, een Canadees dagblad, waarin bij een foto een artikel is gewijd aan een werk stuk van Johannes Wielinga, die een half ja r geleden uit onze stad naar Canada vertrok. Hij was hier bezig met het ver vaardigen van een machtig stuk hout snijwerk, dat het verzet van het Neder landse volk tegen de nazis in beeld moest brengen. Het kwam niet gereed en hij nam het mee naar Edmonton waar hij er in zijn vrije tijd verder aan werkte. Ook nu is, aldus schrijft het blad, dit me-- terstuk dat in teakhout wordt uitgevoerd, nog niet afgewerkt, maar binnen enkele weken zou dat het geval zijn en dan zal het in een museum in Edmonton exposeerd worden. Alom in de lande zijn en worden op het ogenblik Sociëteiten voor Ouden van Dagen geopend, zowel in de grote, als in de middelgrote en kleine steden. Ook on ze provincie telt er reeds twee, nl. in Leeuwarden en in Harlingen. En waar Sneek bijna het dubbele aantal inwoners van Harlingen heeft, (Harlingen 11000, Sneek bijna 20000) menen ondergete kenden, dat ook onze stad niet langer achter kan blijven. Het ligt dus in onze bedoeling ook hier een sociëteit voor Ouden van Dagen op te richten. Dat hieraan grote behoefte bestaat, zult u wel met ons eens zijn, als u weet, dat onze stad in ’47 reeds 1782 Ouden van Dagen telde. Wij vertrouwen, dat ook onder u een grote belangstelling leeft voor al het werk, dat ten bate van de vaak eenzame Oudjes gedaan wordt en menen dan ook, dat de oprichting van een sociëteit voor Ouden van Dagen al hier op uw aller sympathie zal kunnen rekenen. Wij stellen ons voor wekelijks een gezellige middag te beleggen voor personen boven de 60 jaar van alle ge zindten. Hiervoor is natuurlijk nodig, dat wij in het bezit komen van serviesgoed, zodat we een kopje thee kunnen schen ken, en van verschillende spelen als sjoelbak, damspel, dominospel, halma, schaakbord, ganzenbord enz., om de tijd gezellig met elkaar door te brengen. Wij doen daarom een beroep op u allen, om ons daarbij te helpen. In verband daar mee zullen enige dames na de feestdagen verschillende zaken bezoeken om te vra gen of deze wellicht iets voor dit doel willen afstaan. Overigens kan ieder, die belang in dit werk stelt, iets van boven genoemde aard bezorgen bij mevr. Stel lingwerf, Wijde Burgstraat 8. In vertrou wen, dat wij niet tevergeefs een beroep doen op onze stadgenoten, namens alle vrouwenverenigingen aangesloten bij de V.H.V. (Vrouwelijke Hulp Verlening). Onderwijzers benoemingen. B. en W. bevelen voor de benoeming van een 7e onderwijzer van bijstand aan de Sperkhemschool aan de heer C. de Jong, thans tijdelijk onderwijzer aan de school, en ter benoeming van een onder wijzeres aan de openbare schippersschool (vac.-Dalman)1. mej. E. E. C. Clerkx, onderwijzeres te Harlingen; 2. mej. C. Koopmans, id. Pingjum; 3. mej. A. M. Roosma, id. Hardegarijp. Bouwen lokalen kleuteronderwijs, minister een urgentieverklaring afge- B. en W. stellen voor, daar de open- Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zjjn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië, Nw. Guinea m.s. Oranje (23 Dec.) (27 Dec.) (29 Dec.) via Enge- (27 Dec.) Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) 2859, 2861, 2868, 2871, 2878, 2896, 8177, 8178, 8179, 8193, 8197, 8205, 8210, 8214, 13492, 13495, 14262, 14266, 14268, 18692, 18698, 18704, 18708, 18709, 18712, 18715, 18719, 18724, 18731, 19428, 19436. In de eerste sectie bepleitte een der leden afschaffing van de jaarlijkse ker mis omdat dit vermaak niet meer strookt met de opvattingen omtrent vermaak en ontspanning. De dit jaar georganiseerde feestelijkheden in de week voorafgaande aan de Sneekweek stonden op veel hoger peil en worden naar spr.’s mening alge meen meer gewaardeerd dan een ker mis. Het hier aan het woord zijnde lid ts er van overtuigd dat een kermis door het overgrote deel der bevolking niet meer begeerd wordt. De andere leden meenden daarentegen dat de kermis in de Sneekweek niet gemist kan worden. De kermis zou volgens deze leden een grote aantrekkingskracht uitoefenen op de vreemdelingen, die in de zomer op de Friese meren vertoeven. De hier aan het woord zijnde leden spraken de verwach ting uit, dat als de kermis wordt afge schaft, deze, zoals in andere gemeenten de practijk heeft bewezen, in andere vorm zal terugkeren. Een der leden merkte op, dat het risico van de exploi- tatie-uitkomsten van de bedrijven op de kermis bij de ondernemers berust, ter wijl voor het organiseren van een feest- week e.d. een aantal ingezetenen bereid moet worden gevonden zich garant te verklaren voor aanzuivering van even tuele tekorten. Dit lïd vreest dat de animo voor deelneming in een garantie fonds spoedig zal dalen als door slechte weersomstandigheden of anderszins be dragen moeten worden bijgepast. Het lid dat het eerst het woord voerde, deel de deze vrees niet omdat de middenstand er anderzijds wel bij zal varen, dat niet meer langs het kanaal der kermis grote bedragen uit de gemeente wegvloeien. B. en W, antwoorden De meerder heid van het college van burgemeester en wethouders, die geen overwegende be zwaren tegen de kennis heeft, is de overtuiging toegedaan, dat Sneek aan aantrekkelijkheid voor bepaalde groepen van vacantlegangers zou verliezen als de jaarlijkse kermis zou worden afge schaft. Hoewel de leden, welke de meer derheid van het college van B. en W. vormen, erkennen dat de kermis als volksvermaak aan betekenis heeft inge boet, heeft zij in deze gemeente als cen trum van de watersport een zekere waarde behouden. Hierbij moet niet uit het oog worden verloren, dat de tijd waarin de kermis wordt gehouden, sa menvalt met de Sneekweek, de dagen van zeilfestijn, waarop de vele vreemde lingen, die Sneek dan herbergt of die in de omgeving verblijven, des avonds ver tier zoeken in de stad. Indien de kermis zou worden afgeschaft, zou daarvoor in het belang van het vreemdelingenver keer iets anders in de plaats moeten komen. Dat de kermis door het over grote deel der ingezetenen niet meer begeerd wordt, meent de meerderheid van burgemeester en wethouders te moe ten betwijfelen. De mogelijkheid bestaat wellicht dat een deel der bevolking voor zich zelf afstand van het kermisver maak zal willen doen, maar toch op za kelijke gronden bezwaar tegen de af schaffing der kermis heeft. De meer derheid van het college deelt de door een aantal leden in de eerste sectie uit gesproken verwachting, dat als de ker mis zou worden afgeschaft, spoedig een vermaakcentrum van hetzelfde gehalte onder een andere naam zou verrijzen. De elders opgedane ervaring is hiervan het beste bewijs. Onder de hiervoor geschetste omstandigheden heeft het naar de me ning van de meerderheid van het college van B. en W. dan ook geen zin de be staande jaarlijkse kermis af te schaffen. Een minderheid in het college deelt de opvatting van het lid der eerste sectie, dat afschaffing der kermis bepleitte. Deze minderheid meent dat de kermis slechts zinloos vermaak biedt en zeer goed vervangen kan worden door een volksfeest, dat op hoger peil staat. Hoewel het bezoek klein was, is Vrijdag in ’t Gebouw voor Chr. Belangen alhier, waar de „Fleurige Troubadours”, een Gaasterlands Amusements-gezelschap zjjn nieuwste revue „Lit se mar komme” presenteerde, een zeer gezellige avond geworden. Onder leiding van de heer Jaap Mulder, die ook de conférence ver zorgde, werd door deze keurige dillettan- tengroep, een beschaafd en veelzijdig programma geboden, dat werkelijk, zals dit elders het geval was, een uitver kochte zaal had verdiend, want de ver schillende groepen weerden zich kranig. Het optreden van de „Troubadours”, waarvan ’t gehele gezelschap deel uit maakte, vormde natuurlijk de hoofdscho tel, maar ook de kleinere gerechten wer den kostelijk opgediend. Er waren dames duo’s en trio’s met accordeons en guitaars die veel bijval oogstten. De toneelgroep The Sketch Players voerde een tweetal schetsen op nl. „Omke Piters Testemint” en het „Drama fan Muoike Lutske”, waarom hartelijk is gelachen. Verder ver gastte de Mondorgelclub „De luchthap- pers” de. aanwezigen op Friese, Zuid- Afrikaanse en andere populaire potpour ris, die evenals het optreden van de Cpwboyband „De Losse Lije” veel succes hadden. Al had dan 't gezelschap over het bezoek te klagen, allerminst echter over de waardering van hen, die er waren. In het kort vermelden we nog dat B. en W. naar aanleiding van een vraag in de le sectie geen aanleiding aan wezig achten een algemeen rege ling voor het verstrekken van dienst kleding aan het gemeentepersoneel in het leven te roepen; dat de burgemees ter geen aanleiding aanwezig acht op uitbreiding van het politiecorps aan te dringen (vraag le sectie), dat B. en W. een onderzoek zullen instellen naar de wenselijkheid van het aanbrengen van nog een lantaarn bij de Hospitalerbrug en aan de Noordzijde van het Kleinzand (le sectie), dat de vraag (2e sectie) of het mogelijk is langs de Suupmarkt trottoirs te leggen volgens B. en W. in derdaad nadere overweging verdient dat B. en W. zich nog geen oordeel heb ben kunnen vormen over de behoefte aan gemeenschappelijke washuizen in deze gemeente (vraag le sectie); B. en W. hebben besloten opnieuw een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid bewoners van nieuwe gemeentewoningen gasgeisers in gebruik af te staan (vraag 1 sectie); dat B. en W. in beginsel heb ben besloten het maken van een ont werp plan voor een gebouw voor ouden van dagen aan een particulier architect op te dragen omdat de dienst gemeente werken overbelast is met ander werk (vraag le sectie). Dat B. en W. van oor deel zijn dat een vraag van een lid der le sectie of niet de tijd nadert dat een nieuwe openbare school in de Noorder- hoek wordt gebouwd, een gebrek aan zin voor realiteit verraadt Het tekort aan ruimte in de Gysbert Japiksschool zal naar hun mening op andere wijze moeten worden opgelost. B. en W. ant woorden op vragen van le en 2e sectie dat plannen in bewerking zijn voor ver betering van de afdeling der o. school voor b.l.o. voor debiele kinderen. B. en W. zullen, zodra vaststaat op welke financiële steun van rijk en provincie kan worden gerekend overwegen of het ver antwoord is een voorstel te doen tot stichting van een nieuw gebouw voor de landbouwwinterschool (vraagt le sectie) B. en W. antwoorden op een vraag van een lid der le sectie over het dragen van ongepaste kleding op de openbare straat, dat tegen excessen zoveel mo gelijk wordt opgetreden; het is echter uiteraard moeilijk om te beoordelen wan neer de kleding als ongepast moet wor den aangemerkt, dit is aan het subjec tieve inzicht van de politie ambtenaren overgelaten. Ontslagaanvrage directeur openbaar slachthuis. De heer R. S. Bergsma heeft ontslag gevraagd als directeur van het open baar slachthuis enz. B. en W. stellen voor dit eervol te verlenen met ingang van een door hen te bepalen datum. Regent O. B. W. Regenten van het O.B.W. bevelen voor de benoeming van een regent (vac.-J. Noorman) aan de h.h.: 1. R. J. Sipkens, Inspecteur L.O.; 2. K. G. Postma, apo theker. Met voorbeelden toonde spr. eerst aan, dat er in vele opzichten: kleding, wo ninginrichting, stijl van feesten enz. niet zoveel onderscheid is tussen het platte land en de andere bevolkingsgroepen. Het platteland is bezig te emanciperen. Daarna schetste hij de boerenstand van 75 jaar terug. Toen vormde deze een ge meenschap in afgeslotenheid waarin men in alle dingen van het dagelijks leven op elkaar was aangewezen. Tussen 1875 en 1880 kwam daarin een grote verandering als gevolg van de grote landbouwcrisis. De boeren kwamen plotseling met de wereldmarkt in aanraking en werden voor een geweldige concurrentie ge plaatst. Ze gingen echter niet bij de pak ken neerzitten, maar richtten hun coöpe raties op. Bovendien kwam het land bouwonderwijs op, de landbouwvoorlich ting werd zeer intensief ter hand geno men en in de landbouwmaatschappijen, aanvankelijk alleen bestaande uit de he ren (landeigenaren), kwamen de boeren zelf meer op de voorgrond. Het resultaat was dat de boerenstand er in 1910 eco nomisch heel wat beter voorstond. Maar door de uitbreiding van het ver keer en de vooruitgang van de techniek werd het platteland ook opengelegd en kreeg het meer contact met de andere delen der bevolking. Het werd opgeno men in het wereldverkeer, maar cultu reel tevens weerloos blootgesteld aan de invloeden van buiten. Spr. schetste vervolgens de crisisjaren 19301938 waarin de Regering de d- bouwcrisismaatregelen in het leven moest roepen om de boerenstand in staat te stellen het hoofd boven water te houden, maar in welke jaren tevens Landbouw en Maatschappij, het land- bouwhuishoudonderwijs, het Volkshoge- schoolwerk en het Maatschappelijk werk ten plattelande ontstond teneinde het platteland weer geestelijk en cultureel krachtig te maken. stond het economisch wederom behoor lijk op poten. Stoffelijk bezien was het volkomen gelijkwaardig aan de andere bevolkingsgroepen, maar cultureel ont wikkelde het zich niet in gelijke mate. Nog altijd leeft er de angst voor boer te worden aangezien, welk minderwaardig heidsgevoel zich op verschillende manie ren uit. Door de beslotenheid van het platteland is er een zekere verstarring ontstaan, ook hier in de Zuidwesthoek, maar het zal zich moeten aanpassen. Gaat men door met oude groepering en oude organisaties, dan loopt het onherroepelijk spaak. Vooral de jongeren moeten inzien dat wij als plattelanders opgenomen zijn in de emancipatiebeweging waarin wij voor een eigen plaats tussen de andere delen van ons volk moeten vechten. In de allereerste plaats moeten wij trachten ns zelf te zijn. Iemand die zichzelf is, is pas in wezen een vrij mens. In de tweede plaats moeten wij werken aan onze eigen cultuur. Dat betekent het groeien van een eigen stijl. En dat eigen aard en dat eigen werken zal vooral tot uitdrukking komen in een grote eerbied voor de ~a- tuur en voor het leven, maar bovenal voor God. Ned. Antillen m.s. Trivia Suriname s.s. Waterman Australië en Nw. Zeeland, land Argentinië, Bolivia, Chili, Uruguay, Pa raguay s.s. Highland Princess (27 Dec.) Brazilië s.s. Highland Princess (27 Dec.) Canada m.s. Westerdam (23 Dec.) m.s. Black Tomoe (27 Dec.) Unie van Z.-Afrika m.s. Pretoria Castle (27 Dec.) wiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiin In Hull (Engeland) werkte men dag en nacht aan een telefooninstallatie, waardoor de kinderen gedurende de Kersttijd hun wensen telefonisch aan het Kerstmannetje zullen kunnen vertellen. Ieder, die het telefoonnummer van de Kerstman draait, zal een vrolijke stem horen zeggen: „Je spreekt met de Kerst man, hallo, hallo”. Dan zullen er enige ogenblikken stilte volgen om het kind gelegenheid te gevente zeggen wat het wenst en dan vertelt de Kerstman een sprookje. Een en ander zal langs tech nische weg geschieden. In Duitsland en de Scandinavische landen bestond reeds eerder de gelegenheid om met de Kerst man te telefoneren. De Ring Süd Westhoek fan it Boun fan Plattelansfroulju en de Lanbou Jongerein haldden Tongersdei mienskiplik in Kul turele Joun yn de nije seal fan Hanen burg to Snits. Nei in wolkomstwurdtsje troch pleatselike Jongerein foarsitter P. de Boer iepëne syn naemgenoat W. J. de Boer, foarsitter fan de Ring, de gear- komste, dy’t wol net drok mar dochs bi- hoarlik bisocht wie. Hy die dat mei in koarte rede hweryn hy as doel fan de Ring neamde it gear- binen fan de forskillende Jongereingroe- pen en it Boun fan Pl.froulju, it balden fan Underling kontakt, it organisearjen fan Kulturele jounen ensf. Yn ’e hjoed- deiske tiid leit it der nammentlik wol hwat oars hinne as foar 1940. Nei de wraldkriich heart men oeral de rop om ienheit. Persoanlik moatte wy dy kant ek üt, hwant as wy it wolle yn it great dan moat it ek yn it lyts. Ek de organi- saesjes moatte it iens wêze, bygelyks oer de Middelbiere Lanbouskoalle yn Frys- lan. Dat is net allinnich in saek fan nim- men, mar ek fan jaen. Wy moatte der fan meitsje, hwat der fan to meitsjen is, sa wie de Boer’s winsk en yn ’e jongerein fan nou moat in oare geast wêze as foar 50 jier. It mienskiplik sjongen fan it Frysk Folksliet makke de iepening kompleet en doe wie it wurd oan mr C. Stapel, lieder fan de folkshegeskoalle „Allardsoog” to Bakkefean, dy’t spriek oer Nei it skoft mei in forlottinkje waerd de joun fierder forsoarge troch Tetman en Jarich de Vries mei Cor I uisman oan ’e piano. Dit trio hie de fleur der sa mar yn en it sukses wie bjusterbaerlik. nemen, zodra wij gedurende een langere periode over gegevens beschikken met betrekking tot de invloed van de elec- trificatie van onze lijn Leeuwarden— Zwolle op de lijn Leeuwarden StaverenEnkhuizen. Zodra wij die be schouwing hebben kunnen maken, zullen wij ons zoals wij afspraken met het College van Gedeputeerde Staten van Friesland in verbinding stellen om over de onderwerpelijke lijn nader te overleggen.” Van de zijde der bij de instandhouding van de lijn Leeuwarden SneekStaveren belanghebbende ge meentebesturen zijn met betrekking tot deze lijn in het afgelopen jaar reeds ver schillende stappen gedaan. Zo heeft het E.T.I.F, te Leeuwarden te dezer zake op hun verzoek een rapport uitgebracht en hebben besprekingen plaats gevonden met een lid van het college van Gede puteerde Staten in Friesland, met de President van de Nederlandse Spoor wegen en met de commissie vervoers- en verkeersproblemen van de vereniging van Nederlandse gemeenten. Aan deze commissie, waarin o.a. zitting hebben de heren Drs L. H. Klaassen, Dr Ir J. G. J. C. Nieuwenhuis en Prof. Mr D. Si mons, is opdracht gegeven een rapport over deze zaak uit te brengen, In dit rapport zullen de economische, tech nische en juridische aspecten van de spoorlijn LeeuwardenStaveren worden belicht. Aan Gedeputeerde Staten van Friesland is verzocht hun standpunt ten aanzien van deze lijn niet te bepalen, dan nadat zrj van de Inhoud van dit rapport hebben kennis genomen. Burge meester en wethouders behoeven niet te verzekeren, dat zij, zoveel mogelrjk in samenwerking met de andere gemeente besturen, ten aanzien van dit voor Sneek zo belangrijke punt diligent zullen blijven. bare Gysbert Japiksschool slechts de beschikking heeft over drie lokalen, ter wijl het aantal leerkrachten nu 4 is, de in hetzelfde gebouw ondergebrachte kleuterschool te splitsen en twee loka len voor deze school te bouwen in het plantsoen aan de dr Kuyperlaan, tegen over de Kapelstraat. Kostenraming f 41.200. Op deze wijze komt lokaal- ruimte in de Gysbert Japikschool vrij; daar het hier in eerste instantie gaat om het treffen van een voorziening voor het gewoon l.o. is door de betrokken Verschenen zijn de sectie-rapporten en de memorie van antwoord van B. en W. met betrekking tot de begroting 1953, welke wordt behandeld in een openbare vergadering van de raad op 29 December a,s., ’s avonds 7.15 uur. De eerste sectie bestond uit mevr. G. Kuipers—Arema en de h.h. J. P. de Vries, B. Brinksma, H. W. Fijlstra, F. K. Groeneveld, K. Schaper, A. H. Vis en S. v. d. Wal. De tweede sectie uit de h.h. J. de Boer, J. Blok, G. Boomsma, G. F. Disse, W. Langius, O, Lindeman en k. Terp- s tra. Op de meeste, in de secties gemaakte en door B. en W. beantwoorde opmer kingen zullen wrj t.z.t. in het verslag van bedoelde raadsvergadering terug komen, hier volgen echter enkele be langrijke punten. In beide secties werd B. en W. lof toe gezwaaid voor hun beleid, waarvoor deze zich erkentelijk tonen, terwijl zij zich gaarne aansluiten bij de leden die het gemeentepersoneel in de uiting van waardering hebben betrokken. Oprichting Badhhuis. Enkele leden der eerste sectie ver- I zochten mededeling van de stand van het onderzoek naar de mogelijkheid van oprichting van een badhuis, gezien het grote belang voor de volksgezondheid van een dergeljjke inrichting. B. en W. antwoorden„Bij burge meester en wethouders leeft de gedach te voor de eventuele oprichting van een badhuis een gedeelte van het voormalige gebouw der R.H.B.S. aan de Wester- singel te bestemmen. Dit gebouw is thans echter geheel in gebruik bij het Christelijk Lyceum en het valt niet te verwachten, dat de gemeente binnen kort reeds weer de beschikking ovor het pand zal hebben. In verband hiermede heeft het naar de mening van B. en W. geen zin op dit ogenblik tot verdere uitwerking der plannen over te gaan.” i Subsidie Frysk Orkest. Met voldoening constateren B. en W. dat dê leden der secties zich met het advies van een jaarlijks subsidie aan de Stichting Frysk Orkest (L.O.F.) kun nen verenigen. Uitvoering openbare werken in verband met werkloosheid. Naar aanleiding van vragen van leden der beide secties inzake vergroting van de werkgelegenheid in deze gemeente antwoorden B. en W.: „De voorbereiding van werken ter bestrijding van de toe nemende werkloosheid is met kracht ter hand genomen. In de huidige om standigheden beschouwen B. en W. het verruimen van de werkgelegenheid als een belangrijk onderdeel van hun taak. Zij hopen dat het mogelijk is binnen niet te lange tijd voorstellen, welke de strek king hebben de werkloosheid binnen re delijke grenzen te houden, bij de raad in te dienen.” Ontspanningsgelegenheid ouden van dagen. Een lid der eerste sectie vroeg of ook iets wordt gedaan om ouden van dagen voldoende ontspanningsgelegenheid te verschaffen. In sommig1' gemeenten be staat daarvoor een organisatie. B. en W. antwoorden: „De afdeling Sneek van de Vrouwelijke Hulpverlening heeft het vraagstuk van de verschaffing van ontspanningsgelegenheid aan bejaarden ter hand genomen. Er zal een commissie worden ingesteld, waarin vertegenwoor digers van de verschillende gezindten zitting zullen hebben, om de mogelijk heid van het stichten van een ontspan ningscentrum onder ogen te zien. Het komt burgemeester en wethouders voor, dat de oplossing van deze aangelegen heid niet in de eerste plaats op de weg van het gemeentebestuur ligt.” Volkscredietbank. Enige leden der eerste sectie infor meerden naar de stand van het onder zoek naar de wenselijkheid van oprich ting van een volkscredietbank. B. en W. antwoorden: „Over de vraag of de op richting van een volkscredietbank in deze gemeente aanbeveling verdient, heeft enige tijd geleden een bespreking plaats gevonden tussen B. en W. en vertegenwoordigers van de Sneker za kenlieden. Daarbij werd overeengeko men, dat indien op voldoende medewer king van de Sneker zakenlieden kan worden gerekend, deze aangelegenheid binnenkort opnieuw onder ogen zal worden gezien.” Spoorwegverbinding LeeuwardenStaveren. Zowel in de le als 2e sectie werd naar aanleiding van de in de pers verschenen berichten over de mogelijke opheffing van enkele spoorlijnen gevraagd wat door B. en W. is en nog zal worden ge daan tot het behouden van de spoor- en bootverbinding LeeuwardenStaveren Enkhuizen. In hun antwoord citeren B. en W. eerst hetgeen door de Minister van Ver keer en Waterstaat over deze kwestie is meegedeeld en gezegd bij de behande ling van zjjn begroting in de Tweede Kamer. Daarna vervolgen B. en W. Verder laten we hier nog een gedeelte volgen uit een brief van de Directie der N.V. Nederlandse Spoorwegen van 11 November 1952. „Daartegenover stellen wij, dat onzerzijds met betrekking tot die lijn nog geen standpunt is gevormd, zodat men van een dreigende opheffing beslist niet kan spreken. Inderdaad zul len wij deze lijn in nadere beschouwing

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1