Kappie en het mysterie van de ijszee I II f HU VfctUöen VALDA f 1 z-Z f ^HDPASïb KANTONGERECHT AGBINDA Or. R DE 1// Advendo-nieuws Dorpsbelangen Nijland verkouden T DAMPO Ingezonden r Grootste ramp in geschiede nis der luchtvaart Lanaf t 112 uur |26 Juli h5 Jul Dorpsbelangen Heeg Ganzen verkozen de vrijheid oudste inwoner wordt 102 jaar Tragisch ongeval Ijsclub „De Brekken vergaderde C' i tijd dwi ber Ro’ 5 ma we de de f tei J da g€ lie Opiny priisfraech Oud-Stadgenoot jubileerde Centrum van Vrij Geestesleven Kerstwijding Wit Zwart 20 jaar Sneek’s Vliegboot van Kon. Marine tegen bergtop Onderlinge Hulp Protest fan ’e einen dy’t noch yn Gau binne HE Neem een doos echte UW HOEST s sen 5 |t. l< een woord. Bestuursverkiezing. po Advert mtie 1. M. 86 doden. Schiphol, Advertentie L M. F E Staveren 2 te L Waarnen SNEEK. Tot directeur der R.H.B.S. te Alkmaar is benoemd dr Z. Th. Diehl, directeur der G.H.B.S. alhier. Vrijdag 26 December. Gecomb. Muziek- en Zanguitvoering in het Gebouw te e Woud send. Afgew. door voordrach ten. SNEEK. De heer J. Hof heeft de leden van de Krite Snits Zondagavond zeer aangenaam bezig gehouden met zijn lezing over „Us folksaerd en üs sprake” en „Fryske sprekwirden”. De voorz. der krite, dr Wartena was de tolk van allen toen hij de spr. dank bracht. Moge zijn opwekking tot steun aan de Friese taal, hare uitwerking niet missen. SNEEK. De bekende Keizerskroon aan de KI. Kerkstraat alhier is bij on derhandse aankoop eigendom gewor den van de heer Tjerkstra, manufac turier alhier, 't Oude gebouw zal in Mei 1904 worden geamoveerd om er een modern ingericht manufacturen- magazijn te doen veft-ijzen. en Willemke Spoelstra; Geertje d. v. Pieter de Haan en Tjitske Sijbesma; Metje d. v. Haije Faber en Marijke van der Brug; Roelofje d. v. Willem Fetzes Koopmans en Reino de Boer; Pieter z. v. Sake Bosma en Antje Zon- dervan. Gehuwd: Albert Minks, 24 jr. en Antje Miedema, 22 jr.; Albert Arends, 26 jr. en Minke Groeneveld, 30 jr. Overleden: Anna de Leeuw, 7 mdn.; Geertje Faber, 6 mdn.; Antje Geld- macher, 56 jr., wed. van Pier de Boer; Ale van Foeken, 8 wk. Er. elo, ld I Gelicweg Efijdclijk Pi 1 dei wijk. Met lankbl I èe -vc.r J L.geboorte v E. VAJ D. VA Inplaats iMet dankb schap geve de geboorti Lil dochterl ly.ijrzE t k I OEKS k. HOEKS S^pp:nhuizi Ordelijk: 3 iaihuis, Si HEEG. Het belangrijkste punt op de agenda van de algemene jaarvergadering van Dorpsbelangen op Woensdag jl. was de kleuterschool, waarover een levendige gedachtenwisseling plaats had. Reeds 2 jaar bestaat daar een commissie voor en de voorzitter vond het gewenst om eens contact met haar te zoeken. Het verzoek om een brievenbus aan de Schatting is afgewezen door P.T.T. ’t Zwembad kwam ook nog ter sprake, maar daaraan is ’t nog niet toe. Een paar stemmen pleitten voor een paar lichtpunten aan ’t begin en ’t einde van Heeg. Het bestuur zal in formaties inwinnen. De heer J. de Jong, die zijn bestuursfunctie aan jongeren wilde overdragen zag zich vervangen door J. v. d. Heide. Het kassaldo bedraagt ruim 500. Toen Vrijdagmiddag een pluimvee- handelaar van Bakhuizen een krat met ganzen wilde afleveren bij de heer A. Vieleers aan de Rienck Bockemakade al hier, ontsnapten twee der vogels aan hun geleider en zwommen weldra onder grote belangstelling van het publiek in de Prinsengracht. Het gelukte de eige naar niet, ondanks een felle jacht, de dieren weer in zijn bezit te kragen. Toen de politie kwam opdagen en zich met het geval bemoeide, omdat de vang- pogingen niet bepaald in overeenstem ming waren met de dierenbescherming, gaf de man tenslotte de strijd op, maar toen hij mededeelde dat wie de ganzen wist te vangen ze mocht houden ook, werd de jacht onverwijld door velen, belust op een gratis kerstbout, voortge zet. Een tweetal jongens gewapend met een net wist de naar de Geeuw ontkomen gans te overmeesteren, terwijl de naar de Woudvaart uitgewekene ge vangen werd door de heer C. Zaterdag 27 t.e.m. Dinsdag 30 December. Amicitia Theater, Sneek. Iedere avond 8 uur en Zondag tevens te 5 uur: „Bente van de Zonnehoeve." Op de 2e Kerstdag wordt de oudste inwoner van onze gemeente, de heer Keimpe Piers Nijdam, 102 jaar. Hjj is echter nog even flink als toen hij hon derd werd en wil alle Snekers die dag wel de hand drukken, zoals hij aan een ander lid van de familievereniging „Nij- damstra” vertelde. Dat kan natuurlijk niet, maar als vertegenwoordiger van al die bijna 20.000 Snekers komt de bur gemeester hem op zijn verjaardag feli citeren en brengt het Stedelijk Muziek corps hem een aubade. Twee jaar ge leden deed de Chr. Muziekver. „Harmo nie” dat, en „daarom moet het Sneker het nu maar doen”, zo besliste de oude baas, die nog met verlangen de grote dag tegemoet ziet. door de zaal. De Maat jaf een ijselijke gil en bukte zich. „Dat was een goeie! Hojo!” riep de Baron. „Dag, Kapitein! Dag, Stuur man! Kom binnen! U komt juist op het goede ogenblik, want ik heb nu de kunst van de walvisvangst onder de knie! Wekenlang heb ik me geoefend, en ik ben nu zover, dat ik het ruime sop durf kiezen, om mijn kennis in practjjk te brengen!” „Wilt U werkelijk walvissen gaan van- Hervormden, Sneek. Kerstwijdings- samenkomst, des avonds te half elf in de grote zaal van Amicitia. Donderdag 25 en Vrijdag 26 December. Amicitia Theater Sneek. Ie Kerst dag te 5 en 8 uur, 2e Kerstdag te 2, 4, 6.30 en 9 uur: „A. en C. ma ken schoon schip.” Uit de Nieuwe Sneeker Courant en de Sneeker Courant van 24 Dec. 1902, 50 jaar geleden dus: BURGERLIJKE STAND. SNEEK, van 19—24 Dec. Geboren: Jelle z. v. Nijkele de Boer gen?” vroeg Kappie. „Maar dét is zo eenvoudig niet!” „Ziet u die boeken daar?” vroeg de Ba ron. „Ik heb al die boeken doorgeno men!Van a tot z gelezen! Ik weet er alles van! Allemaal boeken over wal vissen en hun eigenaardigheden. En kijk eens naar die uitrusting! Niets ont breekt er aan! Maar komt u mee naar mijn werkkamer, dan kunnen we spre ken en plannen maken!” Een der reusachtige militaire transport vliegtuigen, de Globemasters, bij de Amerikaanse luchtmacht in gebruik is met 116 man vergaan. Het vliegtuig zou deze mannen voor Kerstverlof van de staat Washington naar Texas brengen, maar viel, in steekvlammen gehuld, vlak bij de startplaats te pletter. 40.000 liter benzine uit de tanks maakten het wrak tot een gloeiende oven, doch de staart bleef gespaard, en daaruit werden 30 man gered. Daar dit al de derde ramp met Globemasters is, zijn deze voorlopig bui ten dienst gesteld. De bediende verdween en kwam even later terug met de mededeling, dat de Baron hen wilde ontvangen, en hij wees hen toen de deur van de bal zaal „Gaat u daar maar binnen!” zei hij. „Daar zult u de Baron wel vinden, maar weest u voorzichtig, want de Baron is net bezig harpoenen af te schieten!" Kappie en de Maat draaiden de deur knop om, en stapten naar binnen, en inderdaad suisde er net een harppan De heer A. Roukema, periodiek af tredend, werd met grote meerderheid herkozen. In de plaats van de heer S. Bakker, die naar Amerika vertrok, koos de vergadering de heer J. Boersma. De voorzitter sprak met veel waardering over het werk dat de heer Bakker voor de club heeft gedaan en verzocht zijn ter vergadering aanwezige broer haar dank daarvoor te willen overbrengen. De heer D. Elzinga die zijn functie van baan- meester ook weer aanvaardde, werd met een oranjekoek vereerd. De keurmees ters en baanvegers werden eveneens weer „ingehuurd”. Besloten werd dit jaar z.m. weer een klnderrijderrj, een langebaanwedstrijd en een prikslede-rijderij te houden, bij vol doende deelname allen in klassen. Na dat tevoren reeds een paar schaatsen aangeboden door de fa. Nooitgedagt te IJlst, waren verloot onder de houders van een kaart van de IJswegencentrale, welke gewonnen werden door de heer A. Reinstra, werd na de rondvraag nogmaals een paar verloot. Nu was de heer IJ. M. IJkema de gelukkige. Ver der wonnen de heren R. Boersma en Cnossen elk een oranjekoek en kregen vijf anderen nog een troostprijs. Met een woord van dank voor de medewerking sloot de voorzitter daarna deze goedge slaagde bijeenkomst. SNEEK. Het verbod tot het bevaren van de Friese kanalen is, wegens in gevallen dooi, door Ged. Staten op geheven. De veerdienst Enkhuizen is hersteld. SCHARNEGOUTUM. De heer P. de Boer van Noed o.d. St. Njcolaasga bracht Vrijdagavond een bezoek bij de heren G. en C. Wiersma alhier. Hij viel daar van de trap en overleed ten gevolge van de val. Hij laat een vrouw en vier kin deren na. OUDEGA (W.) De dezer dagen ge houden ledenvergadering van de Ijsclub „De Brekken” alhier was door 85 leden bezocht. Na een openingswoord van de voorzitter meester de Jong en het vast stellen van de notulen werden de jaar verslagen uitgebracht. Eén rijderij werd verleden jaar niet gehouden. Zelfs kon de ijsbaan niet eens worden open gesteld, aldus vermeldde secretaris v. d. Goot. De rekening van de penningm. K. Elzinga sloot met een voordelig saldo van f 29.96. De ontvangsten hadden nl. f 813.25 bedragen en de uitg. f 783.29. Het ledental bedroeg 250. Op voorstel van de kascommissie, bestaande uit de h.h. A. Baarda en D; Rienstra werd ook dit verslag goedgekeurd en de penning meester décharge verleend. Het volgend jaar zal de rekening worden nagezien door de heren Sj. Abma en A. v. d. Schoot. De troch de K. F. F. B. ütskreaune opiny-priisfraech is tige slagge. De leden founen foar yn de ütjefte 1952, it boek „Konduktrise” fan Wel moed Hemrica, in formulier, hwerop hja har miening oer dit boek sizze koene, al of net mei motivearring. Fierwei it greatste part fan de yn- stjürders hat syn miening neijer moti- vearre. Der is in jury foarme, bisteande üt mefrou T. van der WoudeWende- laer Bonga (bistjürslid K.F.F.B.) to Bütenpost, de heer H. F. de Boer, dir. gemeentewurken to Bütenpost en Dr Y. Pöortinga, Haedredakteur Frysk en Frtj, dy’t de prizen foar dizze priisfraech ta- kenne sil. De ütslach wurdt bikend makke op de jiergearkomste fan de K.F.F.B., dy’t Sneontomiddei 2.30 üre yn Irene to Ljouwert hélden wurdt. Op dizze gear- komste wurdt meiiens it ütjefteplan foar 1953 gearstald. De hear H. Algra, lid le Keamer en Haedredakteur Friesch Dagblad sil yn forbén hjirmei sprekke oer: „In swier- moedich boek yn Fryslan?” D tige; ach: Liei vele slee Ger kwt ges.I| 4 ze I der 14. Onze vroegere stadgenoot, de heer Jelle van der Laan, die in 1903 als jong maatje met de N.V. Jaarsma’s Haarden- fabriek van Sneek naar Hilversum ver huisde, herdacht .dezer dagen het feit dat hij voor vijftig jaar bij genoemde firma in dienst trad. Zaterdag is hij te Hilversum gehuldigd. Des morgens werd de jubilaris met zijn familie, o.a. zijn zuster en broers die nog in Sneek wo nen, van zijn huis aan de Lijsterweg een gebouwencomplex dat de N.V. inder tijd voor haar personeel aldaar liet bouwen gehaald. In de recreatiezaal van Jaarsma’s fabriek werd hij door de oudste firmant op hartelijke wijze toege sproken. Jelle, zo zeide spr., had zich een plichtsgetrouw werken van de oude stempel getoond, ja zelfs veel meer ge daan dan zijn plicht was. Naast de vele goede woorden werd hem de ge bruikelijke envelop met inhoud overhan digd alsmede een met zilver gemonteerd sigarenkistje en een assortimentsdoos sigaren. Hierna ging *t gezelschap naar het gemeentehuis van Hilversum waar de burgemeester de jubilaris de zilveren medaille voor 50-jarige trouwe dienst op de borst spelde. Na afloop had ten huize van de jubilaris een druk bezochte re ceptie plaats. Tal van bloemstukken en cadeaux werden hem aangeboden. 0ere tand®0 ua1x etsen’ De los werkman F. G. te Bolsward had met levend aas gevist. Maar zonder ver gunning. Tegen de politie hield hij zich van de domme, maar nu erkende hij eer lijk in overt,(ding te zijn geweest. Zijn werpmolen was in beslag genomen. Op de vraag van de Ambtenaar ant woordde hij dat hij getrouwd is en één kind heeft. „Wie moet de boete nu be talen?” vroeg mr Niemeijer verder. „Nou, dat zal ik wel moeten doen” antwoordde verd. grinnekend. Dat laatste leverde hem een reprimande op van de Kanton rechter en de Ambtenaar repliceerde: „Daar ben ik nog niet zo zeker van. Dat zal uw vrouw wel moeten doen. Maar nu geen grappen meer. In volle ernst; gewoonlijk verklaar ik in beslag genomen vistuig voor verbeurd. Maag kan ik er op aan, dat het niet weer ge beurt? Dan krijg je voor deze keer je werpmolen terug”. Verdachte beloofde dit, waarna de Ambtenaar een boete van 7.50 subs. 4 dagen eiste met teruggave van de molen. „Maar denk er om", waar schuwde hij nog, „een man een man, een woord een woord. Als ik je hier weer krijg dan ben ik keihard. Mr de Jong sloot zich bij deze eis aan maar om de molen direct terug te krijgen, moest de boete binnen 24 uur worden betaald. Zo niet, dan zou ’t heel wat lan ger duren. G. sputterde eerst wel wat te gen, maar koos tenslotte toch eieren voor zijn geld en beloofde ’t geld de volgende dag te zullen brengen. De geza i VAN DA I tuigen al' i slagen va: 116 Juli gi jichtig ge ■met al ht aar bij bi I egewerh ‘e dank. Een man een man, een woo-d klein mannetje met een ietwat komisch uiterlijk. Hij was dronken geweest maar beklaagde er zich over dat zijn maat nog veel dieper in het glas had gekeken. En toch kreeg hij geen proces, maar ik wel. Daar heb ik hier niets mee te maken, zei de Kantonrechter, maar u moet er mee ophouden. Drinkt u nu nog? Ik ben druk bezig er mee op te houden mijnheer! De strenge heren konden hun lachen moeilijk bedwingen. U is er dus nog niet mee opgehouden? constateerde de Ambtenaar en hij eiste 15 of 7 dagen. Verdachte herhaalde dat hij bezig was. Ga dan maar door hoor, adviseerde de Kantonrchter, niet met het drinken, maar met dat ophouden natuurlijk. En hij strafte conform de eis. OUDEGA (W.) Donderdagavond hield de Chr. Zangver. „De Lofstem” alhier een Kerstwijding in de Herv. Kerk. Na dat Ds. v. d. Plaat, Geref. Predikant, de bijeenkomst met het lezen van Ps. 150 had geopend, welke lofpsalm daarna af wisselend door het koor en de gemeen te werd gezongen, ging hij voor in ge bed. Daarna bracht het koor onder lei ding van haar bekwame dirigent Venin- ga verschillende psalmen, gezangen en liederen ten gehore. De uitvoering viel zeer te loven wat eveneens het geval was met de soli met orgelbegeleiding. De nummers van Bach waren ook prach tig, zodat het gehele programma, dat uit 20 nummers bestond, zeer in de smaak viel. Ds. v.d. Plaat bracht dirigent en leden daarvoor welverdiend dank, waarna alle aanwezigen het kerkge bouw was goed bezet voldaan huis waarts keerden. Ons werd toegezonden het clubblad van de R.K. v.v. W.Z.S., dat ter gelegen heid van het 4e lustrum in feestkleed is gestoken. Het ziet er keurig uit. Het uit 16 pagina’s bestaande binnenwerk werd op kunstdrukpapier uitgevoerd en bevat naast een tweetal foto’s van het tegen woordige le elftal en dat van 1933, ar tikelen van het KNVB-commissielid de heer W. Schalkwijk, en de geestelijk adviseur van WZS, kapelaan J. H. Jan- ning. Het voorwoord werd geschreven door de voorzitter van WZS, de heer Menno de Vries. Voorts leverden bijdra gen de secretaris E. C. A. Silvius, de penningmeester G. Poiesz en de aanvoer der van ’t eerste elftal de heer Kees Poiesz. Het uitgebreid overzicht over de afgelopen 20 jaren verscheen van de hand van de redacteur van het club blad, de heer Ids Silvius, waarvoor hem alle lof toekomt. p. Voor bovengenoemd Centrum sprak Vrijdagavond in Fredehiem de heer H, D. van Goudoever over „Advent", Spr. constateerde dat vele, niet direct en sterk met een kerkelijke gemeenschap verbonden jongeren, hoe gaarne ze ook willen vasthouden aan de traditie der chr. feestdagen, aan de mogelijkheid daarvan twijfelen. Daarom zou spr. deze zaak ook voor hen eens van een geheel nieuw standpunt, namelijk vanuit dat van de anthroposofisehe geesteswetenschap willen bekijken. Deze wetenschap gaat dan uit van 3 punten, nl. le. dat alles wat men om zich heen ziet de uiterlijke verschijning is van een innerlijk wezen, niet alleen in ’t mensenrijk, doch ook in het dieren-, planten- en mineralenrijkj 2e. dat alles zich jn beweging bevindt en 3e. dat alles, ook dingen die ver uit el kaar schijnen te liggen, met elkaar in samenhang staat. De aarde moet men willen zien als een levend organisme dat in de winter geestelijk waakt; al slaapt het dan physiek, het is dan geestelijk wakker. Terwijl het in de lange nacht van de winter juist geestelijk wakker is, slaapt ’t in de grote dag van de zomer. Feesten als Kerstfeest (midwinter). Paasfeest (lente), St. Jansfeest (mid zomer), Michaelsfeest (herfst) die hun grondslagen tot in oertijden hebben, denke men als verschijnselen van dat ademen, dat leven der aarde. In de ge dachte dat alles zich in ontwikkeling be vindt representeren de vier rijken op aarde de vier bewustzijnstoestanden: het mensenrijk, het waakbewustzijn, het die renrijk het droombewustzrjn, het plan tenrijk het slaapbewustzijn en het mine ralenrijk het trancebewustzijn. De mens is wat zijn bewustzijn betreft door deze vier rijken heen getreden. Zich beroe pend op het scheppingsverhaal in Gene sis 1 betoogt spreker, dat op dat oer moment als vóórstadium tot zijn eigen lijke wezen de mens geschapen werd als plant, (een gedachte welke men bij veel grote denkers o.a. Schiller ontmoet), im mers een tweeslachtig wezen: man vrouw, waarin het licht van het bewust zijnsleven werd ontstoken. Dan komt het volgende stadium, dat van Genesis 2, het uit stof geformeerde eenslachtige we zen, de mens. Die mens, die, door de dui velse macht Lucifer verleid tot de mo rele val, zich daarna bewust wordt van eigen existentie; sterflijk wezen, tijdens dit leven veroordeeld tot afzondering van het Goddelijk leven, dus in zonde levend, maar wetend zijn vrijheid te kun nen heroveren, om zich, en nu bewust, opnieuw met het Geheel te kunnen ver binden. Bij deze morele zondeval, in feite uitgegaan van Lucifer of Dlabolos komt nog een ander aspect van het Kwade, door het werk van Satanas de tweede kwade macht die hoofdzakelijk in het menselijk bewustzijn werkt en wiens werking we in de moderne tijd vooral zien in de techniek, welke een zegen kan zijn, maar door deze werking al te vaak tot een vloek wordt De moderne mens heeft geen verbinding met de wereld der gestorvenen meer, het eigenlijke geeste lijke gebied, grondslag der cultuur, is uit het menselijk bewustzijn weggenomen, in het parate intellect van de mens werkt de kwade macht van Satanas en zo is de moderne njens geraakt zowel in een morele (Lucifer) als intellectuele (Satanas) zondeval. In het tweede ge deelte van zijn rede behandelde spr. aan de hand van Goethes geniale conceptie, de Faustfiguur, hoe deze op twee wijzen van zijn oorsprong afgesnoerde of afge zonderde mens terug wil naar die Oor sprong, uit zijn val in de materie terug naar ’t onzlenltjke waar ’s mensen oer begin en zijn geestelijke afkomst ligt. Hoe hij zijn reiniging bewust ter hand kan nemen en in zijn denken beleven kan dat er wereldkrachten zijn die in hem willen werken, een wereldwil die de ego centrische wil tracht te doorbreken op dat de mens, die in zijn dubbele afsnoe- ring eigenlijk heeft geleerd neen te zeg gen tegen het Universele, er toe kome eindelijk „neen” te zeggen tegen de twee kosmische neenzeggers, waardoor een nieuw ja in hem wordt geboren, dat dan bij uitnemendheid zichtbaar wordt in de schenkende liefde, een schaal wel ke men steeds kan uitgieten zonder dat ze leeg, ja, die dan steeds voller wordt. En is dan dat pasgeboren kerstkind, daar liggend tussen os en ezel, als al- schenkende kracht tussen twee neenzeg gers niet de diepste openbaring van het menselijk ik? De Voorzitter, dokter N. Lofvers bracht spreker dank en hoopte dat deze ook nog eens zou komen spreken over een voor allen zo belangrijk onderwerp als de innerlijke ontwikkelingsweg. I Alden fa: Ie in en or j F mei her I kommisji j lallegearr r tawwe I ioaie mi noar ieri 1 ige jildi I. olie ek E >an tak< I ?n hald Men schrijft ons: 27 Febr. 1953 hoopt het Nederlands Christelijk Gymnastiek Verbond een Bondsuitvoering te geven in Den Haag, welke door middel van de televisie zal worden uitgezonden, in sa menwerking met de N.C.R.V. Het spreekt vanzelf dat voor deze uitvoering de beste krachten van het N.C.G.V. gemobiliseerd worden. Ook Advendo heeft zich met verschillende nummers voor selectie la ten inschrijven o.a. rekstok, paardvolti- geren en verschilende vrije oefeningen. Zaterdag jl. zijn er vier Advendo-man- nen naar Utrecht geweest, waar het num mer rekstok werd geselecteerd, zij za gen zich daar resp. 6, 7, 10 en 11 geplaatst voor dat nummer. Een goed begin is het halve werk en wij wensen Advendo veel succes toe bij de volgende proef, waar dan de rest volgt. Zondag 28 December. Amicitia Theater, Sneek. ’s Middags 2 uur Kinder- en Familievoorstelling met de film „In de voetstappen van de Rode Pimpernel.” Donderdag 1 Januari ’53. Barend v. d. Veen komt mei „Skip op it Strén” to Jutryp-Hommerts, ütgeande fan de Krite Fryslan Röpt, Boun F.N.J. Jouns 7.30 üre. Hij dacht slim te zijn. De jonge landbouwer L, H. H. te Bo- zum had nog wel geen rijbewijs, maar stapte toch brutaalweg op z’n motor en toen hij werd aangehouden toonde hij zijn oproepingskaart voor het rij-examen. Hij meende slim te zijn door zich dom te houden, maar de politieman vloog er niet in en nam hem tevens die kaart af. Die kon hij dus niet meer tonen, maar hij had nog een andere pijl op zijn boog. Want op de vraag van de Kantonrechter of hij nu een rijbewijs had ja dan nee, legde hij triomfantelijk een doorlaatbe- wijs voor de feesten van de Friesche Maatschappij van Landbouw op tafel, k'^ar dat was de Kantonrechter toch wat al te gortig. De Friesche Mij wordt zo langzamerhand wel een staat in de staat, maar zo ver gaat haar macht toch nog niet. Hjj gaf H. echter de raad een eind te maken aan deze comedie, want je weet zelf natuurlijk wel beter. De Ambtenaar had ook niet veel op met die slimmigheid en vroeg een boete van 15 subs. 7 dagen en een van 5 subs. 2 dagen, waarmee de Kantonrechter accoord ging. Druk bezig er mee op te houden. De volgende verdachte, G. v. d. Br., boerenarbeider te Ruigahuizen, was een Op weg van Nieuw-Guinea naar Ne derland is een Catalina vliegboot van de Koninklijke Marine Zaterdag op de Dahr el Adib, een der hoogste bergtoppen van de Libanon, verongelukt. De 27-jarige sergeant-vlieger J. H. Roeby uit Zand- voort, is daarbij om het leven gekomen. Van de overige acht inzittenden zijn er vier gewond. De acht inzittenden, die er het leven hebben hebben afgebracht, zijn: It. ter zee vlieger eerste kl. J. R. Schuiling, de lts ter zee vlieger tweede kl. A. A. Haan en H. R. M. Scheeren, de maj. vliegtuigmaker J. J. Visser, de kor- poraalsvliegtuigmaker K. Olthoff en J. A. Dekker, korp. vliegtuigtelegrafist J. Mül ler en de vliegtuigtelegrafist eerste klasse F, H. Ros. WIE8E en ANSCHJ hopen op 's morger Parochie-lj||| i Jozef te H i H. Sacran- welijl toe 11 de gezongi intentie z dragen. Heeg 75. j Heeg 350. Receptie j van 7.30—J bouw. Toek. acl^,| I G e h u w I TJ. PG F. A. I I die. mede I zijdse oud dank beti blijken v I voor en I ontvanger K Heeg. Jul l Bij mijn v Ida, roep Kden en be F lijk vaar I zien toe. f HIELI 1 dode. De vereniging voor Ziekenhuisverple- ging in de gemeente Wymbritseradeel heeft Zaterdagmiddag in Rest. Piso een buitengewone algemene ledenvergade ring gehouden. De voorzitter, de heer de Groot van Scharnegoutum, heette de aanwezigen hartelijk welkom. De secre taris, de heer J. Walsweer, las daarop de notulen, die onveranderd werden vastgesteld. De voorzitter stelde daarna aan de orde de wijziging van enkele ar tikelen van het reglement, waardoor het bestuur het recht verkrijgt de opname in de sanatoriumverpleging te beperken. Voor patiënten, verpleegd in een zieken huis, die feitelijk in een sanatorium of soortgelijke inrichting thuis behoren, wil het bestuur de beslissing houden of uit kering zal worden gegeven, gehoord de behandelende geneesheer. De voorstel len werden zonder stemming aangeno men, waarmee de agenda was afgehan deld en de voorz. met dank voor de op komst, de vergadering sloot. Wy kinne üs net blgripe hwerom it no sa moat. Elkenien skynt mar it rjocht to hawwen üs mei stiennen, stok ken en mear soksoarte fan dingen to goaijen en sa mooglik dea to smiten. En dan dy ellindige wynbuksen; it moast net melje dat opsketten jonges, feinten en boeren soms moedwillich dêr- mel op üs sjitte. Trtfe fan üs wjukkelje hjir om mei stikkene en lamme poaten en flerken as in oanklacht tsjin it kristenwêzen fan de Gauster minsken. Us buorlju yn ’e easthoeke fan de Lege- geaën hawwe it gans hwat better. Dér wurdt by winter in bit hélden en jowt men harren foer. Né, wy kinne der net by: twa kristlike skoallen, twa posityf kristlike tsjerken en dan sa’n bihanneling. Binne wy dan gjin skepsels fan God? Wy, einfügels fan Gau, protestearje der tsjin en dogge hjirmei in birop op it Kristlik gewisse fan de Gauster minsken. DE EINEN FAN GAU. er mee NIJLAND. Vrijdagavond had ten hui ze van de heer R. Piersma de jaarlijkse ledenvergadering plaats van de Vereni ging voor Dorpsbelangen. Aangezien de voorz., de heer P. Kramer niet ter ver gadering aanwezig was, werd deze ge presideerd door de heer G. Gerbrandij, die met een woord van welkom opende, waarna de secretaris H. Sieperda de no tulen las, welke onder dankzegging wer den goedgekeurd. Bij punt mededelingen, werd o.m. gewaagd van de royale bij drage van de L.A.B, bij de plaatsing van het wachthuisje aan Rijksweg 43. Het jaarverslag van de penningm. H. An- dela meldde dat er, althans voorlopig (er moeten nog verschillende posten worden aangezuiverd) een batig saldo kon wor den geboekt. De kaseommissie bestaan de uit de heren H. de Jong en G. Breeuwsma rapporteerde bij monde van eerstgenoemde dat alles in orde was be vonden, waarna de penn. werd gede chargeerd en de dank der vergadering oogstte. Het aftredende bestuurslid, de heer G. Gerbrandij werd met overgrote meerderheid van stemmen herbenoemd. Door de voorzitter werden daarna eniges mededelingen gedaan over de mogelijke bouw van een rusthuis voor ouden van dagen in de gemeente Wymbritseradeel, waarbij hij duidelijk aantoonde, dat ge zien de achterstand by het bouwen van nieuwe woningen in de gemeente, in ver gelijking met meerdere dorpen van on geveer dezelfde grootte, ons dorp in aanmerking behoort te komen als de plaats waar dit rusthuis zal verrijzen. Bovendien is hier ter plaatse bouwrijpe grond en zijn er dank zij de ligging on- middellijk bij Rijksweg 43, goede bus verbindingen. ’t Spreekt vanzelf dat naar aanleiding hiervan nogal heel wat vragen werden gesteld en opmerkingen gemaakt. „IJswegencentrale” passeerde in vogelvlucht de revue. H. Andela deed enige mededelingen over de financiën. Na de rondvraag, die nogal wat tongen in beweging bracht, volgde sluiting. Vrijdag (2e Kerstdag) te 2 uur extra Kinder- en Familie-voorstelling. Vrijdag 26 December (2e Kerstdag). Foyer Amicitia Theater, ’s Avonds 8 uur groot Kerstbal. PASTILLES^ WYMBRITSERADEEL, van 19-24 December. Geboren: Aaltje d. v. Jacob Bijlsma en Hotske Rondhout te Woudsend; Rintje Dirk z. v. Abe Fortuin en Sijke Bijlsma te Woudsend; Aaltje d. v. Gosse de Vries en Lipkje Postma te Woudsend; Jan z. v. Hendrik Twijn- stra en Rinske Hiemstra te Nijland; Harmen z. v Durk Wijnja en Trijntje Oppewal te Idzega. Gehuwd: Gabe van Dijk te Koudum met Gatske Struikmanr te Hommerts. Overleden: Hille Huisman, 73 jr„ echtgen. van Joukj'e Schilstra te Uit- wellingerga; Trijntje Lageveen, 48 jr„ echtgen. van Harmen Dam te Oudega. Pen I - Vegens L roordig ;evraa; j jer we II traat - [door 4 L’'V’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 2