Heerenveen loopt verder uit rolt plakt brandt /feteb NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP HET WAPEN VAN BREECK Kaarslicht GRIEP? - TWEEDE BLAD Frisia en Sneek nog meer in ’t nauw Burgerlijke Stand Bioscoopnieuws Aanbesteding Nevobo afd. Sneek Bekroningen Neem dus nooit zomaar „vloei”, vraag om MASCOTTE De Gemeentereiniging en de feestdagen Programma 2e Kerstdag en Zondag 28 December Protest M.S.C. toegewezen Digestif Rennies - om Zuurbrand te blussen; óók om zuurbrand te voorkomen! W.Z.S. had het rijk alleen DECEMBER 1952 „SNEEKER NIEUWSBLAD’* PHILIA. De Melkweg. Beste dag voor Heerenveen. Ingez. Mededeling. Advertentie geloven. Ieder jaar opnieuw die verzuchting: De zon. Advertentie I. M. 4 FEUILLETON om.- zonderheid die op al zijn visitekaartjes der hunnen, het dan ook het wapen van Ko- ruitjes van de serre, als waren zijn ge- kwam naar Het Wapen. Hij had de men- KOUFURDERRIGE. Advertentie I. M. Uitslagen 20 December. Dames: R.K.V.C. 3S.V.C. Sen. 2 9 11 11 ll 11 10 10 11 10 11 10 11 10 10 8 6 5 6 5 5 5 4 3 4 3 3 2 1 0 1 1 3 3 4 2 2 3 3 0 2 2 0 1 3 4 1 3 2 2 2 4 1 2 1 3 3 2 2 2 3 3 3 4 5 4 6 5 7 7 7 31—13 27—14 24— 20 17— 14 25— 17 18— 17 17—16 15— 14 12— 12 16— 19 13— 14 21—35 16—35 13—25 16 15 15 13 11 10 10 10 9 9 8 8 6 6 17 15 14 13 13 12 12 10 10 9 8 7 7 5 Abbot en Costello maken schoon schip. 9 10 7 7 8 7 7 8 7 8 6 4 4 3 2 1 2 1 1 0 1 1 2 1 2 0 0 0 4 2 2 3 4 4 6 6 17 12 9 9 8 5 4 4 2 28—10 22—21 18—12 16—16 14—15 12—16 10—15 16—20 10—21 28 Dec. Inhaalprogramma. Ie klas A: Sneek—VSV, RCH—Wa- geningen, Ensch. BoysNEC, GVAV DOS, De VolewijckersEDO. 69.900 69.300 68.200 65.000 64.100 64.000 62.432 62.370 61.950 61.687 er buitengewoon slag van, op een vlotte manier de klant duidelijk te Niet te definiëren Is de levenskracht, Die door vredig kaarslicht Immer werd gebracht. Mens, ’t is góéd te toeven Bij dat vredeslicht En het woord te horen, Dat het tot U richt Niet te definiëren Is wat komen gaat, Maar hóé ook tenslotte Nooit dat licht weerstaat. zwakke radiostraling, die de eigen straling welke Onze plaatsgenoot, de heer L. Vellin- ga behaalde met zjjn Franse hangoren een 1 ZZG, een 3 ZZG en 2 ZG op de ge houden konijnen-tentoonstelling te Zuid- RCH DOS Ajax Heracles GVAV Wageningen VSV Ensch. Boys NEC Zwolse Boys Volewijckers EDO Frisia Sneek 11 11 11 10 11 10 11 11 11 11 10 11 12 11 8 7 7 5 4 3 4 4 3 3 4 3 2 3 1 3 3 3 4 3 4 5 4 5 6 6 6 7 21— 9 35—18 20—14 26—19 20—15 11—11 14—16 18—24 11—13 13— 21 17—16 14— 24 10—16 10—24 WZS MKV Friso Bakhuizen Freno C.A.B. R.E.S. Stiens Akkrum In de lagere afdelingen was het mis. Heerenveen Stormvogels Haarlem Vitesse Leeuwarden Enschede DWS Blauw Wit ’t Gooi Elinkwijk AGOW Be Quick Achilles Go Ahead Mijnhardt's Grieppoeders. Doos 47 ct. Adv. 3 20. Heren: S.V.C. 3R.K. V.C. 2 0—2; A.B.S. 3—A.B.S. 2 1—2; U.D. 2—S.V.C. 3 2—0; V.I.O.S. 2-Z.O.NA. 1 2—0; V.I.O.S. 3—T.G.P. 2 1—2; S.P.S.V.— Z.O.N.A. 2 2—0; D.V.C. 2—R.K.V.C. 3 1—2; Dames-team A—B 2—1; Herenteam A—B 2—0. 10 Januari 1953 Steden-tournooi. De zon zendt ook radio-golven uit, maar ze zijn veel sterker dan overeen komt met de temperatuur aan de opper vlakte van de zon, die 6000 graden is. ze zijn van een sterkte welke overeen komt met een temperatuur van 1 millioen graden, waaruit men afleidt dat ze ko men van de corona, het ijle omhulsel van de zon, dat bij zonsverduistering zo goed waarneembaar is; radiogolven van de eigenlijke zon bereiken ons niet. Zo dra er zonnevlekken zijn neemt de radio straling in verschillende golflengten sterk toe, deze veroorzaken dus een extra stra ling. Af en toe treden in de radiostraling van de zon ook stoten op, opflitsingen, van bijv, enkele seconden, de belang rijkste ontstaan in de buurt van de zg. zonnevlammen en ze worden waarschijn lijk veroorzaakt door weggeschoten gas. Al weten we van dit alles nog weinig, door de radio-astronomie beschikken we thans in ieder geval over een methode om op zeer gevoelige wijze iets te weten te ko men van wat zich op de zon afspeelt. Dat op de afgelopen 'Zondag vrijwel het gehele eerste klas programma kon worden afgewerkt, was een meevaller voor de competitielelding, maar aan de andere kant gooide het afkeuren der ter reinen van Sneek en Frisia leljjk roet in het eten. Leider RCH bijv, is nu twee wedstrijden op zijn naaste concurrenten ten achter. Deze film in het genre van „Meisje van de Veenhoeve”, „Ditte” en „Levensstor- men” brengt u dezelfde spelers uit Ditte nl. Tove Maes en Poul Reichhart. Deze schitterende speelfilm vol ontroering en humor brengt een verhaal dat tot ieders hart spreekt, met als hoofdfiguur Bente, het invalide meisje, dat geholpen door haar vrienden, de „Zonnehoeve” van de ondergang redt. Een gegeven, zo boeiend, zo aangrijpend en zo menselijk dat men zich dit nog jaren zal herinneren. Gistermorgen werd door het gemeente bestuur aanbesteed als onderdeel van de dempingsplannen Singel het leggen van riolering in Singel en Hoogend met bij komende werken. Aantal inschrijvers 10. J. Kuipers, Zurich J. W. de Jong, Sneek H. Visser en Zn., Lemmer Dan Pijnacker, Kollum H. van Meekeren, Oosterhogebrug J. G. Steensma, Utrecht S. de Wolf, Sneek Gebr. Elzinga, Arum A. Ooms. Sneek C. van Meekeren, Hindeloopen Gunning volgt later. U hoeft niet meer tegen Uw maaltijden op te zien uit vrees voor zuurbranden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Het Natuurkundig Genootschap hield zijn eerste bijeenkomst van dit seizoen Donderdagavond in hotel Leeuwen, Parkstraat, onder presidium van dr J. Th. R. Schreuder. Enkele huishou delijke zaken werden afgedaan. De secre taris de heer R. A. Wiegman bracht het jaarverslag uit, het aantal leden be droeg 78, terwijl in deze bijeenkomst een viertal nieuwe leden werd aangeno men; de penningmeester werd op advies der kascommissie, bestaande uit de h.h. Bakker en Niermeyer gedéchargeerd, herkozen werd als bestuurslid dr Schreu der, gekozen (vac. dr Nieuwkamp) dr Roberts; tot leden der nieuwe kascom missie werden aangewezen de h.h. Ras- terhoff en Wisselink. De voorzitter deelde nog mede dat aan het de leden reeds be kende programma nog een vierde bijeen komst wordt toegevoegd, in Maart te hou den, waar het honderdjarig bestaan zal worden herdacht en de h.h. dr Versteegh en Mooy zullen spreken. Een verhaal van T< LODEWIJK r uï De waarnemingen. Wat de waarnemingen met die instru menten gedaan betreft, stond spr. eerst stil bij de van de maan opgevangen radio golven, een behoort tot ieder warm (de natuurkundige noemt alles warm, wat niet het absolute nulpunt bereikt heeft) lichaam uitzendt. Uit de sterkte van de radiostraling kunnen we de temperatuur van de maan afleiden en men komt dan tot een dagtemperatuur van 50 gr. en een nachttemperatuur van 50 gr. Dat lijkt in strijd met de door middel van de klassieke methoden vast gestelde temperaturen van resp. 100 en 100 gr., maar dit wordt verklaard door het feit dat deze laatste temperaturen het maanoppervlak betreffen terwijl de ra diogolven uit een diepte van zo’n 50 cm in de maankorst komen. Door de radio- astronomie zijn voorts twee grote gebie den voor onderzoek open gekomen nl. dat van de zon en de melkweg. 2e klas A: MSCOosterparkers, Ni- catorZwaagwesteinde, Hoogezand Velocitas, HoutigehageFriesland. 3e klas A: BergumBlack Boys, HZC DOG, Steen wijkTjjnje, De Kooi Lemmer, Rood GeelGAVC, Olyphia Harlingen. 4e klas A: BakhuizenWZS, Stiens CAB, MKVFreno, AkkrumFriso. Res. 2e klas A: Frisia 2Sneek 2, LSC 2Leeuwarden 3, FVC 2Sneek 3, Zwaagwesteinde 2Black Boys 2. Reserve 3e klas A: LSC 3Frisia 3. Ie klas B: ’t GooiAGOW, Ensche déVitesse, ElinkwijkLeeuwarden, StormvogelsHeerenveen. In een Zaterdag in Leeuwarden ge houden vergadering heeft de protest commissie van de K.N.V.B. het protest van M.S.C. toegewezen betreffende het niet toekennen van een doelpunt in de wedstrijd MSCNicator. Daardoor wordt de uitslag gewijzigd van 22 in 3—2. Deze uitslag is van grote betekenis voor de 2e klas A. Oosterparkers’ voor sprong op Nicator is hierdoor een punt groter geworden, terwijl MSC er een kostbaar punt bij krijgt. Afgewezen werd het protest van Rood Geel in de wedstrijd tegen De Kooi, terwijl verder de protesten Tijnje (LemmerTijnje) en Bakhuizen (Bak huizenMKV) niet in behandeling wer den genomen, omdat zij niet reglemen tair waren ingediend. „Radiogolven uit de wereld ruimte”. Als spreker in deze bijeenkomst trad op prof, dr M. Minnaert uit Utrecht met bovengenoemd onderwerp. Spr. betoogde dat de indrukken welke we van het Heelal krijgen, begrensd zijn door wat onze zintuigen kunnen waar nemen, doch dank zij instrumenten kun nen we het Heelal als 't ware verkennen met nieuwe organen; een fonkelnieuw waarnemingsgebied is nu voor ons ge opend, door het Heelal te gaan bekijken met behulp van radiogolven, welke de zelfde snelheid als die van het licht heb ben nl. 300.000 km. per sec., maar veel groter lengte hebben dan de lichtgolven. Slechts twee groepen golven van alle electromagnetische trillingen in het Heelal kunnen ons bereiken, nl. licht- en radiogolven, zij vormen de vensters waardoor men het Heelal kan bekijken, doch het radiogolfvenster is veel groter dan het lichtvenster, omdat van de eerste meer golflengten worden doorgelaten dan van het licht, boven de 100 m. echter ook al niet meer. Spr. vertelt dan iets van de ontwikkeling van de radio- astronomie in de eerste tien jaar van haar bestaan, en van de instrumenten welke men in de radio-sterrewachten ge bruikt. Men heeft radiospiegels de eerste van 10 m. middellijn, nu al gro tere tot 25 m; gebouwd, die meedraaien met het Heelal, en welke de radiogolven uit de wereldruimte verzamelen, een in het brandpunt geplaatst antennetje vangt ze op, ze worden in een toestel enorm versterkt en dan met een galvanometer gemeten. De draaiende radiospiegels heb ben het nadeel dat men ze niet onbe perkt groot kan maken, vanwege de han teerbaarheid enz., daarom gebruikt men ook kuilspiegels, die dan echter alleen opvangen de radiogolven van het ge deelte van het Heelal, dat op een bepaald moment boven deze spiegels passeert. Be halve radiospiegels, gebruikt men ook een toestel, bestaande uit een aantal, electrisch aan elkaar gekoppelde batte rijen antennes, en, vooral voor korte gol- ven'.'ëen radiohoorn. Deze twee populaire filmkomieken zor gen in een film zonder enige pretentie, doch vol kostelijke grappen en uitbun dige vrolijkheid, voor een tijdje zorgeloos plezier. Het verhaal, vol gekke situaties, geeft het duo volop gelegenheid hun ta lenten te ontplooien en ze zien dan ook kans op de van ouds bekende wijze We derom de zaak in het honderd te laten lopen. Na veel complicaties komt alles weer voor elkaar en hebt u weer eens lekker gelachen. Bente van de Zonnehoeve. In verband met Kerstmis en Nieuw jaar zullen weer enige wijzigingen in de diensten van de Gemeentereiniging moe ten worden aangebracht. Het huisvuil en de privaattonnen van Donderdag 25 Dec. worden nu op Woens dag 24 December opgehaald, die van Vrijdag 26 op Zaterdag 27 December en die van Donderdag 1 Januari op Woens dag 31 December. Men raadplege verder de advertentie in dit nummer. delde in de tuin, als het mooi weer was, of plakte en sorteerde in zijn postzegel- verzameling, ontbeet prompt om acht uur in het zwijgend gezelschap van zijn dove huishoudster, ging naar de kapper om zich te laten scheren en het ochtendblad te lezen en doodde de tijd tot het half elf had geslagen. Dan maakte hij zijn dage lijkse ommetje, dat onveranderlijk uitliep op Het Wapen, waar hij in het vaste hoekje naast de schouw ging zitten. Mocht al eens een reiziger onbewust die plaats innemen, dan bracht Marinus hem met veel vertoon van geheimzinnigheid ziliaanse sigaren rookte en nooit een bor reltje, maar altijd whisky en soda dronk, met heel veel whisky en een minieme hoeveelheid van het borrelende vocht. Altenburg in vrije positie; z’n bekeken rWat een weer, wat een weer.’ leder jaar opnieuw dat verschijnsel: Hoest en verkoudheid overal. Maar ook ieder jaar weer de vreugde om Italiano, dat lekkere en heilzame middel tegen hoest en verkoudheid. Advertentie I. M. WYMBRITSERADEEL, van 14 tot en met 20 December. Geboren: Wilhelmina Janneke d. v. Ridsert Hendrik van den Berg en Janne ke van der Meer te Blauwhuis; Tjitske d. v. Thomas Draaistra en Rinske Joe- kema te Gauw; Douwe Catharinus z. v. Dirk Dijkstra en Petronella de Jong te Heeg; Tjerk Douwe z. v. Hans Terpstra en Antje Mollema te Tirns. Gehuwd: Dirk Slotboom, 31 jr. te Am sterdam en Meike IJpenga, 27 jr. te Nij- land; Atte van Houten, 24 jr. te Leeu warden en Wietsche Nieuwenhuis, 20 jr. te Hommerts. Overleden: Geen. voorzet kwam terecht bij Verkooyen, en ook die maakte geen fout, 10. De thuisclub drukte door, maar de prach tige lange passen van Theo en Gerard Altenburg werden niet benut. Jan Poiesz en K. Altenburg misten deze opgelegde kansen. De gasten kregen practisch geen gelegenheid hun spel te ontplooien en de enkele malen dat ze al in de aanval waren, strandden ze op backs en stop per. Een vrije trap, vrijwel op de rand van het strafschopgebied, leverde even min resultaat op. Hun rechtsbinnen kreeg nl. geen kans de muur van ver dedigers te doorbreken. Theo Altenburg daarentegen zag wel een kans toen hem de bal op het middenveld toegespeeld werd en schoot van grote afstand ineens hard in, 20. Tot aan de rust bleef Wit Zwart domineren, hoewel ’t over wicht niet zo groot meer was als in het begin. In de tweede helft echter kwam MKV opzetten en een schot tegen de lat was de eerste waarschuwing voor de onzeker werkendeWZ-verdediging. En direct daar na was het menens toen de gehele ach- terlinie vergat aan te vallen, van welke fout l.binnen Oostveen profiteerde, 21. M.K.V. bleef in het offensief, maar haar aanvallen waren te doorzichtig om suc ces te kunnen opleveren. WZS herwon haar zelfvertrouwen. G. Altenburg speel de z’n medespelers herhaaldelgk vrij maar, zelf doorgebroken, werd hij „ge nomen”, waarna de strafschop (o.i. een te zware straf) door broer Theo werd benut, 31. Hierna was het met MKV gedaan. De witzwarte aanvallers sneden als messen door haar verdediging en 5 min. voor het einde bracht P. Ver kooyen met een prachtige kopbal, uit een voorzet van links, de eindstand op 4—1. SNEEK, van 14 tot en met 20 Dec. GeboortenGerritje d. v. Sijmen Gras man en Alida Heijnekamp; Jan z. v. Sie- be Remerij en Veronica Regina Faber; Hielke z. v. Hans de Jong en Willemke Tjepkema; Andries z. v. Otto Rienk Bos ma en Aaltje Efdée; Marcel z. v. Jan Bijl en Wilhelmina Montijn van Den Helder; Elisabeth Johanna Reina Maria d. v. Jo hannes Theodoras Maria Steens en Alida Johanna Maria Melchers van Sint Nico- laasga; Anna Maria d. v. Albertus de Winter en Grietje Buiteveld; Ida Josina d. v. Marinus van Geerenstein en Ida Cornelia Bonnet; Francisco Mario z. v. Remmcrt van den Berg en Wilhelmina Elizabeth Silvius; Jacob z. v. Heert Bos en Korncliske Tichelaar; Robèrt Jozef Theodoor z. v. Fredcrikui Meinardus van der Werf en Geertnuaa Theresia Euphe- mia Verwer; Willem Herre Dirk z. v. Si mon Veldman en Cornelia Huberdina van Rijsbergen; Anna Lysbeth d. v. Willem Dalstra en Harmke de Jong; Susanna Jetty d. v. Eelke Bootsma en Catharina Susanna Landman; Johannes Cornells z. v. Gerardus Johannes Poiesz en Jacoba Kuipers; Lucas z. v. Marten van den Berg en Trijntje van der Molen van Bantega; Piet z. v. Abe Plantinga en Maaike Storm. Ondertrouwd: Anna Adema, 30 jr. en Neeltje Moerman, 28 jr.; Louwrens Wild schut, 26 jr. en Antje Zoodsma, 24 jr.; Keimpe Faber, 30 jr. en Wichertje Huis- kes, 28 jr.; Huite Hibma, 32 jr. en Lijkel- tje Endstra, 28 jr. Getrouwd: Jetze Mollema, 26 jr. en Anna Hofstra, 25 jr.; Hendrik Jacob Oord, 33 jr. en Hieke Dam, 30 jr.; Rienk Sjoerd Dijkstra, 29 jr. en Jakobje Berber Kui pers, 26 jr.; Hendrikus Adema, 22 jr. en Aaltje Njjboer, 17 jr.; Willem Bosma, 23 jr. en Jantje de Jong, 20 jr. Overleden: Hendrikus Rienstra, 51 jr., echtgen. van IJmkje Hartkamp; Wapke Wouters, 34 jr., echtgen. van Tjerk An dringa van Bolsward; Sierd Prins, 84 jr., wedn. van Alida van Dijk van Warns; Betje de Jong, 86 jr. wed. van Obbe Hubée. Toch was het een goede dag voor de Haarlemmers, want alle achtervolgers leden door gelijke spelen puntenverlies. DOSAjax en GVAVHeracles eindig den in 22 en Wageningen kwam op eigen terrein niet verder dan 11 tegen EDO. Dat puntje van EDO was een leljjke strop voor Frisia en Sneek, voor wie het trouwens toch geen leuke mid dag was, want ook Zwolse Boys en NEC deelden met 0—0 broederlijk de punten, terwijl de Ensched. Boys zelfs de volle buit bij De Volewijckers van daan haalden. De uitslag was hier 11. Beide Friese clubs hebben nu twee pun ten achterstand op EDO. In afd. B gingen alle wedstrijden door. Voor Heerenveen, dat in Deventer bij Go Ahead net met de hakken over de sloot kwam (12), waren de uitslagen al heel gunstig. Stormvogels en Haar lem kwamen op eigen veld tegen Leeu warden en AGOW niet verder dan 33 en 11, terwijl Enschede thuis met 3i van DWS verloor. Een nieuwe be dreiger doemt echter op in Vitesse, dat met 51 van Achilles won en slechts twee verliespunten meer heeft dan de Friese leider. Een prettige verrassing voor het Noorden was verder de ecla tante 51 zege van Be Quick op ’t Gooi in Hilversum. De Groningers hebben nu Achilles en Go Ahead weer onder zich. Blauw Wit zette zijn zegetocht voort. Nu moest Elinkwjjk er met 20 aan geloven. Als de Amsterdammers iets eerder waren begonnen, hadden we het nog niet geweten. Bij het lagere voetbal was de oogst al heel pover. In de 2e en 3e klas A ging geen enkele wedstrijd door en in de vierde klas A slechts één. Dat was die in onze stad tussen WZS en MKV. De Snekers lieten er geen twijfel over bestaan wie de sterkste is. Met een 41 nederlaag stuurden zij hun gasten naar huis. De zebra’s kunnen zo zoetjes aan hun kampioensfuif in elkaar zetten. Dat is wat in het jubileumjaar Zoals bekend hopen de sterren zich op rond een band met heldere en donkere partijen welke we de melkweg noemen, een lensvormige ruimte waarin ongeveer 100.000 millioen sterren liggen. De don kere stof- en gaswolken belemmerden ons er met de telescoop in te kijken, maar de radiogolven gaan er dwars door heen, we kunnen dus met behulp daar van dwars door het Melkwegstelsel kij ken al zullen wij wat we waarnemen met voorzichtigheid moeten interpreteren. Men heeft zich echter al uit de van de Melkwegband komende radiogolven een beeld kunnen vormen van dit stelsel dat vrij aardig klopt met de bestaande hypo these nl. dat het twee duidelijke velden van sterophopingen omvat, met een maximum in de buurt van het centrum van het stelsel. De resultaten van het tot nog toe verrichte radiostralings-on- derzoek van de Melkweg leiden tot de conclusie dat er een algemene melkweg- straling is, maar er blijken ook radio- punten te zijn in het Heelal, met gewoon licht zien we er niets, maar de radio straling van dergelijke punten is zeer sterk (puntbronnen). Men vermoedt wel dat een dergelijke bijzondere radiostra ling kan voortkomen uit nevels, zoals wij er een kennen in het sterrenbeeld de Stier nl. de Krabnevel, laatste overblijf sel van een volgens Chinese bronnen in 1054 plaats gehad hebbende geweldige uitbarsting, waaruit een gaswolk voort kwam, die zich nog voortdurend uitbreidt en een temperatuur heeft van een paar millioen graden. Puntbronnen zijn waar schijnlijk dan ook geen categorie van nieuwe hemellichamen. Er is echter naast de algemene melk- wegstraling en die van de puntbronnen een derde straling uit de Melkweg ont dekt nl. de 21 cm. straling van water stof. Reeds een tiental jaren geleden on derstelde dr Verhuist dat er een derge lijke bijzondere straling van waterstof, die een kenmerkende trilling heeft, kon zijn want er is een enorme, zij het zeer ijle hoeveelheid waterstof in de enorme diepten van het Heelal. Onafhankelijk van elkaar ontdekten geleerden te Har vard, Kootwijk en in Australië inderdaad deze straling. Vervolgens hebben de pro fessoren Oort en Verhuist uit de kleine verplaatsing van de frequentie van deze 21 cm golf iets korter of iets langer waaruit afgeleid kan of een lichaam zich van ons af beweegt of naar ons toe komt èn door deze verplaatsingen in kaart te brengen zich een beeld van het Melkwegstelsel trachten te vormen. En zij kregen daarbij een voorstelling, welke de juistheid schijnt te bevestigen van het beeld dat we ons reeds hadden gevormd van dit stelsel nl. dat het een spiraalnevel is, en dat de sterren ei' in, in een schroefvorm liggen. Spr. concludeerde dat we met onze radio-astronomie nog slechts aan het begin staan, er blijven ook nog geheel andere mogelijkheden open, we ontvangen nu nog slechts radio golven, maar we kunnen ook uitzenden en uit de teraggekaatste echos conclusies trekken. Ook ten deze zijn reeds de eer ste proeven, met de maan, genomen, van waar na 2 seconden een echo terugont vangen werd, zodat men ook volgens deze methode de afstand maanaarde kon vaststellen. Die was echter al vol doende nauwkeurig bekend, maar als het ons zou gelukken door dergelijke proe ven met de planeten de afstand ook daarvan nauwkeuriger te bepalen dan tot nu toe het geval is, zou dat van fun damenteel belang voor de kennis trent het Heelal zijn. Grote mogelijk heden openen zich dus, spr. hoopt dat deze enkel aangewend zullen worden tot verrijking van onze kennis van de natuur en niet voor allerlei afschuwelijke din gen welke samenhangen met oorlog. Spr. beantwoordde nog een aantal vragen o.a. deze of men bij deze onderzoekingen ook een indruk had gekregen dat van andere hemellichamen naar de aarde werd ge seind, welke vraag spr. beslist ontken nend beantwoordde. „Als men het echter ergens in het Heelal zou trachten”, zei spr., „dan hopen we maar dat ze even slim zijn als wij en gebruik maken van het radiovenster waardoor ze ons kun nen bereiken”. Dr Schreuder sloot met een woord van dank tot prof. Minnaert voor diens zeer boeiende causerie, welke met veel lichtbeelden was toegelicht. te doen. Het beheer van zijn huizen liet hij over aan de makelaar Geerdes, ook al een vaste bezoeker van Het Wapen. En vermeld, "maar dit gemis werd enigszins omdat meneer Gerrit niets te doen had, goed gemaakt De eerste was altijd meneer Gerrit van Akerdom. Dat „Gerrit” moest er bij. Want er waren zoveel Van Akerdommen in Breecs Je had er Jzn’s en Gzoons en GAzoons, maar „meneer Gerrit” dat was de oude heer, die hier vroeger de grote graanhandel had gehad, voor de coöpe ratie het leeuwendeel van de klanten wegsleepte. Half Breeck, zo werd ge fluisterd, was van meneer Gerrit geweest en al had hij menige veer moeten laten, hij ging, volgens dezelfde fluisteraars, nog altijd voor geen paar ton op zij. Meneer Gerrit had volstrekt niets meer stond vermeld. Had het pas gegeven, hij zou zulks ook op het bordje naast zijn deur hebben zegd dat hij wou dat hij vijftig jaar was, dan wist hij wel wat hij deed. Maar Ma rian glimlachte al haar witte tanden bloot en trok zich van al de grappen en complimenten niets aan. Zij zelf was graag in het bedrijf. Ze zag graag mensen om zich heen, het ge roezemoes, de bedrijvigheid, de afwisse ling, dat alles was koren op haar molen. Elke dag bracht weer nieuwe situaties en stelde je voor nieuwe problemen, voor aangename en onaangename verrassin gen. Juist omdat ze van dit bedrijf hield, en meneer Sartorius mocht had ze meermalen meningsverschil met nog zo gul zijn met rondjes uitdelen, hij haar vader. Korstiaan w" een man van moest het als een eer beschouwen dat de de oude stempel. Hij hield niet van ver- Breeckse elite hem goedgunstig opnam. anderingen. Hij wilde Het Wapen houden ooKorstiaan van Vueren stond tijdens zoals het was. Het zou zijn tijd nog wel omdat meneer Gerrit niets te doen had, goed gemaakt door het indrukwekkende deze vaste morgenbezoeken achter zijn uitduren. Jaar na jaar had hij vrijwel een stond hij op met het hanengekraai, wan- hofleverancierswapen boven zijn deur., tapkast en staarde in de verte, door de monopolie gehad, al wie iets betekende al was 1... -- - ning Willem III. Hiermee was het kringetje zo ongeveer compleet. Want heel dikwijls kwam hier nog bij zitten meneer II ker en uitgever van „Het Nieuwsblad voor Breeck en Omstreken” tevens hoofd redacteur en administrateur van dit or gaan, die zijn eigen nieuwtjes uitwisselde tegen die van de heer Geerdes. En de laatste tijd kwam daar ook regelmatig dë heer Sartorius, een oud-Indischman die er uitzag als een Chinees, de reputatie had steenrijk te zijn, grote zwarte Bra- Doordat gisteren alleen het Zuidersport- park werd goedgekeurd, had het jubi lerende W.Z.S. ditmaal geen concurren tie, zodat haar ontmoeting tegen M.K.V. door een vrij talrijk publiek werd bijge woond. En bovendien smaakte zjj het genoegen de gasten met een 41 neder laag naar huis te zenden. Wit-Zwart was 't eerst „los”; een prachtige aanval over links bracht K. te verhuizen. Meneer Gerrit zou het einde van de wereld nabij achten wan neer hij zijn vaste plaatsje in Het Wapen door een ander vond ingenomen. Prompt hierna kwam de dachten mijlen verwijderd van wat er in sen nooit afgezet, maar ook nooit bijzon zijn gelagkamer gebeurde. Maar hij hoor- der veel gedaan om z’n bedrijf aantrek- K.wi is nwdiu uiti de alles. En hij zag wat Marinus niet zag, kelijk te maken of het te moderniseren. Hamerhnk^druk- hij lette er °P dat meneer Sartorius z’n Wil je ’t niet hebben, dan laat je ’t maar whisky-soda kreeg in een verhouding liggen, had hij altijd gezegd. van één op drie, dat meneer Geerdes kof- Maar Marian dacht er anders over, fie verkeerd en meneer Hamerlink drie Ze waarschuwde voor de toekomst. Nu klontjes kreeg. Als een der heren ’t was er nog geen concurrentie. Maar die woord tot hem richtte, kwam hij niet kon komen. Er waren tal van mogelijk- achter zijn tapkast vandaan. Hij scheen heden in Breeck, vooral nu het toeristen- daar geworteld. Maar Korstiaan achtte verkeer zo enorm toenam. In de ge- deze plaats de beste. Enerzijds was hij er meente zelf kwam ook nieuw leven. Een de heer van het huis, anderzijds schiep grote ijzerconstructiewerkplaats werd er hij een betamelijke afstand tussen zich- gebouwd aan het kanaal, er bestonden zelf en zijn klanten. Je moest nooit al te plannen voor een nieuwe Nijverheids- familiaar worden met de mensen, als het school, kortom, er waaiden allerlei ge- ze niet zinde zeiden ze niets maar bleven ruchten door het oude stadje, die wezen op nieuwe bedrijvigheid. En, zo meende Marian, een mens moest met z’n tijd mee. Maar Korstiaan wilde van dat alles niets horen. Het ging goed. Het ging hem naar de zin. Hij kon het bekijken zonder zich al te druk te maken. Wat had je aan al die poespas, je verwende de men sen maar en ze werden nog meer onte vreden dan ze al waren. En op deze voorjaarsmorgen stond Korstiaan zo te staren over z’n tapkast en luisterde met één oor naar de ge sprekken. Meneer Geerdes, de makelaar, was aan ’t woord. Ie klas A: Enschedese BoysNEC. 2e klas 2: GRC—LSC, FVC—FW. Zaterdagmlddagvoetbal 4e klas A: 27 December: ONSHeeg. groette meneer Gerrit met een king over het weer, en vertelde hem ver- c_L_ ï_o volgens de nieuwtjes van het dorp. Tjj- van meneer Satorius en slaagde daarin rian dan in de pénairie zat, integenc’ceL lijk de entree plaats van meneer Hij zei- anderen, wel doodarm en onbekend in aan het verstand dat die plaats bezet was. En de reiziger, niet minder denkende dan dat een lid van het Konkinklijk Huis werd verwacht, maakte zjjn majesteits- 9 Sen‘*l-TG”p"2'2^()“cZjj schennis goed door met bekwame spoed "^veemeia vau net oorreienoe voenu - - 2—0, S.V.C. Sen. 1—l.G.P. 2 2—0, C.Z..N, Meneer Sartorius was voor de Breecke- weg' naren iemand uit een andere wereld; de in de keuken was Marian aan het werk, gouverneur-gereraal had bij hem gelo- Zij deed het huishouden sinds haar moe- geerd toen er nog een gouverneur-gene- der gestorven was, en hielp verder in de raai was. Hij droeg gekleurde overhem- zaak. De oude Korstiaan zag dat niet makelaar de- en ’s zomers een grijze panamahoed, graag. Hij hield niet van meisjes in café’s Geerdes binnen, een man van in de vijf- en bewoonde een grote witte villa even en al was Het Wapen ook een keurige tig met rode konen en een kruisnor. Hij buiten het dorp. De rest van de kring zaak, er liep toch wel eens iemand tus- z- x x opmer- wilde niet geïmponeerd zijn door de rijk- sen door die er niet tegen kon en wat dom, de connecties en de levenservaring vervelend of vrijpostig was. Niet dat Ma- dens deze meuwsbe.’.chten had gewoon- door te veronderstellen dat hij, als zovele Ze had Wordt vervolgd. de mooiste ram en voedster der ten toonstelling. handel in Breeck, wethouder en ridder weet welke wijze aan zijn geld zijn ge- halen. Ze wist met ieder om te springen, in de orde van Oranje Nassau, een bij- komen. Zo aanvaardden ze hem als een Meneei* Gerrit had al meer dan eens ge-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 5