Buitenlands Jaaroverzicht 1952 De Sneker Onderlinge betrekt een eigen kantoorgebouw Kerstconcert Zuiderkerk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Ik gean nou wer in nij jier yn” zei Keimpe Piers Nijdam op zijn 102de verjaardag K - i7e Jaargang No. 103 Woensdag 31 Dec. 1952 RedacteurL. KIEZEBRINK Oudejaarsavond 1952 Jubileum bij de belastingen Letterlijk uit het oude gegroeid Niets misdreven Controleer vóór 1 Januari uw achterlicht Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2&72 Heemschut en de Singel-demping Geslaagd «- meer vermenigvuldigen en verplichtingen geketendheid aan schappij, dat men van een tuurlijke band zijn plichten. Er is een onvrijheid ontstaan voor velen, die hun de toegang tot de werkelijke bronnen des levens ont zegt. ook omdat vaak de specialisatie van het beroep hen zodanig in be slag neemt dat zij geen kennis meer kunnen nemen van al wat het leven verdiept en schoner maakt. Is het zo'n wonder, dat pessimisten voor spellen dat binnen enkele tientallen jaren de massa der mensheid afstand zal hebben gedaan van het eigen oordeel en gelaten zal aanvaarden wat enkele leiders haar zullen voor houden Het is ee- allerminst prettig en geruststellend beeld dat we voor U oproepen op deze oudejaarsavond en we hebben dan nog niet eens ge sproken van directe materiële zor gen of oorlogsdreiging. We raakten hier nu maar even aan dingen, wel ke ons allen kwellen of moeten kwellen en waarvan de oplossing moeilijk te vinden is. Maar waarvan we toch allen wel aanvoelen dat ze niet kan komen uit dat gehaaste, jachtende leven daarbuiten. Daar voor zullen we moeten inkeren tot ons zelf en vluchten in de besloten heid van eigen kring. Ook dit ver lopen jaar hebt gij door uw plichten in de buitenwereld, al te zeer die beslotenheid en inkeer gemist en ge meden, en als ’t ware door de ver keerde zijde van uw venster ge keken. Sla vanavond de gordijnen eens open daar in uw eigen thuis, gij zult uitstaren in een koude, don kere, weinig belovende wereld. Het is goed deze toch eens van de goede zijde van het venster, dus vanuit uw eigen besloten wereldje gade te slaan, waar het zoveel warmer en lichter is en van waaruit, zo ergens de krachten zullen moeten komen die de wereld moeten behoeden voor de ondergang in de ijskoude hard heid van de strijd met de zorgen des dagelijksen levens. Waar is dit jaar gebleven Benoemingen Raad van Beroep Directeur Leeuwarder gevangenis eervol ontslagen Oudejaar 1 Deze avond geen ver gadering, geen film of wat dan ook dat ons in beslag neemt, een avond welke nog behoort aan het huisge zin. Een van de weinige in het jaar. Zo uithuizig zijn we geworden, dat velen zich zelfs op zo’n ene avond min of meer onwennig en onrustig voelen in de beslotenheid van het eigen thuis. Zo gewend zijn we er al aan dat de wereld daarbuiten met al zijn gebondenheden, zijn drukte en haast ons in beslag neemt, ons schier geen tijd meer laat om te kijken of te denken aan andere din gen dan de zorgen des dagelijksen levens, zij het die van ons zelf of die van ruimere kring, waaraan we door onze arbeid verbonden zijn. Als we lezen van ongelukken, ver bazen we ons nauwelijks meer als haast de oorzaak ervan is en accep teren we dat zelfs als een excuus., Waarom zouden we niet in een we- reld van straaljagers, een wereld, welke in ruim honderd jaar een ont wikkeling kent van trekschuit tot rakettenvliegtuig en atomische energie We kunnen nu zoveel meer afdoen, er is ook zoveel meer af te doen, het leven is zoveel in gewikkelder geworden, er zijn zo veel meer plichten en verplichtingen voor ons allen. Ze beginnen al bij de jeugd. Nuttig’e verplichtingen en plichten de meeste ongetwijfeld, maar welke de moeders dan toch maar al te vaak de verzuchting ont lokken: „de kinderen zijn ook nooit thuis 1” Bij het ouder worden zich die plichten tot een zodanige beroep en maat- eer mag spreken slaven- dan van een na- van de vrije mens met I f f SNEEKER NIEUWSBLAD w de daarachter gelegen bestuurskamer. (Nadruk verboden) J. N. Naar het Friesch Dagblad meldt, hoopt de heer M. A. Wisselink, hoofd-inspecteur tit te Sneek op 13 Februari a.s. de dag te gedenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de dienst der rijksbelastingen. Ter gelegenheid van deze gedenkwaar dige dag woei aan de gevel van zijn wo ning aan de Almastraat naast de Neder landse driekleur de vlag van de familie vereniging „Nijdamstra” en kwamen tal van familieleden hun nestor feliciteren. Ook de voorzitter, de heer T. Nijdam te Leeuwarden, was er, die ons vertelde dat de vereniging twee jaar geleden 181 le den telde (zoals ook op de oorkonde bo- eigen huis aan het Grootzand te blijven wonen. Advertentieprijs 1 5 et. par m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. willen, niet aan de verkiezingen moch ten deelnemen. Toen de verkiezingen in November werden gehouden, adviseerde de Duitse Bondsdag degenen, die aan sluiting bij Duitsland wensten, zich uit protest te onthouden of ongeldig te stem men. De meerderheid van de Saarlandse bevolking gaf hieraan evenwel geen ge hoor, hetgeen een nederlaag voor Ade nauer betekende en een succes voor de Fransen, die grotere autonomie hadden toegezegd Dit «ucces heeft de Franse regering Pinay intussen niet kunnen red den, in de laatste dagen van het jaar viel zij op een binnenlandse kwestie. Ook in Duitsland moet de strijd om het Europese leger nog volstreden worden. De laatste lezing van het verdrag is op vrij sensa tionele wijze tot begin volgend jaar uit gesteld om het constitutionele hof gele genheid te geven uit te maken of voor aanneming een wijziging van de grond wet nodig is, in welk geval een meerder heid6 van tweederde vereist is. En daar over beschikt de bondskanselier niet. In het ons toegezonden December nummer van Heemschut schrijft de heer Corneille F. Janssen over de dempings- plannen in onze stad. In zijn artikel wordt de aanleg van een rondweg aan bevolen en behoud van de Singelgracht, zij het met een kleine wijziging. Het artikel is toegelicht met enige tekenin gen, waarvan een het voorstel van Heemschut in beeld brengt. komm der Heiden Heiland”. De registra tie van het tweede werk konden wij echter beter waarderen dan die bij het eerste. Fen bewerking over „Nu sijt wel- lecome” naar een onbekende (moderne) componist werd met veel kleur weer gegeven evenals de „Variaties over een oud-Nederlands Kerstlied: Er is een Kin- deke geboren op aard’ van Willem Mud- de. Dit is een interessant werk, ook in rhythmisch opzicht. De heer Boeijenga besloot het concert met „Partita diverse sopra: De Lofzang van Maria” van Piet Post, een boeiende compositie met prach tige harmonieën, o.a. in het Koraal! Dit moderne werk werd door de organist •■'t- muntend verklankt en de registratie was zeer verzorgd. Het is te hopen dat con certen als deze ook in de toekomst, b.v. op dergelijke hoogtij-dagen, gegeven kunnen worden. Er zal zeer zeker, ge zien het bevredigende aantal bezoekers, belangstelling voor zijn en blijven. De debatten over de Europese eenheid waarvan Eisenhower zo’n sterk voor stander is, worden nu gevoerd tussen de voor- en tegenstanders van het zg. kleine Europa, d. w. z. Frankrijk, Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxemburg, de zes landen, die de Gemeenschap voor Kolen en Staal (het pi?- °~'"iman) heb ben opgericht en die de overeenkomst van het Europese leger hebben getekend De oplossing van het kleine Europa, de zes landen, die bereid zijn gedeeltelijk hun souvereiniteit op een internationaal lichaam over te dragen, is zeker niet ideaal, maar een groot Europa, met medewerking van Engeland in de eerste plaats, is niet te verwezenlijken. Enge land wil wel samenwerking, maar wil zich, wegens zijn verbindingen met het Britse Gemenebest, niet te zeer binden. Het streeft er zelfs naar het Gemenebest een positie naast Amerika te laten inne men in plaats van de huidige afhanke lijkheid. Vooral het feit, dat men in En geland nu beschikt over een atoomwan i, heeft de gedachte aan gelijkheid met Amerika weer meer naar voren gebracht. Het jaar, dat heden afgelopen is, heeft heel weinig oplossingen gebracht in politieke problemen. De spanning tus sen Oost en West is niet minder gewor den, maar ook niet heviger en nergens is het tot nieuwe uitbarstingen van vij andelijkheden gekomen. Minder dan vo rige jaren heeft in de Westelijke wereld dit jaar de roep geklonken zich toch zo snel mogelijk te wapenen, omdat het gevoelen gegroeid is, dat de spanningen in de we reld eerder een nieuwe, haast als nor maal te beschouwen, toestand zijn, dan voorlopers van een gewapend conflict tussen Amerika en Rusland met weder zijdse bondgenoten.: Dit jaar is er van verscheidene kanten juist op gewezen, dat de bewapening van het Westen het economische en sociale leven van dei West-Europese landen niet te veel mocht treffen. Uit deze houding vloeiden in de meeste landen dan ook beperkingen in het bewapeningsprogramma voort. De doelen, die men zich voor dit jaar ge steld had, zijn grotendeels verwezenlijkt. Vijftig divisies in West-Europa, waarvan 25 gevechtsklaar en 25 binnen enkele da gen mobilisabel, staan generaal Ridgway nu ter beschikking. De voor het komende jaar gedachte uitbreiding is verminderd. Men schijnt het bovendien meer in kwa liteitsverbetering dan in kwantitatieve uitbreiding te zoeken. Het bewijs, dat men terecht het gevoel had, dat het acute gevaar was geweken, meende men te kunnen vinden in een artikel van Stalin in het tijdschrift Bolsjewiek, even voor het begin van het grote Russische partij congres gepubliceerd. Stalin legde hierin o.a. zijn visie op de buitenlandse poli tiek vast. Hij kwam tot de conclusie, dat een oorlog tussen Rusland en de Weste lijke mogendheden niet waarschijnlijk was. Wel vóórzag hij moeilijkheden in het Westelijke kamp, daar de Europese landen en Japan genoeg van de Ame-!- kaanse voogdij zouden krijgen. Derhalve was een oorlog tussen de Westelijke lan den, o.a. over de verdeling van de afzet gebieden, waarschijnlijker. Op 4 November heeft het Amerikaanse volk met grote meerderheid Eisenhower tot x olgend president gekozen. Van groot belang voor de uitslag dezer verkiezing is ongetwijfed geweest, dat Eisenhower kort voor de verkiezingen met de mede deling kwam, dat hij, indien gekozen, naaf Korea zou gaan om te onderzoeken of er geen oplossing was te vinden voor de eiadeloo' durende acudog. -Ook wenste hij de Amerikanen sneller vervangen door Zuid-Koreanen. Begin December is Eisenhower in Korea geweest, maar op lossingen heeft hij vermoedelijk niet ge vonden. Wel was de rest van de wereld gerust gesteld, door de mededeling, dat hij geen uitbreiding van het conflict zal riskeren. Het gehele jaar door zijn met groter en kleiner tussenpozen de onder handelaars in Korea bijeen gekomen. Op het laatst was het verschil van mening nog slechts beperkt tot de kwestie van de krijgsgevangenen, die de communisten zonder onderscheid willen repatriëren, terwijl de Ver. Naties zich op het stand punt stellen, dat gevangenen, die niet naar communistisch gebied terug willen, daartoe niet mogen worden gedwongen Overeenstemming lijkt wel uitgesloten en ook de Ver. Naties hebben tijdens de jongste zitting van de Assemblee geen oplossing kunnen vinden. Zoals men ziet, heeft de mensheid in het afgelopen jaar weer te lijden gehad van vele oude problemen en is slechts hiej en daar een poging gedaan om een oplossing werkelijk iets nader te bren gen. Vele van deze problemen zullen wij ook in het komende jaar wel weer tegen komen. In de eerste plaats wel het Rus sische, dat de laatste dagen van het jaar op de voorgrond werd gedrongen door de verklaring van Stalin, dat hij bereid was Eisenhower te ontmoeten. Een verklaring vrij lakoniek in Amerika ontvangen, waar men geen woorden maar daden vraagt. Het verdrag van het Europese leger, in Mei door de zes regeringen ondertekend, doch nog steeds zonder parlementaire goedkeuring, was bedoeld om de bewa pening van Duitse eenheden mogelijk te maken zonder, vooral in Frankrijk, de vrees voor een Duitse Wehrmacht op te roepen. Een struikelblok op de weg naar een betere verstandhouding tussen Frank rijk en Duitsland, als hoedanig het plan- Schuman en het Europese leger zijn be doeld, vormt nog steeds Saarland, dat vanaf 1945 politiek los van Duitsland staat en economisch met Frankrijk is verbonden. Dit heeft de bevolking grote voordelen bezorgd: de industrie is niet ontmanteld, van het begin af aan stond de productie op een ongelimiteerd hoog peil en het kleine gebied van nog geen millioen mensen is gevrijwaard gebleven voor een stroom vluchtelingen uit Oost- Duitsland. De Duitsers hebben zich nooit bij deze ontwikkeling neergelegd, vooral daar de productie van Saarland (kolen en staal) Duitsland een overwicht zou geven in de Gemeenschap voor Kolen en Staal. Onderhandelingen over een oplos sing, o.a. Europeanisatie, mislukten. Toen probeerden de Duitsers de verkiezingen van dit jaar uitgesteld te krijgen omdat de partijen, die in strijd met de voorlopi ge grondwet aansluiting bij Duitsland OUDEGA (W.J. Geslaagd voor het exa men E.H.B.O. de dames de Groot—Wier sma, G. Rienstra, W. Verloop, A. Postma, en de heren A. de Boer, A. Hoekstra, D. Kemper en M. Terpstra. Met dit blijmoedig optimisme beantwoordde onze oudste stadgenoot, tevens de oudste van Friesland en zelfs de nestor van alle Nederlandse mannen, op Tweede Kerstdag de talrijke gelukwensen, die hem bij ’t bereiken van zijn 102e levens jaar werden aangeboden. En dit optimisme was niet misplaatst, want Nijdam is geenszins een ineengeschrompeld en totaal uitgeleefd oud mannetje, zoals men op zo’n hoge leeftijd verwachten zou, maar nog een tamelijk flinke oude baas met een vol en glanzend gelaat, een krachtige stem en een heldere geest. Hij is zelfs nog beter dan toen hij honderd werd en met de verzorging die hij van zijn toe gewijde huisgenoten geniet, mag inderdaad gehoopt worden dat hij ook dit nieuw ingetreden 103e levensjaar tot een goed einde zal brengen. me. Men dient hier rekening mee te hou den. Met transponeren is al veel ge wonnen. Met de aria „Frohe Hirten” uit het Weihnachtsoratorium van Bach werd het eerste gedeelte afgesloten. Vervolgens zong de heer van der Heide nog een oud-Frans Kerstlied en enige oud-Neder- landse liederen. Het tempo van eerstge noemd nummer was te traag, evenals bij „Nu sijt wellecome” en „Comt, verwon dert u....” Hierd kan gerust meer vaart in I Gelukkig kwam in deze liederen, behalve „Nu sijt wellecome”, de ligging (toonsoort) beter overeen met de stem- omvang dan aanvankelijk en klonk alles veel glanzender en stralender. Met „O kerstnacht, schoner dan de dagen” (Von del Dirck Sweelinck) was de heer van Ier Heide wel bizonder op dreef en hij ;af hierin veel schoons te genieten. De iöer Boeijenga begeleidde zeer correct n muzikaal. Ook de verschillende orgel werken welke de organist ten gehore >racht werden uitstekend vertolkt, o.a. de Koraalbewerkingen van Bach: „Wie --en „Nun Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrinlc& Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De Noord Atlantische Verdragsorgani- satie is druk bezig aan de voltooiing van de verdediging van Europa. De Amerika nen hebben dit jaar bij Denemarken en Noorwegen aangedrongen op het station- neren van Amerikaanse troepen in deze landen, daar de et^en troepen van beide landen, die de Noordelijke flank moeten dekken, te gering in aantal zijn. De N.A.V.O. is in het begin van dit jaar uit gebreid met Griekenland en Turkije, welke beide landen over een behoorlijk leger beschikken en een flankbedreiging vormen, ingeval Rusland tot een aanval op West-Europa zou overgaan. Boven dien grenzen beide landen aan het be langrijke Midden-Oosten, dat door zijn petrcleumbezit en zijn functie van scha kel in de verbindingen met Azië en Australië voor Westelijke invloed behou den moet blijven. Een onplezierig ver schijnsel is, dat in de jonge landen van het Midden-Oosten (tot 1918 maakten zij deel uit van het Turkse rijk) het natio nalisme zo sterk is. Dit uit zich in wan trouwen jegens het Westen (niet geheel onverdiend overigens) en vreemdelingen haat in het algemeen. De anti-Westelijke inslag doet de nationalisten de ware aard van het communisme niet doorschouwen en al te vaak weten de communistische propagandisten deze afkeer van het Wes ten aan te wakkeren. In Egypte schijnt echter doo(r de verschijning van Naguib aan het bewind eep verandering van houding óp lil. En aangezien Egypte een leidende positie in het Arabische Midden- Oosten inneemt, zouden andere landen, die er al minder afkerig van waren, wel kunnen volgen. Het Wegenverkeersreglement schrijft voor, dat fietsers per 7 Januari 1953 in het bezit moeten zijn van een goedge keurd achterlicht, benevens een rode re flector met rijkskeur. Deze bepaling, waarvan de tekst verre van duidelijk is, blijkt aanleiding te geven tot grote ver warring, aldus de A.N.W.B. Het achter licht tegelijk reflector, het geheel met rijkskeur, was namelijk ook reeds vóór de oorlog verplicht. Daarenboven zal men tevergeefs zoeken naar een losse reflector met rijkskeur. Vooruitlopende op een verduidelijking welke in deze bepaling van het Wegen verkeersreglement zal worden aange bracht, wijst de A.N.W.B. erop, dat de bedoeling van dit voorschrift slechts is, dat uitsluitend achterlichten mogen worden gebruikt, welke van een rijks keur zijn voorzien. Deze achterlichten zijn dan nl. tegelijk reflector. Dit is ook eds het geval met vóór de oorlog goedgekeurde achterlichten, daar de technische eisen voor het verlenen van het rijkskeur nimmer zijn gewijzigd. Dit rijkskeur bestaat uit eén rechthoek of een cirkel met het woord „RIJKS KEUR”, alsmede enige letters en cijfers, en is aan de buitenzijde van de huls zichtbaar. De A.N.W.B. raadt de fietsers dan ook aan, even te controleren of het achterlicht van dit keur is voorzien en zich in goede staat bevindt. Op de avond van de tweede Kerstdag was er vrjj veel publiek aanwezig in de Zuiderkerk om te luisteren naar het Kerstconcert van onze stadgenoten: de h.h. Albert van der Heide, tenor en de heer J. W. Boeijenga, organist. Het pro gramma was aantrekkelijk samengesteld en stond natuurlijk geheel in het teken van Kerstmis. Het eerste deel was ge wijd aan J. S. Bach en de rest was in hoofdzaak werk van Nederlandse com ponisten, waaronder van hedc iaagse. Van de Bach-liederen „Liebster Herr Jesu!” en „Ich steh’ an deiner Krippen” welke de heer van der Heide ten gehore bracht, beviel ons het eerste het best. Het tweede nummer, dat in c werd uitge voerd, past de zanger irj deze ligging niet Wij geven in overweging dit lied bij eei eventuele heruitvoering in e te transpo neren en het eerste in a over te brengen want de heer van der Heide beschi over een uitstekende stem, doch hij is n eehmaal een uitgesproken hoge tenor In het lage register heeft hij, en dat i- de Koraalbewerkingen van Ba< zeer verklaarbaar, geen voldoende volu- I schön leuchtet der Morgenstern” De behoefte aan zo’n eigen gebouw bestond al heel lang. Er ging de laatste jaren geen jaarvergadering voorbij of er werd over gesproken. Het oude kantoor ten huize van de directeur-boekhouder was namelijk te klein. Na enkele mis lukte pogingen kwam eindelijk de kans de zo lang gekoesterde wens te ver vullen. Het woonhuis van de heer J. Halbertsma in de Hooiblokstraat, bijzon der geschikt voor dit doel, kwam te koop en het bestuur aarzelde geen ogenblik. Het pand werd aangekocht en kan nu, na het aanbrengen van enige kleine ver anderingen, op 5 Januari a.s. in gebruik worden genomen. Daarmee is dan te vens een eind gekomen aan de bijna 90-jarige periode waarin het kantoor steeds ten huize van de directeur-boekhouder was gevestigd. Vroeger kon dat ook nog wel, to vertelde de heer J. Keuning, x -'"•zitter van de Vereniging, ons on langs, toen de Pers in de gelege”''eid werd gesteld het gebouw te bezichti gen. Maar geleidehj k steeg het aantal verze kerden en daarmee het verzekerde kapitaal. Ze ven jaar na de oprichVng in 1863 bedroeg dat 2% miljoen gulden. In 1934 was het 13 miljoen, en thans bedraa t het al i 50 millioen en nam het aantal verzekerden toe tot 2500. En daarop was de bestaande kantoor ruimte bij lange na niet meer berekend. We zijn er letterlijk uitgegroeid. Het nieuwe home is dat ruimschoots en boven dien ligt er een grote tuin achter zodat, mocht het in de toekomst nodig blijken, gemakkelijk tot uitbreiding kan worden Het kantOor -■ overgegaan. Het kantoor ligt aan de straat. In dat vertrek be hoefde alleen maar een eiken lambrize- ring te worden aangebracht om het voor de administratie geschikt te maken. Een eiken parketvloer lag er al in. Het ach- tergelegen vertrek, door een suite van het kantoor gescheiden, is voor bestuurs kamer ingericht. Beide vertrekken zijn opnieuw behangen, gestoffeerd en ge meubileerd, waardoor een smaakvol ge heel is ontstaan, waarop bestuur en com missarissen met recht trots kunnen zijn. De bovenwoning is bestemd voor de directeur-boekhouder, maar wordt voor lopig verhuurd. De heer Schijfsma, die zoetjesaan naar zijn pensioen loopt, gaf er namelijk de voorkeur aan in zijn De gelukwens namens het gemeentebestuur. Naast de burgemees ter de heer H. J. Buurma van de familiever. „Nijdamstra". ven het bed van de 102-jarige vermeld staat), maar nu al tot 276 gestegen is. De naspeuringen naar leden van de Nij- dam-tak worden namelijk onafgebroken voortgezet. De Commissaris der Koningin zond een telegrafische gelukwens, burgemeester Rasterhoff kwam persoonlijk en torste een grote mand bloemen, opgemaakt in de stadskleuren, die als symbool van het medeleven der gehele burgerij aan het hoofdeinde van Nijdams ledikant werd geplaatst. De burgemeester maakte een gemoedelijk praatje en herinnerde aan zijn bezoek van verleden jaar. Ja, waar is dat jaar gebleven, i-vtxvoordde de oude baas. „Mar ik gean npu wer in nij jier yn”. Terwijl de burgemeester binnen was bracht het Stedelijk Muziekcorps een aubade. Het ledikant werd een eindje op zij geschoven, opdat de jarige de muzi kanten goed kon zien. Horen kon hij ze helaas niet meer, maar zien nog wel. En toen mej. Wiersma, al zeven jaar zijn trouwe verzorgster, hem verteld had dat ze het „Frysk bloed, tsjuch op” speelden en daarna het „Lang zal hij leven” kwam de magere gerimpelde hand omhoog en wuifde hij naar de mannen die voor zijn woning stonden opgesteld. Het dagelijks bestuur kwam daarna ook even binnen om de gelukwensen van het corps aan te bieden. Dx „aide stan- fries” herhaalde hun wens „tot het vol gend jaar” en heeft ook daarna nog heel wat handen moeten drukken. Bij besluit van Ged. Staten van Fries land werd aan de heer J. H. Halbertsma te Sneek op verzoek eervol ontslag ver leend als lid-werkgever van de Raad v. Beroep (Soc. Verzekering) te Groningen, 2de deel van het rechtsgebied, zittings plaats Leeuwarden. Hij wordt opgevolgd door de heer Mr J. W. Oosterhoff, Di recteur van Ce Algemene Friesche Le vensverzekering Mij, thans plaatsver vangend werkgever van de raad. In de plaats van Mr Oosterhoff werd tot plaatsverv. lid-werkgever benoemd, de heer A. de Boer, Directeur van het Coöp. Verzekeringsfonds. Tijdens de behandeling van de ge ruchtmakende Leeuwarder gevangenis zaak werd de directeur indertijd wegens verduistering tot een voorvaardelijke geldboete veroordeeld. Thans is aan de directeur, die indertijd in zijn functie was geschorst, wegens lichaamsgebreken eervol ontslag verleend. Directeur Philips-Mexico In vrijheid gesteld. Bij Philips te Eindhoven is telegra fisch bericht ontvangen waaruit blijkt dat de heer L. van Rhij i, directeur van het Philips-Mexico, die door Mexicaanse politie was gearresteerd, geen enkel delict heeft bedreven en dat hij dan ook weer in vrijheid is gesteld. De gezant van Nederland in Mexico-City is eerst nu van een en ander op de hoogte ge steld. In de Perzische oilekwestie is geen na dere ontwikkeling te vermelden, behalve het verbreken van de betrekkingen tus sen Engeland en Perzië. Niet alleen in ’t Midden-Oosten kan men een groeiend nationalisme en onafhankelijkheidsstre ven constateren. Het gehele werelddeel Afrika begint in beroering te komen. In Tunesië en Marokko, de Franse Noord- Afrikaanse protectoraten, is wens naar autonomie groter dan de Franse bereid heid deze in te willigen. Ook de Ver. Na ties hielden zich bezig met deze kwestie, ondanks Frans protest dat het hier bin nenlandse aangelegenheden betrof. Een Arabisch-Aziatische resolutie voor e-n commissie van goede diensten vond even wel geen meerderheid. De Ver. Naties hebben zich (ook zonder resultaat) bezig gehouden met de Zuid-Afrikaanse kwes tie. De nationalistische regering van pre mier Malan voert de z.g. „apartheid”, de scheiding tussen blank en zwart, ri- goreus door, zowel in de politiek als in het dagelijks leven, zover zelfs, dat Malan een ruzie met het hoge gerechtshof heeft geriskeerd, waarbij hij voorlopig echter aan het kortste eind heeft getrokken Protestacties tegen deze politiek uiten zich in een ongehoorzaamheidscampag- ne, waarbij de niet-Europeanen op plaat sen komen, die voor Europeanen bestemd zijn. Deze overtredingen hebben tot vele arrestaties geleid en hier en daar tot relletjes, die mensenlevens hebben ge kost. Malan is ervan overtuigd, dat slechts scherpe scheiding de blanke heerschappij op het zwarte continent kan bestendigen. Hij komt daarmede in strijd met de bepalingen van de rechten van de mens, vastgesteld door de Ver. Naties Deze staan geen discriminatie naar ras of geloof toe. Vandaar, dat deze kwestie ook steeds weer bij de Ver. Naties aan hangig zal worden gemaakt, hoewel Zuid- Afrika juridisch kan betogen, dat het e- binnenlandse aangelegenhied betreft, waarin volgens een artikel van het Handvest de Ver. Naties geen zeggen schap hi-bben.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1952 | | pagina 1