Overmaking vermogen emigranten verruimd Ook dit jaar weer een fokveekeuring Van telegrambesteller tot directeur f8 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Enkele aantekeningen bij „Limelight” lllllliiillllllllllllllllllll Dinsdag 6 Januari 1953 108e Jaargang No. 1 2 '2 O.B.W. schonk een nieuwe wisselprijs Provinciaal Anjerfonds Moedercursus Bekroond Goed afgelopen G. A. Hannema overleden Zeepost Geslaagd r Sneker P.T.T.-familie haar pater familias. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Hardegarijp krijgt bijzondere school Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 fc n tf Benoeming niet aanvaard Kerstbijeenkomst N.V. afd. Sneek Hertog van Windsor vestigt zich in Frankrijk Een kleine, maar niet onbe langrijke verandering in de kop van dit blad Bevordering en Jubileum Coöp. Electrische Centrale te Woudsend opgeheven Cursusopleiding Rijn- en Kustvaart j nam afscheid van Eindexamens H.B.S. en Gymnasia 1 OIO SNEEKER NIEUWSBLAD f RedacteurL. KIEZEBRINK I staatsexamen H.B.S.-A en Uitreiking van de prezen. met Op dezelfde voet voort. c’-al wat betreft de eisen voor de ru- De directeur aan het woord. Claire Bloom Charles Chaplin (5 Jan.) Buster Keaton en 1 De secretaris van de Kring Friesland van het Ned. Roode Kruis, de heer G, A. Hannema, die veel voor het Roode Kruiswerk in onze provincie heeft ge daan, is overleden. Thans heeft ook de Kroon het beroep verworpen, dat aanvankelijk bij Ge<’ putecrde Staten van Friesland en later bij de Kroon was ing-steld tegen de stichting van een bijzondere schoo' voor gewoon lager onderwijs in Hardegarijp. (7 Jan.) (12 Jan.) De directeur van het kantoor Sneek op 16 April 1889, de planken in een SCHARNEGOUTUM. Door de Bond van Coöp. Zuivelfabrieken werd aan de zuivelfabriek alhier voor de inzendingen boter en kaas over 1952 een bronzen medaille toegekend. Bij beide producten werden in ’t geheel geen afwijkingen geconstateerd. Op enkele punten na had ze een zilveren medaille kunnen ontvan gen zowel voor boter als kaas. Stichtte rollen 9 ct. 9 ct. (21 Jan.) (19 Jan. (5 Jan.) (8 Jan.) (7 Jan.) (5 Jan.) (8 Jan.) TEN 10 ct. i JES. n- op en iw jn en o- k- de ie in De heer C. A. A. M. Galesloot deelt ons mede dat hij de benoeming tot con sul der KN.W.U. in Friesland om studie redenen niet heeft aanvaard. Te midden van de vele opleidings mogelijkheden die de jonge mensen in onze tijd worden geboden nemen de Moedercursusssen van het Groene Kruis een belangrijke plaats in. Het moeder worden en het moeder zijn immers heeft naast de geestelijke ook zijn practische en „technische” zijde. Voer dit laatste, Na enige besprekingen werd met al gemene stemmen besloten volgend jaar wederom een keuring te houden en wel op dezelfde wijze als de vorige. De te genwoordige comm., die de keuringen al vele jaren op uitnemende wijze organi seert en daardoor het volle vertrouwen van de organisaties geniet, werd op nieuw met deze taak belast. Er kwanx.i niet in de Rijnvaart gaan. De cursus echter enkele wensen naar voren, spe- duurt 3 maanden en is kosteloos. De 11-jarige Piet G. Danz uit Amster dam is, toen hij dezer dagen aan de Schieweg te Rotterdam op visite was, uit het raam van de 4de etage getui meld. De knaap zat in de vensterbank en leunde op een gegeven ngr-blik ach terover. Het raam schoot open, de jon gen viel naar buiten, en kwam na een val van ruim vijftien meter in een ach tertuin terecht. Hoewel hij ogenschijnlijk niets mankeerde bij klaagde alleen o”er wat pijn in de bulk is hij veilig- heb’ halve in het Sophia-kinderzieken- huis ter observatie opgenomen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. Willem Ruys Nw. Guinea: s.s. Overijsel Ned. Antillen: m.s. Sibajak s.s. Sarpedon Suriname: m.s. Nestor Canada: s.s. Claiborne m.s. Noorddam Australië: m.s. Sibajak uitsl. Nw. Zeeland Zuid-Amerikaanse Staten: Argentinië, Chili, Paraguay, Bolivia: m.s. Cordoba Brazilië, Ururguay: s.s. Andes steeds de aangewezen persoon was om de leiding op U te nemen. U wist cachet te geven aan zo’n bijeenkomst door Uw gaven in de eerste plaats, maar ook omdat U de mensen die het betrof zo geboren in Londen kwam als kind op klein rolletje in het toneelstuk „Sher lock Holmes” met nu wijlen William Gillette. Hij ging in 1910 "aar Amerika, waar hij veel succes oogstte in een pro vinciale toumée. Tekende zijn eerste filmcontract met Mack Scr-ett en de Keystone Film Company te Los Angeles in 1913, tegen een salaris van 150 per week. Hij had van het begin af enorm succes bij het Amerikaanse publiek. Maakte in twee jaar een paar dozijn twee-acters en tekende in 917 het eni ge filmcontract, waarin een salaris van een millioen dollar per jaar gestipuleerd komende en het geboren kind, kunnen jonge vrouwen en jonge moeders veel leren op de moedercursussen die Het Groene Kruis in onze stad regelmatig organiseert. Volgens een advertentie in dit nummer cegint op 19 Januari a.s. een nieuwe cursus in het wijkgebouw aan de Westersingel. Voor het geringe bedrag van 3.50 worden pl.m. 10 lessen gegeven, zodat de kosten voor niemand een bezwaar behoeven te zijn. Voor de verdere bijzonderheden betreffende aan melding enz. verwijzen we naar de ge noemde advertentie. Sydney Chaplin 26 jaar oud. Diende drie jaar in de twee de wereldoorlog. Stichtte als acteur voor dramatische rollen Hollywoods Circle Teatre. en 1 nie-’we i jaren toe. werd. Van dat moment af beschikte Chaplin over zijn eigen studios, produ ceerde zyn eigen films, regisseerde ze, schreef ze en speelde de hoofdrol. In 1919 stichtte hij United Artists, tezamen met Douglas Fairbanks, Mary Pickford en D. W. Griffith. Zijn belangrijkste films: „Tillie’s punctured romance”, „Charlie the Tramp”, „The Vagabond’”, „Easy street”, „The immigrant”, ,,i?og’s life”, „The Kid”, „The Pilgrim”, „The Goldrush”, „The Circus”, „City lights”, (deze film wordt dit jaar wederom in Amicitia vertoond), „Modern Time.s”, „De Dictator”, „Monsieur Verdoux” en dan nu „Limelight”. De in 1952 in Friesland gehouden Anjerfondscollecte heeft in totaal op gebracht 8825.99 (vorig jaar 9623.59). Voor een uitkering uit die collecte ko men in aanmerking die ve igingen tl instellingen, welker arbeid geacht kan worden de zelfwerkzaamheid van het Nederlandse volk op het gebied van we tenschap, kunst en cultuur in het 11- gemeen te bevorderen en die met fi nanciële moeilijkheden te kampen heb ben. De beslissing op de aanvragen be rust bij het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds. Belan hebbende verenigin gen enz. wordt er op gewezen, dat aan vragen om een bijdrage, met duidelijke vermelding o.m. van haar doelstellingen en de financiële omstandigheden, waar op de aanvraag wordt gebaseerd, zo mede of al dan niet aan de in 1952 ge houden collecte is medegewerkt, vóór 1 Februari a.s. moeten worden ingediend bij genoemd Bestuur, secretaris de heer A. Holkema, referendaris ter Provin ciale Griffie te Leeuwarden, telefoon nummer 3541 (K 5100), 1 j wie eventu eel nadere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Aanvragen, welke inmid dels reeds zijn ingediend, zullen zondei meer in behandeling worden genomen. Dit laatste geldt niet voor aanvragen, welke betrekking hebben vorige col lecten. Vrijdag a.s. zal de nieuwste film van Chaplin in Amicitia zijn eerste verto ning beleven en gezien de zeer grote belangstelling welke overal elders voor deze film bestaat geven wij reeds thans enige bijzonderheden. Limelight werd geproduceerd, ge schreven en geregisseerd door Charles Chaplin. Bovendien componeerde hy de achtergrondmuziek, een concerto en de muziek voor een ballet, „De dood van Colombine”. Voor drie songs schreef hij de teksten en de muziek: „The Sardine Song”, „The animal trainer” en „Spring is here”. Zoals gewoonlijk besteedde Chaplin de uiterste zorg aan de rolbezetting. Voor de vrouwelijke hoofdrol koos hij Claire Bloom, een 21-jarige actrice; zyn rivaal in de film, een jonge componist, wordt gespeeld door Chaplins zoon Sydney. De directeur van het variété-theater is een rol van Nigel Bruce, terwijl de leiding van het toneel in handen as van Nor man Lloyd. Als partner in het slotnum mer koos hij speciaal de voor de oudere bezoekers bekende „frozen face” Buster Keaton. De befaamde Meli" i Haydn en Alexander Eglevsky dansten „De dood van Colombine”. W, Te Amsterdam slaagden voor het examen „Centraal Bureau voor Steno grafie Groote en Machineschrijven: Ma- chineschrrjven (blind)mej. M. Verwer; Steno Duits: mej. L. Hogeboom; Steno Ned. 130 lettergr.: mej. J. Harder, allen te Sneek, opgeleid door Inst. „Groote”, alhier. van ten hoogste f 15.000 waarde kunnen kopen i an hun achtergebleven vermogen en die laten overmaken. Voor beide groepen geldt voorts dat de kosten van verpakking en van de vracht van deze goederen tot de plaats van bestemming in Nederland betaald mogen worden. De tweede mogelijkheid biedt voorts het recht om gedurende vier achtereen volgende jaren nog een bedrag van maximaal de tegenwaarde van f 1000 per jaar naar n i e t-dollarlanden of f 600 naar dollarlanden over te mak~n. De overmaking van deze gelden kan pas aanvangen één jaar na het vertrek. In dien emigranten van groep a. geen of slechts ten dele gebruik maken van deze gelegenheid kan het bedrag van f 25.000 voor de aankoop van bedrijfsinventaris en/of montagewoning met het niet over gemaakte bedrag worden verhoogd. De Hertog en de Hertogin van Wind sor z(jn voornemens zich te vestigen te Gif-sur-Yvette in het dal van Che vreuse (Frankrijk). Zy hebben voor zeer geruime tijd een buit-nplaats gehuurd de Moulin Aubert, welke toebehoort aan de kunstschilder Drian. Toen in 1945 na de bevryding de uit geefster van de Sneeker Courant en de Nieuwe Sneeker Courant de firma Kie- zebrink Co en de uitgeefster van Drijfhouts Nieuwsblad, de firma Drijf hout, besloten de fusie hunner bladen voort te zetten, kozen zij als naam voor de gecombineerde uitgave, om gevoelig heden te vermijden, een samenstelling van een deel der namen van de be staande bladen, nl. „Sneeker Nieuws blad", waarvan dus met het verschijnen van het eerste nummer de eerste jaar gang aanving. Vooral in het afgelopen jaar, waarin enige streekbladen in Friesland hun honderdjarig bestaan her dachten, is het de uitgeefsters van het Sneeker Nieuwsblad echter gebleken dat deze nummering van de jaargangen mis verstand heeft gewekt en een histori sche band heeft doorgesneden, welke toch eigenlijk niet kan worden gemist. Immers werd de indruk gewekt dat Sneek sinds slechts 8 jaar een streek blad bezit! De Sneeker Courant, het oudste der gecombineerde bladen was in 1945 juist de honderdste jaargang in getreden. We herstellen bij het verschij nen van dit eerste nummer van het Sneeker Nieuwsblad in 1953 daarom deze historische band op verantwoorde wijze door aan de kop niet te gewagen van de achtste, doch van de honderd en achtste jaargang, hetgeen tevens be tekent dat Sneek het oudste streek- blad van Friesland bezit. De adjunct-commies der belastingen A. ter Horst, werkzaam ter inspectie der registratie en successie te Sneek, is met ingang van 1 Januari 1953 bevor derd tot commies-titulair. Op 1 Februari a.s. hoopt de heer ter Horst de dag te gedenken, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad van de Staat der Nederlan den. Met ingang van 1 Januari 1953 heeft de Nederlandsche Bank voor emigranten ruimere mogelijkheden geopend voor het overmaken van gelden uit eigen in Ne derland achtergebleven vermogen en de besteding daarvan voor de aanschaffing van bedrijfsinventaris en/ of een mon tagewoning. Voor deze ruimere mogelijkheden ko men alléén de emigranten in aanmer king die na 31 December 1949 uit ons land zijn vertrokken. Zij moeten kunnen aantonen, dat zij het geld dan wel de goederen nodig hebben voor de zelfstan dige uitoefening van hun beroep, respes- tievelijk voor eigen huisvesting. De nieuwe regeling onderscheidt twee groepen van emigranten: a. zelfstandige beroepsbeoefenaren (zowel gezinshoof den als zelfstandige personen) die ge heel voor eigen rekening en risico werk zaam zijn of binnenkort zullen zijn; b. alle emigranten (geen zelfstandige be roepsbeoefenaren), die huisvesting nodig hebben. Beide groepen kunnen een bedrag in eens laten overmaken dat maximaal de tegenwaarde in deviezen heeft van f 15.000 naar n i e t-dollarlanden en f 9000 naar dollarlanden. De andere mogelijkheid is een bepaalde som voor de aanschaffing van goederen in Neder land aan te wenden (de goederen moeten van Nederlands dan wel van Europees fabrikaat zijn). De emigranten, behorende onder groep a. kunnen voor bedrijfsinventaris en/of montagewoning tot een gezamenlijk be drag van f 25.000 van hun achtergeble ven vermogen verkrijgen. Een montagewoning mag thans een waarde van ten hoogste f 15.000 heb ben, voordien was dat f 10.000. Voor de emigranten van groep b. geldt thans, dat zij een montagewoning Een groot surplus. De heer J. Visser had voor zich zelf een balans opgemaakt van de heer de Groot’s ambtelijk leven in Sneek voorzover hij dat zelf heeft meegemaakt en kwam daarbij tot een groot surplus aan milde humor, menselijke belangstel ling, warm sociaal gevoel en stipte plichtsbetrachting. Wij hebben Uw ver dwijnen daarom niet begeerd en zullen U straks missen. Na te hebben ver zekerd dat op het kantoor nog vaak over hem zal worden gesproken, dankte spreker de vertrekkende hartelijk voor wat hij voor een ieder van hen persoon lijk en voor allen te samen als Chef en als waarnemend Directeur heeft willen kunnen zijn, en wenste hem op zijn “■.e standplaats prettige en mooie goed kende. U hebt ons eigenlijk alle maal zien komen bij het bedrijf. Is het daarom verwonderlijk, dat U vanavond zoveel collega’s bijeenziet om U de hand te drukken ten afscheid? Het bleef echter niet bii die hand, want namens allen bood hij de scheiden de collega ook nog twee cadeaux aan: een verzilverde vloeier met inscriptie voor zijn bureau in Workum en een mooie ets van het Sneekermeer voor zijn toekomstige ambtswoning. Overgegaan naar het P.E.B. WOUDSEND. Verleden week werd in de bovenzaal van Wed. Kraan de leden vergadering van de Coöp. Electr. Cen trale gehouden. Doel van deze vergade ring was om te komen tot opheffing van de 40-jarige vereniging en over te gaan naar het P.E.B. Er waren 51 leden aan wezig. Bij monde van de voorzitter, de heer Westerhof, werd een en ander uit voerig en duidelijk toegelicht. Het werd algemeen betreurd dat de vereniging moest worden opgeheven, daar fiscale omstandigheden het voortbestaan ervan onmogelijk maken. Er kan geen voldoen de reserve worden gevormd. Daarom meenden zowel bestuur als leden dat "u de juiste tijd was aangebroken naar het P.E.B. over te gaan. De vereniging wordt overgenomen zoals ze op het moment reilt en zeilt. Alle aanwezigen schaarden zich achter het bestuur. Zo zullen er na 31 December in Friesland nog maar twee coöperaties op dit gebied bestaan, t.w. Kimswerd en Makkum. ’t Was omstreeks half elf toen de voorzitter '’ei-' gezellige maar helaas laatste vergaderir- sloot. - Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Op 15-jarige leeftijd deed de heer J. de Groot als telegrambesteller z(jn intrede in het Sneker kantoor van het grote P.T.T.-bedryf. Als directeur van 58 nam hy op 30 December afscheid wegens zyn benoeming in Workum. In de 43 lange jaren die daar tussen liggen doorliep hijalle rangen, zag hy allen die hier thans by „de Post” werkzaam zyn komen, en groeide hij uit tot de door allen ge waardeerde „Pater familias” van de Postale familie in het ressort Sneek die hem daarom met weemoed zag vertrekken. Op de voorlaatste dag van het oude jaar namen in een daartoe belegde bij eenkomst in het kantoor het vrijwel voltallige Sneker personeel en bjjna ook alle kantoorhouders, stationhouders en bestellers uit het ressort Sneek afscheid van de familie de Groot. Aan boord van de Prinses Marijke al hier, het bekende internaatschip van het Schoolfonds voor schipperskinderen vanwege de Ned. Herv. Kerk, zullen een aantal ongeveer 40 Friese schip- persjongens van 16 tot 18 jaar gehuis vest worden, die opgeleid zullen worden voor de Rijn- en kustvaart. Op de rijks begroting is voor dit doel 30000 uit- getrekken, Rotterdamse reders geven een subsidie van 300 per afgestudeerde, die geschikt blijkt voor de Rijnvaart en Ged. Staten zullen de Prov. Staten voorstellen 300 subsidie te geven vc r hen die na beëindiging van de cursus Als sluitstuk van de in het najaar gehouden fokveekeuring werd verleden week door de Commissie Fokveekeuring e.o. in Hotel Hanenburg een bijeenkomst gehouden van fokkers-deelnemers aan die keuring en verdere belangstellenden. Voorzitter was de heer G. M. Gerbran- dij te Nijland, die in zijn openingswoord in ’t bijzonder de heer Dr H. Hofstra en de heer J. de Boer, Hoofd van de Chr. Lagere Landbouwschool, als vertegen woordiger van het O. B. W., verwel komde. Daarna bliF"-» hij even ter -j op de laatstgehouden keuring, die door haar grote deelname en de zeer goede kwali teit mede aan de spits staat van de vele keuringen die in het naja worden ge houden. Dat het aantal inzendingen dit maal iets kleiner was kwam door het ontbreken van de collectie van de heer J. H. Bootsma te Nijland, welke bek te fokker in de afgelopen zomer overleed. Tenslotte drukte hij alle aanwezigen op het hart er voor te waken dat de keu ring geen wedstrijd wordt. Ze moet een krachtmeting blijven daar het doel is opvoering van de kwaliteit. Ingekomen was een dankbetuiging van de fokclub voor de ondervonden medewerking waarbij zij de hoop uit sprak, dat ook in de toekomst steeds tegelijk met deze keuring een keuring van haar dieren gehouden mag worden. Financieel was de keuring ook een succes. Het nog steeds bestaande tekort van de vorige jaren, groot ƒ91.15, kon worden weggewerkt, waarna er nog een batig saldo van 245.21 overbleef. De rekening werd door de heren Bou- ma Jr. en D. P. Cnossen gecontroleerd en in orde bevonden, zodat de penning- mec ter, de heer P. W. Andringa te Scharnegoutum, decharge werd ver leend. briek Productiekeuring. Verschillende ideeën werden geopperd, doch daar zo wel aan het ene als aan he'; andere be zwaren kleven, kreeg de commissie ten slotte toch weer vrij mandaat. Ge tracht zal echter worden de meest juiste verhouding te verkrijgen. Of dat zal worden een minimum r aantal Kilo’s bo ter per lactatieperiode of een minimum dagopbrengst al naar gelang de ouder dom met een minimum aantal dagen, zal nader worden overwogen. Voorts werd de wenselijkheid geuit de keuring iets vroeger te beëindigen, in verband waarmee geadviseerd werd de jury met een lid uit te breiden. Toegezegd werd dat de commissie hier rekening mee zal houden. ”a een zeer interessante lezing van dr. H. Hofstra over het dierenleven, waarbij spreker aantoonde hoe deze in stinctmatig voor hun levensonderhoud zorgen, volgde de uitreiking van de me dailles en de andere onderscheidingen aan de winnaars van de laatstgehouden keuring. Verschillende fokkers, die een groot aantal prijzen wonnen, hadden evenwel de voorkeur gegeven aan één gecombineerde prijs, waardoor ze iets heel moois in hun bezit kregen. De wisselprjjs van het O.B.W. werd definitief eigendom van de heer H. J. Bootsma te Scharnegoutum. Het Col lege van Regenten heeft daarom een rievwe wisselprijs beschikbaar gesteld, bestaande uit een fraai bewerkt zilveren thcebUsje, waarvoor dezelfde voorwaar den zullen gelden en dit door de heer de Boer met een toepasselijk woordje werd overhandigd. Deze trophee is wederom bestemd voor de rubriek collectieve inzendingen. Namens de commissie bedankte de heer Bootsma het O.B.W. voor deze royale geste, waarna de heer H. M. Gerbrandij namens de drie landbouw organisaties dank bracht aan de com- mic-'e, in ’t byzonder aan haar secre taris, voor het vele werk door haar ver richt. By de rondvraag ontspon zich nog een geanimeerde discussie over de K. I., maar in verband met het ver gevorderde uur werd besloten de discussie hierover te staken en dit punt zo mogelyk op een volgende bijeenkomst, wanneer er mo gelijk nog meerdere resultaten van K. I. bekend zijn, opnieuw aan de orde te stellen. I Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (hendelsadv.) lager. I Abonnementsprijs f 3. per half I Jaar. Franco per post f 3.75 per I half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. 56 jaar. Beleefde het hoogtepunt van zyn re m, die misschien slechts door die van Chaplin overtroffen werd, in de pe riode van de stomme film. Hy is Chap- lin’s partner in het muziek-acrobatische slotnummer. Sinds de tweede wereld oorlog „gag-man” voor M.G.M. „double” by gevaarlijke opnamen. was de eerste, die zijn scheidende col lega toesprak. Hij memoreerde diens succesvolle ambtelijke loopbaan waarin hij als selfmade man alle rangen vlot doorliep en roemde hem -Is een voor treffelijk ambtenaar en een goede chef die in zijn medewerkers niet alleen de ambtenaar zag maar ook de mens. Uw benoeming in Workum is de kroon op Uw werk, aldus spreker, die verklaarde zelf in de korte tijd dat hij hier werk zaam is ook veel van de heer Groot te hebben geleerd en de hoop uitsprak drt hij zijn werk met het--1fde elan en dezelfde toewijding in Workum zal voortzetten en daar zal vinden wat hij er van verwacht. De heer J. Hammer, die de leiding had vn de bijeenkomst, noemde het een grote bijzonderheid dat de heer de Groot sinds 1910 en haast in alle rangen op dit kantoor werkzaam wc. Hy veron derstelde daarom dat dit afscheid hem wel erg zwaar zou vallen, maar, zo vervol'ie hij, oc’ ons zal het heel vreemd aankomen hier straks Uw ’-or de jaren vergrijsd hoofd niet meer te zien aan de Chef-lessenaar. Spr. prees de prettige samenwerking die er sinds 1922, met een onderbreking van acht ja- ren» tussen hen heeft be-' n en dankte hem daarvoor, evenals voor de hulp welke hy, vooral in de eerste jaren, van de heer de Groot heeft ondervonden, r e heer Hammer hoopte dan ook dat het hem en zyn vrouw op de nieuwe stand plaats naar wens moge gaan en digde zyn toespraak met de woorden „Warkum ropt, dus dan der hinne”. Geschenken. De heer J. de Jong, ekende na mens het gehele p' soneel „van voor »n achter” en van het gehele ressort, vond het eigenlyk een wat ongewone geschie denis dit afscheid. Want wie van ens had kunnen denken, dat U na bijna 43 jaar in Sneek te hebben doorgebracht nog eens de jeugdige overmoed zou be zitten van standplaats te veranderen Niet dat wij U daarvoor te oud zouden achten. Integendeel. U bent nog fit en kwiek. Ze zullen in Workum wel een in de di- st vergrijsde Directeur ontvan gen, maar geen afgeleefde ambtenaar. Bovendien, aldus spr., staan we bij dit afscheid wat onwennig, omdat als er afscheid genomen moest worden, U Voorts boon nij -«vi. dé Groot een fraaie fruitmand en bloemen aan. Na de pauze, waarin een kopje koffie werd geschonken en een rokertje werd aangeboden, volgden nog toespraken van de heren S. F. Bok en M. Ruardi na mens de bestellers, de oud-directeur D. Jorritsma (die ’e Groot tls de pater familias betitelde), G. de Vries te Wom- mels namens de Kantoorhouders en een humoristisch persoonlijk woord van de besteller Joh. Schurer, waarna de heer de Groot al zijn vrienden, zoals hij ze noemde, in ’t algemeen dank bracht voor hun aanwezigheid, hun waarde ring, hun goede wensen en geschenken, de zorg voor en de behandeling van het en zich daarna tot alle sprekers per- soonlijk richtte. De heer Hammer sp-ak toen nog "en slotwoord, waarna alle aanwezigen met een handdruk afscheid namen van de familie de Groot. 21 jaar oud. Studeerde op de „Central School of Dramatic Art” en kreeg privé- les van Eileen Thomdyke, een zuster van Dame Sybil Thorndyke. Debuut op 15-jarige leeftyd. Belangrijke rol in de Oxford Repertory Company en op de planken van het Shakespeare Memorial Theatre in Stratford on Avon. Voor het eerst in Londens West End in John van Drutens „The damask cheek”. Daarna hofdrollen in Christoffer Fry’s „The lady ’s not for burning” i in Jean Anouilhs „Ring round the moon”. Al was het dan een avond zo tussen Kerst en Oud- en Nieuwjaar in, het zaaltje in het Tempe’ierenlr'i zag er met kaarslicht en dennengroen zo stem mingsvol uit, dat de ve’ aanwezigen toch de echte Kerstsfeer voelden. In geleid door samenzang en declamatie van enkele mooie gedichten door mej. W. Arema, waarschuwd ds. S. Zeilstra van Drachten tegen een te uiterlyke viering van het Kerstfeest, hoeve j! waarde de oude symbolen ook hebben. Hij sprak over de religieuse betekenis van het Kerstfeest, daarna ook over de stryd, die de, naar het goede strevende mens, zal willen voeren tegen verschil lende maatschappelijke toestanden, die de m ns omjaag drukken. Het ligt voor de hand dat Ds. Zeilstra in deze bijeen komst van geheelonthouders de meeste nadruk legde op de stryd tegen de al cohol. Hy deed dit in een gloedvolle toe spraak. Onderbroken door korte pauzes, waarin thee, appelsap en versnaperin gen gepresenteerd werden, en door toe passelijke zang van een klein koortje, las mej. H. Hoogland het -rhaal „de Vierde Wijze” van Henry van Dyke voor. Met grote aandacht werd dit prachtige verhaal met zyn diepe be tekenis aangehoord. De minister van onderwijs, kunsten n wetenschappen heeft bekend gemaakt, dat het schriftelijk gedeelte van de eind examens aan de openbare de bijzon dere dag- en avondscholen voor voorbe reidend hoger en middelbaar onderwys en van de staatsexamens H.B.S.-A en -B en de staatsexamens gymnasium in het jaar 1953 zal worden afgenomen op de navolgende dagen. Gymnasium A en staatsexamen gym nasium A, 11 Mei, 12 Mei en 13 Mei. Gymnasium B en staatsexamen gymna sium B, idem. H.B.S.-A en op 18 Mei, 22 Mei, 27 Mei, 28 Mei en 29 Mei. H.B.S.-B en staatsexamen H.B.S.-B op 18 Mei, 19 Mei en 22 Mei. Uitslui tend voor staatsexamen K.B.S.-B: 26 Mei, 27 Mei, 28 Mei en 29 Hei. Middelbare scholen voor meisjes: 27 Mei, 28 Mei en 29 Mei. Handelsdagscho- len met driejarige cursus: 22 Mei, 27 Mei, 28 Mei en 29 Mei. Handelsdagscholen met vierjarige cursus: 18 Mei, 19 Mei, 22 Mei, 27 Mei, 28 Mei en 29 Mei. Handelsavondscholen m: driejarige cursus: 6 Mei, 7 Mei, 11 Mei, 12 Mei, 13 Mei, 18 Mei en 19 Mei. Handelsavondscholen met vijfjarige cursus: 6 Mei, 7 Mei, 11 Mei, 12 Mei, 13 Mei, 18 Mei en 19 Mei.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1