Schuttevaer vergaderde Chr. Oratoriumvereniging Sneek zong de Elias Het geloei van koeien in het vuur is verschrikkelijk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Mefr. Kramer-Bruggeikamp spriek oer maetskiplik wurk yn Fryslan I - i I ■M'S?*; - i Dinsdag 13 Januari 1953 108e Jaargang No. 3 P. Hiemstra overleden Bankoverval Klipfontein gezonken - Oud-stadgenoot vergat Sneek niet Drie kinderen door auto aangereden Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD -• - -• I Sneker boksers naar Den Haag en Amsterdam Overgeplaatst „Wij moesten ze er uit halen, en dat is ons gelukt” Gemeentereiniger met pensioen Door het ijs gezakt en verdronken K - E SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL KIEZEBRINK Burgemeester Tjaberings complimenteert IJsbrandt Dotinga. Spr. It sedeforfal Zocht iemand ooit de zoete min in Sneek? Hij vond „de Meer” die maakt de Sneker week! opvarenden 233 zijn overgenomen door de Bloemfontein Castle en gered. Het gezonken schip ha'’ o.a. duizend ton koper ter waarde van 2% millioen gul den aan boord. Het is niet onmogelijk dat nog iets kan worden geborgen. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) meenten in foriening foar gesinshelp dy’t prachtich wurk dogge. Sprekster joech in sprekkend foarbyld fan de need yn folie gesinnen hwer’t de mem siik is en bitsjügde dat oeral hwer’t soks noch net bard is in foriening foar gesinshelp komme moat. De heer J. Wijmenga, oud-Sneker, thans reeds jaren wonende in Hilligers- berg, stuurde, voor een prijsvraag waar by duidelijk kenmerkende eigenaardig heden van bepaalde steden moesten wor den uitgedrukt in dichtvorm, het vol gende bekroonde sonnet in over Sneek. SNEEK. Het carillon in de Martinitoren Schudt telkenmale een cocktail van geluid En giet zijn klanken over ’t stadje uit Waar ik, heel lang geleden, werd geboren. Acht maanden van het jaar gelijkt het Doornroosje die schone slaapster bij de Waterpoort; Op Marktdag wordt alleen de rust verstoord zes dagen lang verwint Klaas Vaak 't horloge. Maar als de Meimaand komt in ’t Friese land En ’t hooi te drogen ligt in vele oppers Dan komen zeilers in marinejoppers En waait een frisse wind door stad en want. AANTREKKELIJK. op een wrak gestoten en gezonken. Alle „Checkmate” een nieuw idee aangepast aan de mode, is ontworpen Toor Mattli, Londen. In een fyn wollen patroon zwart en wit, als een schaakbord met lange zwarte franje. De shawl kan op ver schillende wijzen gedragen worden al naar de fantasie van de draagster. het hoofdbestuur, nog een stoffelijk blyk van waardering te moeten geven. Na dank aan de beide burgemeesters voor hun medewerking en ontvangst op het Stadhuis en aan de aanwezige pers, die steeds aandacht schenkt aan het we”k van de vereniging, overhand’;,'? Dr Otto een „rookoffer” aan de heren. Ten slotte sprak jhr v. Eeyma th? Kingma burgemeester van Rauwerderhem, die het, als burgemeester en als dierer'u?- sehermingslid, buitengewca veel vreug de bracht dat er zulke flinke kerels ?ls de jonge Dotinga in zijn gemeer*' wo nen. „Komen er wel eens minder fraaie verhalen van eendcnmishandelende jeugd in de krant, hier heeft de oudere jeugd zich toch van een betere kant laten zien”. Met een kort dankwoord van Jellema waarin hij de woorden sprak die bover. dit artikeltje .taan, werd de huldiging van deze drie flinke mannen, die hun daad zo vanzelfsprekend vonden dat ze vroegen er geen „ophef in de krant' over te maken, gesloten. „Als er een dier in nood is dan help je als het moet met levensgevaar voor je zelf. Je zou toch ook een hulpeloos kind niet in de steek laten?” Alleen de met behulp van enige koor leden uitgevoerde nummers 7 (Dubbel- kwartet) en 28 (Terzett) dreigden even te zullen ontsporen, al willen we hiermee allerminst afdingen op de verdienstelijke prestatie van elk der solisten. Hoewel minder gebruikelijk, vermel den we allereerst het goede werk van het orkest. Vooral in de tweede helft van het eerste deel waren de musici goed op dreef en speciaal het samenspel en de zuiverheid waren in de begeleiding van menige aria best verzorgd. We noe men o.m. aria no. 117 „1st nicht des Herrn Wort” en het arioso voor alt „Weh ihnen, dass sie von mir weichen.”. Individueel onderscheidden, zich nog de eerste cellist in de bas-aria „Es 1st ge- nug” en de hobo. Het koor vonden we over 't algemeen beter dan vorige jaren. Er werd met toe wijding gezongen en de klank was, ook in het forte, steeds beschaafd. De solisten volbrachten hun belangrijk aandeel op voortreffelijke wijze. Voor Dora Lindeman, Wiebe Draayer en Otto Couperus sprak dit eigenlijk vanzelf. Zij genieten in de oratorium-wereld een uit stekende reputatie en, naar deze avond weer bleek, zeer terecht. Dat ook Jelly Postma in dit gezelschap zo’n uitstekend figuur sloeg, was een aangename ver rassing. Kan dus de Christelijke Oratorium vereniging voor wat het artistieke ge deelte betreft tevreden zjjn, niet alzo over het aantal bezoekers. En dit is temeer jammer, daar slechts een uitver kocht huis de hoge kosten aan deze uit voering verbonden, zou kunnen dekken. L. G. In Bilthoven is overleden de heer P. Hiemstra, oud-bestuurslid van het N.V.V. De heer Hiemstra was oud-voor- zitter van de Algem. Ned. Agrarische Bedryfsbond. Van 19211937 had hij zitting in de Tweede-, en van 1937 1946 in de Eerste Kamer, eerst voor de vroegere S.D.A.P., later voor de Party van de Arbeid. Hij was de oprichter van de Internationale Landarbeiders-federa- tie. De heer Hiemstra is 74 jaar gewor den. is yn Fryslan ek tige great. Net allin- nich yn ’e stêdden mar ek op it platte- lan. Dêrfoar is it „haltewurk” kommen om froulju dy’t op it forkearde paed binne, op to heljen. Spr. fortelde ien fan de hünderten gefallen. As we dêr mar ien fan forbetterje kinne is der al hwat birikt. Hja neamde ek de gesoundheitssoarch. Troch de Krüsforienings wurdt goed wurk dien, mar oant forliden jier ta wie hjir noch gjin laboratorium foar ünder- syk. Mar nou is it dochs sa fier, dat der forline jier yn Ljouwert sa’n labo ratorium iepene wurde koe. Oan de folkssounens sit ek de drank fêst. Yn Fryslan is altiten folie dronken en foar- al nei de oarloch is der in great drank- gebrük, ek ünder de froulju. Dit hat lie den ta it oprjuchten fan it Konsultaesje- buro foar Alkoholisme dat trije kear yn ’e wike sitting haldt foar dranksuch- tigen. It wurket fortreflik. In hjel jier forlyn wiene der mear as hündert gefal len dy’t fan 'e dranksucht genezen wiene. neamde hja it soasjalogysk wurk yn de En de erfaring hat leard, dat as de lju ienkear fan ’e drank óf binne hja ek geastlik mear üntfanklik wurde. Al dit wurk fan de konsultaesjeburo's foar Fierder wiisde mefr. Kramer op it wurk fan de konsulta :jeburo’s foar rheuma-, t.b.c.- en kankerbistriding dy’t ek mei help fan de Stifting foar Maet skiplik wurk opset binne en ek stie hja stil by de soarch foar geastlik ünfol- waerdige bern en oare minder validen. Troch it oprjuchten fan skoallen foar yndrustriegebieden en dat foar de buurt en doarpshüzen hweroer dr v. d. Wielen fan de Folkshegeskoalle to Bakkefean in tige bilangrik en nijsgjirrich rapport üt- brocht hat. Dêrnei biandere hja noch in pear fra- gen oer it wurk ünder de jeugd en de oplieding en it moaije wurk fan de maetskiplike wurksters. It wie in moaije joun en dêrom spi- tich, dat der just dizkear sa’n bytsje bisikers wiene. Advertentieprijs 15 ct per ni.ni. I Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half I jaar. Franco per post f 3.75 per I half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. vangen. De voorzitter wordt by acclamatie herkozen, waarvoor deze dank zegt. De voorzitter geeft dan een uiteenzet ting van de plannen voor een omscho lingscursus voor jongens van 1618 jr. Het doel was oorspronkelijk de jongens voor de Rynvaart op te leiden, waar voor deze dan subsidie gaf en de jongens een aanvangssalaris van f 27.buiten de kost bood. Niet alle schippers voelden hiervoor, waarom nu het Prov. bestuur zich deze zaak heeft aangetrokken. De jongens zullen theoretisch en practised worden opgeleid. Dan komt het verlanglijstje aan de beurt. Geklaagd wordt dat er in IJlst geen gelegenheid is te meren. Ankers mag men niet uitwerpen en meerpalen zijn er niet. De Gemeente heeft de Geeuwkade verbreed, doch alleen inwo ners mogen hiervan gebruik maken. Dit is een onhoudbare toestand. De spoor brug en de brug bij Nijezyl zjjn ook niet goed verlicht, terwijl een licht uit een smederij en de zuivelfabriek verblin dend werkt. De bediening van de bruggen in boven- Groningen, vooral in Stadskanaal, laat te wensen over. De op- en afgaande schippers weten daar niet wie voorrang heeft. Het nieuwe vaarreglement zal hierin verbetering brengen, wordt ge antwoord. De Leermansluis bjj Den Oe ver is slechts 2 x per dag 1 uur open. Dit is lastig en tijdrovend voor de schip pers. Bij de Margrietsluis te Lemmer wil men gaarne geleide-lichten. De heer Brink zal een onderzoek doen instellen en zo mogelijk de zaak verbeteren. De secretaris zegt dat het bestuur ge vraagd is aandacht te schenken aan de verbetering van de haven te Staveren. Het blijkt, dat de schippers liever op Lemmer varen; alleen bij ijsgang is Staveren beter. Een verbetering in Sta veren zou een millioenenplan moeten worden. Voor het vaarwater van Den Helder naar Den Oever worden meer dere gasboeien gevraagd. In het water van de Afsluitdijk naar Den Oever zag men gaarne nog 2 bakens. Voor al deze zaken zal het bestuur zich met de be treffende instanties verstaan. De heer Tiemersma zegt dat er in de Friese wateren wel eens tonnen aange varen worden. Als dat gebeurt, laat de schipper dit dan direct rapporteren, dat spaart de Prov. Waterstaat geld en moeite. Er is tot "u toe een prettige samenwerking, laat dit zo blijven. Hierna sluit de voorzitter met dank voor de medewerking de vergadering. Het Ned. m.s. Klipfontein, ruim 10.000 ton, van de Ver. Ned. Scheep- vaartmy is voor de kust van Oost-Afrika Op grond van hun goede prestaties van de laatste tijd ontvingen ae Sneker boksers L. Meijer, L. Nota en L. de Groot van promotor T. Huizenaar eer uitnodi ging om op 27 Januari in Den Haag er op 10 Februari in Amsterdam wedstrij den t boksen tegen nog nader te noe men tegenstanders. IJLST. Donderdagmiddag waagden na de schooluren een drietal jongens zich per schaats op het onbetrouwbare ijs van het Wijddraai. Te Nijezyl kwa men ze voor het zool, waar de vorige dag nog een boot was doorgevaren. De eerste jongen kwam er over, de tweede, de 7-jarige Douwe Ruurd de Jong, zakte er door, de derde keerde terug. Douwe verdrork. Aan waarschuwingen had het niet ontbroken. Uit Nijezijl meldt men ons nog over dit tragisch geval: Uitgelokt door 'iet mooie zachte weer werd er hier op de ijsbaan Donderdagmiddag druk ge schaatst. Om half vjjf werd de ijspret helaas op vreselijke wijze verstoord. Een paar jongens, komende van IJlst, zagen ook 'de drukte op onz" ijsbaan, en zou den zo rechtuit over de Wijmerts er raar toe. Daar hier de vorige dag nog een boot doorgevaren was, was het ijs nog lang niet sterk genoeg en zakte Douwe de Jong e- mldde'1 op de diepe vaargeul door. Spoedig werd dit opge merkt en snelden velen er heen, maar ze hadden niets bij zich, waarmee ze hem konden bereiken. De eer C. Schilstra van IJlst, die te r” 'it bij het gat kwam, zskte er eveneens door, doch deze had men met behulp van een paar aan elkaar geknoopte sjaals vlug weer op het ijs getroken. Toen men met ladders en een dreg aan kwam snellen, was Douwe, die met laarzen op de schaat sen had gereden, reeds in de diepte ver dwenen. Om dicht bjj de plaats te ko men, moesten de redders over de vaar geul. De heer B. Hof èn enkele anderen gleden op een ladder liggend naar de j’ ekant, daar wist de heer Hof na een paar halen met dreg de jongen achter de schaats te haken en zo op het ijs te trekken. Direct werd het knaapje op een ladder naar de wal gebracht, waar Dr. Going?, die juist passeerde, klaar stond en pogingen aanwendde om de levensgeesten weer op te wekken. He laas mocht dit niet gelukken, de dood was reeds ingetreden. Allen, die vol spanning deze moeilijke en gevaarlijke reddingspogingen hadden gezien, gingen, diep onder de indruk naar huis. Binnen een minimum van tijd lag de ijsbaan daar verlaten. IJSBRECHTUM. De heer A. Schol ten, wachtmeester der Rijkspolitie, is overgeplaatst van Sloten naar Usbrech- tum, terwijl de heer Haagsma k over geplaatst naar Sloten. sokke bern groeije hja yn ha- eigen for- midden op en kinne hja noch güns hwat leare. Sok wurk moat oeral dien wurde. De yndrustrialisaesje bringt in nije soarch mei foar it maet skiplik wurk. Finansjeel is yndustriali- saesje in greate foarütgang foar in bi- paelde streek, mar it giet net allinnich om it materiële mar ek om de geast fan de minske. It forlies fan de fryheit moat forskriklik wéze foar jonge minsken fan it plattelén en as men alle dagen wurk dwaen moat dat jin net leit dan is men in biklagensweardich minske. Dêrom moatte hja foaróf yn Ljouwert op ge- skiktheit têste wurde. Sa is der in algemiene stifting kommen foar geast- like folkssounens mar dêrnest kaem ek in Kristlik Buro foar Skoalle en bi- ropskar. En dizze twa arbeidzje fortref lik meielkoar op. Oan de yndustrialisaesje sit ek fêst de frije tiidsbisteging. De famkes moatte troch hüshüldlike kursussen oplieden wurde foar har lettere taek yn it gesin. Mar ek de jonges moat leard wurde de frije tiid goed to brüken, hwant hja moatte sterk en krêftich wurde om goe de gesinnen to stiftsjen. Ek dit wurk giet prachtich. Fan alle formaesjes wurdt der oan meidien. De alden moatte hjirby nést de jongerein stean en har ren wer in takomst jaen. Sprekster trune de oanwêzigen oan dêr ek oan mei to dwaen. It eksperiment fan de frywillige frou- Ijusgroepen is ek goed slagge. Al 14 or- ganisaesjes wurke mei oan de „vrouwe lijke hulpverlening”. Folie froulju, foar- al arbeidersfroulju moatte der ris in wike of langer üt om ta rêst to kom men. It earste jier is foar dit doel yn Fryslün 16000 goune ophelle, dit jier wie it al 24000. Ek wurkje dizze groepen noch op oare terreinen, sa as sprekster mei foarbylden oanjoech. Ta bislüt Zaterdagmorgen even voor negen uur is aan het begin van de Middenweg te Amsterdam bij de Ringdijk een vracht auto, die de Linnaeusstraat uit kwam, en die in de bocht voor een fietser naar links moest uitwijken, door het ter plaatse gladde wegdek geslipt en het rechter trottoir opgereden. Hier liepen op dat moment drie kinderen op weg naar school. De kinderen werden alle drie geraakt. Een van hen werd bekneld tussen de auto en de muur van een huis. Het was zeer moeilijk het te be vrijden, omdat de wagen tussen de muur en een op de rand van het trottoir staan de lantaarnpaal klem zat. Deze laatste moest eerst omver worden gehaald, voor dat men het kind kon bereiken. De e kinderen zijn naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis overgebracht. De toe stand van het kind dat bekneld was ge raakt laat zich ernstig aanzien. Deze eenvoudige woorden sprak de heer IJ. Jellema, koster in Gauw, Don derdagmiddag in de raadzaal van hei gemeentehuis van Wymbritseradeei. Het tekende de drie kranige kerels, die hier, door de burgemeesters van Wym britseradeei en Rauwerderhem, Hoofd- bestuurs- en afd.bestuursleden van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren, gehuldigd werden voor een moedige daad. Burgemeester Tjaberings schetste deze daad, na woorden van welkom to. de aanwezigen. Toen 3 Nov. 1952 om streeks 3 uur ’s middags in Gauw bram, uitbrak in een woning en veestalling, waarbij het vuui zeer snel om zich heei. greep, .iep bet vee in de stal groot ge vaar in de vlammen om te komen. Dt heren Jellema, Tjitze Dotinga en IJs brandt Dotinga hebben toen met grote moeite het vee losgemaakt en naar bui ten gedreven, waarbij vooral IJsbr idt Dotinga, een jongeman uit Sijbrandabu- ren, zich bijzonder heeft onderscheiden. Hy heeft, vertelde Burgemeester Tja berings, met levensgevaar de laatste koe naar buiten gebracht. Men hielo hem nog tegen, maar IJsbrandt zei: „D> sil er ek noch üt!” en hij hadlde de Ime er uit, maar toen mens en dier uit het vuur kwamen, stortte achter hen de schuur in. „Voor deze moedige daad”, zei de Bur gemeester tegen IJsbrandt, „die een voorbeeld is geweest voor toeschouwers en ieder die het berichtje las, heeft ?t Hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren u willen huldigen met de medaille van de vereniging. Moge er met u nog vele joi.ge Dotinga’s zijn in Nederland, die, als het nodig mocht zyn, net zo moedig zouden zyn als u, die hun ten voorbeeld was”. Met deze woorden overhandigde de burgemeester IJsbrandt Dotinga de fraaie medaille met inscriptie „tedt met levensgevaar dier” en de woorden „ge rechtigheid, meegevoel”. Daarna ontvinjen de heren IJ. Jelle ma en Dotinga Sr. uit Gauw elk een „Diploma voor doeltreffende hulpverle ning aan dieren”. De heer Dotinga nam dit diploma in ontvangst voor zijn zoon Tjitze, die juist de vorige dag in Austra lië aangekomen was, waar hij zich een bestaan hoopt te sch.ppen. „Wat zo’n flinke kerel met goed ka rakter zeker zal gelukken”, zei de bur gemeester, die de beide heren verzocht de diploma’s een zichtbaar plaatsje in hun huiskr ers te geven, omdat zij als stille getuigen iets te zeggen hebben aan mensen die hun woning bezoeken, en hun een voorbeeld kunnen zyn”. Tijdens de thee die na de korte plech tigheid ronögediend werd, voerden nog verschillende sprekers het woord. De heer Kooistra uit Leeuwarden, hoofdbe stuurslid, zei dat deze mensen net zulke grote helden zijn als de redders aan de kust, al vermelden de kranten hun da den gewoonlijk niet zo uitvoerig. Hy bracht de dank van het hoofdbestuur over en zei dat zo’n daad een stimulans voor de ver. is om door te gaan met het werk. De legpenning wordt maar zeer zelden uitgereikt, alleen als na grondig onderzoek gebleken is dat werkelijk le vensgevaar voor de mens aanwezig is geweest. De heer Kooistra besloot met de woorden van de Koningin: „Heb bied voor wat leeft en groeit”. Voor Dr Otto, voorzitter van de afd. Sneek, is dit een blijde dag. Deze mannen zyn een buitengewoon goed voorbeeld gewees. voor anderen, zeide hy. Hoewel een goe de daad zijn beloning vindt in eigen ge weten, heeft het afd.bestur’1 gemeend de 1 mannen, naast de onderscheiding van 1 De Christelijke Oratoriumvereniging Sneek gaf Donderdagavond in het Ge bouw voor Chr. Belangen een uitvoering van het oratorium „Enas” van Mendels sohn. Met de waardering van het werk van deze componist is het enigszins vreemd gesteld. Zyn tijdgenoten bew derden hem als een ster van de eerste grootte. Zo verwierf „Elias” bij de un.voenug in 1846 veel bijval. Na zyn dood in 1847 werd Mendelssohns werk beurtelings verguisd en verheer- iyi>.t, wat tot onredeiyKe uitersten reid- de. Tegenwoordig beschouwt men Men delssohn als een componist, die de in zyn tijd gebruikelijke muzikale vormen volkomen beheerste en met bewonde- renswaardig gemak de compositietech niek hanteerue. Vele van zyn werken kenmerken zich dan ook door een rijk dom aan fraai klinaende melodieën, een perfecte vormbene-rsing en vakkundige orkestratie maar stijgen geestelijk met uit boven het peil uer verlichte burgerij der 19e eeuw. De „Elias” is naar de bovenomschre ven maatstaven een echt Mendelssohn- stuk. In vorm en inhoud herkennen e de klassieke oratoria van Handel en Haydn. Het dramatisch gegeven is in een aantal recitatieven, aria’s en koren tot een boeiend geheel verwerkt. Maar een vernieuwing en herleving van de oude oratorium-kunst heeft de „Elias” niet teweeg gebracht. De uitvoering door het koor van de Christelijke Oratoriumvereniging, „et Frysk Orkest en de solisten Dora Lin deman (sopraan), Jelly Postma (alt), Wiebe Draayer (tenor) en Otto Coupe rus (bas) voldeed aan hoge eisen. De heer Beintema zorgde door zyn vastbe raden leiding voor een vlotte gang van zaken en wist zijn mensen tot volle overgave te inspireren. Het gehele werk kon daardoor van begin tot einde boeien. Op de iiifde kursusjoun fan de Lanbou- Jongerein-Mienskip Snits soe mefr. J. KarsStienstra by Hanenburg sprekke oer it goed rjucht fan Fryske klaeijlnge. Mar hja waerd siik en nou spriek yn har plak mefr. M. KramerBruggen- katnp üt Berltsum oer maetskiplik wurk yn Fryslan. Dit wurk is by de measten net bikend en dochs is it sa bilangrik. Mar der gle nei de oarloch frijhwat mank yn ’e organi- saesjes, dy’t lêns en net meielkoar wur- ken, sa’t bliek üt it ündersyk fan ’e kommisje, ynsteld troch de Kommissaris fan ’e Keninginne. Untspoarde jeugd. Troch de oarloch hawwe wy in jeugd krigen dy’t los slagen is fan har ankers en ek binne der hiel hwat hüshüldings ütinoar gien. Dêrom is in stüdzjegroep foarme foar it fraechstik berneblsker- ming en füdijskip. Yn Fryslan steane 300 bern ünder fadij. Dat is ryklik folie, mar dêrnêst binne der ek folie fan sokke bern dy’t noch by de alden binne mar ek net goed forsoarge wurde. It is net maklik bern üt sokke formid- dens yn oare gesinnen ünder to brin- gen. En dochs moat it en de minsken dy’t se opnimme hawyve meastentiids ek leafde foar bern, al binne it meastal gjin lju mei jild. Mei dat füdijwurk hinget gear it wurk foar a-soasjale gesinnen, dêr’t nou ek in hoop foar dien wurdt. Foaral foar fammen is dit prachtich wurk hweryn hja hiel har hert jaen kinne. Yn ’e oar- lochsjierren wie der ek de greate illinde dat greate hüshüldings gjin help krye koene. En dochs moasten hiel hwat mem men, dy’t lichaemlik en geastlik kapot wiene help ha. Dêrtroch is geslnssoarch üntstien, dat in hiel aparte stifting is hweryn üt alle rjochtingen in fortsjint Iwurdiger sit. Sa rint nou yn tal fan ge- De oude garde bij de Gemeente- reiniging vloeit geleidelijk af. Ging enige maanden geleden de heer Ouendag met pensioen, Zaterdag was dit belang rijke moment, na een diensttijd van ruim 39 jaren, ook voor de heer G. Faber aan gebroken. In de grote wagenschuur nam hij afscheid van de dienst waaraan hij zo lang zijn beste krachten heeft ge geven en van zijn collega’s, voor wie hij steeds een goed kameraad is geweest. Voor dit alles bracht wethouder P. v. d. Veen hem namens het gemeente bestuur warme dank. Deze wees er op dat Gosse Faber zijn werkzaamheden steeds tot volle tevredenheid van zyn superieuren en van de burgerij heeft ver richt, al haalde hij daarbij wel eens grappen uit. Spr. memoreerde daar een van waarom nu nog smakelijk gelachen werd en wenste Faber tot besluit toe, dat hy nog vele jaren in goede gezond heid van zyn pensioen moge genieten. Een kistje sigaren vergezelde deze waarderende woorden. De directeur, de heer J. J. D. Scheffe- ner, werkte slechts 1% jaar met Faber samen, maar met groot genoegen, naar hij zei. En dat hij z’n werk goed ver richtte blijkt ook wel uit de hulde die hem door de Buurtver. Maple Leaf zal worden bereid. Namens de collega’s sprak de voor man, de heer A. Boeyenga, die met een voorbeeld de collegaliteit onder het per soneel schetste en eveneens Faber’s prestaties als straatveger roemde. Naast z’n beste wensen bood hy als blijvende herinnering een koekoek-klok aan. Fa ber dankte met een kort woord voor alle goede woorden en de geschenken, waar na een handdruk van alle aanwezigen dit afscheid bezegelde. De Coöperatieve Boerenleenbank in het Gooise plaatsje Blaricum is het to neel geweest van een typisch Ameri kaanse roofoverval. Twee gemaskerde mannen, met revolvers gewapend, heb ben de kassier M. A. Bek overrompeld en hem gedwongen een ded an de in houd van de kas af te geven. Met een stapel bankbiljetten later bleek het ongeveer ƒ17.000 te zyn verdwenen zij in de duisternis. Gelukkig bleek, dat de heren niet het onderste uit de kan hadden willen heb ben, want in de safe lag nóg voor ruim 20.000 aan bankpapier. Er heeft zich een taxichauffeur ge meld die de bandieten van Hilversum naar Blaricum en ook weer vandaar heeft vervoerd. Daardoor is het signa lement bekend en hoopt men de daders te vatten. In café Kingma werd Vrijdagavond de jaarvergadering gehouden van de afd. Sneek van bovengenoemde vereniging. De voorzitter, de heer A. Bosscha, heette de aanwezige leden en gasten hartelijk welkom, onder welke laatsten zich de heren Brink en Tiemersma van de Prov. Waterstaat, de heer Wiersma van de gemeentepolitie en enige leden van het corps politie te water bevonden. Spr. hoopte dat het aangename contact dat er tussen de verschillende instanties en deze ver. bestond, ook in 1953 zal wor den bestendigd. Schuttevaer is niet al lereerst een ver. voor de persoonlijke be langen van de leden, doch om de belan gen van de gehele schippery te dienen. Zij richt zich ook op het onderwijs voor schippers, waarom het spr. verheugt, dat het bestuur uitgenodigd is door het Prov. bestuur om zitting te nemen in de commissie voor het onderwijs aan jon gens van 1618 jaar, waarvoor de heer Canrinus als propagandist optreedt. Iet jaar 1952 was een niet al te best jaar voor de schippery, hoewel de meesten wel een boterham konden verdienen als ze een goed schip hadden. Spr. hoopt dat het voor allen een goed jaar 1953 mag worden. Hier in Sneek is van ge meentewege een goede haven en laad- en losplaats gebouwd. Het is jammer dat er naar aanleiding van het Etif-rapport geen kraan kon komen; het gemeente bestuur staat daar nog wat huiverig tegenover, maar spr. hoopt dat de auto riteiten alsnog tot een ander inzicht zullen komen. De secretaris, de heer A. S. Visser, las het jaarverslag. Het is voor het be stuur een druk jaar geweest. Met ver schillende officiële instanties werd ge correspondeerd over aan te brengen ver beteringen. De kwestie van de Galama- dammen is nog steeds niet opgelost, hoe wel het gemeentebestuur van H. O. N. een betere verlichting heeft toegezegd. Het bestuur is het gemeentebestuur van Sneek dankbaar voor het maken van een brug bij de nieuw ontworpen aan- legkade. De moeilijkheid voor de op- en afgaande schippery in België hoopt men in Benelux-verband tot een oplossing te brengen. Het bestuur was bij de ope ning van het internaat voor schippers kinderen aanwezig. Verbetering is ge vraagd voor de bediening van de brug bij Schildwijk in Bolsward, evenals voor een brug i- Haarlem. Het aantal leden bedraagt thans 58. Wij mogen in leden tal en activiteit niet achteruitgaan, be sluit de secretaris. De voorz. dankt deze functionaris voor diens grote ijver. Hij heeft altijd een open oog voor de belangen van de schippers. Het financieel verslag van de penning meester, de heer S. Visserman, geeft in ontvangst f 179,20 aan, de uitgaven waren f 152.batig saldo f 27,20. De verslagen worden onder dank vastge steld. De secretaris bepleit de instelling van een reservefonds om de algemene ver gadering hier ook eens te kunnen ont-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1