Sympathie voor Nationaal-Socialisme groeit weer in W.-Duitsland 3ond van Ijsclubs of Uoorilolijke lisbond? |L -.A Schildersleerlingen van de Ambachtsschool toonden hun kunnen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST „Vrij en Blij” gaf geslaagde uitvoering KAMER VAN KOOPHANDEL Dinsdag 20 Januari 1953 STUDIECLUB OPGERICHT Drie doden bij auto-ongeluk Debat-vergadering in Woudeend Geslaagd Lezing Ds. Te Winkel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Te weinig radiozegels geplakt Nationale Bonif acius-herdenking Bevolking Rauwerderhem Beppe Maaike overleden Buurtver. „Maple Leaf” Pinkstercruise Nieuw Amsterdam f M K 'OW 108e Jaargang No. 5 SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL KIEZEBRINK Na de bezichtiging De zuivel. Fries in de rechtzaal. Industriële activiteit. Middenstand. Spoorlijn LeeuwardenStaveren. Vreemdelingenverkeer. meen goede prijzen worden gemaakt. Veehandel. Bij de behandeling van de zaak kwam ook nog even de kwestie van het ge bruik van het Fries in de rechtzaal om de hoek kijken, want de rechter ver zocht verdachte Nederlands te willen spreken, omdat de griffier geen Fries verstaat, hetgeen verdachte op princi piële gronden weigerde. Hij zei namelijk geen mogelijkheid te willen scheppen om bij zaken als deze -’‘’jd iemand aan te wijzen, die het Fries niet verstaat, waardoor men in Friesland nooit meer Fries in de rechtzaal zou kunnen spre ken. Na een korte schorsi-g van de zit ting sprak ook de kantonrechter Fries. Hij wees er echter op, dat verdachte de eventuele onjuistheden in het verbaal voor zijn rekening zou moeten nemen. De laatste achttien maanden hebben in West-Duitsland een belangrijke groei In deze vergadering werden de eerste voorzitter en de twee onder-voorzitters, de heren J. D. Folkertsma te Drachten en dr R. Kuperus te Leeuwarden, herbe noemd. r om beschikbaar en De lezing van Ds. Te Winkel uit Gra- ningen voor de Ver. van Rechtz. Her vormden, die het vorig? jaar wegens ziekte van de spreker moest worden uit gesteld, zal nu morgen (Dinsdag) 20 Januari worden gehouden. Bijzonderhe den vindt men in een advertentie. Inschrijving voor de nieuwe cursussen. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De handel in boter gaf in 1952 reden tot tevredenheid. Slechts 5000 ton w d beneden de kostprijs naar Engeland ver kocht (in 1951 18.000 ton). De prijzen schommelden sterk en wel tussen f 3.80 en f 5.30 per kg af fabriek. Blijkens de uitslagen van de keuringen door het Zuivel-Kwaliteitscontrolebureau staat de Friese boter thans kwalitatief aan de spits. De productie van kaas in Friesland bewoog zich op iets lager niveau dan in 1951. Het prijspeil lag echter gedurende de gehele productieperiode steeds op on geveer f 0.20 per kg boven dat van 1951. De productie van gecondenseerde melk was aanmerkelijk hoger dan in 1951. De vraag bleef goed en hoewel de conc r- rentie toenam, konden over het alge- dat de Nazi’s de Joden hebben aange daan. Slechts 26 pet. vindt dat men mate afhankelijk van de weersgesteld heid. Desondanks is het verheugend te constateren, dat ondanks het slechte weer de trek naar de Waddeneilanden in het afgelopen jaar een toename van ongeveer 10 ten opzichte van bet voorgaande jaar vertoonde. In het wa- tersportgebied werd de invloed van de In voorafgaande jaren werd de in dustriële activiteit in Friesland geken merkt door de toeneming van de in dustrialisatie. In het jaar 1952 heeft de industrie in Friesland nauwelijks een groei vertoond. De financiering vormde voornameijk in de kleine eri middel grote bedrijven een moeilijk punt. Voor de industrie is de energievoor ziening een zeer belangrijke factor. In de loop van het jaar is daarover dan o 'k enige malen gesproken. Men moet hier bij denken aan de electriciteitstarieven, de kolenprijzen en niet het minst aan het aardgasprobleem. Dat laatste p- o- bleem is echter het laatste jaar nog geen stap dichter bij de oplossing gekomen. De Kamers van Koophandel in de vier Noordelijke provincies werken ten nauw ste in dezen samen en zullen hun pogin gen om een beslissing te krijgen met kracht voortzetten. W. Comello te Heerenveen, van de Noordelijke Ijsbond. De heer Hooiring opende het debat. Hij gaf een overzicht van de historische ontwikkeling van zijn organisatie, waar bij hij de nadruk legde op het grote ver schil tussen de vooroorlogse en de hui dige bestuursvorm, aldus de Leeuwarder Courant. Het bijna dictatoriale regiem heeft plaats moeten maken voor een be- De belangstelling voor de vakopleidingen aan de Technische scholen groeit nog steeds. Dat stemt tot voldoening, want door de voortschrijdende industria lisatie in ons land zijn er ook steeds meer geschoolde vaklieden nodig. Onze Ambachtsschool blijft daarbij niet ten achter. Alles wordt hier in het werk gesteld om de opleiding zo volledig en zo goed mogelijk te doen zijn. Een nieuw bewijs daarvan leverde de tentoonstelling van schilder- en teken werk van de leerlingen, die Zaterdagmiddag in de school werd gehouden. Wat hier geëxposeerd werd was een getuigenis van de uitstekende opleiding welke de toekomstige schilders hier onder leiding van de heer Veenstra ontvangen. Het resultaat van deze Interessante inleiding was, dat een club met plm. 20 leden werd opgericht. In de e.v. bijeenkomst, te houden op Za terdagmiddag 31 Januari a.s., zal een bestuur worden gekozen. kwamen de leden van Vrij en Blij binnen en kon spr. deze ook nog hartelijk ver welkomen en hun dank zeggen dat zg in het geschil hun eens gegeven woord gestand hebben willen doen. Voor de pauze werd een meer klassiek programma uitgevoerd van muziek, zang en solozang van de heer Bert van ’t Hof, alles onder de begeesterende directie van Wessel Dekker. En dat het publiek ge noot, bleek wel uit het dankbare en gulle applaus, dat telkens opklonk. Na de pauze kwam de meer vrolijke noot we noemen b.v. „Als de voetbal weer gaat rollen”. Lach ied’re dag een bljjde lach enz., die met grote waardering wer den beluisterd. Een der medewerkenden leerde op een alleraardigste manier een versje zingen; twee accordeonisten ga ven blijk van him bekwaamheid op het smalle klavier, terwijl onder het zingen van Zuid-Afrikaanse liedjes als Sari Marijs enz. een collecte werd gehouden, welke f 97.16 opbracht, waarvoor het be stuur zeer dankbaar was. Tenslotte werd een grote potpourri van liederen uit Tirol gegeven. De aanwezigen toonden zich verrukt over het gebodene en het woord van dank van de heer van der Werf was dan ook zeer van pas. Deze sloot daarop met dankgebed. bare reusltaten op de tentoonstelling heeft kunnen zien. De onzichtbare (de verdere vordering en ervaring van de jongens) zal men in het bedrijf onder vinden. Het onderwijs moet zich name lijk altijd richten op de praktijk, al dient ook rekening te worden gehouden met de vakexamens en de capaciteiten van de jongens. Na gewezen te hebben op de leerover eenkomsten en de wijze waarop de op leiding wordt voltooid, vestigde de heer Veenstra nog de aandacht op het be staan van de contactcommissie vakop leiding schildersbedrijf in welke com missie alles wat met de opleiding te maken heeft wordt besproken, en op de reeds in vele plaatsen bestaande studie clubs die moeten werken als een over koepelend orgaan dat een band legt tus sen alle vakgenoten, zowel patroons als gezellen cn leraren. Het oprichten van zo’n club was mede het doel van deze middag, aldus besloot spr. het eerste deel van zijn betoog. Na een korte onderbreking noemde hij het versterken van het saamhorigheids gevoel en verhoging van het vakpe” de belangrijkste doelstelling van de clubs. Van het vakpeil hangt het nl. af of de schilders een toekomst hebben. Zij wor den beloond naar wat zij presteren en daarom moet onze vakkennis en onze liefde voor het vak het doen, aldus spr. De minimum leeftijd van de leden be draagt 16 jaar. Verder tellen de clubs docerende en belangstellende leden, welke laatsten de clubs financieel steu nen met een contributie van f 2.50 per jaar. De bijeenkomsten zullen worden gehouden in de school welKe voor dit doel welwillend beschikbaar is gesteld. Advertentieprijs 15 et per Bij contract (handeltadv.) lager. Abonnementsprijs f 3.- per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. het oprichten van een nationaal leger is 47 pet. Een Europees leger met Duitse divisies wordt slechts door 22 pet. ge wenst. De meerderheid wenst nog steeds dat Duitsland het machtigste land van Europa zal zijn en de leiding op zich zal nemen over de andere Europese staten. Het Algemeen Dagblad publiceert op de frontpagina een brief van een Duit ser die verontrust is over de mening van dr Adenauer dat de zeven ontsnapte oorlogsmisdadigers moeten worden uit gewezen. „Deze vluchtelingen genieten de volle sympathie van iedere echte Duitser”, schrijft deze heer! was er prijzen, gesteld De op- Het criminele proces van d’Oradour voor het militaire tribunaal te Bordeaux, v. 1. n. r. Ie rij: Grafe, Elsaesser en Hollinger. 2e rij: Ochs, Lohner, Giedinger, 3e rij: Prestel, Weber en Niess. •Geslaagd voor het praktijk examen gelse Handelscorrespondente Ned sociatie onze stadgenoot de heer F geboom, opgeleid door de heer J. J de, alhier. Geslaagd voor Duitse Handelscorres /identic de heer U. Hoekema, opge „Men kan mij niet laten betalen voor iets wat ik niet krijg”, aldus verklaarde een inwoner van Goutum G. J. voor de. kantonrechter te Leeuwarden, voor 'i hij moest verschijnen, omdat hij op zijn luistervergunning niet het juiste aantal radiozegels had geplakt. J. baseerde zijn handelwijze op het feit, dat hij de pro gramma’s van de re g: male omroep Noord niet kon ontvangen. In de Radio- luisterbeschikking staat, dat de luister bijdrage verschuldigd is voor ontvang- inrichtingen waarmee „de uitzendingen van de omroep kunnen worden ontvan gen”, aldus verdachte, die echter de R.O.N. van groot belang achtte, doch niet kon ontvangen. Daarom had hij over 1951 slechts elf zegels geplakt. Hil versum kon hij namelijk wel ontvangen en daarvoor wilde hij ook wel betalen. De kantonrechter veroordeelde hem tot 25 boete of twaalf dagen hechtenis, omdat hij van mening was, dat hier wel een overtreding is begaan. De ambte naar had dezelfde straf e-hter met ver beurdverklaring van het in beslag ge nomen ontvangtoestel geëist. J. is voor nemens tegen dit vonnis hoger beroep aan te tekenen. stuur, dat alleen de taken, hem door de algemene vergadering opgelegd, pro beert uit te voeren. Alle takken van ijs- sport zijn in de organisatie vertegen woordigd. Dat betekent echter niet dat de kortebaanwedstrijden in een hoekje worden gedrukt. Die eeuwenoude tradi tie, tegelijk een stukje folklore, mag niet gemist worden. De K.N.S.B. wil ze daarom volledig in stand houden en zo mogelijk nog verbeteren. Bovendien zijn ze stevig in de reglementen verankerd, terwijl het contact buiten de provincie grenzen concurrentie vermijdt en tevens vele andere voordelen biedt. Het rijden om geldprijzen is niet verboden. Dat is ook niet nodig, want volgens de regle menten zijn kortebaanrijders geen be roeps-, maar premierijders, die daarom niet van het deelnemen aan andere sporten kunnen worden uitgesloten. Ook de internationale organisatie (I.S.U.) is met deze uitzondering accoord gegaan. Geen doordrijvers. De heer Comello belichtte voorname lijk het amateur zijn van de kortebaan- rijder, in verband waarmee hij het lid zijn van de K.N.S.B. van de I.S.U. ver oordeelde. Per slot van rekening wordt om geld gereden, zodat de strenge amateursbepalingen van de internatio nale organisatie met voeten worden ge treden. Dit noemde spr. niet fair. De N.IJ.B. bestaat niet uit een stelle tje doordrijvers. Hij wil wel landelijk sa menwerken maar dan in een gewijzigde organisatie. Alle takken van sport moe ten staan onder leiding van een bevoegd bestuur met daarboven een overkoepe lend orgaan. Tot besluit ontvouwde de heer Comello zijn bezwaren tegen enkele reglementsbepalingen van de K.N.S.B. Er volgde nog re- en dupliek, waarna de vergadering, die onder leiding stond van de heer F. Rijnja, en goed bezocht was, gesloten werd. In de eerste vergadering van dit jaar van de Kamer v. Koophandel en Fabr’e- ken in Friesland heeft de Voorzitter, de heer J. W. Koopmans, de traditionele nieuwjaarsrede gehouden. We ontlenen er hier onder iets aan: Voor de veehouderij waren de resul taten zeer goed. In het voorjaar kon het vee vroeger dan gewoonlijk in de wei worden gelaten. Gedurende de zomer en herfst was het weer minder gunstig. De regens belemmerden het binnenhalen van de hooioogst, terwijl het vee vroeg op stal moest worden gezet, waardoor in de herfst reeds een groot deel van de voorraden veevoeder moest worden aan gesproken. Toch waren de financiële uit komsten voor de veehouderij beter dan in 1951, zulks in tegenstelling tot die van de schapenteelt en de varkenshouderij. Over de St. Nicolaasdrukte en de Kerstverkoop was men vrijwel algemeen tevreden. Een en ander had tengevolge, dat het liquiditeitsvraagstuk niet meer zo knellend was als ten vorige jare, hoe wel daaraan nog voortdurend alle aan dacht diende te worden besteed. In dit verband wordt opgemerkt, dat er tegen de zo nodige beperking van het klan- tencrediet door vele middenstanders nog wordt gezondigd, ofschoon op dit punt toch verbetering is te constateren. Door de omstandigheden heeft de actie der Kamer terzake sterker gewerkt dan an ders wellicht het geval zou zijn ge weest, maar ook onder meer normale omstandigheden geldt beperking van het klantencrediet als een gebiedende eis. Drie doden, één zwaar gekwetste en twee licht gewonden vielen te betreuren bij een auto-ongeluk dat zich in de nacht van Zaterdag op Zondag om streeks twee uur heeft voorgedaan op de hoek van de Teteringse.ógk en de Hoge Steenweg te Breda. De 21-jarige T. Koopmans, directeur van een textielfa briek in Nijmegen, kwam met vijf an dere jongelui van een verjaarspartgtje bij de familie Ae.rts te Gilze over de Til- burgseweg in de richting Breda ge reden. Op bovengenoemd punt vertakt de Teteringsedgk zich in een smal straatje, de Hoge Steenweg. Op de door beide straten gevormde hoek bevindt zich een kruidenierswinkel r een grote spiegelruit. Met grote vaart is de auto met de zes vrienden tegen een stukje gevel naast de ruit gereden. De gevol gen waren ontzettend. Op slag gedood werd de eigenaar van de wagen, T. Koopmans, wiens borstkas werd inge drukt, terwijl het omhoog „gedrongen stuur hem tegen het dak van de wagen knelde. De twee naast hem zittenden, de 23-jarige J. Aerts uit Gilze en de 19- jarige P. J. Klaassen, verkeerden in le vensgevaar. Eerstgenoemde overleed in het St. Ignatiusziekenhuis bij het ziek bed van zijn moeder, die juist was ge opereerd. Chirurgisch ingrijpen bij Klaassen heeft niet meer mogen baten, de jongen overleed Zondagmiddag. Van de drie achter in de auto zittende jonge lui werd de 23-jarige H. Brouwers even eens zwaar gewond. J. Sprangers uit Gilze en P. van Woensel uit Breda kre gen eveneens een hersenschudding. De oorzaak van het ongeluk is zeer moeilijk vast te stellen. De politie neemt aan, dat de wagen met grote snelheid door de bocht is komen rijden. Een rem spoor van ongeveer twintig meter kon worden vastgesteld. De jongelui ver keerden in een vrolijke stemming, maar ernstig drankmisbruik kon niet worden vastgesteld. slechte weersomstandigheden veel ster ker gevoeld en het seizoen was te kort om een lonende exploitatie mogelijk te maken. In 1954 zal het 1200 jaar geleden zijn, dat Bonifacius als martelaar bij Dok- kum stierf. Het ligt in de bedoeling om in Juli en Augustus van drt jaar de persoon en de arbeid van „de grote apostel van West-Europa” t" gedenken. Deze herdenking zal een nationaal ka rakter dragen; Nederlanders van alle gezindten zullen er aan kunnen deelne men. Er heeft zich reeds een voorlopig comité gevormd, dat als werkcomité op treedt; tevens zullen een ere-comité en een groot comité gevormd worden. Het ligt in de bedoeling een drama op te voeren, een tentoonstelling te organi seren en een herdenkingssamenkomst te houden. Voor de compositie van het drama zijn een dichter en een componist bereid gevonden. 26 dezer zal te Leeuwarden een sym posium worden gehouden, waar prof, dr J. N. Bakhuizen van den Brink, prof, dr D. Nauta, fr. dr H. Moonen en de heer J. Piebenga een causerie zullen houden. Het werkcomité heeft dr W. Kok te Leeuwarden tot voorzitter en A. Algra (P. C. Hooftstraat 15, Leeuwarden) tot secretaris. De bevolking van Rauwerderhem be stond op 1 Jan. 1952 uit 2862 personen. Ze vermeerderde door geboorte met 77 en door vestiging met 75 personen. Ze nam echter af door overlijden met 21 pers, en door vertrek met 86 pers. De totale vermindering bedroeg 55 pers. Er werden in het afgelopen jaar 16 huwelij ken voltrokken en geen echtscheidingen ingeschreven. Naar het buitenland ver trokken 36 personen. Te Giekerk is overleden Maaike de VriesKingma, juist een maand voor dat ze 103 jaar zou worden. De laatste weken namen haar krachten snel af, zodat haar overlijden niet onverwacht kwam. Het vlaggeschip van de Holland Amerika Ltfn, het s.s. „Nieuw-Amster- dam”, gaat op 23 Mei a.s. een „Pinkster cruise” maken van Rotterdam naar Tanger, Malaga en Lissabon. De voor treffelijke accomodatie, waarbij de pas sagiers zich vrijelijk over het gehele schip kunnen bewegen, alsmede het reisplan zelf, garander-n het welslagen van deze reis. Daartoe draagt ook hjj de prima verzorging aan boord. In de buitenlandse havens worden uitstapjes georganiseerd. Karakter'etieke plekjes zullen niet worden overgeslagen. Wie aan deze cruise verbonden kosten kun nen in Nederlands geld betaald worden. Het Agentschap van de HollandAme rika Lgn W. Zeyl Zoon te Sneek ver strekt gaarne alle gewenste inlichtin gen. Men raadplege de in dit nummer voorkomende advertentie. hield de heer Veenstra, leraar voor de afdeling schilderen, in de gymnastiek zaal een inleiding over de opleiding aan de school en de nazorg voor de leerlingen bij de patroon. De vakopleiding is nog nooit zo goed geweest als tegenwoordig. Om dat aan te tonen deed spr. een stap terug in de geschiedenis om te laten zien hoe het toen was. Hij besprak daarbij eerst de gilden die allen hun overlieden hadden om te bepalen waaraan de candidaten moesten voldoen om tot het gilde te worden tpegelaten en gaf daarna een overzicht van de evolutie welke de op leiding in de vorige eeuw van niets tot de ambachtsscholen heeft ^oorgemaakt. Vervolgens schetste hij de opleiding Leerlingen voor de nieuwe cursussen, die opleiden voor tal van vakken, kun nen zich nu reeds laten inschrijven. De bijzonderheden daarover staan in de ad vertentie welke in ’t vorige nummer van ons blad was opgenomen, terwijl nader gewenste inlichtingen aan de school worden verstrekt. De handel in vee ondervond in het af gelopen jaar de gevolgen van het mond en klauwzeer, dat in ernstige mate op trad. De varkenshandel werd ongunstig beïnvloed door de varkenspest, waar door de varkensmarkten in het grootste gedeelte van ons land moesten worden gesloten. Door deze omstandigheden heeft de veehandel het moeilijker gehad dan in het voorafgaande jaar. De han del verliep niet altijd vlot, omdat de prijzen aan de hoge kant waren. De be langstelling ging voornamelijk uit naar de betere kwaliteiten vee met goede papieren. Verschillende landen kochten in hoofd zaak stamboekvee, doch in zeer be scheiden omvang. In totaal werden ruim 5000 dieren uitgevoerd, waarvan 2380 stuks stamboekvee. De prijze: bleven hoog en stegen ten opzichte van die in het voorgaande jaar met f 100,tot f 200,per stuk. De exportslachter^ en de vleeswaren industrie waren goed van werk voor zien. De exportmogelijkheden zijn hier van de grootste betekenis. 1951 werd nog overtroffen. De uitvoer van vers varkensvlees liep met circa 20 terug. Toch waren de uitkomsten aan deze grote bedrijvigheid niet evenredig: de prijzen van conserven en vleeswaren hielden geen gelijke tred met de sterk gestegen varkensprijzen. Het weerbericht van Donderdagmid dag gaf: In de noordelijke helft van het land neerslag. En amper waren deze woorden gesproken of daar drensde een miezerige regen al naar beneden en deed de vrees opkomen, dat de „Vrij en Blij”-avond in het Geb. voor Chr. Bel. hiervan een nadelige weerslag zou on dervinden. En inderdaad bleek dit ook het geval te zijn. Het gebouw was niet vol, al was er een behoorlijk aantal be langstellenden opgekomen. Doch er was nog een reden, die op dit minder drukke bezoek van invloed heeft kunnen zijn. Toen het Tamboer- en Pijpercorps, on der leiding van de heren D. v. d. Werf en Y. de Vries, een aanvangsnummer hadden getrommeld en geblazen, trad eerstgenoemde naar voren, die na sa menzang en gebed allen zeer hartelijk welkom heette. Het doet spr. groot ge noegen dat nog zovelen zijn opgekomen, al had men de zaal vol verwacht. Deze uitvoering is bedoeld om het uniformen fonds te steunen. Met de uitvoering van Advendo zijn we een heel eind op weg geraakt, doch we zijn er nog niet. Met het ensemble Vrij en Big, dat een zeer goede naam in ons land heeft, hadden we gehoopt het eind van de actie voor dit fonds te halen, doch tot onze teleur stelling heeft de afd. van de N.C.R.V. gemeend ons een stok tussen de wielen te moeten steken. De bekende Vier avond zal hier 9 Febr. worden gehouden. Waarschijnlijk uit vrees voor concurren tie heeft die afd. een adverentie doen opnemen, waardoor deze uitvoering schade zou kunnen lijden. Het is echter bekend dat in het programma van dr Ster-avond Vrij en Big niet optreedt, zc dat men 4 weken vóór die uitvoering or niet hoefde tegen te werken. Wij vinue deze houding helemaal niet leuk, doe we zullen trachten hier hedenavond ee gezellige avond te geven. Onderwi. ,-.|d door de heer J. E. Offringa, alhier. van het nationalisme te zien gegevi schadevergoeding behoort te geven. Voor zegt een rapport van bet Amerikaanse Hoge Commissariaat. Vergeleken bij an derhalf jaar geleden zijn er nu veel meer Duitsers die Adolf Hitlers regiem goed keurden en zijn er minder die bereid zgn om in een Europese federatie mee te werken, terwijl 49 procent van de onder vraagden tegen het doen van herstel betalingen aan de Joden is. Een van de belangrijkste conclusies is, dat slechts een minderheid van de bevolking van West-Duitsland van oor deel is, dat er in het nationaal-socialis me meer kwaad dan goed zit. Vporal onder de jeugd blijkt de mening ingang te vinden dat het regiem van Hitler meer goede dingen dan slechte mee bracht. Nazistische neigingen in de vrije, democratische partij, de tweede partg van Adenauers coalitie, zijn duidelijker merkbaar geworden. Van iedere vier le den van die partij is er één voorstander van herleving van het nationaal-socia- listische bewind. Het rapport waar schuwt tegen de gevaarlijke opvatting dat nationaal-socialisme alleen maar kans heeft in tijden dat de welvaart taant. „Hoewel het jaar 1952 een jaar van welvaart is geweest, heeft het na zisme meer aanhangers gevonden”. Niet minder dan 59 procent van de onder vraagden was van mening, dat het Duit se volk zich volstrekt niet verantwoor delijk behoeft te gevoelen voor het leed Op deze tentoonstelling, die georgani-1 aan de school, waarvan men de zicht- seerd was door het bestuur van de - -1- school en de samenwerkende schilders- organisaties in Sneek en Wymbritsera- deel en een bevredigende bela -’•'stelling trok, vielen niet alleen de werkstukken te bewonderen waarmee onl"'- gs in Leeuwarden tal van prijzen werden be haald. Ook de reclame-ontwerpen, waar onder vele die van een opmerkelijk ta lent van de vervaardiger blijk gaven, tekeningen naar een model, letterproe ven enz. alsmede fraai geschilderde ban ken, kindertafeltjes en -stoeltje?, imita ties van hout en marmer en wat er zo al meer in het vak voorkomt, oogst ten veel waardering van de deskundige be zoekers. De expositie was nl. alleen be doeld voor mannen van het vak. Meegedeeld werd, dat de president- directeur van de Ned. Spoorwegen in Februari a.s. nadere mededelingen zal kunnen doen over de toekomstige wijze van exploitatie van de lijn Leeuwarden Staveren. Op voorstel van het Bestuur besloot de Kamer een schrgven te richten tot Het vreemdelingenverkeer is in sterke de Gedeputeerde Staten van Friesland, met het verzoek geen vaarverbod in het belang van de ijssport toe te passen voor de scheepvaart op de grote kanalen. De Kamer benoemde wegens het be danken van de heer Ir A. W. van der Poel tot lid van de Commissie van Toe zicht op het Middelbaar Onderwijs te Sneek de heer J. Nauta aldaar. Namens de organisaties richtte de heer Joh. de Vries woorden van dank tot de directeur en de heer Veenstra, waarna de heer van Gelder nog een kort slotwoord sprak. De jaarlijkse feestavond van boven genoemde buurtvereeniging die Donder dag in Amicitia alhier werd gehouden, mag in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Er was ’n flinke belangstelling en de klucht in drie d jven „Katrina de hoogste prijs”, welke werd opge voerd door de R.K. toneelver. Sneek is ingeslagen. Dit gezelschap heeft gezorgd voqr een prachtavond. Om het stuk, dat vol is van de dolste situaties is hartelijk gelachen. Het werd knap ges. eeld en in de zaal was men gul met applaus. Re gisseur was de heer H. Siemonsma, het kapwerk was verzorgd door de heer D. Hamersma en de toneelaankleding van ’t Interieur. In de pauze een verloting om fraaie welke beschikbaar waren door leden en zakenlieden, brengst komt ten goede aan het speel tuinwerk van de vereniging. Vlot gin gen de beschikbaar gestelde 1500 lootjes a 10 ct. per stuk van de hand en vele gelukkigen kwamen in ’t bezit van een prijsje. Tijdens de pauze werd de heer G. Faber, wonende Kloosterhof 15, cie met ingang van 10 Januari jl. de dienst had verlaten en als „straatwegman” bij de bewoners van de Leeuwarderweg en omgeving zeer gewaardeerd was, ge huldigd. Burgemeester Rasterhoff prees Faber als een zeer accuraat werk man, die steeds met grote toewijding zijn werkzaamheden heeft verricht i bood hem namens de bewoners van deze straten een fraaie rooktafel aan, als mede een luxe tabakspijp. Zichtbear aangedaan door deze o—’erv 'chte hul diging bedankte Faber de vilde gevers voor dit prachtige cadeau. Mevr. Raster hoff bood hem nog een persoonlijk ca deautje aan. Het was ree-4 middernacht toen voorzitter van Gunst deze zeer geslaagde avond sloot, na nog dank te hebben gebracht aan ’t toneelgezelschap, waarvan de dames als kleine attentie ieder een doos chocolade werd aangebo den. Vermelden we nog dat ’t Trio Joh Bok ’t muzikale gedeelte verzorgde. Het bestuur verzocht ons nog even te willen mededelen dat op onders*aande nur - mers prijzen zgn gevallen, die nog niet werden af gehaald: blauwe loten 669, 80, 420, 113, 674; gele loten 150, 161, 434, 423. De oprichting van de Noordelijke Ijsbond heeft indertijd nog al enige deining veroorzaakt in de Friese Ijsclubs. De voor- en tegenstanders gingen elkaar behoorlijk fel te lijf, en nog steeds zijn de twee standpunten niet tot elkaar gekomen. De Ijsclub Woudsend, aangesloten bij de „nieuwe” bond, nam daarom het loffelijk initiatief een debat-vergadering over dit onderwerp te be leggen teneinde haar leden en andere belangstellenden in de gelegenheid te stellen deze kwestie van beide kanten te bekgken. Op deze bijeenkomst, die dezer dagen in café Kraan werd gehouden, sprak de heer J. Hooiring te Leeuwarden, Voorzit ter van de Bond van Ijsclubs en de heer secretarfe

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1