VROLIJKHEID in WINTERTIJD CE N A I BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Maurits Dekker sprak over eigen werk Vereniging van Rechtzinnig Hervormden Vrijdag 23 Januari 1953 108e Jaargang No. 6 Redacteur L. KIEZEBRINK rz Complottenweek De N.R.V. in 1952 Melk een cent duurder - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD 1 Verdienstelijk stadgenoot heengegaan Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Geslaagd Sociëteit voor Ouden van Dagen Feestavond van „De Noord-Oosthoek” SNEEKER NIEUWSBLAD Een Nederlands dagblad betitelde de Defensie Gemeenschap te verhinderen. J J 55 '1 betere verstandhouding tussen Arabi sche wereld en het Westen opent. Na een arbeidzaam leven, dat voor een groot deel gewijd was aan de bel~n- gen van de Sneker gemeens-hap, is Maandag alhier op 74-jarige leeftijd overleden de heer G. L. Dokkum, rustend manufacturier, oud-lid van de Gemeente raad en Ridder in de Orde van Oranje- Nassau, De overledene, die 8 Augustus 1878 in Koudum werd geboren, was een vrién delijk man, die door zijn innemende ma nieren vriend en tegenstander voor zich innam. Hij was dan ook algemeen ge acht in onze stad wat o.a. op ondubbel zinnige wijze tot uiting kwam in de Ge- Vencfiijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Door de radio reeds bekend (Dinsdag middag trad hij nog voor de K.R.O. op) was het zijn eerste kennismaking met Sneek, die voor hem stellig ook ern aangename geweest is, want zijn gehoor bracht hem na elk nummer een ovatie. Een aardige noot in het programma was voorts het optreden van het Sneker Hawaiian ensemble de „Maunalea Ha- waiians” onder leiding van Cor Tam- minga. Dat het publiek dit optreden van stadgenoten apprecieerde, t!c:k uit het applaus, waarmee het troepje telkens werd beloond. Voor de aanvang van het programma Het afgelopen jaar is voor de N.R.V. een recordjaar geweest, want in groeps verband zijn op reis geweest meer dan 30.000 deelnemers tegenover 24.500 in het jaar 1951. Er was veel belangstel ling voor Zwitseriam. (8102 deelnemers) en voor Ooscmrijk (10.322 deelnemers), doch ook voor ver weg gelegen landen, zoals Spanje. Het ledental steeg met 33.000 tot ruim 101.000, een cijfer, dat sinds de oprichting van de N.R.V. in 1906, nog nooit was bereikt. Het ligt in het voornemen van de minister van L„ V. en V. om binnenkort de prijs van de consumptiemelk met één cent per liter voor het gehele land te verhogen. Over de datum, waarop deze verhoging zal ingaan, zijn besprekingen nog gaande. Deze maatregel zal een grote ontlas ting voor het Landbouw Egalisatiefonds betekenen. Uit dit fonds wordt namelijk de subsidie op de consumptiemelk be taald. Een eventuele verhoging van de con- sumptiemelkprijs zal zowel in de subsi- die-sector, als in die der gezinsuitgaven worden gecompenseerd door de sedert November van het vorig jaar ingetreden daling der vleesprgzen. Voor het practijk-diploma boekhouden (Associatie) slaagden de heren H. Schulp te Scharnegoutum, S. v. d. Bank te, Sij’.rcndaburen en J. Visser te Wor kutn, opgeleid dor Instituut ,,Groote” te Sneek. Stadgenoten, In aansluiting op een vorig ingezon den stuk over de oprichting van een So ciëteit voor Ouden van Dagen, kunnen wij thans tot onze grote blijdschap mede delen, dat dank zij de hulp van ver schillende zakenlieden, wij in de ge legenheid zijn, deze te openen op Don derdag 29 Januari, 's namiddags half drie in de grote zaal van ’t Gerechts gebouw, Marktstraat 2. ALLE ouderen dus, die behoefte hebben aan ’n gezellige ontspanningsmiddag, zijn van harte wel kom, zowel mannen als vrouwen. (Zie de advertentie). Namens 't Werkcomité, Mevr. DE JONGGerling, voorz. L, SILVIUSWortelboer, secr. Men heeft de jodenvervolging, thans in de landen achter het Ijzeren Gordijn in volle gang, zoals bekend toegeschre ven aan de wens van Moskou op haar beurt te dingen naar de gunst van de Arabische wereld. Men heeft voor al die arrestaties, process n, zuiveringen enz. ook velerlei andere oorzaken veronder steld als bijv, een strijd om de macht tussen 1 waar Stalin’s opvolging aan de orde zou zijn of aan de poging zondenbokken aan te wijzen voor velerlei mislukking op agrarisch tn industrieel gebied. Naar de werkelijke reden kan men hier in ’t Westen slechts gissen. Maar dat er een uiterst gevaarlijke kant aan wat er nu achter het Ijzeren Gordijn gebeurt, zit, staat wel vast. Uit de jodenvervolging blijkt dat Rusland zich niet meer om de wereldopinie bekommert, terwijl de haat tegen Amerika, dat in laatste instantie van al wat er gebeurt de schuld krijgt, is onjuist. In de H. Schrift is wel dege- zo wordt aangehitst dat men in Moskou blijkbaar niet meer denkt aan een po ging tot verzoening tussen Oost en West. Dat is, bij alle vraagtekens welke men achter wat er in Rusland zelve en Rusland hadden joodse medici zg. ge complotteerd om een aantal autoritei ten te vermoorden; die gehele week kwamen er berichten uit landen achter het Uzeren Gordijn over spionnage-coi.i- plotten en de arrestatie van spionnen, soms hooggeplaatste lieden die samen gewerkt zouden hebben met de Am. spionnagedienst enz. De Britse autori teiten in W.-Duitsland arresteerden een aantal nazi’s en beschuldigden hen een complot te hebben gesmeed tegen het regiem in W.-Duitsland. De Am "ranen onthulden dat de sympathie voor het nationaal-socialisme in W.-Duitsland weer sterk groeiende is en in Oostenrijk lieten zij een paar Amerikanen arreste ren die betrokken zijn bij een Russisch spionnage-complot en ten slotte wordt in Egypte een complot ontdekt van po litici, die aan Naguibs regiem een eind hadden willen maken. Een complot dat Naguib overigens zeer van pas kwam, want het gaf hem, die verkiezingen in het vooruitzicht had gesteld, nu gele genheid alle politieke partijen voor drie jaar te verbieden en hun financiën in beslag te nemen. Dat Egyptische com plot is overigens wel verklaarbaar. Te lang is Egypte door klieken te eigen bate geregeerd, om te veronderstellen dat de oude machthebbers zich zonder verzet bij Naguibs zuiveringspogingen zouden neerleggen. Nu de massa onge duldig begon te worden over het uitblij ven van de haar beloofde sociale hervor mingen waarvan de voorbereiding tijd kost en bovendien, niet geheel zonder Engelands schuld, dat teveel treuzelde met concessies, Egypte’s na tionale wensen nog niet waren vervuld, hebben de oude machthebbers getracht van die gerezen ontevredenheid partij te trekken. Dat is mislukt, ze zitten nu in de gevangenis mèt een aantal commu nisten, die in troebel water hebben trachten te vissen. Nu is Naguib volledig dictator, de democratie is ook in Egypte ver op de achtergrond geraakt. Tot nog toe heeft Naguib blijk van werkelijk heidszin gegeven, als hij die blijft behou den ook nu hij de handen nog vrijer heeft gekregen, is er misschien kans, als Engeland evenveel werkelijkheidszin toont, dat er eindelijk eens een overeen komst tussen Kairo en Londen tot stand De voetbalvereniging „Black Boys” geniet op het gebied van feestavonden een uitstekende reputatie en de c~baret- avond, welke deze vriendenclub haar le den en andere vrienden Woensdagavond in Amicitia aanbood vormde daarop geen uitzondering. Het cabaret Variété „Luna” uit Haar lem gaf de vele bezoekers met zijn re vue „Vrolijkheid in Wintertijd” veel te genieten. Tony van Stad was een gezel lige conferencier, Ad Veen ontlokte aan zijn nieuwe instrument, de clavioline, de meest populaire melodieën en bleek aan de piano een uitstekend begeleider, het duo de Ladony’s bracht goede accorde- onmuziek (de nabootsing van een Am sterdams pierement was prima) en verder oogstten Jolly and Joker als ko mische parodisten een geweldig succes. Maar als we het hierbij lieten, zouden we de beste kracht vergeten. Want dat reeds aangekondigd dat de Amerikaan se buitenlandse politiek moet worden herzien in het licht der huidige omstan digheden, die in W.-Europa wijzen op een neiging naar het tegendeel van een heid, terwijl de problemen in Noord- Afrika en het midden Oosten, en de strijd in Korea en Indo China, ook een heroriëntering van de Am. politiek no dig maken. Hoewel men het niet van een regering, welke met het nieuwe Congres moet werken, zou verwachten, lijkt deze uitlating van Dulles eer op een Amerikaanse poging tot verster king van de band met Europa dan van een losser maken er van. Ook Eisen howers inaugurele rede wees in deze richting. De nieuwe president legde er de nadruk op, dat Amerika de oorlog verfoeit, maar vastbesloten is met z”n bondgenoten alle krachten te ontwikke len om agressie af te schrikken. Het is bereid aan een plan tot ontwapening mee te werken mits onder de nodige ga ranties, doch niet bereid de vrede te kopen mor een of andere vorm van compromis of koehandel. De president hoopte dat de Europese landen naar het bereiken van hun eenheid zouden blijven streven. Amerika was bereid daarbij te helpen. De Amerikaanse regering reken de er intussen op dat alle vrge landen bereid zouden zijn in verhouding tot hun krachten de offers te brengen nodig voor de handhaving van de vrijheid die staat tegenover de slavernij als het licht tegenover het duister. Bemoedigend klonk voorts de verzekering van de Am. president dat zijn reg-ring inzag dat er geen militaire kracht kon ontstaan daar waar economische kracht ontbrak en zich bewust was evenzeer de medewer king van haar partners nodig te heb ben, als deze de hare. Al aanvaardde Amerika het leiderschap in de samen werking dor vrije volken, dit mocht geen overheersing worden. Tenslotte betuigde Eisenhower zijn vertrouwen in de Ver. Naties en de samenwerking der vrije naties daarin. Het was een rede waar van de inhoud ongetwijfeld de algemene instemming van de vrije naties heeft verworven, de concrete uitwerking der door Eisenhower genoemde principiële punten zal men echter moeten afwach ten voor een oordeel is te vellen over de nieuwe Amerikaanse politiek. Aange naam deed de vastberaden toon waarop de president sprak aan. De beste manier om een schrijver te leren kennen is zijn boeken te lezen Achter elk boek staat immers de per soonlijkheid van de schrijver, die zijn fi guren laat handelen en spreken, zoals hg het zelf eerst doorleefd en doordacht heeft. Toch heeft een persoonlijk con tact met een schrijver voor veel men sen een grote bekoring en het kan dik wijls ook dienstig zijn voor een beter be grip van zijn werk. Het talrijke publiek dat Dinsdagavond in zaal Piso welkom geheten kon worden door de heer Th. v. d. Meulen, die in samenwerking met de heer G. v. d. Pijpekamp een avond ge organiseerd had waar de schrijver Mau rits Dekker zou praten over eigen werk, is door het persoonlijk contact met deze markante schrijversfiguur ongetwijfeld in de mening versterkt: dit is een man die, gedreven door zijn sociaal gevoel nrir de pen grijpt om van zijn ideaal te ge tuigen”, zoals de heer Dekker het zelf in zijn causerie uitdrukte. Komende tot een bespreking van zijn werk, zei Mau rits Dekker, dat dit moeil'jk in een be paald vakje te stoppen is, nu eens over weegt het literaire element, dan weer wordt de meeste nadiuk gelegd op de sociale problemen en krijgt men dus de tendentieuse roman. In zijn omvangrijk oeuvre, Maurits Dekker schreef 25 ro mans, 25 toneelstukken, waarvan „De wereld heeft geen wachtkamer” zeker het bekendzte is, 2 sprookjesbundels en een paar dozijn korte verhalen en novel len, komt dit tendenz werk nogal eens voor. „Was ik voor de ootrlog”, aldus de heer Dekker, „een der eersten, die in mgn boeken waarschuwde tegen het nat.soc., na de oorlog heb ik willen wijzen op het gevaar van een algehele vernietiging van de wereld door de atoombom, de uit buiting van de mens, en o.a. in mgn laatste roman „De afgrond is vlak voor Uw voeten” op de dreiging van het ver lies van de persoonlijke vrijheid”. Deze problemen houden de heer Dekker bezig hij wil er over schrijven, hij móét er over schrijven, maar niet in de vorm van een verhandeling, een essay, maar in romanvorm, omdat hij toch ook kun stenaar is, in staat ook literair werk te scheppen. Als voorbeeld van dit louter letterkundige werk las de schrijver twee korte verhalen voor. De vrolijke joker, een sprookje voor kinderen en volwas senen (en voor hen misschien nog het meest!) en een nog niet gepubliceerd kort verhaal: „De reiziger”. In beide verhalen voelde men de uitnemende ver teller die Mauris Dekker is en vooral „De reiziger”, een verhaal van de een zaamste tocht die elk mens zal moeten maken, was wonderlijk fascinerend en zeker een bewijs van waarachtig kun stenaarsschap v;.n deze schrijver, die na de pauze de andere kant van zijn talent wilde belichten, diehem dan drijft tot het schrijven van boeken met een ten dentieuze inslag. Spreker heeft in zijn nieuwste boek „De afgrond is vlak voor Uw voeten” dat geschreven is in de vorm van een autobiografie en speelt in een niet met name genoer Oost-Euro- pese staat, willen waarschuwen omdat hij meent dat een bevrijd na-oorlogs Europa te weinig aandacht schenkt aan een dreigende vernietiging van de vrij heid en in het bijzonder van een per soonlijke vrijheid. In zijn boek wordt een mens ten onder gebracht, één gewoon mens uit millioenen, die anders denken dan de mens die meent over hem te moeten heersen en daarbij vergeet dat deze gewone mens ook een wereld op zichzelf’ is. Deze mens gaat ten onder omdat hg ^dwongen wordt misdaden te bekennen die hij niet gepleegd heeft, en de schrijver heeft twee vragen willen stellen in zijn boek: „is het mogelijk de menselijke persoonlijkheid zo te breken dat hg zichzelf vijandig wordt en zgn drang tot zelfbehoud verliest”, en „wel ke middelen worden daartoe aange wend?” Hij heeft dit klemmende pro bleem willen behandelen in een boek met gefantaseerde figuren, die leven te gen een politieke en sociale achter grond. welke voor ieder realiteit kan worden, waarschuwde de heer Dekker, „de afgrond Is vlak voor Uw voeten”. Tot slot van zijn interessante causerie, die met grote aandacht werd gevolgd, las de heer Dekker nog een gedeelte uit zgn boek voor; het eindverhoor van de hoofdpersoon, waarin hg ten slotte tot bekentenis wordt gebracht van niet ge pleegde misdaden. In zijn slotwoord dankte de heer G. v. d. Pijpekamp de spr.-.rer voor de wijze waarop hij zijn beklemmende roman dichter bg zijn toehoorders, en moge- Igke lezers, heeft gebracht. Het tal rijke publiek vanavond, aldus de heer v. d. Pijpekamp, geeft ons moed op de in geslagen weg voort te gaan en we zul len nog verschillende schrijvers uitno digen over hun werk te komen vertel len. Nadat Maurits Dekker nog enkele vragen had beantwoord, werd de avond gesloten. waarbij de binnenkamer en de eenzaam heid past. Toch worden wg opgenomen in het gebed van allen, die zich met ons wenden tot de troon der genade. In het Onze Vader wordt steeds gesproken van „ons” en „wij”. Christus heeft een ge bedsgemeenschap gewild. Helaas is dit in de kerk al te zeer op de achtergrond geraakt. Het Woord en de prediking heeft zulk een centrale plaa*-- gekregen, dat er voor het gebed slechts ruimte overblrjft als een omlijsting. Dat is een degradatie. Het kerkgebouw is een huis des gebeds en alle pogingen om dat W' 'r in ere te herstellen zgn mislukt. Laat ons ons bewust worden dat ons gebed, ook in de eenzaamheid, toch in de ge meenschap is, dan zal in de eredienst het gezamenlijk bidden hoger waarde worden toegekënd. Is er verhoring des gebeds? De Schrift en wat Christus er over zegt, leren dat er verhoring is. Ook de Hervormers hebben met grote na- duk de verhoring des gebeds geleerd Zodra we echter geen vertrouwen in Gods goedheid hebben, is het onmogelijk Hem in waarheid aan te roepen. Gods naam is: Hoorder des gebeds. Is er ech ter bij ons bidden geen fout’ Verstande lijk geredeneerd ontknnen velen de mo gelijkheid tot ingrijpen in de vaste orde der dingen. Ook wij lopen met onze re denering vast. Dat een gebed verhoord wordt kan niet worden bewezen aan een buitenstaander, doch wel worden erva ren. Er zijn onverhoorde gebeden. God hoort ons gebed, dat is de vaste grond, die Hij ons gegeven heeft. Doch ons ge loof en gc’ :d hebben voortdurend cor rectie nodig. Als wij bidden doen wg dat in Christus naam; Hij neemt ’t van ons over. Dan komt er het stille vertrouwen vorige week als de complottenweek. *t Het is echter moeilijk aan te nemen dat deze onder de officiële autoriteiten te Londen en Washington zitten. Is het misschien zo dat zowel Engeland als Amerika tot de conclusie gekomen zijn dat ter wille van de Europese defensie meer van hun eigen strijdkrachten in W.-Duitsland moeten worden gelegerd, waarom de toestand in dat gebied op zijn zwartst moet worden voorgesteld? We stellen deze vraag slechts aar zelend, omdat men eigenlijk niet mag verwachten dat nog in ae laatste dagen van Trumans regering zulke belangrijke beslissingen in Washington zgn geno men. In zgn afscheidsrede wees de scheidende president er echter op dat, wat er zich thans achter het Ijzeren Gordijn afspeelt, en zich uit in de zuive- ringswoede, slechts één conclusie toe laat nl. dat de heersers van het Krem lin bevreesd voor hun eigen volk zgn. Truman zinspeelde on de mogelijkheid van een revolutie in het door de Russen beheerste gedeelte der wereld. Als Washington inderdaad met een derge lijke mogelijkheid rekening houdt zal men er zich daar ook wel rekenschap van geven dat dit ook een extra risico met zich meebrengt, omdat immers to talitaire régimes welke zich van binnen uit bedreigd gevoelen, geneigd zijn zich in buitenlandse avonturen te storten. Maar we hebben tenslotte minder aan de uitlatingen van een scheidende pre sident dan aan die van de komende. Dinsdag heeft generaal Eisenhower met de gebruikelijke plichtplegingen zgn ambt -in een ongetwijfeld zeer moei lijke periode aanvaard. Te voren had zijn minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, die naar Europa komt <i op 6 Februari in Nederland zal zgn, toch wel een toelaatbare, zij het som bere, conclusie. En het is deze conclusie weer, welke, voor de zoveelste maal, de aandacht vestigt op de noodzakelijkheid dat de West-Europese defensie zo spoe dig mogelijk voltooid wordt. In dat licht bezien dan weer, is er aan de Engelse en Amerikaanse onthullingen over ’--t wroeten en groeien van het neo-nazisme in W.-Duitsland een eigenaardige kant. De Engelsen arresteerden een aantal nazi’s zonder medeweten van de rege ring Adenauer en de Amerikanen ont hielden die regering hun gegevens over de groei van de sympathie voor het na tionaal-socialisme in W.-Duitsland. Fei- telgk ondergraven zij daarmede de po sitie van juist die regering, welke zo van harte aan de zowel door Londen als Washington gewenste Europese defen- sie-gemeenschap wil meewerken. Want de Fransen zullen door al die berichten over de toenemende invloed van het nazi dom in W.-Duitsland nog kopschuwer geworden zijn voor een samengaan i t Bonn in de genoemde gemeenschap. Ver der valt het op dat het Engelse en Ame rikaanse optreden buiten dr Adenauer om niet door zeer sterke argumenten wordt gedekt. De Engelsen arres' eerden de zeven nazi’s slechts om een onder zoek in te stellen naar „een complot” t lieten de mogelijkheid van hun invrij heidstelling open en, al kan men niet ontkennen dat er in W.-Duitsland nog veel sympathie bestaat voor het nat.- socialisme ook de traagheid bg het opsporen van de zeven ont-’luchte Ne derlandse oorlogsmisdadigers wijst daar op dr Adenauer had toch geen onge lijk toen hij het Amerikaanse opinie onderzoek over de Duitse sympathie voor het nazisme oppervlakkig noemde, om dat het maar onder 1200 personen was gehouden. Rond dit Engelse en Ameri kaanse optreden rgzen dus allerlei vra gen. Dr Adenauer wierp er een op toen hij zei dat er blijkbaar in v et buitenland invloedrijke personen .-'m het werk zijn om de totstandkoming van de Europese tus ons geleerd heeit, is vai. veel wijdere strekking. Dat het gebod door heel de H. Schrift op allerlei wijze herhaald wordt, bewijst hoezeer wg het nodig hebben in de goede banen te worden ge leid en gehouden. God heeft Zijn belof ten en zegen gebonden aan het houden van Zijn geboden. Bidden is vragen, be delen. In louter overgeestelijkheid heeft men dit vragen willen wegdoezelen. Men noemt het Gode onwaardig en voor ons schadelijk, omdat het de zelfzucht stimuleert Niemand verbeelde zich, zo wordt verstandelijk geredenee'”’, dat hij door zijn vragen iets veranderen kan arn wat eenmaal besloten is, hetzij door het lot, hetzij in Gods ondoorgrondelijke raad, behalve dan dat wg begeren ons in het onvermijdelijke te schikken. Wat leert de bijbel ons hier over? Daar komt de mens met zijn schuld en nood tot God en heeft maar één verlangen, dat God hem vergiffenis schenkt en uitredt. Lu ther heeft gelijk, wanneer hij de Psal men het gebedenboek der kerk van alle eeuwen noemt. Ten nauwste aan het vragen zijn dankzegging, schuldbelijde nis en aanbidding verbonden. De dank bewaart er ons voor God iets voor te schrijven of te proberen Hem iets af te dwingen. De schuldbelijdenis mag niet ontaarden in termen van onwaardigheid, die vaak onze hoogmoed onder het kleed van ootmoed verbergt. Het tolle naarsgebed was kort maar echt. En wat de aanbidding betreft, ook hierin leert het Onze Vader ons de rechte weg. Wij mogen in ons gebed alles vragen, doch het moet niet een spreken in algemeen heden zijn, waarop men geen verhoring verwacht en als ze al komt het niet op merkt. Wij stellen God niet in onze dienst. Er is God niets welgevalliger dan wanneer wij Hem alles toevertrou wen, gelijk een klein kind met zijn ver drietelijkheden naar moeder gaat en door haar vertroost wordt. Wij bidden altijd in gemeenschap met heel de Kerk. Het gebed is het meest persoonlijke, was ongetwijfeld de tenor Cas van Dijk. dat de H. Geest in ons werkt. Van onze kant uit bekeken zijn er onverhoorde ,e- beden, doch als er hoger licht op valt wordt het ons een aansporing niet op te houden in ons gebed. Het laatste punt is de gebedspractijk. Er moeten bepaalde regelen zijn, die echter aan verandering onderhevig zijn. De formuliergebeden hebben een grote waarde, omdat de Kerk er haar stempel op gedrukt heeft, doch het gevaar voor een dode vorm blijft altijd dreigen. Wij wagen het m t de vrijheid, doch een formuliergebed is toch beter dan in ’t geheel geen gebed De bede leve in ons voortdurend: Heer leer Gij ons bidden. De zangver. had voor en na de rede een aantal liederen gezongen. De voorz. zei ds. Te Winkel hartelijk dank voor zijn ernstig woord, de zangver. voor haar fraaie zang, waarop hij een paai gedichten van W. Bilderdijk en Geerteri Gossaert over het Gebed voordroeg en daarop in dankgebed voorging. meenteraadszitting van 26 Augustus 1949 toen hij afscheid nam van de Raad, waarin hij bijna 32 jaar voor de A.R. partij zitting had. Hij werd toen door alle fracties in zeer waarderende zin toegesproken, terwijl hem bg die gele genheid tevens de hoge onderscheiding van Ridder in de Orde van Oranje Nas sau werd toegekend. Ook op kerkelijk gebied nam de heer Dokkum een vooraanstaande plaats in. In 1906, dus op 28-jarige leeftijd, be noemde de Geref. Kerk hem reeds tot diaken en later tot oi doling. In Je Gemeenteraad ontwikkelde hij zich tot een financiële specialist, wiens woord gezag had. En daar hg boven dien eer goed spreker was, werd er gaarne naar hem geluisterd. Van die financiële capaciteiten heeft ook de N.V. Boaz Bank in ruime mate geprofiteerd. Een lange reeks van jaren was hij voorzitter van de Raad van Com missarissen. Het Chr. onderwijs had eveneens zijn warme en daadwerkelijke belangstelling Aan zijn voorzitterschap van de Vereni ging Chr. Kweekschool werd pas door de dood een einde gemaakt. Na een rouwdienst in de Aula van „Talitha Koem” werd zijn stoffelijk overschot hedenmiddag op de Alg. ~j- graafplaats alhier ter aarde besteld. In het Gebouw v. Chr. Bel. was Dins dagavond een vrg groot aantal personen bijeen om te luisteren naar de vroegere predikant bg de Ned. Hev. Gemeente al hier, thans emeritus te Groningen, ds. H. W. te Winkel, die zou spreken over: ---- „Het G-bed”. De voorzitter, de heer W. komt, welke de mogelijkheid tot een Nauta, heette na samenzang, gebed en Schriftlezing, allen hartelgk welkom, in zonderheid de spreker, over wiens her stel hij zich verheugde, en de Chr. Zang vereniging „Excelsioi onder leiding van de heer J. Nauta, die direct bereid gevonden was, hier enige liederen te zingen. Ds. Te Winkel merkte op, dat het koele denken niet raakt aan de diepten van het gemoed. Indien het waar is, dat woorden ons in de steek laten, wanneer wg onze eigenlijke gevoelens willen uit spreken, hoeveel te meer geldt dit dan. bepaalde groepen in het Kremlin, als wg ons niet richten tot mensen, «*-«-»-,_s-j-j- maar tot de hoge, onzienlijke God. Er is veel geprevel zonder enige waarde, wat erger is: veel onwaarachtigheid en schijn. Indien ergens blijkt, dat God niet doet naar onze zonden, dan is het zeker wel hierom, dat Hg zoveel geduld met ons heeft, onverschillig of wg met pathos of stamelend ons tot Hem rich ten. Er is een vrij verspreide mening, dat het gebed zich aan ons oordeel ont trekt Het is een alleenspraak tot God, waarop geen kritiek mag geoefend. Dit 4~ T— TT 4*4- 4~ lijk een maatstaf gegeven, waaraan wij onze gebeden mogen en moeten toetsen. Gebeden is er altijd: de Baalspriesters deden het net zo goed als Elia. De mo derne mens zal ogenblikken hebben, de satellietstaten gebeurt moet stellen, waarop de onuitroeibare behoefte van het hart sterker is dan zijn verstand; de mystiek-aangelegde heeft zijn ontroerin gen, waarin hij zgn verbondenheid met het Universum ervaart. Wij moeten voorzichtig zijn met ons oordeel hier over. Waarom zou God het oor sluiten voor wat een mens in grote nood tot Hem schreit? Dit ontslaat ons echter niet van de plicht te onderzoeken hoe de Heer wil aangebeden worden. Het gebed is ons dwingend voorgeschreven, het is een gebod. Het wordt dus niet aan onze willekeur overgelaten, het mag niet af hangen van onze stemmingen. God wil gebeden zgn. Hiertegen rijzen bezwaren, niet alleen bij hen, voor wie Gods wil niet de hoogste wet is, doch ook bij hen, die dan Gods wil wel will t betrachten. Er is een weerstand in ons als er ge sproken wordt van gehoorzaamheid. Is bidden, te kunnen en te moge-- bidden, dan geen genade? Buiten de werking van de H. Geest blijft het een werktui gelijke plichtsvervulling, die waardeloos is. Nood leert bidden. Dat is niet juist: niet de nood doch het gebod leert het Er blijft maar één ding over, dat wij nl. Hem Zgn Woord voorlege -, dat ons de vrijmoedigheid geeft tot Hem te roepen. De theoretische redeneringen, waarin wij ons tot onze schade dikwijls verstrik ken, houden geen stand, zodra wg ge willig worden gemaakt naar Hem te luisteren. Er is geen andere weg om te komen tot dat vertrouwen, dat de on misbare grondslag is van het gebed. In dien dan bidden een zaak van gehoor zaamheid is dan moeten wij dit leren, ook om onze kinderen. Het mag echter niet een zielloze vertoning worden. Het gebed wordt voor velen in zekere zin krachteloos, omdat het hun ontbreekt aan de kennis om het gebod behoorlijk te onderhouden. In dit opzicht is de l.erk der Hervorming te kort geschoten, zij gaf te weinig leiding. De Roomse en de Angli'-vanse ker’- hebben met hun ge bedenboeken daarin beter voorzien. Hot weinig gaan onze voeder uit boven on?' kleine verlangens. Het gebed dat Chris was er nog een staaltje van echte club- zin geweest. Het Zilveren Doel, de hoofdprijs van het jaarlijkse tournooi der zwartjes, was vorig jaar definitief door „L.S.C.” gewonnen en nu bood de heer Johs. Schurer een nieuw en naar het ons voorkwam nog mooier exemplaar aan. Dat voorzitter de Jong natuurlijk dankbaar accepteerde. Tot slot dient nog vermeld dat het ensemble Joh. Bok vooraf en tijdens de pauzes voor goede mu-’ck zorgde, wat het later ook deed voor de danslusti- gen, en dat een aantal ouden van da gen aanwezig was. Daartoe door het bestuur tegen verminderde prgs in de gelegenheid gesteld. Een initiatief, dat navolging verdient! AdvartantleprIJi 15 ct par m.m. Bij contract (handahadv.) lagar. Abonnemantsprlji I 3. - par half i jaar. Franco par poit f 3.75 par half jaar. Giro 50748 tan nama van Firma 6. J. Drijfhout. Snaak. De jaarlgkse feestavonden van de Buurtvereniging „De Noord-Oosthoek” zijn zeer in trek. Ook Dinsdagavond was Amicitia weer vrgwel geheel bezet met leden en genodigden, onuder wie afge vaardigden van de zusterverenigingen, die zich allen prettig hebben geamuseerd bij de opvoering van Schuitmakers ver makelijke drie-acter „De lange jacht” door de toneelclub van de Kaatsver. „Sneek”. Verleden week speelde deze club hetzelfde stuk voor de Kaatsver- eniging waarvan onze medewerker A. f. S. toen een recensie schreef. Wg komen daarom op het spel niet terug, maar willen alleen een opmerking maken over de uitspraak van het Fries. Waar deze club zich vrijwel alleen toelegt op Fries toneel, mag als voorwaarde gesteld worden, dat de uitspraak goed verzorgd is. En dat liet bij sommigen nog al wat te wensen over. Een volgende maal moet aan dit onderdeel dus nog meer zorg worden besteed. Dat zal het succes stel lig nog vergroten. Het Padjar Keling Ensemble onder leiding van de heer v. d. Harst trad twee maal op. Dit leuke muziekploegje is de kinderziekten nog wel niet te boven, maar mocht zich toch ook al in veel bij val verheugen. Nadat het doek, dat vele malen ge haald moest worden, voor 't laatst ge sloten was, volgde nog een verloting om tal van fraaie prijzen, Vele bezoekers keerden daardoor in dubbel opzicht voldaan naar huis terug. Bij de uitgang werd gecollecteerd voor „De Hoop”. Opbrengst 53.48. Vrjjdag 23 t.e.m. Woensdag 28 Januari. Amicitia Theater, Sneek. Zondag te 2, 5 en 8 uur, overige dagen 8 uur: „De kleine wereld van Don Camillo”. Freed 23 Jannewaris. Snitser Frysk Forban. Dr D. Kalma sprekt oer Shakespeare en wy”, jouns 8 üre by Hanenburg. Zaterdag 24 Januari. Openbare dans avond in zaal Hanenburg. Zaterdag 24 Januari. Van 712 uur dansen in café Reen. Maandag 26 Januari. Nat. Chr. Geh. Onth. Ver. afd. Sneek. Filmvoor stelling ’s avonds 8 uur in het Geb. v. Chr. Bel. Nam. 5 uur Kindervoor stelling. Tiisdei 27 Jannewaris. Lénboukundige Dei yn Hotel Hanenburg. Moarns 9 üre en middeis 1 üre. Dinsdag 27 Januari. „Het Nut”. Voor dracht van Ds. L. H. Ruitenberg over: „Voor- en nadelen van de Televisie” in Hotel Hanenburg. Dinsdag 27 Januari. Ned. Reisver. afd. Sneek en omstr. ’s Avonds 8 uur in Rest. Piso. Kleine Staarman met plaatjes en film over: Oostenrijk Zwitserland. Donderdag 29 Januari, 's Middags 2.30 uur opening van de Sociëteit voor Ouden van Dagen in het Gerechts gebouw. rersdel 5 Febr. Selskip Tetman de Vries komt mei „Kleur en Fleur". Geb. f. Kr. Bel. Jouns 7.30 üre.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1