Twee knapen van 19 en 15 jaar n pleegden overval te Blaricum Als de bijl gereed ligt Shakespeare en wij Dr D. KALMA Comoedia speelde voor Kunst aan Allen Fokkers van Gron.-Oldenbunjer Paard vergaderden Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST r. Dinsdag 27 Januari 1953 1 108e Jaargang No. 7 RedacteurL. KIEZEBRINK Begrafenis G. L. Dokkum Minister Witte komt niet Geslaagd V alkenheide Fortuin in houten been Melkprijsverhoging ingegaan Schijndode schrok van koud water Oud-minister Dijxhoorn overleden Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gocombineerdB uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Contragewicht van ophaalbrug verpletterde auto-cabine Openbaar ministerie ook in hoger beroep Bescherming Bevolking ..«a Overval goed voorbereid. Jï JJ Twee doden te Ankeveen. de in Heden, Maandag, is de melkprijsver hoging van één cent ingegaan. Te De Steeg is Donderdag, 63 jaar oud, overleden de oud-minister van De fensie luit.-generaal A. Q. H. Dijxhoorn. De crematie van het stoffelijk overschot is Zaterdag in alle stilte geschied. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Zoals wij kort geleden meldden, zou de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, ir H. Witte, op 2 en 3 Februari a.s. een bezoek aan Friesland brengen, teneinde zich op de hoogte te stellen van de woningbouwproblemen en de woningtoestanden in deze provin cie. Thans vernemen wij, dat dit bezoek geen doorgang zal kunnen vinden, daar de minister deze dagen aanwezig moet zijn in de Tweede Kamer. In Jeruzalem kwam een schijndode weer tot leven. De 40-jarige Khalil Krisjnan was door het Amman zieken huis aan zijn familieleden overgegeven om begraven te worden. Terwijl het lijk ingevolge de Mohammedaanse tradities met warm water gewassen werd, goot één der familieleden per ongeluk koud water op de dode. Onmiddellijk opende Krisjnan de ogen, keek om zich heen en vroeg: Wie wast mij daar met koud water? Overigens: heel wat allesbehalve schijndode jongetjes stellen die vraag elke dag aan hun moeders! Aan de Utrechtse Universiteit slaagde voor het propaedeutisch examen vee artsenijkunde de heer P. Zandstra van Sneek. De familie van een Schotse zeeman, die bijna twee jaar geleden te Sydney gestorven en begraven is, stelt pogingen in het werk, om het lijk te laten opdel ven. De familie veronderstelt, dat hij het grootste deel van zijn vermogen dat op twintigduizend gulden wordt ge schat, had verborgen in zijn houten been. Zeelieden hebben een voorliefde voor houten benen als geheime berg plaats gehad sedert de dagen van de piraterij. Het is jammer, aldus de fa milie van Donald McDonald, die veertig jaar lang de wereldzeeën bevoer en in Australië aan zijn eind kwam, dat nie mand op het idee is gekomen, zgn hou ten been na te zien, voordat hij ter aarde werd besteld. Naar het Fr. Dagblad verneemt, is niet alleen de heer Geert J. in hoger be roep gegaan, doch ook het Openbaar Ministerie. Zoals men weet is de heer J. veroordeeld 'tooi de Kantonrechter te Leeuwarden, tot een boete van 25 om dat hjj niet voldoende radiozegels had gepikt. Hij achtte zich daartoe niet verplicht, omdat hij de R.O.N. op zijn toestel niet kon beluisteren. keurig opgesteld. Om de politie late: op een dwaalspoor te brengen, besloten zij, dat de oudste van het tweetal naar Hilversum zou gaan en daar een taxi zou nemen, waarmede hii zich naar Bla ricum zou laten rijden. De jongste van de twee zou zich ophouden in de buurt van de Coöperatieve Boerenleenbank. De uitvoering van de overval verliep tot in alle details van het plan. Met de maskers voor en de revolvers in de ha^d dwongen de knapen de kassier 17.000 gulden aan hen af te geven. Het bedrag had ook veel groter kunnen zjjn. In de geldtas, die de verschrikte kassier voor de beide rovers omkeerde, bleef nog een bedrag van 20.000 gulden achter. Het is zeker een geluk voor de kas sier geweest, dat hij geen tegenstand heeft geboden. Uit de verhoren van de beide knapen is wel gebleker, dat zij er niet tegenop zouden hebben gezien de revolvers inderdaad te gebruiken, indien zij op tegenstand waren gestuit. Hoeveel jaren hij daar wel gestaan heeft, weten wij niet. Maar we weten wel dat het spoedig gedaan zal zijn met de oude boom daar aan de Franeker- vaart tussen de spoor- en de hoge brug. Hij beeft lang gevochten tegen de ver overing van het land door de stad, heel zijn houding, zijn wortels nog diep grij pend onder het trottoir, wijst op een zware strijd om het bestaan. Nu er een nieuwe wal komt, moet hij, hoezeer men ook met zijn lot was begaan en zijn be houd heeft overwogen, worden geofferd. met de Friese fokvereniging. Daar er reeds een voorbespreking was gehouden waar geen overeenstemming was bereikt, met als enig verschil het middagpro gramma op het terrein of op de straat, zoals traditioneel is in Bolsward, werd het dagelijks bestuur machtiging ver leend naar eigen goedvinden te hande len, onder voorwaarde dat er wederom een volledige fokdag wordt georgani seerd. Hierna werden de gewonnen prij zen op de fokdag 1952 met een gepast woord door de voorzitter uitgereikt en vertoonde de heer Wiersema, 2e secre taris N.W.P. de door hem zelf opgeno men paardenfilms. Deze rolprenten waren schitterend en extra scherp. Na onge veer 1% uur gingen de lichten weer op en bracht de voorzitter de heer Wierse ma dank voor zijn vertoning en sloot deze geanimeerde vergadering. Vrijdagavond waren de beide Herv. Vrouwenverenigingen „Uw Koninkrijk Kome” en „Geloof, Hoop en Liefde” in het Gebouw v. Chr. Belangen in gecom bineerde vergadering bijeen om te luis teren naar de propagandist van Valken heide, de heer Keizer, die bij lichtbeel den iets zou vertellen over die inrich ting. Mevr. Siccama heette na Schrift lezing en gebed allen hartelijk welkom, waarna zij aan de spreker het woord verleende. Valkenheide, zo zeide spr., is hier in het Noorden niet zo goed bekend. Wel wordt er voor gecoll'cteerd, maar daarmee houdt de verwantschap feitelijk op. Het is een inrichting die uitgaat van de Synode der Ned. Herv. Kerk; de ambtenaren worden door deze benoemd. Wij werken in onze propaganda samen met de Martha-Stichting en de Heldring- gestichten. In onze inrichting worden 250 jongens verpleegd, die ons op grond van art. 373 der kinderwetten worden toegewezen. Het zijn jongens die in hun leven vastgelopen zijn en bg ons komen zonder toepassing van straf, omdat wij geen tuchtschool zijn. Van allerlei ge zindte worden opgenomen en bij ons on der de beademing van het Evangelie ge bracht, wat meerdere malen tot ver rassende resultaten leidde. De jongens worden naar hun geschiktheid onderwe zen in tal van vakken en het is opmer kelijk, dat waar vroeger de patroons heel moeilijk een jongen plaatsten, zij er thans om komen vragen. an de hand van een serie lichtbeelden vertelde spr. tal van bijzonderheden over de inrich ting, de geestelijke en materiële opvoe ding, het werk wat de jongens er doen en de ontspanning die ze er hebben, ter wijl hg aan het slot een foto liet zien van het monument van de vroegere di recteur, de heer Noordam, die 30 jaar de inrichting leidde, doch In de oorlog door de S.S. op een gruwelijke wijze is gedood. Spr. wekte op tot het winnen van contribuanten voor dit doel, want de onkosten zijn zeer sterk gestegen en nodigde uit tot een bezoek, om het werk van nabij te leren kennen. Mevr. Sicca- m» dankte de spreker hartelijk voor zijn interessante causerie en stelde zich gaarne voor de actie hier beschikbaar, waarna zij met gebed sloot. Menigeen zal hem straks missen; de va rensman die zijn touwtje om de knoes tige stam legde, de hengelaar die onder zijn bladerdak beschutting genoot voor zon en regen en de filosoferende voor bijganger, voor wie hg een beeld was van de strijd om leven en bestaan. En laat het ons maar eerlijk zeggen, die oude, kromme, gemartelde boom is toch ook zo iets als een romantische noot aan dat stukje water tussen twee heel prozaïsche bruggen. De Aga Khan gaat zijn memoires, schrgven. Een internationaal pers bureau zal hem voor het publicatierecht bijna 700.000 gulden betalen en zelfs deze rijkaard maakte gebruik van het recht een voorschot te vragen, al was het maar 80.000» It Snitser Frysk Forbén hie Dr D. Kalma ütnoege to sprekken oer Sha kespeare. Dr Kalma is gjin ünbikende foar en likemin yn Snris. It publyk, dat dizze joun bywenne, kaem üt in wider rounte as oars. Fan de titel „Shakespeare en wy” bihannele Dr Kalma earst yn inkele wurden it twadde diel. Hy woe foar dizze joun dér ünder forstean: Friezen, dy’t bilang ha by it bistean, de ütwrei- ding en forriking fan de Fryske kul- tuer. As er dan oer bleau „Shakespeare” dan—is dat in Onderwerp mei eafolle kanten, dat der hast gjin bigrlnzing is. Hy bigoun mei Shakespeare yn syn tiid, de tiid fan Renaissance en Her- foarming, to setten, gie dérhei de In- gelske skiednis Onder it hüs Tudor nei en kaem sa by de libbensbiskriuwing fan de man fan Stratford. Inkele punten derüt meije wy efkes oanstippe. Shakespeare wie fan ienfaldich komöf en hat gjin greate skoalleleardens mei- krigen. Syn wurk hat er meast skreaun yn Londen. Dr Kalma sette dêrnei de Ontwikke ling fan it toaniel ütien fan de geast- like stikken nei de moaraliteiten lyk as „Everyman”. De Renaissance-stikken, dy’t har faek hélde oan de hide ienheden fan tiid, plak en banneling, hat Shakespea re net folge. Wol nimt hy minsklike konflikten ta syn stof. Hy skreau foar it hiele folk. Heech en leech elk kaem yn ’e skouboarch. Shakespeare skreau meiinoar 37 toa- nielstikken (14 komeedzjes, 10 hist, stikken en 13 trageedzjes), trije greate De Olifant „Raja” maakt op 32-j’arige leeftijd amok in Ceylon. Ge durende 14 jaar heeft „Raja” de tempel van Dalada Naligawa te Kandy op Ceylon trouw gediend. Ieder jaar heeft hij de Heilige Tand van de Boeddha in processie gedragen. Hij had de reputatie de rustigste te z^jn van de 100 olifanten, die bij de tempel behoorden. Onlangs is hij er echter plotseli-g van door gegaan, waarbij auto’s en bussen het moesten ontgelden.. Eindelijk na 8 uur heeft een oude man, die de olifant altijd het voer bracht de amokmaker tot rust kunnen bren gen. Links: „Raja” zoals hij ieder jaar zijn dienst verricht; rechts: Raja tijdens haar vlucht. Er was Vrijdagmiddag veel medeleven bij de uitvaart en begrafenis van wijlen de heer G. L. Dokkum. De Aula in „Ta- litha Koem” was bijna geheel bezet en onder de aanwezigen bevonden zich hei College van B. en W., leden van de A.R raadsfractie, vertegenwoordigers van ae Vereniging Chr. Kweekschool en van de Boaz Bank. De leiding berustte bij ds. J. M. Spier, die sprak naar aanleiding van Rom. 8 111. Wjj roemen niet in de mens. Als wij dat deden zouden wij broeder Dok kum roemen als een zachtzinnig mens met zachtmoedigheid, wijsheid en mede leven, die op velerlei terreinen zich zeil gegeven heeft tot heil van anderen. Maar wij roemen niet de mens Dokkum maar wij roemen God. Door Gods ge nade was hij een kind des Heren en daarom mogen wij ook voor hem ver wachten de opstanding tot leven. Nadat ds. Spier was voorgegaan in gebed, sprak burgemeester Raster- h o f f namens het Gemeentebestuur een woord van erkentelijkheid en dankbaar heid voor wat de heer Dokkum voor de I gemeente geweest is. Bijna 32 jaar Leeft I hij de gemeente gediend op een wijze I die bewondering afdwong en hem een bijzondere plaats in het gemeente bestuur gaf. Toen hij afscheid nam als lid van de Raad wenste hij dit college toe: wijsheid, kloekheid en voorzichtig heid, juist de gaven waarover hij in zo ruime mate beschikte en waarmee hij in 't belang van de gemeente zo’n goed ge bruik heeft gemaakt. Hij zal daarom in onze gedachten blijven voortleven als een man die een magistraat is geweest in de ware zin van het woord. Hij ruste ia vrede. De heer F. B o e ij e n g a, sprekende namens de A.R. raadsfractie, wees er op dat Gerben Dokkum een man was met een helder verstand en een grote kennis, waarvan hij velen heeft laten profiteren. Ook in de Gemeenteraad was hij een man van groot gezag, die de anti rev. beginselen op lichtende wijze wist te verdedigen. Zo heeft hij in heel het leven en vooral in de Gemeenteraad een lich tend spoor nagelaten. De heer H. Wind, sprak eveneens woorden van dank voor alles wat de overledene voor de A.R. partij in ’t al gemeen en de kiesvereniging in 't bij zonder heeft mogen doen. Wij zijn God dankbaar voor alles wat Hij ons in broe der Dokkum gegeven heeft, aldus spr. die besloot met de woorden: God gaf, God nam, God zij geloofd. Ds. E. N. van L o o vertolkte de ge voelena van het bestuur der Ver. Chr. Kweekschool. Op de convocatie voor de vergadering die gisteren gehouden werd, stond o.a. bij het punt bestuursverkie zing: aftredend G. L. Dokkum, die ter stond herkiesbaar is. Maar God heeft het and<*-4 gedacht en hem geen voor- zittersplaats gegeven in een of andere organisatie, maar een plaats in het Vaderhuis. Tot besluit sprak de heer M. Oppen huizen woorden van droefheid en dankbaarheid namens Commissarissen van de Boaz Bank. Hij roemde hun oud- voorzitter als een man van inzicht en van wijsheid die daarmee niet alleen de Boaz Bank steunde maar ook vele an dere Chr. instellingen hier ter plaatse. Een zwager dankte namens de familie voor de belangstelling en het medeleven Wij zijn dankbaar dat wij hem hebben gehad, zei hij, en dat hij zo’n grote be tekenis in het leven mocht hebben, maar ook in de harten van zovelen. Hij was een leesbare brief van Christus. Aan het graf las Ds. Spier de geloofs belijdenis, waarmee de plechtigheid werd besloten. Werving Vrijwilligers. Nadat op Maandag jl. de werving van de vrijwilligers voor de organisatie Be scherming Bevolking in Leeuwarden reeds is aangevangen, zal voor het ove rige deel van Friesland evenals in Drenthe en Groningen, deze werving op 16 Februari a.s. beginnen. Het ligt in het voornemen om deze wervingsactie te openen mi een bijeen komst in de Harmonie op Vrijdag 13 Februari a.s., des middags 2 uur, ondei auspiciën van de Stichting Bescherming Bevolking. De Minister van Binnenlandse Zaken, Zijne Excellentie Prof. Dr L. J. M. Beel, is voornemens deze bijeenkomst ver gezeld van enkele hoofdambtenaren van zijn Departement bij te wonen en al daar het oord te voeren. Ook de Commissaris der Koningin, Mr H. P. Linthorst Homan zal een toe spraak houden, terwijl namens het Stichtingsbestuur een inleidend woord zal worden gesproken door Dr Ir Ch. Th. Groothoff, Directeur der Staatsmij nen, Voorzitter der Stichting, dan wei door oud-minister L. Neher, lid van het Stichtingsbestuur en Directeur-Gene- raal van de P.T.T. Het programma vermeldt voorts o.m. de vertoning van enkele films. De bijeenkomst is uitsluitend bestemd voor genodigden, waaronder het Provin ciaal Bestuur, alle gemeentebesturen en een groot aantal gemeentelijke functio narissen van de verschillende diensten der organisatie Bescherming Bevolking De Paardenfokvereniging „Sneek en Omstreken” voor het Bovenlandse ras kwam dezer dagen voor haar 7e jaarver gadering bijeen in Hotel Hanenburg te Sneek. De opkomst der leden was goed, terwijl een 20-tal dames van leden haar echtgenoten vergezelden om ook iets van het werk der vereniging te horen. De voorzitter, de heer H. S. Wiarda van Njjland, opende met een hartelijk woord van welkom en gaf een kort overzicht over het afgelopen jaar. Met blijdschap kon hij constateren, dat het paarden- materiaal bij de leden goed vooruitgaan de is, doch, zei spreker, wij zijn er nog niet. Wij moeten als het mogelijk is, werken aan een eigen fokkerij voor de Z.W.hoek, om een paard te fokken, ge heel in het raam van het N.W.P., doch niet zo zwaar als op de kleigronden. Iets lichter met een pracht hals en hoofd, dat zal het paard zijn voor de greidboer in de Z.W.H. van Friesland, dat dan tevens geschikt is voor landbouwrijpaard voor de ruitersport. Spr. deed een be roep op de aanwezigen de jeugd aan te jporen lid te worden van een Landelijke Kij vereniging. Verder memoreerde de .oorzitter de gehouden fokdag in Kou- ium in goede samenwerking met „It 'ryske Hynsder” en de Paardensport- 'ereniging Koudum en omstreken; hij vees op het behaalde succes van ver- chillende leden en hoopte dat er in de oekomst verder vriendschappelijk sa- nengewerkt zal worden en men bij een Paardendag” eendrachtig naast elkan- ier zal staan. De notulen alsmede het aarverslag en het fin. verslag passeer- len de revue en werden goedgekeurd. De vereniging telt 164 leden. De ontvang- :ten en uitgaven gaven een bedrag aan van f 4395,21 met een batig saldo van f 350,22. De aftredende bestuursleden F. de Haan te Koufurderrige, H. Sikkens te Sneek, J. D. Dijkstra te Hemelum, M. S. Jansma te Sybrandaburen, F. Boer te Roordahuizum, J. Pasman te Akkrum werden herkozen, terwijl plaats van de heer H. J. Boelsma werd gekozen de heer J. P. Winia te Follega. Het volgende punt: Bespreking fokdag 1953 lokte nogal wat discussie uit. Ër was een verzoek om deze fokdag in Bolsward te houden in samenwerking de achtergrond van het drukke gedoe in een stationswachtkamer waar zich ook grappige, en door het publiek kennelijk zeer gewaardeerde gebeurtenissen af spelen. We kunnen ons voorstellen dat de regie (van Joris Diels) er nogal wat moeite mee heeft gehad het evenwicht in ernst en luim te bewaren, vooral waar een paar der bijrollen waren toe vertrouwd aan ras-artisten als Johan Elsensohn en Clara Vischer, die hun kan sen tot en mèt uitbuitten. Al kreeg Enny Meunier, zeer terecht, de bloemen, allen die optraden in „Toevallige Ontmoe ting” hebben meegewerkt tot een zeer gave vertoning waarvoor het publiek hun met langdurig applaus hulde bracht. Wim Vesseur toonde in het décor van „Als een Phoenix...” zijn even voortref felijk vakman- als kunstenaarsschap. De laatste toneeluitvoering van Kunst aan Allen in dit seizoen zal, naar wij vernemen, de Nederlandse Comedie hier brengen met „Via Lissabon” van Charles Morgan, onder regie van Han Bentz van den Berg en o.a. met Ank van der Moer, Fons Rademakers, Ton Lutz en Ellen Vogel. Een ernstig auto-ongeluk heeft Vrij dagmiddag omstreeks half vijf het klei ne plaatsje Ankeveen opgesehrikt. Een grote vrachtauto van de kolenhandelaar Van Emmerik uit Nederhorst den Berg passeerde de ophaalbrug over de Wete ring. Een der palen van de brug brak af op het moment dat de auto over de brug reed. De ketting waaraan het zware contragewicht was bevestigd knapte daardoor af en het contragewicht stortte met een zware slag neer op de cabine van de auto. Beide inzittenden werden verpletterd, terwijl de auto met een stil stond. De slachtoffers zijn een zoon van de kolenhandelaar, de 28 jari ge Henk van Emmerik uit Nederhorst den Berg en een knecht, de 29-jarige H van Dijk uit de Marconistraat te Hilver sum. Deze laatste was gehuwd en na een ziekte juist die dag weer aan de slag gegaan. dichtwurken en 94 sonnetten. Der wurdt him mear taskreaun, mar dat is net to biwizen. Der rize hjir trouwens gé.ns fragen, hat er b.g. ek help hawn, yn hokker folchoarder is it skreaun. Oer alle fragen is gjin wissens to krijen. Elk minske hat syn üntjowing en as men Shakespeare’s libben yn fjouwer tiidrekken dielt, dan is fan somlike Het blijspel „Als een Phoenix...” van Christopher Fry, dat Comoedia hier Donderdag vóór Noël Cowards „Toeval lige Ontmoeting” voor Kunst aan Allen in Amicitia bracht, heeft het, ondanks het uitstekende spel, toch niet verder dan een succès d’estime kunnen bren gen. En een wonder is dat niet. Fry schrijft nogal moeilijk toneel waarin sterk de nadruk op de tekst in dit geval door Bert Voeten fraai vertaald valt, een tekst welke poëtisch is, hier ook dikwjjls bewust hoogdravend, zodat de toehoorder, die ze zo plotseling opgedist krijgt, er zo gauw geen raad mee weet, vooral als er, zoals in „Als een Phoe nix...” ook nog allerlei mythologische voorstellingen doorheen zijn gewezen. Eigenlijk zou men zo’n werk eerst moe ten lezen om van de voorstelling ten volle te kunnen genieten. Nu werd er nog het meest gelachen om de wel zeer verstaanbare taal van Doto, de dienster, (goed gespeeld door Bep Dekker). De fijnere geestigheid in de gesprekken tussen Dynamene (Enny Meunier), de weduwe van Virillius, die aanvankelijk uitbundig zwelgt in haar smart over het verlies van haar echtgenoot en ook wil sterven, en de soldaat Tegeus, werd al te snel meegevoerd in de declamato rische woordenstroom en ontging velen. Door deze Tegeus (Guus Hermus), wachter bij de lijken van zes gehange nen, laat Dynamene zich bij hun ont moeting in de grafspelonk met evenveel pleizier als ze eerst haar smart beleef de, tot nieuwe levensaanvaarding bren gen en in een even geestige als cynische „casuïstiek” bestemmen zij samen zelfs het lijk van Virillius tot rempla^ant van dat van een der gehangenen, dat ge stolen werd, terwijl Tegeus het hof maakte aan Dynamene. Dit stuk van Fry is stellig knap werk, maar het ac cent valt zo zeer op de tekst, dus op de schrijver, dat het spel, hoe voortreffelijk dat van het reeds genoemde tweetal ook was, wat op de achtergrond geraakte. Heel anders ligt de zaak bg „Toe vallige Ontmoeting” hier al door de film Brief Encounter bekend dat het totaal van het spel moet hebben. Het zijn eigenlijk maar wat simpele woor den, vergezeld van wat even simpele gebaren, welke de twee mensen, die van elkaar houden maar aan hun verlangen niet mogen toegeven, wisselen, maar door prachtig spel ook hier van Enny Meunier en Guus Hermus dringt de tragiek van het geval toch in deze tekst zonder pretentie diep over het voetlicht door. Zelfs als deze tragiek speelt tegen Advertantlapriji 15 et par m.m. Bij contract (handaltadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half Jaar. Franco per po>t f 3.75 per half jaar. Giro 50748 tan name ran Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De twee jeugdige daders blekerr de overval tot in de puntjes te hebben voorbereid. Gedachtig aan overvallen, die in beeldromans zo ger akkelijk uit voerbaar zijn, vonden zij l i overval op een bank slechts kinderspel. Het plan de campagne werd nauw- Op het open terrein tussen het Carlton Hotel en Astoria in de Vijzel straat te Amsterdam komt waarschijn lijk e:n Astoria-hotel van 7 verdiepin gen en met totaal 112 tweepersoonska mers. Het hotel is in de eerste plaats bedoeld voor de vreemdelingen, die er de nieuwste snufjes zullen vinden. De toegangen tot het hotel zullen kunnen worden bereikt via een zijstraat die onder het gebouw door zal lopen. BLARICUM. Een jongen van negen tien jaar J. H. v. T„ nu soldaat, en zijn vriendje van vijftien jaar, G. J. C., beide uit La» en, zijn de daders van de overval, die kortgeleden op de Coöpe ratieve Boe enkenbank te Blaricum werd gepleegd. De jeugdige gemaskerde rovers Iwongen onder bedreiging met revolvers de kassier 17.000 gulden aan hen af te geven. Zij hebben een volle dige bekentenis afgelegd en de plaats aangewezen, waar zij het geroofde geid hadden verborgen, namel jk in de tuin van een oom van een der daders. De oom die 1000 voor zijn moeite kreeg, is wegens heling ook gearresteerd en op gesloten. Een der rovers had zijn mond voorbij gepraat en blijkbaar met enige bravour verteld, dat hij niet opzag tegen een overval. Bij de arrestatie van de knaap van 15 jaar, is op omzichtige wjjze te werk gegaan. Enkele rechercheurs hebben zich Zaterdag bg de woning vc dekt op gesteld en gewacht, totdat hij het huis verliet. Toen heeft r*en hem onverhoeds van achteren gegrepen en onmiddellijk in de boeien geslagen. De voorzorgsmaatregelen waren niet ten onrechte genomen; in zgn rechter knieholte van zijn lange broek, droeg de jongen een listig bevestigde, geladen en op scherp staande revolve”, waarmede hij met een enkele handgreep had wil len vuren libben yn dielt, dan is fan stikken grif to sizzen, dat hja yn syn leartiid skreaun binne. Yn syn twadde tiid, dy’t de sprekker de bilde moarn neamt, is de jeugdige man noch oan it wurk. Midsimmernachtdream fait der moai wis ünder. It is de tiid, dêr’t it boartlike geny de greate komeedzjes yn skriuwt. It tredde tiidrek is grif ynlaet troch in great ünk, dat him de er “en iepenet foar greate libbenstrageedzjes. It is de swiere dei fan lijen, dy’t ü.m. Othello en Macbeth opleveret. Syn skriu- wen is foar him in bifrijing en nei dizze perioade moat dus de stille joun kom- me fan de aldere man, dy’t birêsting leard hat. Shakespeare wie in geny, mar hy makke flaters. Hy hat yn alles minsklik west. Hy hat it libben bilibbe en yn ’e kunst wier makke. Syn flaters sille him forjown wurde, as men bitinke wol, dat er hast nea tiid hie him to konsentrearjen, dat er skriu- wer en spylder wie en dat er net altyd bisiele wêze koe. As men seit, dat er hjir en dér rüch is, dan is dat syn tiid, dy’t iepen sprekt oer dingen, dêr’t men it nou to mük oer docht. In fierdere frage is: Hoe stiet it mei syn morael en syn Kristendom? Sha kespeare rint net mei syn morael to keap. Hy hat der gjin systeem yn. Wol men ien faset der fan neame, dan is dat de trou. Syn Kristendom is meast tra ditioneel. Der is by him gjin dogma, wol in witten, in leauwen. Hjir sil de lêzer lykwols de skriuwer seis moetsje moatte. Shakespeare’s wurk is ófwikseljend as de natür. Hy hat it libben ütbylde, sa’t ’t is en dochs bliuwt it in mys- tearje. Syn wurk wurdt oeral spile. Yn it jierboek, dat elk jier yn Stratford ütjown wurdt, komme oankundigingen foar fan opfieringen yn alle wrülddielen en gjin gerdinen hélde se tsjin. Nei it skoft joech Dr Kalma in for- antwurding fan syn oersetting fan Sha- kespeares wurk, dêr’t er no” sawn jier oan arbeide hat en sa goed as klear mei is. Hy hat bisocht in trouwe en lêsbere oersetting to jaen. Biswieren op it ge- biet fan 'e tael hie er minder hawn, as er forwachte. Hy hat wurk, dat er ear- der oersetten hie, wer op nij biarbeidzje moatten. Yn it neipetear waerd de hope üt- sprutsen, dat ien of oar plak (kin Snits it net wêze?) de moed ha sil yn team work in stik fan Shakespeare to spyljen en faeks in tradysje to skeppen. As it yn Diever slagget, moat it yn Fryslan mei syn toanieltradysje müglik wêze. Foarsitter Tamminga sleat de gear» komste mei in wurd fan weardearring en tank oan Dr Kalma, dy’t makke hie, dat de joun in sukses waerd. 11

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1