Bescherming bevolking Voor- en nadelen van televisie Hulde en Geschenken voor „Tapijtridder" Blom ^.BUITENLANDS T'sk, overzicht Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 ^llli ...ii si i i 11 Vrijdag 30 Jauuari 1953 108e Jaargang No. 8 T Pools zeeman vermoordt vrouw Granaat in de kachel ■-■■■= Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Dassenjager geverbaliseerd Zeepost Bentley opgehangen Geleide-honden voor blinden Abe Lenstra sportman 1952 Foster Dulles naar Europa Nederland ziet voor een jaar af van economische hulp K.L.M. schrijft in voor luchtrace Benoemd RedacteurL. KIEZEBRINK I de (31 Jan.) woorden Na wedstrijden enz. heeft het toneel in de televisie-uitzendingen de belang stelling, doch men zit te dicht op de re- Australische Statenbond en Nw. Zeeland: s.s. Mooltan (31 Jan.) (5 Febr.) (12 Febr.) (12 Febr.) (2 Febr.) (4 Febr.) Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 SNEEKER NIEUWSBLAD Tegen de landbouwer uit Beuningen (bij Nijmegen) die Zaterdag de leiding had bij een klopjacht op een das, is pro ces verbaal opgemaakt. De 22-jarige marconist van het te Rotterdam liggend Poolse stoomschip Lublin is gearresteerd op verdenking een 29-jarige vrouw in haar pension aan de Rechthuislaan te hebben vermoord. Na langdurig verhoor heeft de man be kend. De staf en het gehele personeel van de firma H.B.Z. alhier kwamen Woens dagmiddag 12 uur bijeen in de zaak aan het Grootzand voor de huldiging van hun medewerker en collega Johannes Blom, ter gelegenheid vap diens 40-jarig jubi leum bij deze firma. Ook de dames van de firmanten, de echtgenote en de kin deren van de jubilaris waren aanwezig, terwjjl het Departement Sneek van de Maatschappij voor Nyverh''i en Handel vertegenwoordigd was door de heren P. de Vries en H. Ament. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Talisse Nw. Guinea: m.. Langkoeas Ned. Antillen: s.s. Triton Suriname: s.s. Stentor Z.-Afrika: m.s. Winchester Castle Canada: m.s. Noorddam Argentinië, Brazilië, Paraguay, Uru guay, Bolivia, Chili: s.s. Alcantara (2 Febr.) Advartantlaprlji 15 et par m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout Sneek. worstel- en bokswedstrijden, ook gaarne van vrouwen. Maar in de laatste tijd schijnt het ook daar beter geworden te zijn omdat de grote televisiebedrijven door onderling overleg tot een soort code gekomen te zijn wat de eisen waar aan een uitzending moet beantwoorden, betreft. Waartegen men zich dus in Amerika al verzet, behoeft men in En geland en Nederland waar geen reclame is toegelaten niet te vrezen. Geliefd zijn uitzendingen waarbij men zich zelf aan wezig kan wanen: voetbalwedstrijden, circusuitvoeringen enz. Spr. gelooft dat dergelijke uitzendingen het bezoek aan de wedstrijden en uitvoeringen zelf eer zal stimuleren dan doen afnemen, omdat In de eerste plaats de televisie nog geen kleuren kent en zij selecteert, men moet zien met de ogen van de regisseur. Spr. heeft gehoord dat de uitzending van de intrede van Eisenhower grote indruk heeft gemaakt. Een krachtproef hier wordt de uitzending, via 4 tussensta tions, van de kroningsplechtigheid van koningin Elizabeth op 2 Juni. Derek Bentley, de negentienjarige En gelsman, die betrokken is geweest bij een vuurgevecht waarbij een politieman is doodgeschoten, is opgehangen. Tot een half uur voor zijn terechtstelling ontving het ministerie van binnenlandse zaken telefonisch verzoeken uit allerlei delen van het land om gratie voor hem. 50 parlementsleden hadden ook nog ge poogd de jongeman te redden door te pogen in het Lagerhuis een debat te openen over de gratiewelgering door de betrokken minister, maar de voorzitter achtte dit in strijd met het reglement van orde. Derek Bentley, die schuldig was bevonden aan doodslag, was be trokken bij een vuurgevecht, waarbg een politieman om het leven kwam. Het do delijke schot werd niet door hem afge vuurd, doch door zijn kameraad, Chris topher Craig, een zestienjarige knaap, die wegens zijn leeftijd niet tot de strop veroordeeld kon worden. De jury beval indertijd clementie aan. In Parijs zal Dulles heel andere wen sen ontmoeten, men wil er geen abso luut zelfstandig Duitsland of een zelf standig Duits leger, maar men wil er wel een Frankrijk dat absoluut vrij zal blijven over de beschikking zijner strijd krachten opdat de Franse Unie, waarin het moederland met de overzeese gebie den is verbonden, zal kunnen worden gehandhaafd. De Amerikanen hebben nooit veel voor die Unie gevoeld, die hun te veel riekt naar „kolonialisme”. Zij voelen ook niet bepaald veel voor het Franse standpunt inzake het Saarland, het gebied dat de Duitsers nooit zullen opgeven, niet alleen omdat zij 't als een stuk van het Duitse vaderland beschou wen, maar ook omdat als ze dit loslaten, ze ook een rechtsgrond prijsgeven waarop ze zich kunnen beroepen om de gebieden achter de Oder-Neisse grens te blijven opeisen. We geloven dan ook dat de besprekingen tussen de Amerikaanse staatsman en de Franse regering niet vlot zullen verlopen, temeer niet omdat deze Franse regering nog niet vast in het zadel zit. Ze moet nog allerlei her vormingen, reeds door Pinay voorgeno men, doorvoeren, om haar gezag, ook in de internationale politiek, te bevestigen, en de vraag is of het parlement haar daarvoor de kans zal geven. In Franse kringen hoort men meer en meer de verzuchting dat als Engeland maar meer met het Europese vasteland wilde samenwerken, de moeilijkheden veel minder groot zouden zijn. Dat is inder daad het geval; medewerking van Enge land aan de defensie van het vasteland van Europa zou heel wat zorgen niet alleen te Parijs maar bijv, ook te Den Haag wegnemen, waar men misschien dan de zekerheid zou krijgen dat geheel Nederland als onmisbaar bruggenhoofd zou worden verdedigd. Maar de Engel- sen houden zich halsstarrig op een af stand. Overigens heeft Dulles voor zgn vertrek naar Europa in een rede nog De A.V.R.O. heeft in ’-~sr uitzending De hond in de pot het aanvankelijk ge stelde doel, de aanschaffing van geleide honden voor vierhonderd Nederlandse blinden mogelijk te maken, bereikt. Jan Boots, die deze radioprijsvraag leidt, kon de hond Stentor, die het aantal hon den van de week aankondigt, 48 maal laten blaffen. Daarmee is het aantal honden gestegen tot 402. Abe Lenstra is, evenals het vorige jaar, met grote meerderheid van stem men gekozen tot de sportman van het jaar over 1952 bij de door de A.V.R.O. gehouden enquête. Van de 30.343 inzen ders brachten 10.997 hun stem op de Friese voetballer uit. De K.L.M. heeft ingeschreven voor deelneming aan de luchtrace van Enge land naar Christchurch in Nieuw Zee land, die in October van dit jaar zal plaats hebben, in navolging van de in 1934 gehouden Melbourne-vlucht. Het ligt in de bedoeling van de K.L.M. in de zgn. handicap-sectie deel te nemen. In principe is besloten de vlucht uit te voeren met een DC 6A Liftmaster. de Chr. Dokkum Het is alweer een hele tijd geleden, dat de Regering haar plannen bekend maakte voor een organisatie, die de burgerbevolking in tijd van oorlog zou moeten beschermen tegen het oorlogs geweld in al zgn verschrikkelijke vor men. Toen reeds werd aangekondigd, dat er voor de organisatie Bescherming Be volking ruim 20.000 vrijwilligers nodig zouden zijn, aldus schrijft het Friese.’ Dagblad. Inmiddels hebben zich in geheel ons land duizenden voor dit werk van naas tenliefde en gemeenschapszin, als vrij williger gemeld. Maar er zullen nog ettelijke duizenden vrijwilligers meer moeten komen, wil deze organisatie be vredigend kunnen functioneren. Voor eens herhaald dat Amerika geen oorlog met Rusland zou uitlokken, ten opzichte van Duitsland, Frankrijk en Engeland verklaarde hij dat als deze landen een andere weg dan die der eenheid wensten in te slaan, de Ver. Staten zich wel eens genoodzaakt zouden kunnen zien hun politiek te herzien. De besprekingen te Washington met Churchill schijnen ten deze ook niets te hebben opgeleverd. De Fransen vrezen zelfs dat deze be sprekingen eerder voor het vasteland van Europa nadelige gevolgen zullen hebben, omdat Churchill zou hebben aangedrongen op economische en finan ciële afspraken met Amerika, welke voordelig voor de Britten, maar niet voor de andere Europese landen zouden zijn. Maar dit is een kwestie waarover nog weinig gegevens ter beschikking staan, de Fransen gaan over economi sche kwesties trouwens eerst nog eens met Londen praten, voor premier Mayer ook eens te Washington gaat overleg gen. Nu zijn vooral de militaire kwes ties belangrijk, zelfs de Denen hebben er een bij weten te voegen. De Deense so cialisten hebben nl. geweigerd het plan van de liberaal-conservatleve minder heidsregering te steunen om de Deense strijdkrachten in Noord-Duitsland van 1000 op 5000 man te brengen. Dat was afgesproken in de Noord-Atlantische raad, omdat 5000 Noren, die nu in Duitsland gelegerd zijn, dan in Noord- Noorwegen de verdediging zouden gaan versterken. Bovendien kan de Deense dienstplicht niet van 12 op 18 maanden worden gebracht als niet meer Deense soldaten buiten de grenzen worden ge legerd. Men beschouwt dit ook als een vrij ernstige tegenslag voor de Wester se defensie, omdat een sterker Deens leger een onmisbare voorwaarde is voor de verdediging van de Noordelijke vleu gel. En zo is er in Atlantische kringen meer zorg dan vreugde. Van het laatste misschien iets over het feit dat maar schalk Tito weer een stapje verder ge gaan is in zgn samenwerking met het Westen, door te verklaren dat hij nu ook bereid was een formeel defensie- verdrag met Turkjje en Griekenland te sluiten in dë gemeenschappelijke strijd tegen Russische agressie. Hij verklaar de dit tijdens een bezoek van de Turkse minister van buitenlandse zaken Koproe- loe, die daarna naar Griekenland ver trok, om ook daar de geesten rgp te maken voor dit verdrag, dat Zuid-Sla- vië’s verplichtingen echter beperkt tot Friesland zijn, zo werd in een te Leeu warden gehouden persconferentie mee gedeeld, niet minder dan 10.250 vrijwil ligers nodig. Friesland is, zoals men weet, verdeeld in A-gemeenten en B- kringen. Tot deze A-gemeenten, die een grotere gevarenkans bieden, behoren Leeuwarden en Harlingen, terwgl de B- kringen tot centra hebben de plaatsen: Sneek, Heerenveen, Drachten, Franeker en Dokkum. Het aantal vrijwilligers dat voor elk der grotere plaatsen nodig is luidt: Leeuwarden 2200, Harlingen 600, Sneek 2000, Heerenveen 2150, Drachten 1250, Franeker 1125 en Dokkum 1050. Deze cijfers zgn uiteraard nog aan schommelingen onderhevig. De praktijk heeft in de afgelopen oorlog uitgewe zen, dat zelfbescherming niet alleen noodzaak, maar ook mogelijk is, en dat zelfs de uitwerking van een atoombom beperkt blgft tot een oppervlakte van enkele vierkante kilometers. Met behulp van een goed georganiseerde B.B. moet het mogelijk zijn het aantal burger slachtoffers in oorlogstijd met meer dan de helft te reduceren. In Friesland zal de grote wervingsactie, waarmee men inmiddels te Leeuwarden is begonnen, starten op 16 Februari a.s. De nodige sociale voorzieningen zgn getroffen, zo dat er thans geen termen aanwezig zgn, om de organisatie B.B. zijn volledige steun te onthouden. De keus kan niet moeilijk zijn, want de vrijwilligers heb ben menselijkerwijs gesproken het leven van duizenden landgenoten in hun hand. Dinsdagavond is te Vorden de kachel in een apotheek met een hevige knal uit elkaar gevlogen. Twee bedienden, die zich in de apotheek bevonden, bleven ongedeerd. Men neemt aan, dat er in het hout, waarmee de kachel werd gestookt, een granaat verborgen zat. toon van Egypte tegen Israël, welke evenals de bepaald stgve houding van Naguib in de onderhandelingen met En geland een gevoel van onbehagen in het Westen heeft gewekt. Overigens gelooft men niet dat Naguib inzake Israël onder invloed van Rusland handelt, dat zeer actief in het Naburige Oosten is, waar men uiteraard echter niet ongevoelig is voor de anti-Joodse houding van Mos kou. Tussen India en Amerika heten de betrekkingen minder hartelijk geworden te zijn, door het feit dat Amerika in de V.N. assemblee het Engelse standpunt inzake Kasjmir heeft gesteund. Dulles zou na zgn reis door Europa ook naar Pakistan willen gaan om het tot bond genoot van het Westen te maken en verlof te krggen er Amerikaanse bases te vestigen. Ook dat verontrust de re gering van India, omdat deze de Zuid- Aziatische staten een neutraliteitspoli tiek wil doen voeren. Hoewel deze neu traliteitspolitiek ook haar nut kan heb ben, omdat India het enige Aziatische rijk is in staat rood China wat van Rusland los te weken, zgn er toch velen in India die menen dat tegenover de toenemende communistische bedreiging de Z.O.-Aziatische staten zich op het Westen moeten oriënteren. Als het juist is, zoals de Fransen beweren, dat China de opstandelingen in Indo China heeft toegezegd officieel te zullen ingrijpen als er kans zou zijn, dat dezen zouden worden verslagen, mag men inderdaad van een toenemende bedreiging spreken. Ook daarom wacht de wereld met span ning de ontwikkeling van de situatie in Korea onder de nieuwe Amerikaanse regering af. Het achtste leger uaar heeft een nieuwe bevelhebber gekregen, die eerst een onderhoud met president Eisehower heeft gehad. Men herinnert zich dat deze voor hij aan het bewind kwam een nieuwe ontwikkeling in Ko rea heeft beloofd. en concertbezoek zullen door de televi sie niet noemenswaard afnemen. Men geeft hoog op van het voordeel dat de televisie het gezin bijeen houdt, men is meer thuis, maar is het een voordeel dat men liever televisie ziet dan naar jeugd-, politieke of kerkelijke bijeenkomsten te gaan? De binding aan het televisietoe stel betekent trouwens geen sterker binding van het gezin; voor het toestel valt men uit elkaar, door de concentratie op de buitenwereld raakt de gezinsband los. Alles hangt af van de wijze hoe de televisie gebruikt wordt. een stuk met veel handeling en bewe ging het ’t best doen. Daarna volgen de educatieve uitzendingen, het lesele ment is een groot positief element in de televisie, maar er is bepaald minder be langstelling als ’t woord gaat overheer sen. Tekenend voor een cultuur waar in de televisie een rol speelt, is wel dat 't woord nog verder wordt teruggedron gen dan reeds het geval is. ’t Beeld in zich zelf is de expressie voor een pri mitiever geestesgesteldheid. Dit heeft merkwaardige gevolgen voor gods dienstige uitzendingen, alles werkt daar bij tegen, ook de noodzaak van decors en van schmink. Spr. ziet eigenlijk al leen maar mogelijkheden voor het reli- gieuse spel en zeer nadrukkelijk de ca techese, mits geïllustreerd. De speelfilm niet speciaal gemaakt voor de televisie, doet het in de uitzendingen niet, van die zijde dreigt de bioscoop dus geen gevaar, maar wel is de televisie toch haar grote concurrent omdat ze appelleert aan het zelfde geestelijk en maatschappelijk niveau. Ten deze is de televisie in het voordeel omdat men niet in de rij be hoeft te gaan staan. Dit houdt een ge vaar voor de cultuur in omdat de film maatschappijen, om hun terrein te be houden, het aantal goede films zouden kunnen gaan verminderen om zich op de productie van de meest sensationele te werpen. Andere concurrentiemogelijk heden voor de film zitten in de kleuren- en de stereoscopische film, maar deze laatste veroorzaakt een zeer dure ex ploitatie. Van alle vermakelijkheden wordt practisch alleen de film door de televisie-concurrentie bedreigd, toneel- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Z.O.-Europa, het wordt geen lid van het Atlantisch pact dat veel verder strek kende verplichtingen oplegt en waartoe Turkije en Griekenland wel behoren. Overigens ziet men deze Zuid-Slavisch GrieksTurkse samenwerking, zoals we reeds in een vorig overzicht schre ven, in Italië met lede ogen. De Gasperl kreeg er daar, na lang verzet van de oppositie, in de Kamer zijn kieswets- wijziging door, de groep van partijen, die meer dan de helft van het aantal stemmen bij de verkiezingen behaalt, zal in de nieuwe Kamer tweederde van het zetelaantal krijgen. Dit jaar is een ver kiezingsjaar en de regeringspartijen ver zekerden zich door deze wgziging waar schijnlijk bg voorbaat van een sterke meerderheid in de nieuwe Kamer.- Over dit onderwerp sprak Dinsdag avond voor het dept. Sneek van Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen in zaal Hanenburg voor een klein ge hoor ds. L. H. Ruitenberg uit Den Haag, lid van de Televisieraad. Spr. constateerde dat was tot nog toe de huiskamer beveiligd voor de onmid- dellijke indringing van wat daarbuiten is, de televisie daar radicaal een eind aan heeft gemaakt. Ze blaast de wan den weg, de duivelskunstenaar van de televisie, één regisseur, dwingt het ge hele gezin te kgken naar de door hem geselecteerde wereld, en dat geschiedt zo fascinerend, dat het moeilijk is er zich aan te onttrekken. Prof. Polak zei- de dan ook eens dat de televisie voor de derde maal een wending aan onze cultuur zal geven, zoals de uitvinding van het vuur en van het lettrteken ook hebben gedaan. Ook bij een bezoek aan de studio’s valt de bijna huiveringwek kende macht van de leidende persoon lijkheid daar op, hem gehoorzamen allen zwijgend en stipt. Wat de televisie als cultuurprobleem betreft: voor hoe ze inwerkt op de gezinnen, dus op heel het volk, moeten we om conclusies te trek ken naar Amerika en Engeland gaan; hier zijn nog maar 3000 toestellen ge plaatst, zodat geen voor ons gehele volk maatgevende conclusies zijn te trekken, quisiten en daar kleur gemist wordt zal In Amerika werd in de eerste plaats de groep der geschoolde arbeiders door de televisie gegrepen en dat is niet zo’n wonder. Deze groep geniet een betrekke lijke welstand, is gewend dure dingen op afbetaling te kopen, staat dicht bij de techniek en als zo’n arbeider ’s avonds moe van zijn handenarbeid thuis komt, wil hij wel eens „rustig kijken”; vanuit deze groep kroop de belangstelling hoger op naar de middenstand enz. De hoger geclassificeerde intellectuelen heb ben minder belangstelling; geen wonder, deze zijn individualist en zijn geschoolde lezers, zij zien de dingen die ze lezen. De laagste klasse der ongeschoolden heeft een te beperkte belangstellings sfeer en is te emotioneel en geladen om veel voor televisie te voelen. In Amerika zjjn nu 18 millioen toestellen geplaatst, in Engeland een half millioen. Wat de belangstelling naar de leeftijden betreft, er is weinig onderscheid tussen jongens en meisjes; beide zgn tot aan 16 jaar zeer geboeid, boven die leeftijd zijn de kinderen te veel met eigen dingen bezig. Als men 25 is stijgt de belangstelling weer en die neemt dan verder toe met de leeftijd zodat bijv. 70-jarigen nog meer interesse tonen dan 60-jarigen. Vraagt men welke onderwerpen het meest boeien, dan moet men er wel op letten dat er een groot verschil is tus sen Amerika en Nederland en Engeland. In Amerika is de televisie opgezet door particulieren en krijgt ze haar inkomsten uit de reclame welke ze uitzendt. Men wil dus een zo groot mogelijk publiek bereiken met als gevolg dat men zich instelt op het meest sensationele, als H.K.H. Prinses Beatrix wordt morgen, 31 Januari, 15 jaar. Foto Cas Oorthuys. De Nederlandse regering heeft de am bassadeur der Verenigde Staten van Amerika, alsmede het hoofd van de M.S.A.-missie te Den Haag verzocht de Amerikaanse regering er van in kennis te stellen dat zij, na zorgvuldige over weging van de huidige economische positie van het land, er toe heeft beslo ten af te zien van een verzoek tot het verkrijgen van economische hulp voor het fiscale jaar 1952-’53. Nadat het echtpaar Blom, met een auto van huis gehaald, onder hartelijk applaus was binnengetreden sprak de heer J. Brenninkmeijer de jubi laris toe. Hij betitelde hem met „onze” Blom en noemde het een buitengewone prestatie 40 jaren aaneen een bedrijf zo Wl trouw en op 835 een zo stimu lerende wijze te dienen. Nog dagelijks pro- fiteren wij van zijn grote er- varing en ver- jn koopkracht, aHB aldus spr. die er op wees hoe ook vele M9 klanten in de loop der jaren van Bloms vakkennis hebben geprofi teerd. Met wijlen zijn vader heeft hg de grondslag gelegd voor de grossierde- rg in tapijten en voor dat alles past een woord van hulde op deze dag. De heer Brenninkmeijer memoreerde ver volgens hoe ook hij als jongeman veel van Blom heeft geleerd en constateerde met voldoening dat de grote bloei van de zaak voor een groot deri aan hem is te danken. Naast God bracht hij Blom daarvoor dank, waarna hij hem als Volgende week komt Foster Dulles, de nieuwe Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken in Europa. Hij zal er een verwarde situatie aantreffen wat de Westerse defensie aangaat, het pro bleem, dat president Eisenhower het meest interesseert, en voor een oplos sing waarvan hij Dulles op reis stuurt. Men zegt dat in Duitsland een Ameri kaans generaal al met dë vuist op tafel heeft geslagen om zijn eis kracht bij te zetten dat het Europese leger er nu spoedig moest komen. Verklaarbaar ongeduld, maar dat Europa niet uit de impasse helpt. Of Foster Dulles de man is, die dat kan doen? Er moge herin nerd worden aan het feit dat hij een meer dynamische politiek jegens Rus land wil dan Acheson, de vorige Am. minister van buitenlandse zaken. Hij heeft herhaaldelijk verklaard Europese satellieten van Rusland te willen los weken. Toen hem eens werd verweten dat hij daarvoor een oorlog zou nodig hebben, heeft hij haastig verklaard dat hij alleen propaganda voor afscheiding in de aan Rusland onderworpen landen wilde maken en zeker geen oorlog wilde uitlokken. Vandaar ook dat de nieuwe Amerikaanse regering nu meer aan dacht dan de afgetredene gaat wijden aan de psychologische koude oorlog, waartoe dit soort propaganda behoort. Al wil Dulles dan geen werkelijke oorlog ontketenen, hij komt hier toch min of meer belast met een verleden, en de Europese staatslieden zullen bij hun ontmoeting met hem zeker daarmede rekening houden. Waarom w^ verwach ten dat deze Amerikaanse minister wel- komer te Bonn dan te Parijs zal zijn. In W.-Duitsland heerst het sterke verlan gen naar hereniging met Oost-Duits- land, waar de communistische zuive- ringswoede zovelen naar het Westen doet vluchten, dat er gaandeweg een onhoudbare toestand in Berlgn en in geheel W.-Duitsland ontstaat. Deze massa Oost-Duitse vluchtelingen, die naar huis en haard terugwillen wakke ren het verlangen, dat al in W.-Duits land bestaat naar hereniging met Oost- Duitsland wat men verstaan moet als „bevrijding” van Oost-Duitsland slechts aan. In zekere zin is er dus overeenkomst van streven tussen Dulles en dë West-Duitsers. Beide willen los- weking van een deel van de Russische invloedssfeer de W.-Duitsers een zeer bepaald deel en het zou wel eens kunnen zijn dat de W.-Duitsers hun wens te dezen opzichte thans betrokken in hun onderhandelingen met Dulles over hun bijdrage in de Westerse De fensie. Er is te Bonn, ook bij de rege ringspartijen, een groeiend verlangen naar meer zelfstandigheid van een even tueel Duits leger dan een bijdrage aan het Europese leger zou opleveren. Er is in het algemeen ook een groeiend ver langen te Bonn om ontslagen te worden van alle toezicht der geallieerden men heeft het ingrijpen van Engeland en Amerika in de kwestie van het groeiend nazisme scherp gevoeld en zeer kwalijk genomen en we verwachten niet anders dan dat de Duitse regering, al blijft Dr Adenauer persoonlijk voor stander van het Europese leger, bg de ontmoeting met Dulles zal trachten het Amerikaanse verlangen naar het vol tooien der Westerse verdediging, uit te buiten om in ruil een zo groot mogelgke onafhankelijkheid van de Duitse bonds republiek en het Duitse leger te verkrij gen. Bij de huidige omstandigh.'’en ge vaarlijke verlangens, omdat ze waar schijnlijk als ze ingewilligd worden in dienst zullen worden gesteld van het Duitse nationale streven: de bevrijding van O.-Duitsland. Tot administratrice van Landbouwhuishoudschool te is benoemd mej. F. Weijma te Sneek. Het probleem van de Europese de fensie overschaduwt thans eigenlijk alle andere kwesties van internationale po litiek, maar toch moeten we nog even gewag maken van een wat agressiever In het slot van zijn betoog hield spr. zich daarom bezig met de vraag wie de verantwoordelijke instanties voor de te- levisie-uitzending moeten zijn. Het schijnt logisch daarvoor de omroepverenigingen te nemen, maar spr. vraagt zich af of het juist is dat practisch de radiobe- zitters over de televisie zullen oordelen, vooral nu sedert het radiobestel is ge boren, het besef van een gemeenschap pelijke verantwoordelijkheid toch wel is toegenomen en de praktijk leert dat in de experimentele televisie-uitzendingen van de omroepverenigingen weinig van het specifiek eigene naar voren komt. Spr. meent dat gepoogd moet worden in gemeenschappelijke verantwoordelijk heid, met erkenning van eikaars eigen heid, tot definitieve televisieexploitatie te komen. We moeten geen staatstele visie hebben, al zal de overheid aanvan kelijk financieel moeten steunen. Want als men 18 uur per week wil uitzenden zal dat 2V2 millioen per jaar kosten; voorlopig zullen de 3000 kijkers samen slechts ongeveer 1 ton kijkgeld opleve ren. Maar men zal die 2% millioen per jaar er aan moeten wagen als men over 10 jaar voldoende toestellen wil hebben (150.000). Aan de industrie mag men dit stuk cultuurvorming ook niet over laten, en reclame blijve verboden omdat dan de zucht naar sensatie te groot wordt. Als de overheid het geld ver schaft, zal zij meer dan nachtwaker moeten zgn en de ruimte en verbanden moeten bepalen, waarin de verschillende levensopvattingen zich kunnen uiten als een verscheidenheid in een eenheid dus. De televisie komt er, er is geen reden haar tegen te houden, ze is fascinerend. Er moet hier iets gebeuren, anders krijgt men straks ook de beïnvloeding onzer kijkers door Duitse en Belgische uitzendingen. Er liggen hier mogelijk heden in educatieve zin naast culturele gevaren, welke echter bestreden kunnen worden als men het opvoedingsprobleem groot wil zien, waarbij de overheid een taak heeft, de omroepverenigingen van wege haar ervaring dienen ingeschakeld te worden, doch geen monopolie mogen hebben. Nadat de spreker nog een aantal vra gen had beantwoord, bracht de voorzit ter mr J. A. de Jong hem dank. feestgeschenk een stel overgordijnen naar keuze schonk. De heer P. de Vries, sprekende na mens het Departement van Nijverheid en Handel, wees er op dat de heer Blom heeft meegewerkt aan „de bloei en de welvaart van het volk” zoals dat in de doelstelling van de Maatschappij wordt uitgedrukt. Hij overhandigde hem daar voor het vererend getuigschrift met bij behorende zilveren legpenning en felici teerde ook de firmanten met dit jubi leum. De heer A. H. Brenninkmeijer roemde hun medewerker als een figuur die nieuwe kracht aan het bedrijf heeft geschonken en schetste vervolgens de levensloop van deze „tapijtridder” die zijn handelsgeest en overige goede eigen schappen van zijn vader heeft geërfd n zijn capaciteiten in het tapijtvak meer en meer wist te ontplooien. Namens het personeel sprak de heer S. Spoelstra, die ge tuigde dat Blom met zgn 40-jarige er varing en optimisme zijn collega’s over veel moeilijkheden heen hielp. Wij zul len zijn voetsporen gaarne volgen, zo verzekerde Spoelstra, waarna hij de ju bilaris naast de beste wensen voor de toekomst een electrisch scheerapparaat aanbood. Verder ontving hij nog fruit van mevr. BrenninkmeijerVerhoeven te Nijmegen en een tafelkleed van een zakenrelatie in Amsterdam. In enkele welgemeende dankte de heer Blom God dat hij dit jubileum mocht bereiken en verder alle sprekers voor hun waarderende woor den en geschenken. Ik heb altijd mijn best gedaan, zei hij. Uit liefde voor mijn vak, maar ook uit liefde voor de zaak. Ten huize van de jubilaris volgde later nog een druk bezochte receptie en een gezellige avond met de naaste mede werkers.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1