Storm en Springtij vielen Zeeland, Brabant en Holland aan OPROEP! Woningbouw op het „Eiland F ■■■■mm Gezelligheid voor Ouden van Dagen Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 Kapmeeuw Cox is een zorgvuldige gast ÉÈii A Dinsdag 3 Februari 1953 108e Jaargang No. 9 RedacteurL. KIEZEBRINK Hun Sociëteit geopend Een nationale Honderden doden overstroomd millioenen schade. 33 Benoemd Geslaagd Ir. Witte naar Friesland Grote gebieden Vele tientallen Concert Sneker Cantate koor ten bate slachtoffers watersnood Hulp voor de getroffen gebieden Fryslan - Hollan - Nederlan Ter navolging Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad Is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - ramp Duizenden geëvacueerden - WIR L W - Vrijwilligers. Sneek, 1 Februari 1953. Afsluitdijk en N.O. polder. In het buitenland. B. In de getroffen gebieden. vaart. Naar de mening van B. en W. zal door een aanvang te maken met de lende, veel ellende ook voor de dieren en grote materiële verliezen. Deze maquette geeft een indruk van het complex. De Burgemeester van Sneek, L. RASTERHOFF. Het Sneker Cantate Koor o. 1. v. Ge- zinus Schrik geeft Donderdagavond 4 Februari in de Grote Kerk te Sneek een Kerkconcert ten bate van de slachtoffers van de Watersnood. De baten komen geheel ten goede aan de slachtoffers. De entree zal minstens 1 bedragen, doch ook grotere giften zijn van 1- welkom. zo veel liefhebbers blijken te zijn, zal het bestuur, ter wille van de gezellig heid, die bij een zo grote groep wat in het gedrang komt, proberen een andere oplossing te vinden. Wat een gescharrel was het Donderdagmiddag, wat een gesjouw met stoelen en banken, wat al een gelach en vroljjke uitroepen, voor alle ouden van dagen, die gekomen waren om him sociëteit te openen, een plaatsje gevonden hadden in de grote zaal van het Gerechtsgebouw. Toch zat ieder tenslotte, (en eigen lijk in een wonderlijk korte tijd) rond tafeltjes, gedekt met gezellige kleedjes, waarop het damspel al stond te wachten, op inderhaast aangedragen ban ken, op de galerij we kunnen gerust zeggen dat om half drie elk plekje in de zaal bezet was. Maar, aldus de burgemeester, als ik bedenk, dat in Sneek ruim 2800 Door Directie en Personeel der offset- drukkerij Flach N.V. alhier is een be drag van f 1500 beschikbaar gesteld voor de slachtoffers van de waterramp. Benoemd tot maatschappelijk werk ster bij de gemeentelijke volkscrediet- bank te Utrecht mej. L. G. Mogendorff, thans in gelijke functie werkzaam b;j de gemeente Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Afsluitdijk en de dijken van de N. O. polder hebben het geweld van het water uitstekend doorstaan. Maar het ver keer langs eerstgenoemde dijk was Zon dag gevaarlijk omdat zware golven hun water over het wegdek stortten. In de N.O. polder hebben tal van boerderijen wel windschade, persoonlijke ongelukken werden niet gemeld. Naar het A.N.P. berichtte kon Zon dag de veerdienst StaverenEnkhuizen niet worden uitgevoerd omdat door de storm voor Enkhuizen geen water stond. In de a.s. raadsvergadering dezer gemeente komt ook een voorstel van en W. aan de orde een complex van 54 woningen te bouwen op het „Eiland” nl. op een gedeelte van het terrein aan de oostzijde van de brrg langs de Oud „Sociëteit” het woord heeft voor u misschien nog een vreemde klank, zei mevr, de Jong, maar het wil eigenlijk alleen maar zeggen „voor ieder open staan”. In deze zaal zal elk mens, die zich wat eenzaam voelt in zijn ouder dom, hartelijk welkom zjjn. Hij kan hier komen praten, een spelletje doen, mis schien nieuwe vriendschap sluiten, waar hij ook de andere dagen in de week ge zelligheid aan kan hebben. Want voor lopig zijn we hier nog niet zo gelukkig als in Arnhem, waar men een gebouw heeft, dat alle dagen voor de bezoekers openstaat. Hier in Sneek had men plan harte voor sodëteit-middag, nu er echter ’s Middags vertrokken vrijwilligers van de Rode Kruis Kolonne en van hei: Veteranen Legioen en de Nationale Re serve naar Den Helder, om hulp te gaan bieden op Texel. De dienst van gemeen tewerken stond een partij schoppen, als mede laarzen voor Texel .- Dezelfde avond keerde de Roode Kruis colonne echter terug, omdat men haar hulp niet behoefde. De andere vrijwilli gers werden van den Helder naar Texel overgebracht. Ook België heeft langs de kuststreken te kampen met overstromingen enz., doch persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zwaar werd Engeland getrof fen, niet alleen door overstromingen waarbij 190 mensen omkwamen, terwijl 150 mensen worden vermist. Daarbij kwam de zeeramp welke tijdens de or kaan die reeds Zaterdag over de Ierse zee woedde, in die zee voorviel. De Brit se passagiersboot Prinses Victoria zonk. OPPENHUIZEN. Onze vroegere dorps genoot de heer Pier Muit slaagde te Groningen voor het examen Lithografie. Onze stadgenoot, P. Nijland, wonende le Oosterkade, ontfermde zich enige we ken geleden over een aangeschoten Kapmeeuw. Het dier wordt thans in de huiskamer verzorgd. Cox, deze naam gaf men het dier, heeft zich bij de ge wijzigde omstandigheden aangepast en gedraagt zich alsof hij dit alles heel gewoon vindt. Een goede vogel bevuilt zijn nest niet en Cox stapt parmant over de drempel de kamer uit en bouw van woningen het industrieterrein op het eiland nog aan aantrekkings kracht winnen en daarmede in een vei der stadium eveneens de particuliere woningbouw worden bevorderd. Daarom hoopt het gemeentebestuur dat deze sociëteit in een behoefte zal voorzien, en dat V.H.V. en werk comité meer dan tevreden zullen kun nen zijn. Men zal, ook in de toekomst zeker kunnen rekenen op de belangstel ling en medewerking van het gemeente bestuur! Na deze officiële opening, die be krachtigd werd door een geestdriftig ge zongen Fries Volkslied, werd dit eerste gezellige samenzijn gevierd met thee en versnaperingen. Aan een tafeltje boog men zich al over het dambord, in een ander hoekje zat men druk te praten en weer anderen zong'' t de Friese liedjes mee, die Henk Stuurop op de piano speelde. Al spoedig klonk fleurig door de zaal „Daisy, Daisy” en het speeltuinlied! Wel een bewijs dat deze oudjes niet alleen met hun Herinnerin gen leven, maar ook nog wel interesse hebben voor het leven van deze tijd. Overal zagen wij tevreden, glundere ge zichten, en het zal een grote voldoening geweest zijn voor de dames van het werkcomité leden van vrouwenver enigingen van alle richtingen en het Leger des Heils dat deze eerste mid dag in de nieuwe sociëteitzaal zo uit stekend slaagde. Ook hier werd gistermiddag direct een actie op touw gezet voor het verlenen van hulp "-an de slachtoffers in de over stroomde gebieden. Uit de burgerij kwam spontaan het plan op kleding en andere benodigdheden in te zamelen. Door middel van een geluidswagen werd de bevolking opgewekt, de goederen die ze wilden afstaan gereed te zetten waarne ze met een zevental luxe- en bestelauto’s, welwillend door de eige naars beschikbaar gesteld, direct daar na werden afgehaald. Ook konden ze van 8 uur af bezorgd worden in het Bestelhuis Martini, waar de heien Boot en Blauw met hun vele helpers en helpsters ze in ontvangst na men. Ook werden hier doorlopend tele fonische aanbiedingen opgenomen. De padvinders en zeeverkenners hiel pen ook flink mee en de toevoer was zo groot, dat vóór negen uur de grote nieu we verhuisauto van Piet. Stilma al vol gepropt was met allerlei soorten van goederen, bedden, led’kanten (o.a. nieu we van de Ambachtsschool), dekens, zo wel nieuwe als gebruikte, schoenen enz. enz. Zelfs was er een complete vul kachel bij en een mooie kinderwagen met bedje, dekens, lakentjes en babykleer tjes. Daarna reeds de grote (10 tons) trai ler van de E.S.R.E. voor om de steeds voortdurende stroom te kunnen ver werken. 's Avonds zijn al deze goederen, totaal 15 ton, nog naar het centrale depót in Rotterdam vervoerd, vanwaar ze verder zullen worden gedistribueerd. Wie, nadat ’s nachts de orkaan met bulderend geweld ook over het Noorden van Nederland was gegaan, zich Zondagochtend aan zijn radio heeft gezet, heeft daar kunnen luisteren naar de dramatische ontwikkeling van wat niet minder dan een nationale ramp zou blijken. Het korte maar krachtige bevel van de chef van de generale staf aan alle in werkelijke dienst en met verlof zjjnde militairen om zich ogenblikkelijk naar hun garnizoenen te begeven, een dergelyk bevel aan de marinemannen, het verzoek van de leiding van het Roode Kruis aan colonnes In bepaalde provincies om zich gereed te houden voor onmiddellijke hulpverlening leidden een serie berichten in, welke hoewel nog on overzichtelijk, toch reeds een eerste indruk gaven van een buitengewoon ernstige toestand in Zeeland, de kop van W. Brabant, de Zuid-Hollandse eilanden, het zuiden van Z. Holland zelve met inbegrip van de streek langs de Hollandse IJssel, de Hollandse kust en op Texel. Een noodlottige samenloop van omstan digheden: een ongekend hevige storm tegelijk met springtij had het water in de riviermonden tot ontzaglijke hoogten opgejaagd en tot diep landinwaarts door braken van tientallen meters van rivier- en polderdijken veroorzaakt, terwijl langs de kust de waterwolf hele duinenrijen had weggevreten of verschoven. Gehele dorpen en gedeelten van steden kwamen onder water te staan, duizenden gezinnen waren plotseling afgesneden in overstroomde woningen, enige honder den mensen verdronken, boerderijen stortten in, vee verdronk, hotels in onder graven duinen werden vernield. In enkele uren, in een donkere nacht van or kaan, regen en sneeuw was een welvarend deel van ons land door een natuur ramp verpulverd tot een chaos van dood en ellende. Terwijl wij dit schrijven zijn er berichten over 250 doden (op Goeree 40, bij ’s-Gravendeel 55, Kortgene 35, Moerdijk en Willemstad 25), duizenden geëvacueerden uit even zovele tot aan de daken in het water staande huizen, van tientallen millioenen guldens schade. Is het wonder dat kerkdiensten in bidstonden voor de slachtoffers veranderden en dat de kreet van ontzaglijk leed uit de getroffen gebieden ontvankelijke harten vond in geheel niet geteisterd Nederland en zelfs daarbuiten? Ogenblikkelijk werden allerlei hulpacties opgezet, nog dezelfde dag gecoördineerd onder het Nationaal Rampenfonds Den Haag, Statenlaan 81, giro 9575. Wij zijn er van overtuigd dat ook hier in het Noorden, dat op zo wonderbaarlijke wijze gespaard bleef voor zware schade, het aan offervaardigheid voor onze getroffen land genoten niet zal ontbreken, inderdaad waren de eerste tekenen tot offerbereid heid er reeds dezelfde dag. H. M. de Koningin, Prinses Beatrix en de Ministers in het getroffen gebied. Het is niet mogelijk terwijl wij dit schryven reeds een overzichtelgk beeld van de catastrophe te geven. De re- geringspersdienst was van oordeel dat dit waarschijnlijk niet eerder dan in de loop van deze Maandag mogelijk zou zijn. Een buitengewone ministerraad is voor vandaag bijeengeroepen, nadat de ministers Drees, Algera, Beel en Staf Zondag de geteisterde gebieden hadden bezocht. Ook H. M. de Koningin en H. K. H. prinses Beatrix waren die dag reeds daar, zij bezochten Stolwijk, Lek- kerkerk en Krimpen a. d. IJssel, doch konden Dordrecht niet bereiken door overbezetting der wegen door plaatse lijke evacuatie, maar gingen toen naar Gorkum, waar H. M. de Koningin een onderhoud met de burgemeester had. Vandaag zal H. M. de gehele dag in het geteisterde gebied zijn. Prinses Wilhelmina zou heden Zee land bezoeken. Z.K.H. Prins Bernhard zeide, toen hij in New York vernam van de ramp, dat dit wel het ey:1 was wat Nederland kon treffen juist nu het er begon boven op te komen, het verlies van mensenlevens maakt'de ramp des te erger. Zowel de Amerikaanse als Cana dese ambassadeur de laatste bezocht reeds de getroffen gebieden zegden steun van hun regeringen toe; ook het Duitse Rode Kruis bood hulp aan en ook Engeland deed het. Het plan, dat B. en W. ter vaststelling aanbieden, is ontworpen door architect J. D. van der Molen, alhier, en omvat 3 woningblokken elk van 18 woningen. De bouwblokken zullen, in overeenstemming met het ontwerp-uitbreidingsplan, uit 3 woonlagen bestaan. Er zijn drie typen van een van len ure, parsebirjochten. Stadichoan wurdt it üs düdlik. Dit is in ramp! In nasjonale ramp! Dy’t yn ien nacht pol ders ünderstrüpt, minsken en bisten üt harren waerme hüzen en stallen jaget, it rauwe, kalde wetter yn! Dy’t huzen oan grüs slacht, dy’t wurk fan geslachten mei ien feech oan kant reaget! Dy’t Sé- lanners, Süd-Hollanners, Tesselaars teis tert. Dy’t Walcheren, noch mar krekt oan it wetter üntkommen wer yn syn macht kriget! De nijssizzer hat it oer de ófslütdyk dy’t it wünderbêst hélden hat! Dy’t it wetter keart hat! Myn freon v. d. Meer hellet syn auto en wy jeije nei Surch, wolle seis sjen, hwant it is binei net müglik, sa’n stoarm. Mar né, wy lizze feilich efter de ófslütdyk. Ek yn it lan liket net folie stikken to wêzen. Hjir en dêr hwat pannen, Nijlan hwat beammen. Mar de dyk is sterk! Wy jeije nei Harns.lt wetter hat de hiele nacht oer de dyk hinne gisele. Yn Harns pompt de branwar de wenningen leech, los folk stiet by de Noarderhaven. Is der ek hwat op ’e eilénnen? Tessel wurdl neamt, Amelan, skiep fordrinke, polders rinne ünder. Mar büten dat, wer is Frys- lan sparre! Lyk as mei de oarloch! En wer sil Fryslan off er je! Wer sille herten en beurzen iepenstean! Yn de nacht dy l efter üs leit, blnne tagelyk mei de diken, mei de boerehuzen, mei de polders dêrre yn ’t Suden, ek de forskelen stik s'ein! Fan fannacht óf binne wy wer ien! Lit se mar komme mei dat rampen- füns! Lit se mar in birop dwaen op us allegearre! Wy stean der foa.! Fan nou óf, oan de léste hantaest ta! FryslanHollanNeder lan ien! ABE BROTWER welke van buiten af bereikbaar is. Om de bovenwoningen te bereiken, is er een centraal trappenhuis met langs de ach terzijde van elke étage een galerij. Op de begane grond is voor ”_e woning een schuurtje van 6 m2 beschikbaar. Blij kens de exploitatiebegroting, welke op het eveneens ter inzage gelegde formu lier voor het aanvragen van rijkssteun voorkomt, zal de huur, exclusief de ver hoging voor de aanwezigheid van geyser en douchegelegenheid, voor het type I 6.60 en voor de typen H en III 7.50 per week moeten bedragen. Hierbij komt dan waarschijnlijk nog een gering be drag voor de verlichting van het trap penhuis en het onderhoud van de ge meenschappelijke tuin. Het ligt in de bedoeling de woningen in het open baar aan ^e besteden. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, zal zijn werkbezoek aan Friesland, dat de vorige week moest worden uitgesteld, thans hoogstwaarschijnlijk op 25 en 26 Februari a.s. brengen. De ellende werd nog vergroot doordat op vele plaatsen de waterleiding en de verlichting uitviel. Dordrecht en Rotter dam waren gedeeltelijk overstroomd en in laatstgenoemde stad moesten enige gasbedrijven en de grootste electrische centrale wegens waterschade de produc tie staken. Scheveningen. Noordwijk, Katwijk en Zandvoort meldden schade aan duinen, boulevards en vernielingen van hotels. Zeer ernstig was de toe stand ook op Texel waar polders onder liepen, vier personen verdronken en veel schapen; 1000 schapen stonden daar op een klein droog terrein bijeengedrongen, elk ogenblik door overstroming met de dood bedreigd. Militairen en Roode Kruis-colonnes en vele burgerlijke vrijwilligers zijn in het gehele geteisterde gebied reeds Zondag met hun hulpactie begonnen. Een groot aantal spoorlijnen in het geteisterde gebied is onbruikbaar, zodat speciale maatregelen voor het vervoer der reizigers zijn genomen. Tot zover dan een summiere en lang niet volledige samenvatting van berich ten uit de geteisterde gebieden, maar voldoende om te constateren: Veel men senlevens verloren, veel menselijke el- Van de 183 opvarenden kwamen 139 om. woningen. Alle woningen bevatten woonkamer met een oppervlakte 19.4 m2, een keuken van 5.3 m2, een lavet en twee slaapkamers, van resp. rb II en 7 m2. De woningen type II en III bevatten voorts nog een derde slaap kamer (oppervlakte 10 m2). In de keuken van elke woning zal een geyser worden geplaatst, terwijl in de lavet ruimte een douche-installatie zal wor- Het zwaarst getroffen schijnen wel Zeeland, waar ook het in de oorlog reeds zo geteisterde Walcheren het weer moest ontgelden, de Z. Hollandse eilan den en de kop van W. Brabant en Texel. Bij Hontenisse waren vier dijkdoorbra ken en 8 doden, in Kruiningen moesten 2500 mensen uit hun huizen gered wor den. In ’s-Gravendeel stortte een huis in en werden de twintig personen er in aanwezig door het water meegesleurd. Ze verdronken. Terneuzen meldde 3 doden; in Krabbendijke moesten de uit hun huizen gevluchte mensen van de dijken gered worden, 4 personen ver dronken; in Veere, dat overstroomd was, waren 2 doden, Vlissingen 1, Hoedekens- kerke 1. In Hansweert stonden de huizen tot aan de dakgoot in het water. De kop van Westelijk Noord-Brabant was zo goed als geheel overstroomd, Zevenber gen moest gedeeltelijk geëvacueerd wor den, Willemstad was geïsoleerd, 1200 mensen zaten op daken en in bomen of stonden op dijken op hulp te wachten. Waarschijnlijk zijn in W. Brabant de meeste doden te betreuren, wegens de plotselinge doorbraken der dijken. Zo werden in de polder van Halsteren 57 personen vermist, van 8 stond vast dat ze waren vardronken. Veel vee kwam om. Rond Dinteloord braken de dijken door, drie personen verdronken, honder den stuks vee kwamen om. Duizenden geëvacueerden uit W. Brabant moesten nog Zondagavond in naburige gemeenten onderdak worden gebracht. Ridderkerk had 400 daklozen, bij Middelharnis ver dronken vele personen, Hellevoetsluis meldde 4 doden, Stellendam is voor 4/5 overstroomd, Numansdorp had 25 ver misten, in Sliedrecht was de toestand met 1200 onder water staande huizen hope loos, in Vlaardingen en Maassluis zag het er ook zeer ernstig uit, drie huizen stortten in, er werd 1 dode gemeld; Lek- kerkerk, Zwijndrecht, Krimpen en Ou derkerk waren ook ontzettend getroffen- het Westland, dat al veel schade had werd bij een mogelil’-'' nieuwe doe. bedreigd met totale on ’«n-gang. den aangebracht. De normaal verschul digde huur zal, ter bestrijding van rente, afschrijving en onderhoud hiervan, met 0.60 per week moeten worden ver hoogd. B. en W. vertrouwen, dat met deze voorzieningen aan de wens van velen der toekomstige bewoners zai worden voldaan. B. en W. menen, dat de installatie in alle woningen dient te wor den aange’racht, en plaatsing niet af hankelijk mag worden gesteld van het oordeel der bewoners. Voor kolenber ging is een bunkertje met een inhoud van 4 h.l. in de woning aangebracht, Deze eerste middag, zo vervolgde mevr, de Jong, die extra feestelijk zal zijn, doordat verschillende firma’s thee, koekjes, versnaperingen en sigaren aan boden, is gratis, later zal per middag een dubbeltje van de bezoekers worden gevraagd. Dat dit niet te veel gevonden werd, bleek uit het instemmende geknik en gemompel. Ten slotte bedankte zij B. en W. en de zakenlieden, wier namen zij voorlas, voor hun medewerking deze sociëteit zaal gezellig in te richten. De laatsten vooral kregen een harte lijk applausje, waarna burgemeester Rasterhoff het woord kreeg. De burgemeester zei dat het gemeentebestuur met plezier gekomen was en met belangstelling het voorbe reidende werk heeft gadegeslagen. Het verheugt zich dat de Vrouwelijke Hulp Verlening dit initiatief genomen heeft. En daarvoor wilde spr. niet alleen het werkcomité hulde brengen voor het ver richte werk, maar in deze hulde ook de ouden van dagen betrekken. Omdat zij in zo grote getale gekomen waren! Zj hebben hiermee meteen bewezen dat deze sociëteit in een behoefte voorziet. f neert wat hij kwijt wil op de stenen vloer van de aangrenzende bijkeuken. Met de muddehoun (bunzing-hond) Cor rie is hij beste maatjes en samen eten ze uit één schotel. De fam. Nijland zal haar huisgenoot zeker missen als die straks, hersteld, zijn ranke wieken weer kan uitslaan en het vrije luchtruim kiezen. Maar zeker zullen ze ook met voldoening kunnen terugzien op deze depo I daad van liefde voor het hulpeloze dier. En er was al dadelijk een gezellig ge roezemoes van stemmen, dat verstomde toen mevrouw G. de JongGerling, voorzitster van het werkcomité, aan dacht vroeg. Met een hartelijk speechje heette mevr, de Jong alle aanwezigen welkom, in ’t bijzonder Burgemeester en Wethouders, de dames van het V.H.V., waar het plan van uitgegaan is, Henk Stuurop, die de muziek verzorgde en na tuurlijk alle ouderen, die in zo grote ge tale gekomen waren om hun sociëteit in t< wijden. zestigjarigen, en 2000 vjjfenzestig- jarigen wonen, dat is ruim 10 van de bevolking, dan begin ik te geloven, dat het Gerechtsgebouw misschien te klein zal zijn om alle mensen die hier wat gezelligheid willen zoeken, te bergen. Eigenlijk is dat zo’n wonder niet, want als men op 65-jarige leeftgd gepensi oneerd wordt, valt het contact met de wereld rondom wat weg, en komt er soms een leegte in het leven. Advertentieprij» 15 cl per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementspriji f 3. per half i jaar. Franco per post f 3.75 per j half jaar. j Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Ten behoeve van de slachtoffers in de door de watersnood getrof fen gebieden wordt een hulpactie georganiseerd. De vorming van een plaatselijk comité dat deze actie zal organiseren is in voorbe reiding. Er zal een goedereninzameling en bovendien een collecte worden ge houden. Met de goedereninzameling wordt Dinsdag a.s. reeds begonnen. De goederen zullen huis aan huis worden opgehaald. De ingezetenen wordt verzocht de goederen die zij beschikbaar willen stellen klaar te leggen. Er bestaat bovendien ge legenheid de goederen a.s. Dins dag vanaf 10 uur des voormiddags af te geven aan de vroegere Har monie in de Willem Lodewijk- straat. Hun die bereid zijn zich voor het houden van de collecten beschik baar te stellen, wordt verzocht zich ten spoedigste aan te melden bij de afdeling Sociale Zaken ter secretarie. gH-;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1