Sneek gaf met milde hand I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST MM <1 ir Alle ondersche dingen en tegen- stellingen vallen nu weg. Ijbi I Vrijdag 6 Februari 1953 108e Jaargang No. 10 RedacteurL. KIEZEBRINK Maar de omgeving liet zich ook niet onbetuigd R.K. Toneelver, speelt ten bate der Watersnoodslacht- offers Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Treffende staaltjes bij de geldinzameling Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 Sneeks nieuwe brandspuit naar ’s-Gravendeel X X X Oliebollendag voor de slachtoffers - Wfc -V - its v g I 1 F f SNEEKER NIEUWSBLAD Redden, verzorgen, herstellen het eiland Schouwen Dames van de V.H.V. aan het sorteren. Al maar geld tellen op de secretarie. De jeugd bleef niet aan de kant staan. t Van 9 tot S enveloppen openen.,., en nog niet klaar. andere reden nog niet bedroegen, kun nen daarvoor nog terecht op de secre tarie (boven) of hun bedragen storten op de girorekening no. 222943 van de secretarie (met vermelding: ten bate van plaatselijk comité) of op de reke ning van het comité, Bijkantoor King- ma’s Bank te Sneek. Een oud moedertje in een van de volkswijken overhandigde de collec- tante een bankbiljet van 100. „Het is alles wat ik bezit”, lichtte rs toe, „maar 1 k heb mijn huisje gelukkig nog”. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ■- Het gemeentebestuur van Sneek heeft de n'euwe pas gereed ge’ omen auto- brandspuit besc' 'kbaar gesteld voor de gemeente ’s-Gravendeel voor de droog legging. Tragische gevallen. Ergens op Goeree en Overflakkee zag een man zijn vrouw en 12 kinderen in de golven omkomen, hijzelf werd gered. En een huilend vrouwtje uit 's-Graven deel, geëvacueerd naar de Ahoy-hallen te Rotterdam vertelt: „Bij ons in de straat werden een moeder en vier kin deren door het kolkende water meege sleurd, waarna de vader, die zag wat er gebeurde, zich ook in de stroom wierp.” Overal in Zeeland spoelen thans lijken aan; in Goes werden negen verdronken vrouwen, alle nog in nachtgewaad, ge borgen. Drooglegging viermaal zo omvangrijk als destijds op Walcheren. De Rijkswaterstaat heeft meegedeeld dat de droogleggingswerkzaamheden viermaal zo omvangrijk zijn als na de oorlog op Walcheren, maar de omstan digheden zijn nu veel gunstiger. Matrozen omgekomen. Bij Zuidland verloren zes mensen het leven toen een rubberboot in het prik keldraad geraakte en lek werd. Nabij Klundert sloeg een sloep met vier militairen om, toen zij een in nood verkerend paard trachtten bij het bit te nemen en het dier met zijn voorpoten tegen de sloep sloeg, waardoor de boot kantelde. De militairen verdronken jam merlijk. Elders zijn twee marin mannen bij de hulpverlening verdronken. Plunderaars In verlaten huizen. Ook de vele collectanten en collectri- ces hadden eer van hun w^rk. De enve loppes, die Maandagavond in alle gezin- ware:: een met van en Graag even bericht aan B. Baanstra, Joh. W. Frisostraat 1. Het bestuur doet nog een beroep op een 50-t 1 dames (bo ven de 18 jaar), om die Zaterdagmiddag met de leden van de muziek de oliebollen langs de huizen uit te venten. Aanmel dingen hiervoor graag zo spoedig no- gelijk by bovenstaand adres en by T. Brens, Winsemiusstraat 18. Verdere mededelingen volgen nog op de strooi biljetten, die huis aan huis zullen wor den bezorgd. De politie van Goes heeft een man ge arresteerd, die f 40.000 bij zich had. Ge plunderd uit verlaten huizen. Ook in andere Zeeuwse plaatsen zijn verschillende arrestaties verricht. Want Woensdag in Ce prille och tend vertrokken niet minder dan 11 15-16 tons vrachtwagens, waaronder 8 uit Sneek, naar Breda, stijf vol geladen met pl.m. 150 M3, kleding en goederen. En bovendien werd alleen die dag al rond v;„ tigduizend gulden aan geld bijeengebracht. Op Donderdag 12 Februari zal de R.K toneelver. Sneek het, hier reeds een keer met veel succes opgev~erde stuk: „De Rani antwoordt niet” opnieuw ten to nele brengen. De opbrengst komt ten goede aan de slachtoffers van de wa tersnood. De opvoering vindt 's avonds 8 uur in de grote zaal van Amicitia, daar voor gratis beschikbaar gesteld even als trouwens de tnneelaankleding docr H.T'en alles wat verd nodig is plaats. Namens gemeentebestuur of het watersnood-comité zal de avond officieel worden geopend. bezorgd, groot de de de Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50743 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Twee jongetjes van een jaar of ze ven acht brachten een env'-loppe met tien gulden, alles in centen en dub beltjes, in de voormalige Harmonie Ze hadden ze opgespaard om er een tent voor te kopenOmdat het erg druk was legden ze hun offer stilletjes op een tafeltje neer en ver dwenen voordat er gelegenheid was hen te bedanken. Daarom vanaf deze plaats: bravo jongens! Een ventje van een jaar of elf bracht een tientje uit zijn spaarpot op de secretarie. En dan die twee jonge collectanten! Die rammelden met z’n tweeën op straat, in het postkantoor en in de winkels 250 bij elkaar. Meer dan 18 anderen tesa- mcn. En die deden toch ook hun best En tot slot oen ere-saluut aan de oudjes van het Cru-cebroedershof Die stapten samen ruim ƒ66 in de enveloppe. WK De Christelijke Muziekver. „Harmo nie" te Sneek houdt Zaterdag 14 Febr. a.s. een oliebollendag ten bate van het Nationale Rampenfonds. Deze actie, die al was voorbereid en vastgesteld op die datum zou zijn voor het Uniform-fonds van de vereniging, maar thans heeft et bestuur gemeend de bat< die deze actie zal opleveren te m eten afstaan m het grote nationale do Een zestal bakkers hebben 'ang-’->oden de oliebol len te bakken, in de bakkerij van de heer Oppenhuizen aan het Kleinzand, even eens welwillend afgestaan. Voor de verschillende ingrediënten werden reeds toezeggingen gedaan, alleen aan bakolie is nog een klein tekort. Wie helpt? Zelden mocht een steunactie zich in onze stad in een zo grote medewerking van de gehele burgery verheugen als thans met die voor de slachtoffers van de overstromingsramp het geval was. Na de spontane inzameling van kleding en goederen van Zondag werd Dinsdag door middel van een oproe*' van de burge meester de gehele bevolking in het geweer geroepen. En de hulp uit alle lagen van de burgerij was voortreffelijk! Zó groot zelfs was het aanbod van auto's, helpers en collectanten, dat velen met moesten worden. Een aparte zending: stoelen, le dikanten, kindercommodes, baby- kleding enz kwam van het St. Antonius Ziekenhuis. Dit was be stemd voor een der vele nood-zie- kenhuizen. De verzending. 's Avonds om een uur of zeven was men dan zo ver, dat de T-ansportcolon- ne van het Roode Kruis en de mannen van de Gemeente-Reiniging van deze dienst was ook al het beschikbare ma teriaal ingeschakeld konden beginner met het laden van de vrachtwagens wel ke daarvoor door de Rijks Verkeers- inspectle waren aangewezen. De gehele avond werd gesjouwd en gestouwd en het middernachtelijk uur was al voorbij toen de laatste van de elf grote vracht wagens kon worden afgesloten. Maar toen zat er totaal ook zo’n 150 m3 in! Direct daarna vertrok de colonnne via Wolvega naar Breda. Wat nog restte was een aantal kin derwagens en wi'-gen Die werden later op de dag verzonden tegelijk met de goederen die nog uit Wymbritseradeel waren binnenge'-r'mer of door stadge noten aangebracht. Maar omdat er ten slotte te veel kwam, werd de inzameling 's middags stopgezet. De financiële hulp. Verliezen onder het vee. Op Goeree en Overflakkee alleen zyn 9000 stuks vee omgekomen, d.w.z. 90 van de stapel, in de Alblasserwaard kwamen 1000 dieren om, in N.W. Bra bant 5000, op Schouwen en Duiveland waarschijnlijk alle vee. Veronachtzamen van plicht. Op Walcheren hebben een beroeps- sergeantmajoor en twee beroepsser geanten zich met grove veronachtza ming van hun plicht onttrokken aan de hulpverleningswerkzaamheden, waarvoor zij waren ingezet. Zij zijn onmiddelltjk gedegradeerd. Ruime collecte-opbrengsten. Een ware geldstroom komt binnen. In Leeuwaden zamelde men f 200.000 in, in Utingeradeel f37400, d.i. f7.20 per hoofd, Baarderadeel f 27000 (5200 in woners), Kuinre dat 930 mensen heeft, bracht f 15 per gezin op; Boer, een ge hucht van 93 inwoners in Franekeradeel had in zes gezinnen al f3350 en komt dus zeker boven f40 per hoofd. Hulp uit het buitenland. Heft Roode Kruis in 11 landen bracht in totaal 25000 dollar bjjeen voor hulp aan Engeland en Nederland. In Zwitser land kwam in enkele uren 450.000 frs. bijeen, het W. Duitse vakverbond gaf 50.000 R.M., Z. H. de Paus f 30.000, de bemanningen van 2 Amerikaanse torpe- dobootjagers in Amsterdam 1200 dollar, De Willys Overland Automobiel Mij te Toledo (V. St.) gaf een complete ambu- lance-auto welke reeds naar Nederland onderweg is, De Vrouwelijke Hulpverlening, de Transportcolonne van het Ned. F jode Kruis, het personeel van Reiniging en Secretarie, belastingambtenaren, zaken lieden, de Sneker Jeugd Actie, leerlin gen van de midddelbare scholen, ja allen werkten mee. En met succes Terwijl wjj dit schrjjveu is het aantal doden van de grootste overstromings- lamp, welke Nederland in de moderne tjjd trof, nog niet nauwkeurig bekend. Misschien bljjft het onder de 1300, misschien komt het er ver over. Maar hoe dat ook zjj, in deze strjjd tussen de dood die zijn slachtoffers van dak en boon* plukt, en de mens, die zyn medemens tracht te redden, blijkt welk een zegen toch ook weer die techniek is, welke zo dikwijls wordt vervloekt omdat ze de strjjd van mens tegen mens zo’n gruwelijke vorm geeft. Welk prachtig werk doet nu liet vliegtuig, hoe een onmisbare taak bij de redding van mens en dier vervult de radio, om van motorboot en auto maar niet te spreken. Niet minder gelukkig is dat we thans het gehele land omvattende organisaties hebben die juist mede dank zij de perfectie van de techniek, het reddingswerk van stonde af aan op grote schaal ter hand konden nemen. We denken daarbij natuurlijk aan ons Roode Kruis, en vele andere lichamen, maar niet minder aan ons militair appa raat, dat bestemd om het land te verdedigen tegen een mogeljjke menselijke vijand, thans op zo doeltreffende wjjze is ingeschakeld in de strjjd tegen het steeds weer aanvallende water. Duizenden militairen verlenen naast contin genten van andere landen in de getroffen gebieden hulp, helaas niet zonder dat ook onder hen enige slachtoffers vielen. En als we aan dit alles denken beseffen we ook welke vreselijke gevolgen dergeljjke rampen in het verre verleden toen techniek en organisatie weinig of niets betekenden, moeten hebben gehad. Om slechts enkele rampen te noemen, de St. Elisabethsvloed van 18 November 1421, de Allerheiligenvloed op 1 November 1570, de stormvloed van 4 en 5 No vember 167Ó, en die van 14 en 15 November 1775 en van Februari 1825. Hoe heeft dit volk van Nederland in de loop der eeuwen geleden van het water, maar hoe ook is het daardoor gestaald in de strijd en steeds bewogen geweest met het lot van hen, die slachtoffer van deze vjjand werden. „Redden, verzorgen, herstellen” deze drie woorden zijn van de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Korten horst, toen hjj de vergadering opende, waarin de regering een verklaring over de toestand aflegde is een plicht welke ons volk als ’t ware in ’t bloed zit en waarvan het thans opnieuw bezig is zich op voorbeeldige wjjze te kwijten, zoals uit aller medewerking bljjkt. Dr Drees sprak in de Tweede, prof, dr Beel in de Eerste Kamer. In de regeringsverklaring wordt bo venal het groot aantal slachtoffers ver ontrustend genoemd. De regering ge denkt met het gehele volk hen, die het leven lieten, en getuigt van haar deel neming met de in rouw gedompelde be trekkingen van de slachtoffers. Daar na werd er op gewezen dat 175.000 ha vat! onze vruchtbaarste grond door het water geteisterd zijn en vooral op die plaatsen waar zout water binnendrong de schade zeer aanzienlijk kan zijn als het niet zou lukken het zeewater spoe dig te lozen. Duizenden stuks vee zjjn verloren gegaan. Eveneens staat vast dat hierdoor aan het na de oorlog in zo belangrijke mate bereikte herstel een ernstige slag is toegebracht Nadat ge wag was gemaakt van de aanwezigheid van Amerikaanse, Britse, Franse en Belgische troepen om hulp te verlenen waarvoor dank werd gebracht, deelde de verklaring mede dat te vrezen viel dat ongeveer 50.000 personen zullen moeten wordan geëvacueerd. De regering doet een dringend beroep op allen, die on danks de woningnood nog in staat zjjn slachtoffers op te nemen, zich daartoe beschikbaar te stellen. Het Nationaal Rampenfonds, in welks bestuur verte genwoordigers van de departementen van Binnenlandse Zaken en van Maat schappelijk Werk zjjn opgenomen, heeft zich belast met de inzameling van de geldelijke bijdragen. Z.K.H. Prins Bern- hard is bereid gevonden het voorzitter schap van dit Fonds op zich te nemen. Giften aan dit fonds mogen voor wat de belasting betreft van het inkomen worden afgetrokken, mits er schriftelijk bewjjs is van deze gift. Hoewel voor de leniging van de directe nood in de eerste plaats een beroep wordt gedaan op de offerzin van het Nederlandse volk zal ook de schatkist voor herstel en schade vergoeding grote bedragen hebben uit te keren. Te verwachten is dat daarvoor mede zal kunnen worden geput uit de tegenwaarde-rekening, verkregen uit de dollarhulp. Nadat de regering ook mede leven had betuigd met de eveneens door overstromingsrampen getroffen Bel gische en Britse vrienden werd aldus geëindigd: „De situatie herinnert aan 1940, maar nu is het geen strijd tegen mensen, doch tegen de gevolgen van de natuurkrachten. Op het ogenblik vallen alle onderscheidingen en tegenstellingen weg. Moge de eendrachtige wil van ons volk gezegende vruchten dragen.” Koninklijke familie in het ge teisterde gebied. Koningin Juliana en Prinses Wilhel mina hebben grote delen van de getrof fen gebieden doorkruist. H. M. de Ko ningin was o.a. te Halsteren in de meis jesschool waar steeds meer doden wer den binnengebracht en trachtte het meisje Nellie Lane te troosten dat haar ouders, grootouders, twee broers en een zuster verloren heeft. Prins Bernhard kwam Woensdagoch tend uit Amerika terug en heeft die zelfde dag getracht zich per vliegtuig een beeld van de ramp te vormen. Het koninklijk jacht Piet Hein is als hospitaalschip ingericht en in het ge teisterde gebied gestationneerd. Luchtbrug naar de geteisterde gebieden. Meer dan 150 toestellen vliegen af en aan van verschillende vliegvelden naar het rampengebied. Zjj vormen de lucht brug waarlangs zowel voedsel als aller lei materiaal naar dit gebied wordt ge zonden, bovendien werken 2000 vaartui gen mee. een vriendelijk woord teleurgesteld nen leverden bedrag op opbrengst straatcollec^e Ijjst die on de secre tarie ter intekening lag, was 's avonds de vijftigduizend gulden ?eds bereikt. Onder de giften van de bedrijven 3 een van tien mille, terwijl de firma Tonnema ovendien nog 10000 rollen pepermunt schonk. De geldinzameling is echter nog niet af gesloten. Verenigin gen, orporaties, be drijven en particviie- ren die om de een of Achttien luxe en even veel bestelauto’s reden de gehr’ dr af en a- i en reeds ’s or£ ns was de voorma’ige Harmonie in de W. Lodewijkstraat zo vol, dat het gymnas tieklokaal in de Jan van Nassauschoc’. er bij moest vm nd^s te kun nen bergen. Een leger van helpers en helpsters was druk bezig alle kle ding en schoeisel na te zien en te sorteren. Veel was nieuw of in zeer goe de sta?' 1 k’~" direct op leeftijd en geslacht wor den gesorteerd, wat klei ne reparaties behoefde werd apart gelegd, het onbruikbare achterge- houden. Alles werd ook direct gebu-'-’-’d of In grote kartonnen dozen (afgestaan door winkels en bedreven) verpakt en al hoger en hoger wer den de pels en steeds voller de afde” 'gen, waar de tientallen kin derwagens, de wiegen en de led” -- de bed den, de dekens, de meu belen en de kachels wer den opgeslagen. Ook ren er potten en pannen, serviesgoed, dozen met nieuwe schoenen, grote partijen nieuwe klompen, enz., kortom te veel om op te noemen. 'W. L- ’.wgT&ts f"* IJ die alles nog bezit, V J geeft een deel daarvan voor hen die niets meer hebben Dat kan via giro nummer 9575 van het Nationaal Rampenfonds. \t. I I ■’t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1