Rampenfonds giro 9575 Statenlaan 81 Den Haag Te weinig invloed van de Bond van Landpacliters en Hypotheekboeren in de Pachtkameis BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vrijdag 13 Februari 1953 108e Jaargang No. 12 Evacués in het Loo Mr. H. B. Frieman De Ramp ■- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD -- 25 jier oan e Griff. Skoalle Amerika’s Aziatische politiek en W. Europa ft Giro-stortingen Rampenfonds kosteloos Postwissels voor Rampenfonds naar Naast de kapstok Hulp aan gezinnen in het rampgebied Vrouwen, helpt Vrouwen I De Sovjetunie verbreekt diplomatieke betrekkingen met Israel Egypte en Engeland worden het eens over de Soedan 1 - - SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK a 9 Een nationale uitgave. Er is overeenstemming tussen Egypte en Engeland bereikt over de Soedan. goed geregeld, maar op hun bestaans recht wordt beknibbeld. Getracht moet worden dit te veranderen, waartoe ver sterking van de Bond noodzakelij’ is. Het huishoudelijk deel van de agenda IN DE NOODGEBIEDEN BIJ HALSTEREN THOLEN Tussen Halsteren Tholen is een „bus verbinding" tot stand gebracht met regel matige vertrektijden door middel van amphibiewagens. Een gedeelte van de weg moet door het water worden af gelegd. Voor het R.K. afd. „Sneek en omstr.”, Mej. Groeneveld, Julianapark 8. Mevr. Zijlstra, Leeuwarderkade 16. Voor de V. H. V., Mevr. Rasterhoff, Leeuwarderweg 60 Mevr. Ruiter, Oosterdijk 53. Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Aan de Vrije Universiteit is de heer H. B. Friedman uit Enschedé, die sinds zijn zevende jaar blind is, voor het doc toraal examen rechten geslaagd, na vroeger de acten M.O.-A Duits en En gels te hebben behaald; in 1948 was hy volgens art. 122 der Hoger-Onderwijs- Wet na het bereiken van de dertigjarige leeftijd tot de academische studie toe gelaten. Zijn echtgenote heeft hem tij dens zijn studie de niet in braille-schrift verkrijgbare studieboeken voorgelezen, waarby de teksten tevens op een wire- reeeeder werd» opgenomen. De heer Frieman heeft tot dusverre lessen in de handelscorrespondente gegeven en zal thans als mr in de rechten een juridisch adviesbureau stichten. Dinsdag zijn de eerste evacué’s uit het noodgebied in het paleis Het Loo ge arriveerd. Koningin Juliana heeft een deel van het paleis beschikbaar gesteld. Het Roode Kruis had alles in gereedheid gebracht om de gasten te ontvangen. De eerste groep bestond uit veertien vluchtelingen uit Zierikzee. Woensdag kwam een tweede groep, bestaande uit bejaarde lieden uit een tehuis voor ouden van dagen te Zierikzee. Advertentieprij» 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. bevatte o.a. een o-'’’‘”'vswoord van voorzitter J. M. Jansma van IJlst, die de geringe opkomst betreurde en tevens de weinige steun welke d Bond tot nu toe van de huur- en hypotheekboeren ondervindt. Het schijnt wel dat er eers’ weer een crisis moet komen als in de dertiger jaren. Maar dan is het te laat. Thans reeds moeten wij schouder aan schouder staan om te bereiken dat de huren op georganiseerde wijze worden vastgesteld. Bij de behandeling van de agenda voor de a.s. algemene vergadering van de Bond deed de heer Linten >*rige nededelingen over de tot tand gekomen fusie tussen de oude en de nieuwe boru welke laatste na de bevrijding wem op gericht in verband met de kwestie-van Houten. Het bestuur is uitgebreid tot negen perse ren van wie drie afkomstig uit de nieuwe bond. Tot afgevaardigden naar deze verga dering werden benoemd de heren H. Heerschop, Tjalhuizum en G. Alberda, IJsbrechtum. De rekening sloot met een klein te kort, het ledental bedraagt 32. In totaal telt de Bond pl.m. 5000 leden, van wie 3000 woonachtig in Friesland. Dit laatste deelde de heer Heerschop mede in zijn verslag - --> de algemene vergadering in Zwolle. Bij het volgende agendapunt werd hij bij acclamatie als 'uurslid herkozen. Terwijl de vrije wereld een verheu gend beeld van daadwerkelijke samen werking te zien gaf, toen het ging om de door de stormramp ge' iff en landen Nederland, Engeland en België bij te staan, gaat het met de p-gingen om tot een hechte samenwerking op politiek en defensiegebied te komen nog niet al te vlot. Het was iets meer dan ontactisch van Washington om bjjna tegelijkertijd met het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles aan W.-Europa Tsjang Kai Sjek de vrije hand te geven tegen de Chinese com munisten. Men kan toegev'n dat dit een zuiver Amerikaanse aangelegenheid was, waarover Washington zyn Europe se partners niet behoefde te raadplegen, maar als de Chinese nationalisten, die nu versneld van Amerikaanse wapenen worden voorzien, werkelijk een vingei in de pap krijgen op het vastel.nd van China, of als men dit moet zien als een eerste stap tot een blokkade van de Chinese kust, kunnen er allerlei compli caties ontstaan, welke de Europese partners wel degelijk big het geval be trekken. In het bijzonder Engeland dat voor het lot van Hongkong, dat nog altijd een levendige handel met China onderhoudt, vreest, en ook overigens een verscherping van het conflict met Peking wil vermijden. Ook al omdat de Zuid-Aziatische staten, die van Tsjang Kai Sjek nog minder moeten hebben dan van Mao, de leider der Chinese commu nisten, door het Amerikaanse optreden nog verder verwyderd kunnen raken van het Westen, us Engelse regering heeft dan ook verklaard, dat als de Amerika nen inderdaad de bedoeling hebben communistisch China te blokkeren, zij eerst over deze aangelegenheid wenst te worden geraadpleegd. Men kan zich voorstellen dat het onderhoud dat Dulles te Londen met Eden gehad heeft, niet gemakkeljjk is geweest. Te meer omdat de Amerikaan ook met zekere, naai men zegt ultimatieve eisen kwam in zake Engelands medewerking aan de Europese defensiegemeenschap. Deze medewerking begeert Frankrijk opdat West-Dultsland in de E.D.G. niet de boventoon gaat voeren en daarom schijnt Dulles bok te Bonn een hartig woordje gesproken te hebben, om daar duideljjk te maken dat de Duitse mili taire medewerking slechts binnen het kader van de E.D.G. kan worden aan vaard en dat de Duitsers maar goed zouden doen op te schieten met hun toe treding. Hebben we hierboven een en ander over Eisc bowers buitenlandse politiek gezegd, waartegen bezwaren in W.- Europa zijn gerezen, z”.i programma in- zc’-s de binnenlandse politiek heeft in het Amerikaanse Congres geen onver deelde instemming -evonden. Tal van republikeinen vonden het te vooruit strevend, ook wat de er in ontvouwde inzichten op het gebied van de handel met het buitenland betreft. Eisenhower wil deze zo weinig mogelijk belemme ringen in de weg leggen en dat is W.- Europa naar het hart gesproken. wordt tro wens gezegd d,.t de Ameri kaanse regering ook in verband met wat Dulles in Europa hoorde, van oor deel is dat de Amerikaanse hulp in ruime mate moet worden ’-oortgezet, zy het onder bepaalde voorwaarden. Com missies worden voor de verschillende landen ingesteld om aard, omvang van de hulp en de bested!’?"’ der gelden te onderzoeken. Voor de geh-’- economie van W.-Europa was het Dinsdag ook een verheugende dag, toen werd nl. de gemeenschappelijke markt voor steen kool, ijzererts en schroot van de Euro pese gemeenschap Kolen en Staa (G.K.S.) ingesteld. De practische uit voering zal natuurlijk op heel wat moei lijkheden stuiten, doch er is een begin. Een begin dat ook van betekenis is voor de politieke samenwerking omdat economische samenwerking daarvoor onontbeerlijk is. Slaagt deze eerste on derneming dan zal misschien een sfeer ontstaan waarin ook de Europese De fensie Gemeenschap minder moeiiykhe- De Directeur-Generaal der P.T.T. heeft goed gevonden, dat met ingang van heden, 10 Februari 1953, voor stor tingen op postrekening nr 9575 ten be hoeve van het Nationaal Rampenfonds, geen stortingsrecht behoeft te worden betaald, evenmin als dat het geval is voor stortingen op giro-rekenmg ir. 17 t.b.v. de radio-actie: „Beurzen open, dijken dicht”. Zoals reeds eerder via pers en radio is bekendgemaakt, zal binnenkort een fotoboek over de verschrikkelijke water snood verschijnen onder de titel „De Ramp". Wij vernemen thans nog dat H.M. Ko ningin Juliana voor deze uitgave, die verschijnt onder auspiciën van de Ver- eeniging ter bevordering van ie belan gen des Boekhandels, een voorwoord heeft geschreven dat in fascimile zal worden gereproduceerd. „De Ramp” zal het enige boek zjjn, dat een beeld geeft van de ontzettende gevolgen van de watersnood, opdat deze uitgave, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het Nationaal Ram penfonds, in een zo groot mogelijke op lage verspreid kan worden. Papierfabri kanten, drukkers, binders, clichémakers, de erkende boek- en kantoorboekhandel en alle andere instellingen en personen, die op enigerlei wijze bij de samenstel ling, vervaardiging en verspreiding van het boek betrokken zjjn, hebben spon taan hun belangloze medewerking aan deze nationale uitgave toegezegd en reeds wordt het benodigde papier ver vaardigd op de machines van Neder landse papierfabrieken. In overleg met het Nationaal Ram penfonds is een uitgave voor het bui tenland in voorbereiding. „De Ramp” zal 96 pagina’s tellen, 100 foto’s bevatten en reeds binnen en kele weken verschijnen. De intekening bij de boekhandel ts opengesteld mo gen ook hier velen van hun medeleven blijk geven! Reeds 300.000 exemplaren zijn besteld. In een dorp in Noord-Holland was vorige week de pastorie in gebruik ge nomen als opslagplaats voor goederen voor de rampgebieden. Maandagavond was er echter een kerkeraadsvergade- ring. Na afloop van de vergadering kwam een der ouderlingen tot de ont dekking, dat zijn overjas, shawl, wanten en hoed waren verdwenen. De attri buten waren namelijk niet aan de over- volle kapstok opgehangen, doch er naast en dientengevolge als geschenk- gaven aangemerkt. Met de overige goe deren was de overkleding van de ouder ling reeds onderweg mar het rampge bied en redelijkerwijs niet meer te achterhalen. Het slachtoffer heeft de zaak verder maar zo gelaten. In Denemarken is bij de hulpactie voor Nederland iets dergeljjks gebeurd. In Brande, een klein dorp in de buurt van Vejle, waren 14 Rode-Kruissoldaten ijverig bezig met sorteren van binnen gekomen pakken. Na gedane arbeid mis te een van de soldaten zijn colbertjasje dat hij in de drukte had uitgetrokken en achter zich had neergelegd. Een van de andere mannen had het ingepakt in de veronderstelling dat het bij de binnen gekomen goederen hoorde. „Nu, zei de gedupeerde soldaat, waar het terecht komt zal het zeker welkom zijn...” Zoals uit de jongste r" dioberichten blijkt, zijn ongeveer 50.000 personen uit het door de watersnood getroffen gebied naar elders geëvacueerd. Ee- aantal hunner ontving inmiddels toestemming naar hun haar ’steden terug te keren. Anderen zullen w‘" t langere tyd in omliggende provincies verblijf moeten houden. Of de slac’ 'fers weer thuis zijn, dan wel nog in een voer hen vreem de omgeving vertoeven, him omstandig heden zullen voorlopig bijzondere zorg vereisen, ook wat het gewone gezins leven betreft. Hier immers ontbreekt de moeder, daar ligt deze ziek te bed, elders is zij door de doorgestane ontbe ringen of het leed, dat haar trof, te zeer geschokt, om haar taa': in het gezin kunnen vervullen. In al deze gevallen moet hulp worden geboden, bij voorkeur door deskundige, twelijke krachten. Door de berichtendienst van de Rege ring is dan ook bekend gemaakt, dat in het rampgebied dringend behoefte aan gezinsverzorgsters en maatschappelijke werksters bestaat. Ook met betrekking tot deze vorm van ulpverlening zal Friesland haar aandeel willen leveren. Daarom wordt getr- ht zo spoedig mo- gelijk enkele hulpcolonnes te formeren. Gezinsverzorgsters kunnen avcnwel moeilijk worden gemist. In verband 1 ier- mede verzoekt de Provnciale Raad voor Gezinsverzorging in Friesland meisjes en vrouwen, die tenminste 19 jaar ouu zyn, op huis! ’elijk gebied lige erva ring hebben opgedaan ereid zijn tij delijk de plaats in te nemen van gezins verzorgsters, die naar het Zuiden ver trekken, hiervan onmiddellijk opgave te doen bij „het Secretariaat van de Raad, Weerd 11 te Leeuwarden (tel. 5645) oi by de plaatselijkc or nisaties voor Ge zinsverzorging. Bezoldiging geschiedt volgens een nader vast te stellen rege ling. Aanmelding van voor uitzending beschikbare maatschappelijk? werksters kan geschieden bij de Stichting Fries land voor Maatschappelijk Werk, even eens op het adres Weerd 11 te Leeuwar den. TOPPENHUZEN. 1 Febr. mocht de eale hear G. Schriemer yn alle stilte it foarrjucht bitinke, dat hy 25 jier oan ’e Griff. Skoalle forboun wie. De hear Schriemer bihelle yn 1925 syn ünderw.- akte. It mocht him earstoan net slagje en fyn in plak. Hy wie doedestiids de ienichste net, dy soks oerkaem. 1 Febr. 1928 waerd er as ünderwizer oan de Griff. Skoalle bineamd. Doe’t master Brandsma mei pensioen gyng, tocht mannichien, dat Schriemer him opfolgje soe as Haed. Hy moast lykwols oant 1937 wachtsje, doe’t er as Haed bi neamd waerd. De hear Schriemer is op en top ünderwizer en jowt syn béste krêften oan syn wurk. Syn skoalle is him alles. Boppedat fynt er noch tiid syn krêf ten to jaen oan it tsjerklik, poletyk en doarpslibben. Sa is er foars. en lieder fan Mannen- en Knapenforiening, skriu- wer fan Gemeentelike en Pleatselike Kiesforien. fan de A.R. Partij, foar hwaens bigjinsels er in füle foarstanner is. Fierder skriuwer fan Oranjeforien. en Doarpsbilang. En hwat er foar dit léste net docht, dat witte üs aldtsjes wol, dy’t eltse simmer in dei mei him üt to riden gean. Syn treflik wurk wurdt tige waer- dearre. Mei it de hear Schriemer jown wurde, dat er noch mannich jier wurkje mei mei deselde trou r - ambysje sa as wy dat fan him wend binne. De Heare mei him dêrta Syn seine en stipe jaen. Dulles was er kennelijk op uit, de besprekingen over de E.D.G. hier in Europa nu zo’n vaart te geven, dat vc r de volgende vergadering van de Atlan tische Raad over enige maanden deze gemeenschap op poten zal staan. Hg heeft daarbij niet geschroomd te dreigen met intrekking van de Amerikaanse hulp en nogal krasse taal gebruikt ook, welke in sommige Europese hoofdsteden verzet heeft gewekt waar men Amerika nu dictatoriale methoden verwijt. Dat moet men echter niet te ernstig nemen; dat het niet de bedoeling van Amerika is, Europa als satelliet te behandelen, blijkt immers wel uit het doel dat het nastreeft, nl. de eenheid van Europa, welke een macht in bet leven zou roe pen die zich veel minder een commando toon van Washington zou behoeven te laten welgevallen dan nu elke afzonder lijke staat. Met bepaalde conclusies sch'jnt Dulles niet naar huis te zijn ge gaan of het moest deze zijn dat te Lon den de sleutel voor het welslagen van Je E.D.G. ligt. Een grotere binding van Engeland aan die Defensiegemeenschap, het zegde op luchtmachtgebied reeds een en ander toe zal de bezwaren er tegen in Frankrijk opheffen en de mo gelijkheid openen van ook Duitslands opneming als tenminste Parijs en Bonn het intussen over het Saarland eens kunnen worden. Of dat alles echter wel zo snel en in de vorm als de Ameri kanen zich voorstellen kan, is wel zeer sterk de vraag. Misschien dat het nader overleg te Washington, want de staats lieden van Engeland, Frankrijk en Duitsland zijn ook nog uitgenodigd voor een bezoek aan Amerika in dit voorjaar, de weg naar een oplossing opent. Nu is de atmosfeer daarvoor nog te veel ene van geprikkeldheid. De Amerikanen zijn ongeduldig, de Engelsen boos over ’;et zelfstandige Amerikaanse optreden in zake China en de Fransen zijn niet alleen daarover maar over vele andere din gen ontstemd behalve blijkbaar over hun eigen demonstratie van machteloosheid om tot kordate besluiten te komen. Herhaaldelijk blijkt, dat onze Bond te weinig invloed heeft in de Grond- en Pacütkamers. De Standsorganisaties en de Stichting van de Landbouw zyn ons altijd een streekje voor, aldus de heer H. IJntema van Nienweschoot in de vergadering van de afdeling Sneek, welke Woensdagmorgen by Hanenburg werd gehouden. Hij kwam tot deze conclusie bij de be sprekingen over het ontwe n van de nieuwe Pachtwet, die voor de pachters van zeer groot belang is. 70 van de boeren in Friesland behoort tot de huur- boeren. In zyn inleiding over deze wet wierp de heer IJntema eerst een terug blik op hun positie in het verre verle den. Die werd steeds ongunstig maar pas na 1890 kwam er criti vooral op de korte huurtermijn waardoor de helft van de landerijen niet goed bewerkt kon worden. De prijzen gingen met de conjunctuurveranderingen op en neer, waardoor vele pachters arm werden. Daarna zijn de toestanden geleidelik verbeterd. In 1930 w-m echter een nieuwe klap, maar toen die crisis kwam was er een organisatie. Het eerste resul taat van haar actie was de crisis-pacht wet, welke later vervangen werd door t Pachtbesluit, dat thans nog van kracht is en voor de pachters goed verkt heeft Het ontwerp van de nierwe Pachtwet daarentegen bevredigt niet overal. Voor al het artikel waarin b'par1'! wordt dat bij het vaststellen van de huurprijs reke ning moet worden gehouden met een redelijke winst voor de pachter, maar tevens met de redelijke b-dangen van de verpachter is zeer vaag. Dit punt is on voldoende geregeld. Men wil de kool en de geit sparen waarbij ’■•'ar spr. vreest de huurder aan het kortste eind zal trekken. Daarom moet onze actie ge richt zijn op een ‘slijk bestaan voor de bewerker van de grond. Kan de ver pachter dan niet uit, dan oeten andere maatregelen worden genomen. Samenvattende was zyn oordeel, dat er veel goeds in b-t ontwerp zit, maar dat sommige artikelen minder goed zjjn voor de pachters. Hun rechtszekerheid is Men zegt wel dat generaal Eisenho wer de vrijmoedigheid voor een actiever politiek in Azië men weet overigens nog niet eens welke omvang die zal hebben en sommige Amerikaanse com mentatoren veronderstellen dat het er alleen maar om gaat et Korea-pro bleem te likwideren heeft gevonden in het feit dat de Amerikaanse oorlogs voorbereiding nu op topho^' te zou zijn Waar de W.-Europese defensie dat al lerminst is en nog in het allereerste begin van staat van wording, betekent dit dat als deze risico’s zich eens open baarden, het West-Europese vasteland zou worden overstroomd door een inval ler. Sommige Amerikaanse deskundigen ontkennen dit en beweren dat door stra tegische aanvallen met atoombommen op Rusland zelf een dergelijke overstro ming voorkomen zou kunnen worden maar de gangbare militaire mening is dit niet, deze houdt vast aan de theorie De slachtoffers van de watersnood zyn zeer dankbaar voor de talrijke goe deren, die zij uit onze provincie hebben ontvangen. In het algemeen waren ze van goede tot zeer goede kwaliteit, doch ondanks dat zullen daaraan weldra toch enige kleine reparaties verricht moeten wor den. Wat niet geheel past zal beter pas send gemaakt moeten worden, een kous moet gestopt, een knoop worden aange zet enz. enz. Ook daarvoor hebben de vrouwen ech ter niet de noodzakelijke benodigdheden. Het Roode Kruis en de Vrouwelijke Hulp Verlening in SNEEK willen nu trachten hiervoor een oplossing te vin den. Zy stellen voor, dat wy een sigaren kistje (van 50 stuks) vullen met het ge bruikelijke herstelmateriaal. Hiervoor komt in aanmerking: wit en zwart klosje garen, een kaartje ijzer garen, stopgaren (stopzy en stopwol), naainaalden, stopnaalden, veiligheids spelden, gewone spelden, drukknopen (zwart en wit en grote manteldruk- knopen), vrijgezellen-knopen, gewone knopen, centimeter, vingerhoed, kaartje elastiek, een schaar. Nu is het niet de bedoeling, dat elke huisvrouw uit haar voorraad of op an dere wijze 'en volledig met al deze ar tikelen gevuld kistje ter beschikking stelt. Men is uiteraard geheel vrij wat men geven wil. Ook is het mogelijk, dat twee of meer vrouwen een dergelyk „naaikistje” samenstellen. Wy twijfelen er echter niet aan, dat men voor dit goede doel gaarne de nodige medewerking zal willen verlenen. Intussen is het mogelijk, dat men niet beschikt over een dergelyk leeg sigaren kistje. Voor zover de voorraad strekt, kan men dit afhalen a.s. MAANDAG MIDDAG 16 Febr. van 25 uur aan het Kantongerechtsgebouw Martkstraat 27. Daarna kunt U eveneens in dit ge bouw de kistjes weer inleveren op d.a.v. DONDERDAGMORGEN van 9—1 uur. Voor het bezorgen van inzendingen buiten Sneek willen de schoolkinderen en de vrachtryders ongetwijfeld zich gaar ne belasten. Indien inlevering op bovengenoemde dag beslist ónmogelijk is, kan men ze vóór 21 Februari ook afgeven by een der onderstiande adressen. Tenslotte is het ons nog bekend, dat de geëvacueerde vrouwen vooral ver legen zitten om breipennen, want zy willen gaarne weer practisch werk doen en er is grote behoefte aan (dikke!) wollen sokken. Vrouwen in Leeuwarden breien sok ken, waarvoor o.a. by de koster der Doopsgezinde Gemeente breiwol is te verkrygen. Een VOORBEELD TER NAVOLGING den zal ontmoeten. Nu wy toch weer op defensleterrein zyn aangeland zy nog vermeld dat op de Balkan de onderhan- delingen zover gevorderd zyn dat Grie kenland, Zuid-Slavië en Turkye in Maart waarschyniyk een vriendschaps verdrag zullen tekenen, later te volgen door een verdedigingsovereenkomst Italië tracht zich als compensatie nu met Egypte te verstaan over de moge- lykheid van een verdrag tussen deze beide landen. Het heet dat Amerika deze onderhandellngen heeft aangemoe- digd om via Italië een 1 ind tussen het Westen en de Arabische staten te leg gen, nu Engeland nog steeds maar niet tot overeenstemming met Egypte kan komen. Te Londen schijnt men Amerik? dit optreden ook kwalyk te nemen. De Duitsers blijven ook "'gen naar de gunst van de Arabische wereld, aanvan- kelyk verspeeld doordat zy aan Israël een schade’ oosstelling toezegden voor het verlies van Joods bezit in Duitsland Een Duitse delegatie heeft Egypte nu aangeboden 2 milliard gulden In dat land te beleggen, waarvoor Egypte een aantal jaren in katoen zal betalen. Ovet Israël gesproken: een aanslag op de Russische ambassade waarby ook de echtgenote van de ambassadeur gewond werd, vestigt nog eens de aandacht de anti-communistische gezindheid in dat land sedert zich het antisemitisme achte het Ijzeren Gordijn openbaarde. De Is raëlische regering tracht gevaariykt excessen zoveel mogelijk tegen te gaan, zy beseft dat deze tenslotte op de Joden die nog in de communistische landen wonen, zullen worden gewroken. Naar aanleiding van de aanslag op haar ambassadeur in Israël heeft de Sovjet-Unie de diplomatieke betrek kingen met Israël verbroken. dat alleen een sterk leger waarin de infanterie als van ouds te eerste rol zou moeten spelen W.-Europa voor een der gelijke ramp zou kunnen behoeden. Er is echter ook een geheel andere mening over Eisenhowers politiek. Deze zou niet gebaseerd zyn op Amerika’s oor logsvoorbereiding, maar eenvoudig op de wens het initiatief in de koude oorlog in Azië van de communistische landen over te nemen. Het gehele overleg met Tsjang Kai Sjek zou eigenlijk maar een soort operette zyn, opgevoerd om com munistisch China bang te maken en te dwingen tot concess'-- of spreiding zijner troepen, waardoor in Korea kan sen voor een offensief van V.N.-zyde zouden ontstaan. In Washington zou men helemaal niet geloven dat dit Ame rikaanse optreden grotere risico’s vooi W.-Europa zou meebrengen, omdat men Rusland en zyn satellietstaten niet in staat acht thans oorlog te voeren, ge zien de zuiveringen en dus de binnen landse moeiiykheden daar. Moskou zou nog alty'd van de opvatting uitgaan dat zoals Stalin destyds heeft gezegd, de Westelijke bondgenoten eerder onderling slaags zullen raken ,dan Oost en ’’’est. De steeds voortdurende meningsverschil len tussen de Westeiyke landen zouden die opvatting by de ’’ussen nog hebben versterkt en zy zouden nieuwe plannen hebben om een scheiding tussen Ame rika en W.-Europa aan te moedigen. Uitgaande van de mening dat het bond genootschap met Amerika door de W.- Europese landen alleen wordt begeerd omdat zij Rusland vrezen, zou Moskou nog eens willen trachten W.-Europa te overtuigen dat er voor die vrees geen reden is. Als de Russen daarin slaagden zouden ze, naar ze menen, de basis vooi het bondgenootschap AmerikaWest- Europa hebben aangetast en zou laatst genoemd gebied tot een zelfstandiger houding tegenover Washington in staat zijn. Men zou de bereidheid van Moskou om opnieuw over een vredesverdrag met Oostenryk, enige honderdtallen malen gestrand op Russische bezwaren, te pra ten air een inleiding tot deze politi-t moeten zien. De totstandkoming van zo’n verdrag zou behalve vreugde in Oostenryk waar op 22 Februari ver kiezingen worden gehouden met zware verliezen voor de communisten in het vooruitzicht ook misschien dat opti misme in W.-Europa veroorzaken dat de Russen voor hun pogingen om schei ding tussen Amerika en Europa te brengen, hier nodig hebben. Maar deze onderstelling schijnt toch geen hout te snyden, want in de al gehouden voor besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag bleken de Russen al weer weinig bereid tot concessies. I?’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1