De psychologie van de Opvoeder Friese wervingsactie officieel gestart R.K, Toneelgroep speelde voor de slachtoffers Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 1 WK Bescherming Burgerbevolking fit t F Dinsdag 17 Februari 1953 108e Jaargang No. 13 RedacteurL. KIEZEBRINK Vrouwenwereldgebedsdag Kerknieuws Schrijf familieleden in het buitenland Oud-burgemeester Avenhorn van Nauta overleden -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 De komende raadsverkiezing Redactie-adres t KLEINZAND 7 - Telef 2872 Veerdienst Staveren- Enkhuizen v.v. stopgezet Fries op de lagere school Zeepost Kring Sneek voor de Bescherming Bevolking I. gjg| jpx KW - f 5 SNEEKER NIEUWSBLAD Texel van is namelijk het kind in staat te stellen De school. In de maatschappij van Al ruim 40000 vrijwilligers. is ongeveer 42 van het benodigde s het woord voerde, bood .aming is in de B-kringen reeds 40 Bij de Chr. Geref. Kerk te Baarn is beroepen ds. W. Ruiter alhier. De heer F. Boeyenga stelt zich niet weer beschikbaar. KERKCOLLECTEN TE IJLST. IJLST. De collecten gehouden in de kerken alhier op Zondag 8 Februari voor het Rampenfonds brachten op bij de Ned. Herv. Gemeente ƒ12!''.40 en bij de Doopsgezinde Gemeente 190. Men schrijft ons: Op de eerste Vrijdag in de Lijdensweken verenigen vrouwen over de gehele wereld zich in het gebed. De Vrouwenwereldgebedsdag wordt dit jaar op 20 Februari a.s. rehouden in de Doopsgezinde Kerk te Sneek. De li turgie voor 1953 werd samengesteld door vrouwen uit Afrika. schouwen en vorm Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Een positieve klank. Uit dezelfde hoek is later echter ook de positieve klank gekomen, dat een kind ook te weinig binding en te weinig warmte gekregen kan het' n en dat het op een te grote afstand van de vol wassene kan hebben geleefd. Daarmee is men dus teruggekomen tot wat het gezonde verstand al veel eerder had ge dacht. Spreker gaf daarna de definitie van het ouderschap, welke wij in de aanvang weergaven. Een mens die het hulpeloze niet tot zich kan nemen, kan geen ouder zijn. Er zyn mensen, die gewoon lijk de kant van de sterkste kiezen, ouders en opvoeders kiezen de zijde van het zwakste. Maar de ontmoeting met het hulpeloze kind is een aanslag op onze vrijheid wat in het leven van heel veel mensen niet zo gemakkelijk gaat. En het is de aanvaarding voor de lange tijd tot het zichzelf helpen kan. Het is de tijd, die men het kind moet laten kind te zijn. Het is echter nog niet zo lang geleden dat dit niet zo vanzelfsprekend was. Men moest er toen nog voor strijden dit voor het kind mogelyk te maken, en er moest nog heel wat gebeuren voor men zeggen kon: het ki~d is beveiligd tegen de maatschappij. En in die periode zijn niet alleen de Kinderwetten gekomen maar ook de theorieën van Montessori en Freud. R. Kruis en de Vrouwelijke Hulpver lening een actie op touw gezet, welke actie spreker zeer aanbeval. Voorts bracht hy de Toneelgroep dank voor het geven van deze avond en verder allen die daaraan gratis hun medewerking verleenden. By de uitgang werd gecollecteerd, wat ruim 84.opbracht. In verband met de ijsgang is de veer dienst StaverenEnkhuizen v.v. met ingang van heden, Maandag, stopgezet. Naar wy vernemen stelt de heer F. Boeyenga zich niet weer beschikbaar voor een zetel in de Gemeenteraad van Sneek. De heer Boeijenga is sedert Sept. 1919 lid van de Raad en van 1945 af wet houder. Bij zijn 30-jarig jubileum in 1949 werd hy door H. M. de Koningin benoemd tot Ridder in de orde Oranje Nassau. In andere gebieden van ons land zijn reeds verheugende resultaten met de wervingsactie bereikt, -o deelde spr. mede. In de vyf betrokken provincies hebben zich nl. al meer dan 40000 vrij willigers aangemeld. En i' ben er van overtuigd, zo ging hij voort, dat ook het Noorden blijk zal geven doordrongen te zijn van de belangrijkheid en de nood zaak van ons werk en het genoemde aantal met vele duizenden zal doen stij gen. Nanst de interne voorbereidingen wel ke aan de werving vooraf moesten gaan moest de papieren Bescherming Bevol kingsorganisatie tot leven worden bracht en worden gemaakt tot een or ganisatie die haar kracht put uit de echte belangstelling en daadwerkelyKe medewerking van het gehele Nederland- sse volk. De Overheid deed al het moge lijke om een succesvolle opbouw der or ganisatie te bevorderen en nic’ zal on beproefd worden gelaten om de aanmel ding van vrijwilligers te stimuleren. De Europese Defensie Gemeenschap. De heer G. J. F. Avenhorn van Nauta die van 1892 tot 1934 burgemeester van Hlndeloopen is geweest, is op 86-jarige leeftijd alhier overleden. Met zijn heen gaan is een oud geslacht, dat voor Hin- deloopen van veel betekenis is geweest, uitgestorven. Niet alleen door het krygen van een kind alleen wordt men ouder en opvoe der. Dat begint pas wanneer men zich geheel aan het kind schenkt en bereid is er weer afstand van te doen. Hot is nemen en geven, schenken en afstand doen tegelyk. Doel van de opvoeding zelfstandig te leven. Aldus betoogde Prof. Mr. M. J. Lan- geveld in zijn lezing over „De psycho logie van de opvoeder”, welke hy Vrij dagavond in Restaurant Piso hield in de drukbezochte Ouderavond van de Sneker Montessorischool. Vooraf toonde hij aan dat het tot om streeks 1880 duurde voor de West- Europese mens zich ging bezig houden met het kind waarin tevens de ouders werden betrokken. Maar pas kort ge leden zyn de opvoeders i~ de aandacht van de opvoedkundigen getreden. Er kwam enorme critiek, o.a. van Maria Montessori, die de ouders waarschuwde zich niet te veel met hun kinderen te bemoeien. Freud had zelfs geen goed woord over voor de ouders en in de we reld van de psycho-analyse vindt men die critiek nog steeds zeer hevig welke, zeer bepaaldelijk onder invloed van Freud, samengevat kan worden in de uitspraak van de Franse psycho-analiste Marie Bonaparte, „dat het altyd weer de ouders, of hoe men ze ook noemen wil, zijn, die het kind helpen aan de neurose, de angst en de moraal” Een wat geforceerde uitspraak, die opvalt door zijn negativiteit. Wetteljjke regeling op komst. Minister Cals heeft in de Tweede Ka mer bij de behandeling van het wetsont werp, dat enige wijzigingen aanbrengt in de Lager-Onderwijswet, medegedeeld, dat wettelyke maatregelen in vergevor derde staat van voorbereiding zijn, wel ke het mogelijk zullen maken, desge wenst in het leerplan van scholen voor lager onderwijs, voortgezet lager onder wijs en uitgebreid lager onderwijs het onderricht in de Friese taal op te ne men en tevens om in de eerste twee of wellicht ook in het derde leerjaar het Fries desgewenst als voertaal te gebrui ken. Tevens zullen er regelen komen voor de instelling van acten l.o. en m.o. in het Fries. Goede burgerzin. Wy allen hebben groot respect voor de velen, die hetzij als vrijwilliger, hetzij in ambtelijk verband aan het tot stand komen van een hechte B.B.- organisatie in de provincie hun mede werking verlenen en daarvoor vaak ook eeen deel van hun vrije tijd beschikbaar stellen. Dat is goede burgerzin. Hoeveel gemakkelijker is het, nu aan de kant te blijven staan met gebrek aan belang stelling en soms met critiek, om dan straks anderen voor ons allen „de kas tanjes uit het vuur te laten halen.” Spr. deed daarom tot besluit een zeer dringend beroep op de gehele Friese be volking de organisatie B.B. metterdaad te steunen en ook andere vrijwilligers organisaties ter verdediging va:i de vrij heid en de Nederlandse zaak zo krach tig mogelyk bystand te verlenen. Na de pauze werden nog twee toe passelijke films vertoond, waarna Mr Linthorst Homan een slotwoord sprak en de middag met het Fries Volkslied door het Politiecorps beëindigd werd. ken burgemeesters, Kringhoofden Be scherming Bevolking en medewerkers. Voorts zijn in de A-gemeenten en in alle B-kringen alle wijk- en blokhoofden reeds aangetrokken; met hun opleiding is hier en daar al een aanvang gemaakt. Aan de bescherming van Waterstaats werken in oorlogstijd wordt ook reeds enige tijd gewerkt, waarbij wellicht eveneens nog een beroep op vrijwilligers nodig zal zijn. Vanzelfsprekend zal daar bij profijt worden getrokken van de he laas in de afgelopen dagen elders en hier opgedane ervaringen. Ongtwijfeld zal de bevolking van onze provincie de hooggestemde verwachtin gen t.a.v. het resultaat der wervings campagne niet teleurstellen, aldus de Commissaris. Nauwelijks een week ge leden heeft zij bewezen volledig begrip te hebben voor de nood van de medemens. Na een welkomstwoord van de Com missaris der Koningin, Mr H. P. Lint horst Homan, en het Wilhelmus, ge speeld docr het Leeuwarder Politiemu- ziekcorps, sprak Dr tr C’. Th. Groot- hoff, voorzitter van het Dagelijks Be stuur der Stichting Bevordering Be scherming Burgerbevolking, een inlei dend woord. Spreker gaf een overzicht van de pro paganda die reeds gevoerd is en die welke nog gevoerd zal worden, maai móést daarbij onwillekeurig óók denken aan een dijk, die, opgebouwd door de Europese Defensie Gemeenschap, ons zal moeten beschermen tegen mogelijke rampen. Natuurlijk za1 ook deze dijk zo hoog en zo stevig mogelijk worden gemaakt met behulp van alle middelen, die techniek en wetenschap te onzer beschikking stellen. Maar toch ook deze dijk zal mensen werk zijn, en zoals w” nog r kort ge leden hebben ervaren, een onvoorziene samenloop van omstandigheden kan al tijd onverwacht een catastrophe ten ge- vc’je hebben. Dan, in zo’n geval, moet onze Bescherming Bevolgings-organisa- tie gereed zijn om te k' nnen handelen en helpen. En om dat goed te kunnen doen zullen wij deze organisatie zo spoedig mogelijk moeten opbouwen en nü direct moeten beginnen met het ka der en de noodwachters te instrueren en te trainen. Spr. herinnerde er aan hoe voor de oorlog de luchtbescherming in Friesland eerder en beter dan elders het geval was tot stand kwam en hoewel de ge volgen van luchtaanvallen op onze pro vincie beperkt waren, heeft hy de Frie zen gelegenheid gegeven hun beste ei genschappen steeds weer te tonen: stand vastigheid en trouw, trouw aan de Ko ningin, trouw aan de diepste overtui ging, trouw aan de naastenliefde, trouw aan de vrijheid. Die vrijheid wordt andermaal be dreigd. Ernstiger en verschrikkelijker dan wy ons künnen voorstellen. De op volgende Kabinetten hebben zich ernstig beraden over die maatregelen en voor zieningen die met het oog daarop ge boden zijn, ook op het terrein van de be scherming der bevolking. Daarom wordt thans een aanvang ge maakt met de werving voor de B.B. Na een gedegen voorbereiding, na de oplei ding van instructeurs, na de vervaardi ging van het nodige instructiemateriaal, na de aanschaffing van materieel, na een deskundige en doordachte voorlich ting door de Stichting Bevordering Be scherming Bevolking, wordt thans een beroep op de bevolking gedaan om de organisatie, die in binnen en buitenland wordt gewaardeerd als een goede orga nisatie, te bezielen en tot leven te bren gen door haar bemanning. c- Ook de R. K. Toneelgroep in onze stad heeft zich Ingezet voor de slachtoffers van de watersnood. Donderdag gaf zij nl. een herhaling van „De Rani ant woordt niet” met welk stuk zy hier in dertijd zo’n groot succes boekte en dat ze daarna ook in Leeuwarden en Bols- ward speelde. Amicitia was hiervoor gratis afge staan, terwijl ook verder alles wat voor deze avond en de reclame daarvoor nodig was, geheel belangloos geschied de. Op die wijze kon een zo groot moge lijk bedrag aan het Nat. Rampenfonds worden afgedragen. Het is daarom jammer dat de zaal slechts voor een deel bezet was. De weersomstandigheden en de gladde stra ten werkten niet mee. Maar zij die dit trotseerden, werden beloond met een mooie avond. Het stuk hield de aan dacht van begin tot eind gespannen en het spel was weer uitstekend. Grenzen weggevallen. In de plaats van burgemeester Ras- terhoff, die verhinderd was, sprak dr H. Hofstra, voorzitter van het Roode Kruis, vooraf een inleidend woord, waarin hij constateerde dat met het binnenvallen van de zee in ons land meteen ook alle grenzen, ook internationaal, zijn weggevallen. Overal kwamen de helpers en de hulp vandaan. Het Intern. Roode Kruis stelde reeds 10 millioen pond aan geld en een millioen aan goederen be schikbaar en overal in het buitenland wordt geld ingezameld waarvan spr. enige treffende voorbeelden noemde. Ook de grenzen op politiek en kerkelijk terrein zijn blijkbaar weggevallen. Deze avond levert daar het bewijs van. Wy hebben elkaar gevonden als mensen die elkaar na staan. Dat is een belangrijk lichtpunt bij deze ramp. De gevolgen van de ramp zullen nog lang voelbaar zyn en daarom moet ook de hulpverlening blij ven doorgaan. In dit verband vestigde dr Hofstra ook de aandacht op de grote behoefte aan dikke wollen sokken voor de werkers aan de dijken en aan brei- en naaimateriaal voor de geëvacueerde vrouwen. Voor het bijeenbrengen van het laatste hebben de damesleden van het doorstaan, aldus spreker. Hoe gunstig zou het zijn geweest als de B.B. organi satie reeds was voltooid. Hoe enorm veel sneller had de hulpverlening kunnen zijn indien het radio-net dat ter beschikking van de B.B.-organisatie zal komen, reeds in werking had kunnen treden. Bij deze ramp is weer gebleken hoe ons volk ook onder de moeilykste om standigheden niet werkloos met de han den over elkaar blyft zitten, maar wil helpen en helpt, waar dit maar kan. Ook b\j een luchtbombardement wil iedereen dat, maar deze hulp kan alleen dan de beste resultaten opleveren wanneer ieder weet wat hem te doen staat, wanneer hy de vereiste uitrusting heeft en wanneer de organisatie er is om van de honder den en duizenden helpers een hechte samenwerkende eenheid te maken. EEN DANKBETUIGING VAN DE BURGEMEESTER VAN TEXEL. Snekers vochten als leeuwen. De burgemeester schrijft ons: Een van de eerste aanbiedingen van hulp die mij bereikten op het moment dat de spanning op ons eiland zeer hoog "as gestegen kwam van de burgemeester van Sneek. Zijn vraag was of een groep oorlogsvetera uit Sneek hier kon worden ,’lt=ezet. Het aan bod werd gretig aa-vaard en zo snel kon worden gereageerd dat de Snekers hier waren toen het gevaar op zijn hoogst was. Hier worde gezegd dat de Sne kers op de dijken als leeuwen hebben gevochten. Hun optreden en hun werkkracht hebben alge meen bewondering en waardering afgedwongen. Ik beschouw dit als een hulp van Sneek aan Texel en daarom zou ik langs deze weg willen ge tuigen van onze hulde en dank, verschuldigd aan Sneek. De Secretaris-Generaal Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat in het buitenland nog niet altijd een juiste indruk bestaat over de omvang van de ramp, die Ne derland heeft getroffen. De Nederlandse legaties worden vaak inlichtingen ge vraagd over de toestand van familie leden in Nederland, ook van familie leden in niet of weinig geteisterde ge bieden. Het is raadzaam dat Nederlan ders, die verwanten in het buitenland hebben, deze zo spoedig mogelijk in lichten over eigen welstand. die veio oedramp te spreken. Het gaat vandaag nl. om een andere be scherming van de bevolking tegen een ellende, anders, maar niet minder ver- schrikke’;jk dan onze landgenoten in de getroffen gebieden moesten en moeten Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop 'e correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakje, ach- te de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. Willem Ruys (2 Maart) Ned. Nw. Guinea: m.s. AmstelbroH (5 Maart); Ned. Antillen: m.s. Willemstad (17 Febr.); Suriname: s.s. Cottica (18 Febr.); Canada: s.s. Groote Beer (18 Febr.); Australië en Nw. Zeeland: s.s. Himalaya (19 Febr.); Zuid-Amerika (niet Brazilië): s.s. Andes (28 Febr,); Brazilië: s.s. AUoth (24 Febr.). Training van de Russische rijders in. Helsinki voor de wereldkam pioenschappen. Links Valentin Tschaikin, rechts Vladimir Proshin worven en in de A-gemeente Harlingen 20 In verschillende gemeenten zyn de totaal benodigde vrijwilligers reeds voor 100 geworven! Hulde aan de betrok - treden wederom nieuwe machten op: de eisen van het maatschappelijk leven. Nu mag niet ontkend worden, dat het gezin en de school rekening moeten houden met zekere eisen van de maatschappij, maar aan de andere kant mogen de na tuurlijke rechten van het gezin niet aan getast worden. Men moet de maatschap pij een tiktje in de gaten houden. Zo verruimt telkens de kring waarin de opvoeder met het kind binnentreedt. Maar hij blyft verantwoordelijk! In hoe verre kunnen wij het kind daartegen be schermen? Er wordt steeds meer van hem geëist. Wy kunnen dat niet geheel, want reeds in het allereerste begin im mers zit bij de opvoeder het besef dat hy het kind moet opvoeden tot zelfstan digheid. Daarom is, tot het ogenblik dat het kind in de maatschappf treedt, aan de orde gebleven het dubbele pro ces: opnemen en loslaten, beschermen, loslaten en risico nemen. Voor de juiste middenweg is geen re cept te schrijven. Het is dus een gevaar lijk vak opvoeder te zijn. Maar het ia mogelijk om de zeer simpele reden dat het volbracht wordt zonder pretentie. Na de pauze beantwoordde prof. Lan- geveld, mede aan de hand van voorbeel den uit zyn praktijk, nog een aantal vra gen, wat hem gelegenheid schonk nader op bepaalde onderdelen in te gaan. Zijn uitermate belangwekkend en boeiend betoog en de beantwoording van de vra gen werd met zeer grote belangstelling gevolgd en de voorzitter dr J. Th. R. Schreuder was stellig aller tolk toen hij hem daarvoor harteljjk dank bracht. Met een zeer druk bezochte bijeenkomst in de Harmonie te Leeuwarden is Vrij dagmiddag de wervingsactie voor de bescherming der burgerbevolking in onze provincie officieel gestart. Uit alle delen van Friesland waren de colleges van Burgemeester en Wethou ders, de kringhoofden, blokhoofden, instructeurs en hun medewerkers hiervoor naar de Friese hoofdstad getrokken, terwijl verder tal van ryks en prov. auto riteiten, bestuursleden van de Stichting B.B.B., enkele Friese leden der Staten- Generaal, vertegenwoordigers van de Vakcentrales en andere maatschappelij ke organisaties, het Kringbestuur van het Roode Kruis, vertegenwoordigers van de andere Kruisorganisaties, het distictsbestuur E.H.B.O. en de Vrou wenorganisaties aanwezig waren. Helaas was Prof. Beel, Minister van Binnenlandse Zaken, verhinderd. In zyn plaats voerde thans dr M. D. Prinsen, Secretaris-Generaal van zyn depar tement het woord. In de psychologie van de opvoeder zit dus primair hoe hij zich tegenover het hulpeloze houdt, wat de ens doet als hy tegenover het vreemd komt te staan. Wij hebben het kind en wij heb ben het aanvaard. Vanzslfsp’skend is dat men het teder gadeslaat, maar men moet van het kind afblijve” en het in zyn eigen wereld met rust kunnen laten. Het huilend geluid var het kind moet men echter ook kunnen horen als een herinnering voor de mens, die zyn opvoeding op zich heeft genomen. En dat is niet uit een boekje te l-'-m. Organiseren en coördineren. Het is vanzelfsprekend geweest, dat op de noodlottige Februaridagen de Be scherming Bevolkings-organisatie zo veel als dat in haar prille jeugdstadium mogelijk was, heeft geholpen met men sen en materiael. Het aantal vrijwilli gers dat zich voor de hulpverlening spontaan heeft aangemeld, was ook ver heugend groot. Het bleek echter zeer moeilyk deze hulp onmiddellijk te organiseren en te coördineren. Laat dit een les zyn voor diegenen, die beweren dat het voor de organisatie van de Bescher ming Bevolking nog tyd genoeg is als er werkelijk acuut geaar dreigt. Zo ooit, dan is nu wel bewezen, dat men te allen rijde voorbereid moet zyn. Nü is het rijd de Bescherming Bevolking zo volledig mogelyk op te bouwen. Er mag geen dag verloren gaan. Na een pauze en het vertonen van de film „de Les van Londen”, volgde de toespraak van de Commissaris der Koningin. Ook hy wilde de bijstand van de Frie zen tijdens de nationale ramp niet tezeer koppelen aan hetgeen zy in de eerst komende tijd vrijwillig zullen moeten presteren in het kader van de voorberei ding voor de Bescherming Bevolking. Dat zou een misbruik maken zyn van de situatie in deze weken van de nationale ramp en ellende, al mag het ook niet on vermeld blijven. Wat talloze Friezen en Friezinnen gepresteerd hebben stemt tot grote dank. Vrijwel ieder heeft op zijn plaats bijgedragen, waaruit blijkt een bereidheid tot hulp en samenwerking welke ook voor de Bescherming Bevol king tot optimisme aanleiding kan geven. Spr. gaf een uitvoerig resumé van wat reeds tot stand is gebracht. In Leeuwarden zijn tot nu toe reeds 718 j mannen en 261 vrouwen toegetreden. Dit is ongeveer 42 van het benodigde aantal, een resultaat dat tot tevreden heid stemt. Hopelijk wordt binnenkort de 100 bereikt. Ook zich meldende vrijwilligers, wier diensten niet dadelijk behoeven te worden aanvaard, worden geregistreerd. Voor de rest van Friesland begint de officiële wering Maandag 16 Februari. Overal zijn echter reeds onderhands en door middel van vergaderingen veel vrij willigers geworven. De berichten die hieromtrent binnenkomen stemmen tot naar hij zei, weerstand* aan” de" neiging 1 grote voldoening. Naar een voorzichtige over de watc. oedramp te spreken. Het .aming is in de B-kringen reeds 40 I van het benodigde aantal vrijwilligers ge- nrnrvpn on in Ha A-P'PTYiP.P'nt.ft PTarlinp^pn Het gaan van het kind naar de school kan een heel pijnlijk proces zijn, maar gelukkig zien wij in ons land de school als het instituut dat aansluit aan het gezin. En wy aanvaarden dit omdat wy de Overheid als te goeder trouw be- gezocht wordt naar een waarin de school de medo-ve'-? antwoordelijkheid voor de opvoeding van de ouders aanneemt. Wij hebben m. a. w. de grondovertuiging dat in zedelijke zin aan ons kind niet wordt geknoeid. Met de school is er by de ouders psy chologisch échter nog iets gaande. Ten eerste komt het kind in een gemeen? schap die niet door hen zelf gekozen is en in de tweede plaats wordt ons kind daar getoetst aan maatstaven die niet de onze zijn. Juist daarom hecht spr. zoveel waar de aan een school waar de leerkrachten gelegenheid krygen de ’nt' ren als kind te ontmoeten en de leerkrachten ook als mensen kunnen leven. Voor de opbouw van de organisatie B.B. zijn kringen gevormd. De B-kring Sneek omvat de gemeen ten: Bolsward, Gaasterland, Hemelumer Oldeph. en Noordwolde, Hindeloopen, Idaarderadeel, Rauwerderhem, Sloten, Sneek, Staveren, Wonseradeel, Workum, Wymbritseradeel en IJlst. De Burgemeesters dezer gemeenten hebben de heer J. Wind, gem.-ontvanger van Sneek, benoemd tot Kringhoofd Be scherming Bevolking (K.H.B.B.) en tot diens plaatsvervanger de heer J. J. D. Scheffener, Directeur der gem.reiniging van Sneek. In de gemeenten Idaarderadeel en Workum werd reeds een propaganda- avond voor de B.B. gehouden. Andere gemeenten volgen. In Sneek zal in de eerste dagen van Maart een propaganda- vergadering worden belegd. Dagelijks melden zich vrijwillige me dewerkers aan. In Grouw en Workum waren de vergaderzalen bijna geheel be zet. Bijna alle aanwezigen traden als medewerker toe. Enkele hulpverleningsploegen zijn reeds voltallig. Met hun opleiding is aangevangen. Voor de volledige bemanning van de hulpverleningsploegen is evenwel nog een flink,aantal helpers nodig. Aanmel ding van vrijwilligers en vrijwilligsters kan geschieden bij de Burgemeester of ter gemeente-secretarie. De organisatie voor de Bescherming van de Bevolking beoogt het aantal slachtoffers van een ramp te beperken en het leed van de getroffenen te leni gen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1