Vergoeding huisraad getroffenen in noodgebeden Zelfbeschermingde pijler van de B. B. Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST De Nederlandse Comedie speelde „Via Lissabon” L 1 i -4 Dinsdag 24 Februari 1953 108e Jaargang No. 15 RedacteurL. KIEZEBRINK Een millioen van Rusland voor Kunst aan Allen Brieven voor het buitenland Kerknieuws r Prof. Dr. W. Banning Zomerdienst N. S. Leeuwarden-Sneek Rampenfonds Emigrantencursussen in Sneek Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Telef 2872 Opbrengst collecten Rampenfonds Jaarvergadering dept. Sneek Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Paasveetentoonstelling Kerkcollecte Krantenverkoop ten bate Rampenfonds V erkeersongeval -» De Ramp De Farias voor het Rampenfonds Koninklijke rede wekte initiatief Bolwerkschool helpt krach tig mee 518e NED. STAATSLOTERIJ fit - I SNEEKER NIEUWSBLAD zul- om- 4e klasse. Ridder orde Ned. Leeuw. 57 millioen. Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. Bijeenkomst voor geëvacueerde kinderen op Paleis Soestdijk. H. M. de Koningin ging met gebakjes bij de kinderen rond. Advertentiepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Zaterdag, op zijn 65ste verjaardag, heeft minister-president dr Drees, prof, dr W. Banning mededeling gedaan van zijn benoeming tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. ƒ25000 19138; ƒ5000 6230, 11539; ƒ2000 2991, 6459, 15628; ƒ1500 7909, 18064 18250, 18700, 20405; ƒ1000 1532, 1854, 3433, 3601, 3605, 5248, 5601, 6819, 6837 7439, 8907, 9656, 10029, 10648, 11176, 12130, 14136, 15421, 16111, 16631, 17039, 17099, 19597, 21926, 21986; ƒ200 14204, 15927, 15955, 19787. Naar wij vernemen hebben de collec ten, gehouden tijdens de competitiewed strijden van de NeVoBo, Afd. Sneek 7 en 14 Februari, totaal opgebracht ruim 130. Gezien het grote aantal col lecten, dat voor dit fonds is gehouden, mag de afd. Sneek van de NeVoBo zeer tevreden zijn over deze opbrengst van volleybalminnend Sneek. Eigen geld. 5047, 5627, 14212, 14243, 14248, 15947, 15948, 15963, 15964, 19768, 19788, 19791 geoefende en goed uitgeruste vrijwilli gers en als alle 10 millioen Nederlan ders bij de zelfbescherming, de peiler van de manier op betrouwbaarheid toetsen, waarbij zoveel mogelijk zal worden ge bruik gemaakt van de ervaring en het inzicht van de plaatselijke autoriteiten. Aan de hand van die gegevens zal het rampschadebureau, met behulp van hierboven genoemde normen de eerste uitkering vaststellen. Evenals vorig jaar zal ook nu weer op het terrein van de veemarkt op 31 Maart a.s. een Paasveetentoonstelling worden georganiseerd. Toen men vorig jaar het initiatief nam het was de eerste keer dat een dergelijke show op de Sneker veemarkt plaats had stond men uiteraard voor een experi ment, doch gezien de zeer grote belang stelling en ook de behaalde resultaten, vertrouwt de commissie er op, dat ook nu weer in ruime mate mestvee zal worden aangevoerd en dat de belangstel ling zeker niet minder zal zijn. Dit soort tentoonstellingen heeft andere pro vincies een zekere vermaardheid ge geven, daarom is het voor mesters en slagers, uit een oogpunt van reclame, een uitermate geschikte gelegenheid hier met hun mestvee te komen, of er hun aankopen voor de feestdagen te doen. De commissie vertrouwt er op, dat zij die medewerking zal verkregen welke zij verdient, opdat deze tweede Paasveetentoonstelling nog beter slage dan de eerste. WOUDSEND. De collecte welke in de R. K. kerk alhier gehouden Is voor het Nat. Rampenfonds heeft f 532,84 opge bracht, dit is f 2.per hoofd. De pastoor van de parochie noemde dit een zeer mooi bedrag, waarover hij gaarne zijn tevredenheid uitte. Vrijdag 20 Febr. hield het dept. Sneek van de Ned. Mij voor Nijverheid en Handel zijn jaarvergadering. In deze goed bezochte bijeenkomst werd beslo ten pogingen in het werk te stellen de goederenaanvoer van Sneek naar de Noord-Oost-Polder te verbeteren. Notu len, jaarverslag secretaris en jaarver slag penningmeester werden goedge keurd. Als voorzitter werd de heer Th. W. Zandstra, als bestuursleden de heren H. Lampe en J. A. Nooitgedagt geko zen. De scheidende voorzitter de heer Ir W. A. van der Poel werd door de wnd. voorzitter de heer P. J. de Vries zeer hartelijk bedankt vc"r het vele werk in het belang van nijverheid en handel verricht. Namens alle leden werd een brief verzonden waarin deze dank tot uitdrukking werd gebracht. De nieuwe voorzitter aanvaardde zijn ambt met aan te kondigegn dat naast het voorlichtende werk gepoogd zal worden technische lessen voor jeugdige werkne mers te organiseren, hij wekte de leden op de vergadering van a.s. Woensdag over het leerlingenstelsel te bezoeken. Het bestuur bestaat thans uit de h.h. Th. W. Zandstra voor 'tter, P. J. de Vries, G. Douma, H. Lampe en J. A. Nooitgedagt, leden, die de functies on derling zullen verdelen. De eerste uitkering aan de getroffe nen uit de noodgebieden ter vergoeding van verloren gegaan huisraad bedraagt de helft van het totale bedrag van de vervangingswaarde. Dit bedrag wordt berekend aan de hand van de schade- aanmelding. Het Nationaal Rampen fonds heeft Zaterdag deze regeling be kend gemaakt. De eerste uitkering zal volgens een ruwe raming totaal onge veer veertig millioen gulden eisen. De schade-aanmelding wordt verge leken met een reeds samengestelde lijst van huisraadartikelen, zoals die voor komen in de gezinnen uit die streken, zo wordt ons meegedeeld. Die lijst bevat uiteraard een gemiddelde van de meest gangbare meubelen en andere goederen, die voorkomen in die gezinnen. De uit kering gebeurt in de vorm van c i chèque, die men bij elke bank zal kun nen verzilveren. Met de uitreiking van kledingpakket- ten zal zo spoedig mog^lijk worden be gonnen. Hiervoor komen uitsluitend die geëvacueerden in aanmerking, die te rugkeren naar hun woonsteden. Voor hen is dus de behoefte aan huisraad op dat ogenbli': uigent. De aanmelding dient te gebeuren bij de rampschadebureau’s, die er al zijn en die naar behoefte zullen worden inge steld. Daar zal men de juistheid van de opgave voorlopig slechts op eenvoudige De leden van de Sneker Jeugd Actie boden Zaterdag en zullen ook nog de eerste dagen van deze week, op verzoek van het Néd. Roode Kruis, huis aan huis een krant te koop aanbieden, die met vele duidelijke foto’s en tekst een beeld van de overstromingsramp geeft. De krant kost ƒ1 en de gehele, opbrengst komt ten goede van het Natijnale Ram penfonds. Leden van jeugdverenigingen kunnen nog kranten halen in het ge bouw van het Leger des Heils. Het vorig jaar zijn ook in Sneek cur sussen gegeven voor emigranten, ver zorgd door de „Stichting Practiscbe Emigranten-Voorbereiding”, die dit werk over het hele land doet. Tengevol ge van de grote opzet van het geheel is het mogelijk de emigranten naast de normale lessen ook met behulp van film en projectie speciale lessen te geven, die hen reeds hier vertrouwd maken met de omgeving waarin zij straks zullen ko men. De lessen worden gegeven door plaatselijke leraren, ’'an tijd tot tijd aan gevuld met specialisten uit andere delen van het land. De centrale figuur voor Sneek en omgeving is thans de heer P. van der Molen, Dr Schaepmanstraat 1 te Sneek. In de komende weken vangen weer nieuwe cursussen aan voor begin ners (elementaire spreektaal) gevorder den (kennis van land en volk en voort gezette conversatie) en ver-gevorderden (vaktaal in allerlei richtingen van am bacht en industrie zowel als agrarische beroepen) terwijl bovendien speciale cursussen voor de huisvrouwen worden gegeven. Het grote nut van een doel treffende voorbereiding voor emigran ten zal geen nadere aanbeveling behoe ven en het is dan ook met genoegen dat wij van deze activiteit in onze omgeving melding maken. Men zie ook de adver tentie in dit nummer van ons blad. SCHARNEGOUTUM. Donderdag avond ongeveer half zes overkwam het 7-jarig zoontje Auke van de heer M. Lootsma een ongeval toen het niet vol doende op het verkeer op de Leeuwarder straatweg lette. Een passerende auto, waarvan de bestuurder nog alle moeite deed hem te ontwijken, reed hem aan. Het slachtoffer werd met een gebroken been en een diepe v’eeswonde in een bovenarm in het St. Anthonius zieken huis te Sneek onrrenomen. De radiator van de auto werd ingedeukt. De stand van de bij het Nationale Rampenfonds binnengekomen giften bedroeg Zaterdagavond f 57 millioen. zeggender is, hoe sprak hier vaak de stilte.' Zelf speelde hg even subliem ue ongecompliceerde Amerikaan Sturgess als Ank v. d. Moer de verstandelijke Frangaise Marie en Fons Rademakers de flegmatieke Engelsman Ju" an, wier hu welijksgeluk volmaakter wordt, als de stilte rond Langs dood ‘3 opgeheven. Een prachtige vertolking ook was die van Ton Lutz van majoor Lang en vol be wondering waren we voor Ellen Vogel, alleen een zeer begaafde actrice kon de slotscène zo tot ons doen spreken als nu het geval was. Het was al evenzeer te verwachten dat Philippe la Chapelle niet onder de maat zou blijven als Pierre Chassaigne, de vader van Marie, een door haat verblinde Fransman, als dat Mien Duymaer van Twist iets bijzonders zou maken van Mrs. Muriven, die alles wat flegmatieker en verstandelijker be keek. Als we dan nog Allard V. d. Scheer vermelden als de nog jongens achtige vlieger Dick Frewer, hebben we allen genoemd. We rrochf^n ook allen noemen omdat ieders bijdrage tot zo’n uitzonderlijk goede, evenwichtige en boeiende opvoering leidde van een zo be langwekkend stuk. Ank v. d. Moer kreeg bloemen, allen hadden een ovatie van het grote publiek in ontvangst te nemen en Kunst aan Allen maakte een beste beurt met haar slotstuk. B.B., zijn ingeschakeld. Die 200.000 vrijwilligers kunnen het name lijk niet alleen af. Een voorbeeld zal dit duidelgk maken. In een oorlog zal men de brandweer, de opruim- en reddings ploegen e.d. niet midden in een stad kun nen legeren. Zij zouden door een paar voltreffers uitgeschakeld kunnen wor den. Zij komen dus aan de rand van de stad, klaar om dadelijk na de luchtaan val met het blussen en reddingswerk te gaan beginnen. De tijd die zij nodig zul len hebben om bij de plaats van e®n brand te komen is kórt. Toch zullen e: in die korte tijd duizenden brandbom men tot ontbranding kunnen komen, dien men in de stad met de armen ov elkaar op de B.B.-dienst blijft zitti wachten. Men kan niet zeggen dat Charles Morgan zich gemakkelijk van zijn werk afmaakt, het inleidend woord in het pro gramma wees er al op dat hij drie jaar heeft geploeterd om zijn roman over dit onderwerp tot toneelstuk te bewerken en zijn dialogen vooral in het eerste bedrijf, met weinig handeling, lang blijven zelden aan de oppervlakte, ze gaan nogal diep en zijn vrij verstande lijk, met hier en daar echter een nei ging naar het mystieke of, wil men, het parapsychologische effect. Van het laat ste merkt men iets in het eerste en tweede bedrijf (het pianospel, dat slechts enkelen horen, de voorspelling van de dood van een andere der ondergedoken vliegers, Dick Frewer, die later inder daad overleden blgkt), maar krijgt men de volle laag in het laatste tafreel van het derde bedrijf als in een sterke dra matische climax de gedode majoor Lang eigenlgk door de mond van zijn half zuster Valerie spreekt en zij zelfs blijkt te weten dat direct na Langs dood Ma ries vader hem met een verachtelijk ge baar schopte. Wij kennen het boek van Morgan niet, maar kunnen ons voor stellen dat deze neiging van de schrij ver naar mystiek en parapsychologie er een wat irrationeel en zwevend karak ter aan geeft, bezwaren welke echter bij het stuk worden opgevargen door een eigen werkelijkheid van het toneel, dat dwingt tot concretisering en aan- vaardbaarmaking van de situatie. Dat dit werd bereikt lijkt ons dan wel de zeer bijzondere verdienste van de regie van Han Bentz van den Berg; hoe heeft ’ij ons ook doen gevoelen dat een to- :'.e?]stuk meer is dan een brok tekst, en dat wat daarachter ligt vaak nog veel Het A.N.P. heeft van de Sovjet am bassade in Den Haag vernomen, dat de centrale raad van de vakverenigingen in Rusland heeft besloten aan het Nationale Rampenfonds in Nederland, voor hulp verlening aan de getroffen gebieden, een bedrag van 500.000 gulden toe te zen den; dat de centrale raad van corpora tieve instellingen in Rusland besloten heeft aan het Rampenfonds ee-. bedrag van 250.000 gulden te doen toekomen en de anti-fascistische vereniging van Sowjetvrouwen een bedrag van 100.000 gulden. Voorts deelde de Sowjet-ambas- sade mede, dat het executieve comité van het Russische Rode Kruis en de Rode Halve Maan aan het Rode Kruis in Nederland een bedrag van 150.000 gul den zal doen toekomen. Het gezamenlij ke bedrag der hulpverlening door Rus land beloopt dus een bedrag van 1 mil lioen. Van de zijde van het Rampenfonds vernemen wij, dat tot nu toe f 850.000 aan het fonds telegrafisch uit Rusland is toegezegd en wel f 500.000 door het presidium van de vakbeweging, f 250.000 door de centrale raad van de verbruiks coöperaties en f 100.000 door het anti fascistische comité van sowjet-vrouwen. Binnengekomen was 5000 pond van de Poolse Vredesraad. Blijkens een relaas in De Waarheid zal de centrale raad van de vakvereni gingen een half millioen zenden ten be hoeve van het communistische comité Volkshulp. De vraag rijst, of de raad dus twee maal f 500.000 zal sturen aan het Rampenfonds en aan Volkshulp, dan wel of het bij één half millioen blijft en men in Moskou het Rampenfonds toch voldoende representatief acht om dit halve millioen daarheen te sturen. Het bestuur van het Nationaal Ram penfonds heeft besloten aan de slach offfers van de watersnood, op korte t. mijn na hun terugkeer in hun wc:- plaatsen, een eerste uitkering voor aanschaffing van huisraad te doen 50 pet van het totaal berekende scha bedrag. Hiermee zal naar ruwe ram een bedrag van 40 millioen gemo zijn. Van de door het informatiebureau v het Nederlandsche Roode Kruis tot 1.; den geïdentificeerde slachtoffers van d< watersnood in totaal heden 519 luiden de leeftijdsgroepen als volg: J 01 jaar: 19; 14 jaar: 41; 514 jaa- 60; 1519 jaar: 35; 2029 jaar: 4. I 30—39 jaar: 42; 4049 jaar: 52; 50- 5 i jaar: 73; 6069 jaar: 68; 7079 jaa. j 54; 8089 jaar: 27; 90 en ouder 1. Een bijzonder voorbeeld van de daao j werkelijke hulp der pontonniers is we j de zeer snelle wijze, waarop manschap pen en materieel ter beschikking wer den gesteld bij het bergen van ongeveei 1700 ton regeringsgraan, dat was opge slagen in het fort bij Ooltgensniaat. Di graan vertegenwoordigt een waarde vai 500.000. Met uitzondering van SchouwenDui veland en GoereeOverflakkee kan thans worden vastgesteld, dat d< meeste cadavers groot vee zijn geruimd Naar schatting zitten er nog 10.000 on der water. De meeste daarvan zullen op SchouwenDuiveland gevonden worden. In verband met het zachter worden van het weer, wordt de toestand voor wat de cadaverruiming betreft, met de dag klemmender. Tot nu toe zijn tussen 15 en 20.000 grote cadavers geruimd. De serie toneelvoorstellingen, welke verbroedering der stichting Kunst aan Allen hier dit sei- zoen voor haar leden organiseerde, heeft Donderdagavond in Amicitia haar be sluit gevonden in de opvoering door de toneelgroep Nederlandse Comedie van „Via Lissabon” van Charles Morgan. Het gegeven is nogal navrant. Tijdens de oorlog is er een vluchtweg voor neer geschoten geallieerde piloten, agenten van de geheime dienst enz. van België tot Lissabon gevormd. De grootste vrees onder de partisanen, die deze vluchtweg organiseerden is dat zich onder hen die zich voor vervoer melden, een Duitse geheime agent, een pseudo-Engelsman zal bevinden, die dan alle gegevens over dit vervoer in handen zal krijgen, waar door de gehele organisatie zal kruinen worden opgerold. Het is die vrees, die de Franse partisane Marie Chassai ne (Ank v. d. Moer) op aanwijzing vooral van de Amerikaanse vlieger Sturgess (Han Bentz v. d. Berg), vlak voor het moment dat weer een groepje onderge- dokenen over de Spaanse grens zal wor den geleid, opdracht doet geven om ma joor John Lang (Ton Lutz) onmiddei- lijk te doden. Kapitein ter zee Julian Wyburton, (Fons Rademakers) die ook tot het troepje behoort voltrekt het von nis in een oogwenk. Na de oorlog vin den we Marie gehuwd met Julian in Engeland terug en als hun gast Sturgess die het hof maakt aan Valeri Barton (Ellen Vogel). Als deze Valerie een halfzuster van de gedode Lang blijkt te zijn wordt het ook Sturgess duidelijk wat Marie en Julian al lang wisten doch voor elkaar geheim hielden zodat er „een kloof van stilte” tussen hen was dat Lang volkomen betrouwbaar en zijn dood een "atale vergissing is geweest. Op uiterst beïangwekkende wijze tekent Morgan de gewetensconflicten welke hierdoor zijn ontstaan bij de voornaam ste betrokkenen in het dramatis ~h ge beuren. Hij snijdt daarmee het vraag stuk van de individuele schuld in een wereld van geweld aan en dat van de last der verantwoordel'kheid van de enkeling, die in dit geval meende de keuze te hebben tussen de dood, raider behoorlijk vooroud zoek, van één man en de ondergang misschien ”an hon derden als deze man inderdaad een ver rader was. De keus waarvoor mensen staan die,, zoals het motto luidt dat Morgan nam voor zijn stuk en dat hij aan Mazzini ontleende: „de vijand voor hun poorten hebben staan en tegelijker tijd werken voor de eeuwigheid”. Geslaagd voor hét Colloquium en rioor toegelaten tot de Evangelie- iening in de Ned. Herv. Kerk de heet van der Sloot te Leeuwarden, gebo- I ren te Oppenhuizen. Naar thans bericht kan worden len bij de inwerkingtreding van de zo merdienst d.w.z. van 17 Mei af op werkdagen niet alleen 11 diensten met Dieseltreinen op de lijn Leeuwarden Sneek worden ingevoerd, maar kom»n er nog acht diensten met stoomtreinen LeeuwardenStaveren v.v. bij. BRANDWEER. In oorlogstijd wordt van de brandweer het uiterste geëist. B.B.-vrijwilligers krijgen een goede en uitge breide opleiding, want men wordt maar niet ineens een goed brandweerman. SCHARNEGOUTUM, 19 Febr. Het was bijna 8 uur toen de heer E. Volberda de talrijke aanwezigen in „Elir een pret tige avond toewenste. Hij was verblijd dat zovelen aanwezig waren mede om dat immers de baten van deze avond voor het „Rampenfonds ’53” bestemd waren. De programma’s waren alle ver kocht. In vlot tempo werden verschil lende nummers uitgevoer De heer Schuil heeft als dirigent eer van zijn werk gehad. Dit eerste optreden van het muziekgezelschap „de Faria’s” in het openbaar is een succes geworden. Ook de zang van de heren Jrn en Tjitse Bruinsma met begeleiding op de guitaar door de heer Cor Bloemhoff verwierf warm applaus. Mej. O. Beuckens en Jopie Jellema zorgden voor humoristi sche voordrachten, een accordeonduo van de heren E. Volberda en I. Renema sloeg in. Vlot werd het toneelstuk „Paul speelt het wel klaar” gespeeld. Roelof Boorsma kondigde de verschil lende nrs. aan. E. Volberda bracht aan het einde dank voor alle belangloze medewerking. Gratis was ook beschik baar gesteld de geluidsinstallatie van Minkema te Sneek, die zeer voldeed. 190 kon aan het Rampenfonds worden afgedragen. Nieten. 5007, 5010, 5015, 5020, 5029, 5036, 5037 5041, 5044, 5628, 10576, 10581, 13751, 14203, 14205, 14206, 14209, 14216, 1421 14229, 14231, 14234, 14236, 14244, 1 42 A 15930, 15931, 15934, 15939, 11940, 1976? 19763, 19766, 19769, 19775, 19780, 19783, 19790, 21558. Er is een initiatief genomen om de door de Koningin in Haar rede van. 8 Febr. geuite gedachten tot nadere ver wezenlijking te brengen. Koningin Ju liana gewaagde naar aanleiding van de uit de gehele wereld ondervonden hulp verlening, van het leggen van een be- i ginpunt voor een mensheid, die tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. Waar de natuurramp, die Nederland heeft getroffen tot een overweldigende demonstratie van Europese verbroede ring uitgroeide en tot ver daarbuiten spontane reacties van internationale naastenliefde opriep, is in brede kring hier te lande en ook in het buitenland de hoop gerezen, dat deze verbondenheid in diepe nood bewaard moge blijven om in dienst te worden gesteld van de opbouw ener betere en vrije samen leving. Het ligt in de bedoeling op kor te termijn tot nadere publicat’es trent dit initiatief over te gaan. Onder het motto: „Wij helpen U, U helpt ons en samen helpen wij anderen!” hebben de leerlingen van de vierde en vijfde klas van de Bolwerkschool in Sneek in één week een bedrag van f 329,24 verdiend voor het Rampenfonds, door het verrichten van allerlei werk jes bij de burgerij alhier^ Met ingang van 2 Maart a.s. zullen de bijzondere bepalingen betreffende de ter- postbezorging van brieven, bestemd voor het buitenland worden gewijzigd. De voornaamste wijziging bestaat hier in, dat voortaan alle brieven, dus ook die boven een gewicht van 20 gram, welke geen deviezen bevatten, gesloten mogen worden terpostbezorgd. Voor aangetekende brieven echter en voor brieven met aangegeven waarden blijven de bestaande beüalingen van kracht, d, w. z„ dat deze brieven boven 20 gram open ter verzending aan de postinrieb tingen moeten worden aangeboden. Iedere man en vrouw zal daarom moeten weten hoe een brandbom on schadelijk gemaakt kan worden en In iedere woning zullen emmers water, een bak zand en een vuurzwe- aanwezig moeten zijn om een begin van brand te kunnen bestrijden. Stelt U gerust. U hoeft er nu nog niet mee te beginnen. U kunt rustig wachten op een sein van de overheid. Deze zelfbeschermingsmaat- regelen zullen Uw huishoudbudget niet in de war schoppen en U behoeft geen studiehoofd te zijn om ze onder de knie te krijgen. Op deze wijze gaan wij reeds een heel eind in de goede richting bij het beperken van de uitwerking van luchtaanvallen, maar nog niet ver ge noeg. De georganiseerde zelfbescher ming in blok- en wijk”erband zal er voor moeten zorgen, dat brandbommen, die over het hoofd zijn gezien onscha delijk worden gemaakt en dat ouden van dagen en andere hulpbehoevenden zo spoedig mogelijk geassisteerd wor den. Goed beschouwd is deze zelf bescherming niets anders dan buren hulp. Zoals wij in vredestijd onze buren spontaan helpen, als zij b.v. bij brand hulp nodig hebben zo zullen wij ook in oorlogstijd elkaar bijstaan. Deze vorm van hulpverlening zal echter van te vo ren beproefd moeten worden. Thans oefenen, betekent later doeltreffend kunnen helpen. Wij Nederlanders houden niet van struisvogelpolitiek. Het mag dan zijn, dat wij ons liever vermeien in de aangename kanten van het leven, als het nodig is, kunnen wij, zonder zwartkijkers te worden, een moelijke en gevaarlijke situatie onder ogen zien. Op het ogenblik staan ij voor zo een situatie. De huidige inter nationale spanningen dwingen ons na te gaan, wat er met ons kan gebeuren, indien het werkelijk eens tot een uit barsting zou komen. Met de vorige oor log nog zo vers in het geheugen, weten wij maar al te goed, dat wij ernstig re kening moeten houden met luchtaanval len. Wij weten echter ook, dat tegen elk gif een tegengif bestaat. Tegen die luchtaanvallen kunnen wij de organisa tie „Bescherming Bevolking” stellen. De regering heeft bekend gemaakt, dat wij ons tegen de gevolgen van een oorlog kunnen beschermen, indien de B. B. beschikt over ruim 200.000 goed als alle 10 millioen Nederlan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1