De nieuwe Autospuït is er tl 1 IJ ■l i Feestavond van Utile Dalei werd een succes BUITENLANDS OVERZICHT I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST l Hengstenparade op deSneker Veemarkt de B.B. De geneeskundige dienst van I I V 1 Vrijdag, 27 Februari 1953 108e Jaargang No. 16 Redacteur L. KIEZEBRINK Aantal slachtoffers: 1487 Europa te Rome bijeen Klein De Oranje thuis Een werk van barmha» I Voorboden van de lente 1 De collecte in de Ned. Herv. Kerken Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSB1 AD -- WlOWh Toneelclub Amicitia Een werk van barmhai '»eid Rampenfonds a Compromis te Rome maar al De collecten voor het Rampenfonds in ongeveer 1300 Ned. Herv. gemeenten gehouden heeft meer dan 1% millioen gulden opgebracht. HEEG. In de omgeving van de Coöp. Zuivelfabriek Hoop op Zegen alhier is al een paartje roerdompen verschenen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD IW Advertentieprijs 15 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.» per half (aar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. Het is toch eigenlijk jammer dat een goede toneelgroep zoals L.S.C. de laatste jaren heeft, alléén voor leden en dus één avond speelt. Het is dan ook met genoe gen, dat wij kunnen mededelen dat deze groep zich na de zo geslaagde L.S.C.- avond heeft verenigd tot een club, die speciaal het goede Nederlandse toneel op de planken van Amicitia wil brengen, naast de gewone L.S.C.-avond. Het be stuur bestaat uit de volgende dames en heren: Mevr. MakkenOldenburg, Lin delaan, Mevr. VlaskampJoustra, Oos- terdijk; A. Verwer, Oosterdijk; H S. Groenhout, Suupmarkt. Op Donderdag 9 April start deze club met „Het spel met het noodlot”, een uit het Engels vertaalde thriller „Might must fall” van Evelyn Williams. Met dit stuk waarin niemand minder r’an Ri’’a Hop per en Ko van Dijk triomfen hebben gevierd, hoopt Amicitia te tonen dat het op de goede weg is. Een behoorlijk aan tal, 200. donateurs hebben zich bereids aangemeld. Van de geneeskundige groepen wordt een werk van barmhartigheid verlangd. Naastenliefde is vooral bij de Genees kundige Dienst beslissend voor de resul taten, die bereikt kunnen worden. Volgens een voorlopige becijfering van het Ned. Rode Kruis zijn bij de storm ramp 1487 personen omgekomen. Een van de fraaie hengsten wordt voorgeleid. Langs het bovendek gemeten onge veer tien meter korter dan normaal en met een vreemd afgeplatte neus kwam Dinsdagmiddag de C 'anje, overigens statig als altijd, na een vo' spoedige reis uit Indonesië de haven van Amsterdam binnen. Aan boord ware ruim vijfhon derd passagiers en op de brug stond de 55-jarige kapitein, onze stadgenoot, J. Lassche, die zijn collega kapit.in Hem mes wegens diens ziekte verving. Wes halve kapitein Lassche met een gerust hart kon zeggen, dat hij niets wist van de aanvaring tussen Oranje en Willem Ruys, in de nacht van 6 op 7 Januari op de Rode Zee. Alles wat voor, aan de boeg, in elkaar was gedrukt, is er in Indonesië af ge brand, de neus is weer gesloten en toen vol gestort met 50 ton cement. Dat gat niets voor de stabiliteit van de Oranje want in die neus zit normaal een water tank van 150 ton inhoud, die nu uiter aard ongevuld is gebleven. De repara tie duurde veertien dage*1 en als dank voor het goede werk is toen aan ruim 900 Indonesische arbeiders ’n .selamatan aangeboden, een feest. De Oranje gaat Zaterdag in dok en zal daar ongeveer acht weken blijven. Op 29 Mei zou weei een reis naar Indonesië moete worden ondernomen. Na* st de beschadigde boeg was er ook nog schade stuurboordzijde, een vooruitstekend deel van de brug is weggeslagen en aan bakboordkant zijn enkels deuken. p zoeken, o.a. de verbinding tussen Dene marken en Zweden via een tunnel of brug. Militaire kwesties zijn niet aan de orde geweest want de Scandinavische landen denken daarover zeer verschil lend, Zweden bleef bijv, buiten het At lantisch Pact, Noorwegen en Denemar ken zijn wel leden en hebben op militair gebied ook hun zorgen. Op de Deense is dezer dagen de aandacht gevestigd door een muiterij van troepen die zich vei - zetten tegen de diensttijd van 18 maan den, er is zelfs sabotage op Deense vliegvelden gepleegd, waardoor het leven van vliegers gevaar liep. In krin gen van het Atlantisch Pact vreest men dat mede door de houding der s.d. oppo sitie in de Deense Kamer, de regering de diensttijd weer tot 12 maanden zaï moeten verlagen in welk geval er geen troepen beschikbaar zouden zijn om de hals van Sleeswijk Holstein, de strate gisch belangrijke toegang tot Dene marken behoorlijk te verdedigen. De Denen hebben daarvoor medewerking van Britse of Amerikaanse troepen verzocht maar dit is geweigerd, men meende dat Denemarken zelf in de eer ste plaats voor verdediging moest zor gen. In Noord Europa is dus militair alles ook nog niet voor elkaar. Ook in Zuid Europa is dat nog niet het geval, het vriendschapsverdrag tussen Grie kenland, Turkije en Zuid-Slavië is nu wel getekend, maar er moet nog een mi litair verdrag op volgen, dat echter niet lang meer op zich zal laten wachten. Wat de binnen iar use verhoudingen in Z.-Slavië betreft, nu dit land omdat men het militair nodig heeft meer en meer in de Westelijke wereld wordt op genomen heeft Tito ook enige stappen in de richting van democratisering van zijn stelsel gedaan, d. w. z. het Zuid- Slavisch Volksfront wordt iets gedemo cratiseerd, maar de vorming van vrije partijen is nog niet toegestaan en al moge Tito zich voor godsdienstvrijheid hebben verklaard, met het Vaticaan blij ven de betrekkingen slecht, omdat hij de rechten van de kerk niet wenst te er kennen. Wat dit gedeelte van Europa betreft, zij hier ten slotte melding ge maakt van de uitslag der verkiezingen in Oostenrijk, welke alleen winst aan de soc. dem. bracht, die van 67 op 73 zetels kwamen, terwijl de (R.K.) Volkspartij van 77 op 74 zetels kwam. In stemmen aantal overtroffen de soc. dem. de Volkspartij zelfs. Deze partijen samen zullen wel weer een coalitie-regering moeten vormen, waarin, wegens hun verkiezingsoverwinning, enige meerdere socialistische invloed dan in de vorige niet uitgesloten is. In de vorige regering waren tussen beide partijen moeilijkhe den over een verhoging der sociale uit gaven, welke echter nu wel zal worden geaccepteerd, evenals meer staatsbe moeiing. Inmenging van de Russische bezetter heeft toch niet kunnen verhin deren dat de communisten van hun vijl zetels er een verloren. Daar waar nog enigszins vrijheid heerst, blijkt een steeds toenemende afkeer van Moskou en haar aanhangers, waar men ondei Sinds Dinsdagavond is het brand- weennatersaal van onze stad uitgebre'. 1 met een nieuwe autospuit. Die avond werd ze namelijk door de oouwers, de Gebr. van Bergen te Heiligerlee, aan het Gemeentebestuur overgedragen. Deze auto van het zg Jeepmodel is van het open type en biedt naast de uit rustingsstukken, plaats aan acht brand weermannen plus een brr n-imeester en een onderbrandmeester. De capaciteit bedraagt 25000 lite,r per minuut, terwijl 12 slangen aange’.'oppeld kunnen wor den. Het is een kleine handige wagen waarmee men overa' dus ook in de •smalle straten en stegen, kan komen Daarom is ze ook alleen voor het ge bruik in de stad bestem'’ en ’’ehoeven de manschappen niet onderdak te zitten als er wordt uitgerukt. De vier-wiel-aan- drijving maakt haar erder bijzonder geschikt voor het bruik in bescha digde of opgebroken straten. Mocht ze in een gat of kuil tc mhtkomen, dan komt ze er op eigen kracht weer uit. Ook om deze reden leent deze aanwinst zich bijzonder voor bescherming van de bevolking indien onverhoopt een oorlog mocht uitbreken. De premiewinnaars. Bij de 3- en 4-jarige hengsten kregen: Jippe, eigen A. J. Bouma, Oude :choot en Jabik, eig. R. de Hoop, Huis ter Heide een le premie; Kerst, eig. G. L. Geerligs, Jutrijp en K. Jansma, Heeg, een 2e en Jan, eig. Fa. Hoogterp, Deersum, een 3e. Bij de 5 jaar en oudere hengsten ver wierven een le premie: Ewold, eig. J. W. en W. J. Boersma, Oudega (H.O.N.), Eldert, eig. B. P. v. d. V-’-’e, Spannum en K. F. Jansma, Heeg, Boulm, eig. A. J. Bouma, Oudeschoot, Ynse, eig. R. de Hoop, Huis ter Heide en Geert, eig. K. F. Jansma, Heeg en G. L. Geerligs, Jut rijp. Een 2e premie kregen: Age, eig. J. H. Pasma, Akkrum, Doede, eig. H. B. Kielstra, Wieringerwerf, Beint, eig. R. de Hoop, Huis ter Heide, Eelke, eig. erv. L. S. Durksz, Drachten, gesta”onneerd bij T. B. Rijpma, Sandfirderrijp en Gos- se, eig. J. M. de Vries, IJpecolsga. Een derde premie was nog voor Hyl- ke, eig. wed. W. Watzema, Oldeboorn. De medaille, aangeboden d"or het ge meentebestuur van Sneek voor de hoogst geprimeerde jonge dekhengst, werd ge wonnen door Kerst, van Geerligs en Jansma v.n. Uit alle geprimeerde hengsten werden daarop de kampioen en reserve-kampi- oen gekozen, het hoogtepunt van de dag. Tot kampioen werd uitgeroepen: Ewold, fokk.-eig. J. W. en W. J. Boer sma, Oudega (H.O.N.), Jabik van R. de Hoop, Huis ter Heide werd reserve- kampioen. moeilijke taak. Het valt niet mee uit 28 hengsten de besten en dan de allerbesten en tenslotte de kampioen en de reserve- kampioen te kiezen. Als leek ziet men geen verschil. Nou ja, de ene is wat ho ger dan de ander, een tweede wat slan ker, maar dat zegt niets. Men moet wel zeer veel verstand van paarden hebben en oog voor hun kwaliteiten, anders komt men er niet uit. En de eisen die gesteld worden zijn hoog. Alleen met het allerbeste materiaal k?.n de fokkerij op hoger peil gebracht worden. Het was daarom geenszins te verwon deren dat van de zeven driejarige heng sten die voor opneming in het Stamboek werden voorgeleid, maar één deze eer waardig werd gekeurd. En dat was de op 14 April 1950 geboren hengst, door G. L. Geerligs te Jutrijp gefokt uit de merrie Elgertsje en de hengst Onno, die onder de naam Kerst werd ingeschreven en eigendom is van de heren Geerligs en K. Jansma te Heeg. Van de 16 reeds opgenomen en vo*ig jaar in Friesland gestationneerde dek hengsten, stuk voor stuk prachtdleren, weid Auke van A. J. Bouma te Oude schoot afgekeurd. De anderen zijn het komende seizoen dus weer beschikbaar. Toen 's middags tegen het einde alle goedgekeurde dieren en premiewinnaars in de baan waren, werd het even stil. Wat ’n rijkdom! Een land dat in staat is zulke paarden te fokken, kan met ver trouwen de toekomst tegemoet zien. Zo’n land blijft! Er was de gehele dag veel belangstel ling, maar verwacht mag worden dat er de volgende keer nog meer publiek zal zijn. Want deze dag werd een groot succez. Woensdagavond was de stand van het rampenfonds 63 millioen gulden, waarin begrepen 2 millioen die dag uit Curasao ontvangen. be en Legouvé in een eenvoudig maar goed passend décor ten tonele. Dit oude Franse blijspel dat in 1817 speelt en tot onderwerp heeft de strijd om het leven van een jonge man, die door de prefect de Montrichard als Bonapartistisch sa menzweerder wordt gezocht en be schermd door de pientere en verliefde gravin d’ Autreval, deed ’t nog wel. En de jongelui deden het ook wel. Toen ze het eerste bedrijf met de wat lange dia logen, nodig terwille van het exposé, achter de rug hadden en er meer han deling in kwam, kregen ze er zin in en werd er met élan verder gespeeld, enke len deden het zelfs zeer goed en het werd eigenlijk al maar beter, zodat het publiek zich best vermaakte en gul was met zijn waardering. Een goede avond voor U.D. met aan het slot de gebruike lijke bloemen voor de actrices en be dankjes en geschenken voor allen die medewerking hadden verleend om de avond tot een succes te maken. In de eerste plaats en terecht gold die dank drs. J. Pop de regisseur. Rector dr. Greep dankte uit naam van de docenten U.D. voor het gepresteerde en wees nog eens op de betekenis van een goede schoolclub die op de juiste wjjze een band legt om allen aan de inrichting werkzaam. Met gezamenlijke zang van coupletten 1 en 6 van het Wilhelmus, eindigde de avond. staat uit 2 a 3 artsen, 2 verpleegsters. 16 volledig opgeleide EHBO-ers, 4 chauffeurs en 2 ordonnansen. Aan elke groep worden 8 gewonden-transport- ploegen toegevoegd. Tedere transport- ploeg beschikt over een vrachtauto voor het vervoer van 4 zwaar- of 10 licht ge wonden. De eerste daad van een mobiele geneeskundige groep na een bombarde ment best "at in het inrichten van ver zamelplaatsen voor gc vonden, waar een eerste behandeling kan worden gegeven Zwaar gewonden worden hierna naar ziekenhuizen overgebracht. Voor de B- kringen zijn kleinere geneeskundige teams geprojecteerd, bestaande uit 1 arts, 6 gediplomeerde EHBO-ers en 1 chauffeur. de Benelux. Trouwens, over het gehee' i is de lust tot een zeer innige aaneen hechting der W.-Europese vastelands- mogendheden bij onze Zuiderburen wa bc'zoeld. De Belgische regering legt ei meer en meer de nadruk op dat Belgi, een samenwerking nastreeft zonder ver smelting der naties en zonder opoffering van de nationale souvereinlteit, mei. - neigt er dus meer naar het Engelse standpunt. Daar zit echter in België r.c wat meer vast aan deze kwestie, zc houdt ook enig verband met de positie van de Kroon. De koninklijke familie schijnt niet te wensen dat kontag Bou- dewijn laat tornen aan ’et opperbevel- hebberschap o- :r het leger, hem bij de grondwet opgedragen. Als de E.D.G. er zou komen zou de leiding ook van het Belgische leger aan een boven-nationaal orgaan worden opgedragen en de raad van State heeft de regering daarom reeds geadviseerd, dat België niet tot de E.D.G. kan toetreden zonder grondwets wijziging en dus nieuwe verkiezingen. Wanneer nu uit 's konings omgeving op handhaving van de bestaande toestand wordt aangedrongen, begrijpt men dat er zich in België een moeilijke binnen lands politieke toestand ontwikkelt. Veel minder hard van stapel met hun samer.werkinj~ dan de 'eelgenoten in Klein Europa het trachten te doen, lo pen de Scandinavische landen. In Ko penhagen is de Scandinavische raad bij een geweest, gevormd door een aantai leden van de parlementen van Noorwe gen, Ijsland, Denemarken en Zweden. Een 15-tal ministers zit er ook in maar is niet stemgerechtigd. De besprekingen gingen over culturele en economische samenwerking en commissies zijn ge vormd om bepaalde kwesties te onder- Of het nu kwam omdat de keuring van hengsten voor het Fries Paarden Stamboek ditmaal voor het eerst in Sneek gehouden werd weten we niet, maar beter weer had men hooit kunnen verlangen! Het marktterrein glansde in de zon op deze prille voorjaarsdag. Door de goede zorgen van het ge meentebestuur en de "lan.en van de vee markt was alles keurig voor elkaar. Op een afgesloten gedeelte van het terrein was een keuringsbaan ingericht met op de achtergrond een tribune en ter weerszijden een platform vanwaar de toeschouwers, onder wie zich ook on.’e burgemeester bevond, een mooi gezicht hadden op de hengsten die van heinde en verre voor deze keuring waren aan gevoerd. Het was een prachtig schouwspel deze diepzwarte intelligente dieren te zien stappen en draven. Wat een zorg wordt er aan besteed! Hoe scherp wordt er door de eigenaren op toegezien, maar wat zijn ze het ook waard. Alles aan deze edele rossen is koninklijk en groots en als men de gesprekken beluistert, dan voel je direct hoe men met dit ras weg loopt. De keuringscommissie stond voor een GENEESKUNDIGE DIENST. Snelle medische hulp in oorlogstijd kan heel veel leed verminderen en voorkomen. Ruim 100.000 vrijwilligers zullen een E.H.B.O -opleiding krijgen. Niemand zal kunnen verhinderen, dat er in een gewapend conflict slacht offers vallen onder de burgerbevolking. Dat kan ook de organisatie „Bescher ming Burgerbevolking” niet. Zij kan er echter wel voor zorgen, dat het aantal slachtoffers zo gering mogelijk blijft Een goede geneeskundige dienst is hier voor een eerste vereiste. De Eerste Hulp bij Ongelukken-ver- enigingen leiden op het ogenblik teza men met het Rode Kruis ruim 100.000 E.H.B.O.-ers op. Een belangrijk deel van hen zal de eerste hulp bij de blok- ploegen en de verschillende BB-diensten gaan verzorgen, in het bijzonder bij de Geneeskundige Dienst. De mobiele geneeskundige groepen - in totaal zullen zij 15.000 mannen en vrouwen omvatten vormen in de A- gebieden, de gebieden met belangrijke doelen, de onmisbare aanvulling op de plaatselijke geneeskundige dienst. Een mobiele geneeskundige groep be- De Schoolclub Utile Dulci van het Chr. Lyceum gaf Maandag haar feest avond in een tot de laatste plaats be zette Amicitiazaal. Na opening met ge bed door dr. Bolhuis, sprak praeses A. Douma een vlot woord van welkom, waarbjj hij nog even de gelegenheid waarnam de velerlei onderafdelingen van U.D. bij zijn mede-leerlingen aan te bevelen, als daar zijn: debating, toneel, volksdans, schaken, ping pong, volley bal. Het programma werd geopend met wat we sedert een vorig optreden van U.D. misschien een specialiteit van deze schoolvereniging mógen noemen: ta bleaux. De Niobegroep was uitstekend en trof ons meer dan een voorstelling van Socrates met de gifbeker. Van de wereld der Grieken naar een offer aan Polyhymnia is maar één stap: het schoolkoor zong het Slavenkoor van Giuseppe Verdi -onder leiding van de heer van ’t Huil en met aan de vleugel dr. Greep, een koor even indrukwekkend in kwaliteit als kwantiteit. Dit was nu eens een nummer waaraan een flink stuk van de schoolbevolking meedeed en eigenlijk behoort een feestavond van een schoolclub een feestavond van een school te zjjn. Daarna was dan weer de daad aan een uitgezocht troepje: een ze vental leerlingen en met de souffleuse die wel eens een keertje moest voor zeggen. o, macht der gewoonte! mee acht, bracht Liefdesduel van Scri- Na de overdracht volgde een demon stratie met de nieuv e spuit, die volko men aan de verwachtingen bleek te be antwoorden. Ze had haar uitstekende capaciteiten trouw al eerder bewe zen bij het droogmalen van een onder gelopen polder bij 's-Cravendeel. Van daar dat de officiële overdracht iets la ter "'schiedde dan aanvankelijk was ie- paald. Deze week zijn de ministers van bui tenlandse zaken van het Kleine Euro pa, de zes landen die verenigd zijn in de Kolen en Staalgemeenschap en die zich nog moeten verenigen in de Europese Defensie Gemeenschap te Rome bijeen geweest. Men heeft er gesproken over de moeilijkheden welke de verwezenlij king van de Europese Defensie Gemeen schap ontmoet o.a. vanwege de tegen stand in de parlementen en de Franse eisen om enige vrijheid te behouden over de stationnering der Franse troe pen. Als deze eis van Frankrijk werd ingewilligd, zouden de landen die geen gebieden overzee hebben als Duitsland en Luxemburg al hun troepen onder het gezag van het boven-nationale orgaan dat de E.D.G. zal leiden, moeten bren gen, maar zouden landen die dergelrjke gebieden wel hebben, nog nationale zeg gingschap over hun legers houden. Het is begrijpelijk dat in W.-Duitsland wordt verklaard dat men dit nooit zal aan vaarden. Zowel Lo' den als Washington zien dat ook wel in en hebben Frankrijk onder bereidverklaring het "11e moge lijke garanties te geven dat het nooit door deze bondgenoten in de steek zal worden gelaten, te verstaan gegeven dat deze Franse eis te ver gaat, Duitslands toetreding tot de E.D.G. zal verhinderen en dat zij in een dergelijk geval zullen trachten Duitsland als partner in het Atlantisch pact op te nemen. Daardoor zou het ’t recht krijgen zelfstandig eer nationaal leger op de been te brengen. Dat is echter ook maar niet zo klaar want de Fransen hebben evenals andere partners een vetorecht om toetreding van andere deelgenoten tot het Atlan tisch pact te verhinderen, maar al dit geharrewar toont wel aan hoezeer de W.-Europese verdediging nog op losse schroeven staat. Men is nu te Rome bij een geweest om te zien of men de plooien glad kan strijken, nu Amerika ongeduldig wordt. Terwijl we dit schrij ven kennen we de resultaten der confe rentie nog niet, maar het is weinig waarschijnlijk dat al de bezwaren, welke in de nationale parlementen tegen het huidige E.D.G.-ontwerp bestaan er uit de weg zijn geruimd. Maar niet alleen over de E.D.G. is op de conferentie te Rome gesproken, zelfs niet in de eerste plaats, want als punt één stond op de agenda het Nederlandse voorstel dat er een tolunie tussen de zes landen zou worden gesloten. Onze mi nister Beyen had te voren te Parijs en Rome uiteengezet dat Nederland geen heil ziet in toetreding tot een Europees politiek gezagsorgaan als dit ook geen concreet gezag op economisch gebied zou hebben. Herhaaldelijk is nu al ge bleken, dat tegenstelling van belangen op economisch gebied een hechter band tussen verschillende landen verhindert. Een eerste eis voor samenwerking is dus dat er een orgaan komt dat als er dergelijke tegenstellingen bestaan daar over beslissingen neemt waarbij de deel genoten zich neer’ ggen. Een boven- naf’nale politieke lei’ing van een aan tal landen, die onderling de scherpste maatregelen nemen om hun markten voor elkaar te sluiten, zou een dood, onmachtig ding blijven. De tolunie, wel ke minister Beyen te Rome voor Klein Europa heeft verdedigd is dus een io gisch voorstel voor hen, die een polities samengaan willen. Ongetwijfeld hebben alle deelnemers aan de conferentie het dan ook geprezen, maar in de praktijk zitten er zoveel haken en ogen aan dat er voorlopig nog niet veel van zal ko men. Bg de uitwerking der plannen, als ven ieder land offers, bij het ene op dit, bij het andere op dat gebied worden ge vraagd, komen de meningsverschillen eerst aan het licht. We weten dat maar al te goed van de onderhindelingen over het juk van Rusland gebukt gaat, tracht men er aan te ontkomen. De 3100 vluch telingen van achter het Ijzeren Gordijn, die op één dag van deze week in W.- Berlijn aankwamen, spreken in dezen 1 voor zichzelf. Maar al die vluchtelingen scheppen ook onhoudbare toestanden daar in Berlijn, vlak vóór dat gordijn. En nu nog een speciaal rubriekje „En gelse zorgen”. In Kairo wordt niet offi cieel tussen Engeland en Egypte onder handeld over de kwestie van het Suez- kanaal. Gemakkelijk gaat het niet. De Engelsen staan op het standpunt, dat Naguib zich eerst moet verplichten tot zekere banden met Londen of het Wes ten in het algemeen, voor de Engelse troepen uit de Kanaalzóne worden te ruggetrokken, Naguib wil onvoorwaar delijke evacuatie van die troepen, later kan men dan wel eens zien. Naguib staat dus op het standpunt dat Egypte als vrije natie volkomen het recht heeft als zij dat wil neutraal te blijven, los van West zowel als van Oost. Extra moei lijk is de kwestie voor de regering Chur- chili omdat haar conservatieve aanhang in het Lagerhuis, die al niet tevreden was over de oplossing der Soedanzaak, geen totale overgave aan Naguib wil Wat het Perzische oliegeschil betreft, J verwachtte men deze week het waar- schijnlijk niet gunstige antwoord van Perzië waar spanning bestaat tussen premier Mossadeq en de van politieke actie beschuldigde koninklijke familie op de laatste EngelsAmerikaanse voorstellen. En ten slotte is daar een Argentgns-Chileens-Engels geschil. In ons vorig overzicht hebben we reeds iets gezegd over het bezoek aan Chili door Perón en de beoogde samenwerking tussen beide landen. Daarover is verdei weinig nieuws maar wel opmerkelijk is dat zowel Chili als Argentinië Engeland bjjna tegelijkertijd weer moeilijkheden bezorgen op de Falkland-eilanden, wel 1 ke Engels bezit zijn. Op uitlopers van J die archipel hebben zowel Argentinië als Chili posten gevestigd. Zij beweren dat ze tot hun grondgebied behoren. Engeland heeft aangeboden de kwestie aan het Internationale Hof voor te leg- 1 gen, de Zud-Amerikaanse regeringen 1 verwierpen dat aanbod, juridisch staan ze niet sterk, maar ze menen wel ovei de macht te beschikken Engeland ge leidelijk dit bezit te ontfutselen. Mis- schien moeten de Ver. Naties er nog aan 1 te pas komen, welker geschorste zeven de algemene vergadering werd heropend met als punt 1: Korea. Overigens is deze kwestie van belang voor ieder land, dat eilanden bezit in de buurt van de meer zelfbewust wordende Zuid-Ame- rikaanse staten. Wat de algemene ver gadering der Ver. Naties betreft er ko men daar meer belangrijke kwesties aan de orde. Wellicht ook een klacht van Israël over het Russische anti-semietis- me. Minister Wysjinsky is present zo dat er wel felle debatten zullen komen. De aanwezigheid daarbjj van nationalis tisch China, dat zijn verdrag met Mos kou uit 1945 nu heeft opgezegd, om dee; te kunnen nemen aan een eventuele blokkade van het Chinese vasteland, zal voor Rusland olie op het vuur zijn. Te Rome is in de conferentie van Klein Europa besloten dat Frankrijk en Duitsland een aanvaardbare vorm van compromis zullen zoeken voor hun ge schil over het Europese Legcrverdrag Een commissie van deskundigen zal met het ontwerp vóór 10 Maart gereed moe ten zijn.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1