Mossadeq tegen de Sjah Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Bond van Oud-leerlingen Sneek en omstreken Foardrachtkriich Snitser Skoallen Scharnegoutum kreeg een Chr. Kleuterschool 1 Dinsdag 3 Maart 1953 108e Jaargang No. 17j Muziekavond W. A. Spiering Boekenweek 1953 Kerknieuws Overcompleet goederen noodgebieden J ubileum con eert Muziekschool G. Schuil Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD Rampenfonds Benoemd Geslaagd Onderlinge Paardenverzekering Vakcentralen voor plaatse lijke keuze Prins Bernhard zal Voorjaarsbeurs openen De woningbouw De baldadigheden in het Zuidersportpark Nut en Genoegen Door eendrachtige samenwerking tot stand gebracht 518e NEO. STAATSLOTERIJ SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL. KIEZEBRINK Geschenk 1953, Een kijkje in het leslokaal. 5e klasse. De le priiswinsters. 68 Millioen. onze plaatsgenoot Sj. J. thans in militaire dienst. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nun- speet (vac. W. G. J. Beerekamp), H. van Niel te Sneek. Geref. Kerk. Bedankt voor Makkum, B. P. Suurmond te Oppenhuizen. Forline jier is in kommisje, gearstald üt fortsjintwurdigers fan de finderskate Fryske kriten yn Snits, ütein setten mei it halden fan in foardrachtkriich tusken de learlingen fan alle Snitser skoallen. Dat dit doe skoan foldien hat en tige slagge Is mei bliken dwaen fit it feit, dat sa’n foardrachtkriich forline Sneon foar de twadde kear hólden is yn de foyer fan Amicitia. It vviene doe de hern fan de legere skoallen dy’t har hearre litten hawwe; takomme Sneon komme de alderlearlingen oan bar. De boekenweek is jZaterdag aange vangen, tot 7 Maart dui’rt ze. 1ste prizen: 1. Jannetje Boertjens, Ju- lianeskoalle, 56 p. medalje foar it heechste tal punten; 2. Akke Boorsma, Gysbert Japiksskoalle, 55 p.; 3. Trijntje de Groot, Julianeskoalle, 54% p. 2de prizen: 1. Leeuwkje Visser, Julia- 5de prizen: 1. Pyt de Vries, R.K. Jon- gesskoalle, 48% p.; 2. Ludzer v. d. Mo len, Looxmaskoalle, 48 p.; 3. Trijntje de Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Dan is er „De vrouwe Eva”, een nieuw stuk boekenpropaganda van de com missie. „De vrouwe Eva” is een tjals met 500 boeken aan boord. Het schip is enkele weken geleden uit Amsterdam vertrokken voor een lange trip door ons land. Met de bedoe' ng natuurlijk, om aandacht voor het boek te vragen. Fries land zal ook worier aangedaan. De juiste data en de ligplaatsen zullen nog nader worden bekend gemaakt. Maai dat zal wel midden Maart worden. Eigen geld. 5022, 5032, 5050, 10585, 15671, 15672, 15933, 15941. IJLST. Tot onderwijzer aan de Chr Chr. School te Schagen werd benoemd F. Bosma, neskoalle, 53% p.; 2. Gretha Rijpkema Julianeskoalle, 53 p.; 3. Reinder Posthu mus, Jan v. Nassauskoalle, 53 p. 3de prizen: 1. Hinke Schuil, Gysbert Japiksskoalle, 52% p.; 2. Rin: Beeksma, Montessoriskoalle, 52 p.; 3. Alt'rt Lu- hof, Eben Haëzerskoalle, 51% p. 4de prizen: 1. Pietie Kuiken, Gysbert Japiksskoalle, 51 p.; 2. Klaes Rusticus, Jan v.' Nassauskoalle, 50 p.; 3. Hinkt Algra, Looxmaskoalle, 49 p. 19289 ƒ10.000; 7880 ƒ5000; 15637 2(L0; 2220, 5810, 7089, 7770 1500; 1307, 1339, 2810, 3128, 3446, 4726, 6490, 6810, 6876. 10226, 10850, 12910, 13485, 13527, 13594, 14838, 15461, 15540, 15746, 16616, 17900. 18393, 18902, 19393, 19919, 21943 ƒ1000; 14249, 15942 ƒ200. Advertentieprlji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 1 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Onze ver. houdt nauw contact met de ver. in West-Zeeuws-Vlaanderen, zegt de presidente. De laatste excursie is daarheen geweest. Nu zou het onze beurt zijn hen te ontvangen, doch in ver band met de ramp heeft het bestuur een brief geschreven of men zou kunnen ko men. Voorts wilde het bestuur de leden vragen iets te maken dat dan van vrouw tot vrouw zou spreken. Gelukkig heb ben de leden daar niet veel van de ramp geleden. Wij hebben op ons schrijven echter nog geen antwoord ontvangen. Mevr. Tjaberings doet opening van zaken ten opzichte van de financiën. Er blijkt een nadelig saldo van 3.65 te zijn. De rekening is nagezien door de dames Alberda en Bosma, en wordt onder dank goedgekeurd. In de financiële commissie wordt in de plaats van mevr. Alberda gekozen mevr. Jongejans. Mej. v. d. Valk zegt dat er 5 porte- hebben bijgedragen hartelijk dank feuilles in omloop zijn. De medewerking sluit daarop deze bijeenkomst. Verdeling overcompleet aan voor de noodgebieden inge zamelde kleding. Aan de rijksuniversiteit te Groningen slaagde voor het le g?d. arts-examen de heer H. Bosma te TTsbrechtum. De heer G. Vleer alhier slaagde voor het examen derde stuurman grote vaart. De heren I. Bergsma (accountants kantoor Bergsma alhier) en D. Sijtsma (accountantskantoor Terpstra en Kooi alhier) slaagden te ’s-Gravenhage voor het vakexamen Belastingrecht van de Bond van Belastingconsulenten. Schenkt landbouwpaard. De Onderlinge Paardenverzekering Wymbritseradeel, Sneek, IJ1 st en om streken hield dezer dagen haar alge mene ledenvergadering bij Leeuwen te Sneek. Uit het jaarver b’°'k, dat er in 1952 bij 316 Ic'-n 546 paarden ver zekerd waren voor f 497000. Er werden 13 paarden opgeruimd, waar'oif 10370 moest worden vergoed. De voorschot premie voor 1953 werd va'i*'Tssteld op fl.8O per f 100 verzekerde waarde, 'e r-’-’odiek aftredende bestuursleden, de heren B. A. Lycklama a Nijeholt te Oudega (W.), R. Schaap te Tirns en .1. Wind te Uitwellingerga werden alle drie herkozen. De fortuinlijken bij de ver loting waren de heren R. Schaap te Tirns en R Miedema te Roodhuis. Voor de getroffenen in het rampgebied zal een landbouwpaard worden geschonken. De drie vakcentralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., hebben besloten aan de actie voor plaatselijke keuze krachtige, morele steun te verlenen Hoge prijzen en uitgelote nrs. van te Sneek verkochte loten. is belangrijk beter. Zij is dan ook te vreden over de gang van zaken. Enkele boeken kunnen gratis ter lezing worden ontvangen. Nadat ook deze functiona- resse dank is gebracht voor haar werk, wordt besloten geen wijziging in de lectuur aan te brengen De dames Tilma—Braam en Steen- smaBoersma worden bij acclamatie herkozen. Mevr. Siei sma zingt, begeleid door mej. A. Heermga, een 4-tal liede ren, waarnaar met intense belangstel ling wordt geluisterd. En dan komt de show van eigen ge maakte goederen in breiwerk of stof. De dames moeten als mannequins de producten hunner kunstvaardigheid de monstreren, waarbij keurig werk wordt te zien gegeven. De jury, de dames v. d. Goot en Buiteveld, van de Huishoud school, heeft geen gemakkelijke taak om de prijzen toe te kennen, die ten slotte worden toegewezen voor breiwerk aan mevr. Dotingv. d. Meer, voor stof» werk: le prijs mej. Annie Brekeveld, 2e prijs mevr. v. d. Wier Alberda, 3e prijs mej. Glastra van Loon. De presi dente zegt de jury en alle anderen, die tot het welslagen van deze vergadering en Z. K. H. Prins Bernhard zal op 17 Maart a.s. de openingsdag van de Ju- bileumbeurs te Utrecht de nieuwe Jaarbeurshal aan de Croe~~!aan officiee- in gebruik stellen. Deze hal zal de naam „Bernhard-Hal” krijgen. Zoals bekend is, heeft de nieuwe expositieha’ een op pervlakte van 15.000 vierk. meter. Fansels waerd der ek tige meiinoar songen, Soks wie ek wolris nedicn, hwant it jonge folkje kin nou ienris net lang efterinoar stil wêze. It jonge pu- blyk wurke lykwols wol sa goed mei, dat it lange programme flot ófhandeie wurde koe. Likernóch füf fire koe de jury, bisteande üt de hearen de Boer, Koelstra en Lodewijk, dan ek al bigjinne mei it opmeitsjen fan de ütslach. De jury hie it net maklik, hwant de pres taesjes rounen net sa fier ütinoar en it duorre dan ek efkes ear't de hear de Boer de folgjende ütslach bike: meitsje koe: Zaterdagavond was bij het Nationaal Rampenfonds in totaal een bedrag van f 68 millioen binnengekomen. Bij het gemeentebestuur van Ooster- hout werd door iemand die onbekend wenst te blijven een gift van f 50.000 gedeponeerd voor het Nationaal Ram penfonds. De huren van diverse woningen, die na 1950 werden gebouwd, zijn voor ver schillende arbeiders te hoog. By de voor genomen algemene huurverhoging, die met compensatie gepaard zal moeten gaan, zullen de huren van die woningen, voorzover zij reeds thans boven het nieuwe huurpeil liggen, niet worden ver hoogd, terwijl de in deze woning levende arbeiders de. compensatie wel zullen ont vangen. Op deze wijze zal aan enige moeilijkheden bij de komende huurver hoging tegemoet worden gekomen. Verwacht wordt -olkomen onver wachte omstandigheden voorbehouden, in 1953 de aanbouw van tenminste 55.000 woningen. Voorts zal goedkeuring worden verleend tot de bouw van 1900 schoollokalen voor L.O. en voor 90 gym nastieklokalen. Het critisch beschouwen van een mu ziekavond als door de he Spiering tn Aere Perennius Donderdagavond ge geven kan zijn moeilijkheden meebren gen. In zijn inleidende beschouwing gaf hy ons zelf in de hand critiek uit te oefenen, mits die opbouwend zou r' i. Welnu, er is critiek en we hopen dat die mild genoeg zal zijn om waarde te heb ben. Te loven valt het dat de heer Spie ring op zyn wjjze zijn leerlingen de ken nis van de muziek en de kunst die uit te voeren bij tracht te br.ngen. Hij liet een aantal zeer jeugdige leerlingen op treden en onder ben wa-n er enkeie’i die toonden dat zij de beginselen van het maken van muziek begrepen en aanvoei- den. Er waren er ook onder die noten speelden, netjes en met weinig haperin gen, precies zoals ze -ommen zouder maken of een breiwerkje. De ouders of familieleden zeggen dan „Wat lief speelt zus of broer”, maar zus of broer zullen het nooit verder bengen dan net produceren van een zekere hoeveelheid noten in de juiste volgorde zonder dat het muziek wordt. Dat kan een leraar niet helpen en is ook niet als verwijt be doeld, alleen, het niet critische publiek applaudiseert op ct'êi en maakt de jong dige executant het hoofd op hol, waar door die in de waan gaat verkeren, net er nog niet zo slecht te hebben afge bracht. Iets anders wordt het wanneer de leraar zelf met een zjjner leerlinge, of alleen iets gaat uitvoeren dat de toets der critiek niet geheel kan door staan. Daarvoor gelden andere regels dan voor de jeugdige leerlingen. Zoiets is gevaarlijk en zou tot het begrip kun nen leiden dat slordigheid in de uitvoe ring geoorloofd is. We zouden de heel Spiering willen aanraden hierin zichzelf een strenge maatstaf aan te leggen en ir de toekomst elke slordigheid, zowel in zijn pianospel als in zijn nummers voor blokfluit, te vermijden. Zijn programma vermeldde werken van Telemann, Mo zart en Joh. Seb. Bach en vooral in het speelse Viennese Sonatinas II van Mo zart was het gemis aan fijnheid en het geheel buiten gebruik laten van het lin ker pianopedaal beslist onjuist. Het op treden van het slechts enkele maanden geleden opgerichte Dameskoortje „Vox et Musica" houdt beloften voor de toe komst in. Natuurlijk kan men niet ver wachten dat dit koortje in zo’n korte tijd belangrijke muzikale prestaties za leveren, maar bij goede oefening en goede leiding is er een behoorlijk koot van ta maken. Tenslotte willen we een uitzondering maken voor het optreden van de hee: L. Glimmerveen, die als violist aan deze avond meewerkte. Hjj speelde achter eenvolgens het „Andantino” van Padre Martini en de „Romanze in F” van L. v. Beethoven en na de pauze <3e „Sonate in A. gr. t.” van G. F. Handel. In deze werken toonde hij een zeer goede stijl en stokvoering en wist het schoons uit deze werken tot zijn gehoor te doen spreken door de prima vertolking welke hij gaf Jammer dat de begeleiding door de heet Spiering niet op hetzelfde peil stond, de stijl daarvan paste niet aan en was soms storend voor het mooie werk da: de heer Glimmerveen leverde. Het ge heel was een avond die naast voldoening ook teleurstelling bracht en die de or ganisator de gelegenheid heeft geschon ken te zien waar de feilen r.itt i die hy zeker in de toekomst zal weten te ver mijden. P. Het was Donderdagmiddag in de jaar vergadering van bovengenoemde ver. in hotel Hanenburg, de presidente, mevr Heeringa, een buitengewoon genoegen zovele dames een hartelijk welkom toe te mogen roepen. Het is vo- het be stuur wel eens een moc””kheid, iets te bedenken dat zo’n vergadering aantrek kelijk maakt. Er zal nu een show- van eigengemaakte kleding gehouden worden, waarvoor enkele prijsjes be schikbaar zijn gesteld, terwijl muzikale medewerking door een paar dames is toegezegd. Na gezamenlijke zang, gaf spr. aan de secr., mevr. Steensma, gele genheid tot het lezen der notulen en het jaarverslag. Het aantal leden bedraagt 201, het aantal belangstellende leden 106. Er werden 5 lezingen gehouden; 1 excursie en 1 fietstocht vond plaats. De onderafd. hielden eveneens enkele lezin gen. De verslagen werden onder dank vastgesteld. hen te leiden tot Hem, die de kinderen in Zijn armen nam en hen zegende. Verder werd nog het woord gevoerd door de heren J. v. d. Molen namens de Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk, die pleitte voor een hogere subsidie van de Gemeente; P. D ij k s t r a (it is m foar- rjucht dat dit in Kristlike Beukerskoalle is)Ki. S ij b r a n d ij nammens it bistjür fan de susterskoalle to Hom- merts; het Hoofd mej. W a 1 i n g a, mede namens de onderwijzeres mej. Scheffener, en tot slot de penningm., de heer M. Kroes. De laatste riep aller medewerking in voor de binnenkort te houden bazar. De financiën binne net sa roaskleurich, sei er, en der sil elk jier in bihoarlik tokoart komme. Mar dochs hat it bistjür trochsetten en dêrom hoopte hy dat de bazar dy’t fjouwer wiken üt- steld wurde moast, goede resultaten op- leverje sil. En dat kin as eltsenien nei formogen meidocht. De voorzitter deed tenslotte nog eni ge mededelingen over schooltijden e.d.» waarna de heer v. d. Laan voorging in dankgebed. Van de gelegenheid het keurig inge richte schoolgebouw te bezichtigen, werd daarna nog druk gebruik gemaakt. De 55 kleuters, waarmee begonnen wordt, hebben hun domein hedenmorgen in bezit genomen. Het bestuur van de R.K. Voetbalver. W.Z.S. deelt ons mede dat het de Sne- ker politie gelukt is de daders op te sporen van de baldadigheden welke s vorige week hebben plaats gehad in het Zuidersportpark Het bleken een zestal jongens te zijn van 810 jaar. De ouders wordt nogmaals dringend ver zocht hun kinderen er op te wijzen dat zij geen vernielingen plegen, daar zy aansprakelijk voor de schade door hun kinderen veroorzaakt, worden gesteld. Ook in dit geval zal de geleden schade op de ouders worden verhaald. Boppesteande foriening fan „Folks- tünders” kaem Freed yn ledegearkomste byien yn Fredehiem. De hear P. Sme ding, haedassistint fan de Rykstünbou- konsulint, spriek dêrre op tige learsume en finderhaldende wize oer „Syktebistri- ding fan grientegewaechsen”. Hy stelde foarop dat foarkommen better is dan genezen. De groun moat soun en foaral winters droech wêze en yn it algemien moat in gewaechs nea to geil makke wurde. Dêrnei bihannele hy syktefor- skynsels by woartels, sipels, koal, bean- tsjes, en ierdbeijen en joech derby de bi- strdidingsmiddels oan. ón folie fragen dy’t folgen joech de hear Smeding in deskundich andert. It blykt altyd wer dat er tige folie field wurdt foar de moaije üntspanning dy’t in folkstüntsje jowt foar de brükers dêrfan. Dêrom is it tige spitich, dat er sa nou en dan wer komplexen forfalle moatte ta oare doe len. Hjir bistiet in soad animo foar folkstün en yn de behoefte is noch net to foarsjen. TEHERAN. De Perzische Majlis is Zaterdagavond in buitengewone gehei me zitting bijeen geweest, na een rumoerige dag, tijdens welke grote menigten een plan van de Sjah om het land voor korte tijd te verlaten verijdeld hebben. De Sjah had er in toegestemd buitenslands te gaan tot op het ogenblik, dat Jager, Julianeskoalle, 48 p. 6de prizen: 1. Martje Wiersma, Eben Haëzerskoalle, 47 p.; 2. Anneke de Boer, Jan v. Nassauskoalle, 47% p.; 3. Wyske Bergmans, Sperkhimskoalle, 47 p. De Master Hazelhofbeker, de wiksel- priis biskikber steld troch it Bistjür fan de Krite Snits fan it Selskip foar Fryske Tael- en Skriftekennisse foar de skoalle. dy’t it béste foar it Ijocht komt, is dizze kear krektas forline jier woun fan de Julaneskoalle. Nei’t de earste-priis-winsters har foardracht noch ris hearre litten hiene foar de microfoan fan de R.O.N., waerd dizze bést slagge middei bisluten mei it sjongen fan It Heitelan. Zijnerzijds had Mossadeq beloofd tij dens de afwezigheid van de sjah niet tegen hem te zullen ondernemen. He plan voor het vertrek was Zaterdag b.' na geslaagd. Des och4-” had de sjah zijn reisplan bekend gemaakt. Op het middaguur was een troonraad gevormd, terwijl de sjah formeel afscheid nam van Mossadeq en zijn kabinet. Intussen kwam een derde macht in actie Mul lah Kasjani, de voorzitter van de Majlis. Kasjani, die zich voor de eerste maal in zijn politieke carrière aan de zijde van de sjah schaarde, riep het parlement in besloten zitting bijeen. Besloten werd een delegatie naar de sjah te zenden met een door Kasjani onderte snde brief, waarin de sjah verzocht werd in het land te blijven. De bazars sloten hun deuren en de volgelingen van T’ "j ni begonnen voor het blijven van de sjah te demonstreren. Zijn volgelingen voerden de menigten voor het paleis aan. Deze menigten be wogen de sjah er toe om te blyven Een beruchte volgeling van Kasjan! reed met een jeep dwars door de poort voor Mossadeq’s huis. Mossadeq vluchtte en korte tijd later maakte Radio Tehe ran bekend, dat de sjah in het land bleet Korte tijd later keerde de stroom zich tegen Mossadeq, maar in de late avond uren bewogen zich grote pro-Mossadeq me- .ten in de straten, die grote foto’s van de premier meedroegen en de over winning voor zich opeisten. De avondzitting van •’e Majlis was strikt geheim, maar welingelichte woordvoerders deelden mede, dat vice voorzitter Marelis van de regering e-'n uiteenzetting over de reisplannen van de Sjah geëist had. Tijdens de zitting van de Majlis heeft de Sjah zich per soonlijk via Radio Teheran tot zijn volk gericht. Mossadeq kwam in pyama in de Majlis. Hij verdedigde zich fel en stelde de vertrouwenskwestie. De chef-staf van het leger is afgezet. Hij zou volgens Mossadeq niet in staat Natuurlijk is er weer een geschenk Wie in deze week voor 3.90 of meer besteedt aan een Nederland- boek, krijgt één van de (ongeveer 130.000, exemplaren van het Geschenk gratis. Het bevat tien lezenswaardige verhalen van hedendaagse Nederlsndse schrijvers Anthonie Donker heeft de verhalen ge kozen. Aan de lezers de ta uit te ma ken, wie ze schreven. Ook aan de jeugd is weer gedacht. Voor drie kwartjes kunnen de jongeren het boekje „De Muze en de Seizoenen” kopen. Het is een verzameling van twee en vijftig gedichten voor elke ween van het jaar één betrekking hebbend op de vier seizoenen. Clara Eggink heeft de verzen verzameld over Lent Zomer, Herfst en Winter. De vele illustraties zijn van Jenny Dalenoord. Voor de allerjongsten (van 414 jaar) is er een kleurplaat met natuur lijk een prijsvraag. Tjalk met boeken. Nieten. 1621, 1625, 5013, 5017, 5622, 5624, 5629, 13748, 13752, 13753, 1 '201, 14214, 14215, 14226, 14228, 14247, 17374, 15675, 15936, 15937, 15952, 15953, 15962, 19770, 19771, 19773, 19782, 19789, 2155'3, 21559, 21561, 21562. Mossadeq verklaarde, dat hij kon terugkeren. zijn geweest de opstanden te voorkomen. By de ongeregeldheden, die zich Zon dag voortzetten, maar in minder ernsti ge vorm, is gebleken, dat tot nog toe IS personen zijn gewond en een werd ge dood. Toen het verleden Jaar zeker werd dat in Scharnegoutum een nieuwe Herv. School zou worden gebouwd, werd meteen ook de oprichting van een Kleuterschool weer actueel. Een jaar of zes, zeven geleden was daar op een Ouderavond al eens over gesproken, maar wegens gebrek aan lokaalrulmte kon er toen nog niets van komen. De gedachte bleef echter leven, en toen het be stuur van de Herv. School bereid bleek het vrijkomende schoolgebouw voor dit doel af te staan kwam het gehele dorp In actie. Allen droegen hun steentje by en Zaterdagmiddag werd met de officiële opening van de Chr. Kleuterschool de kroon op dit werk gezet. Voor deze feestc _ke ge beurtenis kwamen he bestuur der Vereniging, de genodigden on te> wie burgemeester en me vrouw Tjaberings, als mede de in Scharnegou turn wonende raadsleden het personeel en de ollega’s van de beide la gere scholen, ee- groot aantal ouders en ver dere belangstellenden in „Elim” bijeem, waar de voorzitter, de heer A Fahner, nr- get uike lijke opening en verwel koming, een inleidend woord sprak. Hij schets te hierin de voorgeschie denis en memoreerde dankbaar de arbeid van de beide school- werk van de moeders te verlichten, maar besturen, die de oprichting mogelijk maakten. Verder dn-kte hij de dorps genoten die financiële steun verleenden, het dames-comité dat zoveel nuttige en nodige voorwerpen voor de school ver vaardigde, de mannen die avond aan avond hun vrije tijd gaven en ook vele vrye middagen en dagen opoff den, de timmer- en schilderpatroons voor het gratis beschikbaar stellen van de ma terialen, de heer Haan, die alleen de vele fraaie speelgoedauto’s, hijskranen enz vervaardigde, maar bovenal God, die al dit werk heeft mogelijk gemaakt. Men schrijft ons: Naar aanleiding van het 12%-jarig bestaan der muziekschool G. Schuil, wordt op Dinsdag 10 Maa. i a.s., 's avonds 8 uur in Amicitia eea jubileumconcert gegeven, waaraan me dewerken o.a. Pierre Palla, de populaire radiomedewerker als pianosolist, met composities van Fr. Chopin (o.a. de Reuter Polonaise) Gershwin (Rhapsody in Blue) en het overbekende Warsaw Concerto. Verder het Sneker Accordeon Orkest in een geheel nieuw programma met zang van Mieke Damhuis, en de Faria’s, alles onder leiding van de hee> Schuil, en last but not least, Johan Bok drievoudig accordeon kar pioen van Friesland. Gezien het programma gelo ven wij dat zeer vele muziekliefhebbers hun hart zullen komen ophalen aan ’t geen geboden wordt. De voorverkoop van kaarten is reeds in volle gang (zie advertentie en raambiljetten), dus voor ziet u reeds nu van kaarten om teleur stelling te voorkomen. Burgemeester Tjaberings bracht de gelukwensen over var het Ge meentebestuur en sprak zijn bewonde ring uit voor wat hier op initiatief der bevolking is tot stand gebracht. Hij stond daarna stil bij de steun welke de gemeente in afwachting van de finan ciële gelijkstelling ook aan dit onderwys verleent en vergeleek de vroegere be waarschool in hokken en schuren met de tegenwoordige Kleuterscholen waar de kinderen niet alleen pretiig worden bezig gehouden maar tevens voor de lagere school worden opgeleid. Ook sprak hy zijn grote waardering uit voor ’e offer vaardigheid van de ouders, waarna hij tot besluit de hoop uitsprak dat Gods zegen op dit werk moge rusten. Nadat de secretaris mededeling had gedaan van de schriftelijke en telegra fische gelukwensen, o.a. van oe Bond v. Chr. Kleuteronderwijs en de schoolop- zienster, sprak mevr. H e e r i n g a— v. d. Meer namens het dames-comité. Hja wie tankber dat hja meihelpe koene en mei oparbeidzje mochten foar in hechte doarpsmienskip. Hja hiene it wurk dan ek net field as in plicht mar binne it mei greate leafde bigoun. Foar de meiwurking, ek fan oare Beuker- skoallen, tankte hja ek tige. De heer P. v. d. L a a n, sprekende na mens de beide schoolbesturen, consta teerde met voldoening dat hier eensge zind is gearbeid en de mannen die er zich achter schaarden mannen van sta vast waren. Hij verheugde zich in de opening en schetste vervolgens de taak van de Kleuterschool. Die is niet de kinderen van de straat te houdei en het Hoewol der fan to foar op de skoai- len in foarkriich büld»’’ wie, stiene der dochs noch in 50 nammen op de diel- nimmerslist. Al dizze foard-agers en foardraechsters hiene fansels har oan- hing meinommen en sa hoecht it jin da;> ek gjin nij to dwaen dat de foyer fan Amicitia groatfoi wie. De lieder fan de wedstryd trune yn syn iepeningswurd de bern oan t’ge har bést to dwaen en *o bisykjen ien fan de moaije prizen to winnen, dy’t op in lan ge tafel ütstald leinen en dy’t biskikber steld wiene troch Snitser saken en par- tikulieren. Doe kamen de foardragers en foar draechsters oan it wurd. Fansels de iene die it better as de oare, mar men koe dochs tige fornimme, dat der goed op ’e teksten studearre wie om dochs mar sa knap mfiglik foar ’t Ijocht to kommen Der wie wol aerdich forskaet yn ’e foai drachten, al moasten wy dan ek in kear of fyftjin hearre hokfoar misse reis lytse Jan makke. In hiele middei nei foardrachten hear re to moatten, al hoe goed dy dan ek nei foaren brocht waerden, soe hwat ientoanich wurde en dêrom wie der foar öfwikseling sang fan it Snitser Frysk bernekoar finder lieding fan master Me- bius en sang fan trjje learlingen fan de Kr. U.L.O.-skoalle mei piano-bigelieding fan dr Nieuwenhuis. Binammen de lêst- neamde meiwurkers fortsjinje in kom- plemintsje. In aansluiting aan het persbericht van 25 Februari jl. over de bestemming an het overschot van de ingezamelde kle ding t.b.v. de rampgebieden wordt mede gedeeld, dat in deze provincie overleg heeft plaats gehad tussen o.a. de kerke lijke en charitatieve instellingen, die door het Roode Kruis werden aange zocht de verdeling der goederen ter hand te nemen. Het r- ultaat van dit overleg laat zich als volgt samenvatten. 1. De kerkelijke en charitatieve instel lingen in Friesland zullen met mede werking van het Provinciaal Comité voor Vrouwelijke Hulpverlening (V.H.V.) een gezamenlijke aanvraag bij het Ned Roode Kruis in Den Haag doen tot het beschikbaar stellen van goederen. 2. Deze goederen zullen in de provin vie voorshands over verschillende depóts worden verdeeld en aldaar voor uitgifte worden gereed gemaakt. Het publiek, dat in aanmerking wenst te komen vooi verstrekking uit deze depóts, richt zijn verzoek tot de voor ieder het meest ge- eigende kerkelijke of charitatieve in stelling c.q. gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. 3. Bedoelde instellingen en orgf-nen verzamelen deze verzoeken, schi’ten deze zo nodig en stjhen deze ter ha. d aan de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. 4. De gemeentelijke diensten van So ciale Zaken brengen vervolgens het con tact tussen de depóts en de kerkelijke en charitatieve instellingen tot stand. 5. De verstrek'-;ng aan het publiek vindt plaats door tussenkomst van de kerkelijke en charitatieve instellingen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1