The Flying Dutchman op de Warenschouw Wat de raad te behandelen krijgt Minister Witte 23 en 24 Maart in Friesland Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST IË M O Jeugdconcert Sneker Jeugd Actie Ijl i ZAKENNIEUWS 1 Dinsdag 17 Maart 1953 108e Jaargang No. 21 Raadsvergadering Sneek s'31 Nieuwe havenmeester Mooie opdracht Benoemd Demonstraties Vita Diepvriesproducten Toneel Demonstratie Gymnastiekuitvoering te Woudsend Jaarvergadering Buurtver. V.G.V. Clubhuis op het Sneek-terrein 81.4 millioen in Rampen fonds Drie Korea vrijwilligers gedeserteerd militairen, - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Heeg krijgt een Chr. Kleuter school voor het Rampen fonds LOUIS VAN ’T HULL (piano) Bouwkaswoningen bij de Dr. Kuyperlaan Muziektent aan Bolwerk bij de Kerkgracht Reinwaterkelder bij de watertoren. Vragen over vluchtschepen Persilproducten i/ 1 ir.'i’ SNEEKER NIEUWSBLAD RedacteurL KIEZEBRINK on- Sneek. Joure. I den als deserteurs beschouwd. 4 eerste onze B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen Prins HendriK- kade 42, 2e Stf enklipstraat 33, 2e Bosca- dw.str. 3, 11, 12, Lemmerweg 41, 4r Frittemahovenstraat 7 en le Steenklip- straat 45. Al de^e woningen zijn reeds onbewoond. In de a.s. vergadering van de raad komen o.a. nog de volgende voorstellen van B. en W. aan de orde: Reinwaterkelder bij de water toren aan de Lemmerweg. de en ir Meyering, ontwerper van een sane ringsplan voer een gedeelte van Joure. Het plan zal besproken worden. IJs- het en en Gaastra alhier. Verder behoren tot de tuigage een gewone fok en een ballon van 17% m2. Deze laatste wordt zonder bakstagen gevaren wat mogelijk is door dat de stagen schuin achter de mast geplaatst zijn. Woensdag 18 Maart. Ster-avond N.C. R.V. Sneek. ’s Avonds 8 uur Geb. v. Chr Bel. Vrijdag 20 Maart, ’s avonds 8 uur in Fredehiem. Ouderavond Gysbert Ja- piksschool. Zaterdag 21 Maart. Motorclub J. C. Visser. Toneelavond in zaal Hanen burg. Dinsdag 24 Maart. N.R.V. Lezing door de heer J. J. Oltmans met film, ’s Avonds 8 uur Rest. Piso 18 yn Dinsdag 24 Maart. Kunst aan Allen, Sneek en Leeuwarden. Concert door het Frysk Orkest (L.O.F.). ’s Av. 8 uur in Amicitia. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) B. en W. stellen voor de muziektent te herplaatsen op het Bolwerk aan de Kerkgracht, waarmee de belanghebben de muziekverenigingen instemmen. De tent zal gedeeltelijk boven het talud van het Bolwerk en gedeeltelijk boven het water worden gebouwd. De plaatsing nabtf de bocht in de stadsgracht heeft het voordeel dat zowel op de Westersin- gel als op het Bolwerk zelf voldoende ruimte is voor het luisterend publiek, terwijl de tent op deze plaats niet hin derlijk zal zijn in het stadsbeeld. De kos ten van heifundering met overstekende betonnen vloer enz., verlichting enz. enz. worden geraamd op ƒ7400. Onbewoonbaarverklaring woningen. Inrichten bouwterrein bij de dr Kuyperlaan. De N.V. Bouwkas Noord Nederlandse Gemeenten gaat een twaalftal woningen bouwen aan de N.W.zijde van de dr Kuyperlaan. Daarvoor is nodig dat het daarvoor bestemde terrein bouwrijp wordt gemaakt. De kosten worden ge raamd op 34000 waarvan 5000 buiten beschouwing dient gelaten omdat de dr Kuyperlaan als deel van de verbindings weg welke t.z.t. tussen Lemmerweg en Leeuwarderweg zal worden aangelegd, direct geschikt zal worden gemaakt voor het doorgaand verkeer (9 m. rijbaan- breedte met aan weerszijden een trot toir van 3 m.). Als bouwterrein komt beschikbaar 2376 m2, waarvan de ver koopprijs op ƒ13 per m2 kan gesteld of ƒ2600 per kavel (eventueel ƒ130 grondrente per jaar) geschikt voor het bouwen van één woning. De muziektent op het Bolwerk! Tot Zaterdagavond was in het Natio nale Rampenfonds een bedrag van 81.4 millioen gulden bijeengebracht. Dat be tekent ten opzichte van Vrijdag een vooruitgang van vier ton. De radio-actie beurzen open, dijken dicht heeft tot Zaterdag ƒ3.660.934.57 opgebracht. Het Tweede Kamerlid Welter heeft aan de minister-president gevraagd, of het waar is, dat de Nederlandse rege ring nu al geruime tijd twee van Wm. Muller en Co. gecharterde vluchtschepen (naar beweerd wordt om in tijd van oor log hoge ambtenaren te vervoeren, Red. de Willem I en Willem II, vaarklaar laat houden in de haven van Hellevoetsluis, elk met een gezagvoerder en een kern- bemanning aan boord. De heer Welter vraagt tevens of de regering mededelin gen wil doen omtrent de bedoeling van de maatregel. Donderdag 19 Mrt. Vogelbeschermings- wacht Sneek en Omstr. Jaarverga dering 's avonds 7.30 uur in zaal Piso. Vrijdag 20 Maart Partij v. d. Arbeid, Sneek. Openbare vergadering in de Foyer van Amicitia. Spreker Evert Verr oer, ’s Avonds 8 uur. Het waterverbruik is ook hier, even als elders, na de oorlog sterk toegeno men, in 1939 bedroeg het hier gemiddeld 50.2 liter- per inwoner per etmaal, in 1945 57.7 liter, in 1951 82.4 liter. B. en W. zijn op grond van rapporten hun uitgebracht door de diensten der ge meentebedrijven en het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening, tot de con clusie gekomen, dat het waterleiding bedrijf met zijn huidige inrichting ook bjj een zo intensief mogelijk gebruik van de machines op de duur niet kan voldoen aan de voortdurend toenemende be hoefte aan water. De vraag op welke wijze een oplossing moet worden gevon den voor aanvulling of verhoging van de bestaande capaciteit van het bedrijf eist een diepgaand onderzoek dat gerui me tijd zal eisen. Daar het niet verant woord is de bestaande toestand nog lan ge tijd te laten voortduren zal op korte termijn een oplossing moeten worden „Wala” Corsetten Show. In een stampvolle Foyer van Amici tia werd Donderdag 12 Maart ’s middags 'en ’s avonds door corsettenhuis „De Zon”, in samenwerking met de Kon. Corset Industrie, M. J. v. d. Waal en Co., Amsterdam een succesvolle corietshow gegeven om op deze wijze de aandacht te vestigen op de zo dikwijls verwaar loosde mogelijkheid, een minder vol maakt figuur te corrigeren. In een zeer vlot tempo werd een groot aantal van de uit ruim honderd* model len bestaande collectie getoond, waarbij ook grote aandacht werd besteed aan de z.g. „moeilijke gevallen”. Voor deze gevallen bestaat bovendien van donder dag tot Zaterdag a.s. gelegenheid in corsettenhuis „De Zon” een speciale in- structrice te raadplegen, waar ook mo dellen gepast en eventueel naar maat gemaakt kunnen worden. Aan het slot van de show werd nog het corset „door de eeuwen heen” ge toond, met het ijzeren corset uit de zes tiende eeuw als baanbrekend „harnas” voorop. De laatste creaties 1953 vorm den hiermee wel een scherp contrast. De grote belangstelling van de aan wezige dames bleek wel uit de vele vra gen die aan de mannequins gesteld wer den, welke door de explicatrice op vlotte wijze werden beantwoord. Vol poëzie van gazen shawls en frou frou van schuimende rokken was het een zeer interessante en ook nuttige show, die behalve leerzaam ook aange naam voor het oog was. In Sneek wordt een bespreking ge houden met het gemeentebestuur, o.m. over de sanering van de Steenklipstra- ten. Omstreeks halfvijf vertrekt de Mi nister uit Sneek en het is niet uitgeslo ten, dat hij daarna nog een kort ge zoek aan Harlingen brengt. Het college van gedeputeerde staten stelt zich voor met de bewindsman o.m. te bespreken de problemen die voor Friesland samenhangen met de uitvoe ring van het bouwprogramma voor 1953 en voor de jaren 1954 tot en met 1956, alsmede de vraagstukken inzake onbe woonbaarverklaring en krotopruiming. Een kwart van alle éénkamer-woningen in Nederland wordt in Friesland aange troffen. Ook de huisvesting van ouden van dagen zal ter sprake komen. Over deze onderwerpen zal eveneens met de gemeentebesturen worden gesproken. De levering en montering van de warmte technische installaties en van de gas-, water- zuurstof- en brandlei dingen in het Algemeen Ziekenhuis te Heerenveen is onderhands opgedragen aan de fa. J. Feenstra alhier voor de som van f 203.297. Advertentiepriji 15 cl per m.m. Bij contract (handelsadvj lager. Abonnementsprijs f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. In de raadsvergadering dezer ge meente, welke a.s. Woensdag 7.15 uur ’s avonds wordt gehouden komt o.a. ook aan de orde de benoeming van een on derwijzer aan de Bolwerkschool (vac. G. Brouwer). Voorgedragen worden: 1. B. Brouewr, onderwijzer te Rotterdam; 2. A. J. Sanders, onedrwijzer te Gendrin- gen. Moandei 16, Tiisdei 17, Woansdei Maert. Utfiering Krite Suits Amicitia. Zaterdag 21 Maart. Ziekenhuisverple- ging „Onderlinge Hulp” Wymbritse- radeel. Ledenvergadering in Café Piso te Sneek. Nam. 2 uur. Op veler verzoek zal Tuinenga’s aard appel-, groenten- en fruitbedrijf, Groot- zand 59 alhier, nogmaals demonstraties geven met Vita diepvries groenten en fruit en wel op morgen, Dinsdag, en Woensdag. Men zie voor bijzonderheden de advertentie in dit nummer. Het is merkwaardig, hoe in allerlei vormen van onderwijs het peil der lessen uitgaat boven het bevattingsvermogen van degenen, waarvoor ze bestemd zijn. Op de scholen zowel als bij lezingen en cursussen van allerlei verenigingen kan men dit verschijnsel opmerken. Deze ge dachte kwam Vrijdagavond bjj mij op tijdens het volgen van de toelichting, die de heer Louis van ’t Huil gaf op het jeugdconcert, dat Kunst aan Allen, Sne ker Jeugdactie en ’t Nut in zaal Hanen burg organiseerden. Deze woorden zijn allerminst bedoeld als afbrekende cri- tiek op hetgeen de heer van ’t Hull ten beste gaf. Het is duidelijk, dat in de ge geven omstandigheden en in de beschik bare tijd een inleiding in het wezen van de muziek moeilijk beter kan geschieden dan hier het geval was. Maar het is evenzeer duidelijk, dat jonge mensen, die noch thuis noch op school in de ge legenheid zijn geweest zich in te leven in de betekenis van de kunst (en voor deze jeugd was het concert toch be doeld) niet het volle profjjt van een der gelijke toelichting kunnen trekken. Slechts voor hen, die de te berde ge brachte onderwerpen althans in wezen beheersten, kon het gesprokene als nut tige herinnering aan reeds bekende din gen bevruchtend werken op het genie ten van de muziek. Het trof wat dit be treft niet slecht, dat het aanwezige pu bliek voornamelijk bestond uit leerlingen van de middelbare scholen en oudere muziekziekliefhebbers die regelmatig muziek beoefenen en/of beluisteren. In tussen was de wijze waarop Louis van ’t Huil zijn moeilijke taak volbracht, zeer goed te noemen. Hij wist tekst en muziek tot een boeiend geheel te verenigen en schiep daardoor een sfeer, die de luiste raar inderdaad nader tot de muziek bracht Zijn pianistische kwaliteiten wa ren verder zodanig, dat het luisteren een genoegen was. Men kan natuurlijk van gevonden, welke echter tevens een derdeel kan vormen van de uiteindelijke plannen, hoe deze ook zullen zijn. De deskundigen hebben B. en W. daarvoor de oplossing aan de hand gedaan van de bouw van een reinwaterkelder bij de watertoren aan de Lemmerweg. De hoe- velheid water die in het voorzienings- gebied kan worden aangevoerd, is ge rekend over ©en geheel etmaal bij het huidige verbruik nog wel voldoende, maar op bepaalde uren is het verbruik veel groter dan op andere en moet de reserve in de watertoren worden aange sproken. Een dergelijke reserve dient tenminste 20 van het maximale ver bruik per etmaal te zijn, dat is voor Sneek 20 van 2350 m3 dus 470 m3. Het reservoir in de watertoren heeft echter slechts een inhoud van 350 m3, zodat bij maximaal verbruik gevaar kan ontstaan voor het leegraken van de wa tertoren en het wegvallen van de druk in het buizennet. Het verdient daarom aanbeveling de bergruimte te vergroten. Indien t.z.t. tot het treffen van meer in grijpende voorzieningen, welke ten doel hebben de capaciteit van het pomp station te vergroten, wordt besloten, zal de thans te bouwen reinwaterkelder, welke waarborgen geeft dat de water voorziening de eerstvolgende jaren zon der stoornis zal verlopen, evenzeer no dig zijn in het bedrijf. Het is de bedoe ling een reinwaterkelder op paalfunde- ring te stichten met een nuttige inhoud van 600 m3. Voorlopig zal daarbij één pompaggregaat van 80 m3 per uur wor den opgesteld, electrisch aangedreven, met automatische bediening. Totale kos ten geraamd op 112500. GOENGA. Onze dorpsgenoot M. Kui pers werd uit 120 sollicitanten benoemd tot chef-bakker bij een bedrijf te Rot terdam. Op Donderdag 12 Maart kwam boven genoemde ver. bijeen in het Tempelie rengebouw voor het houden van de jaar vergadering. Voorz. W. Oppenhuis opende met dank uit te spreken voor de grote opkomst der leden. Dit is bij VGV gelukkig altijd het geval en hij hoopte dat dit ook in de toekomst steeds zo zal blijven, want dit is voor een bestuur de stimulans om met frisse moed verder te gaan. De keurige jaarverslagen van de penningmeesteresse en de secretaresse werden zonder wijzigingen goedgekeurd. Er bleek uit, dat de ver. in het afgelo pen jaar goed had geboerd en zeer actief was geweest. De bode v. d. Molen kreeg voor z’n werk sigaretten, terwijl de bode Schouwstra, omdat hij reeds 5 jaar contributie ophaalt, een prachtige siga rettenkoker werd geoffreerd. Het be stuur kreeg van de leden vrjj mandaat om een zomerprogramma vast te stellen. Het punt bestuursverkiezing bracht en kele wijzigingen, omdat voorzitter Op penhuis helaas wegens emigratie moest bedanken. In zijn plaats werd gekozen de heer K. Jissink, die meteen van de ge legenheid gebruijf maakte de schei dende voorzitter dank te brengen voor ai - het -werk dat deze steeds voor de buurtver. heeft gedaan. Op een binnen kort te houden feestavond zal hem nog een passend geschenk worden aangebo den. Vervolgens werd nog in het be stuur gekozen de heer J. Bakker. Tot leden der kascommissie werden benoema de heren J. Reen en de Jong. Hierna was het officiële gedeelte van de vergade ring achter de rug en werd er nog tot 12 uur gezellig gekiend om prachtige prijzen, waarbij de koningspijs werd ge wonnen door de heer J. Bakker. Een zeer geslaagde jaarvergadering. OUDEGA (W.). A.s. Donderdagavond zal alhier het toneelstuk „Kain” worden opgevoerd. De baten van deze voorstel ling komen ten goede aan het Rampen fonds. Tongersdei 19 Maert. Selskip Tetman de Vries komt mei „Kleur en Fleur” in Geb. foar Kr, Bilangen. Jouns 7.45 üre. WOUDSEND. Zaterdagavond hield de Chr. Gymnastiekver. W.S.V. alhier haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer G. A. C. Maas van Leeuwarden De heer D. Agter opende met een wel komstwoord. Men zong gezamenlijk h>et Friese Volkslied, waarna eerst de kleu ters hun werk lieten zien. In vlot tempo werd het programma afgewerkt en alle nummers werden keurig uitgevoerd. Er werden goede pre-'aties verricht, ge zien de geringe tijd voor oefenen. Na afloop dankte de voc :itter der W.S.V. de heer B. K. Okma in het bijzonder de heer Maas en de clubleden die deze avond zo goed hebben doen slagen. Spr. wekte de aanwezige jeugd op ook lid e worden van de gymn.ver. daar er in een dorp als Woudsend veel meer- leden kon den zijn. Vier militairen, die '••m vrijwillig dienstverband hadden aangegaan met het „Nederlands Detachement Verenig de Naties”, zijn tijdens de afgelopen we ken van hun onderdeel weggelopen. Een van hen is bij de grens gegrepen. Men neemt aan, dat de drie vluchtelingen hebben getekend voor het Franse vreem delingenlegioen. De vluchtelingen wor- mening verschillen over de keuze der nummers. Zo vonden wij met name het programma na de pauze, dat een beeld wilde geven van de moderne muziek, niet erg gelukkig, al was het feit, dat de pianist geen vleugel tot zijn beschikking had daarbij een verzachtende omstandig heid. Louis van 't Huil begon met op te merken, dat vooral de radio met zijn stroom van allerlei soorten muziek het gedachteloos luisteren in de hand had gewerkt. De vraag: „Wat bedoelt de componist met dit stuk” komt voort uit onkunde. Muziek beweegt zich op een geheel eigen terrein en moet verstaan worden als spel van tonen, die in hun samenvoeging een schoon, harmonisch geheel opleveren. Wij kunnen de ele menten der muziek, zoals rhythme, me lodie, harmonie, compositievorm, klank der instrumenten, beter leren kennen en daardoor beter leren luisteren. Nadat de inleider nog een overzicht had gegeven van de ontwikkeling der muzikale uitingsvormen, demonstreerde hij aan de hand van een Prélude van Chopin, en het Impromptu in as van Schubert de driedelige vorm (schema A-B-A), waar na als uitbreiding de rondovorm ter sprake kwam (Wals in as van Chopin). In een concertétude van Adolf Henselt maakten we kennis met de variatie- vorm, terwijl in de Rhapsodie in cis van Franz Liszt de vrjje gevoelsuiting aan de orde kwam. Na de pauze, zoals ge zegd, de moderne muziek met als voor beelden „Bydlo” uit Tableaux d’une expo sition van Moussorgsky, Vieille Chan son van Henriette Bosmans en twee delen uit het ballet Pussaka van Van ’t Huil. Er werd met aandacht geluisterd, dankbaar geapplaudiseerd en zo konden luisteraars zowel als organisatoren en pianist tevreden zijn over deze goed be stede avond. L. G. HEEG. Met de oprichting van een kleuterschool als doel kwamen de leden van de Herv. en de Geref. Kerk in ver gadering bijeen. Spreker was ds. H. v. Koningsveld ,die uiteenzette waarom er een chr. kleuterschool moet komen. Hem werd daarna o.a. gevraagd of het ook mogelijk was een algemene kleuter school op te richten, maar volgens spre ker kon dat niet om principiële redenen. Toch ging er een stem op nog eens een algemene vergadering in het gebouw te houden. Echter zonder succes. De bij eenkomst kreeg daarna een huishoude lijk karakter, waarbij de aanwezigen die geen lid wilden worden, verzocht werd de zaal te verlaten. Nadat tot de oprichting van de vereni ging besloten was, werden als bestuurs leden gekozen de heren dr. D. J. Fer- werda, de Graaf, R. Siebrandy, IJ. Zijl- stra, J. de Jong en A. Cnossen. Benoemd tot derde kaasmaker aan de coöp. zuivelfabriek alhier de heer J. de Vries van Anjum. Uit pl.m. 40 sollicitanten is benoemd tot Havenmeester der N.V. Sneker Jachthaven de heer D. Douma te brechtum, thans werkzaam in Bouwbedrijf P. Olij alhier. WOUDSEND. Donderdagmiddag ’s avonds waren vele vrouwen uit ons de omliggende dorpen de gasten van de Ned. Persil Mij N.V. Onder vrolijke muziek stroomde het gebouw vol. De vertegenwoordiger der Persil Mij. N.V. heette alle dames hartelijk welkom en zette uiteen hoe men precies de Persil producten moet gebruiken om een hel dere was te verkrijgen. In de pauze werd thee met koek rondgedeeld, waar na enige demonstraties volgden. Daarna werden enige films vertoond. Hier wordt, na een bezoek aan nieuwbouw en slechte behuizingen krotten in het gemeentehuis Vrijdagmiddag heeft H. M. de Koningin de bloemententoonstelling „Flora 1953” geopend. H. M. de Koningin tijdens de rondgang. WOUDSEND. Benoemd tot 1J (Herema machinist te Schoonebeek (Dr.) State) naar een causerie geluisterd van (plaatsgenoot de heer H. de Boer. - WOUDSEND. Benoemd tot De voetbalvereniging „Sneek” voelt al vele jaren de behoefte aan een club huis op haar terreinen aan de Lemmer weg. De lokaaltjes onder de tribune zijn onvoldoende. Gasten kunnen hier bijv, niet borden ontvangen op een wijze zo als het bestuur dat gaarne zou wensen, en ook anderzins bieden ze te weinig ruimte en comfort. Er zijn thans plannen in de maak om tot het oprichten van zo’n clubhuis over te gaan. De vereniging zit echter nfet dik in het geld en daarom moet het zo voordelig mogelijk tot stand komen. Het is daarom de bedoeling dat alleen de materialen voor haar rekening komen en de leden het gebouwtje in hun vrije tijd zelf bouwen en inrichten. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, zal op Maandag 23 en Dinsdag 24 Maart a.s. een bezoek aan de provincie Fries land brengen in tegenwoordigheid van de directeur-generaal van zijn departe ment, dr ir Z. Y. v. d. Meer en het hoofd van het bureau voorlichting van het ministerie, de heer W. Dam. Op de avond van de 23e Maart zal de minister oun. worden ontvangen door de Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, het college van Ged. Staten alsmede door de hoofdingenieur- directeur van wederopbouw en volks huisvesting in Friesland ir D. S. Visser en de directeur van het bureau van de Prov. Planologische Dienst, ir D. Tuin- stra, aldus meldt het F. D. Na een bespreking met het gemeente bestuur van Leeuwarden op het stad huis, Dinsdagmorgen, vertrekt de minis ter naar Drachten, waar hij nieuw ge bouwde woningen, enkele voorbeelden van slechte woningen en de Philips- industriehal zal bezichtigen. Na een be spreking op het gemeentehuis, vertrekt de bewindsman naar Een grote, en voor velen stellig de grootste attractie op de Warenschouw in de Beurs te Leeuwar den is de hier afge- beelde „Flying Dutch man”. Dit jachtje is afgebouwd op de werf van de heer Ids Hos pes alhier, die er ook mee exposeert en zich in een enorme belang stelling mag ver heugen. Zo groot is zelfs de toeloop naar zjjn stand dat hij het geven van Inlichtin gen alleen niet af kan. Daarom heeft hij de heer A. van Gooi te hulp geroepen die hem ook bij de bouw met zijn techni sche adviezen en gro te ervaring, in een lange en succesvolle loopbaan als wed- strijdzeiler opgedaan, ter zijde stond. Het jachtje is bij zonder fraai en zeer luxieus afgewerkt en van vele technische snufjes voorzien. Het eerste wat di rect opvalt is de, in afwijking van de nor male uitvoering, afgesloten stuurkuip en de constructie van de zeilschoot. Het aangrjjppunt bevindt zich ongeveer m het midden van de giek en inplaats van de gebruikelijke overloop op het achter dek gljjdt de schoot door middel van een sleedje in e«n rail welke vóór de stuurman is aangebracht op het dekje dat de afsche"’:» g vo: :nt tussen de vo:orkuip en de stuurkuip. Het grootzeil dat vrijwel steeds binnen boord gevaren wordt kan hierdoor gemakkelijker in deze stand gebracht worden. De giek heeft ook een aparte vorm. Ze is hoog en plat waardoor doorbuiging voorkomen en een groter zelloppervlaa verkregen wordt. De zeven meter lange mast staat geheel vrij, dus zonder mast koker, in de voet en is gemakkelijk verplaatsbaar. Bovendien is hij hol. Alle vallen, ook de ballonyal, lopen er door zodat zich geen enkel touw buiten de mast bevindt. Zeilval en fokkeval lopen op 2 mm Engels staaldraad. Uiterst dun maar toch ijzersterk en lichtlopend. Al les op dit sierlijke scheepje is nl. op snelheid gericht en de praktijk heeft al bewezen dat die bij deze nieuwe inter nationale klasse zeer groot is. Voor de verdere bijzonderheden betreffende de bouwwijze, de tuigage enz. verwijzen wij naar het artikeltje dat enige weken ge leden over The Flying Dutchman in ons blad verscheen. Voor dit geëxposeerde jachtje is het tuig grootzeil en ge- nuafok vervaardigd door de firma Donderdag 19 Maart. Amicitia Theater, Sneek. Grote Radio-Variété-Show ,,’t Is kolder”. Aanvang ’s avonds 8 uur. <:r?

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1