Toanieljaun foar Rampenfouns yn Aldegea (W.) Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST de Friese taal van Het gebruik in het rechtsverkeer Huurverhoging en belastingherziening Havenmeester Hospes 80 jaar Nestkastjes in de Sneker parken waren bijna allen bewoond Dinsdag 24 Maart 1953 108e Jaargang No. 23 Zakennieuws Kater erfde huis i Nog 14500 H.A. onder water Willem Ravelli neemt afscheid Post-overeenkomst Nederland-Duitsland Top Naeff ereburgeres van Dordrecht Eervol emeritaat prot. dr. W. Banning Drieling geboren Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD - Maatregelen tegen kleine gokspelen Maar in het Burg, de Hoop Park niet veilig voor de jeugd Concerten Frysk Orkest Nu houdt hij er ook mee op RedacteurL KIEZEBRINK we De windbuks. t de jeugd op het verkeerde daarvan te wijzen. 4. Het gebruik van het Fries in de rechtspraak. De Commissie komt tot de conclusie, dat op dit terrein overwegende bezwa- Het breed moderamen der Generale Synode van de Ned. Herv. Kerk beeft per 1 Mei a.s. aan prof, dr W. Banning eervol emeritaat verleend uit zijn ambt als predikant met bijzondere opdracht. Per 1 September a.s. wordt prof. Ban ning eervol ontslag verleend, met dank voor de door hem in deze functie bewe zen diensten, als directeur van het so ciologisch instituut der Ned. Herv. kerk te Utre-’-t. In het gezin van de heer A. Hane- maaijer in De Lier is een drieling ge boren. Het zijn Sonja, 4% pond, Trudi 4 pond en Jan 4% pond. Het gezin hao reeds drie kinderen. Moeder en kinde ren maken het goed. Advertentieprijs 15 el per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneak. Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) By het verslagje betreffende de ope» ning van 't Hoedenmagazijn „De Vlin* der” (Abeln) dient nog te worden ver» meld, dat de zonneschermen werden ge leverd door de fa Sanders, Arnhem. De oublieke belangstelling was zeer groot en vele bloemstukken werden aange» boden. SNEEKER NIEUWSBLAD Met pensioen. Maar zoals aan alle goeie dingen komt er toch ook een eind aan het werken van Hospes. Hij vindt het nu welletjes en hangt op 1 April z’n pet met kope ren letters, het enige stukje „uniform” dat hij ooit gedragen heeft, voor goed aan de kapstok. Hij zal z’n opvolger nog wat inwerken en daarna alleen nog maar als een graag geziene gast in de haven komen. Want er weg blijven doet ie vast niet en kan hij ook niet. Daar voor is h\j met te veel banden aan dat stukje grond en water en de vrienden die er komen en gaan verbonden. Ook Willem Ravelli heeft het besluit genomen, na de lopende verbintenissen in dit seizoen zijn carrière als zanger te beëindigen. Het zal dus dit voorjaar de laatste maal zijn, dat hij o.a. de Chris- tuspartij in de Passionen van Each zal vertolken. 1. De eed, belofte of beves tiging De Commissie acht het wenselijk, dat het afleggen van de eed enz. in het Fries zal kunnen plaats vinden. Om dit moge lijk te maken schijnt wetswijziging no dig, waartoe de Commissie uitgewerkte voorstellen doet. De commissie ingesteld door de mi nisters van binnenlandse zaken en van justitie om een onderzoek in te stellen betreffende het gebruik van de Friese taal op het gebied van het rechtsver keer, heeft haar rapport uitgebracht. In grote lijnen komen de concrete resulta ten van haar arbeid op het volgende neer: De voorgenomen huurverhoging, waar van het de bedoeling is, dat deze uiter lijk op 1 Januari 1954 zal ingaan, zal de huren brengen voor woningen in ge meenten in de eerste klasse op 135 pet. van het huurpeil van 1940, in de tweede klasse op 138 pet., in de derde klasse op 141 pet., in de vierde klasse op 145 pet. (Op het ogenblik bedraagt het huurpeil in het gehele land 115 pet. van 1940). Met klassen zijn hier bedoeld de klas sen, die de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning kent. Voor de huren van bedrijfs panden zal een enigszins andere regeling worden voorgesteld. Belastingherziening. Om de huurverhoging te compenseren zullen enige belastingen worden herzien, tevens zullen enige maatregelen op be lastinggebied worden genomen om de industrialisatie te bevorderen. Al met al komt het complex der fiscale tegemoet komingen op het volgende neer: 1. verlenging van de mogelijkheid van vervroegde afschrijving, op de voor 1952 geldende voet, tot investeringen in de jaren 1953 tot en met 1957; 2. verlaging van het tarief van de ven nootschapsbelasting, dat thans 45 pet. a 52 pct. bedraagt, tot 42% pct a 46 pct.; het percentage van 46 geldt vooi het gedeelte van de winst, dat boven f 100.000 uitgaat; 3. afschaffing van de extra-inkom- stenbelasting van 5 pet. tot 7% pet. op bedrijfswinsten; 4. een aftrek ten laste van de winst bij de vennootschaps- en inkomstenbe lasting ter zake van investeringen in 1954 en volgende jaren. De aftrek wordt genoten in het jaar van de aanschaffing van de bedrijfsmiddelen en in de vlei daarop volgende jaren; hij bedraagt in die jaren telkens 4 pct. van de aan- schaffingskosten, voor zover deze in to taal ƒ15.000 te boven gaan. Ten laste Men ziet het hem wel niet tan, want hij is nog reuze flink, maar de Burger lijke stand leugent niet. En die vermeldt, dat Klaas Hospes 21 Maart 1873 in Of- fingawier werd geboren, zodat hij Zater dag zoals men dat noemt de leeftijd der zeer sterken heeft bereikt. Maar ondanks z’n hoge leeftijd was Hospes nog steeds niet op z’n lauweren gaan rusten. Nog iedere dag verricht hij z’n veelomvattende werkzaamheden in de haven. Opgewekt en schijnbaar on vermoeid, hoewel hij van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat in touw is. Want er komt heel wat kijken in een haven als de onze, die maar steeds groter werd. Toen Hospes ruim 26 jaar geleden begon eerst zo af en toe voor wat losse karweitjes waren er een kleine 50 schiphuizen. Thans zijn er 90 Naar aanleiding van de agenda voor de komende algemene vergadering van de Bond van Vogelwachten wees de voorzitter ook nog op het vele kwaad dat met windbuKSen wordt aangeriexit Afd. Grouw wil daarom dat voortaan ook voor het schieten met een buks een acte nodig zal zijn. Ook in Sneek komt het meermalen voor dat met een buks op vogels geschoten wordt. Maar, aldus dr Otto, ie politie is hier zeer actief en heeft al tal van buksen in beslag ge nomen. Financieel boerde de afdeling in het afgelopen jaar ook behoorlijk. Het te kort van 6.07. waarmee werd be gonnen. veranderde in een batig saldo van 7.72. De rekening over 1953 zal worden na gezien door de heren G. v. d. Werf en H. Faber Jr, Na de pauze hield de bekende na tuurliefhebber T. Straatsr x te Joure een zeer interessante inleiding over „Swalkje troch it Fryske fjild”. Hij deed dit voor het grootste deel aan de hand van fraaie filmstroken en had een aandachtig gehoor. De voorzitter bracht hem hiervoor na afloop hartelijk dank en voegde aan zijn woorden de traditionele bus Drabbel koeken toe. en menigeen het vullen van de tanks en het bezorgen van de benzine aan hem opdroeg. Maar hoe vliegend druk het soms ook mocht zijn, Hospes bleef altijd kalm en verloor nooit z’n goede humeur. En juist die eigenschap, gepaard gaande met een grote hulpvaardigheid tegenover ieder die z’n medewerking inriep, heeft hem een populariteit bezorgd die ver over de grenzen van onze eigen stad en provin cie heenreikt. Zonder overdrijving kan gezegd worden, dat onze 80-jarige al leen maar vrienden en geen vijanden heeft. En die vrienden vindt men in het gehele land en zelfs daar buiten. De goede naam welke onze haven overal geniet is dan ook voor een groot deel mee aan hem te danken. De procureur-generaal van het Haag se Gerechtshof heeft besloten de zgn. kleine gokspelen te laten vervolgen als overtredingen van de Loterijwet. Hieronder vallen o.a. vogelpieken, bumperspelen en lichtsporten. Dc~e spel letjes zullen dus niet meer op kermissen en dergelijke gelegenheden mogen voor komen. Het is mogelijk dat deze maat regel spoedig ook in andere provincies wordt ingevoerd. In de laatste maanden zijn uitvoerige besprekingen gevoerd tussen justitiële en ministeriële vertegenwoordigers en met exploitanten. Vrijwel uitsluitend wa ren de bumperspelen onderwerp van be spreking. Vogelpiek en lichtsport vielen duidelijk onder de loterijwet. van 1954 zal aftrek mogelijk zijn voor investeringen, waarvan de bestelling of aanbesteding in het tijdvak van 1 April 1953 tot en met 31 December 1954 heeft plaats gevonden; 5. Afschaffing van de inkomstenbe lasting bij vervreemding van onroerend goed, effecten en andere zaken binnen een bepaalde termijn (zg. speculatiebelas- ting). 6. Verlenging van de termijn voor compensatie van verliezen van 4 tot 6 jaar. 7. Bevoegdheid voor nieuw"* onderne mingen om een verliessaldo over de eerste zes jaren onbeperkt met latere winsten te compenseren; dc~3 maatregel gaat in op 1 Januari 1953. 8. Zodanige aanpassing van het vrij gestelde bedrag en van het tarief voor de personele belasting, dat de huurver hoging, in het algemeen gesproken, voor de belastingplichtigen geen stijging van de personele belasting veroorzaakt. Bo vendien een extra-verlaging van de per sonele belasting, geheven naar de grond slag huurwaarde, met gemiddeld onge veer 40 pet. 9. Afschaffing van de schoolgelden voor het 6-jarig lager onderwijs, verla ging van de schoolgelden voor het voort gezette onderwijs en vereenvoudiging van de heffing daarvan; verlaging van het collegegeld. Overwogen wordt, of en in hoeverre ook voor de leerplichtige jeugd boven de zesde klasse van het lager onderwijs tot afschaffing van de schoolgelden kan worden overgegaan. 10. Enige verhoging van de belasting vrije minima bij de inkomsten- en loon belasting ten behoeve van de laagste in komensgroepen en daarbij aansluiteno enige verlichting van het tarief aan de voet 11. Verdubbeling van de kinderaftrek bij de inkomsten- en loonbelasting en de vermogensbelasting voor schoolgaande en studerende kinderen van 17 tot en met 26 jaar en voor gebrekkige kinderen van 17 ,aai tot meerderjarigheid. Hiernaast kan op zeer korte termj.* de indiening worden verwacht van een wetsontwerp, waarbij wordt voorgesteld de fiscale tegemoetkomingen bij her- kapitalisatie uit te strekken tot vergro tingen van het aandelenkapitaal, welke vóór 1 Juli 1954 plaats hebben. Verbruiksbelastingen. 12. Afschaffing van de omzetbelasting op huisbrand (steenkool en turf) en schoeisel. Deze belastingvermindering zou ongeveer gelijk aan 6 pct. van de kleinhandelsprijs zijn. 13. Verlaging van de suikeraccijns van 27 tot 19 per 100 kg. met ingang van 1 Januari 1954; de opcenten, geheven ten behoeve van het Landbouw-Egali- satie-Fonds, zullen vervallen. Aangezien echer uit het L.E.F. tot dusverre een subsidie op suiker wordt verleend, welke eveneens zal komen te vervallen, zal de suikerprijs niet met het gehele bedrag dezer opcenten ad 2.25 per 100 kg kunnen worden verlaagd. Voor de moeilijkheden welke voor de handel en de in^nstrie zullen kunnen voortvloeien uit de prijsverlaging van suiker, in verband met de op het mo ment der verlaging aanwezige voorra den suiker en suikerhoudende goederen zal zo veel als mogelijk zal blijken te zijn, een tegemoetkoming worden ge zocht in de vorm van teruggaaf van hel verschil in accijns. Daaromtrent zal nog nader overleg worden gepleegd. Af schaffing van de accijns op tot dusverre belaste druivensuiker (glucose). Wat de huurverhoging betreft, voor zover niet gedekt door bovengenoemde compensaties, zal loonsverhoging wor den bevorderd. De gemeente Dordrecht is voornemens Mevr. A. van Rhijn—Naeff de be kende schrijfster Top Naeff die bin nenkort haar 75ste verjaardag viert, te eren met toekenning van dè gouden ere medaille der stad Dordrecht, hetgeen betekent, dat zij wordt benoemd tot ere burgeres van Dordt. Op Maandag 23 en Dinsdag 24 Maart concerteert het Frysk Orkest resp. te Leeuwarden en Sneek onder auspiciën van Kunst aan Allen. Beide concerten staan onder leiding van Kor Ket terwijl als solisten meewerken de belde hobo ïsten Jaap en Haakon Stotjjn. Het con cert begint met „Variaties en Fuga op een thema van Johann Kuhnau” van Hendrik Andriess-n (1892— Het werk is in oude stijl gecomponeerd waarin in elke variatie een bepaalde, telkens andere zijde van het thema, of gedeelte van het thema, muzikaal wordt overwogen. De solisten treden op in het aan hen opgedragen en in 1933 gecom poneerde Concert voor twee hobo’s en orkest van Voormolen. Het is eenvoudi ge muziek, rondborstig en vol prikkelen de levenslust, met een populaire inslag, bevattelijk en vrij van geforceerde diep gang, eerlijk en open en melodisch di rect aansprekend. Voormolen weet doot zijn geestige wendingen soms verras sende effecten te bereiken. Het is een goede gedachte van het Fryrlt Orkest om dit werk op het programma te zet ten mede omdat Friesland hiermede de kans krijgt de beide grootmeesters op de hobo samen te zien en te horen. Als slotwerk staan op het programma de Symphonie nr. 4 in G gr. t. Op. 88 van Dvorak. Deze Boheemse muzikant was een van de belangrijkste figuren uit zijn tijd en misschien wel de grootste onder de Slavische componisten. Zijn vierdt symphonie kan men het best benaderen uit de rijke Slavische volksmuziek met zfln felle accenten en teg istellingen zfln bruisende vitaliteit in de dans en de gevoelsrijkdom van zijn zang. Deze beide concerten verdienen n volle zaal. Mu ziekliefhebbers van Leeuwarden en Sneek stelt het vertrouwen van uw or kest niet teleur! G. J. S. wy kinne Kain of Abel wêze, en liet doe it earste fers fan It Heitelan spylje, hwernei it doek opgie. It stik Kain hat in goede strekking mar de skriuwer hat it net goed drama- tisearje kinnen. Kain, d.i. Jelmer, is in skarlün, in neatnut en doageniet en Abel d. i. Age, de broer, in brave leave jonge hurde werker, de earste is pop fan mem, de oare heite rjochterhan. De skarlün set de kroan op syn wurk troch de ladder hwer’t syn broer by op moat nel de toer troch to seagjen, hokker died üt- einlik it libben kostet fan in heale sêfte jongeman, Lolle. It stik hat grif goede einen, mar men moat goede spilers hawwe as men de minne einen oerspylje wol. Cor Boersma, as de oannimmer, wie net djip genóch, hy „spile” ek net, hy „biweegde” en binammen yn ’t slot wie hy fier mis, der siet gjin djipte yn. Bet ter rinne en stean en mei *t lüd ar- beidzje. Harkstikken biharkje! Eelkje Verbeek as Riemke wie tige ynoarder. Jaap Woltbuizen as Jelmer ek, hoedzje foar oerdriuwing Jaap, ’t is gjin tentoanstelling fan glacé’s oan- dwaen! Mar yn ’t lést tige goed! Kees Boersma, paste aerdich yn dizze rol, mar moat mear aktearje. Dicky Reyen ga, as Liselotte, nou, net min hear, né, waerd ider kear better. Piet de Boer, as Lolle, béste kreaesje, net t o ünnoa- zel; bytsje mear spel, waerd it net min der fan. Piet en Hessel hiene net folie to dwaen, mar de jongste makke der noch hwat fan, de aldste neat! Sa kün- digt men gjin üngemak can. Afke Boon stra as Annie, ja, der fait neat fan to sizzen, hja is in toanie’ -pylster fan klasse, ien hwer’t eltse foriening, ek de béste, wils mei wêze kin! Yn ’t algemien moat de lieder harren better oer stik, aktearjn, lézen, stean en gean ynstruearje, hja binne ’t wur- dich en seis moatte hja goed harkje en sjen nei praet en dwaen fan blpaelde minsken, De grime fan Wolthuizen üt Snits wie goed, men kin fornimme, dat hy him der opset. Master Grunstra tanke harren tige foar harren wurk, de oanwêzigen huldigen de spilers mei in waerm en for- tsjinne applaus en nei ’t sjongen fan it earste fers fan it folksliet winske hy de barkers in wol thüs. ABE BROUWER. In de algemene ledenvergadering van de Vogelbesehermings’.vacht, die Don derdagavond in Rest. Piso gehouden werd, constateerde de voorzitter, dr J. P. Otto met voldoening, dat er de laatste jaren meer belangstelling komt voor het werk van de Vogelwacht. Niet alleen hier in Sneek, maar in geheel Friesland. Het is trouwens ook een ver eiste, dat op dit gebied iets gedaan wordt, o.a. in het belang van de echt- Friese sport, het eierzoeken. a. Namen van gemeenten. De wijzi ging of de vaststelling van gemeente namen is een zaak van de wetgever. Te gemoetkoming aan bepaalde verlangens van de gemeenteraden op dit punt acht de Commissie in het algemeen wense lijk. b. Namen van plaatsen, straten, plei nen enz. De naamgeving behoort tot de competentie van de gemeenteraden. c. Verkeersborden. De Commissie ad viseert, dat wordt toegestaan, dat op verkeersborden naast de Nederlandse de Friese plaatsnamen worden aange bracht. d. Plaatsaanduidingen op spoorweg stations. De Commissie acht het geen bezwaar, dat de plaatsen zowel in het Nederlands als in het Fries worden aan geduid. Zaterdag begon de Lente. De lammetjes sprongen rond in de wei alsof zij weten, dat de lente is begonnen. Behalve schattige lammetjes zijn er op de boerderijen ook nog schat tige blonde jongetjes. ren verbonden zijn aan het schriftelijk gebruik van de Friese taal. De meer derheid der Commissie is van mening, dat, behoudens een tweetal uitzonderin gen, het mondeling gebruik van het Fries aan verdachten, getuigen, raads lieden enz. kan en moet worden toege staan. Een minderheid der Commissie meent, dat ook hiertegen overwegende bezwaren bestaan. 5. Voorts acht de Commissie het wen selijk, dat: a. in de betreffende wet de mogelijk heid tot beëdiging van vertalers in en uit het Fries wordt geopend; b. wetteljjk verplichte openbare mede delingen ook door burgers, zoals aan duidingen van waren, prijzen enz., ook in de toekomst in het Nederlands die nen te zijn gesteld; c. een vertaling van een in het Fries gestelde notariële akte, wel1re wordt overgelegd met het oog op overschrij ving in openbare registers, niet beëdigt behoeft te zijn, maar dat kan worden volstaan met een vertaling, voor over eenstemmend verklaard door de betrok ken notaris; d. wordt vastgesteld, dat ten aanzien van de toepassing van de Zegelwet 1917 en de Registratiewet 1917 het Fries niet als een „vreemde” taal wordt be schouwd. De Commissie bestond uit de h.h. H. Kingma Boltjes, Voorzitter; A. Hanne- ma, J. M. Kan, B. H. Kazemier, D. de Loor, A. A. M. van der Meulen, D. Ok- ma, P. Zwart, J. Woltjer, Secretaris. met pl.m. 250 schepen. Ook werd de tweede kolk aanmerke lijk vergroot, waardoor meteen de op pervlakte van de terreinen en de wallen, en daardoor dus ook het onderhouds werk belangrjjk werd uitgebreid. In het drukst van de tijd kon Hospes het dan ook niet meer alleen af zoals vroeger Temeer nog omdat het ook steeds druk ker werd, tijdens het vaarseizoen. In de Sneek-Week bijv, komen er per dag meer dan 200 vreemde schepen in de haven. Zelfs waren er al eens 245! En dat brengt voor een havenmeester heel wat werk mee, want hij is de vraagbaak voor iedereen en ook belast met de regeling van de ligplaatsen en de controle. Bovendien namen ook de werkzaam heden voor de vaste klanten de aan deelhouders toe. Vooral toen er een benzinepomp in de haven geplaatst werd 2. Het gebruik van het Fries in het ambtelljk rechtsver keer, met uitzondering van de rechtspraak. a. Door de burger. In het verkeer met overheidsorganen is het mond-ling ge bruik een kwestie van normale weder kerige tegemoetkom idheid. Uitzonde ring moet worden gemaakt voor leger, marine, loodswezen en eventuele andere rljksdiensten, waarin, in verband met de rijkseenheid, aan het uitsluitend gebruik van het Nederlands moet worden vast gehouden. Het schriftelijk gebruik ware in het verkeer met de in Friesland ge vestigde rigksorganen toe te laten, ten zij overwegende redenen van dienstbe lang, zulks ter beoordeling van de lei ding der betrokken rijksinstantie, zich daartegen verzetten. Ten aanzien van het verkeer met de „eigen Overheid” (provincie, gemeente en waterschappen) behoeven als regel geen beperkingen te werden gesteld. Een uitzondering hierop vormen, naar de mening van een meer derheid der Commissie ,de stukken, ten aanzien waarvan een wettelijke ver plichting tot ter visie legging bestaat. b. Door de Overheid. Voor het mon deling verkeer geldt het hierboven ondei a vermelde. Ten aanzien van het schrif- telijk verkeer is het niet mogelijk een algemene regel aan te geven. Enerzijds is het onjuist het gebruik van de Friese taal hierbij geheel te weren. Anderzijds verzetten tal van bezwaren zich tegen een algehele vrijheid van handelen. De Commissie wil deze aangelegenheid aan het beleid van de overheidsorganen zelf overlaten, onder voorbehoud, dat bij stukken in de Friese taal, die publiek rechtelijke rechtsgevolgen beogen enjot een openbare mededeling inhouden, een Nederlandse tekst wordt bijgevoegd en dat deze bij verschil beslissend is. 3. Het gebruik van het Fries bij plaatsnamen, verkeers borden enz. Van de ruim 160.000 ha land, welke tengevolge van de stormvloed op 1 Fe bruari j.l. werden overstroomd, staat thans nog ongeveer 14.500 ha onder water. Dit deelde ir H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat, aan binnen- en buitenlandse journalisten mede, tijdens een uiteenzet ting over de stand der werkzaamheden bij het dijkherstel. Verder maakte ir Dibbits gewag van de onderzoekingen welke op dit ogen blik door het Laboratorium voor de Noordoostpolder in Kampen worden ge daan naar het zoutgehalte van de bodem. „Het zoutgehalte van de al weer droog gevallen polders valt nog al mee, hetgeen vooral moet worden toegeschre ven aan de lange perioden van regen, welke aan de rapip zijn vooraf gegaan. Doordat de bodem overal geheel door drenkt was, heeft het zout zich niet in belangrijke mate kunnen afzetten.” „Uit de binnengekomen rapporten blijkt,” aldus ir Dibbits, „dat in het rampgebied thans, behalve ontelbare bakken en andere vaartuigen, in totaal 110 draglines en 35 zuigers werken. De hele Nederlandse zuigervloot telt 163 schepen. Hiervan zijn er maar 18 in het buitenland, maar vele typen zijn voor het herstelwerk ongeschikt, zodat ondanks de aanwezigheid van een res pectabele zuigervloot toch nog even knel hebben gezeten.” Bij de droogmaking worden verrassend weinig pompen gebruikt. Bijna overal wordt het water langs de natuurlijke weg geloosd. Bovendien zjjn bijna alle gemalen intact gebleven. Die meerdere belangstelling weerspie gelde zich ook in de stijging van het ledental van 61 tot 67 zoals de secre taris, de heer S. Rienksma, in zijn jaar verslag vermeldde. In de diverse parken werden totaal 30 nestkastjes geplaatst die bijna allen werden bewoond. Het Is echter jammer dat de jeugd ze niet alle maal met rust laat. In het Burg, de Hoop Park werden ze op vier na leeg geroofd. Daarom zijn hier dit jaar geen kastjes weer opgehangen. Volgens het verslag over het werk aan deze vogelwoninkjes dat voorname lijk door jonge leden wordt uitgevoerd, waren het voor het grootste deel me zen en pimpelmezen die er gebruik van I maakten. Er broedden echter ook veler Een kater genaamd Midgie heeft een j lei soorten vogels in heggen en heesters huis van zes kamers geërfd in Omahabuiten de parken. Maar ook deze nesten (Ver. Staten; Francis Putnam, die op j ontziet de jeugd niet, wat zeer te be- 23 Februari is gestorven, bepaalde dn jtreuren is met het oog op de vogelstand het huishouden zolang Midgie leeft ti I Dr Otto deed daarom nogmaals een zijnen gerieve gedreven moet worden. beroep op de ouders en de onderwijzers Met West-Duitsland is een nieuwe Postovereenkomst gesloten, welke 1 April a.s. in werking treedt. Ingevolge deze overeenkomst zullen, in het onder ling verkeer binnen de grenskring, wel ke alle Nederlandse en Duitse Postkan toren omvat, die in rechte lijn gemeten niet meer dan 30 km van elkaar verwij derd zijn (het zg. grensverkeer)voor brieven van een gewicht van niet meer dan 20 gram en voor enkele en dubbele briefkaarten, binnenlandse tarieven van toepassing zijn. Voor brieven zwaarder dan 20 gram en voor de overige stukken blijven de internationale tarieven van kracht. Us meiwurker Abe Brouwer wie yn Aldegea (W.) by de opfiering fan „Kain”. Hy jowt hjir syn kritysk for- slach hwer’t om frege wie. It lokael roun aerdich fol en de minsken wiene bliid dat hja hjir foar harren jüd twa dingen krigen, in goede toanieljoun mei it stik „Kain” fan de Jong en help foar de troffenen. Hja wie ne dan ek neat net forsteurd doe’t ien spiler, nou yn Wolvegea wenjend, der noch net wie, der sprong ien foar it oargel en it ieni Fryske liet nei ’t oare davere troch ’t lokael. Master Grunstra hiet spilers en oan wêzigen tige wolkom, hy fortelde hwat oer it stik, liet efkes ütkomme dat wy minsken üt dit stik learing helje kinne, F s. w F W

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1