Minister Ir. Witte in Friesland MB K h ff Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I 8 I -ï—Ik t r if Vrijdag 27 Maart 1953 B.B. in kring Sneek onverwacht op de proef gesteld Boereboelguod yn Nijlan n S; k. 108e Jaargang No. 24 Sneek wil verder bouwen Eerste oefening in groot verband 85.6 millioen Een Landrn I te Voetbalkannibaal V erkeersongeval Mooi resultaat Jubilea Ned. Chr. Vr. Bond Reeds tien millioen watersnood zegels verkocht Zondagswet aanvaard Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD te Woansdei 25 Maert 1953 te' Frysk en Frijmoedich Koningin en Prins naar Scandinavië te 1 Jaarfeest Timotheus Scharnegoutum ^80 I •ïmj? RedacteurL KIEZEBRINK Op het Gemeentehuis - Te Sneek. - en kou ABE BROUWER. Aj binnen by de familie Jac. Osinga, een gezin bestaande uit vader en 4 kinderen. De minister toonde zich zeer getroffen door de erbarmelijke toestand waarin dit gezin en zovele andere in Sneek en in andere plaatsen van Friesland moet leven. HEEG. Heden, Vrjjdag, is het 40 jaar geleden dat de heer Sj. v. d. Sehaaf in dienst trad by de Zuivelfabriek te Osin- gahuizen. De heer W. Sehenginga is op 1 April 25 jaar werkzaam geweest by de Coöpe ratieve Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” Het totale bedrag van de tot nu toe verkochte watersnoodpostzegels is niet bekend. Wel staat vast, dat men het be- oogue millioen gulden dus 10 millioen zegels gepasseerd is. De volgende week Dinsdag is de laatste verkoopdag. De Tweede Kamer aanvaardde met 60 tegen 24 stemmen de Zondagswet. Voor stemden: K.V.P., P.v.d.A., C.H. en Prof. Lemaire (groep Welter). Met de V.V.D. en Communisten stemden ook de A.R. tegen het ontwerp. De stand van het Nationaal Rampen fonds was tot op Woensdagavond 85,6 millioen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de nood wet kinderbyslag kleine zelfstandigen tot 1 Juli 1954. Der 500 Maandag jl, hield de N.C.V.B. afd. Sneek haar maandelijkse vergadering. De heer Cuperus van Marrum sprak over zyn boek „Swart, mar leaflik”. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie t Comb. Drijfhont-Kiezebrinlt Co. Kantoor. GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEAER NIEUWSBLAD Zonder voorafgaande waarschuwingen werden de manschappen van enkele onderdelen der Bescherming Burgerbevolking in de Kring Sneek Dinsdagavond voor een grootscheepse oefening’ in het geweer geroepen. Hierbij werd veron- dersteld dat een in Leeuwarden aangeschoten vliegtuig zich boven Sneek van zyn bommen had ontdaan (toevaltreffers) waarna het brandend midden in de stad Bolsward neerstortte, waarby, evenals in Sneek, enkele huizen instortten en mensen onder het puin bedolven werden. Advertentieprijs 15 et per m-m. ‘Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 per half laar. Giro 50748 ten neme van Firma E. J. Drijfhout Sneek. Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen, vermoedeiyk ongeveer midden Mei, een officeel bezoek brengen aan Zweden, Denemarken en Noorwegen. De opruimingsploeg in Bolsward aan het werlc. De minister en zijn gezelschap in de 2de Steenklipstraat. spreker de oplossing ter hand zullen moeten nemen. In andere gemeenten zal het aanwezig zijn van krotten meer inci denteel zyn. Getroffen was de minister ook hier door het feit hoe proper menige huis vrouw haar krot nog verzorgde en in 't algemeen noemde hy het een geluk dat de krotwoningen in Friesland nog zo dicht by de vrye natuur liggen, zodat er nog licht en lucht kunnen toetreden, in de grote steden ligt dit probleem nog •heel anders. In datum, dy’t féfokkers net gau for- jitte sille, hwant hwat dêrre dy deis yn Nijlan op Ingena-State bard is, wie pyn- iik en treurich. In bislach fé, yn jierren fan stadige groei en mei üneinich geduld en soarch foarme ta ien fan de béste en rykste yn Fryslan, waerd yn in pear üre ütinoarslein en oan jild makke. Goed, men hat der jin by del to liz- zen, mar it wie in öfgriis de plaknam- men to hearren fan de keapers. Grins- lan, Drinte, Noard-Hollén en neam mar op. It wie allerprachtichst moai waer en der wie safolle folk dat men koe se lang en der lang net hélde yn 'e skuorre. Hünderten auto’s stiene by de pleats op in stik lén en lange rigen op nei Teuns en Nylén by de wei, en de hiele pelysje- staf fan Wymbritseradiel wie yn aksje. Yn büthüs en skuorre skouden de lju fuotsje foar fuotsje lans it fé en doe’t opropper Jaarsma bigoun, wie der gjin foet groun yn golle en op skuorreed as der stiene of sieten mlnsken op. De sol ders, de balken, alles siet fol. Men hearde der farskate talen. Mar foar de opropper béidde elts him stil. De spanning wie fielber. Sakelju hawwe In béste dei hawn en It wie wer ris hwat oars foar party lju dy’t fit nysgjirrigens kommen wiene. Dat wie eartiids sa en te noch sa, en ek de Op het bericht van de Burgemeestei van Bolsward, dat het vliegtuig daar brandend op het Broereplein was neer gestort, zodat hulp van brandweer, op- ruimingspioegen en E.H.BO. werd ver zocht, snelden wel de auto’s van onze Burgemeester (de opperste leider), "an het plaatsverv. Kringhoofd (de heer Scheffener) en de Pers naar de Gys- bert Japiksstad waar de bevolking zich reeds in drommen bij de plaats van het ongeval had opgesteld, maar de anderen lieten veel te lang op zich wachten. Ais het ernst geweest was, zou het er voor de slachtoffers die onder het neerge storte en brandende huis bedolven la gen, slecht hebben uitgezien. Maar on danks hun koude ligplaats r.men de pseudo gewonden het nogal gemoedetyk op en kortten ze de tyd met het roken van een sigaret, niet onverdienstelijk na bootsen van gekerm en de nodige grap jes om de moed er in te houden. De oorzaak van de vertraging zat, naar ons later werd medegedeeld, in de berichtendienst die niet goed function- neerde. Maar met de hulp van de mo- bilofoonwagen der Rykspolitle werd het euvel verholpen en toen snorden de Brandweer en Rode Kruis auto’s spoe dig de oude Hanzestad binnen waar de politie uitgebreide en doeltreffende orde- en verkeersmaatregelen had getroffen. Burgemeester Rasterhoff en zyn col» lega Bruinsma volgden de oefeningen persoonlyk en zullen verder wel tevre den zijn geweest over het verloop. De denkbeeldige brand in de geïmprovi seerde ruïne was in korte tyd geblust en de gewonden w.rden met de nodige voorzichtigheid en zorg bevrijd en naar veiliger plaatsen vervoerd. Om een uur of half elf konden alle ploegen inrukken maar daarna kwam de Sociale Verzorgingsdienst nog in actie om de deelnemers rondom de warme ka chel in De Groene Welde te onthalen öp een kop koffie en een sigaar. Dat viel er goed in evenals de woorden van dank die burgemeester Rasterhoff hier tot allen richtte. Op 22 November werd in Enter een voetbalwedstryd gespeeld tussen „Enter Vooruit” en Deto voor de onderafdeling Twente van de KNVB. In deze volgens getuigenverklaringen nogal ruwe wed- stryd, waarin ook de woorden „schop ze maar dood” moeten hebben geklonken, heeft de back van „Enter Vooruit” H. J. S., Deto’s linksbuiten, de 18-jarige G. ter H., zodanig getrapt, dat deze een beenfractuur opliep. S. ontkende ten stelligste opzet. Voor de rechter is ech ter 10 weken tegen hem geëist, waarvan 8 voorw., proeftyd 3 jaar. Maandag en Dinsdag was de Minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir H. B. J. Witte, in Friesland. Maandag waren de minister en de directeur- generaal van zyn departement dr ir Z. Y. v. d. Meer ten provinciehuize voor overleg met de provinciale autoriteiten: de commissaris der koningin, het college van Ged. Staten, de hoofdingenieur-directeur van wederopbouw en volkshuisves ting voor Friesland ir D. S. Visser en de directeur van de provinciale planolo gische dienst ir D. Tuinstra. Vooral het vraagstuk der krotwoningen in dit gewest werd besproken. Van de zijde van het provinciale bestuur werd er de nadruk op gelegd, dat Friesland 25 van het landelijke totaal éénkamer- wonlngen heeft, nL 11.423, of 10% van het totale aantal woningen in Friesland en daarby zyn 5000 krotwoningen. De Friese een- en tweekamerwoningen vormen 32.5 van het gehele aantal woningen in deze provincie, een percentage dat alleen door Drente overtroefd wordt, waar het 33.3 is. het overbrengen van de in het te sa neren gebied wonende gezinnen naar an dere buurten. Een deel er van, onge veer 50. komt ook vanwege de in an dere woonbuurten te betalen huren in aanmerking voor een afzonderlyk com plex eenvoudige woningen van hechte constructie. Om de sanering van de Steenklipstraten op gang te brengen kan voorlopig worden volstaan met de bouw van 12 dergelijke woningen aan de IJlsterkade. Naarmate de uitvoering van het saneringsplan vordert, zullen meer woningen voor moeilijk verplaats bare gezinnen worden gebouwd. Het rapport geeft ook voor deze wo ningen een kosten- en huurraming. On danks de eenvoudige opzet is de huur JUTRIJP, 26 Maart. Gistermiddag stak het 10-jarige dochtertje van de heer H. Osinga alhier zonder uit te ky- ken, de ry'weg over en werd gegrepen door een auto. De ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het St. An- tonius Ziekenhuis in F-.eek noodzake- lyk. Met een gebroken been en enkele andere verwondingen kon zy na behan deld te zyn, hieruit worden ontslagen. In alle havens en op alle vliegvelden van Groot-Brittannië is de politie ge waarschuwd om uit te kijken naar een 55-jarige kantoorbediende, die opvalt door een enigszins militaire houding en een hoornen bril zou dragen. Die man is nameiyk de laatste huurder van een Londens huis, waar men de lijken heeft ontdekt van vier vermoorde vrouwen. Zyn naam is John Reginald Christie. De vrouwen, tussen 20 en 30 jaar, waren onder de vloer begraven en bleken ge worgd te zyn. De buren waren na deze ontdekkingen met ontzetting vervuld, vooral omdat in hetzelfde huis, op een van de bovenver diepingen, een 25-jarige chauffeur, Ti mothy J. Evans, vier jaar geleden zyn negentienjarige vrouw en veertien maan den oude dochtertje heeft vermoord. Ook deze moordenaar had de lyken in huls verborgen. Later is hy voor zijn daden opgehangen. John Reginald Christie is destijds in het proces teg i zijn buur man opgetreden als kroongetuige. De advocaat van Evans heeft Christie by die gelegenheid aan een scherp kruisver hoor onderworpen en laten dóórscheme ren, dat Christie wel eens veel meer van de moorden op mevrouw Evans en de baby zou kunnen weten. Christie kreeg na het proces tegen Evans een zenuw- instorting. Okkerwyks hat de Regionale Omrop Noard yn Snits in ny programma op- nommen, dat neamd is „Frysk en Fry- moedich”. Dit programma, dêr’t dus ünderskate Snitsers oan meidogge, sil ütstjürd wur- de yn it Frysk programma fan de R.O.N. op Tiisdei 31 Maert, tusken 19.12 en 20.00 üre. Aan de oefening werd deelgenomen door de opruimings- en E.H.B.O.-ploe- gen van Sneek en Bolsward en de Brandweer van Sneek, Bolsward en Witmarsum. Naar aanleiding van de Zaterdagavond gehouden „Knalavond" van de Motorclub J. C. Visser, hebben zich, naar men ons meedeelt, 18 nieuwe leden laten in schrijven. - SCHARNEGOUTUM. „Elim” was Dinsdagavond gevuld met donateurs cn belangstellenden om het eerste jaarfeest van de Herv. Knapenclub „Timotheus’* by te wonen. De heer S. Stavast opende met het laten zingen van Ps. 146 1 en 4, ging voor in gebed en sprak een ope« ningswoord. Het leiderschap is niet al- tyd even gemak’ elijk, maar spr. doet het graag, als hij ziet hoe de jongens met ambitie hun werk aanpakken. Ook het doel, de jongens vertrouwd te maken met het onderzoeken van Gods Woord, om in later leven van dit Evangelie met blijmoedigheid te getuigen, is voor spr. een stimulans om met het werk door te gaan. Spr. las Joh. 13 120. Daarna kregen wij de jongens zelf te horen. R, Kroeze las een knappe inleiding over het gelezen gedeelte. Zijn broer Henk droeg enige verzen voor. Douwe Hoekstra ver telde, wat er zoal op de clubbijeenkom- sten wordt verricht. Henk Bootsma gaf verslag over de financiën. Hy had nog f 98.10 in kas. Secretaris R. Kroeze bracht het jaarverslag uit, waaruit bleek dat de club op 15 Febr. 1952 met 13 leden was opgericht i thans 25 leden, telt. In de heren K. Jellema en S. Sta vast bezit de club een jaar goede lei ders. Tot naam werd gekozen „Timo theus”. Op de planken kwamen met een voordracht de jongens Uiltje de Jong, Folkert Bloemhof, Sietze de Boer en Harry do Witte. Ds. D. Lekkerkerker sprak namens de Herv. Kerkeraad, Fahner namens C.J« M.V., mevr. Lekkerkerker namens Herv, M.V„ K. Bergsma namens Geref, Kna penclub en voorts voerden het woord de afgevaardigden van de clubs Hom- merts, Ijlst, Gauw en Sneek Een jury bestaande uit mevr. Lekkerkerker en de heren Fahner en Harkema beoordeelde enige zeer mooi uitgevoerde tekeningen der jongens. Resultaat: le pr. D. Bruin» sma; 2e pr. R. Kroeze; 3e pr. W. Boot sma en 4e pr. H. Kroeze. In een toneel stuk kregen wy te zien hoe Geert Blik- man een goede raad kreeg. Het was een heel leuk spel van de jonge krachten. J. v. d. Meer had wel eer van z’n inspan ning achter de schermen. Een viertal tableaux voorstellende: De schat in de akker, de paarlenkoopman, Het visnet, De Ploeger en de heerlykheid van Gods Woord, waren bijzonder mooi. Organist Roelof Boorsma begeleidde verdienste lijk de zang. De leiding berustte na de pauze by K. Jellema. Ds. Lekkerkerker sloot dit zeer geslaagde jaarfeest van „Timotheus” met dankgebed. By de uit gang werd gecollecteerd voor het Ram penfonds. Het vraagstuk der krotoprui ming en dat van het inhalen van de woningachterstand. Na het onderhoud met B. en W. stond de minister ook de pers toe hem vragen te stellen welke hij op prettige wijze be antwoordde. Het resultaat van het on gedwongen onderhoud kan aldus worden samengevat dat de centrale overheid niet van plan is, ook wat het probleem der krotopruiming betreft, zich met elke gemeente apart daar over te verstaan. Daarom kon hij ook geen bepaalde toe zeggingen doen. Deze zaak zal in regio naal verband moeten worden aangepakt. Er zal een rykscommissic worden inge steld welke het gehele krottenprobleem in studie zal nemen, in welke commissie ook een gedeputeerde uit Friesland zit ting zal hebben en waar ook de finan ciering van deze opruiming en de huur- problemen welke daarby voor de ge wezen krotbewoners zullen ontstaan een punt van onderzoek zullen uitmaken. In tussen zal men met de bestaande rege lingen zo goed mogeiyk moeten manipu leren. Het is min of meer tragisch dat ons sociaal bewustzyn ten opzichte van dit vraagstuk eerst wakker is geworden fokt, hoefoüe jierren, üron, nachten binne der binne gien mei dit alles? Hoe faek sille hja togearre praet hawwe oer dit prachtige fé dat jin sa oan ’t herte lei Yn fjouwer üren fan bisjen, roppen en bearen. fan fleanen en draven, is in libbenswurk forneat’ge, ütlnoar slein. O, wis it sil ek op oare plakken de rom fan wein mei de skriuwers en opropper is net foroare, mar dan hat men it ek hawn. Eartiids waerden der hiele feesten fan makke, koekslingerjen, dobbeljen en faek oan let yn ’e nacht ta, mar hjoed de dei is alles saekliker wurden en nei ófrin wiene auto’s, motoren en fytsen yn in feech fordwoun. Yn ’e greate skuorre hongen noch de koartswilige wurden fan de opropper. hoe wit er soms de lju oan ’t bieden to hélden, ho réd rolje de getallen him ta de müle üt, yn ’e keamer sieten notaris en syn staf to rekkenjen en yn it büt hüs kaem de rêst werom, foar hoe lang Hjoed, moarn, dan wurde se fan ’e stal len helle, de Orpa’s, de Tietjes neam mar op, yn fóauto’s treaun en fuortbrocht Yn ’e foareïn sit de frou, de widdou, Bootsma. Hwat giet er yn har om? Hja sil hjoed faker as ien, twa kear tocht hawwe oan har man, de boer en in goede boer! Mei har beiden hiene hja alles op- Fryslén ophélde, de keallen en hokkelin- gen sille ek yn Grinslén en Drinte de nye eigeners tsjinje, mar it is gjin ien- heit mear. Hja stean net meat nêst- inoar, skjin en kreas, mei hoppe de stal len de nammen, datums en ófstamming. De fortroude arbeiders fuorje en melke harren net mear en de boer sil seis net mear öffuorje It wie opmerklik dat net folie fokkers kochten. Wie dat miskien om’t hja hwat oan- fielden fan de trageedzje? Der is jild makke, géns jild, keallen fan f 500 oant f 1000 ta en de djürste brocht f 5500 op. Wol men in stikmannich sifers? wiene üngefear 3000 bisikers an auto’s. In yn ’e nacht foar U boelguod berne koukeal waerd forkoft foar f 501. It hiele bislach fokfé brocht f 125000 op. It wie allersierlikst moai waer. Opropper Jaarsma siet fol grapkes en de minsken wiene gol mei laitsjen. Mar ien fan Fryslén’s béste fokkeryen is fuort! Hier te Sneek werd de minister, toen hy per auto over ryksweg 43 aan het Sperkhem arriveerde ontvangen door burgemeester Rasterhoff. In dc Zomer- rak- en later in de Steenklipstraten werden een aantal krotwoningen bezich tigd om de minister een indruk te gever van de noodzakelykheid van de sanerinp van bepaalde stadsgedeelten, welke we zeer afstaken by de nieuwe wyken, wel ke ook even werden bekeken. In een der Steenklipstraten ging de minister j,^na f gper vveek als de exploitatie r... j i.„ t„„ sluitend wil zyn. Dat is voor deze gezin nen, mede gelet op wat zy thans betalen, veel te hoeg. De huur dezer nieuwe wo ningen zal niet hoger mogen zyn dan f 4.f 4.50 per week. Per woning zal dan het tekort f 75 a. f 100 per jaar be dragen, zodat het plan alleen uitvoer baar is als het ryk boven de normale by- dragen financiële steun kan toezeggen. In de kleine raadszaal van het stad huis kon de minister nog kennis nemen van een aantal tekeningen, statistieken enz. met betrekking tot de behandelde vraagstukken. Dit alles zal Zijne Excel lentie wel hebben overtuigd dat onze stedelyke overheid bezield is door de ge dachte, welke in de laatste zin van het rapport is geschreven nl.: „Sneek wil verder bouwen”. 'o - waar de staf en de berichtendienst ze telden, heerste grote drukte. Hier wer den nl. de elkaar snel opvolgende be richten door middel van ordonnansen, telefoon en mobilofoon doorgegeven, zo dat in vrij korte tyd verondersteld mocht worden dat Blokploegen, E.H B.O. en Brandweer waren uitgerukt naar de Kerkhoflaan en de Kruizebroe- derstraat waar-bommen waren ingesla gen die brand en onder puin bedolven slachtoffers hadden veroorzaakt. We kregen de indruk dat de zaak tot dat ogenblik vlot verliep. De leiders van de Opruimingsploegen, E.H.B.O. en Brand weer waren spoedig aanwezig en de stal onder leiding van bet Kringhoofd, de heer J. Wind, werkte in sue) tempo. La ter echter ging het minder vlot. Naar Bolsward. op hét moment dat de woningbouw om de woningachterstand in te halen eigen- iyk in ^concurrentie treedt met de wo ningbouw ter vervanging van krotten, waardoor dit vraagstuk zoveel moeilyker is op te lossen. Voorlopig zal de oplos sing wel gevonden moeten worden in zekere verschuiving binnen het raam van het toegewezen bouwvolume waarvan een wat hoger percentage kan gebruikt voor krotvervanging en dan een wat la ger voor uitbreiding van het aantal wo ningen. Hier in Friesland waar de achter stand wat het laatste betreft niet zo groot is, moet dat mogeiyk zyn. Intus sen is het voor het rijk zelf niet mogelijk rekening tc houden met het enorm aan tal factoren dat ten deze in de verschil lende gemeenten een rol speelt. Het vraagstuk dient dus provinciaal be keken, en hier waar de provinciale over heid met slechts 44 gemeenten te doen heeft terwijl het toegewezen bouwvolume dat over Nederland 55000 woningen be draagt voor Friesland 1800 betreft, moet het voor haar mogeiyk zyn met alle fac toren in de diverse gemeenten rekening te houden, déze tegen elkaar af te wegen en ten slotte te bepalen in welke mate in de aan de gemeenten toegewezen bouwvolume een zekere verschuiving naar krotopruiming moet plaats hebben. Overigens ligt deze zaak ook nog ge- makkelyker in de ene gemeente dan in de andere, daar het voorkomen van krotten een gevolg van de gehele struc tuur in een gemeente kan zyn (voort durende werkloosheid enz.) in welk ge val meer departementen dan dat van Ook werd er nog op gewezen dat krotopruiming niet alleen uit sociaal oogpunt aanbeveling verdient, maar ook mede zou werken tot bestrijding van een economisch vraagstuk, de hier niet ge ringe werkloosheid onder de bouwarbei ders. De minister zeide o.a. dat dé gewes- teiyke mogelijkheden worden bezien in het raam van de landelyke mogelyk- heden, die nog beperkt zyn. Zonder toe zeggingen te doen verklaarde hy dat met verschillende problemen, dus ook met dat van de krotwoningen, in het al gemene landelijke beleid rekening wordt gehouden. By de toewijzing van bouw volume aan de provincies wordt behalve met het bestaande woningtekort ook re kening gehouden met de hoedanigheid van de woningen. In de toegewezen hoe veelheid zyn dus de volumes voor krot woningen begrepen, aldus de minister. Vooral na de overstromingsramp moet een objectieve beoordeling van het bouw- gjs volume plaats hebben. Het zal dus niet mogelijk zyn, aan bepaalde gemeenten een extra’tje te geven. Dinsdag bracht de minister een bezoek v r ’S te| S» aan Drachten, Joure, Sneek en Harlin- gen (zyn geboortestad). Hg was behalve van zyn ambtenaren vergezeld van dc Commissaris der Koningin, mr H. P. Linthorst Homan, de gedeputeerden Ok- ma en Okkinga en mr G. F. W. Har tung, chef der eerste afd. ter provinciale Griffie. •«k» ƒ- Bespreking ten stadhuize. Na deze tocht had ten stadhuize een bespreking plaats, waar naar wy verna men B. en W. speciaal de aandacht van de minister hebben gevraagd voor het gebrek aan bouwvolume, de kwestie der moeiiyk verplaatsbare gezinnen wanneer bepaalde stadsgedeelten worden gesa neerd e-> de kwestie der huurbepaling. B. enW. hebben dit mede aan de hand gedaan van een de minister aangeboden rapport over woningbouw en woningproblemen te Sneek. Naast een groot aantal foto’s be treffende de gemeente- en particuliere bouw en van de krotwoningen in diverse buurten, bevat dit rapport een tekening van het uitbreidingsplan in onderdelen, waarop de krotwoningen in Sneek (to taal 784 zyn aangegeven, en een si tuatietekening van de Steénklip en van het saneringsplan voor dat stadsgedeel te, evenals van de woningen welke er na de sanering zullen worden gebouwd en van die welke aan de IJlsterkade zullen verryzen voor de moeiiyk verplaatsbare gezinnen. In een toelichting staat het rapport ook stil by de woningbouw hier voor en na de oorlog en by het woningtekort doch de nadruk wordt gelegd op de be hoefte aan sanering van de slechte woonwijken. In afwachting van een saneringsplan voor de gehele binnenstad, dat slechts op langere termyn uitvoerbaar zal zyn, is een partieel plan ontworpen voor een woonwyk gelegen ten noordwesten van de SnekerLeeuwarder trekvaart. Deze buurt, omvattende de Steenklipstraten, vormt een enclave van zeer slechte wo ningen tussen de overige bebouwing van redeiyk gehalte. Dit partiële sanerings plan moet worden beschouwd als een eerste stap op de weg naar systematische krotopruiming en vervanging door betere bebouwing. De sanering kan slechts tot stand komen door volledige amovering van de bestaande bebouwing en de uitvoering van een nieuw be- bouwingsplan. In het te saneren gedeel te staan thans ongeveer 150 woningen en enige bedrijfsruimten. Van deze wonin gen zyn reeds ongeveer 30 eigendom der gemeente, ongeveer 25 andere zyn onbe woonbaar verklaard. De overige wonin gen komen vrijwel alle reeds nu of in de eerstvolgende jaren voor onbewoon- baarverklaring in aanmerking. B. en W. geven dan een overzicht van de fi nanciële opzet van dit saneringsplan, waarby aangenomen wordt dat het ryk de helft der saneringskosten zal vergoe den, die f 161.288 totaal zullen bedragen. Voor de bebouwing van het terrein dat wordt verkregen is een plan ontworpen dat ruimte biedt voor 75 woningen van verschillende typen. Moeiiyk verplaatsbare gezinnen. Nadat een aantal byzonderheden over kosten en eventuele huren dezer wonin gen zyn gegeven, wyzen B. en W. er op dat een der grootste moeilykheden waar voor het gemeentebestuur by uitvoering van het saneringsplan komt te staan is I alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1