Sneek was Paas-Maandag Roods Kruis stad Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Voorbeschouwing over„Sterren stralen overal” Een verdiende zege De Wynia’s en de Nijdams I Dinsdag 7 April 1953 joede uitvoering van de Matthaus Passion 108e Jaargang No. 27i RedacteurL. KIEZEBRINK het Provinciale Almanak 1953 Eindexamen Rijkslandbouw- Winterschool Sneek Verbinding Amsterdam- Enkhuizen-Leeuwarden R.K. Huishoudschool Blauwhuis Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBl AD Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 De speciale zegels voor Rampenfonds Prins Bernhard spreekt op Jeugdappèl Kijkje achter de schermen van het boek „de Ramp” Arbeidstijd op Koninginnedag Bescherming bevolking Aardgas in Assen V eevoederdistributie wordt opgeheven SifL s SNEEKER NIEUWSBLAD ■3 ledental De heer Vleer aan het woord. de blijven Onderstaande leerlingen slaagden op 1 April 1953 voor het eindexamen aan de Rijkslandbouwwinterschool te Sneek: 19 18 18 18 IS 19 19 19 18 19 17 18 18 18 12 10 10 9 8 9 8 7 7 5 5 3 2 2 3 3 5 5 4 7 7 8 9 8 7 8 52—26 34—24 28—23 34— 22 33—28 37—27 35— 29 23—22 23—27 36— 51 26—25 16—23 18—35 22—55 28 25 23 22 22 21 20 18 16 16 15 13 9 8 De verkoop van speciale zegels voor het Rampenfonds heeft anderhalf mii- lioen gulden opgebracht. De directeur- generaal van P.T.T., de heer L. Neher, heeft het geld aan het bestuur van het Rampenfonds overhandigd. Adverientieprij» 1 5 ct per m.m. Bij contract (handeliadv.) lager. Abonnementsprlj» f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout. Sneek. c t s 1 Heerenveen Enschede Vitesse DWS Haarlem Stormvogels Leeuwarden Blauw Wit Elinkwijk Be Quick AGOVV ’t Gooi Go Ahead Achilles Verschijnt: DINSDAGS er» VRIJDAGS- Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) rede hield over de Nijdams en de Wy nia’s. Deze toonde aan hoe tijdrovend het onderzoek naar afstamming is in de vóór-Napoleontische tijd. Daarna bevat ten de archieven alles wat men nodig heeft, maar wie verder terug wil gaan moet kerkelijke archieven, weesboeken, registers van de aanbreng, oude akten enz. enz. naslaan. De onderzoeker moet vele, zo niet alle werken doorworstelen, honderden zaken onderzoeken om één geslacht zuiver te bepalen. Maanden gaan er mee heen, maar het is met dit werk zo, van hobby groeit het uit tot studie-object en daarna wordt het een levend werk, wanneer men namelijk het eigen voorgeslacht voor zich ziet oprij zen! Eigenerfde boeren, Friese landadel, eenvoudig-arbeidend en toch edelman, op hun boerderijen levend. Willem Wil lems de Oude, levend op het oude bezit „Nijdam”, een zeer eenvoudige naam, ontstaan in de zeventiende eeuw maar zich tot nu handhavend. Bij de vierde generatie doet zich plotseling het ver schijnsel voor dat leden van deze stam zich Wynia noemen en in 1811 ook 'wer kelijk Wynia als familienaam aannemen, terwijl anderen zich als Nijdam laten in- Het diploma van deze school werd uitgereikt aan Cl. Brattinga, Vr. de Jong, A. Terpstra, B. Boersma, S. Rijp ma, A Brouwer, M. Bootsma, J. de Boer J. Dijkstra, H. Huitema en L. Bouma. heer T. Nijdam uit Leeuwarden. Doel der vereniging is, de familiebanden on der de Nijdams te versterken, studie te maken van het. voorgeslacht en elkan der bij te staan op velerlei gebied. De genealoog W. Tsj. Vleer, eveneens een afstammeling van Willem Willems 'e 4 5 3 4 6 3 4 4 2 6 5 7 5 11 4 12 Z.K.H. Prins Bernhard zal op het jeugdappèl voor de vrede, dat de Inter nationale christelijke vredesbeweging op Zaterdagmiddag 18 April in de aula van het Koninklijk Instituut voor de tropen te Amsterdam houdt, het slotwoord spreken. Op dit appèl wordt het woord gevoerd door mevr. prof, dr G. H. J. van der Molen, presidente van de Neder landse afdeling van I.C.V.B., pasteur Dallière, mevr, dr G. Kurz uit Bern en dr H. Turkstra. Vrijdag a.s. brengt Amicitia de nieu we Nederlandse film „Sterren stralen overal”. Nadat drie jaren lang de stu dio’s studio’s die behoren tot de beste in Europa ongebruikt waren geble ven, is er thans weer een nieuwe Neder landse speelfilm. Laat het ons aanstonds bekennen: de film „Sterren stralen overal” is ons in vele opzichten meege vallen. Men kan opmerken dat als ons iets meevalt daarmee tevens het bewijs geleverd is dat de verwachtingen niet al te hoog gespannen waren. Verklaar baar trouwens; het verleden had ons nogal eens teleurgesteld, terwijl een film in eigen taal en in eigen land spe lend met veel scherpere ogen en oren wordt waargenomen, zodat elke storing ons onmiddellijk opvalt. Verder was er zo het een en ander, dat bij voorbaat enige gereserveerdheid opriep. Dit deed ons vrezen dat het gijn-element weer aanwezig zou zijn. Sterren stralen over al weet deze gereserveerd' eid al spoe dig te overwinnen. Wanneer er dan bo vendien nog op verschillende punten aanleiding is tot waardering, dan kun nen wij tot de hoopvolle conclusie ko men, dat deze film bewijst, dat een Ne derlandse filmproductie mogelijk is. Mo gelijk, omdat wij deze film als een aan loop willen zien. Van een filmindustrie, die pas aarzelend weer de eerste schre den zet op een pad dat in ons land nu Het was voor vele Snekers een nog vreemde vlag, welke 2e Paasdag van Onder de Linden woei, maar voor vele anderen was het een bekende en voor de Nijdams was het hun eigen vlag, rood met goud. Reeds enkele jaren namelijk bestaat er een familievereniging van Het College van rijksbemiddelaars heeft naar aanlei'”ng van het voorst. 1 van de Stichting van den Arbeid be treffende de arbeidstijd op de Koningin nedag en de Nationale bevrijdingsda overwogen dat bij het georganiseerde bedrijfsleven de wens blijkt te bestaan de vrije middag van de Nationale be vrijdingsdag te verplaatsen naar Konin ginnedag. Het college trekt in de be schikking „arbeidstijd Nationale feest dag” van 3 April 1951 en bepaalt nu, dat 3 Het aan werkgevers is toegestaan op Koninginnedag, voorzover het werk zulks toelaat, in afwijking van de nor male werktijd van 1 uur des namiddags af vrij te geven met behoud van loon. Deze vrije uren zullen niet in mindering worden gebracht op de vacantie, waar op de werknemer reqht heeft, behou dens het bepaalde aan het slot van deze beschikking. het bewijs in handen gekregen dat mensen met de familienaam Wynia en Wynja eveneens van deze zelfde Willem Willems afstamden en dus bij de Nij- damstra’s behoorden. Zodoende had men per speciale circulaire alle Wynia’s en Wynja’s uitgenodigd tot een familie dag, hun eerste (en door de fusie met de Nijdams) tevens hun laatste. De bovenzaal was geheel bezet toen voorzitter Nijdam zijn „familie” harte lijk welkom heette en hun doel der ver eniging en speciaal van deze middag uiteenzette. Daarna gaf hij het woord aan de heer Vleer die in het Fries zijn Op Goede Vrijdag werd, traditie- etrouw, de Matthaus-Passion weer uit- ■voerd in de Grote Kerk door het Sne- ;r Cantate Koor, de Bolswarder Ora- 'irium Vereniging en het R.K. Jongens- 7oor. Of men nu naar de uitvoering van de Matthaus-Passion gaat om er muzikaal van te genieten of om er de wijding v"n het lijden van Christus te ondergaan, in beide gevallen is het een gebeurtenis welke de toehoorder volkomen in zich laat doordringen. Een uitvoering, zoals Vrijdagmiddag onder de bekwame lei ding van Gezinus Schrik gegeven werd, spreekt tot de ziel van de luisteraar en de totaal gevulde Martinikerk was het beste bewijs dat men deze jaarlijks we derkerende uitvoering meer en meer gaat waarderen. Over de opvatting van een dirigent, voor wat betreft de min of meer romantische wijze waarop dit grootse werk kan worden uitgevoerd, kunnen de meningen verschillen en men js nog steeks zoekende naar de vol maakte vorm. Of die ooit bereikt zal worden kunnen we hier niet beantwoor den, maar voor de wijze waarop Schrik zijn koren kleur en glans weet te geven hebben we grote bewondering. Direct bij de inzet van het eerste koor „Komt ihi Töchter helft mir klagen”, waarbij de Cantus Firmus breed en fors door de bassen wordt ingezet om daarna door de andere stemmen te worden overgenomen weet men dat hij niet de moderne strak ke lijn zal volgen die bij enkele anderen De afgelopen drie maanden is in het gehele land met uitzondering van Am sterdam, Rotterdam en Den Haag en enkele Zeeuwse en Zuidhollandse eilan den, de werving begonnen voor de vrij willigers voor de dienst Bescherming Bevolking, en reeds hebben zich 91.068 personen gemeld. Totaal zullen er (met de grote steden, waar de wervingscam pagne op 13 April a.s. begint) 200.000 nodig zijn. De eerste rijdende keuken voor de dienst Bescherming Bevolking die door een Amsterdamse fabriek wordt ge maakt, is gereed gekomen. De keuken- trein bestaat uit acht grote aanhang wagens, en bevat alles wat nodig is om in noodgevallen de voedselvoorziening van grote bevolkingsgroepen te verzor gen. Er zullen drie van dergelijke keu kens worden gemaakt. In Assen is het reeds gedurende vele jaren sukkelen geweest met de gasvoor ziening omdat de fabrieksinstallatie to taal was versleten. Er werd met grote verliezen gewerkt, die de begrotings- posltie van de gemeente ten zeerste be ïnvloedden en daarom werd een zucht van verlichting geslaakt, toen eindelijk werd besloten een VIAG-productie- installatie te kopen, waardoor financiële tekorten tot het verleden zouden beho ren. Dit toestel is thans ongeveer vier maanden in dienst, doch nu {.'at Assen overschakelen op aardgas, zodat het toestel dat 680.000 heeft gekost, over bodig is geworden. De gemeente heeft de voorwaarde gesteld, dat het rijk dit toestel voor de kostende prijs zou over nemen. staan der afd. Leemaff^ de algemene vergadering volgend jaar daar te houden. Op voorstel van de afd. Bodegraven zullen de vergaderingen echter niet weer op Paas-Maandag maar op een Zaterdag, enige jveken daarna, worden gehouden. De afd. Veenendaal informeerde naar de sociale verzekering voor de leden, die werken in verband met de B.B. Overste Meulman antwoordde dat deze verzeke ring bij de wet is geregeld en nog beter De 297ste jaargang van de Provin ciale Almanak van Friesland, die over 1953, zag het licht. De uitgeefster, de firma A. J. Osinga te Bolsward zond ons een exem plaar ter aankondiging toe. Veel behoe ven we er niet van te zeggen. Het Is voldoende bekend dat deze almanak een nion is van allerlei gegevens betreffende onze provincie en de Friese gemeenten welke men nergens anders zo bijeen gebracht vindt. We behoeven ditmaal dan ook alleen melding te maken van de uitbreiding welke de uitgave 1953 heeft ondergaan, nl. in het bijzonder het hoofdstuk Onderwas, Kunsten en Wetenschappen. Daarnaast werden di verse hoofdstukken aangevuld, teneinde het ideaal: een boekje dat bij het na slaan zo weinig mogelijk in de steek laat, zo dicht mogelgk te benaderen, zegt de redactiecommissie de h.h. A. Holkema, referendaris prov. griffie; drs A. Kooiker, econoom E.T.I.F. en mr Y. Offringa, wetensch. hoofdass. prov. bi bliotheek in haar ’-oorwoord. Voor de eerste maal is in het hoekje ook een cultureel overzicht opgenomen nl. over de jaren 1951 en 1952. De prijs van de almanak is ƒ5. tegenwoordig wordt toegepast. Nog meer verschil brengt hij in de weergave van de Koralen en het was vooral in „O Haupt voll Blut und Wunden” en het „Wenn ich einmal soil scheiden”, dat hg een schoonheid bereikte die ontroerde. Ook de Turbae-koren werden kloek en vol overgave gebracht. Fors en flitsend was het „Sind Blitze, sind Donner’” en de wijze waarop de beide koren reage ren en de slagvaardigheid waarmede gezongen wordt getuigen van een ijve rig streven naar een ieder jaar verbe teren en op een hoger plan brengen. Dit is ook dit jaar weer volkomen bereikt. Vooral het tweede koor toonde een gro te vooruitgang in kwaliteit. Het Jon genskoor zong zuiver en beschaafd. De solisten waren: Mea Naberman, so praan, Aafje Heynis, alt, Wietj Drayer, tenor voor de Evangelistenpartij en de tenor-aria’s, Otto Couperus, bas voor de Christuspartij en Peter de Vos, kleine baspartijen en bas-aria’s. Mea Naber man zong een zeer goede partij, doch haar stem mist soms de warmte die de Matthaus Passion nodig heeft, een uit zondering hierop vormde het duo voor sopraan en alt „So 1st mein Jesu nun gefangen”. Hierin waren de beide stem men volkomen homogeen en er werd met een diepgevoelde overtuiging gezon gen waardoor dit tot een ontroerend geheel werd. Aafje Heynis, die voor het derde jaar de Altpartij vertolkte, bevalt ons jaar op jaar beter. Haar stem had nog meer aan klank en diepte gewon nen en zij was zeker de beste van de solisten. Otto Couperus gaf een goede weergave van de Christuspartij, hij heeft een warm en vol geluid maar springt soms wat slordig met enkele passages om. Wiebe Drayer beviel ons beter in de aria’s dan in de Evangelis- ten-partij. Voor deze laatste is zijn voor dracht te weinig overtuigend en mist hij de juiste intonatie om doorlopend te boeien. Hieraan is trouwens het feit dat hij eigenlijk het werk van twee teno ren doet, ook schuld. Peter de Vos zong zijn kleine partijen zeer behoorlijk doch we konden ons niet aan de indruk ont trekken dat hij soms moeite had met zijn stem. Bé Feldbrugge, viool, gaf een zeer goede begeleiding in „Erbarme dich”. KI. Kueter, cello en Mevr. Kueter Zwagers, clavecymbel, vervulden hun taak op rustige en volkomen verant woorde wijze. L. Nijdam, fluit en Kuur stra, hobo, hebben we wel eens beter gehoord. Enkele malen waren zij beslist onzuiver en de hobo’s lieten in „Ich will dir mein Herze schenken” zo nu en dan een steekje vallen. De strikers van het L.O.F. begeleidden op zeer goede wijze Ook nu gaf de heer J. W. Boeijenga aan het orgel blijk van uitstekend vakman schap. Over het geheel was het een zeer ver antwoorde en goede uitvoering, welke de gelovige èn de muziekliefhebber volko men hebben doen opgaan in dit meester werk. B. niet bepaald een gebaande weg is, is wellicht moeilyk ineens een renaissance te verwachten. Men heeft de jarenlang kwakkelende patiënte weer op de been geholpen en haar niet aanstonds een te zware last op de schouders willen leg gen. Men kan deze beeldspraak zowel m materiële als in geestelijke zin uitleg gen. Men heeft zich van de aanvang in gesteld op een product dat een zo breed mogelijk publiek zou aanspreken. De productieleider Rudolf Meyer komt on getwijfeld lof toe voor zijn initiatief en durf om in de ontredderde productie situatie opnieuw een Nederlandse film op stapel te zetten. Over de film zelf zullen wij Vrijdag a.s. iets vertellen. De agenda werd in een vlot tempo afgewerkt. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer IJ. Vos te Amsterdam, noteerden we dat zes nieuwe colonnes zijn toege treden, waardoor het ledental thans plm. 4000 bedraagt. De penningmeesteresse, Mej. A. Win- nubst, eveneens te Amsterdam, sloot haar rekening af met een overschot van f 522,70 en zag deze op voorstel van de controlecommissie, gevormd door de afd. Enschedé, Leerdam en Nijmegen, goedgekeurd. Het volgende jaar zullen de afd. Leerdam, Nijmegen en Sneek de controle verrichten. De periodiek aftredende voorzitter en penningmeesteresse werden herkozen. In A. W. Aukes, Indijk bij Woudsend; M. Nijdams onder^ voorzitterschap van de Beuckens, Scharnegoutum; A. Boersma, 1 'T”J T J Oudega (H.O.N.); J. Boersma, Hart- werd; F. H. Boschma, Folsgare; Tj. Bouma, Oosterend; IJ. Bouma, Heeg; H. J. Brandsma, Roodhuis; J. Brouwer, Greonterp; H. Elgersma, Schraard; P. Frankena, Winsum; S. Giliam, Pingjum; -o - --- P. Heida, Echten; Tj. Huitema, IJlst; Oude (de stamvader), had bij zijn studies M. Jansma, IJlst, W. Jorritsma, Heeg; G. Ketelaar, Nijhuizum; L. J. Kerstma, IJlst; D. J. Keulen, Gauw; J. J. Kroes, Bantega; F. K. Legendal, Tjerkgaast; J. v. d. Meer, Harich; P. S. v. d. Meer, Bird o.d. Heeg; K. Miedema, Deersum; F. Muurling, Oosterzee; B. Nijdam, Scharnegoutum; W. A. Osinga, Ju trijp; G. v. Popta, Witmarsum; P. Schut, Koudum; W. Smits, Workum; J. Terpstra, Idzega; I. Veldhuis, Tirns; P. de Vries, Koudum; W. v. d. Zee, Oosthem; H. Zwaagstra, Oldeboorn; T. de Zwart, Workum. Vier leerlingen wer den afgewezen. is dan die voor ambtenaren. De heer Wind onderstreepte dit De afd. Leeuwarden stelde voor de reiskosten naar de algemene vergade ring voortaan hoofdelijk over alle af delingen om te slaan. Na enige bespre kingen werd besloten voor één jaar een proef met deze regeling te nemen. Bij de rondvraag kwamen tal van vragen over de verhouding R.K.K. Berscherming Burgerbevolking naar vo ren, welke allen door overste Meulman en een enkele door de heer Wind, wer den beantwoord. Dr Hofstra en de heer Wind spraken tot besluit nog enige vriendelijke en waarderende woorden van dank en ten afscheid, waarna de heer Bönnekamp deze volgens hem vlotte en vruchtdragende vergadering met een opwekkend woord sloot. Aangezien de huidige situatie op de internationale markt de handhaving van de veevoederdistributie niet langer nood zakelijk maakt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning besloten, mede gelet op de gunsti ge ontwikkeling van de voederbouw in ons land, de bestaande regeling in te trekken en wel met ingang van 28 April a.s. Na een gezamenlijke koffiemaaltijd in de nieuwe zaal van Hanenburg, waarbij ook de burgemeester en de heer J. Wind, Kringhoofd Bescherming Burgerbevol king, aanzaten, volgde in dezelfde zaal de jaarvergadering, welke geleid werd door de voorzitter, de heer P. HL F. Bönnekamp te Amsterdam. Deze sprak een welkomstwoord, waarin hij o.a. mededeelde, dat de com mandant, luit.-generaal L. H. v. Ooyen te Den Haag, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. In zijn plaats woonde overste Meulman de vergadering bij. Het deed de voorzitter groot ge noegen in deze voortvarende afdeling te mogen vergaderen. Zó voortvarend als hij nog maar weinig heeft meegemaakt, waarbij hg vooral het vele voorbereiden de werk van mevr. Kroonv. d. Zee naar voren bracht. Van alle kanten werd medewerking ondervonden en het moet een genoegen zijn, aldus spr., in zo’n plaats te mogen werken. We hebben dit jaar heel wat meege maakt, zo vervolgde hij. We oefenden altijd maar voor een ramp die nooit kwam, maar toen die inderdaad kwam bleek dat die oefeningen toch zeer nut tig zijn geweest. Bij het reddingswerk in het overstroomde gebied hebben de R. Kruis colonnes uitstekend werk ver richt Tot besluit vermeldde hij nog het toe treden van de afdelingen Brummen, Steenwijk, Zierikzee en Alphen, waar van de eerste twee door afgevaardigden vertegenwoordigd waren. Begrijpelijk dat deze leden even afzonderlijk werden begroet, welke eer daarvoor ook overste Meulman, dr Buis, dr Hofstra en de heer Wind ten deel was gevallen. Dat de vergadering meeleefde met haar ernstig zieke commandant bleek wel uit het hartelgk applaus waarmee het voorstel van de voor zitter hem telegrafisch een spoedig en volledig herstel toe te wensen werd bekrachtigd. Spontaan werd zelfs besloten er nog een bloemetje aan toe te voegen. Onze stad stond gisteren in het teken van het Roode Kruis. De Bond van Helpers en Helpsters van de Ned. Roode Kruis Korpsen hield hier nl. zjjn 21e jaarvergadering, die door afgevaardigden uit het gehele land werd bjjge- woond. Terwgl de congressisten, die ’s morgens eerst met het hoofdbestuur in Hotel Hanenburg bijeenkwamen, een mars door de stad maakten, werd het hoofdbestuur door burgemeester Rasterhoff op het stadhuis, begroet, waarop onder leiding van dr J. P. Buis te Leeuwarden, Gewestelijk- en dokter J. R. van Reekum, plaatselijk commandant een défilé volgde, dat voor het stadhuis door de piv. commandant Overste E. E. Meulman, te Den Haag, in gezelschap van de burgemeester, de hoofdbestuursleden Boeree de leiding gaf met een litmun- Sneek van het Roode Kruis, werd afgei tende kopbal. Dat dit de enige gcal zou Stedelijk Muziekcorps zjjn medewerking bleven, was wel te voorzien daar P.aar- belangstelling en hadden stellig propag]em jeze wedstrijd, die het praedicaat menslievende werk dat deze wakkere neers^e k]aase nje{ verdiende, de minst het belang van de gemeenschap op zich siechto was. Dat het een doelpuntenregen zou wor- den bij HeerenveenBe Quick zat er in |ide rust niet in, want door doelpunten van Abe Lenstra en Rozema was de Mand 1—1 en de wedstrijd zeer aantrek kelijk. Maar na de hervatting zakte de jGrcninger ploeg ineens als een kaarten huis in elkaar en door Brandsma, Hof- istra, Lenstra en Blaauw werd de score itig opgevoerd en om iets bij te scoorde Rozema voor de Gronin gers, zodat het tenslotte een verdiende jen zeer zeker niet geflatteerde 73 zege der Heerenveners werd. Na het gezamenlijk zingen van het Nijdamstralied sloot de voorzitter deze bijeenkomst, nog even wijzend op de belangrijkheid van het familieblad „Nij damster Tynge” dat onderzoekingen pu bliceert en de banden der leden nauver zg. contactavond bijeen te krijgen, aanhaalt. Toen op 3 Februari door de Uitgevers- en Boekhandelaarsbonden werd besloten één uitgave betreffende de Ramp te verzorgen en ten verkoop aan te bieden, waarvan de opbrengst geheel ten goede zou komen aan het Rampenfonds, heb ben zg zeker niet vermoed dat deze uit gave in zo grote oplage zou verschijnen als thans het geval blijkt. Men stelde de oplage aanvankelijk op 50.000 exempla ren, doch zag zich al spoedig genood zaakt deze op 300.000 stuks te brengen. Zes drukkerijen werden in de arm geno men, welke elk één vel van het werk drukken waarvoor doorlopend 16 uur per dag in 2 ploegenstelsel wordt ge werkt. Thans is het binnenwerk voor die 300.000 ex. dan ook gereed, waarvoor meer dan 200 ton papier werd verwerkt. Inmiddels steeg echter het aantal bestel lingen tot ruim 500.000, naast de 100.000 Engelse exemplaren. Noodgedwongen staakt men nu de intekening omdat het werk anders niet meer is te overzien en een chaos wordt gevreesd. Voor het bin den zijn 10 grote binderijen ingeschakeld en dan komt de verzending door het Centraal Boekhuis naar de boekhandela ren van een aantal exemplaren dat on geveer 100 bestelauto’s vult. Waar schijnlijk zal deze maand de aflevering telkens bij gedeelten geschieden, zodat de boekhandelaren ook zullen leve ren naar binnenkomst van de bestellin gen. De boekhandel heeft de boeken reeds moeten betalen en daarom wordt verwacht dat iedere besteller, die nog niet aan zijn boekhandel betaalde, dat nu ook omgaand zal doen, terwijl als be kend gemaakt wordt dat het boek ver schenen is, ook verwacht wordt dat leder het bestelde werk zelf komt afhalen, daar boekhandel en uitgevers niets aan dit werk verdienen. Niet betaalde exem plaren kunnen niet worden afgeleverd en ze zullen niet op rekening worden ge boekt daar dit de gehele boekhandel zou ontwrichten. Doordat voor de Engelse uitgaaf een speciale tekst moest worden verzorgd en men niet gerekend had op deze 100.000 exemplaren en voor de eerste 400.000 ex. extra papier gemaakt moest worden, kon men voor de Engelse en laatste 150.000 exemplaren niet op nieuw de Nederlandse Papierfabrieken voor een speciale aanmaak inschakelen, zodat deze laatsten op een enigszins an der papier dan de eerste 400.000 ge drukt worden. Wij vertrouwen hiermede onze lezers enig idee te hebben gegeven welke moei lijkheden en bergen werk er verzet moes ten worden alvorens straks ieder van zijn exemplaar van „DE RAMP” is voorzien. Eind Februari jl. heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor West- Friesland, mede namens de gemeente besturen van Hoorn, Blokker, Westwoud, Hoogkarspel, Grootebroek, Bovenkar spel, Enkhuizen en Purmerend, een schrijven gezonden aan de directie der Nederlandse Spoorwegen te Utrecht. Hierin werd bijzondere aandacht ge vraagd voor de trein- en bootverbindin- fen op het traject AmsterdamEnk- iuizenLeeuwarden en omgekeerd. In .ntwoord hierop heeft de directie der J.S. verbetering van de dienst op deze jn aangekondigd. Met ingang van 17 Mei a.s. wordt het materiaal op het baanvak Amsterdam Inkhuizen practisch geheel vervangen oor Diesel-electrische treinstellen. Op et baanvak LeeuwardenStaveren zal .z.t., zodra materieel beschikbaar is, Ot gehele Diesel-electrische exploitatie /orden overgegaan. Het aantal treinen dat thans tussen msterdam en Enkhuizen op werkdagen 1 in iedere richting bedraagt, zal even- ens ingaande 17 Mei a.s. worden ver- oogd tot 11 in de richting Enkhuizen .msterdam en tot 12 in de richting Am- terdamEnkhuizen. Het hiaat in de chtenduren van 8.15 tot 10.56 uur -al iermede in de dienstregeling worden pgevuld. Verkorting van de rijtijden zal eerst i een later stadium kunnen worden verwogen. De voorstellen ter verbetering van de eerdienst EnkhuizenStaveren blijven og in overweging. schrijven. De heer Vleer verklaarde de aanwezigen hoe dit zich heeft toege dragen en hoe de naam Wynia is ont staan. Evenals vele familienamen in Friesland en andere landen was deze naam al eeuwen in gebruik als voor naam „Wine” of Wyne” of „Wymering’ wat „vriend” betekent. Ook in Gysbert Japiks werk komt ze voor. De vele aanwezigen hingen aan sprekers lippen en in de pauze werd hij bestormd door vele Wynia’s die hem vertelden over „pake en oerpake” van oude familie- overleveringen en studies op eigen houtje, en met vragen over een of an dere staak. Van de na de pauze gegeven gelegen heid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt en kwam nog aan het licht, dat de vele Wynia (Wynja’s) in Oppenhuizen, ofschoori een andere staak, toch ook echte Wynia’s zgn. Er gaven zich 59 aanwezigen op als lid en men zal proberen hen die door één of andere oorzaak niet in de gelegenheid waren deze dag mee te maken, nog n een W F

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1