R.K. Gyir.nistiekver. „Vlug en Lenig" gaf goede uitvoering BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Jaarvergadering Kaatsver. Sneek G il NI O A Vrijdag 10 April 1953 108e Jaargang No. 28 Geen visa voor Duitsland Russische lente duurt voort Moedige chauffeur Kerknieuws Hoeveel radioluisteraars telt Nederland Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBI AD - - Burgemeester Rasterhoff beschermheer Landbouwtractor voor melkvervoer Arbeider doodgekneld Zeepost Zendingsdag te Rijs Het Vissertje van Sneek Twee R.K. Seminaristen om het leven gekomen Smokkelaar dood op land gevonden T f J SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS, RedacteurL. KIEZEBRINK V <- Kaatsprogramma 1958. -s Hoge Raad: wegenkaart is niet vereist. •s Maar dit alles zijn nog ver verwijder de mogelijkheden, waarover men thans Afscheid W. Oppenhuis. Alsnu kreeg men gelegenheid afscheid te nemen van de heer W, Oppenhuis. Canada s.s. Nieuw A’dam s.s. Waterman m.s. Westerdam Zuid-Amerika s.s. Andes Brazilië m.s. Aldabi Australië via Engeland Het aantal aangegeven radio-ontvang- toestellen in Nederland bedroeg per 1 April 1953 1.766.369 tegen 1.753.201 op 1 Maart 1953. Op 1 Mn art 1953 waren er 485.778 aangeslotenen op Iet Rijks- radiodistributienet tegen 487.875 op 1 Februari 1953. Advertentiapriji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprij» 1 3. - pe< half Jaar. Franco per post f 3.75 per half laar. Giro 507 48 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snaak. Redactie-adres KLE1NZANÜ 7 - Tdef 2872 Geref. Kerken. Beroepen te Oudewa- ter (tweede maal), ds. K. Welbedacht te Scharnegoutum, die het beroep nu aannam; bedankt voor Castricum ds. P B. Suurmond te Oppenhuizen. Een benzinetankauto is te Lambom (Engeland), doordat de estuurder niet meer de macht over zijn wagen bad, van een steile heuvel dit dorp in Berkshire binnen geraasd. De wagen vloog tegen twee winkels aan, sloeg om en de 6750 liter vliegtuigbenzine vlogen in brand, waarbij de chauffeur om het lever kwam. Drie villa’s met rieten daken werden ook een prooi der vlammen. De politie zette het centrum van het dorp af, terwijl de brandweerlieden van ver uit de omgeving met schuimblussers en water de vuurhaard bestreden. De chauffeur was moedig op zijn post ge bleven in de hoop, dat hij zijn wagen tot staan zou kunnen brengen. Zijn hel per had zich door uit de aut» te sprm* gen in veiligheid gesteld. Met de sirene loeiend raasde de wagen door de hoofd straat van het dorp, totdat hij de twee winkels in zijn weg vond. Twee Nederlandse r.k. seminaristen dr W. de Nier uit Dordrecht en E. L Jansen uit Venlo, zijn bij een ski-tochi in Beieren om het leven gekomen; z’.' waren op 7 Maart ender een verschui vende sneeuwmassa geraakt en alle na- sporingen waren tot dusverre vergeefs geweest, totdat Dinsdag hun stoffelijke overschotten onder de weggedooide sneeuw werden gevonden. Beid«n be hoorden tot de orde der Galesianen en bereidden zich od het priesterschap voor. taktiek betreft. Aan het Westen de taak ’n moeilijke de ogenschijnlijk tege moetkomende houding van Rusland en China op haar waarde te toetsen en in tussen het kruit droog te houden. Vrydag 10 April. Lezing door Ds. J. Louw van Den Haag in de Bapt, Kerk. Onderwerp „De Doop”. Vrjjdag 10 April. Partij v. d. Arbeid, Sneek. Openbare vergadering In Foyer van Amicitia. Spreker: Mr Dr A. A. van Rhijn. Vrydag 10 t.e.m. Woensdag 15 April. Amicitia Theater, Sneek. Vrijdag 10 April te 8 uur, Zaterdag 11 April te 6.30 c i 9 uur, Zondag 12 April te 2, 5 en 8 uur, Maandag 13 t.e.m. Woensdag 15 April te 8 uur: „Ster ren stralen overal”. Zaterdag 11 April. Volleybalwedstrijden SneekWolvega in Geb. v. Chr. Be langen, vanaf 5 uur. Zaterdag 11 April. Dansen in café Reen. Zaterdag 11 April. Boerenleenbank Roodhuis. Ledenvergadering ’s voor- middags 9 uu, in café Altenburg te Roodhuis. Zaterdag 11 April. Waterschap Abbega. Ingelandenvergadering des voorm. 9 uur in het Lokaal van de Ned. Herv. Kerk te Abbega. Dinsdag 14 April, ’s Avonds 8 uur Foyer Amicitia. Optreden vr->r het Nut van de voordrachtkunstenares Aafje Top met „Eugenie Grandet” van Honoré de Balzac. Dinsdag 14 April. Vrije Jeugdbeweging. Propaganda-avond ’s avonds 7.30 uur in het St. Joseph-gebouw. Opv. van het Lekenspel „Koningsprui- men”. Zaterdag 18 April. Waterschap „De Oosterhemmen”. Ingelanden-verga- dering voorm. 9 uur in Hotel Ha nenburg te Sneek. Verschijnt: DINSDAGS en Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) ring. Deze vereniging beschikt niet over veel leden en daarom kon de afwerking van het programma ”lug plaats hebben. Wat ons wel trof was, dat er in ’t ge heel geen oefening van de heren werd gegeven. Z(jn die er niet? Dat zou te betreuren zijn. De heer Poiesz dankte met een enkel woord de aanwezigen voor hun opkomst. Het was een eerste uitvoering onder deze direct ur en spr. meende te mogen constateren, dat het een goede uitvoe ring was. Als blijk van waardering bood spr. de heer Goesten een boekwerk aan, terwijl hij aan diens medewerksters en medewerkers eveneens een geschenk of freerde met dank voor hun arbeid voor de ver. en voor deze uitvoering. Spr. wilde niet eindigen zonder ook de leden hartelijk dank te zeggen voor hun trouw en toewijding, waardoor het mogelijk was deze uitvoering te geven, met de wens dat een volgende uitvoering nog beter mag slagen. Hierna konden de danslustigen hun hart ophalen bij het bal. namens en hen Zo mogelijk nog gewichtiger is het Duitse vraagstuk, dat met z’n vele as pecten de aandacht vraagt als Oost en West over een vergelijk gaan praten. Want dan kan de kwestie van de een heid van Duitsland niet meer worden eutweken, *en eenheid, welke bij de Al heeft het slechte weer het tweede Noordelijke hengelaarstoumooi om het „Vissertje van Sneek”, georganiseerd door Sportclub Sneek parten gespeeld, er hebben toch vele verenigingen aan deelgenomen. De belangstelling blijkt steeds groter te worden, zodat het tour- nooi 1953’54, als het weer dan eens meewerkt, nog heel wat meer henge laarsclubs naar Sneek zal brengen; de inschrijving is al weer geopend bij het secretariaat: K. van Gorkum, Jouster- kade 10. Hier volgen de winnaars van het tournooi 1952’53: 1. Ons Genoe gen, Groningen met een verenigingsge- middelde van 6604,17 gr.; 2. Parkzicht, Groningen, idem 3718 gr.; 3. De Vriend schap, Sneek, idem 2996 gr.; 4. Intiem, Groningen, idem 2248,44 gr. De beste persoonlijke prestaties werden behaald door de heren: 1. H. Dijkstra, De Vriend schap, Sneek met 218 stuks en een gew. van 21305 gr.; 2. J. v. Nieff, Park zicht, Groningen met 86 stuks en een gew. van 10650 gr.; 3. J. Levie, Ons Ge noegen, Groningen met 108 stuks en een gew. van 10100 gr. Hoewel het oor spronkelijk de bedoeling niet wao, heeft „Het Vissertje” alsnog besloten deze prestaties met een drietal extra medail les te waarderee Voor een verblijf in West-Duitsland van korter dan drie maanden zullen de Nederlanders geen visum van de Duitse bondsregering meer nodig hebben. Dit besluit zal met ingang van 1 Juli van kracht worden. Voor een langer ver blijf zal wel een visum noodzakelijk zijn. Het bestuur kemt dit jaar voor een probleem te staan in verband met de terreinmoeilijkheden, maar het zal trachten er een oplossing vo te vinden. Het competitiekaatsen en de door elkaat loten kermis kaatspartij komen wegens de werkzaamheden op ’t Sportpark in ’t gedrang. De bekende Waterpoortpartij zal op 18 Juli op het Martiniplein wor den gehouden. Het competitie-kaatse” met de omliggende verenigingen zal, hoewel dit voor de vereniging nog ai fi nanciële offers meebrengt, doorgang vinden. Het bestuur is er te’ "’.ste ir principe voor. Ook zal het jeugdkaat sen wederom aandacht hebben en za) naar een geschikt oefenterrein worden omgezien. De 36-jarige los arbeider J. G. uit Renkum is Woensdagmorgen bekneld geraakt tussen een lift in de lompenma gazijnen van de firma Van H. te Arn hem en een kipkarretje. Hij viel, toen hij weer vrij kwam, in de liftkoker en kreeg het kipkarretje met een inhoud van ca. 500 kg afval vervolgens boven op zich. Hij was tengevolge daarvan vrijwel op slag dood. Met de volgende schepen !:an zeepos worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter p moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach- -meld: (16 April) (21 April i (15 April (15 April) De Hoge Raad heeft het cassatiebe roep van de procureur-generaal te Arn hem in de zaak tegen de melkrijder H. uit Borculo verworpen. H. was onlangs reeds door het Hof te Arnhem ontslagen van rechtsvervolging. Ofschoon bewezen werd verklaard dat hij met de tractor op de openbare weg reed en melk vervoerde zonder dat hij in het bezit was van een wegenbelasting- kaart, achtte het Hof hem niet straf baar op grond van een in verband met artikel 6 der Motorrijtuigenbelastingwet uitgevaardigd Koninklijk besluit, waar in is bepaald, dat geen belasting is ver schuldigd voor motorrijtuigen welke uit de aard bestemd zijn om elders dan op wegen te worden gebruikt indien die uitsluitend ten dienste van het land bouwbedrijf van de openbare weg ge bruik maken. De ontvanger had hem een bewijs dat geen belasting verschuldigd was geweigerd op grond dat hei vervoer van melk geschiedde ten behoeve van de coöperatie. Dat verdachte dit bewijs niet kon tonen heeft het Hof hem niet aangerekend, daar het de beslissing van de ontvanger der belastingen onjuist achtte. In de Woensdagavond in hotel Hanen burg gehouden ja-~vetdering van de Kaatsver. Sneek, deelde het bestuur mede dat burgemeester Rasterhoff het beschermheerschap dat vr*> 1907 tot 1953 vervuld werd door nu wijlen oud burgemeester P. J. de Hoop had aan vaard, welke mededeling door de onge veer 30 aanwezige leden, met applaus werd ontvangen. Deze vergadering droeg een bijzonder karakter, want het was voor de laatste maal dat de secretaris, de heer W. Op penhuis, die ongeveer 20 jaar deze functie had vervuld, aaezig was, daar hij met zijn gezin naar I'ievw Zeeland gaat emigreren. F arom was ook aan wezig het hoofdbestuurslid van de Kon Nederl. Kaatsbond, de heer ’T’. de Groot van Leeuwarden, om afscheid te nemen van Oppenhuis. In zijn openingswoord heette de afd.voorzitter, de heer A. Dijkstra, allen hartelijk weiko—Notu len en jaarverslag werden onder dank zegging aan de steller, de heer W. Op penhuis, onveranderd goedgekeurd. Het financieel overzicht van de ppnningmees- ter, de heer AS. B-ouwer vermeldde een batig saldo van 10.69. Op voorstel van de kascommissie, bestaande uit de he ren H. Elzinga en J. Rienstra, werd de rekening goedgekeurd en de penning meester decharge verleend. Tot leden van de nieuwe kascommissie werder aangewezen de heren J. Rienstra en H. Haagsma. Aan de beurt van aftreding waren de bestuursleden S. Breuker en JE. Brouwer. Daar er geen tegencandi- daten waren gesteld, werden deze bij acclamatie herbenoemd. In de vacature- Oppenhuis werd gekozen de eer A. van der Leij. Het ledental was van 198 tot 202 gestegen. De voorstellen op de be schrijvingsbrief van de alg. vergade ring, welke 12 April te Franeker wordt gehouden werden behandeld. Als afg vaardigden werden aangewe-en de heren A. Breuker en S. Kuiken. Door de Classicale Zendingscommlss’.e is besloten de jaarlijkse Zendingsdag dit jaar ook weer in Rijs te houden en wel op 15 en 16 Juli a.s. Stalin schijnt het in de laatste jaren van zijn leiderschap maar bar slecht ge daan te hebben. Dat is geen conclusie van Westelijke zijde, maar van Russi sche zijde zelve, als men mag afgaan op de houding welke ”T.lenkow en zijn aan hang thans aannemen. Er wordt niet alleen een tegemoetkomende houding jegens het Westen aangenomen, maar zeker de allergrootste verrassing welke de nieuwe heren te Moskou de wereld bereidden was de vrijlating van de Rus sische artsen, die beschuldigd waren bekende Russische figuren te hebben vermoord, en de arrestatie van hen, die de hand hadden gehad in de intriges tegen deze artsen. Over de gehele linie verwijdert Malenkow zich dus van Sta lins politiek en het zal een even zwar. als ondankbare taak zijn voor de leiding van de communistische partijen in de Werkelijke landen, die Stalins politi’.k door dik en dun hebben verdedigd, de ommekeer te Moskou aanvaardbaar te maken voor hun partijleden. Zij zijn er niet mee af als ze zeggen dat Rusland altijd vredelievend is geweest en dat dit nu wel opnieuw overtuigend blijkt, maar zullen eens moeten v- klaren waarom ze het Westen altijd hebben bet mldigd van een drijven naar oorlog, terwijl nu de Russen juist de voorstellen, welke het Westen steeds deed om tot een betere verstandhouding te komen (ont wapeningsvoorstellen en wapenstilstand in Korea) voor overweging vatbaar ach ten. Daarmee wordt immers van Russi sche zijde nu toegegeven dat de houding van het Westen toch niet zo oorlogs zuchtig is geweest als men het heeft voorgesteld. Overigens zitten niet alleen de communistische leiders in het Wes ten met de handen in het haar, alle Westerse diplomaten en deskundigen op buitenlands politiek gebied staan voor raadselen, welke niet gemakkelijk op te lossen zijn. Waarmee zij gezegd, dat welke waarde men ook aan de Russische en de Chinese ommezwaai moet toeken nen, ze in ieder geval voor de Moskouse heren dit heeft opge1— d, dat het ini tiatief weer in hun handen is. Of dit een vrijwillig initiatief is of een, door bin nenlands Russische toestanden afge dwongen, weten we hier evenmin als we kunnen beoordelen of het werd inge geven door werkelijk verlangen naar vrede, dan wel slechts een wijziging van Westelijke Europese vastelands mogend heden vrees zou wekken, wanneer ze niet vergezeld zou gaan van allerlei ga ranties omtrent hun veiligheid. Het is veel te vroeg om nu op deze kwestie en de vele andere welke verband houden met de eenheid en standvastigheid van het Westen als een Russisch vredes zonnetje het zou gaan koesteren, in te gaan. Maar allicht zal dr Adenauei haar toch even aanroeren nu hij voor een veertiendaags bezoek in Amerika is Zeer zal men te Londen in deze voor de diplomatie zo gewichtige periode de mi nister van buitenlandse zaken, Eden, missen, die zes weken in een ziekenhuis moet verblijven voor een operatie. Het is geen wonder dat niet zijn ondermi nister maar premier Churchill zelf voorlopig zijn departement zal beheren Eden stond gereed voor een reis naar het Nabije en Midden Oosten, toen zijn ziekte hem overviel. Hij wilde er o.a. een onderzoek instellen naar de wijze waarop Balkanverbond (Z.-Slavië, Grie kenland en Turkije) en Atlantisch Pact aan elkaar moesten worden gehecht. Der gelijke zaken kunnen niet bljjven ruste:, tot in de verhouding tussen het Westen en Rusland klaarheid is gekomen. Er moet aan Westelijke zijde doorgewerkt al kan niet ontkend worden dat wanneer er inderdaad andere verhoudingen zou den ontstaan, de wereld een geheel an der aspect zou krijgen. Als de behoefte om Rusland, wegens de gevaren van die zijde dreigend, af te sluiten zou afde inen en dat land terug zou keren in een Europese samenwerking zou de positie van Europa ook tegenover Amerika beel anders worden. Deze mogelijkheid kan van invloed zijn op de houding welke de Ver. Staten bij eventuele onderhan delingen met Rusland zullen aannemen, daarom dienen de W.-Europese landen ook de Amerikaanse politiek nu met grote aandacht en critisch te bekijken En dat, wanneer het gehele Westen he’ eens zou worden met Rusland, alle vraagstukken in het Verre, Midden en Nabjje Oosten anders zouden komen te liggen, behoeven we wel niet te zeggen de landen daar zouden in hun diploma tie zich niet meer zo profijtelijk als to’ nu toe van de Russische boeman kunnen bedienen. beter doet niet te speculeren. Houden wij ons aan concrete feiten, dan is er uit deze overzichtspeiiode rog te melden dat de Zweed Hammarskjoeld secretaris generaal der Ver. Naties werd. Voorts dat Mossadeq in Perzië maatregeie. nam om de sjah in zijn inacht te beper ken. Hjj beweert Perzië tot een consti tutionele monarchie te willen maken maar het heeft er veel van dat de mach welke de Sjah moet missen, bestemd zal zijn die van Mossadeq zelf nog wat te vergroten. De Perzische olieleverin- gen aan Italië gaan door, Engeland ten spijt, maar van de opbrengst schijnt een kwart gereserveerd te worden voor een eventuele schadevergoeding aan de Anglo Iraanse oliemaatschappij. Dene marken krijgt nieuwe verkiezingen en een volksstemming, omdat het parle ment de grondwetswijziging (met o.a éénkamerstelsel en vrouwelijke troons opvolging) aannam. Oosten ijk heeft zijn nieuwe kabinet van katholieken, sociaaldemocraten en een partijloos mi nister van justitie. Men acht dit kabine’ onder premier Raab echter niet zo sterk als het oude onder premier Figl, beide zijn katholiek maar de laatste achtte men een man die zich gemakkelijker me’ de soc.dem. kon verstaan dan de eerste die iets conservatiever heet te zijn. Een sterke regering heeft Oostenrijk than? wel nodig, nu het mogelijk wordt dat het vredesverdrag met dat land me’ meer succes aan de orde komt in een vriendelijker sfeer tussen Oost en Wesc In Zuid- en Midden-Amerlka onrust in vele landen, het moeilijkst lijkt de toe stand in Argentinië, dat onder Peróns bewind vastgelopen is in een crisis, waarmee de economische raadgevers van deze dictator blijkbaar geen raad weten, zij verlieten zijn kabinet. In Amicitia had Woensdagavond bo vengenoemde vereniging haar getrouwen genodigd om getuige te zijn van de prestaties van haar leden. Na een keu rige vlaggengroet, waarbij het le cou plet van het Frysk Folksliet werd ge zongen, sprak de heer J. Poiesz een kort openingswoord, waarin hij de aanwezi gen hartelijk welkom heette, in ’t bij zonder de afgevaardigden van de plaat selijke zusterver., met wie de ver. een prettige samenwerking onderhoudt. Het programma bevat nogal enige nrs., zei spr., en daarom zou hij het kort maken en allen een prettige avond toewensen. De directeur, de heer A. Goesten, trad daarop met de kleinste kleuters voor het voetlicht, die een soort sprookje gaven, wat bijzonder in de smaak viel. De jongste jeugd was voor de pauze ge durig aan ’t werk en de verrichtingen welke zij te zien gaf, vielen zeer in de smaak, zodat een dankbaar applaus meermalen werd gehoord. De oefeningen klommen op in moeilijkheid en we con stateerden met genoegen dat het streven naar aankweken van durf en lenigheid bij het ouder worden van de uitvoeren den- meerdere malen dankbaar in prak tijk werd omgezet. De jongens en meisjes gaven blijk, dat ze de lessen goed hadden geleerd en dat er rekening was gehouden met de geaardheid der leerlingen bleek b.v. uit de schuchtere poging van de kleine meisjes, die over een sprietbalk verschillende oefeningen moesten maken. Doch ook de jongens weerden zich dapper bij het Paardsprin- gen. Zonder een bepaalde voorkeur voor een zekere groep mogen we constateren, dat er goed gewerkt is en dat allen op hun deel dankbaar mogen terugzien. Na de pauze gaven de adsp. dames en de dames een keurig nr. ringen, dat bij- bijzonder in de smaak viel. Doch ook de volgende nrs. hadden geen gebrek aan waardering, ze werden fraai uitgevoerd en telkens klonk een dankbaar applaus op. De knotsoefening was als altijd een dankbaar nr., waarnaar met genoegen werd gekeken. Ook de dames gaven blijk, dat ze een flinke dosis durf be zaten, toen ze hun kunnen bjj het paard- springen moesten demonstreren. Een keurig slotnr., onder de titel: Wij hopen op uw goedkeuring, besloot deze uitvoe- Tot de werkzaamheden rondom het dempen van de Singel be hoort ook het leggen van nieuwe rioleringen. Hier zijn arbeiders druk bezig bij de brug tussen Grootzand en Hoogend. Beide bruggen die men op deze foto ziet zijn tot verdwijnen gedoemd. Het meest sensationele feit in de Mos kouse ommekeer is ongetwijfeld de vrij lating der Russische artsen. Dit heeft immers iets te maken met de binnen landse toestand van Rusland. Het wijst er ook op dat Stalin in de laatste perio de van zijn leven omgeven was door mannen die het niet met hem eens waren inzake bepaalde verschijnselen in de binnenlandse politiek. Mis schien mag men daaruit ook enkele op timistische conclusies trekken omtrent de nieuwe Russische houding inzake de buiten’ andse politiek, maar daarmede moet men toch maar voorzichtig zijn. We zullen ons niet al te zeer verdiepen in speculaties over Malenkows besluit. Er zijn talloze geuit o.a. dat hij zijn prestige wil verhogen door zijn voor ganger te kleineren onder Stalin kon den grove fouten worden gemaakt! dat hij wijlen zijn tegenstander Zjdanow niet de martelaarskroon gunt de be schuldiging was o.a. dat de artsen deze Zjdanow hadden vermoord. Intussen vraagt men zich af of het nieuwe Russi sche bewind kan blijven doorgaan met een terreurstelsel te hanteren, nu het zelf dit systeem zoals het gebruikt werd tegen de artsen zo scherp heeft veroor deeld. Gaat Malenkow het Russische volk misschien -ook een grotere vrijheid gunnen? In Oost-Duitsland is men zelfs zo in onzekerheid geraakt over de toe komstige Sovjetpolitiek, dat men er eni ge processen heeft uitgesteld .Als echter de vrijlating der artsen tevens betekent dat de anti-semletische koers door Mos kou wordt verxten, zou dat een nieuw bewijs van veranderd Russisch inzicht zijn, waarop Israel al bij voorbaat rea geerde door de hoop uit te spreken op hervatting der diplomatieke betrekkin gen. Dat is overigens maar een klein probleem vergeleken bij enkele welke aan de orde komen als inderdaad de Russische en Chinese bewijzen van tege moetkomendheid door het Westen als werkelijk gemeend worden erkend. De Korea-kwestie werpt al direct ook het vraagstuk van de positie van het Rode China op. De rode regering te Peking is als de officiële Chinese door Engeland erkend, door Amerika echter niet, dat Tsjang Kai Sjeks bewind nog altijd als zodanig beschouwt, dat dan ook China in de Ver. Naties vertegenwoordigt. Des tijds heeft Rood China de vrede in Ko rea min of meer afhankelijk gesteld van zqn toelating tot de V. N. en overeen stemming over Formosa, waar nu Tsjang Kai Sjek nog zetelt, ’n Kardinale kwestie, welke ook de eenheid van het Westen op de proef zal stellen als he* inderdaad tot onderhandelen over vrede in Korea komt. ter de naam van het schip Indonesië m.s. Bali Ned. Nw. Guinea s.s. Tomini Ned. Antil’m m.s. Sibajak Suriname s.s. Cottica Unie van Z.-Afrika en Z.W.- Afrika m.s. Sterling Castle 'II April) (11 Apr"; (13 April) (16 April) (16 April' (15 April: (11 April i Nieuw Zeeland via Engeland (11 April) Voorzitter Dijk stra opende de rij van sprekers. De toneelgroep van de Kaatsver. aldus spr., had 'l de scheidende E| secretaris en zijn i echtgenote on- langs reeds ge- huldigd. Zeer veel heeft Wieb voor de kaatsver Sneek gedaan S evenals zijn echt genote. Spr. wil de dus beiden huldigen, namens de kaatsver. dank brengen en hen me: hun kroost in het nieuwe vaderland veel voorspoed wensen. Als aandenken bood spr. hun een verkleind vaandel aan dat vrivaardigd was door mevrouw T Hcitsma- -Mulder er waarvan binnen kort de afdeling eer groot formaat za, worden aangeboden. Ook werd het woord gevoerd door de heer De Groot die namens het hoofdbestuur sprak. Spr schetste de goede hoedanigheden en het vele werk dat Oppenhuis voor de kaats- sport heeft verricht; door de heer D. Zviderbaan als oud-voorzitter van de kaatsver. Sneek en van het sportpa.k, de veteraan H. de Jong als oud-kaatser, de heet W. A. Visser als oud-voorzitter. de heer C. Kamstra als oud-bestuurs?<id, Ce heer H. Haagsma namens tal van kaatsers, de heer Hoitsma namens de toneelcommissie, de heer Klas - Laagland als kaatsmakker. Zij allen staken de lof trompet voor hetgeen de heer Oppen huis heeft gepresteerd. Cnder daveren, applaus stelde de voorzitter voor Wieb< tot erelid van de kaatsver. te benoeme- Zichtbaar aangedaan bedankte de schei dende secretaris voor de goede woordei tot hem en zijn echtgenote gericac. Zi'n wens was, dat het de ver. in de toekomst goed mag gaan en hij hoopte naast goed Nederlander boven alles Fries te zullen blijven. In zijn slotwoord brach' de voorzitter, de heer Dijkstra, aan hoofdbestuurder de Groot dan’: voor zijn aanwezigheid. Het is 125 jaar geleden, dat Coenraad Johannes van Houten, een systeem vond om cacao op te lossen, welke uitvin mg spoedig over de gehele wereld bekend werd. In Parys werd dit feit her dacht, doordat Nederlandse meisjes in nationale klederd. acht met gulle hand Van Houten producten onder de kinderen distribu eerden. Een landbouwer bij Koewacht (Zeeuwsch-Vlaanderen) heeft Zondag op zijn land het lijk van een ongeveei 45-jarige Belg gevonden, die in de nacht van Zaterdag op Zondag bij het smok kelen van vee door de politie was be trapt. De smokkelaar, die in gezelschap was van anderen, vluchtte. De politie loste schoten, en deze schijnen de man zulk een schrik te hebben bezorgd, dat hij ter plaatse aan een hartverlamming overleed. Op zijn lijk is bij het medisch onderzoek geen teken van geweld aan getroffen. De overige smokkelaars zijl ontkomen. Twee stuks vee zijn door di politie achterhaald, aldus meldt het Vrije Volk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1