Drie Jubilarissen bij de K.N.M. Zuivelfabriek Blip™ Goed debuut van toneelgroep Amicitia Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Verdrag tot uitwisseling van zieke en ge wonde krijgsgevangenen getekend Zevende President Rooseveltmars weer een succes 7 DE VLAGGEN UIT! Dinsdag 14 April 1953 108e Jaargang No. 29 RedacteurL. KIEZEBRINK Dodelijk ongeval te Nijland Wielrijder verongelukt De koninklijke familie De W’aterpoortmars Huisvrouwen Duinbrand op Ameland „Unrêst” die it mar bést Bezoek van de Luchtafweer Ze werden gehuldigd Naar een culturele raad in Baarderadeel Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - - Contactdag Stichting Sneek 1940-1945 Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Afd. Sneek Ned. Ver. van Werkloosheid sterk gedaald Gewijzigde V acantiebesteding Oudermiddag Gymnasium Sneek en onderscheiden. SNEEKER NIEUWSBLAD Direct na de start op de W estersingel. was De aeisykersklub „Unrêst”, üt Nijlan en Tjalhuzum, gie der fan 31 Maert oant 4 April mei de motorboat „Ankawi” op üt. It wie striemin waer, mar dochs wiene de seis mannen net ünfortünlik De buit wie 222 Ijipaeijen, hweründer S broedtsjes. 40 K.M. lange-afstandsmars, zodat mag verwacht worden dat indien op 18 April a.s. het weer medewerkt de belangstel ling weer groot zal zijn. Vermelden we tenslotte nog dat de jongste deelneemsters in de 10 K.M.- tocht waren de 6-jarige Cobi Doeven- dans, Hoogend 18, Sneek en de even oude Marian Faber, Oude Koemarkt, al hier. Beiden volbrachten de tocht. De oudste deelnemer in de 25 K.M.-tocht was de bekende 4-daagse tippelaar, de 61-jarige Halbertsma van Beers. In de 35 K.M.-klasse die hoofdzakelijk bestond uit deelnemers, leeftijd 1522 jaar, liep als oudste deelnemer mee onze stadge noot, de 58-jarige typograaf de heer P. Cnossen. Van alle deelnemers vielen er slechts 2 uit. Zij waren uitgekomen in de 25 K.M. tocht en moesten in Bozum de strijd opgeven. Ze werden door de Roode Kruiscolonne, welke deze middag heel wat blaren kreeg te behandelen, naar Sneek vervoerd. 10 en Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie t Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) z ÉJ Op Vrijdag 10 April werd in Sneek de achtste contactdag van de Stichting Sneek 19401945 gehouden. De voorzit ter, de heer H. Wiersma, herdacht in zijn openingswoord hen die gevallen zijn voor de bevryding van ons land. Hij wekte de aanwezigen op zich te beraden op de eigen taak, die hoe verscnule id ook met die tijdens de bezetting, in vele opzichten niet minder zwaar is. Na de gemeenschappelijke maaltijd leidde mevr. Lycklama d Nijeholt het onderwerp: „De besteding van het gezinsinkomen” in; hierop volgde een goede bespreking. Om 5 uur sloot de voorzitter deze zeer geanimeerde Contactdag. verklaring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat de geallieerde gevangenen voortdurend blootgesteld zijn geweest aan politieke propaganda en dat ver scheidene gevangenen schijnen bezweken te zijn en hun eigen politieke inzichten hebben opgegeven voor die van de vij and. Zeker vier uur per dag werd er in de kampen voor de krijgsgevangenen les gegeven in de ideologie van het commu nisme. Militairen die als gevangenei zijn bezweken voor die propaganda zul len niet worden vervolgd, zo heeft het Amerikaanse departement van defensie al bekend gemaakt. Vrijdagmiddag heeft op Ameland ten Westen van het vliegveld, een duinbrand gewoed, die zich in westelijke richting snel voortbewoog. De brandweer, gehol pen door vrijwilligers, was het vuur spoedig meester, doch kon niet verhin deren dat een oppervlakte van 20 tot 30 hectare afbrandde. Advertentieprijs 1 5 et per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per half )aar. Franco per post f 3.75 per half laar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. Hare Majesteit de Koningin bracht met prinses Marijke het weekend dooi in Den Haag als gast van prinses Wil helmina in het paleis Lange Voorhout terwijl prinses Margriet bij een vrien dinnetje logeerde. Z.K.H. Prins Bernhard is Vrijdag morgen met zyn twee oudste dochter: voor een weekend naar Venetië vertrok ken om de prinsessen een indruk te geven van deze stad en haar kunst- schattten. A.s. Vrijdag 17 April zo meldt Ons Noorden zal de afd. zware luchtdoel- artillerie van het regiment Ypenburg een rondrit door Friesland maken, ver moedelijk met enige- zeer zware batte rijen en de drumband, welke zich in verschillende plaatsen zal doen horen. Van Leeuwarden wordt ’s ochtends ge reden naar Heerenveen, Joure, Sneek (aankomst 11 uur vm.). Van hier gaat het weer naar Leeuwarden, ’s middags wordt naar Franeker en Harlingen ge reden en dan vertrekt men via de Af sluitdijk naar Haarlem. Vrijdagmiddag wilde de 54-jarige wiel rijder F. Sytsr-ma, wonende Molen de Hen alhier, de Leeuwar.'erv’eg oversteken teneinde de Jachthavenstraat in te slaan. Hij werd daarbij gegrepen doot een hem achterop komende Volkswagen waardoor hij over de auto heen tegen de weg werd gesmakt. Met een schedel- basisfractuur is de man in hoogst zorg wekkende toestand naar het St. Anto- nius Ziekenhuis overgebracht, waar hij Zaterdag- op Zondagnacht is overleden. Het secretariaat van de Sneker Politie Sportvereniging deelt ons mede, dat dit jaar op Zaterdag 16 Mei voor de 5e maal de traditionele Waterpoortma-s zal worden gehouden. Een jubileum dus. Een mooie route van 25 en 15 K.M. zal door de organisatoren werden uitgezet Allen die de vorige tochten hebben ge lopen waren vol lof en men mag dan ook verwachten dat ditmaal de deelname weer groot zal worden. Laat ieder die zich tot de wandelsport voelt aangetrok ken zich spoedig opgeven. Onderwijzers wordt aangeraden onder hun leerlingen spaarkassen te vormen, zodat straks hun deelname aan de jeugdtocht van 15 K.M. niet behoeft over te gaan om het inleggeM. Voor nadere bjjzonderhe den raadplege men de raambiljetten enz. die binnenkort in en buiten de stad Sneek zullen worden verspreid. Voor groepen worden weer fraaie prijzen be schikbaar gesteld. Deze afdeling zal ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan op Donderdag 23 April a.s. een feestelijke middagbrjeen- komst houden. NIJLAND, 10 April. Toen de 56-jarige expediteur Mink de ““oer alhier bezig was vee op te halen bij de boeren om dit te transporteren naar de veemarkt te Leeuwarden stak hij de rijksweg no. 43 over om de weg naar Wolsum op te rijden. Hierbij heeft hij zeer waarschijn lijk niet voldoende op het verkeer rij dende over rijksweg 43 gelet, waardooi hij door een tankauto komende uit de richting Sneek in de- flank werd aan gereden. De vrachtauto draaide een halve slag om en kantelde terwijl de Boer uit de cabine werd geslingerd. In zwaar gewonde toestand werd hij naar het St. Antonius Ziekenhuis overge bracht, waar hij enige uren later aan de bekomen verwondingen is overleden. Ook twee schapen werden bij het onge luk gedood Namens het 5 Mei Comité wordt de bevolking van Sneek beleefd doch dringend verzocht, op 15 April, de bevrijdingsdag van onze stad, de vlaggen uit te steken. Het Comité hoopt dat zeer velen aan dit verzoek gevolg zullen ge ven, opdat deze belangrijke dag niet ongemerkt voorbij ga. Bijna ieder dorp in Baarderadeel en het zijn er 15 in totaal heeft een to neelvereniging. Deze verenigingen heb ben dikwijls niet alleen met financiële, maar ook met organisatorische moei lijkheden te kampen. Op initiatief van het gemeentebestuur kwamen dezer da gen vertegenwoordigers van alle toneel verenigingen te gemeentehuize te Mantgum bij elkaar onder voorzitter schap van burgemeester Boelens, ter bespreking van deze moeilijkheden. Van het Dagelijks Bestuur van de Fryske Cultuerried was aanwezig notaris B Tuinstra te Wommels, terwijl de heer Barend van der Veen te Leeuwarden als lid van de Toneelcommissie van de Cul tuerried eveneens van deskundige voor lichting diende. In het algemeen bleek een grote behoefte aan meerdere samen werking te bestaan. Besloten werd een Toneelcommissie in Baarderadeel in het leven te roepen, waarin vertegenwoordi gers van ieder der toneelverenigingen zitting nemen. Uit deze commissie zul len twee leden worden aangewezen om zitting te nemen in de Culturele Raad van Baarderadeel, die o.m. het beheer over het Fonds voor Culturele doelein den onder zijn hoede krijgt. De Commis sie zal de organisatie op zich nemen van een toneel- en regiecursus in het komen de winterseizoen, terwijl eveneens de mogelijkheid van een uitwisselings- systeem tussen de toneelverenigingen zal worden bestudeerd. Deze bijeen komst zal worden gevolgd door soort gelijke met de muziek- en zangvereni gingen, de sportorganisaties, jeugdclubs, enz. Op deze wijze hoopt het gemeente bestuur te komen tot de samenstelling van een Culturele Raad in Baarderadeel en aldus tot stimulering en activering van het cultureel leven in deze ge meente. Zaterdag was een belangrijke dag in de geschiedenis van de Koreaanse oor log. In het bescheiden kamp te Pan moendjon werd de overeenkomst gete kend volgens welke men zal beginnen met het uitwisselen van gewonde en zie ke krijgsgevangenen. Algemeen hoopt men dat deze overeenkomst zal worden gevolgd door andere waarbij de uitwis seling van de tienduizenden andere krijgsgevangenen zal worden geregeld en tenslotte door een wapenstilstand Hoewel de verbondenen er op hebben aangedrongen, de uitwisseling van de gevangenen zo spoedig mogelijk te laten beginnen, hebben de Noordelijken met nadruk gezegd, dat allerlei technische kwesties er de oorzaak van zijn, dat zij met eeraer dan Maandag 20 April kun nen beginnen. Gisteren is men te Pan- moendjong dan ook overeen gekomen i m de uitwisseling op die dag te laten beginnen. De communisten zullen 450 Zuidkore- anen, 120 Amerikanen, twintig Engel- sen en vijftien mannen van andere na tionaliteiten uitleveren. De verbondenen zullen 5800 Noordkoreanen en Chinezen uitleveren. Op 10 Mei zal de uitlevering achter de rug zijn. De geallieerden leiden uit het feit, dat de Noordelijken maar een betrekkelijk gering aantal gevangenen beschouwen als ziek of gewond, af, dat de eerste ge vangenen die zullen terugkeren, bijna allemaal gevallen van ernstige vermin king zullen zijn of lijders aan een ver gevorderde graad van tuberculose. De Amerikaanse regering heeft een Vrijdagmiddag werden op het kan toor van de K.N.M. Zuivelfabriek onder IJsbrechtum een drietal werknemers ge huldigd. Het waren E. Cnossen en P. Koopmans, die beide 50 en H. Schuil die 40 jaar aan de fabriek verbonden zijn geweest. Met de jubilarissen en hun echtgeno ten waren daar aanwezig de burgemees ters Rasterhoff en Tjaberings, resp. van de gemeenten Sneek en Wymbritsera- deel en directeur en personeel der fa briek. Burgemeester Tjaberings was de eerste spreker, die Pieter Koopmans, zijn gemeentegenoot, even in het zonne tje zetten. Spr. achtte het een prestatie van betekenis gedurende 50 jaar de zelfde fabriek en Mij als zuivelbewerker trouw te dienen. Voor spr. was dat een bewijs dat Koopmans in het bedrijf en het bedrijf bij Koopmans paste. Het was voor spreker dan ook een groot genoe gen namens Hare Majesteit de Koningin de heer Pieter Koopmans te mogen de coreren met de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Spr. bood de jubilaris zijn gelukwensen aan en sprak de wens uit dat hij Koop mans de onderscheiding ook in zijn ge meente zpu zien dragen, tijdens het werk zal dit niet gaan. Hierna was het woord aan burge meester Rasterhoff ter huldiging van zijn stadgenoten E. Cnossen en H. Schuil. Cnossen is op zijn 13de jaar, Schuil la ter aan de fabriek gekomen, beide heb ben zy hun taak trouw vervuld; ook hun echtgenoten mogen hierbij worden be trokken, omdat zij de ups en downs heb ben meegemaakt. Werk als de jubilaris sen in een lange periode hebben vervuld is van uitermate belang voor land en volk. Even een terugblik werpend op de afgelopen periode constateerde spr. dat er in 50 jaar veel is veranderd, vooral ook in sociaal opzicht en op het gebied maar indrukwekkende bijeenkomst. Eind Maart waren er 34000 minder werklozen in ons land dan eind Februari, het aantal bedroeg 86522. In Friesland waren er 3410 werklozen tegen 6833 eind Maart 1952. In de jaarvergadering van de Provin ciale Friese Ver. vo:r Vreemdelingen verkeer heeft de heer G. Staalman, secretaris van de Vakcommissie Kam- peerinrichtingen en Vacantleoorden van Bedry’fshoreca gesproken over het on derwerp: „Toerisme en logiesverstrek- klng”. De toerist van vandaag-de-dag stelt zich op het standpunt, dat hij zo ver mogelijk van huis wil, zo veel mo gelijk wil zien, maar zo weinig mogelyk wil betalen! Het statische toerisme is geheel verdrongen door het mobiele toerisme, dat zijn geheel eigen eisen stelt aan al degenen die betrokken zijn bij het verstrekken van logies. Men zal zich daarnaar hebben te richten en bij het bouwen van nieuwe hotels zich ge heel aan de nieuwe toestand moeten aanpassen. Men zal dus ruimte moeten aanleggen voor caravans en ook voor dag en dauw zijn gasten de nodige ser vice moeten bieden. Van de andere kant heeft dit mobiele toerisme gebieden ont sloten die lange tyd gesloten en dikwyls onbekend waren. Friesland heeft zyn eigen vacantie-objecten, die men elders mist en die zal men dus bij de vreemde ling naar voren moeten brengen. Spre ker eindigde met te zeggen, dat het be vorderen van het vreemdelingenverkeer en het toerisme niet langer is een kwes tie die een bepaalde bevolkingsgroep dieht, omdat het toerisme is gaan wor telen in alle lagen der bevolking. van de misdadiger „Dan”, met al zyn affecten hoofdzaak. Hij be schrijft in deze figuur de in z’n vroege jeugd geknauwde en geschonden mens, die als hij de kans krijgt zich nu ook eens in de wereld wil "eldcn. „Dan' ruimt een paar vrouwen die voor zijn charme bezwijken maar hem toch klei neren, uit de weg, ook al om aan geld te komen, dat immers macht vertegen woordigt en als hij gearresteerd wordt zal hij zich in zijn nroces zo gedragen dat hij nog eens het object van aller be langstelling zal zijn; nog eenmaal zal hij, de verschoppeling van weleer, een op sensatie beluste wereld beheersen, voor de strop zich om zijn keel sluit, vonnis dat, zoals de rechter het in een proloog uiteenzet, het menselijk recht over hem velde. Om deze Dan, een in wezen angstig en vereenzaamd mens, die dat alles echter achter een masker van bravour en charme verbergt, en dus ei genlijk steeds acteert, scharen zich in dit stuk dan als verdere belangrijke fi guren zijn tegenhanger Hubert Laurie, een zeer droog maar keurig heer, die tevergeefs dingt naar de liefde van Oli via Grayne, een romantisch aangelegd meisje dat by haar rijke tante mevr. Bramson het genadebrood eet, haar hel der verstand, maar vooral haar scherpe intuïtie huiveren terug van elk contact met Dan die ze verdenkt van de ge pleegde moorden, maar toch voelt ze zich onweerstaanbaar tot hem aange trokken, evenals haar tante zelf, die, in een moeilijk leven hard geworden, snel oezwijkt voor de charme van Dan. Zoals men uit deze beschrijving van enige der figuren zal bemerken, wordt er veel van de spelers gevergd, maar ze waren aar dig opgewassen tegen hun taak. We kennen hier maar enkele amateur- spelers die „Dan” zouden kunnen spelen, de heer H. S. Groenhout deed het en kón het, maar hij is dan ook als ama- teurspeler een klasse op zich zelf, voelt zich volkomen op de planken thuis, en al zou een beroepsspeler nog wel iets meer uit deze rol gehaald hebben, wat hij gaf was buitengewoon goed, en dat zegt heel wat in een vertolking waarin De sluiting van het gat in de zeedijk bij Rilland Bath op Zuid- Beveland. Donderdag was het gat gesloten, maar Vrijdag bleek dat het werk vergeefs was geweest en was er weer een gat van ongeveer 60 M. In de 2e helft van April hoopt men tot defini tieve sluiting te kunnen komen met behulp van een schip, dat dan in het gat tot zinken zal worden gebracht. Bij het begin der vacantie vond de tweede oudermiddag in deze cursus plaats. Onder de vertrouwde leiding van de heer drs B. Heeg werd door leerlin gen der lagere klassen eerst „Het Dm- velsbruggetje” van Henry Ghéon -rer- dlenstelijk ten tonele gebracht. Daarna hield de rector, dr S. Blankert, een co. te causerie over de voorspellingen, dia in Juni 1952 in de proefklasse over de toen toekomstige leerlingen zyn gedaan en over de resultaten dier toegelaten leer lingen nu met het Paasrapport. Voor de kernvakken Latijn, Nederlands en Wis kunde komen deze voorspellingen merK- waardig goed uit, de zeldzame afwijkin gen, die er zijn, verschillen practised nooit meer dan een punt. Ook de tien leerlingen, voor wie een ander school type beter was, kregen onmiddellijk na de proefklasse, daarover een zo eerlyk en verantwoord mogelijk advies. De ouders ontvangen de adviezen over de post thuis, van „slagen” of „zakken”’ is geen sprake: die school wordt geadvi seerd, die voor het kind inderdaad het beste is. Overigens zijn de resultaten nu met Pasen uiteraard nog voorlopig. Na nog enkele opmerkingen van algemert aard besloot de rector zijn korte praatje waarna de gebruikelijke besprekingen tussen ouders en leraren over de vorde ringen plaats vonden. der volksgezondheid. Technisch veran derde er ook veel, de tram kwam en ver dween weer, en maakte plaats voor auto en motor, vliegtuig, radio en televisie deden hun intrede. Wat ook veranderde de trouw dezer jubilarissen aan hun werk niet en het was spr. daarom een groot genoegen namens H. M. de Koningin en de minister van sociale zaken en volks gezondheid beide heren te mogen onder scheiden met de bronzen medaille ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Hierna speldde spr. Eeltje Cnossen en Hendrik Schuil de decoratie op de borst, hen en hun echtgenoten hartelijk ge lukwensend. Namens de directie der K.N.M. sprak de fabrieksdirecteur, de heer K. H. Bosma, een hartelyk woord en prees het verantwoordelijkheidsgevoel van de ju bilarissen. Reeds in 1920 had spr. maanden met hen mogen werken hun arbeid leren waarderen. Spr. had het dan ook zeer prettig gevonden dat hij hen, toen hij 20 jaar later weer bij deze fabriek kwam, hen daar nog in functie aantrof. Mogen ook de laatste jaren, die hen nog scheiden van de pen sioengerechtigde leeftijd, prettige en gelukkige voor hen en hun gezinnen zyn. Met zyn hartelijke gelukwensen bood spr. hierna elke jubilaris een en veloppe met inhoud aan, de dames bloe men en gaf de verzekering dat de jubi lea ook nog feestelijk zullen worden her dacht. Namens de kerncommissie van het personeel richtte de heer A. J. v. d. Heide nog waarderende woorden tot de jubilarissen en hun dames. Hij hoopte dat allen de levensvreugde van Cnossen (aan de fabriek altijd „Kappie” ge noemd) tot voorbeeld zouden nemen en stelde de jubilarissen een cadeau namens het personeel in het vooruitzicht. Öe heer Bosma sloot daarna de korte een heel gamma van gevoelens tot uiting moest worden gebracht. Mevrouw Ooms Huesken als mevrouw Bramson en mevr. VlaskampJoustra als Olivia Grayne mogen geprezen voor de wijze waarop zij hun rollen over het voetlicht brachten, zy waren zeer goed,; in de bijrol van de keukenmeid, juffrouw Te rence, was mevr. A. Smit-Sijperda zelfs meer dan dat, ze was voortreffelijk. De heer L. de Bruin deed het goed en rus tig als Hubert Laurie maar hij moet iets duidelijker spreken. De heer Fr. Daems, die we kennen als een uitstekend speler had een ondankbare rol als in specteur Belsize, de schrijver deed wei nig aan deze figuur, gaf hem niet eens de scherpzinnigheid welke we van ’n man van „de Yard” verwachten, maar deze speler maakte er van wat er van te ma ken was; de kleine rollen van zuster Libby en Dora hoe weinig komt deze laatste rol bij de schrijver uit de verf werden behoorlijk vervuld door de da mes MakkenOldenburg en Buma Visser. De heer J. Zondervan was in de proloog de rechter, hij deed zijn best maar iets indrukwekkender had het nog wel gekund. De heer R. H. Fer- werda had de regie van deze geslaagde opvoering, welke bij het talrijke publiek veel waardering vond, hij had ook een openings- en welkomstwoord gesproken en een korte inleiding tot het stuk ge geven wat ons een gelukkige gedachte leek. De directeur van het Amicitia- theater, de heer Miedema Sr., richtte ten slotte een vriéndelijk woord tot de jonge toneelgroep voor haar machtig debuut en bood alle actrices bloemen aan. Vermelden we nog dat de heer Hamer- sma de grime verzorgde en het ensem- ble-Schuil de balmuziek. 7 De jonge toneelgroep Amicitia t psyche in Decembe;' van het yorig jaar opge- al zijn richt debuteerde Donderdagavond in het theater van die naam met de op voering van „Spel met het Noodlot” (Night must fall) van Emlyn Williams. Al was het een debuut van deze vereni ging als zodanig, dat wil geenszins zeg gen dat de optredenden ook debuteer den, integendeel dat waren voor het merendeel geroutineerde amateur-spe- lers. Gelukkig ook maar, want anders zou zeker te hoog gegrepen zyn met dit stuk van Williams, dat nog maar kort geleden voor het amateur-toneel is vrij gegeven, nadat het beroepstoneel er een vrij groot succes mee had gehad. Nu nóg was dit stuk Amicitia mans ge noeg, het tempo was stellig iets te traag. Maar daarvoor was velerlei ver ontschuldiging. Williams schreef im mers met „Night must fall” meer dan een thriller, waarom mc.i eens lekker kan griezelen en waarin de krachtme ting tussen een gewiekst misdadiger en een even gewiekst politieman voor de nodige spanning zorgt. Williams’ stuk heeft veel meer psychologische diepgang en is dus ook voor de spelers een veel moeilijker stuk dan zo’n oppervlakkig verhaaltje, voor de schr. was kennelijk de intrige bij- en het blootleggen van de De zevende President Roo seveltmars, georganiseerd door de President Roose- veltgroep van de Vereniging „De Nederlandse Padvin ders” afd. Sneek, onder aus piciën van de Noord Neder landse Wandelsport Boni (N.N.W.B.), die Zaterdag middag werd gehouden werd begunstigd door stra lend voorjaarsweer, en maê in alle opzichten geslaagi genoemd worden. Het totaa. aantal deelnemers was 594. gesplitst in: 221 deelne mers aan de 10 K.M. •(jeugd-)tocht, 304 aan de 25 K.M. tocht en 69 aan de 35 K.M. tocht. Voor de 40 K.M.tocht welke a.s. Zater dagmiddag zal plaats vin den zijn reeds een 80-tal in schrijvingen binnengeko men. De te lopen trajecten waren als volgt: 10 K.M. tocht: Sneek, Leeuwarder- weg, Groene Dyk, Offinga- wier, Goëngamieden, Goën ga, van Rijksweg via Gras drogerij naar wandelpad langs de Zwette, Jachtha venstraat, Leeuwarderweg, Sneek. Hiervoor hadden zich naast de individuele deelnemers, 7 groepen laten inschrijven. De jury, welke de groepen beoordeelde, deed dit volgens de nieuwe regels van de N.N.W.B., welke vooral acht geven op het onderhouden van de verkeersvoor- schriften, orde, netheid en stemming tempo, uithoudingsvermogen en de ma nier waarop de leid(st)er zich van zijn (haar) taak hief' gekweten. Elke groep kwam op deze wijze in het bezit van het N.N.W.B.-klassificatie- diploma. Voor elke der 5 rubrieken kon maximaal 10 punten worden behaald to taal ten hoogste dus 50 punten. 26 tot en met 30 punten klasse voldoende; 31 t.e.m 35 ruim voldoende; 36 t.e.m. 40 goed; 41 t.e.m. 45 zeer goed en 46 t.e.m. 50 uitmuntend. Ook nu weer was de start en finish bij café Sikkens, Lange Veemarktstraat. Door de gemeentebe sturen van Sneek, Wymbritseradeel, Bolsward, diverse instanties en zaken lieden waren tal van groepspryzen aan geboden. De jury voor het toekennen hiervan bestond uit de h.h. C. Swaag man, official N.N.W.B te Leeuwarden: F. Doting te Tirns en J. Postma, Sneek. We laten hier de uitslag volgen: 10 K.M.: le prijs Herv. School te IJlst met 39 punten; 2e prijs Thusnelda Greate Pier, Sneek, 35% punt; 3e prijs Greate Pier-groep Ned. Padvinders. Sneek, 34% punt; 4e prjjs gymnastiek- ver „Span de spieren”, Nijland, 34 pnt. Verder behaalden Welpenhorde Ned. Padvinders, Oosterend, 33% pnt.; idem Pres. Rooseveltgroep, Sneek, 33 pnt.; idem St. Martinusgroep V.K.J.B, Sneek, 32% pnt. De Herv. School te IJlst kwam voor een jaar in ’t bezit van de door de gemeente Sneek aangeboden wisselprijs. deze moet 3 maal achter elkaar of in totaal 4' maal gewonnen worden. 25 K.M. tocht: Sneek, Offingawier, Goëngamieden, Gauw, Sybrandaburen, Terzool, Poppingawier, Rauwerd, Oos- terwierum, Bozum, Scharnegoutum en via Rijksweg naar Sneek. De zes hiervoor beschikbaar gestelde groepspryzen werden als volgt toege kend: le prys Gymnastiekver. „W.A. T.S.” te Bantega, 49 pnt. klasse uitmun tend, met lof van de jury. Deze ver. kwam voor een jaar in ’t bezit van de door de fa. J. F. Repko te Sneek aange boden wisselprijs, die eveneens 3 maal achtereen of 4 maal totaal moet worden gewonnen om definitief eigendom te worden. 2e prijs „De Kanaries”, Bols ward, 48 pnt.; 3e prijs „Looft den Heer”, Leeuwarden, 47% pnt; 4e prijs De Trek vogels, Heeg, 46 pnt.; 5e prijs Luchtba sis, Leeuwarden, 44% pnt.; 6e prys St. Margrietgroep N.G.B., Sneek, 44 pnt. Verder behaalden in deze groep C.S.C., Joure, 43 pnt.; chr. uloschool, Joure, 40% pnt.; ThusneldaGreate Pier, Sneek, 38 pnt. en Pres. Rooseveltgroep, Sneek, 35% pnt. Voor de 35 K.M.tocht die langs het volgende traject liep: Sneek, Scharne goutum, Rien, Itens, Oosterend, Wom mels, Hichtum, Bolsward, Nijland, IJs brechtum, Sneek, hadden zich geen groe pen laten inschrijven, maar zoals reeds gezegd, waren hiervoor 69 individuele deelnemers. De geneeskundige verzor ging berustte traditiegetrouw in de kun dige handen van de helpsters en helpers van de transportcolonne van het Ned. Roode Kruis, afd. Sneek. Het nieuwe model van de fraaie herinneringsme- daille, natuurlijk ook weer met de beel tenis van wijlen President Roosevelt, werd in brons uitgereikt aan de deelne mers van de 10 K.M.; verzilverd voor de 25 K.M. en met verguld motief voor de 35 K.M. tocht-wandelaars. Voor die genen, die de 40 K.M.-tocht van a.s. Za terdagmiddag a.s. volbrengen, ligt een geheel vergulde plaquette gereed. Toen de Zaterdagmiddag zo hier en daar ons oor eens te luisteren legden, vernamen we dat tallozen de nu gemaakte tochten beschouwden als training voor de a.s. R

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1