Vereniging van Huisvrouwen wordt 25 jaar M Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST BUITENLANDS OVERZICHT In feestdei foar Easthim Na 100 jaar morse-seinen de auto matische verreschrijver Vrijdag 17 April 1953 108e Jaargang No. 30 Auke Antonides Het toetsen van Ruslands houding SNELLER EN BETER Het Nut Een heuglijk feit, dat gevierd zal worden V. D. Toneelclub Geslaagd Leerling van het Sneker gymnasium mag naar Amerika Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD 1 Redactie-adres KLEINZANÜ 7 - Tdef 2872 en Jeltsje Hoomans op 23 April 60 jier troud Tilburg in rep en roer Militairen kunnen bij vol macht stemmen SNEEKER NIEUWSBLAD VRIJDAGS. Redacteur: L KIEZEBRINK heart it to wêzen! ABE BROUWER. van Telex sneller en mooier. a.s. Donderdag zeker alle reden de op richtster mevrouw van Gilze, de afde lingsbesturen en de leden zelf, een feest avond aan te bieden. Een volle eeuw lang heerste de Morse-installatie oppermachtig in de Nederland se Post- en Telegraafkantoren. Een ander systeem voor het overbrengen van tele grammen was er niet en iedere jonge postambtenaar had zich maar aan de stu die van haar punt-streep-punt hiërogly, hen te onderwerpen. Maar toch gold ook voor haar het „niets is hier blijvend”. De telex of verre- schryver heeft haar plaats ingenomen. Ook in het kantoor te Sneek het 68e in de rij waar dit moderne zend- en ontvangapparaat Woensdagmiddag begon te ratelen. neming tevens het Hoofdbestuur van d P.T.T. vertegenwoordigde. Aafje Top met „Eugenie Grandet.” Aan de cursus voor gezel in het tim merbedrijf gehouden in de Ambachts school te Heerenveen verwierven o.a. Advertantleprlji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs 13.- per half jaar. Franco per post I 3.75 per half laar. Giro 50748 tan name van Firma E. J. Drijfhout. Snaak. middelen om de nieuwe taktiek Rusland op Yn it smüke kostershüs fan ’e lytse tsjerke, oan it greate farwetter en de wei nei Folsgeare wen je Auke en Jeltsje lyk as de minsken har der kinne. Eltsen- ien kin harren, hwant net allinne dat hja foar freonlik en warber oanskreaun steane, hja binne as biwarders fan „Pro Rege”, it gebou fan de Ger. gemeen e joun oan joun yn ’e skrep mei kofje en thé. En men moat net tinke dat hja dat krukkend en kreunend dogge, lyk as men forwachtsje soe, o hea né, hja bin ne noch sa soun en hecht, it is net to leauwen dat Auke al 82, en Jeltsje al 85 jier is! It binne twa fan de izersterken en hja binne der tige tankber foar. Jeltsje Hoomans kaem yn 1867 yn Drylts to wrald en har man Auke Anto nides yn 1870 yn Hams. Jeltsje bleau yn Drylts, mar Auke syn aidelju dat spoar- Iju wiene forhuzen nei Grins en fan dêr kamen hja op ’t lange lést yn Easthim to lénne. En der bigoun it, de dream, it bigjin fan de lange hier, .'.uke kaem ek by de maatskappij, ’t wie doe noch H.IJ.S.M. en nei harren troudei krigen de jongelju de wachtpost Mnntgum. Auke fortsjinne f 1 dels en Jeltsje waerd oerweiwachte- res, om hwat mei to fortsjinjen. It wie doe wol foargoed earm Frys- lan. Protte fésykten, minne jierren en partij boeren moasten boeróf wurde. Fan Mantgum giene hja nei Boazum, Auke wie doe ploechbaes wurden, nou ja, it sinnige him winliken net, hy wie leaver mar gewoan arbeider bleaun. Fanüt Boazum kamen hja tolanne yn Drylts en der hawwe hja wenne oan ’t pensioen ta. Doe’t hja de jierren der op sitten hiene, hawwe hja de wente by de tsjerke krigen en waerd Auke koster. Hwat in foarbyldich libben winlik. En de fiif bern, dy’t hja hawwe kinne greatsk op harren wéze, in steat fan tsjinst om efkes oer to prakkesearjen. Yn ’e keamer hingje oan ’t lewant foto’s fan ’e hem, in pracht fan in Fryske klok, dy’t ek har 60e libbensjier yngien is, mei moanne en fjouwer slag gen. Nou en dan komme der aide forhalen op’t aljemint lyk as dat fan de boat dat in trein wie. Auke forfeit dat smeuich en Jeltsje docht der nou en dan in for- klearjend wurd by: „Ik roun de lyn del en ynienen hear de ik in boat fluitsjen, ten kear, twa kear, trije kearen. Ik tochte, hwat bitoetet dat malle ding dochs? En ’t waerd ek noch iderkear lüder en yienen skeat it troch my hinne, in trein! Ik draei my om, ik spring oan ’e kant en der raest der hin ne! Hwat haw ik it doe krap hawn!” „Enne doe dy kear datst fan ’e spoar- wein fallen bist Auke?” Hy sjocht har oan. „O ja, it is ek sa, ik foei by Stave ren fan de wein, en ik tochte, dat giet mis Auke. Mar net iens in skramke!” Sa sitte wy noflik in skoftsje to pra ten en de fotograaf hat harren op ’e foto set, echt sa’t hja binne. De neikommelingen fan de Antonides- sen sille nei’t wy hoopje in prachtige dei hawwe de 23e April en ik tink dat it hiele doarp meidocht! Hwant as twa sokke lju, sa krigei noch, dy’t by eltsenien bikind steane as freonlik en goed, as dy 60 jier troud binne, dan bilibbet hiel it doarp dit feest mei! En sa h^art it to wêzen! Achte hear en frou Antonides, Nam- mens de Snitser krante, nammens hiel Easthim en Wymbritseradiel, noch wol in moaije feestdei en forskate jierren yn sounens winske. meenschap koestert zou Moskou hopen de Westerse eenheid in de schakel Frankrijk te kunnen breken en zou het Parijs willen winnen voor de gedachte van een herenigd maar ontwapent. Duitsland. Thorez, de Franse commu nistische leider, die jarenlang in Rus lana verbleef, zou naar zijn vaderland teruggekeerd zijn om de Franse commu nisten met de nieuwe taktiek vertrouwd te maken. Hoewel de zomer nog voor de deur staat heeft het bestuur van de V. D. toneelclub de avond in het volgend win terseizoen waarop deze club haar uit voering zal geven, reeds vastgesteld. Men verzoekt ons te melden dat dit 17 November a.s. zal zijn en dat opgevoerd zal worden het geestige blijspel van Aug. v, Zuylen„Blijf zitten waar je zit.” Verschijnt: DINSDAGS en Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De dames zullen een revue opvoe ren, die geschreven werd door mevr, van Ham, waarin zy op geestige wijze iets laat zien van een grijs verleden, toen huisvrouwen „sloofjes” waren, aan huis gebonden door kinderen, luierwas, stoffer en blik en geen mo derne wasmachine, stofzuiger enz. haar taak verlichtte. Maar o wee het moderne huisvrouwtje dat zich wat al te zeer laat meeslepen door make- up, bridgen en zwemmen, zij heeft het heus wel nodig onder de veilige vleugels van moeder Huisvrouwen vereniging gevangen te worden! Op de uitvoering van deze veelbelo vende revue hopen wij nog nader terug te komen, van de inhoud zullen we ver der niets meer verklappen. Wtf leggen er nog eens de nadruk op dat het feest Donderdag 23 April niet ’s middags, zoals in ons vorig no. was Van het verdere nieuws zij vermeld de toenemende spanning in Perzië tus sen Mossadeq enerzijds en het hof en de gematigde elementen in wat men het Perzische parleme: t noemt anderzijds Hij heeft door zijn koppigheid in de olie- kwestie zijn land in een economisch el lendige toestand gebracht, waarbij de Russisch gezinde Toedeh party zijde heeft gesponnen. De gematigde elemen ten zien dat wel in maar als zij Mossa deq nog zouden kunnen verwijderen, is het de vraag of er dan geen beweging zou ontstaan welke ook hen zou weg vagen en Perzië aan chaos ten prooi zou laten. Als dit overzicht verschijnt heb ben in Zuid-Afrika reeds de nieuwe ver kiezingen voor de Volksraad plaats ge had. In de oude had de regeringspartij van Malan 86, de verenigde party, de oppositie onder Strauss, 64 zetels, af gevaardigden van de inheemsen waren er 3. Zoals bekend gaat het bij deze ver kiezingen vooral om de apartheidspoli tiek en de uitvoering daarvan. Ook de Verenigde partijen zyn niet voor gelijke rechten van blanken en andere rassen Het is dit vraagstuk dat ook een ro) speelt in de vorming van het nieuwe Britse dominion dat op stapel staat: de Centraal Afrikaanse federatie. De 50000 kiesgerechtigde inwoners van Zuid Rho desia hebben zich vorige week uitge sproken voor een vereniging met Noord Rhodesia en Nyassaland tot deze fede ratie. De inheemsen vrezen dat zij door een eigen blank bestuur meer in hun rechten zullen worden beknot ian r het Britse bestuur, zoals dat thans ge voerd wordt en waarop beroep bij de Britse rechter openstaat, ofschoon de economische voordelen van het samen gaan door niemand worden ontkend. Het laatste woord inzake deze federatie is nog aan het Engelse Lagerhuis. Het zat het departement Sneek van het Nut Dinsdagavond niet mee, het had de concurrentie van meer dan één an dere bijeenkomst, maar het had toch op een groter aantal bezoekers in de foyer van Amicitia mogen hopen nu de voor- drachtskunstenares Aafje Top hier in Sneek en in geheel onze provincie toch geen onbekende optrad. Ze had zeker een volle zaal verdiend met haar voor dracht „Eugenie Grandet”,. waarschijn lijk wel een der bekendste van de „Scènes de la vie de province” van een der grootste romanschrijvers van alle tyden: Balzac. Hij schildert in dit werk op werkelijk magistrale wijze de boerse vrek Grandet en de verwoestende invloed die deze op het levensgeluk van zyn gezin, in ’t bijzonder van zyn dochter Eugenie heeft. Even meesterlijk vertolk te de kunstenares deze Grandet, Eugenie en andere figuren uit dit milieu voor ons. Twee en een half uur heeft zij haar publiek gevangen gehouden in haar boeiende voordracht en expressieve mi miek. Het was een prachtige avond, aan het slot waarvan de voorzitter mr J. A. de Jong zeker namens allen een woord van dank richtte tot de artiste, die deze laatste bijeenkomst van het departement in dit seizoen tot een zo bijzondere had gemaakt. De diplomaten van het Westen zijn naarstig bezig aan het verzinnen van van haar waarde te toetsen. Van velerlei zijden meent men dat dit het best gedaan kan worden aan de hou ding van Rusland inzake Korea, die in zake het Oostenrijkse vredesverdrag en aan een eventuele toestemming van Rusland tot het houden van vrije ver kiezingen in geheel Duitsland en vrijla ting van de honderdduizenden Duitse krijgsgevangenen die nog in Russische handen zijn. De twee laatste voorwaar den zijn in het bijzonder naar voren ge komen in het communiqué dat te Was hington uitgegeven werd naar aanlei ding van de besprekingen tussen de Amerikaanse regering en dr Adenauer die in Amerika is. Nu is dat vraagstuk van vrije verkiezingen in geheel Duits land, die logisch gesproken dan ge volgd zullen worden door een hereniging van Duitsland en herstel van het Duit se rjjk, al of niet in federale vorm, een uiterst moeilijk p-obleem. Dat zou het ook geweest zijn als er na 1945 eens geen koude oorlog tussen West en Oost was uitgebroken en men direct met een vredesverdrag voor geheel Duitslanc had kunnen beginnen. Een nieuw Duits r|jk dat vrij is zich te bewapenen en zg. neutraal tussen West-Europa en Rus land zou staan, zou toen niemand buiten Duitsland zelf gewenst hebben en wenst niemand nu nog. De historie der laatste veertig jaar spreekt daarvoor een te duidelijke taal. Een dergelijk Duitsland zou op de wip in Europa zitten en zyn gunsten naar éigen believen aan West of Oost kunnen schenken; door bekwa me diplomaten geleld zou het waar schijnlyk in een minimum van tijd weet het machtigste land in Europa ztjn. De Russen hebben de laatste jaren de idee verdedigd dat een dergelijk Duitsland ontwapend zou moeten zijn en een soort bufferstaat tussen West en Oost zou moeten vormen. Een dergelijk idee is echter een hersenschim. Acht jaar na de oorlog lukt het niet meer een weer vry geworden Duitsland in een overigens tot de tanden toe bewapende wereld, ontwa pend te houden en bovendien is de idee van een ontwapend Duitsland niet aan trekkelijk voor West-Europa, omdat zonder de medewerking van Duitsland aan de Westerse defensie een evenwich: in de krachtsverhoudingen tussen Oost en West op het vasteland van Europa niet bereikbaar is. commissie in Korea kan ontmoeten, waar men dus beter de mening van Pe king kan peilen. Men zegt dat China van het Koreaanse avontuur af wil om dat het zijn binnenlandse ontwikkeling belemmert, en dat het daarom, na in dt uitwisseling der zieke en gewonde krijgsgevangenen te hebben toegestemd, ook verder wil gaan, In deze Chinese wens, welke er op zou wijzen dat Pe king niet bereid is slaafs in het zog van de Russische wereldpolitiek te varen, zien sommige deskundigen zelfs de vol ledige verklaring van de nieuwe Russi sche taktiek; zonder de oorspronkelijke doeleinden op te geven, zouden de Rus sen een wat gematigder en vriendelykei toon aanslaan om de Chinese bondge noot, die geen satelliet wil zyn, toch maar te vriend te houden. Hoe dit ook zij, de Koreaanse kwestie is nog niet op gelost, ondanks enkele aanvankelijk! hoopvolle tekenen zoals die dan tot uiting kwamen in de overeenkomst tol uitwisseling der zieke krijgsgevangenen. En het is zeer wel mogelijk dat in even tueel verdere onderhandelingen de een heid van het Westen op een zeer zware proef zal worden gesteld, omdat het Amerikaanse en West-Europese stand punt elkaar in allerlei problemen van het Verre Oosten niet dekken (erken ning van rood China, de positie van Tsjang Kai Sjek en Formosa enz.). Tito, die van mening is dat de ver anderde Russische houding geen ver zachting van de koude oorlog zal be tekenen, gaf misschien de Ver. Staten een wijze raad toen hij in een interview met een Amerikaans blad verklaarde dat het Westen met China d.i. rood China moest praten over Chinese aangelegenheden en niet met de Sovjet unie wat waarschijnlijk een wenk betekent dat Washington maar beter deed de regering te Peking als de eigen lijke Chinese regering te erkennen, het geen ook de Amerikaanse verhouding tot andere Aziatische staten zou ten goede komen. Eerst waren het nog telegrafische ge lukwensen van vele andere kantoren ’til het gehele land die letterlijk en figuurlijk „aan de lopende band” uit de machine rolden, maar om goed 2 uur werd het eerste telegram ter verzending aange boden en kon zy dus officieel in bedrijf worden gesteld. De aanbieder (ster) van dit historisch document werd niet gehuldigd. Ver moedelijk bleef hy (of zij) zelfs onkun dig van dit voor onze stad zo gewichtige moment. Zijn of haar portret staat ook niet in deze krant. Wel dat van de dame die het toetsenbord bespeelt en wier naam merkwaardigerwijze overeenkomt met de wyze waarop zij zich van deze taak kwijt. In totaal zijn vier employé’s voor dit typewerk opgeleid en zitten er nog twee in de studie welke, evenals die voor morse-telegrafist, zes maanden duurt. Ze moeten een snelheid halen van min stens 35 woorden dat is pl.m. 210 aanslagen in de minuut. Geroutineer- den brengen het tot 5060 woorden, ter wijl de machine 70 per minuut kan ver werken. automatisch. Een rode lamp waar schuwt dat er iets is binnengekomen. Is er wat bijzonders, bijv, een storing of iets dergelijks, dan flitst een blauwe lamp aan. Wordt een ander kantoor op geroepen dan brandt er een witte. In totaal zyn thans 68 kantoren aan het telexnet aangesloten. Het maximum zal 80 zijn. De verbinding blijft nl. 1 3- perkt tot de grotere kantoren. De klei nere moeten hun telegrammen telefo nisch doorgeven naar de dichtstbij zijnde centrale telexpost. Deze geef* de voor hen bestemde telegrammen ook telefo nisch door. De morse-installaties verdwijnen dus overal, aldus vertelde ons de heer G. var Dieten te Den Haag, die het personet geïnstrueerd heeft en bij de ingebrui'- 1 et diploma G. Koopmans, S. Schurer, De morse-installatie produceert in die tijd maar 1520 woorden, zodat de telexverbinding meer dan tweemaal zo snel werkt, Bovendien komt de verbin ding tussen de kantoren veel vlugger (binnen de minuut) tot stand. Een belangrijk voordeel is ook, dat de getypte tekst direct op het tele jram- formulier wordt geplakt. Het schrift van de ambtenaar, soms mooi, maar vaak ook minder goed leesbaar, speelt dus geen rol meer. De bediening van het toestel is geheel Anderzijds moet men toegeven dat een verenigd en gewapend Duitsland opgenomen in het Westers defensiestel- sel een dodelijk gevaar voor Rusland zou kunnen betekenen, omdat een dergelijk Duitsland immer de wens zou blijven koesteren de grote gebieden, aan hel Oosten verloren, te heroveren. Op een gegeven ogenblik, als Amerika zijn - ook door Eisenhower herhaaldelyP beleden streven om de bevolking dei Russische randstaten van het Moskouse juk te bevrijden eens wilde verwezen lijken zou dit samenvallen van Duitse en Amerikaanse wensen uiterst gevaar lijk voor de vrede en voor Rusland kun nen worden. Wie niet van werkelijk heidszin gespeend is, zal moeten toegeven dat het vraagstuk van de eenhei.’ n Duitsland zo ingewikkeld is, dat men het moeilrk als een toetssteen voor de Russische bedoelingen kan gebruiken, al is het begrijpelijk dat de Duitsers zelve dit wensen. Men kan slechts con cluderen, dat het herstel van de Duitse eenheid en vrijheid een onoplosbaar pro bleem ai blijven zolang we in een ”er- deelde wereld leven. Alleen in een ontwa pende wereld, waarin met geen krachts verhoudingen zou behoeven rekening te worden gehouden, zou dit vraagstuk een minder moeilijk karakter krijgen. De kwestie van het Oostenrijkse vredes verdrag ligt wat anders. De bezetting van Oostenrijk is belangrijk voor Rus land omdat het olie uit dit land kry'gt en omdat het ’t recht heeft in de satel lietstaten Tsjecho-SIowakije, Hongarije en Roemenië troepen op de been, dus deze landen onder directe militaire con- tröle te houden zolang de bezetting voortduurt. Bij het vredesverdrag ware voor de voortzetting van de olieleverin- gen aan Rusland wel een oplossing te vinden en de satellietstaten hebben thans Moskou zo getrouwe regeringen, dat zeker geen Russische levensbelan gen zouden worden aangetast als mer Oostenrijk nu eindelijk eens zijn vre desverdrag gaf. Dat het Westen de tot standkoming er van als bewijs van Rus- lands goede wil eist is dus geenszins on billijk. Als men de Korea-kwestie als toets steen voor de Russische bedoelingen wil gebruiken, ziet het er niet zo best uit, want Wysjinski heeft in de politieke commissie der Ver. Naties verklaard dat Rusland vasthield aan het beginsel van de gedwongen en volledige uitwisseling van alle krijgsgevangenen. Zoals bekend wil het Westen de krijgsgevangenen de keus laten of ze naar hun land willen terugkeren. Het is echter d vraag oi Korea nog wel een hoofdzakelijk Rus sische aangelegenheid is en niet voora' een Chinese. Dat vraagt men zich blijk baar ook in de Ver, Naties te New York af, waar men van Westelijke zijde er voor pleitte de Koreaanse kwestie voor lopig over te laten aan de onderhande laars in Korea zelf en er niet over te redetwisten in de vergadering der Ver Naties. In die vergadering zijn immers geen vertegenwoordigers van rood Chi na, die men wel in de wapenstilstands- Elk jaar mag één Nederlandse jongen die op 1 Juli van dat jaar de leeftijd van 15 jaar moet hebben bereikt, doch die van 16 niet mag hebben overschre den en die leerling is van een Gymna sium, Lyceum of H.B.S., gedurende de maanden Juli en Augustus zijn vacantfe doorbrengen in het kamp „Rising Sun” te Rhinebeck, New-York. Het verblijf in Amerika wordt bekostigd door de Louis August Jonas Foundation, de overtocht er heen door de Holland-Amerika Lijn. Van elke V.H.M.O.-school in Nederland mag één jongen mededingen, uit dit grote aantal gegadigden wordt naar ’s-Gravenhage (Departement van O., K. en W.) een beperkt aantal jongens opge roepen, waaruit dan de uiteindelijke keu ze wordt gedaan. Gelet wordt op eigen schappen van karakter en verstand. Het kamp is gelegen op ongeveer 160 km. van de monding van de Hudson. Uit de hele wereld komen er jaarlijks 48 jon gens bij elkaar. Het kamp wordt be stuurd door een staf van uitgezóchte lei ders. De voornaamste bezigheden be staan in studie der natuur, handenar beid, het lezen van toneelstukken, mu ziek, zwemmen enz. Ook wordt New- York bezocht en er wordt een kano tocht van enige dagen op de Hudson ge maakt. Jo May, leerling uit klasse IV van het Sneker Gymnasium is dit jaar de gelukkige uitverkorene. De Sneker Gymnasiasten zijn nu reeds verlangend naar de verhalen der wederwaardighe den, die hun schooigenoot, naar het zich nu althans laat aanzien, deze zomer aan de overzijde van „de grote vijver” zal mogen beleven. Donderdag 23 April a.s. zal een feestelijke dag zyn voor vele Sneker huis vrouwen. Dan toch zal het 25 jaar ge’eden zjjn dat mevrouw van Gilze, hoofd bestuurslid van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, naar Sneek kwam om hier een afdeling van deze vereniging op te richten. Mevrouw van RhijnBeckeringh Lankhorst werd gekozen als voorzitstei en een klein groepje enthousiaste dames kwam geregeld bijeen om te luisteren naar lezingen, boekbesprekingen, of mis schien alleen maar om eens gezellig sa men een spel te doen of te praten. Zo werd onderling een vaste band gelegd, en terwijl achtereenvolgens de dames Hondius en Peteri de voorzitstershamei hanteerden, groeide de afdeling gesta dig, om tot grote bloei te komen onder een bestuur dat geleid werd door mevr, van HamHesselink. 18 jaar is deze vitale geestige vrouw de bezielende kracht van de afdeling gewee. i en onder haar leiding hebben veel dames genoten van goede lezingen, autotochten en leer zame excursies, terwijl de „alleen maar” gezellige middagen met een kienspel en zang van het koortje, door haar per soonlijke humor ongetwijfeld een succes werden. Geen wonder dat de leden haar met spijt zagen vertrekken, toen zij op zeventigjarige leeftijd aftrad als voor zitster. Maar ook onder de uitstekende leiding van haar opvolgster mevrouw Priester groeide en bloeide de afdeling. Steeds meer leden traden toe en zo is er gemeld, maar ’s avonds gehouden wordt. Veertig repen kostelijke chocolade lagen Woensdagmiddag achteloos in een asbak in de KoopvaarcP’straat te Til burg. Zij lagen er niet lang. Drie vriend je’ zagen de snoeperij en ze staken hun zakken er vol mee. Dat zou een feest worden en niet alleen voor die drie, want de hele straat moest eerst de schat be wonderen om er tenslotte van mee te delen. En het bleef niet bij de kleinen, ook moeders bemoeiden zich met de aange boorde snoepbron en eisten hun deel op Maar ondertussen stond op het politie bureau een opgewonden winkelier. En het verhaal dat hij hier deed bracht het hele politiebureau in rep en roer. Niet lang daarna reden luidsprekerauto’s met loeiende sirene’s de buurt van de Koop- vaardijstraat in. En nog geen uur later had de G.G.D. v 'op werk...... Wat was er met die repen aan de hand? De repen waren allen met rat tenvergif bestreken. Een kruidenier had een tijdlang grote last gehad van ratten en muizen. Hij had er wat op bedacht en het middel hielp hem van het onge dierte af. Het knechtje van de zaken man vroeg tenslotte wat hij met de overbodig geworden repen moest doen. „Ruim maar op”, zei de bias en dat betekende voor het knechtje „gooi maar in de vuilnisbak”. De politieauto achterhaalde vijftien onaangebroken repen. Vy'f en twintig mensen de jongste was twee jaar en de oudste de moeder van een aantal kin deren deponeerden bij de G.G.D. de inhoud van hun maag. Tezamen veer tig repen Aan stemgerechtigde militairen zullen in het algemeen geen bijzondere facili teiten worden verleend om zich op 27 Mei, de dag der gemeenteraadsverkie zingen, te begeven naar de gemeenten waar zij in het kiesregister zijn opgeno men. Krachtens de kieswet kunnen zij ech ter hun stem bij volmacht uitbrengen. -V. Maar het is de laatste tyd wel duide lijk geworden dat men te Washington moeite heeft een vaste lijn in de buiten landse politiek te brengen omdat de republikeinse kopstukken onderling te veel van mening verschillen. Het is ech ter by Adenauers besprekingen te Washington ook gebleken dat er aan Amerikaanse zijde éénstemmigheid is dat men met West-Duitsland in zee moet gaan. Bonn heeft dit te dankei; aan Adenauers doortastendheid wat het verdrag inzake de Europese Defensie Gemeenschap betreft. Als Frankrijk deze gemeenschap niet zou aanvaarden, zal Duitsland onmiddellijk een volwaar dig partner in het Atlantisch pact wor den, die conclusie mag men nu wel trek ken. Ook uit de verzekering door Foste Dulles reeds een maand geleden in eer besloten vergadering van een commissie uit het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden gegeven, „dat tenzij Europa stappen onderneemt om een gezamenlijk verdedigingsleger te scheppen, Amerikr zyn denkwijze zal moeten herzien”. Dif alles heeft te Parijs geen prettige in druk gemaakt, ook al werd de pil ver guld, doordat Dulles de Fransen in Indo China meer hulp toezegde, wat ook hard nodig is, want ze worden er zeer be dreigd door de Vietminh troepen. Bin nenlands worstelt de Franse regering voorts met economische en financiële moeilijkheden, welke onoplosbaar zyn zolang het Franse parlement groepsbe langen stelt boven het algemeen belang Tal van commentatoren over buiten landse politiek nemen aan dat het juist speciaal op het besluiteloze Frankrijk if dat de Russische nieuwe taktiek ziet richt. Kennende de afkeer welke een deel van het Franse parlement jegens de herbewapening van West-Duitsland en dus jegens de Europese defensiege- Wiersma en S. Tolsma, allen te I Sneek. z;.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1