Gunstig |aar voor de Sneeker Onderlinge Brandwaarborgvereeniging BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Grote schoonmaak in het Zwembad Vrijdag 24 April 1953 108e Jaargang No. 32 RedacteurL. KIEZEBRINK Voorbereidingen voor het seizoen r# Amerika en Rusland Een negentig-jarige nadert de vijftig millioen I Ned. Chr. Vrouwenbond Actie-comité Sneker Winkeliers De luchtmachtkapel komt in Sneek Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Eindexamen Chr. Lagere Landbouwschool Oranje - Ruys 28 April voor Raad voor de Scheepvaart Weeldebelasting worth af geschaft De Ramp Goede start fan üs Skots- ploech yn Treebeek ’n Heitje voor een karweitje Commissie verbetering zee-beveiliging Zes watertorens. Zeilkoningin wordt gekozen. Het Actie-Comlté Sneker Winkeliers heeft in overleg met de Sneker Zaken lieden, de plaatselijke Zeilverenigingen en andere organisaties het plan opgevat ieder jaar vlak voor de opening van het zeilseizoen Zó ziet men het zwembad maar een paar dagen in het jaar. Niet alleen voor de huisvrouwen is April de maand van de grote schoon maak. Dat ontdekten we toen we een dezer dagen toevallig een blik wierpen door de geopende deuren van het Zwei. bad. Daar vierde de schoonmaak ook hoogty. De volgende dag stapten we naar binnen en troffen daar de bad meester en zyn helper druk aan de a i beid. Nauta aan het redderen in het kantoortje, de Swart bezig met het vei ven van het ijzeren hek op de brug tus sen het diepe en het ondiepe bassin. Die waren nog leeg en smetteloos schoon geschrobd en gespoeld, maar nu zyn ze al weer voor een groot deel gevuld. Met zuiver leidingwater. Want alles wordt hier gedaan om de reiniieid van het zwemwater zo hoog mogelük op te voeren. en van om- Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD Dat is de laatste jaren nog aanmerke lijk verbeterd. Voorheen kon men het gehele bassin niet leeg laten lopen, en moest een schouw in het bad worden ge bracht om met een slikbeugel het vul uit het diepe bassin te verwijderen. Af doende was dat natuurlijk niet, want om de betonbodem en de staande zijkanten goed schoon te krijgen moeten de bezem en de spuit er aan te pas komen. Dai gebeurt nu, nadat de afvoer van het water enige jaren geleden zodanig b verbeterd, dat zelfs de laatste druppel er uit gehaald kan worden. En de foto levert het bewijs dat men dat ook dóét. Men kan van de bodem eten! Op Donderdag 7 Mei a.s. zal de Lucht machtkapel van de L.S.K. een Show- ei Dansavond geven in Amicitia e.e.a. ge organiseerd door het Actie-Comité Gala uniformen Luchtmachtkapel. Deze show belooft iets bijzonders te zullen worden door de medewerking van de L.S.K.- korporaal Joop de Knegt, het Duo-ballet Winja Marova en Tilly de Groot met Roemeense dansen, de Friese Radioster- ren Stien en Appie v. d. Veer, de mu zikale Imitator Teddy Turpin en de pia nist J. Schaafsma. De Luchtmachtkapel onder leiding van de dirigent Lt. F. W. Diepenbeek geeft een aantal zeer be kende en geliefde nummers, terwijl de L.S.K. dansband „The Glosters” hun medewerking aan het bal verlenen. Bo vendien zal de Drumband een mars door de stad maken van 19 tot 19.30 uur en van 19.30 tot 19.45 een show geven vóór het Stadhuis. De afd. Sneek van de N.C.V.B. hield op Dinsdag 21 April een vergadering, waar als spreker optrad dhr. W. Nauta, hoofd van de Koningin Wilhelmina- school, met als onderwerp: Bar-Abbas, naar aanleiding van het boek, dat deze titel draagt, geschreven door Par La- fe-erkvist In het negentigste jaar van haar bestaan kon het bestuur van de Sneeker On derlinge Brandwaarborg Vereeniging wier gunstige mededelingen over haar re sultaten doen. Eind 1952 -.a'-’erde het Veizekerd kapitaal de vijftig millioen gul den, de brandschaden waren in dat jaar gering geweest (slechts ruim ƒ1900), het reservekapitaal was tot bijna 160 000 gestegen en door het betrekken van haar eigen kantoorgebouw had de Onderlinge een waardige huisvesting ge kregen. Ziedaar de belangrijkste feiten welke ter tafel kwamen in de jaarvergadering van verzekerden der Onderlinge welke Dinsdagavond in een der zalen van café-restaurant Piso, onder presidium van de heer J. Keuning werd gehouden. In zijn openingswoord herinnerde deze er aan dat de vereniging, hoewel er al sinds 1860 voorbereidingen waren ge troffen, op 4 Augustus 1863 officie,, werd opgericht, om op 1 Januari 1864 in werking te treden. Zij wordt dus Jit jaar negentig jaar en startte met een verzekerd kapitaal van 1J-)U.6GoO. terwijl dit eind 1952 de 50 millioen na derde, nl. ƒ49.221.013 oeuroeg. Gedi- rende haar bestaan had de vereniging 32 commissarissen en een zestal boek houders, nl. de h.h. T. Joustra, G. Kooi J. H. Noordenbos. Th. Boshuijer, A. F Hingst cn de tegenwoordige direct vir- boekhouder de heer Joh Schijf sma, die de merkwaardige groei van het verze kerd kapitaal heeft meegemaakt van 1< millioen bij de aanvaarding van zijn taak, tot bijna 50 millioen nu. De heer Schijfsma bracht namens het bestuur het verslag uit over het jaai 1952. Aan premie was ontvanger f 30 870 45, aan de herverzekering be taald 19.919.01, zodat aan premie voor eigen risico bleef ƒ10.951.44; aan scha den was betaald 1911.52, waarvan var de herverzekering terug werd ontvange: 1346.54, zodat voor rekening van de Onderlinge zelf slee’ ts 564.98 aan schade bleef en een voordelig verschi' tussen ontvangen premie en uitbetaalde schade resteerde van 10.f86.46. Aa’ verdere inkomsten had de verenig’ ij ƒ5751.24 (waarvan ƒ5380.61 rente), zo De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam zal op Dinsdag 28 April te 10.30 uur de aanvaring behandelen tus sen de beide Nederlandse vlaggeschepen Oranje (S.M.N.) en Willem Ruys (RL.) op 6 Januari 1.1. in de Rode Zee. De bei de gezagvoerders zijn als betrokkenen gedagvaard. Als getuigen zijn o.a. opge roepen de stuurlieden van de wacht, die op de Ruys en de Oranje dienst deden en de uitkijk. Op het Paleis in Soestdyk heeft H. M de Koningin Maandagmiddag het eerste exemplaar „De Ram; ontvangen van de /oorzilte. van de Vereniging ter bevordering van d< bel en des To khandels. doven dien werd een cheque van 1.0C 000 aangeboden als eerste gedeelte van de opbrengst van dit fotoboek «ver de ramp. Bij de Tweede Kamer is een regerings voorstel ingediend tot afschaffing van de weeldebelasting van 30 De goe deren daaraan nu onderworpen, zullen In het vervolg belast worden met 15 Van het verdere nieuws uit deze over- zichtsperiode vermelden we de uitslag der verkiezingen in Japan, vzelke wel di liberale party van Josjida weer het grootst aantal zetels gaf doch aan haat absolute meerderheid een eind maakte, zodat zij zal moeten regeren in samen werking met de progressieve partij, wel ke echter ook zetels verloor. Deze beide partijen zijn tegen neutralisme en voot herbewapening die onder het volk ech ter niet geliefd is, zodat de linkse par tyen winst boekten, de linkse socialisten in het bijzonder en zelfs doet één com munist zijn intrede in het parlement. D< uitslag der verkiezingen in Zuid-Afrik? heeft Malan meer zetels bezorgd maa niet voldoende om de tweederde meer derheid te bereiken die hem in staal zouden stellen zyn apartheidswetten r volle scherpte door te voeren. De vei enigde party van Strauss, die in totaa meer stemmen verwierf dan die van Ma lan, doch veel minder zetels, wat te wy ten is aan de districtsindeling, wil nie dat enige van haar aanhangers in he' parlement Malans zyde kiezen om hem Woensdagavond heeft Nauta de kranen van de waterleiding open gedraaid. Per uur stroomt daar 30 M3, dat is 30.000 liter door, maar toch zal het bassin pas Maandag morgen geheel gevuld zyn. Er gaan nl. twee millioen liter water in. Dat is de inhoud van zes watertorens en daarom mag er alleen ’s nachts ge vuld worden. Anders zou de gehele stad zonder water komen. Zondag mag hij echter de gehele dag door stromen. Dan neemt de stad weinig water af. Direct na de vulling wordt chloor aar het water toegevoegd teneinde hei groeien van algen te voorkomen. De pompen waarmee dit geschiedt, de mo toren en de filters worden ook ieder jaai grondig nagezien en gecontroleerd. Want er mag nimmer stagnatie optreden. Het water moet ’s zomers doorlopend gerei nigd en bacteriologisch gezuiverd kun nen worden, wat regelmatig door apo theker Postma wordt gecontroleerd. 4 Mei open! „IJs en weder dienende” wordt hel zwembad Maandag 4 Mei geopend. Dan Oost-Aziatische staten welke Amerl kaanse staatslieden trouwens volgende maand zullen bezoeken die comma nistisch China erkennen, is in Europa de overheersende mening dat het bete, zou zyn de regering te Peking maar tt aanvaarden, zij het voor’nmg, zolang zy de opstandelingen in Indo China steunt met enige terughouding. Al met al genomen geloven wy niet dat het than: uiteengezette Air rikaanse standpun. by de tegenstanders zo zal worden ont vangen, dat het de wereld ontspanning brengt, hoezeer men ook pc soonlyk ont- vankelyk mag zijn voor Eisenhowers ar gumenten betreffende de krankzinnig heid van de bewapeningswedstryd, waar in één bommenwerper de kosten vooi de bouw van dertig scholen, en een tor- pedobootjager, die voor woningen vooi 8000 mensen eist. Toch zal deze bewa peningswedstryd voortduren, zy hel, naar van Amerikaanse zyde wordt mee gedeeld, voor het Westen in draaglykei vorm. Deze week zyn te Parys de Kop stukken van het Noord Atlantisch Pact bijeen, waar men in de eerste plaats van gedachten zou wisselen over de be doelingen van het Russische vredes offensief. Hoezeer men in het duistei tast over de ware bedoelingen der Rus sen blijkt wel uit het feit, dat in het zelfde nummer van het Alg. Handels- blad waarin gemeld wordt dat de in lichtingendiensten van de landen van hel Noord Atlantisch Pact tot de conclusie zyn gekomen dat van een fundamentele verandering in de Russische politiea geen sprake is en de bedoeling slechts is tweedracht in het Westen te zaaien, een kenner van Sovjet-Rusland als onze oud-ambassadeur in dat land dr P. C Visser tot de conclusie komt dat de wy- ziging niet uitsluitend propaganda be oogt en dat het Westen goed zal doen Malenkow, zij het met bedachtzaamheid, toch ook met welwillendheid tegemoet te treden al biyve het be—apeningspro- gramma ongewyzigd. In de vergadering van het Noord Atlantisch Pact zal men het dan ook hebben over de verdere uit voering van de bewapeningsplannen. Zo als bekend wil men deze uitsmeren ovei meer jaren omdat ze anders de economie der aangesloten landen in gevaar bren gen. In de hoogste militaire kringen van het Westen schynt men te menen dat door de aanwezigheid van atomische wapenen de Amerikaanse luchtmacht in Engeland schynt van atoombommen voorzien te zyn men niet zo bevreesd voor een Russische overval meer be hoeft te zyn als nog vry kort geleden. De zware lasten welke de bewapening op sommige partners legt zullen wordet gecompenseerd door grote bestellingen Zo wordt voor een half milliard dollar vliegtuigen in Europa besteld, waaraan Amerika 300 millioen dollar meebetaalt toch de tweederde meerderheid te be zorgen. De constitutionele stryd in Zuid- Afrika zal dus voortduren en ook het verzet van al wat niet blank is tegen Malans bedoelingen. In Denemarken ~yn parlementsverkiezingen gehouden, om dat een grondwetsherziening moet wor den goedgekeurd, waarby het éénkamer stelsel wordt ingesteld en troonsopvol ging aan vrouwen wordt toegestaan Daar de s.d. 2 zetels wonnen in het huis van afgevaardigden trad de regering een coalitie van conservatieven en agra riërs, af, daar zij thans op een minder heid steunt. We staan aan de vooravond van de officiële besprekingen tusset Engeland en Egypte over de ontruiming van de Suezkanaalzóne welke, we heb ben er in vorige overzichten al op ge wezen, heel moeiiyk zullen zijn, ondank: pogingen tot bemiddeling van de zijde van de regering van de Libanon. Israel vreest zozeer het kind van de rekening te worden, dat het zich al by voorbaat tot een aantal mogendheden heeft ge wend met het verzoek een oog in ’t zeil te houden. In Argentinië duurt de on rust voort. Perón zou allang verdwenen zijn als hij onder een democratisch bestel regeerde, een dictatuur kan echter door uitholling ook ineenstorten en daar gaal het met die van Perón heen. In Pakistai heeft de gouverneur-generaal het land is een dominion en heeft daarom een in naam door de Engelse koning be noemde gouverneur-generaal premiei Nazimoedin van zyn functie ontheven en de Pakistaanse ambassadeur te Washington, Mohammed Ali een nieuw kabinet laten vormen. Wat er precies achter die kwestie zit is niet bekend wel verkeert het land in economische moellykheden. Men zegt wel dat alleer een sterke man deze te bov i kan ko men en denkt dan aan het voorbeeld var Egypte. Deze Mohanr led Ali is naar hel heet nogal Westers gezind; ondanks dai mogen wy wel schrijven, meent India zich toch ook met hem te kunnen ver staan, wat zeer gewenst is, want de betrekkingen tussen beide landen zyn wegens Kashmir nog alt’jd slecht. Van de nationale uitgave „De Ramp” is thans een deel van de eerste oplaag gereed gekomen. De tekst omvat naast een voorwoord van H. M. de Koningin een korte beschrijving van wat zich in de nacht van Zaterdag 31 Januari op Zondag 1 Februari en daarna in het Zuid-Westen van ons vaderland af speelde. Buitengewoon suggestief zyn de foto’s, welke de hoofdinhoud vormen terecht want zij roepen de tragiek wat er gebeurde nog eens in volle vang in onze herinnering terug. Ook bij de Sneker boekhandel zijn thans een groot aantal exemplaren ont vangen, zodat zij die bestelden hun boek waarschijnlyk reeds kunnen krijgen als zy zich bij hun boekhandelaar melden. Zoals bekend moeten deze boeken con tant worden betaald, en kunnen ze niet op rekening worden geboekt. Nei in prachtige tocht kaem de ploech Sneon yn Roermond, dér waerd iten en meiiens forklaeid. Om 5.30 waerden hja offisjeel üntfongen. In great tal Friezen en Limboargers wienen al in Ore foartiid by it gebou. Nei in echt Limboargse kofjetafel waerd noch in kuyerke makke en njonkenlytsen it toaniel ynnominen om alles foar ’t lést to bipraten. Dizze joun moast slagje! En hy is slagge, foar hündert persint. De minsken wiene alhiel üt ’e skroeven, en it wie ek in allerkostlikst gesicht al dy moaye eigen kostüms yn prachtige biljochting. Èk de muzyk fan it Saksefoankwar- tet foei der tige yn. De Gaestmarders wiene yn eigen aparte kostüms en har ren wurk wie fier boppe de mjitte. Hja joegen in Frysk en Nederlansk pro gramma en krigen folie hulde. De foar dizze joun apart skreaune deklamaesje O Limboarch, troch ien fan de skotsploech mei op ’e eftergroun me- syk en dounsers en flaggen wie Ont roerend moai. En hoe gastfry binnen hja üntfongen Fanóf it oankommen oant de óf rei: ie *t ien hertlikens en gastfrijens. In goede start. En nou los! 9 Maeije Snits, 19 Maeije Sleat. Geslaagd voor het eindexamen van de Chr. Lagere Landbouwschool te Sneek: Johan Abma, Hartwerd; Jan Boschma, Offingawier; Hessel Bouma, Oosterend; Jakob Cnossen, Sneek; Jelle Cnossen, Hommerts; Lieuwe P. Cnossen, Lang weer; Koop Dam, Tijnje; Klaas Gietema, Hommerts; Herman Haagsma, Lang weer; Sybren Hotsma, Rauwerd; Anne v. d. Meer, Scharnegoutum; Gerben v. d. Meer, Heeg; Michiel Nauta, Boorn- zwaag; Sape Miedema, Bozum; Kerst Offringa, Wirdum; Joh. Oppedijk, Wieu- werd; Jentje Schraa, Uitweilingerga; Ale Speerstra, Scharsterbrug; Abe Ste genga, Burgwerd; Doekele Terpstra, Idzega; Folkert Vellinga, Oosterend; Joh. Wielinga, Heeg; Symon Rozendal, Speers. De padvindersactie 'n heitje voor een karweitje heeft over het gehele land ruim 2 ton opgebracht. Gedeputeerde Staten hebben een com missie ingesteld die zal rapporteren over de kwestie of de beveiliging van onze provincie tegen de zee voldoende is. Tot leden zyn benoemd de heren H. M. Ger- brandy, voorzitter; Gedeputeerde J. L Hoogland; A. P. Stallinga, Paesens; S v. Meekeren, Ezumazijl; J. F. de Haan Franeker; burgemeester R. Reitsma Witmarsum; Ir G. L. Walther en A Schryver, beide te Leeuwarden. Tot secretaris is benoemd de heer G. Ann° ma van de Prov. Griffie. dat de Onderlinge in 1952 totaal aan in komsten had 16.137.70. Aan algemene onkosten, belasting en onder' oud ge bouw 1949 05) werd totaal uitgegeven ƒ11.158.85, blyft een vc— ’eli'r saldo var 4978.85, waarven 2175 wordt besteed voor afschryving op kantoorgebouw 899.27 voor idem op inventaris, 1026 wordt gereserveerd voor belasting en 878.58 aan het kapitaal wordt toege voegd dat daardoor stijgt tot 159.430 Na de genoemde afschryving staat hei kantoorgebouw te boek voor ƒ15004, d< inventaris voor 3524, aan hypotheken staat uit 61.325, geldleningen 13000. het effectenbezit bedraagt 69480.04 Het voor brandverzekering ingeschreven kapitaal steeg in 1952 van 44.134.113 met ƒ5.086.900 tot ƒ49.221.013. Afge- geven werden 138 nieuwe polissen, o; 356 bestaande polissen werd bijgeboekt het totaal aantal verzekerden bedroeg 1 Jan. 1953: 2444. Het totaal bedrag van 1911.52 aan schaden was verdeeld over 76 postjes, slechts 2 daarvan waren bo ven de 100 tot een gezamenlijk bedrag van 485.59. Het voor de bedrijfsschade ingeschreven kapitaal steeg met 24.310 tot 305.440, in deze branche werd in 1952 geen schade uitgekeerd. Zowel di recteur als voorzitter spraken nog hun voldoening uit over het feit dat de ver eniging thans over een eigen kantoor gebouw beschikt en de heer Keuning bracht de heer Schyfsma nog in ’t by zonder dank voor het verrrichten dei extra werkzaamheden, welke de verhui zing meebracht. Namens de commissie voor het nazien der rekening bestaande uit de h.h. R. de Jong, J. Nauta en J G. A. Brenninkmeyer, bracht eerstge noemde verslag uit. De commissie had naar aanleiding van eigen onderzoek er het door de accountant uitgebrachte rapport geen opmerkingen, zodat zy ad viseerde directeur en bestuur te dechar geren, waartoe werd besloten. Herkozen werd de periodiek aftredende commissa ris, de heer J. Keuning, die zyn herbe noeming aannam. In de commissie tot het nazien van de rekening-1953 werden gekozen de h.h. E. Metz, J. G. A. Bren ninkmeyer en J. Nauta, tot hun plaats vervangers de h.h. J. Douma Gzn., S Veldman cn S. G. Ruiter. De voorzitter richtte een extra woord van dank tot de heer R. de Jong, die drie jaar achter elkaar lid der commissie was geweest. Nadat de heer Keuning nog het een en ander over de gunstige positie der On derlinge te berde had gebracnt, en voor de rondvraag geen belangstelling was gebleken, sloot de voorzitter de ver gadering. Misschien is het een wat te sombere conclusie maar als we alles overweger wat er sedert Eisenhowers rede is ge zegd en geschreven zou men geneigx zyn te betogen dat de Ver. Staten de stelling, welke de Russen nu al jaar er dag verkondigen dat communistische er democratische landen wel naast elkaa kunnen leven, thans definitief hebber verworpen. Het vermoeide Europa, da' zich misschien gaarne bij een compromis zou neerleggen, kreeg van de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaker Dulles te horen: „geen status quo” geen aanvaarding dus van de verhou ding en de evenwichtstoestand welke in de jaren na de tweede wereldoorlog tus sen West en Oost is ontstaan. Dat klop! volkomen op Eisenhowers rede en ook met het feit dat in deze rede communis tisch China niet eens werd genoemd. Er werd wel in gezegd dat een wapenstil stand in Korea moest worden gesloter en dat de Chinese communisten hun hulp aan de opstandelingen in Malakka en Indo China moesten staken, maa: van ae regering te Peking werd niet gerept. Tito heeft, zoals we reeds eerder schreven, dit negeren van de Chinese communistische regering een fout ge noemd en de wijze waarop Europese commentatoren dit zwijgen van Eisenho wer over de regering van Mao Tse-toeng behandelen toont ook wel aan dat zy het er niet mee eens zyn. Ook om de ver houding van het Westen tot de Zuid- de Zeilkoningin binnen te halen en te kronen. Als datum is gekozen de Zaterdag voor Hemel vaartsdag, (voor dit jaar dus 9 Mei). Het ligt in de bedoeling van de K.Z.V.S. en S.Z.C. in de zomer een wedstryd voor dames te organiseren, van wie de win nares als de Koningin voor bet volgend jaar zal worden aangewezen. De in tocht van de koningin zal plaats vinden met groot gevolg, waaraan praalwagens zullen deelnemen en waarvoor de mede werking van diverse stedeiyke organi saties zal worden verzocht. Het ligt in de bedoeling dit uit te bouwen tot een nationaal gebeuren. Het tydstip valt deze keer wel byzonder gunstig, omdat dan zeer waarschynlyk tegelykertijd de opening plaats vindt van de Tentoon stelling B(escherming) Burgerbevol king), terwyi tevens een groep Zuid- Afrikaners volksdansen zal uitvoeren. In verband met de tentoonstelling, die voor 13 gemeenten in Sneek wordt gehouden, wordt veel bezoek aan onze stat ver wacht. Het Actie-Comité wil daarop in haken en zal op de Maandagmiddag, Dinsdagmiddag en Woensdagmiddag en de avonden een braderie (kraampjes- verkoop) organiseren. Getracht zal wor den de verkoop voor de eigen zaken te doen plaats vinden. Voor de winkeliers in wier straat dat onmogeiyk is, wordt de Marktstraat en Wip beschikbaar ge steld. Advartentieprlji 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs I 3. - per half Jaar. Franco per post f 3.75 oer half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. treedt meteen een nieuwe abonnemen tenregeling in werking, waarbij de leer lingen van alle onderwijsinrichtingen in onze stad via hun school een algemeen abonnement voor 3 60 kunnen krijgen. In de meeste gevallen is dat voordeliger dan de vorige regeling. Directie en be stuur willen het zwemmen in hun inrich ting nl. niet alleen veilig en hygiënisch doen zyn, maar ook goedkoop. Want mede daardoor kan hun ideaal „iedere Sneker zwemmer” zo gauw mogelijk werkelijkheid worden. Hoewel hét Amerikaanse vredesoffen sief, dat gevolgd is op het Russische, in het algemeen de instemming van het ge hele Westen heeft, ’eest men toch tussei de regels, waarin die instemming wordt betuigd, door, ook kritiek. Dat kan ook niet anders want deze stap om te pogen aan de koude oorlog een eind te maker, en in ieder geval achter de ware bedoe lingen van Moskou te komen is een zui ver Amerikaanse. En aangezien er tus sen het Amerikaanse en Europese stand punt verschil van inzicht bestaat, spreekt het dat als het initiatief voor di. vredesoffensief van Europese zyde zou zijn uitgegaan het er iets anders zou hebben uitgezien. Van gezamc lijke Eu ropese zyde zou dat echter ook al wee' niet mogelyk geweest zijn omdat er tus sen de Westelyke Europese mogendhe den zelve ook weer meningsverschillen zyn over de eisen welke men aan le Russen zou dienen te stellen. Het vredes offensief van Moskou echter eiste eei. reactie van het Westen en onder de ge geven omstandigheden was het daaroir maar het beste dat die van het leidende land in dat. Westen, dus van Amerika er. president Eisenhower, uitging. Maar daardoor draagt deze reactie dan oor. het stempel van het zelfbewuste dat aai de machtige eigen is. Ze eist van de tegenstander practisch de aanvaarding van Westerse maatstaven en concessies welke in wezen het totale beeld van het huidige Europa zouden veranderen, m. a. w. het prijsgeven van de Russische machtspositie. In ons vorig overzichi hebber, we daarop reeds gewezen toen we even by het probleem van het her enigd Duitsland stilstonden, een eis wel ke Eisenhower in zijn rede ook stelde Maar nog veel scherper wordt de over gave van Moskou gesteld in Eisenhower: eis dat de Russen de Oost-Europese vol ken zullen toestaan hun eigen rege ringsvorm te kiezen en zich vrijelyk mei andere landen zullen mogen verbindet in een wereldomvattende rechtsgemeen schap. Er is wel geen overtuigd demo craat in het Westen die een dergelijki bevryding van de Oost-Europese landei niet zou toejuichen, liet alleen omda dit definitief een eind zou maken aan di Russische bedreiging van het Westei maar ook omdat daarmede een demo cratisch ideaal werd bereikt. Maar ir deze eis ontmoeten we geen verlangen naar een compromis tussen twee groti en machtige tegenstanders die willen po gen in vrede naast elkaar te 'even, loet een poging een tegenstander te dwingui tot het prijsgeven van zyn machtspositie De meeste commentatoren in Europe hebben daarop dan ook gewezen en zyi er van overtuigd dat Moskou deze ei andere dergelijke eisen nooit zal inwii.1 gen, doch dat ze van Amerikaanse zydt zyn gesteld uit koopmanschap, mei overvraagt, om in verdere onderhande- lingen dan concessies te kunnen doen Ware dit zo, dan zou een spoedige confe rentie van de Grote Vier gewenst zyn opdat men zou kunnen nagaan in hoe verre een compromis daar tussen Rus land en het Westen zou zyn te bereiken Maar terwyl Churchill in een juichenc Lagerhuis de hoop op zo’n conferentie uitsprak, gaf de Amerikaanse ministei van buitenlandse zaken, Dulles, te ver staan, dat Amerika vooralsnog tegen zo’n conferentie is. Te Washington wi men voorlopig de discussie met Ruslanc in het openbaar voortzetten cn ziet mei blykbaar Eisenhower’s en ook Dulles redevoeringen meer als pogingen de koude oorlog een nieuwe wending t< geven dan om die oorlog te beëindigen Alleen als de So «ijet-regering voor eei werkelijk zeer moeilyke binnenlandse toestand stond en om zich te handhavei niet alleen vrede naar buiten, maar ook economische hulp van het buitenlanc zou nodig hebben Eisenhowers rede opende daarop uitzicht door het voorste dat alle landen een deel der kosten wel ke zy nu aan bewapening besteden, li een wederopbouwfonds zouden storten zou men op aanvaarding van de Ame rikaanse voorstellen mogen hopen. Doel er is geen teken dat op een dergelyke toestand wijst.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1