Meer belangstelling voor de Openb. Leeszaal Tamboers en Pijpers van „Advendo" in uniform Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST I»,, Dodenherdenking 1953 Sneek Huisvrouwen in de bloemetjes £19 Dinsdag 28 April 1953 108e Jaargang No. 33 RedacteurL. KIEZEBRINK Bk- - De A.J.C. vierde Meifeest De Sneker Muziekschool Concert Als de babies Taede Bakker liet de stallen niet zien Geslaagd Gereformeerd Schoolverband Een ideaal werd werkelijkheid Geen reinigingsdiensten op Koninginnedag Redactie-adres KLE1NZAND 7 - Telef 2872 -- Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBIAO Opbrengst Simavi-collecte Zomerdienstregeling N. S. Openluchtspel Diever feu WW I I werk belangrijk verbeterd kunnen worden. O.B.W. Bestuursverkiezing. Boekenbezit. Bezoek en uitlening. het Financiën. De 8. 11. 12. Mars Finale. Geslaagd te Groningen voor de prak- De penningmeester, de heer R. Assel- man, lichtte de rekening over 1952 op enkele punten toe. Met inbegrip van de 11506 extra van de gemeente SneeK De Koninginnedag brengt enige wijzi gingen in de dienst van de Gemeente- Reiniging. Het huisvuil van Donderdag wordt Woensdag 29 April opgehaald en het verwisselen van de privaattonnen dat op die dag zou moeten geschieden wordt verschoven naar Vrijdag 1 Mei. 9. 10. 4. 5. 6. 7. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROÓTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De de (v. SNEEKER NIEUWSBLAD 1. 2. 3. IJLST. De collecte t.b.v. Simavi heeft De ere-presidente mevr, van Ham Hesselink. eminente presidente van de vereniging is geweest. Een aardige passage, ver rassend voor de schrijfster van de revue die zichzelf heus niet genoemd had in de tekst en dus protesteerde. Ze stribbelde ook tegen de huldiging op het toneel, die de dames haar voor haar vele werk lie ten „ondergaan”, mevrouw van Ham zwaaide met geestige toespraakjes alle lof toe aan speelsters en mevrouw Priester, die haar uitstekende opvolg ster werd, en met veel vrolijkheid en applaus werd deze prettige feestavond gesloten. bedroegen de subsidies van de gemeen ten Sneek, Wymbritseradeel en IJlst, de Provincie en het Ryk totaal 11888. Het extraatje werd echter besteed vooi de aankoop van boeken waarvoor 3419.49 werd uitgegeven. De tijdschrif ten kostten 690.97, de C.J.B. 1349.87. Naar de reserve voor de nieuwe roman- catalogus werd 800 overgebracht, totale ontvangsten waren 24175, uitgaven 24959.64, tekort 784.64 j. ƒ981.23). De heer Joh. Schijfsma bracht verslag uit over de stand van het Leeszaalfonds. Met inbegrip van het batig saldo per 1 Jan. 1952 ad 305.28, werd ontvangen 614.75, w.o. 16.20 uit de leeszaal- busjes. De rente van de effecten ten be drage van 309.47, werd aan de pen ningmeester van de Leeszaal overgedra gen. In de Bouwlening van de Gemeente werd voor 300 deelgenomen, waardoor het voordelig saldo daalde tot 16.48. Beide rekeningen werden op voorstel van de kascommissie, waarvoor de heer O. Lindeman rapporteerde, goedgekeurd De begroting voor 1953 werd vastge steld op 23979.64 met een tekort van 1684.64. Voor het reservefonds nieuwe roman-catalogus werd opnieuw 800 uit getrokken, voor welk doel een zelfde be drag als inkomst is opgenomen. In ons nummer van 21 April namen wij onder het hoofd „Schildwacht liet de stallen zien” een bericht op over de 21- jarige maréchaussée T. B. te Apeldoorn die door de krijgsraad te velde veroor deeld werd tot 2 maanden militaire de tentie. Stellig ter geruststelling van het gehele dorp Scharnegoutum kunnen wjj verzekeren dat deze T. B. niet Is hun 21-jarige dorpsgenoot Taede Bakker, ook maréchaussée en toevallig ook in garnizoen te Apeldoorn. Er was nogal enige deining in het dorp over dit be richt ontstaan. Vóór de heer S. Hettinga, voorzitter van het corps, twee jasjes aan de ieei P, Dijkstra overdroeg, herinnerde hij nog even aan de vele acties die gevoerd zijn en waarbij veel medewerking werd ondervonden. Zowel van de zakenlieden en de burgerij als van B. en W. Een pijpster en een tamboer smaak ten daarna het genoegen, het uni form te mogen demonstreren. Dit be staat uit een kort lichtblauw lakens jasje met gouden epauletten, een gou den band om de mouwen, rode spie gels met de attributen van het corps op de revers en koperen knopen. De dames dragen er een witte klokrok bij, de heren een witte pantalon met lichtgrijs overhemd en groengrijze das. Witte gymnastiekschoenen com pleteren het fraaie uniform, waarmee ook de vervaardiger, de heer R. v. d. Heide alhier, veel eer inlegt. De heer Dijkstra aanvaardde de uni formen dan ook met groot genoegen en liet alle leden een driewerf hoera uit brengen voor het vele werk van hun bestuur met de heer Hettinga als hoofd organisator. Ook de heer v. d. Zijle was vol bewon dering voor het mooie waarmee dit jon ge corps hier voor den dag kwam. Daar uit blijkt een voortvarendheid waaraan velen een voorbeeld kunnen nemen. Ook de oudere corpsen in het centrum. Hij wenste Advendo van harte geluk en wekte haar op zo voort te gaan. Dan 'zal ze zelfs de corpsen in het Westen boven het hoofd groeien. Het boekenbezit bedroeg op 1 Jan. 1952 25470 banden. Het vermeerderde door aankoop met 592 en door schenking met 63, of totaal 655 banden, maar wegens slijtage enz. moesten 751 verwijderd worden. Zodoende bezat de O.L.B. op 31 Dec. 1952 nog 25374 banden. Een ver mindering dus van 96. Zodra de middelen beschikbaar zijn zal worden overgegaan tot het uitgeven van een nieuwe romancatalogus. Het ledental steeg van 1716 tot 1765 leden. Hiervan wonen 1569 in Sneek en omgeving en 196 in de correspondent schappen. Aan jonge lezers werden in totaal 311 leeskaarten afgegeven. In de korte toespraak waarmede de heer G. v. d. Meulen Donderdagavond de algemene ledenvergadering van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek open de, wees hij met voldoening op de gestegen belangstelling van de Overheid voor het leeszaalwerk. In dit verband dankte hij de aanwezige weth. Boeijenga voor het extra subsidie dat de leeszaal verleden jaar van de gemeente ontving en eveneens dankte hij het O.B.W. voor zyn steun. Dank zij deze extra hulp kon de voorbereiding van de nieuwe romancatalogus ter hand worden genomen en hoopt het bestuur het boekenbezit in de komende vier jaar volkomen te kunnen catalogiseren. Door de hogere rykssubsidie voor de leeszalen ten plattelands zal ook dit ver- Ver der werden de rubrieken Zending, Schei kunde en Zuivelbereiding aangevuld. Het extra subsidie van de Ge meente Sneek werd voor een deel gebruikt ter vervanging van stuk gelezen romans en voor een ander deel om een aantal na de oorlog verschenen studieboeken aan te schaffen. Die kunnen in een O.L.B. niet gemist worden, als zij aan spraak wil maken op de naam van „instituut voor ontwikkeling”. ■Zet bestuur zittend van links naar rechts: Mevr. TrompKoster, secr.esse; Mevr. Priester—Petersen, presidente; Mevr. KwantHas- sink, penningm.esse. Staande van links naar rechts: Mevr. v. d. Mo lenKasemier; Mevr. NieuwenhuisNammensma. Op Zondag 17 Mei a.s. zullen de Ne derlandse Spoorwegen de zomerdienst regeling 1953 invoeren. Alle autobus diensten, die de N.S. nog hebben, verval len per 17 Mei a.s. Het betreft hier de diensten LeeuwardenSneek, Zutphen Zwolle, ZutphenEnschede en Gorin- chemRotterdam. Tussen Amsterdam en Enkhuizen zul len alle treinen Diesel-electrisch worden gereden met uitzondering van 1 trein In beide richtingen op Zaterdagmiddag. Het aantal treinen wordt vermeerderd: heen van 10 op 12, terug van 10 op 11. Op alle dagen ontstaan veel betere aan komsttijden in Friesland. Naast de acht stoomtreinen Leeu wardenStavoren v.v. (’s Zaterdags 7) gaat een Diesel-electrisch treinstel 12 maal per dag (’s Zaterdags 11) heen en weer rijden tussen Leeuwarden en Sneek. De avond-Diesel van Leeuwarden (v. 21.09) zal dagelijks doergaan tot Wor- kum, om de inwoners van deze plaats een latere reisgelegenheid te geven van hun provincie-hoofdstad naar huis. Deze Diesel keert van Workum om 21.53 naar Leeuwarden terug. Te Sneek zal weer zoveel mogelijk goede aansluiting be staan op en van de busdiensten van de „Zuid-Westhoek”. Jaarverslagen. De secretaris, de heer J. de Boer, ver meldde in zyn jaarverslag eveneens met dankbaarheid de extra steun van ge meente, O.B.W. en enige particulieren. Hiermede is een stap gezet op het pad dat naar verjonging en uitbreiding van het boekenbezit leidt. Dat ook het ledental het aantal uitleningen steeg, stemt eveneens tot tevredenheid. Het laatste overschreed zelfs de 100.000. De lectuurvoorziening van het platte land, thans het voorwerp van activiteit der Centrale Vereniging, zal in de Z.W.- hoek terdege moeten worden aange pakt, zal zij enigermate gelijke tred kunnen houden met die in de stad. Een zeer ruime subsidiëring van het Rijk en de plattelandsgemeenten is onontbeer lijk, evenals het inschakelen van tot het vak bekwaamde werkers en werksters. De in uitzicht gestelde mogelijkheid tot het verkrijgen van het bibliotheek-diplo- ma zal hiertoe kunnen meehelpen. Men schrijft ons uit Leeuwarden van de zijde van bovengenoemde school De in October 1952 opgerichte Volks- muziekschool zal Woensdag 29 April een demonstratie van haar onderwijs (me thode Gehrels) geven. De steeds groeien de belangstelling voor dit Instituut, be wijst dat het zijn bestaansrecht reeds heeft verworven. Door drie klassen leer lingen zal worden gedemonstreerd wat men volgens een nieuwe onderwijs methode wil en kan doen. Enkele in- strumentaal-leerlingen van een bij de Stichting „De Friese Volksmuziekscho- len” aangesloten zusterschool, zullen blijk geven van vorderingen, zoals die in enkele jaren bereiA zijn. Op deze avond zullen tevens mededelingen worden ge daan over een door deze school georga niseerd bezoek, met demonstratties in het Sportpark, van ruim honderd Zuid- Afrikaanse Volksdansers, welke 9 Mei een bezoek aan Sneek zullen brengen. Deze school, opgericht als stimulans voor het muziekonderwijs in de Provincie, staat een nauwe samenwerking voor met alle bij dit onderwijs betrokken per sonen en instellingen, opdat de leuze „muziekonderwijs voor allen” géén ijdele klank blijft. De heren R. Asselman, J. de Boer en Joh. Schijfsma, allen per. aftredend, werden herkozen. Bij de rondvraag werd geïnformeerd naar de toestand van de leesclub van mej. Hoogland. De voorzitter antwoord de, dat deze doorgaat, maar er wordt nog gezocht naar een geschikte lokali teit. De beste oplossing zou zijn het bouwen van een jeugdleeszaal achter het leeszaalgebouw. Dit werk, waaraan thans pl.m. 30 kinderen deelnemen, moej. nl. aan de Leeszaal verbonden blijven. Na enige besprekingen hierover werd de vergadering gesloten. De zaal Hanenburg was Zaterdag flink bezet toen de leider Jan Warrink de avond opende. Hij heette de aanwezi ge afgevaardigden van partij en vakbe weging, van V.J.B. en S.J.A. van harte welkom. Het programma ving aan met een goed voorgedragen declamatie, waarna de trekvogels een lekenspel op- voerden, „Het Standbeeld”. Spel en aan kleding waren goed verzorgd en de leke- spelertjes hadden veel succes. Daarna brachten de Rode Wachten verschillende reidansen en muziek, waarbij de aanwezi gen meezongen. De plechtigheid van uit treden uit de Trekvogels van drie A.J.C.’ers, de inwijding van 5 nieuwelin gen, het welkom, alles onder het zingen van de jeugdliederen, gaf relief aan de avond. Na de dans om de meiboom, waarbij menig oud A.J.C.’er(ster) zijn al stramme benen voelde trillen, kwam de spreker Maurits v. Haaien, de tegenwoor dige leider der A.J.C., aan het woord. Hij hield een wel niet lang, maar zeer duidelijk betoog over de betekenis van de Meidag en de taak van de A.J.C., waarbij 110 vooral de nadruk legde op de taak van de ouders en de ouderen die de beide oorlogen en de vaak felle strijd om lotsverbetering van de arbeiders hadden meegemaakt. Na de pauze (met verloting) gaven de Rode Wachten het lekenspel „Het Boek der Waarheid”. Een zeer goed spel, maar dat over ’t alge meen wat te weinig indruk maakte door dat de spelers hun taak iets te licht hadden opgevat. De aankleding van to neel en spelers was heel goed en met smaak samengesteld. Een goede avond, de aanwezigen toonden zich dankbaar voor het gebodene. Met de staande ge zongen bakmars werd de avond geslo- |ten. Het district Sneek e.o. van bovenge noemde vereniging heeft Donderdag avond in Aere Perennius zijn jaarverga dering gehouden onder leiding van ds. H. van Niel. Na samenzang, Schrift lezing en gebed heette de voorzitter al len hartelijk welkom, in ’t bijzonder ds. P. B. Suurmond van Oppenhuizen, die een inleiding zou houden. De waarne mend secretaris, de heer J. Wittermans, las de notulen en het jaarverslag. In dit laatste wijdde hij enige gevoelvolle woorden aan de het vorig jaar overleden secretaris, de heer E. W. Hogeweg; hij deelde mee dat er twee vergaderingen waren gehouden, waarin de h.h. H. AI- gra en K. de Vries Jr een lezing hiel den. Dezelfde functionaris bracht het financieel verslag uit, waarbij bleek dat er een batig saldo was van f 69,76. De verslagen werden onder dank goedge keurd. In de vacature-E. W. Hogeweg werd gekozen de heer P. v. d. Molen; in die van de heer E. Metz de heer K. de Jong, beiden te Sneek. Daarna sprak Ds. P. B. Suurmond over: „Het kind als opvoeder”. Spr. zei- de met enige schuchterheid dit onder werp in te lelden in een vergadering van opvoeders, wier dagelijkse taak het is de kinderen op te voeden. Jezus heeft echter eens een kind zo maar van de straat genomen en dat als voorbeeld ge steld voor de volwassenen, want als zij niet werden als zo’n kind, dan zouden zij het Koninkrijk der hemelen niet in kunnen gaan. De opvoeding moet het kind tot de volwassenheid brengen. Aan de andere zijde moet de volwassene wor den als een kind. Dit lijkt een tegenstel ling. Doch wij worden geroepen tot het kinderlijk geloof, waarbij wij God als onze Vader lief hebben en aanhangen in te genstelling met hen die een infantiel ge loof aanhangen, een geloof dat gegrond is op het gezag van anderen en eigenlijk een angstgeloof is. In onschuld en klein heid moeten wij aan het kind gelijk wor den. Aan onze opvoeding wordt altijd door gewerkt, allereerst door God, daar na door allerlei omstandigheden. Wij zullen eerst volwassen zijn als wij als een kind zo klein het hemelrijk kunnen ingaan; Zo bezien wordt het kind een opvoeder van de volwassenen. Er moet voor een zekere imitatie van het kln- derlijk-zijn echter gewaakt worden. Spr. stond daarna stil bij een viertal onder delen nl.: de aanvaarding van zichzelf; de aanvaarding van de anderen (de ge meenschap) de aanvaarding van de andere (liefde en huwelijk) en de aan vaarding van de zin van het leven (het komen tot de volwassenheid). Over deze inleiding ontstond een geanimeerde dis cussie, waaraan meerdere aanwezigen deelnamen. De voorzitter dankte de in leider hartelijk voor zijn betoog. De rondvraag leverde niets op. voorziiter zei dat hij met het oog op zijn a.s. vertrek voor zijn functie moest be danken. Met blijdschap heeft hij deze taak vervuld. De heer Wiersma van Joure was daarna de tolk der aanwezigen toen hij de scheidende voorzitter dankte voor al les wat hij voor de Ver. gedaan heeft, welke woorden met een hartelijk applaus werden bekrachtigd. Hierna sloot ds. Suurmond met dank gebed. Op 25 Juni, 4, 11, 14, 18, 22 en 25 Juli 1953 zijn er weer uitvoeringen te Diever. Gegeven wordt „Eind goed, al goed”, van Shakespeare. De repetities zijn al aangevangen, natuurlijk wederom onder regie van dokter L. D. Broekema. Ook bij de spelers zijn er weinig veran deringen, zodat men alle vertrouwde ge zichten weer terug zal zien. Opwekking tot een bezoek is overbodig. Diever heeft zijn reputatie al gevestigd. Van de 24478 personen, die de lees zaal bezochten, waren 1155 vrouwen. Over 1951 bedroeg het aantal bezoekers 24679; dit blijft dus vrij constant. Uitgeleend werden: aan de leden van Sneek e.o. 68765 bndn. Aan de leden van de correspondentschappen 13020, door de C.J.B. 17490, samen 99275 banden. Hier van zijn 20530 studieboeken, d.i. 25.1 en 5645 of 5.7 Friese romans, verha len en gedichten. Verder zyn uitgeleend 204 Brailleboe- ken uit de Ned. Blindenbibliotheek, 145 uit Wetenschappelijke bibliotheken en 481 buitengewone werken. Totaal be droeg het aantal uitleningen 100105 banden (over 1951: 91984). gen, zo lang zij presidente is. Als laatste in de rij spreeksters, allen vriendelijk en gevat beantwoord door mevrouw Pries ter, sprak mevrouw Heringa, als voor zitster van de Bond van Oud-Leerlingen, die betoogde dat de namen van de beide bonden verschillend zijn, maar het doel gelijk: voorlichting geven aan de huis vrouw. Beide bonden hebben dan ook by verschillende gelegenheden prettig sa mengewerkt. Nadat alle gelukwensen waren uitge sproken, werd het eigenlijke feestpro gramma geopend met het zingen van het bondslied en het serveren van een thee- complet, dat er zeker wel toe bijdroeg de gezelligheid te verhogen! Vervolgens declameerde mevrouw Burbachde Bruin op uitnemende wijze twee frag menten uit Polletje Piekhaar van Wil lem van lependaal. Daar stonden ze in derdaad op het toneel: de Rotterdamse achterbuurtjongetjes met Opoe, de vis vrouw, „meneertje” van het politie bureau zeer knap en boeiend werk Na de pauze, waarin enkele boeken en een taart verloot werden, resp. aange boden door de heer G. v. d._ Pypekamp en het jongste lid van de afdeling, schik ten alle dames zich geanimeerd recht om te genieten van de revue, geschreven door mevrouw van Ham en gespeeld door leden van de vereniging. En er is genoten en hartelijk gelachen om de ge schiedenis van de vier „spoken” van huisvrouwtjes, die een eeuw geleden leefden ensloofden van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat. Vader Tijd, wat een mooie waardige figuur, schenkt haar op haar smeken wat wuftheid en jolijt en als vier moderne wezentjes fladd-^en ze rond, tot moeder Kloek Huisvrouwen- bond haar verdwaalde kuikens onde: haar veilige vleugels neemt. Een rev n met vele geestige tafereeltjes, alleraar digst gespeeld en gezangen door allen. Een mooi figuurtje was de oude dame Herinnering, die de afgelopen 25 jaren herdacht en hierbij ook mevrouw van Ham niet vergat, die zeventien jaar de De traditie getrouw zal op 4 Mei door het Sneker Cantate Koor weer een kerk- concert worden gegeven. Het program ma vermeldt o.a. de kerkcantate „Komm du süsze Todesstunde” van J. S. Bach, die waard is nader te worden toegelicht. Het werk is ontstaan in 1715, toen Bach „Kammermusikus” en hoforganist van Wilhelm Ernst van Sachsen-Weimar was. Tekstdichter is Salomo Franck. Misschien schreef Bach deze cantate voor de uitvaartdienst van hertog Jo hann Ernst, die in 1715 op 19-jarige leef tijd stierf. Later zou hij het werk be stemd hebben voor de liturgie op de 16e zondag na Drievuldigheid en wellicht ook „am Feste der Reinigung Mariae” hebben uitgevoerd. Het is geschreven voor vocaal koor, alt- en tenorsolo en een instrumentaal koor (twee fluiten ep strijkorkest). Het geheel ondersteund door continuo (orgel en strijkbas). Deel I is een Aria. Twee zachte dwarsfluiten zetten het hoofdthema in. Na acht ma ten neemt de altsoliste dit over met de woorden: „Komm du süsze Todesstunde, da mein Geist Honig speist aus des Löwen Munde”. Onderwijl wo.de door het orgel de melodie van „Herzlich tu’ mich verlangen” ingezet. De loor Bach aangegeven registratie kan nauwkeu rig worden gerealiseerd. De orgelparlij wordt gespeeld op een „positief en klein pijporgel. Het orgel der Grote Kerk wordt dus niet gebruikt. Zo Klinkt dit koraal door de gehele aria heen, zij het door pauzes onderbroken. Deel II is een Recitatief voor tenor. De slotzin „Ich habe lust bei Christo bald zu weiden, von dieser Welt zu scheiden” wordt zeer merkwaardig alleen door de strijk bas begeleid. Dan volgt een Aria voor tenor. De gelovige verlangt spoedig by Christus te mogen zijn. Dit verlangen wordt op diepzinnige wijze door het be geleidend violenkoor muzikaal uitge drukt. No. IV is een Recitatief voor Alt Treffend is hierin de muzikale imitatie van de „letzter Stundenschlae-” Het ..so Een restauranthouder in de omstreken van Aquit in Italië heeft het opmaken van de rekening voor de klanten, die by hem hebben gegeten, zeer vereenvou digd. Vóór dat zij zich aan tafel zetten worden de eetgragenzorgvuldig ge wogen. Na afloop van de maaltijd wordt hun gewicht op dezelfde wjjze nagegaan en dan betalen zij voor elke 100 gram gewichtstoeneming 150 lire zonder dat rekening wordt gehouden met de samen- Een schenking van het stelde de Boekencommissie in staat de rubriek „Reisverhalen” te nieuwen en aan te vullen. Er zijn heel wat acties voor nodig geweest, maar het Tamboer- en Pypcrcorps van „Advendo” heeft zijn Ideaal alle leden in uniform toch bereikt. Vrij dagavond zijn de fraaie jasjes aan de voorzitter van Advendo overgedragen. A.s. Woensdag, op de contactavond van de Chr. Gymnastiekverenigingen in het Geb. v. Chr. Belangen zullen ze zich er voor de eerste maal in vertonen en Donderdag, Koninginnedag, debuteren ze ér mee op straat. In de optocht van de Gymnastiekverenigingen. Dat de jubilerende afd. Sneek van de Ned. Ver. van Huisvrouwen een popu laire 25-jarige was, zagen we Donderdagavond, zodra we de zaal Hanenburg bin nenkwamen. Een groot aantal dames was in gezellig geroezemoes bijeen in een zaal, die prachtig versierd was met voorjaarsbloemen. Vazen met seringen, tulpen, anjers, sierlijke manden met bloeiende planten en rozen; een bloemen weelde, geschonken door afdelingen vau de bond, bevriende verenigingen en par ticulieren aan een jonge charmante 25-jarige. „Want een vereniging van 25 jaar is nog jong”, zei de presidente mevrouw Priester, „zodat zij aantrekkings kracht heeft voor jongere leden, zoals in het afgelopen jaar gebleken is. Het bestuur ziet de toekomst dan ook met vertrouwen tegemoet”. Mevrouw Priester heette de dames welkom, en noemde de afgevaardigde van het Hoofdbestuur, mevrouw Kupe- rus, het Gew. Bestuur, bestuuraleden van de B.v.O.L. en mevrouw Halbertsma die zeer veel voor de afdeling gedaan heeft en voor het feest uit Amersfoort overgekomen was, waar ze sinds korte tijd woont. Binnengekomen brieven met geluk wensen werden voorgelezen, o.a. van de eerste presidente mevrouw van Rhijn Beckeringh Lankhorst, en van mevrouw KuytHertzberger, die 25 jaar lid van de jubilerende vereniging is geweest. Sommige gelukwensen waren in dicht vorm, en allen roemden het initiatief van mevrouw van Gilse, die in 1928 naar Sneek kwam om hier een afdeling op te richten van de Ver. van Huisvrouwen, die toen een 15-tal jaren bestond. De af deling begon met 40 leden, terwijl nu 182 dames verbonden zijn door saamho righeidsgevoel en gemeenschapszin, zo als punt 3 van de doelstelling van de ver. het uitdrukt en het door de afd. Sneek in praktijk gebracht wordt. De leden beschouwen zich als kinderen uit één gezin en het was een alleraardigst moment toen mevrouw Borneman als oudste lid een prachtige mand bloemen aanbood uit naam van alle „kinderen” Dat dit poëtische geschenk vergezeld ging van een practische, zij het dan ook op vrouwelijke wijze versierde enveloppe met inhoud, deed het bestuur glunderen van blijdschap! Mevrouw Kuperus, spekende namens Hoofdbestuur en Gew. bestuur, noemde Sneek een van de actiefste afdelingen, terwijl het Sneker huisvrouwenblad, da’ helaas in 1942 opgeheven moest worden, steeds het beste maandblad genoemd werd. Hoe kan het ook anders met mede werksters als „Mara” en „Waep”. Mevr. Kuperus roemde de samenwerking van de 9 afdelingen in Friesland en „deco reerde” mevr. Priester namens het hoofdbestuur met een medaille, die zij bij feestelijke gelegenheden zal mogen dra- Advertentiepriji 15 ct per m.m. Bij contract (handeisadv.) lager. Abonnementspriji f 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De overdracht geschiedde in de Chr. Fröbelschool in het Sperkhem tijdens een repetitie voor de Pyperdag, die op Hemelvaartsdag ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het C.J.M.V in Den Haag wordt gehouden. De 2100 leden van de verschillende Chr. Tam boer en Pijpercorpsen zullen daar onder leiding van de heer v. d. Zijle te Dordrecht, voorzitter van de landelijke Contact-commissie, een taptoe uitvoeren en om die zo goed mogelijk te doen sla gen was de heer v. d. Zijle ook naar hier gekomen om vooraf met de Snekers te repeteren. Daarom gingen aan de over dracht enige nummertjes vooraf waarbij onze trommelvliezen zwaar op de proef werden gesteld, want vooral die trom mels weten een formidabel volume aan geluid te produceren. Maar ze hebben het gehouden, en bovendien was het he lemaal niet onprettig er naar te luiste ren. Onder de bezielende leiding van de heer v. d. Zijle werd nl. uitstekend wer» geleverd. te geven door „Het Stedelijk Muziek corps Sneek”, Dir. A. Bouman op Don derdag 30 April ’5,3 ’s avonds 8.30 uur op het Waagplein. Programma: Wilhelmus. Op Mars Stalmeier Le Nouveau Seigneur de V’dage Ouvert Boieldieu Gold und Silber, Walzer Fr. Lehar Trois Images Exotiques G. de Roeck a. Marche Egyptienne. b. N xt’se Romance c. Spaanse Dans Jubileum Mars A. Bouman l’Entrée des Gladiateurs Marche. J. Fucik Als ik Koning was, Ouverture A. Adam Donau Wellen, Walzer Ivanovici Sneeuwwitje en de zeven dwergen (Filmmuziek) F. Churchil Fantasie uit de Opera Tannhauser R. Wagner Van de elf correspondentschappen lij den twee helaas een kwijnend bestaan. Er blyken niet genoeg leden te zijn. In dien er van overheidswege meer geld be schikbaar komt voor de Plattelands Leeszaal-voorziening zal een goed ge richte propaganda hier stellig resultaten opleveren. Verder waren er drie Plat- telands-Openbare Leeszalen, nl. te Bolsward, Oldeboorn en Workum. Het leeszaalgebouw en het meubilair met de stoffering voldoen niet meer aan behoorlijke eisen. De algemene verar ming wordt voor de bezoekers zichtbaar. Toch meende het bestuur niet tot ver nieuwing en herstel te mogen overgaan zolang de Bibliotheek niet op peil is ge bracht. van doodsklokken” begeleid. Deel V (Koor) is ontroerend schoon. Na een in strumentale inleiding zet het koor in een rustig, zwevend tempo in „Wenn es meines Gottes Wille”. Het vurige ver langen is gestild en heeft plaats ge maakt voor de gedachte dat alles af hangt van Gods wil. De bewegelijke 32e figuren der fuiten symboliseren „entschweben” van de ziel uit het li chaam. Aan het slot horen we de harts tochtelijke uitroep: „Jesu komm und nimm mich fort!”, gevolgd door een be wogen climax: „Dieses sei mein letztes Wort!” No. VI (Choral) is het lied dat in deel I reeds in de verte werd gehoord. Het is de 4e strophe van Chr. Knoll’s „Herzlich tut mich verlangen’” en han delt over de opstanding der doden en de hemelse vreugde en eindigt met de ge lovige vraag: „Was schad’t mir dann der Tod?” Dit koraal, symbolisch ant woord der Kerk, is hier op geniale wij ze bewerkt. Koraalmatig zingt het koor, begeleid door het orkest dit lied. De te noren echter zingen een eigen melodie, kunstig bewerkt door het koraal heen- geweven, terwijl de fluiten hoog daar boven uit beweeglijke 16e figuren mee spelen, als wilde Bach hierdoor het „leuchten als die Sonne” muzikaal illu streren. J. W. B. alhier opgebracht 78.21. schlage doch’” wordt als door een „koor kiest! Kanon alhier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1