HET LEMTEIFEIEST Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST 50 jaar boer en boerinne DE BRADERIE Lentefeest .Vrijdag 8 Mei 1953 108e Jaargang No. 36 Benoemd PH1LIA. T entoonstelling Bescherming Bevolking Sneek Seriewedstrijden Kon. Zeilver. „Sneek” Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD - Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek Opbrengst Kinderpostzegelactie I Nieuw raadslid geïnstalleerd - Scherpe a.r. af keuring van rapport Studiecommissie Landbouw- huishoudonderwijs - Meer percelen aangekocht voor sanering stadsgedeelten - Overdracht Hou- kesloot aan Provincie - Verbouwing Willem Lodewijkschool. Heemschuts verzoek om ver nietiging van raadsbesluit tot Singeldemping afgewezen Tourwagen Gebr. de Jong won speciale prijs Knilles’ Jeltsje overleden I SNEEKER NIEUWSBLAD Redacteur: L KIEZEBRINK Waarom een Braderie? De Uil onze raaJzial Ontslagen en benoemingen. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN éde' s. Verslag leningfonds. Zie vervolg nag. 2, Jonge zeilers voor Aan het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Overveen slaagde voor het examen sportleider de heer A. Wiersma te Sneek. De van Co- Voorzitter van het Actie-Comité de heer Kraakman. Bij K. B. van 16 April 1953 is benoemd tot Reserve-Kapitein van de Militair Juridische Dienst mr. K. de Vr'es, leraa aan de Chr. Kweekschool alhier. Beëdiging nieuw raadslid M. A. Boonstra. 2 mej. N. Mesdag ie Groningen had stemmen. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. KantoorGROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) Redactie-adres KLEIN ZAND 7 - Telef 2872 langer hoe meer inzicht krjjgt in de ge- meente-financiën, op welk gebied men dit inzicht zo moeilijk verwerft. De Voorzitter spreekt nam ms B. en W. zijn erkentelijkheid uit voor deze woorden, waarna het verslag, conform het voorstel van b. en W., z. h. s. vuoa kennisgeving wordt aangenomen. Maar mijnheer Kraakman, nu hebben vrijwel alle winkeliers hun winkels en etalages gemoderniseerd en zo aantrek kelrjk mogelijk gemaakt Waarom gaa ze dan nu drie dagen in een kraampje staan? Omdat het publiek wel eens wat an ders wil. Hebben die stalletjes dan zoveel aan trekkingskracht Inderdaad. Dat hebben ze. Bijna iedere stad heeft een markt. En zie maar eens hoe graag de mensen daai naar toe gaan. Vooral de vrouwen. Niet alleen om de sfeer en de suggestie van goedkoop Het gaat er ook gemoedelijkei toe. De koopwaar is er heel anders uitgestal dan in een winkel en de man of vrouv achter de dis prijst ze ook anders aan Maar een nadeel van de gewone markt is dat de mensen zich wel eens te recht of ten onrechte bekocht gevoe len en dan niet altijd weer bij de ver kopers terecht kunnen. Die ziet mer soms geruime tijd of helemaal niet weer Bij een Braderie bestaat dat gevaar Waar de kraampjes komen? Dank zy de royale medewerking, die in alle op zichten van B. en W. en de Politie wordt ondervonden, zullen ze worden ge plaatst op de Oosterdijk, in de Wijde en Nauwe Burgstraat, de Kruizebroeder- straat, Gallgastraat, Peperstraat en op het Grootzand, de Suupmarkt, Leeu wenburg en Schaapmarktpleln. Met de kinderpostzegelactie 1952 is de opbrengst van één millioen gulden niet gehaald. M-t een netto-revenu van f925.000 is niettemin een record geves tigd, want daarmede is met deze actie „door en voor het kind” dit jaar toch ruim een ton meer opgehaald dan in 1951. Bij deze actie hebben de scholieren zich opnieuw bijzonder onderscheiden. Ruim 350.000 kinderen uit 11.00" klas sen van 4.000 scholen hebben tezamen 1.800.000 bestellingen van 75 cent uitge voerd. In totaal werden 13.658.483 kin derpostzegels verkocht. De totale bijslag op de zegels alleen (naar bekend vormen ook kinderkaarten een belangrijk onder deel van de actie) was f 572.665,48. De Stichting voor het kind heeft na de watersnood haar apparaat in dienst gesteld voor de verkoop van speciale watersnoodzegels. Ook hierbij hebben de scholieren zich voortreffelijk geweerd. Van de totale netto-opbrengst van an derhalf millioen komt f 875.000.— voor rekening van de schoolkinderen. En van al dit feestelijk gebeuren zal men ook ’s avonds kunnen genieten. De Burgemeester heeft nl. voor deze actie die, zoals men weet op Maandag, Dins dag en Woensdag a.s. gehouden wordt, en voor Zaterdagavond ontheffing van de Winkelsluitingsverordening verleend De kraampjes en winkels mogen dan tot 10 uur geopend zyn. Iedere winkelier staat zove.i: mogelijx voor z’n eigen zaak, waarbij er naar ge streefd wordt een aaneengesloten ger.s*1 te krijgen. Dat zal de aantrekke jkaeid verhogen. En voor dit laatste zorge' ook de Sneker Jeugd Actie dir met ver schillende attractie-tentjes aan de Bra derie deelneemt ei. de standwerkers au hier en daar zullen opticc’en. In de afgelopen maand April werd de Leeszaal door 1940 personen bezocht, van wie 94 vrouwelijke, en bedroeg het aan tal uitgeleende banden 6612, diecommissie voor het Landbouwhiis houdonderwijs in Friesland, dat 8. ua W. voorstellen voo kennisgeving aan te nemen, verklaart de heer Groene- 'ld, mede namens zijn fractiegenoten dat hij er natuurlijk iet tegen s dir stuk voor kennisgeving aan te n nea maar dat hij zijn schouders opbaalt o/<r de inhoud van di' rapport. Die is <eer eenzijdig en het maakt de indruk x deze mensen met hun gedachten 50 jaa- terug leven, ze hebben blijkbaar nog nooit van gelijkstelling gehoord en ken nen maar één vorm van onderwijs, nl neutraal, al noemen ze dat nu territoii- aal. Spr. en zijn fractiegenote!, zijn bui tengewoon onaangenaam door dit ”ap- port getroffen, dat deze studiecomw ontsiert. De Voorzitter antwoord' dat het voorstel van B. en W. dit stu t voor kennisgeving aan te nemen natuu liik niet betekent dat B en W. het eens ijn met de inhoud. Zij kunnen deze zaak niet beoordelen en hun voorstel bete kent dus niet anders dan dat het rapport hier inderdaad slechts voor kennisge ving zal worden aangenomen. Z. h. wordt aldus besloten. Er is nog veel meer interessants te zien. De toegang tot de tentoonstellin; is gratis. Over het doel, opbouw en aar, van de Organisaie voor de Bescherming van de Bevolking, worden U bereidwillig alle gewenste inlichtingen verstrekt. De tentoonstelling heeft tot doel d< bevolking voor te lichten. Haar begrip bij te brengen dat het nu de tijd is eei reddingsorganisatie op te bouwen er daarmee niet te wachten tot het tijdstip, waarop daadwerkelijke hulp moet wor den verleend. De tentoonstelling wil L inzicht bijbrengen over het hulpver leningswerk. Het hoopt U te overtuige dat aan de opbouw van de organisatie op doeltreffende wijze wordt gewerkt, me vermijding van alle overbodigheden. Al leen geoefende en georganiseerde hel pers kunnen doeltreffend werken en vee leed voorkomen en lenigen. Als de vloe over de dijken slaat, is het voor zode zetten te laat. Treedt nu toe als lid van de B.B.-ploeg Voorstellen van B. en W. en». Vergadering van de raad der ge- neente Sneek op Woensdag 6 Mei 19óo ’s avonds 8.30 uur. Voorzitter: bu-ge neester L. Ras*erhoff, loco-secre I arls de heer W. Overzee. anwezig by de aanvang 15 II vacature (Brinksma) afwezig de hee I Disse. Op zyn verzoek wordt eervol ontslag verleend aan de heer R. Frank alhier als onderwyzer aan de openbare schoo voor V.G L.O. en als 'eraar in stenografie en machineschryven aan de gem. handels- avondschool. Tot lid van de commissie voor de gemeentel einiging in de vaca ture Brinksma wordt benoemd de heer Boonstra met 15 stemmen, 1 st. was blanco. Tot gedelegeerde der gemeen’.e in het bestuur van de Huishoudschool, vacature-Brinksma, wordt benoemd mevr. G. KuipersAren a, no. 1 van de aanbeveling van B. en Wmet 13 tem men, nr. 2 van de aanbeveling de heer J. de Boer had 2 stemmen, 1 stem was blanco. Tot onderwyzer aan de open bare school voor V.G L.O. (vacature- Frank) wordt benoemd de enige door B. en W. voorgedragene nl. de heer J. Wijn stra, hoofd o.l.s. te Koudum met 16 stemmen. Tot lerares m de Franse taal aan het gymnasium met een proeftyd van een jaar, in de te ontstane '’ac-itu.e- Kruijt, wordt benoemd mevr. J. A. C. M. BakkerMaks alhier no. 1 van de aan beveling van curatoren met 13 stemmen; no. 3 ren, vijf jongens en vgf meisjes, pakten al jong mee aan en zg hielden de fleur er in. En ziekte bleef hun bespaard. Ze weten niet wat dat is. Dokter Dethmers heeft eens gezegd: „aan jullie valt niets te verdienen” en zij lachen nog als zy daaraan denken de 76-jarige boer die het gehele bedryf nog mee bestuurt en zyn 71-jarige boerinne die met een big de lach, als was ze nog een jonge vrouw, het huiswerk bereddert. De Jong handelde vroeger ook in „Tie ren”, maar nu houdt hg zich bij het ei gen bedrgf. Zeker, het is de zoon wel toevertrouwd, maar als het kan moet men er zelf bij zgn. Zg hebben ook nog land aan het meer, of beter gezegd, in het meer, het Kolmeersland. Daar heeft de oude boer eens een nacht omge doold. Het woei te hard en hij durfde en kon niet terug. De volgende morgen om half drie kwam hg weer thuis. Toen moesten ze roeien, nu gaat het gemak kelijker. De aanhangmotor, de maaima- chine, de wagen op luchtbanden, het zgn allemaal nieuwe dingen. Maar de Jong kan er maar '!et aan wennen. Verleden jaar waren zij 50 jaar ge trouwd. En in al die jaren nog nooit op de foto. Deze week 50 jaar boerDus werd het nu wel eens tgd voor een plaatje. Hier is het dan. Met onze beste wensen. Nog vele jaren en „héld faesje”. Abe Brouwer. Weest welkom, weest welkom Gij, Zeilkoningin Verstaat onze blijdschap, Uw intocht heeft zin 1 Gij strooit jonge Lente Langs water en wal Een praal, die geboekstaafd Door Sneek worden zal 1 niet. De kraampjes verdwgnen, maar d winkelier die er in stond niet. Hg keert terug naar zgn winkel en bigft garn.ii voor alles wat hg op de Braderie ver kocht. Dus ook vcor de vele koopjes er speciale „Braderie-attracties’waarmee de aantrekkelijkheid en populariteit vai deze diskes-verkoop zal worden ver hoogd. Zo biedt een Braderie dus vele voor delen. Het gehele stadsbeeld krggr eer ander en gezelliger aanzien, de winke liers, ,,uit hun tent gelokt”, Kunnen op een andere wyze zaken doen uen in hu winkel en het publiek kan op veler Ie, manieren proxiteren en genieten Of er veel deelneming is? En of' Ruim 120 winkeliers hellen al definitie' toegezegd dat ze meedoen en daarbij zyr alle oranches vertegenwoordigd Gaarne vestigen wy ook hier de aan dacht op de traditionele seriewedstryden van de Kon. Zeilver. „Sneek”, welke Za terdagmiddag 16 Mei weer een aanvang zullen nemen. Volgens een advertentie in dit num mer staat deelneming open voor de Schouwen, Jeugdklasse, Pampusklasse, 16 m2 klasse, Valken en Regenbogen en worden de wedstryden voortgezet op 30 Mei, 6 Juni en 13 Juni. Vooral de jonge zeilers in de Jeugdklasse willen we at tenderen op deze mooie gelegenheid het op de cursus geleerde in praktgk te brengen. By de Ver. van Sneker Zakenlieden, het dept. Sneek van de Ned. Maatschap- pij voor Ng verheid en Handel en de Ver. voor Vreemdelingenverkeer alhier is be richt ingekomen van het ministerie van Binnenlandse Zaken dat de minister geen voldoende redenen aanwezig acht om het raadsbesluit tot demping van de Singel te vernietigen. Bovengenoem de organisaties hadden er bij de minister op aangedrongen het verzoek om ver nietiging van dit raadsbesluit, door Heemschut ingediend, niet in te willigen. Met Meike de Jong en zijn jongste zoon zitten wg in de lege stal van zijn boerderytje aan het Zor-errak. vrouw, Joukjen Rienstra staat er ook bg, druk bezig met de was. En dan be gint het gesprek. Heel gewoon over het leven van een paar flinke mensen die zichzelf nooit spaarden, die vochten tegen hoge huren en lage melkprijzen, tien kinderen met ere grootbrachten en het op hun levensavond wat ruimer kre gen. Eerst door de wet-Ebels, later door de Pachtwet die de huurprgzen van het land vaststelde. De Jong is nu 76 jaar en weet, veel te vertellen van z’n leven en z’n bedrgf. En als het al eens even stokt, springt de vrouw wel bij. Hg is geboren in Goën- ga, op een Weeshuisplaats waar zgn vader het niet best maakte. Van daar verhuisden zg naar Gaasterland en toen Meike al een jongeman was, kwam z’n vader in Sneek, op hetzelfde boerderytje waar hg nu nog woont. Hg kreeg kennis aan Joukjen en in 1902 trouwden ze. Ze begonnen een bedrijfje. Met een ka pitaal van 875.en 125.huur vooruit. Voor die 875.moest alles worden aangeschaft: vee, gereedschap en huisraad. Een zware opgaaf. De koeien stonden zomer en winter op stal en het meeste werk was voor de vrouw. Want de „boer” werkte tussentgds by een ander: maaien (met de zeis, voor ƒ2.per pondemaat) en wat er maar meer te doen was. Later kwan ei ze op het bedrijfje van de ouders en niets wat een kleine veehouder het leven moeilijk kan maken werd hen bespaard. Een melkprgs van 3% cent, waar de huur voor de bussen en het loon van de melk- rgder nog af moest, en duur land. Teger elkaar opbieden, doodsbang zonder te komen... Reinder Brolsma heeft dat zo treffend beschreven. De Jong heeft wel f 181.het pondemaat betaald. Maar ze hebben zich nooit door de slechte tg- den uit het veld laten slaan. De kinde- En daar, dames en heren komen de Friezen in hun kleurige costu >ms en de „pompeblêddenvlag”, zo sprak de leid van ’t Concours d’Elegarce te Noordwij? Dinsdag toen de Snitser Skotsploeeh 'n keurige formatie en zingend bet podium opkwam. Ze kregen een da erend ap plaus van de menigte die langs d strandboulevard stond, toen ze de Sk-jtse trije hadden gedanst. Het was eer prachtig festijn, verschillende groepen in nationale kleed” demonstreerden hun kunnen waarbij vooral opvielen de ven- delzwaaiers uit Venlo en een fantasie- groep uit Noordwijk. En zowaar, jh Quarles van Ufford kon ook aan de on dememers Gebr. de Jong uit Leeuwarden een speciale prgs uitreiken voor Toerwagen, waarmee ze de Snitser Skotsploeeh naar Noordwyk -ervoerlen waarin uiteraard de Friezen zich zee verheugden, omdat er in dit concours .l’elegance dromen van wagens meedcr gen. Na een voortreffelijke maaltijd in Casa Mara reed het gezelschap weer te rug naar Friesland. Het feest zal zich spreiden Door stad en gewest Braderie, Expositie, 't Is Sneek op z’n bést B.B. reek'ning houden Met oorlogsgeweld. Waartegen zo nodig De af weer zich stelt. OOSTHEM. Dinsdag j.l. is te Piekezijl op de leef- tyd van ruim 93 jaar overleden de we duwe J. Wgniade Jong. Zij was de oudste inwoonster van de kerkelijke ge meente van Oosthem c.a. Knilles’ Jeltsje was hier een algemeen bekende, sym pathieke figuur. Zij bezocht tot voor kort nog geregeld de Zondagse kerk dienst. ^tlUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Ingekomen was ook het verslag va het leningfonds over 1951. De he-n Groeneveld heeft dit vers'ag, waar van de leden persoonlgk een exemplaa ontvingen, met buitengewoon genoegei gelezen. Het is zeer overzichtelgk en spr. hoopt dat B. en W op deze wijze zullen doorgaan met de leden toelichting te verstrekken inzake bepaalde punte- Advartentlaprljs 15 et per m.m. Bij contract (handal>adv.) lager. Abonnamantspriji I 3. pai half Jaar. Franco par poit f 3.75 par half jaar. Giro 50748 ten name ran Firma E. J. Drijfhout Snoek. Z. h. s. of discussie morden aangeno men de voorstellen tot -'oorlonige vast stelling van de rekening van bet lening fonds over 1951; tot wgziging van de begroting van het open raar slach’.huis bedrijf voor 1952; tot goedkeuring van een wijziging van de begrotin; 1952 van het O.B.W.; tot goedkeuring van balans, verlies- en winstrekening en rekening van kapitaalsontvangsten en uitgaven van die instelling over het jaar 1952; tot wgziging van de begrotingen van het gas- en waterleidingbcdryf voor het lienstjaar 1953. We gaan braderieën” Het tentenfestijn De middenstand toont U Veerkrachtig te zijn. Zó vieren wij Lente, Zó houden wij feest Waardéért deze uiting Van jeugd, durf en geest! Na deze dosis wetenschap en historie bleven er toch nog enige practische vri gen over. Om daar een antwoord op te krggen zgn we naar de heer Kraakman gei tapt, voorzitter het Actie mité onzer nij vere winkelie dat de komende feestelijkheden organiseert. Maar ons ge sprek ging niet. 9 dadeiyk over d= Braderie. We wilden eerst graag weten hoe men nu eigeniyk op de idee van het Lentefeest gekomen is. Omdat er dit jaar in onze stad geer enkel feestelijk gebeuren op het pro gramma stond, aldus de heer Kraakman. De vorige jaren waren er aller'ei jubilea maar nu was er voor de winkeliers niets om in te haken. We hebben ons suf ge- prakkizeerd. Want het valt niet mee iets op touw te zetten dat de mensen niet alleen naar Sneek trekt maar ze ook >n de stad houdt. De een kwam met dit, de ander met dat. Maar ineens waren we er. Haarlem, het centrum van de bol lenstreek, heeft een bloemenkoningin Sneek is het centrum van de watersport. Waarom hier dan geen zeilkoningin Een prachtige stunt om het zeilseizo=n in te luiden in combinatie met een Len tefeest. En dat gaan we nu zieren met de intocht van de Koningin, een Brade rie, versierde straten met muziek en te' van andere attracties, waaronder ook een tentoonstelling van de B.B. Het in de vacature-Brinksma nieu v benoemde lid, de heer M. A. Boonstra legt in handen van de Voorzittei de vereiste eden af. De Vo o r z. heet de heer Boonstr hier welkom en wenst hem geluk me' het vertrouwen dat de kiezers in her. ste’den, moge het tem gegeven zgn met de andere leden, die hier afgevaaidigd zijn door de kiezers, de belangen dn gemeente op de juiste wijze te behar' - gen en moge hg het z'jner toe br dragen de goede sfeer welke hier heerst te handhaven. Nadat de notulen van de vergadering van 18 Maart jl. onveranderd zijn goet gekeurd wordt ee”. aantal ingekomeu verslagen en rapporten voor kennisge ving aangenomen, evenals een verzoek van de Ned. Mil. Bond Pro Rege t Utrecht om een jaarlgks subsidie van 2 cent per inwoner. B. en W. iaddeu tot dit laatste geadviseerd daar h.i de zorg voor militaire tehuizen in he' bijzonder behoort tot de taak van het ryk. Rapport studiecommissie Land- bouwhuishoudonderwys. We zetten dat woord „Braderie” hier nu maar zo koelbloedig boven dit artikel tje, maar we moeten eerlyk bekennen dat onze kennis ervan kersvers is. We wisten wel dat we er tegenwoordig onder hebben te verstaan een kraampjes-, tentjes-, wil men diskes (in een Hollands blad lazen we eens „discus” maai dat is ’t beslist niet) verkoop, maar we wilden nu ook wel eens weten hoe men aan dat woord gekomen is. We voelden ons zeer verlaten toen van Daalen het woord braderie niet bleek te geven, we voelden ons zeer eenzaam in Antwer pen toen een ander handboek ons vei telde dat Braderie een straat in die stad is. Awel, we zetten door en groeven in dieper bronnen van wetenschap, waaruit ons een bemoedigende straal kennis omtrent het woord braden en zgn afleidin gen enz. tegemoet spoot. Het was daaruit dat we tenslotte een simpele druppel onthulling betreffende het woord braderie puurden: Huis waar voor eigen re kening wordt gebraden, bij uitbreiding ook „eethuis”. Dat was iets, maar een andere even oude als geleerde heer wist ons er meer van te vertellen: „Braderie”: ook ingc zetenen die winkels houden als „apothe cars die confituuren verkopen” Nu we' geren we te geloven, dat onze apothe kers, bekleed met de zo waard'ge man tel der wetenschap, aan een braderie in moderne vorm zouden meedoen, maar we zeiden toch in ons zelf: „Aha, win keliers!” Deze zullen eeuwen gelede” hun waar via kramen en uitstallinge.. vóór hun huis hebben verkocht. Met de braderie keren we dus terug tot de da gen dat de winkelier noch over lokken de etalages en andere reclam-imiddelei noch over ’n geraffineerde verkooptech niek beschikte. Hij ging zgn waren in ’t openbaar uitstallen en luide aanprijzen en dat koopjes de massa tot hem moes ten lokken, spreekt welhaast vanzelf. Zo zullen we het dan een paar dagen weer hebben. .Attractieve koopjes’ melden im mers de aanplakbiljetten over onze Bra derie. Bg onze naarstige nasporinger betreffende het woord braderie stiete” wy ook op de uitdrukking „ergens gezo den en gebraden zijn”, welke vroeger betekend zou hebben „ergens kind aa? huis zgn”. Welnu mogen Snekers, be woners onzer omgeving, en vreemdeling dan „gezoden en gebraden zijn” bij deze Sneker braderie! In een advertentie in dit blad wordt de aandacht gevestigd op de tentoonstel ling voor de Bescherming van de Be volking te Sneek, op 9, 11 en 12 Mei a.s. Op deze tentoonstelling is allerlei B.B.- materiaal bgeengebracht. U vindt er een volledige uitrusting van: een opruim- en reddingsploeg; een geneeskundig team en een blokploeg. Diverse leveranciers zijn vertegenwoor digd met brandweer-, B.B.- en aanver want materiaal. Er staat voor het pu bliek een mobilofoon ter beschikking. U kunt er een complete inventaris van een post van het Hoofd van de Bescherming Bevolking vinden. Een aantal maquettes demonstreren de beschermingsmaatrege len voor het gezin. Aan de tentoonstelling zgn verschil lende attracties verbonden. Voortdurend worden er B.B.- en andere films ge draaid. Er zijn een groot aantal foto’s, schema’s, kaarten en tekeningen over de B.B.-organisatie opgesteld. De sterkte en de samenstelling van de Rgks mobiele colonnes ziet U op de tentoonstelling uitgebeeld.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1