De nieuwe Diesels snorden over de baan BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST Vader trainde dochtertje tot de dood er op volgde vJ 108e Jaargang No. 38 Sneek hees de zeilen Een rede van Sir Winston Churchill i 1 t Bioscoopnieuws ik Huwelijk begon ongelukkig - Modern Snee k Luit-generaal Boerstra overleden Redactie-adres KLEINZANL) 7 - Telef 2872 -• Het Sneaker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBI AD Stoomtrein en bussen verdwijnen dieselmateriaal op baanvak Leeuwarden. Amerikaans opperbevel gewijzigd ■HBS IS Jongeren B. v. O. L. Sneek en Omstreken Zeepost Nieuw feuilleton Vrijdag 15 Mei 1953 RedacteurL KIEZEBRINK de grote lijnen w X- Technische bijzonderheden. Oud-legercommandant in Ned.- Indië. De bekende filmactrice Martha Tilton heeft haar been gebroken. Haar nieuwe echtgenoot, de testpiloot Jim Brooks, wilde als een werkelijk liefhebbend echt genoot zijn bruid volgens oud gebruik over de drempel van hun woning dragen, maar daarbij raakten zijn benen in de knoop en hg struikelde, met het ver melde resultaat. Het Paleis op de Dam in Amsterdam is weer voor het publiek te bezichtigen. De Burgerzaal met op de achtergrond Atlas. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administratie Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) SNEEKER NIEUWSBLAD de A. over Advertentieprijs 15 ct per m.m. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs t 3. - per half jaar. Franco per post f 3.75 per half |aar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Sneek. De dagen van de stoomtreinen zjjn nu spoedig geteld. Op waren ze r - - - - vankelrjk nogal stroef. Heeft Sir Win ston toen hij in zijn rede, wat Korea be treft, zeide dat hij zeer hechtte aan het spoedig tot stand komen van een wa penstilstand, Amerika een wenk wilier geven wat soepele’1 te zijn? Russel Tongay, de 37-jarige vader van de vijfjarige Kathy Tongay, het blonde meisje uit Florida, dat in 1951 een po ging om over ’t Kanaal te zwemmen moest opgeven, is thans gearresteerd wegens verdenking van moord op zijn dochtertje. Vorige week kwam Kathy ziek thuis uit het zwembad, waar zij met haar vader en haar broertje van zeven jaar had geoefend. Terwijl zij in allerijl met een ziekenauto naar het ziekenhuis werd gebracht, stierf het meisje nog on derweg. De politie heeft het lijkje in be slag genomen en heeft sectie gelast. Vader Tongay werd onmiddellgk nadat het sectierapport aan de politie was overhandigd, gearresteerd. Het had de politie bevreemd, dat twee kinderen van Tongay onder ongeveer dezelfde omstan digheden zijn gestorven. De inspecteur van politie Eldredge zei dat was vastge- Te 's-Gravenhage is overleden luite- nant-generaal M. Boerstra, van 1935 tot 1939 legercommandant in Nederlands- Indië. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden. Voorts was hij gerechtigd tot het dragen van het ereteken voor be langrijke krijgsbedrijven met het kroon tje voor eervolle vermelding en met de gespen 19051908 Zuid-Celebes en 1905 1909 Kleine Soenda-eilanden. Generaal Boerstra werd te Sneek geboren op 28 November 1883. Via de Kadettenschool ging hij naar de K.M.A. Op 22 Juli 1904 volgde zijn benoeming tot tweede lui tenant van de artillerie van het leger Maar het is helemaal niet zeker dat Amerika bereid zou zijn een dergelijke druk op Londen uit te oefenen. De En- gj'sen zelf geloven dat ook niet wan* zr zouden zelfs graag zien dat Amerik: meedeed aan de onderhandelingen met Naguib. Dat willen juist de Egyptenaren niet die niet aan de conferentietefe1 met Engeland en de Ver. Staten samer willen gaan zitten, dus met Enge’and alleen willen praten en Amerika slecht? willen gebruiken om Engeland onder ie schroef te zetten. Zij hebben niet ten on rechte de indruk dat de Amerikane' tegenover de Arabische en so' nmige Aziatische volken wat gemakkc'jkjr zijn dan Engeland en Frankrnk Maar misschien vergissen ze zich ditmaal in Washington; uit Sir Winstons redevoe ring over de buitenlandsche politiek be gin dezer week in het Lagerhuis g ’hoi - d*n kregen we de indruk dat bij wat de Suezkanaalzöne betreft vastberaden aan he’ Engelse standpunt vasthoudt en vertrouwt dat Dulles eerder zei trachten Egypte in zijn eisen te matigen dan Er geland tot verdere concessies zou billen nopen. Dulles, die een onderhoud ut’ Naguib had, verklaarde later, da* z. i. de Engelse troepen zich geleidelijk moes ten terugtrekken en dat Egypte als soe vereine staat over de kanaalzöne z ’u moeten beschikken. Maar veel verder kcmt men met zo’n verklaring niet Hoe men uit het slop, waarin het Sue-- karaalprobleem is terecht gekomen, zal geraken is wel zeer duister. Egvpte dreigde met geweld. Sir Winston ont- v.’oordde dat als Engeland hier zal wor den aangevallen, het zich zal verded.gen Met wapengeweld zal de verwijdering tussen de Arabische sta .en en het Wes ten slechts groter worcen. We zgn be nieuwd of Dulles de man zal zijn, die het verlossende woord zal weten te spre ken. Men weet allicht dat Europese di plomaten hem nogal stroef en scnerp vinden en enig verschil in opvatting tus sen hem en president Eisenhower hebben menen te ontdekken. Maar dat verschil van opvatting zo dan toch meer betrekking hebben op de houding door Amerika ten opzichte der communistische landen aan te nemen dan die jegens de Arabische en de vrije Aziatische staten. Dulles heet onver zoenlijker jegens Moskou dan Eisenho wer ,die ten deze meer naar het „Euro pese” standpunt zou overhellen Iets var dat Europese standpunt is door Sir Win ston in zijn hiervoor genoemde rede weergegeven, toen hij in verband met het Russische vredesoffensief zeide, dai het gewenst zou zijn dat de grote mo gendheden zo v.’einig mogelijk, zeide hij, dus: Amerika, Rusland en Fngelanl elkaar zo spoedig mogelijk in een con ferentie op hoog niveau ontmoetten om eikaars standpunt eens te peilen. Zoals bekend wordt zo’n conferentie doo Washington nog niet nodig geacht, fer geruststelling van dr Adenauer, die tus sen twee haakjes, nu weer een kansje heeft dat het verdrag inzake de Eur >- pese Defensie Gemeenschap door zijn Bondsraad wordt aangenomen omda' een der vroegere tegenst jmmers nu voo’- zal stemmen, zei Sir Winston, dat vóór zulk een conferentie werd gehouden het Westen Bonn een garantie diende te geven dat W.Duitsland niet zou worden opgeofferd bij de onderhandelingen met de Russen. Deze laatsten wenste de En gelse premier echter ook een geruststel ling te geven, hjj meende dat Polen een bufferstaat tussen Rusland en Duits land moest blijven vormen. Churchi'.’ omschreef niet nader wat men in de ge geven situatie onder zo’n bufferstaa zou hebben te verstaan, maar wij mogen Zowel het motorrijtuig als het trein stel zijn van buiten blauw geverfd met rood afgezet en geheel gestroomlijnd. Het eerste bevat 8 zitplaatsen in de 2e klas en 65 in de 3e, alsmede 28 staan plaatsen in de laatste. Totaal kunnen hierin dus 101 personen worden ver voerd. Het twee-wagentreinstel kan 197 passagiers vervoeren: 16 in de 2e, 117 in de derde en 64 staanplaatsen. Tussen de rijtuigen is een overloopbrug met dub bele vouwbalgen aangebracht. De rg- tuigbakken (een lelgk woord maar hier voor een mooi ding) zijn geheel van staal. Alle verbindingen zijn electrisch gelast. De wagens worden verwarmd Generaal Ridgway, opperbevelhebber van de Atlantische strijdkrachten in Europa wordt chef-staf van het Ameri kaanse leger, zgn opvolger in Europa is generaal Gruenther. Opzien heeft ech ter gebaard de benoeming van admiraal Radford tot voorzitter van het orgaan der Amerikaanse staven. Tot nog toe was dat generaal Bradley, een voorzichtig man, Radford is feller en gelooft niet aan de „indijkingspolitiek” tegen het com munisme. reeds door de electrische verdrongen, maar op de kleinere konden ze zich nog lang handhaven. Ook by ons in Friesland. Maar thans ryden ze in tegenstelling tot de Amerikaanse die eer. bevrijding der Russische satelliet staten voorstaat, genoegen zou willen nemen met de huidige positie der rand staten, nu slechts een oorlog deze zrrj zou kunnen maken. De Engelse premier kon dat natuurlijk niet met zoveel woor den zeggen en gaf dus maar een wat eigenaardige uitlegging aan het woord bufferstaat. op hun laatste wielen. Aanstaande Zondag reeds moeten ze tussen Sneek en Leeuwarden de baan vrjj laten voor de Diesels of beter gezegd voor de Diesel- electrische motorrijtuigen, welke van dan af Sneek en de hoofdstad vele malen per dag zullen verbinden. SneekStaveren moet nog even wachten. Dat komt als al het nieuwe materieel aan de Nederlandsche Spoorwegen is afgeleverd. mogelijk worden gebruikt. Boven dien gaat met stoppen te veel tijd verloren. Het publiek wil snelle ver bindingen en zo mogelijk uurdiens- ten. Met stoptreinen gaat dat niet. En tot besluit had de heer Aghlna nog een verzoek aan de Friezen: maak de rijtuigen niet vuil en pas op voor be schadigingen. Behandel ze als Uw eigei boot! Wij geven dit gaarne door. Naast eer veelvuldig gebruik van de nieuwe trei nen kunnen we ook op die wijze onze waardering voor deze belangrijke vei steld, dat Kathy bijzonder hardhandig moet zijn geslagen. „Zij was over haar gehele lichaampje gekneusd en zij zat vol blauwe plekken.” Bij de sectie stel den de medici vast, dat de mishandeling, die dat alles teweeg zou hebben ge bracht, minder dan 24 uur voor Kathy’s dood zou moeten hebben hebben plaats gehad. Al sinds verscheidene jaren zijn velen ontstemd over de manier waarop Tongay met zgn kinderen omspringt. Men beschuldigde hem er al bij herha ling van, dat hg op niets anders uit was dan om uit de zwemprestaties van zijn kinderen een commercieel slaatje te slaan en daarom door harde training deze prestaties tot een (volgens velen: onverantwoord) hoog peil trachtte op te voeren. Toen Tongay aankondigde dat Kathy, die toen pas drie jaar was, een poging zou gaan ondernemen om over het Kanaal te zwemmen, zijn zelfs ker kelijke verenigingen en de kamer van koophandel van Miami tussenbeide ge komen. Hoewel Tongay ontkent zijn dochtertje te hebben geslagen en be weert dat zij zich zelf bezeerd zou heb ben bij een duiksprong van een zeven tien meter hoge duiktoren, hebben de verantwoordelijke autoriteiten het toch maar vast raadzaam geacht bij de rechtbank een verzoek in te dienen om Tongay en zijn vrouw uit de ouderlijke macht over het overgebleven kind, de zevenjarige Russel jr., te ontzetten. Er schijnen dan ook een aantal getuigen bezwarende verklaringen over Tongay’s andelwijze met zijn kinderen te hebben Bovengenoemde afdeling hield haar laatste bijeenkomst in dit winterseizoen. Na opening door de presidente, mej. Z. Kramer, kreeg de secretaresse, mej. Th. van der Valk, gelegenheid om enkele mededelingen te doen betreffende LAnbou Jongerein Mienskip. Mej. Tijsma vertelde daarna nog iets haar verblijf in Frankrijk, wat wel in de smaak viel. Hierna was het woord aan de heer A. J. Schutte, Binnenhuisarchi tect te Sneek, die een lezing hield over: „Woninginrichting". De sfeer in de wo ning, aldus spr., wordt bepaald door de harmonische samenhang van meubelen en omgeving Men moet echter rekening houden met de zakelijke eisen en de levensbelangen van de bewoners. De zgn. „gothische stijl” en ook de old- finish meubelen, met de balpoten en het beeldhouwwerk, dat enkel een samen stelling van allerlei ornamenten is en waarin alle stijlen door elkaar zijn ver werkt, passen niet meer in onze tijd. Spr. pleitte voor eerlijke, oprechte meu belen, zoals de oud-Hollandse, de Wind- sor-stoelen en de blank-eiken meubelen. Bij de bekleding van de blank-eiken meubelen kan men gebruik maken van vrolijke, frisse en lichte kleuren. Als het goed zal zijn, moet het interieur van onze woning in lichte kleuren worden gehouden, en zon en licht vrije toegang hebben. De presidente dankte de heer Schutte voor zgn interessante lezing en deelde voorts mede, dat het in de be doeling ligt binnenkort een excursie naar een meubelfabriek te maken, waarvoor zij alle leden aanspoorde zich op te geven. De firma H. Brenninkmeijer Zo nen was zo vriendelijk voor een kleine expositie van meubelen, stoffen, enz. zorg te dragen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlljk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea, m.s. „Oranje” (27 Mei); Ned. Antillen, m.s. „Delft” (21 Mei)Suriname, m.s. „Sten tor” (27 Mei)Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika, m.s. „Edinburgh Castle” (16 Mei); Canada, s.s. „Blijdendijk” (19 Mei); Zuid-Amerika m.s. „Argentina Star” (18 Mei); Australië, m.s. „Strat- heden” (16 Mei); Nieuw-Zeeland, via Engeland (16 Mei). Wij maken er onze lezers op attent dat in dit nummer een nieuw feuilleton aanvangt met de titel „Zonder geluk vaart niemand wel”. Wie tegenwoordig Indo China zegt, zegt meteen Korea, zozeer worden de-ze kwesties thans, vooral in Amerika, met elkaar in verband gezien. Qpmerxelijk is wel dat tegelijk met de terugtocht der communisten in Laos, welke voor hef Westen verademing in Indo China bracht, de Noordelijken in Korea conces sies inzake het krijgsgevangenenvraav stuk deden welke ook daar nieuwe hoop wekten. Ze accepteerden nl. het voorste van het Westen dat de krijgsgevange nen, die niet wilden terugkeren in Korea zullen blijven onder toezicht van een neutrale commissie. De Noordelüken willen echter deze krijgsgevangenen door eigen landgenoten laten bewerken toch naar hun land terug te keien. Over net lot van hen, die dat tenslotte toe’ niet willen, zal dan een politieke con ferentie moeten beslissen Het lijkt nog al ingewikkeld, zo ingewikkeld zelfs dat de Amerikaanse onderhandelaars war- trouwig tegenover dit denkbeeld staan ze zoeken er iets achter en waren aan- De festiviteiten welke in de afgelo pen week onder dit motto werden ge houden, zgn wat de eerste opzet be treft volledig geslaagd. Natuurlijk zgn er enkele zaken, die voor verbetering vatbaar zgn en wij hopen volgend jaar fouten te voorkomen. Het Actie-Comité van Sneker Winke liers, een Sub-Comité van de Ver. van Sneker Zakenlieden, dat het initiatief tot deze gebeurtenissen nam, wil hier zijn dank uitspreken. Dank in de eerste plaats aan B. en W. van Sneek, de poli- tie-autoriteiten, diverse ambtenaren en werklieden van de gemeente en tal van niet te noemen particulieren en zaken mensen voor hun medewerken, en last but not least aan de Kon. Zeilver. Sneek en de Sneeker Zeilclub. Wy hopen en vertrouwen, dat de vele plaatselijke verenigingen en organisaties volgende jaren in eendrachtige samen werking met ons mogen slagen dit feest te doen uitgroeien tot een nationale ge beurtenis. In Augustus zullen de beide Zeilver enigingen de wedstrgd organiseren voor de verkiezing van de Zeilkoningin 1954. Wg weten, dat dit in zeer vertrouwde handen is en wij spreken de wens uit, dat deelname en weersomstandigheden mogen meewerken dit zeer belangrijke onderdeel ook volledig te doen slagen. Namens de Ver. van Sneker Zakenlieden, Het Actie-Comité Sneker Win keliers. Silvana Mangano in Anna. Silvana Mangano, die in één slag be roemd werd door haar rol in „Bittere Rijst”, neemt in de hedendaagse Ita liaanse cinematografie een zeer vooraan staande plaats in. De oorzaken van dit succes zijn deels te zoeken in de schoon heid van deze actrice, maar niet minder in de dramatische kwaliteiten: haar aangeboren talent, dat ook door de in ternationale kritiek wordt erkend. Na „Bittere Rijst” bewees Silvana Mangano in haar daarop volgende film „De wolf van Sila” en „Brigante Mussolino”, dat zij haar natuurlijke gaven vervolmaakt had en haar spel op een peil had ge bracht, dat opviel door doorleefdheid en diepte. Zó zal het publiek haar zien in „Anna” en zijn oordeel vellen. In de dub bele rol van religieuze, verpleegster en danseres in een nachtclub, geeft Silvana Mangano het overtuigende bewijs van de rgpheid van haar talent. En haar ex pressieve gelaat krijgt op bepaalde pa thetische of dramatische ogenblikken een buitengewone uitdrukkingskracht, nl. als blijkt dat de actrice zich volko men vereenzelvigt met de persoon, die zij uitbeeldt. De onderhandelingen tussen EngelanC en Egypte over de Suezkanaalzöne zijn afgebroken en generaal Naguib heeft dreigende taal tot Engeland gesproken, dat hij de vijand noemde, van wie mer alleen door het vergieten van bloed de vrijheid zou kunnen krijgen. Dat klink nogal wild, maar men moet rekening houden met het moment waarop Naguib zich aan deze taal overgaf. Dat was net toen Foster Dulles, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, op zijn rondreis door het Midden-Oosten in Egypte aankwam. Blijkbaar hoopt Na guib met zgn felle taal te bereiken df>t Dulles druk op Engeland zal uitoefener om maar aan de Egyptische eisen (on voorwaardelijke ontruiming van d. Suezzöne, zonder vooraf een toezegg' van Egypte dat het bereid is deel te ne men aan een defensiestelsel voor het Midden-Oosten) toe te geven, ter wile van de goede Westelijke betrekkingen met de Arabische wereld. Zullen de Ve’. Staten inderdaad bereid zgn deze Suez zöne, deze sleutelpositie van het Westen, prgs te geven op goed vertrouwen dat Egypte ten slotte toch wel met b :t Westen zal gaan samenwerkei. En zo ja zal de Engelse regering wijken voor eventuele Amerikaanse druk en de zóne die voor Engeland, behalve zeer grot, strategische betekenis, ook nog gevoels waarde heeft, whnt een symbool van Britse macht is, aan Naguib uitleveren Dat zou wel een zeer zwaar te verteren brok zgn voor het Engelse volk vooral in deze dagen vóór de kroning van ko ningin Elizabeth nu de nationale trots wat extra gevoelig is; bovendien moet de conservatieve regering van Sir Win ston wat voorzichtig zijn, want uit de uitslag der gemeenteraadsverkiezingen bleek een voor de Arbeiderspartij gun stige wind. V.’ Met Amerika bleek Sir Winston het eens dat de Russen hun werkelijke be reidheid tot vrede konden demonstreren door nu eens mee te werken aan het totstandkomen van het vredesverdra met Oostenrijk, Engela ;d nad dan oo« het initiatief genomen tot het bijeen roepen van een nieuwe conferentie over deze kwestie. Maar enig verschil van oj vatting met Washington kwam wen.’ aan het licht in Sir Winston’s behande ling van de Indo Chinese kwestie. Zoals bekend schrijven de Amerikanen de n- val der Vietminh troepen in Laos ook toe aan Russisch-Chinese intrige, Churchill zeide dat men nier te vlug moet geloven dat Rusland ook achter deze actie zit. Overigens zgn genoemde troepen al weer op de terugtocht. De Fransen beweren dat de Amerikaanse onderstelling, dat Peking dit heeft ge wild, omdat het bang is voor een nieuw conflict met de V. N. onjuist is en da’ de terugtocht louter om militaire rede nen geschiedde nl. dat met het na Je jaargetijde in het vooruitzicht de ver bindingslijnen te lang werden. De Fran sen hebben alle redenen het zo voor t stellen omdat zij het Indo Chinese vraagstuk als een h. i. binnenlandse kwestie der Franse Unie buiten elke V. N. bemoeiing willen houden, maar de Vietminh terugtocht is toch wel myste rieus. Intussen geeft ze Frankrijk enig respijt, dat het kan gebruiken om zich militair hier sterker te maken en te po gen ook meer sympathie bij de volken en vorsten van Indo China te verwerven. Parijs schijnt nu bereid de Indo Chinese staten sneller onafhankelijkheid te schenken, het aanstaand bezoek van de vorst van Laos aan Parijs staat daarmee in verband. Een verbetering van de be trekkingen tussen de regeringen der Indo-Chinese staten en die van bet Franse moederland zou er ook toe kun nen leiden, dat de Franse lege’s in Indo China versterkt werden met inheemse tzoepen, die slechts van lichte wapenen voorzien, de tegenstander door hun be weeglijkheid in de wouden beter te woord zouden kunnen staan dan de van zware wapenen voorziene Fransen zelf. Maai op het moment is er weer enige w rij vin v tussen beide partijen omdat de Franse regering een devaluatie van de Indo Chinese munt heeft doorgevoerd, welke wel de Franse schatkist ontlast en eco nomisch ook een juiste maatrege’ Igkt, maar in Indo China zelf weinig sym pathie geniet omdat ze het leven duur der maakt. Sir Winston drong er in rijn rede ook op aan dat zgn Franse vrien den betere verhoudingen in Indo China zouden scheppen, opdat de V. N. zich niet met de kwestie zouden behoeven te bemoeien. In Parijs heeft die opmerking weinig waardering gevonden evenals Sir Winstons suggestie voor een on - moeting op hoog niveau der drie grote mogendheden, dus zonder Frankrijk. Het Engelse Lagerhuis stond echter als één man achter de Engelse premier. Toen hier enige maanden geleden proefritten met de nieuwe Diesel werden gemaakt hebben we er al het een en an der van verteld. Maar dat hadden we van horen en zeggen, zoals men dat noemt. De pers reed toen niet mee. Nu echter kunnen we er zelf van meepra ten. Dinsdag hebben we namelijk een rit meegemaakt van Utrecht naar Ede en Wageningen. Het eerste traject in een diesel-electrische motorwagen, zoals hier komt te rijden, het tweede in een twee- wagentreinstel. En laten we direct maar zeggen waar het op staat: met groot genoegen. Een enorm verschil met wat we gewend waren. Om van de spoorbus- sen nog maar niet eens te spreken. Twee persoons zitplaatsen van schuim rubber bekleed met blauw kunstleer, een vrij uitzicht door de grote ramen waar van het bovengedeelte, dat omlaag kan worden gedraaid, voorzien is van zon werend glas, flinke bagageruimte en ’s avonds een heldere verlichting met TL-buizen over de gehele lengte van de wagen. Verder keurig geverfd en met schilderijtjes aan de eindwanden om de gezelligheid te verhogen. aan de zijkant van het rijtuig door lucht filters wordt aangezogen. De tempera tuur kan met de hand worden geregeld. De maximum-snelheid van beide be draagt 120 km per uur, welke op een recht baanvak in twee en drie minuten kan worden bereikt. De gehele voortbe- wegingsinstallatie is onder de vloer aan gebracht wat een rustige ligging ten goede komt. En zelfs bij de maximum snelheid rijdt de trein nog zo soepel dat men er vrij goed in kan schrijven. Door betimmering met geluiddempend mate riaal hinderen de motoren niet. Grote verwachtingen. De President-Directeur van de N.S., Ir Den Hollander en enkele andere spoor wegautoriteiten, onder wie de heer Post humus Mefjes en de perschef, de heer Aghina, maakten de trip mee. In Amers foort vertelde Ir Den Hollander nog enige bijzonderheden. De inrichting van de treinen is in het buitenland misschien wel grootser, zei hij, maar niet beter dan dit materieel, waarmee zo veel mo gelijk uniform zal worden gereden. Te beginnen in het Noorden, later afzak kend naar het Zuiden. In totaal worden dit jaar en het volgende 30 motorrijtui gen en 46 tweewagen-treinstellen in dienst gesteld. Afgewacht dient natuur lijk te worden hoe het publiek er op rea geert, maar wij hebben grote verwach tingen. Op de vraag of de Diesels ook zullen worden Ingezet op de lyn SneekStaveren antwoordde Ir Den Hollander bevestigend. Dit zal ge schieden zodra voldoende materieel beschikbaar is. Stoppen bij de tus senstations tussen Sneek en Leeu warden is echter niet mogelijk. Het dure materiaal (één motorrijtuig kost meer dan zes autobussen, maar heeft maar tweemaal zoveel ver- Van speculaties over het aandeel da Rusland heeft in de tegemoetkomend heid der Noordelijken in Korea zullen we ons onthouden Er zijn trouwens specu laties te over wat betreft dc houding van Rusland in ’t algemeen. Mag m enige deskundigen betreffende Russische toestanden geloven dan is de strijd om de macht te Moskou tussen Malenkof ?n Beria in volle gang, met de laatste aan de winnende hand, maar met de uitein delijke kans dat de militairen de 'eidina nemen, naar wier gunst beide bovenge noemde figuren zouden dingen. Nu de binnenlandse toestand dus aller aan dacht vraagt, zou men een pauze in de buitenlandse ontwikkeling wensen en zou men zelfs bereid zijn zich van Zui?- Slavië te bedienen om voorlopig vrien delijker betrekkingen met het Westen tot stand te brengen, waarom Moskou dus weer toenadering tot Belgrado zou zoeken. Het is onder deze omstandighe den begrijpelijk dat de suggestie van Je Engelse premier een conferentie der grote Drie te houden, in Moskou »n goede aarde ge .allen is. „Sir Winston eist geen onvoorwaardelijke overgave van ons, zoals de Amerikaanse regering dat doet”, is het Russische commen taar. Ten slotte zij nog terlooos vermeld d?. bijeenkomst van de Assemblée van de Raad van Europa te Straatsburg, waar men druk gepraat heeft over he_ on werp Europese grondwet en over de wenselijkheid dat de eenwording vr.” „Klein Europa” snel verwerkelijk* wordt. Maar voorlopig zal dat nog wel een illusie blgven. Belangrijk zou het echter zijn als op de suggestie vanuit Straatsburg werd ingegaan om ee, Europees coördinator voor de werx zaamheden inzake het vluchtelingen - vraagstuk te benoemen, want dat on. zettende probleem schreeuwt om eeu oplossing. Voor de benoeming tol zo n hoge functie werd Prins Bernhard ge noemd.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1