Oppenhuizen kreeg een andere „witte brug BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSER ABEEL en IJLST Oudega (W.) zet „de flagge op ’e teer” ■ii H Abraham v.d. Werf en Dirkj’e Venema 28 Mei zestig jaar getrouwd 1 Vrijdag 22 Mei 1953 r/ De televisie 60-jarig huwelijksfeest Johan Kernker-Gelland Dokkuni Slechte koop Bevolkingsonderzoek op t.b.c. niet te dikwijls - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD --1 Weer een Mig op Bornholm geland Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Vader van zeven kinderen door bliksem gedood De stemming op 27 Mei Rijkstoelagen leerlingen dagscholen Nijverheids onderwijs S.J.A. werkte voor de jeugd in het rampgebied Twee Nederlandse vliegtui gen neergestort Atlantische verbondenheid en Europese éénwording Vechtpartij eist mensenleven 108e Jaargang No. 40 RedacteurL. KIEZEBRINK i i ABE BROUWEI. Evenals de oude is ook dit weer een draaibrug. De bediening geschiedt van uit het midden, wat modern is. Maar door de vorm en de constructie van de leuningen en de verdere bovenbouw sluit ze toch heel goed aan bij de landelijke omgeving. Oppenhuizen mag blij zijn met deze belangrijke verbetering. de de Woensdagochtend is weer een Poolse straaljager van het type Mig-15 in De nemarken geland en wel op het eiland Bornholm. Bij contract (handelsadv.) lager. Abonnementsprijs f3.— par half Jaar. Franco par port f 3.75 per half Jaar. Giro 50748 ten name van Firma E. J. Drijfhout, Snoek. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS. Administraties Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) dat nu werkelijk tot stand Is gekomen, en waarbjj de Spaanse regering 900 millioen gulden voor economische en militaire hulp krijgt in ruil voor bases voor de Amerikaanse marine en lucht strijdkrachten op Spaans gebied. Zoals bekend hadden de Europese partners be zwaar Spanje toe te laten tot het At lantisch pact en is daarom door Ame rika deze oplossing gezocht voor het probleem het gehele Iberisch schier eiland bij de verdediging te betrekken. Een oplossing echter welke van de be ginne aan in Frankrijk ongerustheid heeft gewekt omdat ook zij er op kan wijzen dat Amerika de defensie van Europa meer wil verplaatsen naar de randen. Al met al kan men dus niet zeg gen dat de laatste ontwikkelingen in Amerika in de richting van een verster king van de Atlantische verbondenheid wijzen. Eer is het tegendeel het geval. En dat is een zeer ernstig feit! Tijdens een vrij hevig onweer is heer F. Kemker uit Blesdij ke door bliksem getroffen en gedood. Hij was vader van zeven kinderen, waarvan de oudste tien jaar is. Het rijk krijgt slechts een ton terug van de f 1.300.000 die het in de oorlog gaf voor het schilderij „De voetwassing in Bethanië” zg. van Vermeer, maar dat later van Han van Meegeren bleek. Na dat een commissie van deskundigen, met uitzondering van prof. v. Regteren Al tena, tot aankoop voor het rijksmuseum had geadviseerd, ging de toenmalige secretaris-generaal prof. J. v. Dam daar toe over. Hij kocht het van een Amster damse kunsthandelaar die het te goeder trouw van zekere Kok had aangekocht onver- De kunsthandelaar maakte toen 120000 jaar nog niet met z n zoon het water op? Hij wilde alles nog eens zien! Ja, die zoon van hem, dat is me er ook één, die zet altijd het feest in, nu ook weer. A. v. d. Werf en z’n vrouw Jetske Kui pers vieren enige dagen eerder him 25- jarig huwelijksfeest, dat is de typograaf bij Kooy en Visser en de laatst over leden zo beminde gemeentebode was ook een zoon van hen. Dan vertelt moeder v. d. Werf nog een verhaal uit de tijd dat er geen waterlei ding was en dokter Bouma, die o.a. zo voor een goede drinkwatervoorziening heeft geijverd, bij haar aan huis kwam en na z’n onderzoek de handen moest wassen. Ze vertelt dan: „Ik had mun- heer mar regenwater geven, en doe dreef dur un wurmke in. Hij houde da- luks op en zei Drinken jullie dit water? Maar dat kan zo niet meer!” Gezellig en leerrijk is het om met zul ke oudjes even te praten. We nemen af scheid. Familie v. d. Werf, een prettige dag toegewenst op Donderdag 28 Mei in de J. W. Frisostraat 48. Het vermoeden dat Rusland ontspan ning in de politieke sfeer wil, schijnt in ’t algemeen verslappend op de Franse defensie-inspanning te werken. De mi nister van de luchtmacht heeft er ont slag gevraagd omdat premier Mayer te veel op zijn begroting wilde bezuinigen. Mayer deed dit echter, naar moet erkend worden, als uiterste noodzaak en niet voordat hij ook in andere hoofdstukken diep het mes had laten zetten en ook nomen. Deskundigen menen echter dat Frankrijk in de eerste plaats behoefte heeft aan een beter belastingstelsel, waarvoor het parlement echter terug deinst. Intussen heeft Mayer inzake de thans ingediende maatregelen de ver trouwenskwestie gesteld. Bezuiniging op de defensie is mede gevaarlijk omdat men in het Amerikaanse Congres, waar Parijs toch al niet in een goed blaadje staat, bezig is de toewijzingen voor eco nomische en militaire hulp aan de bond genoten te behandelen en nog op Eisen howers voorstellen wil beknibbelen. Het Congres wil dat de Europese bondgeno ten in de eerste plaats zejf offers bren gen en in de Amerikaanse volksverte genwoordiging is, door het getreuzel met de Europese defensiegemeenschap, de aanhang van hen ,die weinig voelen voor Amerikaanse deelneming aan de verdediging van het West-Europese vasteland, toegenomen. Zoals bekend is senator Taft voorstander van een Ame rikaans defensiestelsel in Europa dat alleen aan de randen van ons werelddeel bases heeft, en waarbij Amerikaanse troepen op het vasteland gemist zouden kunnen worden. Deze senator schijnt ook zijn zin gekregen te hebben wat de Amerikaanse bevelvoering betreft nu admiraal Radford voorzitter van het Amerikaanse college van chefs der sta ven is geworden en generaal Bradley, een voorzichtig man, heeft vervangen Ook in Amerika zelf zijn stemmen opge gaan die de vrees uitten dat deze com- mandowisseling de verhouding tussen Amerika en de bondgenoten niet zal ten goede komen, al moet worden toegege ven dat de benoemig van generaal Gruenther inplaats van generaal Ridg way tot opperbevelhebber van de Atlan tische strijdkrachten in Europa een goede indruk heeft gemaakt. Gruenther, die de chefstaf van Eisenhower en Ridgway is geweest, kent de Europese verhoudingen. Radford schijnt echter de militaire ideeën van Taft toegedaan te zijn en voorstander te zijn van een con centratie van Amerikaanse krachten in het Verre Oosten. In dit kader past ook het Amerikaanse verdrag met Spanje, Met Spanje is dan, op Zweden na, het laatste land langs de Europese kusten in de Am. verdedigingsplannen betrokken. Zuid-Slavië was het voorlaatste. De reeds in een vorig overzicht vermelde geruchten over toenaderingspogingen van Rusland tot Zuid-Slavië houden aan, doch worden door Tito ontkend. Wat er van waar is, is dus niet na te gaan, maar het zou niet onlogisch zijn als Moskou tijdens zijn vredesoffensief ook via Z.-Slavië een brug naar het Westen trachtte te slaan. Gezocht door Oost en West zou Zuid-Slavië dan wel een zeer gunstige diplomatieke positie innemen welke het allicht zou trachten uit te buiten bij de onder handelingen met Italië over Triëst. Nu we Italië genoemd hebben zij vermeld dat daar de verkie zingscampagne in volle gang is. In Juni moet er een nieuwe Kamer van 590 leden en een senaat van 237 senatoren gekozen worden. Als de vier verbonden democratische partijen (Chr. dem., libe ralen, republikeinen en soc.dem.) de helft plus één der stemmen krijgen, zul len ze volgens de nieuwe kieswet 370 zetels in de Kamer krijgen. Maar de senaat wordt volgens het districten stelsel gekozen en daar zal het verove ren van de meerderheid meer moeite kosten. De onderhandelingen tussen En geland en Egypte zijn nu definitief ge staakt, en generaal Naguib heeft aan- gekondigd dat Egypte nu het recht in eigen hand zal nemen. Van Amerikaanse zijde wordt echter nog een bemiddelings voorstel verwacht. Het bevolkingsonderzoek op tubercu lose moet niet te dikwijls plaats vinden. Tot deze conclusie komt het Tuberculose- opsporingsfonds voor het Gooi in zijn verslag over 1952. Bij de doorlichting, die thans in alle Gooise gemeenten is geweest, komt gewoonlijk meer dan 90 pct. van de bevolking op. Maar toen de bevolking van Laren voer de tweede maal werd doorgelicht, twee jaar na de eerste keer, was de opkomst niet meer dan 56 pet. Bovendien bleek een zo spoedige herhaling ook niet nodig. Er werd geen enkel nieuw geval van tuber culose geconstateerd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat iedere werkgever verplicht is te Zorgen, dat iedere werknemer die bij hem in dienstbetrekking is en bevoegd is aan de stemming voor de verkiezing van de leden van de gemeenteraad op 27 Mei a.s. deel te nemen gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tussen des voormiddags acht uur en des namiddags vijf uur, daartoe gelegenheid vindt. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van werknemers, die uit hoofde van hun dienstbetrekking op de dag der stemming tussen de bovengenoemde tijd stippen niet gedurende twee achtereen volgende uren vertoeven in een gemeen te, waar zij bevoegd zijn aan de stem ming deel te nemen, of in een aangren zende gemeente. Voorts is iedere werk gever, die door personen van drie en twintig jaren en ouder arbeid doet ver richten in fabrieken of werkplaatsen, verplicht te zorgen, dat in elk arbeids- lokaal gedurende tenminste twee werk dagen vóór en op de dag der stemming op zichtbare wijze is opgehangen een door of namens hem ondertekende lijst, vermeldende voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk de uren, waarop zij hun kiesrecht kun nen uitoefenen. En daarom moeten we even met hen praten. In het vriendelijke huis aan de J. W. Frisostraat 48 worden we binnen gelaten door één der kinderen, er zijn er elf. Veertien gehad! In de kamer zitten de beide nog krasse bruid en bruide gom, hij 88, zij 80 jaar. Kostelijk gezicht en weten voor de kinderen, velen in Sneek, anderen her en der verspreid, dat vader en moeder nog. zo gezond zijn. Natuurlijk spreken we over vroeger! Dat leeft nog bij hen, de dag dat ze trouwden. Stel u voor 1893! V. d. Werf verdiende toen niet veel, maar ze waren tevreden. Als 11-jarige moest hij reeds werken en wel voor 40 ct. per week. Zijn vader was vormmaker aan het tichel- werk, één van de bedrijven reeds lang verdwenen. Maar hoe goed leeft oud Sneek nog bij de oudjes. De Neltsjesha- ven, café de Vette Panne, de Butter- hoek, het brugje waarover men ging naar de Polle, allemaal grachtjes, de bolwerken met „pypkes”, de lijnbanen van Zandstra, Lankhorst, de „mullens” van Veen en Kingma. De prachtige boeiers van Wouda en Risselada. Ze hebben alles nog meege maakt en het staat hun nog duidelijk voor de geest. Dirkje weet nog goed van de tijd toen ze diende in het huis waar nu het postkantoor is, van de boeren die met de „butterpramen” in de Wip lagen Ze ziet nog de dragers met de zelen en de berries de boter naar de Waag dra gen. „Dat war fur de keuring”, valt haar man in, „de keurmeesters boorden un gat in u butter en dan proefden ze 't sien!” Ze weten nog te vertellen van de Donderdagavond de uitgaansavond voor de „meiskes” vertellen van de kermis die 14 dagen duurde en waar men plezier kon hebben om en met niets. Later werd Abraham stoker aan de gas fabriek, toen nog op het Martiniplein, weet u ’t nog oude Snekers? Eerst „hulp”, later vast. En nu is hij gepen- sionneerd. al 28 jaar. „Ik bin in duren ien fur de gemeente”, zegt hij, maar we gunnen het hem van harte! Tot voor kort was hij nog een harts tochtelijk visser. Geen wonder, Dirkje was een vissersdochter, lagen ’s zomers altijd in de meer! En nog houdt v. d. Werf van de natuur. Was hij verleden Als we nog even aan enkele kwesties welke Amerika en zijn bondgenoten ver deeld houden, mogen herinneren, dan wijzen wij op het principiële verschil in de Aziatische politiek, dat bij de Kore aanse wapenstilstandsbesprekingen aan het licht komt. De Amerikanen zijn schuw voor een politieke conferentie, welke tenslotte over het lot van de krijgsgevangenen, die niet naar huis te rug willen, zou beslissen ómdat deze conferentie de kwestie der erkenning van communistisch China op het tapijt zou brengen. Washington houdt het nog altijd op Tsjang Kai Sjek en zijn minia tuur Chinees rijkje op Formosa. Enge land, de meeste West-Europese en ook de Z.O. Aziatische staten hebben de rode regering te Peking echter allang erkend als de werkelijke in China. Lon den meent dat vooral via de Koreaanse kwestie door het Westen een poging kan worden gedaan de regering te Peking te laten bewijzen dat zij geen marionet van Moskou is, zoals de Amerikanen maar steeds beweren. Ogenschijnlijk van minder principiële aard is het verschil van inzicht tussen Amerika ener- en En geland en de meeste West-Europese lan den anderzijds over het houden van een conferentie der Grote Drie of Vier. De Amerikaanse regering is nog niet voor een conferentie op dit tijdstip en zo er al een moet komen wil zij er een met een vastomschreven program. Churchill wenst echter een conferentie op hoog niveau zonder program en zonder veel deskundigen. Hij wil eigenlijk alleen maar een soort vertrouwelijk gesprek tussen Malenkow, Eisenhower en hem zelf om te trachten te weten te komen of Malenkow nu inderdaad op ontspan ning aanstuurt. Het idee is niet gek en vond in de meeste Europese hoofdsteden bijval in Parijs alleen als ook de Franse premier er bij mag zijn maar in Washington niet. Nu kan dit laatste het geval zijn, omdat de Amerikanen het moment er nog niet voor gekomen achten. Maar hier zou het verschil er ook al weer een van principe worden als de Amerikanen vast bleken te hou den aan hun eis dat de Russen eerst maar eens een bewijs van goede wil moesten leveren door hun satellietstaten de vrijheid te geven, een eis welke de Russen nimmer zullen inwilligen, welke alleen door een oorlog zou zijn te ver wezenlijken en die daarom door W.-Eu- ropa niet zou worden onderschreven. Wij zouden hier nog meer punten van ver schil tussen Amerika en zijn Europese bondgenoten aan de orde kunnen stellen, doch dat is niet nodig om te bewijzen dat dit een zeer ernstig verschijnsel is, dat belet dat Oost en West elkaar ont moeten in een atmosfeer, waar het Wes ten eensgezind kan optreden. Steeds klemmender wordt daarom ook de nood» Voor leerlingen van dagscholen voor lager en uitgebreid lager nijverheidson derwijs, alsmede voor hen, die de z.g. 3-jarige vooropleiding volgen voor lerares bij het nijverheidsonderwijs voor meisjes, bestaat de mogelijkheid tot het verkrijgen van een Rijksstudietoelage. Deze toelage wordt verleend in de reis kosten, de kosten van aanschaffing van leermiddelen en in zeer bijzondere geval len in de kosten van levensonderhoud. Onder lager nijverheidsonderwijs wordt verstaan het onderwijs aan ambachts scholen, huishoudscholen, landbouwhuis- houdscholen e.d. Als uitgebreid lager nijverheidsonderwijs wordt aangemerkt een school voor de grafische vakken, een autotechnische school, een school voor uitgebreid technisch onderwijs, de op leiding in een vormingsklas ener huis houdschool, de aan huishoudscholen ge geven opleidingen voor kinderverzorg- ster, costumière en coupeuse etc. Voor toelagen voor het cursusjaar 19531954 dient men zich w ij 1 d te wenden tot de directeur-direc- gulden winst, en hij heeft nu ongeveer I trice van de betrokken school. ^een ton terugbetaald. Zoals bekend nam ook de Sneker Jeugd Actie met een viertal kraampjes deel aan de braderie. De opbrengst was voor de wederopbouw van het jeugd werk in het rampgebied, dus vrijwel nie mand liep deze kraampjes voorbij. Het resultaat is dat de Sneker Jeugd Actie een bedrag van f 115 kan besteden voor de jeugd van Sommelsdijk, Middelhamis en Nieuwe Tonge. In Sommelsdijk wordt een grote barak neergezet als centrum voor een jeugd die de laatste maanden ontzaggelijk veel heeft moeten lijden. In overleg met de jeugdleider en maat schappelijk werker zal de S.J.A. nu het ingezamelde geld nuttig besteden aan noodzakelijk materiaal voor deze barak. Gevoegd bij de beide ping-pong-spelen die al gezonden zijn na de jeugddag van de S.J.A. betekent dit zeker een flinke steun voor de jeugd in het getroffen ge bied. In de omgeving van Rhydwen (Noord- Wales) zjjn twee éénpersoons vliegtui gen van de Nederlandse marinelucht- vaartdienst in de lucht met elkaar in botsing gekomen. De twee piloten (offi cieren) kwamen om het leven. De toe stellen maakten deel uit van een afde ling van de MLD, die in Groot-Brittan- nië oefent. De televisie-uitzendingen zullen op 1 October a.s. beëindigd moeten worden, wanneer er geen positieve beslissing is genomen omtrent een regeringsbijdrage, zo heeft het bestuur van de Nederland se televisiestichting verklaard. De om roepverenigingen zien zich nl. geplaatst voor het feit, dat de bijdrage die zij uit eigen middelen voor het televisie-experi- ment beschikbaar hebben gesteld, groot f 1.200.000 het maximum is wat in het licht van hun werk op omroepgebied verantwoord moet worden geacht. leden twee operaties ondergaan nu ook weer het heertje. Ze wonen rus tig en hebben geen zorgen, de vrouw doet alle werk zelf en de man knapt al lerlei karweitjes op. Heeft hij verleden week nog niet zes stoelen bekleed als kwamen ze van de meubelmaker? En verder knutselt ie. Prachtige scheepsmo dellen maakt hij geheel compleet en De vorige, die bijna een halve eeuw de Broeresloot overspannen had, was niet meer voor haar taak berekend. De tand des tijds en het verkeer hadden haar krachten gesloopt. Haar opvolgster is niet nieuw. Ze deed reeds vele jaren dienst, het laatst in Irnsumerzijl. Daar werd ze echter overbodig, maar ze ver keerde nog in een zo goede staat, dat Wymbritseradeels vroede vaderen direct toesloegen toen ze te koop werd aange boden. En nu ligt ze, dank zij de goede zor gen van de Sneker aannemer Joh. de Jong, die ook een geheel nieuwe onder houw maakte van gewapend beton, be kleed met Friese drieling, en de firma S. G. Ruiter te Sneek, welke haar iets inkortte en te pas maakte, op haar nieuwe „stand”plaats. Met een grijswitte aluminiumhuid die glanst in de voor jaarszon en meteen als naamkaartje fungeert. Ze nam nl. niet alleen de taak, maar ook de naam van haar voorgang ster over. Voor de eerste is ze sterk gebouwd, want ze is geschikt voor het zware A- verkeer, al zal ze dat wel zelden behoe ven te torsen. Ze ligt nl. in een B-weg. Het 15 m lange en 3.50 m brede dek is gemaakt van het oerharde Surinaamse Azobéhout, 6 ms totaal, dat uit één stam gezaagd werd. De planken zijn met ijzeren strippen aan elkaar verbonden en de naden werden gevuld met mastiek. Het dek is daardoor waterdicht zodat de ijzeren onderbouw niet zo gauw kan roesten als bij een open constructie. zakelijkheid dat in ieder geval West- Europa eensgezind is, ja een eenheid gaat vormen, waarmee men niet alleen te Moskou maar ook in Washington meer rekening moet houden. Maar steeds verder schijnt zich de mogelijk heid te verwijderen dat het binnen af zienbare tijd daartoe zal komen. Bij zijn bezoek te Londen heeft dr Adenauer nog eens hartstochtelijk gepleit voor de Europese eenwording doch Churchill had in zijn rede ten overvloede nog eens ver klaard, dat Engeland daaraan geen deel wenste te hebben, al gaf hij de verzeke ring dat Engelands militaire samenwer king met de Europese defensiegemeen schap in tijden van nood verzekerd was. De verhouding DuitslandFrankrijk kent men. Nog steeds belet de kwestie van het Saarland hartelijke betrekkin gen tussen beide landen. En wat de E.D.G. betreft Adenauer kreeg die er nu ook in de Duitse bondsraad door maar het hof te Karlsruhe kan nog al tijd een spaak in ’t wiel steken in Frankrijk wordt men schichtiger voor dat orgaan, naarmate W.-Duitsland meer en meer naar voren komt en dreigt er de boventoon in te gaan voeren. Dr Adenauer heeft het allicht niet beter gemaakt toen hij de opmerking maakte dat als er een Polen zou komen, dat als bufferstaat tussen Rusland en Duitsland zou staan overigens een hersen schim! men eerst eens moest praten over de gebieden die aan Duitsland had den behoord en na de oorlog aan Polen zijn toegevoegd. Een Duitse revanche idee, welke natuurlijk geen weerklank te Parijs vindt. hard moeten werken, maar ze deden het graag, dat is nog zo. Ook al hebben de arbeiders het nu aardig beter. Toen deze dappere oudjes trouwden verdiende de man 11 ct. per uur en moest hij als tim merman en molenmaker vaak bij nacht cn ontij naar de boeren wanneer de mo len stuk was. Ze hebben 5 kinderen die her en der verspreid wonen, maar a.s. Donderdag wel naar „Mem en Heit” ziil- len komen om met hen en met het ganse dorp dit feest te vieren. Ze zijn populair, we zeiden het reeds, en dat komt door hun vriendelijkheid en hun levenslust. Er kan geen toneel- ot zang- of muziekuitvoering zijn in Ons Gebouw, of ge kunt hen er vinden en al kan Kemker het gesprokene bjj een toneelstuk niet goed horen, geen nood, want ze hebben het vooraf reeds gelezen, pas op! Ze „roune lyk!” En daarom „Gelland, famke” en „Jo- han, jonge”, zijn jullie, ofschoon nog maar 30 jaar! inwoners, toch echte Ou- degasters en daarom zal het rustige dorpje, dat daar dromerig aan de Brek- ken ligt, Donderdag daveren van muziek en zang en goede wensen, Nog vele In het woonwagenkamp te Grave is een hevige vechtpartij ontstaan, waarbij de 32-jarige A. Lourensen, vader van vijf kinderen, door klewangsteken om het leven kwam. Zijn 28-jarige vrouw werd zwaar gewond. De rijkspolitie heeft de drie daders, een veertigjarige kamp bewoner en twee van diens zoons, ge arresteerd. Hoe rustig en verscholen ligt het daar aan de Brekken: Oudega, het vriende lijke torentje rijst rank boven het ge boomte uit en de vogels zingen boven het meer. Ergens op een ruimte is meester met zijn klas aan het hoog springen. In de straatjes een druk be weeg van vrouwen die de kachel poet sen. De fabriekslui wachten op de fluit van de zuivelfabriek, een haastig man is bezig met zeil leggen in een kappers salon en vlak ernaast is een pienter vrouwtje „dwaende” met de thee. En kijk, die beide moeten we nu juist hebben, want dat zijn de bruid en de bruidegom! Ja zeker lezers, dat haastige mannetje dat maar niet van ophouden weet is Johan Kemker 86 jaar oud! En 't pientere vrouwtje is z’n echtgenote, de 82-jarige Gelland Dokkum! Een zeld zaam hecht en een zeldzaam populair paar daar in Oudega. Johan is wat doof maar verder is ie „bij”. „Hy rint wol lyk”, zegt zijn vrouw. Nou ze „roune beide wol lyk!” Verleden jaar is de vrouw nog gehol pen aan haar oog en dank zij haar kor daatheid en de kunde van de doktoren heeft ze door een nieuw hoornvlies haar gezicht teruggekregen. En Kemker zelf heeft enige jaren ge en is zelfs het kleinste blok „loopt”. Hij heeft een postzegelverzanleling (niet groot) maar voor een liefhebber om van te wa tertanden en zijn verzameling munten mag er ook zijn. Op 65-jarige leeftijd heeft hjj met z’n zoon die Rijnschipper was voor de oorlog, een reis gemaakt de Rijn langs en met rechtmatige trots toont hij de „kaarten” waar ze langs zijn gevaren en van de steden die hij bezocht. Neen, men verveelt zich niet bij de Kemkers. Hij is een timmermans zoon en zij een dochter van een zetboer, beide uit Worküm, w?t nog best te ho ren is aan het disle t. Ze hebben bci-lel De Russen hebben stellig genoten van de ruzie welke tussen Engeland en de Ver. Staten is ontstaan naar aanleiding van de redevoeringen, welke Churchill en Attlee in het Britse Lagerhuis heb ben gehouden. Kwamen er in Churchills rede (die naar men beweert zjjn partij zelfs de overwinning in een tussentijdse Lagerhuisverkiezing bezorgde) belang rijke verschillen van opvatting met Amerika aan het licht ten opzichte van tal van kwesties van buitenlandse po litiek, Attlee oefende kritiek op het Amerikaanse staatsbestel, dat de Ame rikaanse regering niet die vrijheid van beweging op buitenlands politiek gebied geeft welke zij nodig zou hebben om met haar bondgenoten eendrachtig sa men te werken. In die kritiek zit veel waars, de diverse commissies in de Ame rikaanse senaat en vooral die voor bui tenlandse zaken hebben zoveel in de melk te brokken, dat zij de regering aan handen en voeten kunnen binden. En dat is vooral lastig, om niet het ster kere woord funest te gebruiken, als er in die Senaat senatoren zitten, die nau welijks benul hebben van de kwesties waarom het gaat en de regering, om de gunst van deze senatoren in belangrijke binnenlandse kwesties te behouden, met hun opinie op buitenlands politiek ge bied rekening moet houden. Het is dan ook heel begrijpelijk dat een dezer be ruchte senatoren, Mac Carthy, Attlees kritiek beantwoordde met de opmerking dat deze Engelse labourleider een com munist was! Maar daarmede is de on juistheid van Attlees kritiek allerminst bewezen. De regeringen te Londen en Washington hebben later getracht de spanning tussen beide hoofdsteden wat te verminderen, zelfs werd er gezegd dat het goed was dat het onweer eens was losgebarsten om de atmosfeer te zuiveren voor een meer zakelijk gesprek. Dat, naar verondersteld wordt ook zal plaats hebben tussen Eisenhower en Churchill, nadat de laatste met de pre miers van 't Gemenebest heeft overlegd. Maar toch redeneert men de bestaande geschillen niet weg, men verdoezelt ze maar wat, en evenmin is de invloed der - - senatoren ter zijde gesteld, die naar W.- andere be^ipngsmaaregelenJrad ge- Europese opvatting de buitenlandse po- litiek der Ver. Staten een koers trach ten te doen nemen, welke de spanning tussen Oost en West eerder zal doen toe- dan afnemen. Er is natuurlijk geen sprake van dat 'uit het nu nog eens duidelijk gebleken verschil van inzicht tussen Amerika en „Europa” een vol slagen breuk zal volgen en dat Stalins woorden nog eens zullen worden be waarheid dat de Westelijke staten elkaar eerder onderling zullen te lijf gaan dan zij samen Rusland, al moge Moskou daarop vlassen. Maar het ont breekt aan een stabiel front van ’t Wes ten en dat is al erg genoeg. ABE BROUWER.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1