Convair Paulus Potter reed op het publiek in Student Foeke de Wolf met nog vier andere Nederlanders naar de Ver. Staten Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJLST lösa Elfstedentocht F.M.C. Prachtig geslaagde Schoolsportdag flflltll sliiilfl Dinsdag 26 Mei 1953 108e Jaargang No. 41 RedacteurL. KIEZEBRINK De Prins bleef niet achter TWEE DODEN, VELE GEWONDEN President Eisenhower zal hen ontvangen Aanbesteding 11 1111 Concert Drie Serenades Ingezonden Eerste boerderij in Zwettegebied -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en ORIJFHOUTS NIEUWSBLAD - Redactie-adres KLEINZAND 7 - Telef 2872 Lijkjes van vermiste jongetjes gevonden In huis gebeuren meer ongelukken dan op straat HU Genezing in de bioscoop Nicotine gedronken fill Benoemd Schutterij-muziek van Bolsward Interkerkelijke Evangelisatie SNEEKER NIEUWSBLAD De grote rust op de N. Veemarkt. Doel van de tocht. 3. 4. sec.; 5. 6. Joh. Evert Becucci Een massaal optreden. Donderdag 9. 10. 7. 8. SCHARNEGOUTUM. Woensdagavond bracht de muziekvereniging „Excelsior” drie serenades. De eerste was bestemd voor het echtpaar J. Bruinsma ter ge legenheid van het 50-jarig huwelijk, een tweede was bestemd voor Hans de Jong, die onlangs jubileerde en een ko ninklijke onderscheiding ontving. Het derde bezoek gold de heer P. Spieringa, wonende op de Folie, IJsbrechtumerweg. Ook laatstgenoemde ontving een ko ninklijke onderscheiding voor zijn 40- jarige trouwe dienst en eveneens werk zaam aan de Coöp. Zuivelfabriek. Heb waren serenades die gehoord mochten worden. Hulde „Excelsior”! Het vijftal, dat de reis zal maken on der leiding van de heer Ypenlaan, alg. President Eisenhower zal de gasten ontvangen, rond het 1. 2. 11. 12. De lijkjes van de sinds Dinsdag Leeuwarden vermiste vriendjes zijn Vrijdagmiddag bij Noorderbrug uit het water gehaald. Evert Scheffel en Hielke Rinsma zijn dus verdronken. Zaterdagmorgen werd door de heer S. G. Walinga, architect B.N.A. alhier, na mens het bestuur der Pier de Boer Stichting in café-rest. „Onder de Lin den” onder Sneker aannemers aanbe steed: a. het bouwen van een werk plaats c.a. aan de IJlsterkade, b. het daarvoor benodigde glas- en verfwerk. Er werd ingeschreven als volgt: A. P. Olij ƒ60992; N.V. Aann. Mij. Friso ƒ60000; J. R. de Dood ƒ59237; H. A. Boomsma ƒ56135; Gebr. Boomsma ƒ55337; J. Andringa ƒ54850; H. C. Fa ber ƒ54615; J. Hiemstra ƒ54386. Begro ting 58450. B. A. Wagenmakers 3290; D. Volkers ƒ2699; Fa. P. Lusthoff ƒ2647; Joh. de Vries ƒ2605; Koster v. d. Veen ƒ2587; R. Bootsma ƒ2560; J. Geertsma ƒ2545; Kingma Sluijter ƒ2525; Lucas de Vos 2497. Begroting 2700. De gunning werd aangehouden. Advartantiapriji 15 et par m.m. Bij contract (handaliadv.) lager. Abonnementspriji 13.— par half jaar. Franco par post 1 3.75 par half jaar. Giro 50748 tan name van Firma E. J. Drijfhout Snaak. te twee zesjarige de Er komen meer Engelsen om ’t leven door ongelukken in hun woning, dan door ongelukken op de weg. Het aantal kinderen onder de vijftien jaar, dat het slachtoffer wordt van ongelukken thuis, is groter dan dat van hen die ten prooi vallen aan welke besmettelijke ziekte dan ook. Dit wordt medegedeeld in het jaarrapport van een permanente Engel se regeringscommissie, die werd inge steld om zich speciaal met dit onder werp bezig te houden. Uit het rapport blijkt dat van 1940 tot 1949 ruim zestig duizend Britten door ongelukken in hun woning om het leven zijn gekomen. In dezelfde periode verloren ongeveer 48.000 mensen het leven tengevolge van verkeersongelukken. Het zijn vooral de kinderen van nog geen vijftien jaar en de ouderen van boven de vijf en zestig, die door ongelukken thuis om het leven komen. en leden der bemanning levend te voor schijn, hetzij uit eigen beweging, hetzij geholpen door medepassagiers of leden der bemanning of de onmiddellijk te hulp gesnelde ambulancegroep van Schiphol. Bijzonder kranig werk werd verricht door de twee stewardessen, mejuffrouw Jantine Citroen en me juffrouw M. Z. Cohen. Eerstgenoemde was licht aan de voet gewond. Steeds gingen de stewardessen terug in het toestel om de mensen naar buiten te helpen. Aldus meldt het Alg. Dagblad. Vrij kort na het ongeluk waren uit Amsterdam en Hoofddorp hulpambulan- ces gearriveerd. De G.G. en G.D. rukte uit met groot materieel: te weten vijf ambulancewagens met ambulance-aan- hangwagens, in elk plaats voor twaalf gewonden. Van de 28 passagiers, zes le den van de bemanning en de gewonde toeschouwers, werden er negentien naar het Wilhelminagasthuis te Amsterdam vervoerd. Twaalf gewonden ontvingen eerste hulp op Schiphol. Enkele passa giers en leden van de bemanning bleven ongedeerd. Met een viertal andere Nederlandse jongelui zal onze 21-jarige vroegere stadgenoot Foeke de Wolf, nu student in de werktuigkunde aan de Technische Hogeschool te Delft, op uitnodiging van de American Civil Air Patrol een gratis vacantie van drie weken in de Ver. Staten doorbrengen. Reeds toen hij nog hier ter school ging was Foeke de Wolf een enthousiast en succesvol bouwer van model-zweefvllegtulgen en hij verwierf, hoewel amateur op dit gebied, zo veel naam dat de aandacht ook op hem viel voor deze trip, welke een bijzondere onderscheiding is. Hoe groot wel blijkt uit het feit dat er een honderdtal Ne derlandse candidaten voor deelneming aan deze tocht was. De Vrijdag jl. alhier door de Gem. Commissie voor Lichamelijke Opvoeding georganiseerde jaarlijkse schoolsportdag die voor de eerste maal in het Zuider- sportpark werd gehouden, is uitstekend geslaagd en werd begunstigd door prach tig zomerweer. Het was voor de lera ren in lichaamsoefeningen, de heren C. Kan, P. van der Kooi, G. R. Visser en H. Blijham, vroeg dag, want des mor gens te half zeven was dit viertal reeds druk in de weer om het terrein in orde te brengen. Banen voor het hardlopen, honderden witte stippen voor de mas sale vrije oefeningen, springbakken etc. moesten worden in orde gemaakt, en het dient gezegd, dat alles keurig was ge regeld, zodat men vrijwel op het vast gestelde tijdstip van streep kon gaan. Een staf van juryleden uit de leraren van de plaatselijke Middelbare en Ulo scholen was de commissie bij haar lang niet gemakkelijke taak behulpzaam. In tegenstelling met vorige jaren toen al leen uitgezóchte ploegen aan deze dag deelnamen had men ditmaal als proef alle leerlingen in totaal pl.m. 1500 van bovengenoemde scholen ingescha keld. Gedemonstreerd werden driekam- pen, bestaande uit werpen, lopen en springen, afgewisseld met paard en bok springen aan zeven toestellen tegelijk. Tot slot werden twee algemene vrije oefeningen meisjes en jongens ieder afzonderlijk uitgevoerd. Vooral die van de meisjes mocht gezien worden. Ook was er estafette lopen voor meis jes en jongens. Burgemeester Raster- hoff gaf blijk van zijn belangstelling door de demonstraties des middags bij te wonen. Ook waren o.a. aanwezig de heren R. Sipkens, inspecteur L.O. en de directeuren van de Sneker onderwijs inrichtingen. De omroep werd door de fa Minkema prima verzorgd. De estafettes voor meisjes en jongens gaven, zo als steeds, spannende lopen te zien. Van techniek in het overgeven of ovememen van het stokje bij de wissel- punten was nog niet veel te zien. Dit kan ook niet anders omdat een schoolles in lichaamsoefeningen niet in de eerste plaats streeft naar het klaarmaken van leerlingen voor sport of andere vereni gingen maar tracht een harmonische 11- chaamsontwikkeling te volmaken. De uitslagen van de estafettes 4 x 80 meter zijn: Groep B, meisjes van 15 en 16 jaar: 1 Openbare ULO ploeg I, 46.1 sec.; 2 Huishoudschool I, 47.9 sec.; 3 Rehoboth- school I, 48 sec.; 4 Openbare ULO II 48.2 sec.; 5 Lyceum I 49 sec.; 6 Gymna- Tot ontzetting van de talloze mensen, die gistermiddag op de Schipholweg naar het aan- en af vliegen van de toe stellen stonden te kijken, stormde om even voor half vier een Convair recht op hen in. De machine was niet van de startbaan losgekomen, sloeg door het hek en de heg heen, sprong over de greppel, scheerde met op volle toeren draaiende propellers over de rijweg, maaide zich tussen de in paniek weg vluchtende mensen door en stortte met een klap neer in het achter de Schiphol weg gelegen bouwland. Twee kinderen bleven dodelijk ge troffen op de rijweg liggen. Het zijn de zestienjarige Annie Holshuizen uit de Jacob van Arteveldestraat te Amster dam en een vierjarig meisje, eveneens uit de hoofdstad. De naam van dit slachtoffertje is nog niet vrijgegeven, daar haar gehele familie tot de gewon den van het vliegongeluk behoort en in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam wordt verpleegd. Het is verwonderlijk, dat het aantal dodelijk getroffenen on der de grote schare toeschouwers be trekkelijk zo klein is gebleven. Vijf van hen zijn gewond naar een ziekenhuis vervoerd. De convair PHTEI, de Paulus Pot ter, startte ongeveer een half uur te laat op de lijn naar Parijs. Het toestel verving een ander, dat niet in orde was gebleken. Met 28 passagiers aan boord draaide de machine proef, zette de neus in Oostelijke richting en met op volle kracht draaiende motoren begon zij haar fatale start. Fataal, zoals de in de vliegwereld ervaren toeschouwers in het stationsrestaurant en op de verkeersto ren beseften op het moment, dat da convair, ongeveer vijftig meter voor ’t einde van de baan, nog niet los was ge komen. En het zou ook geen moment los komen. Na de onheilbrengende sprong over de weg smakte het toestel op het grasland van de met bakens af gezette radarbaan van Schiphol, Uit de ravage kwamen alle passagiers De Friese Motorclub heeft het giste ren ook maar best getroffen met haar Elfstedentocht. De deelname was enorm. Meer dan 800 motoren, auto’s, scooters en bromfietsen hebben er aan deelgeno men. De tocht was ingedeeld in vier klassen, t.w. sport-, toertijd-, toer- en bromfietsklasse. Aan de sportklasse na men dit jaar voor het eerst ook deel motoren van de Rijkspolitie, welker tra ject voor het merendeel over onverharde wegen liep met uitsluitend vaste tijd con troles. We hadden hier in Sneek een kort onderhoud met het duo G. Went en H. Reker, beiden wachtmeester van de verkeersgroep Rijkspolitie te Groningen die in een zijspan de tocht hebben vol bracht, maar die het over de zandwegen verre van gemakkelijk hebben gehad. De lengte van het traject was pl.m. 260 K.M. Tussen 11 en 2 uur denderden de motoren onze stad binnen en was het op de Nieuwe Veemarkt, waar de con- trólekaarten moesten worden afgestem peld en waar voor het eerst de grote rustperiode werd gehouden, een buiten gewoon schouwspel. Alles liep gesmeerd, dank zij de uitstekende maatregelen welke het Sneker politiecorps had ge troffen. Vanuit Sneek vervolgden allen de tocht via Sloten en Staveren. Tegen vier uur arriveerden de eerste deelne mers weer te Leeuwarden, waar deze tussen half negen en 11 uur ook waren gestart. De uitslag is als volgt: Sportklasse: le prijs, J. Dijkstra, Sap- pemeer, 1 strafpunt; 2e prijs, B. J. Ke ker, Badhoevedorp, 1 strafpunt; 3e prijs, S. Zoontjes, Tilburg, 3 strafpunten. Toertijdklasse: Hiervan kan de uitslag nog niet worden bekend gemaakt. De prijs voor de club met het grootst aantal deelnemers ontving Dokkum. Clubprgs voor het meeste aantal afge legde kilometers ontving Den Helder. Prijs voor de verstweg komende club werd toegekend aan de motorclub te Zandvoort. Prijs voor de verstweg ko mende motorrijder ontving een motorrij der uit Anderlecht (België), die voor de verst weg komende automobilist iemand uit Axel. De prijs voor de verst weg ko mende bromfietser ontving een Engels man. Verschijnt: DINSDAGS en VRIJDAGS- Administratie: Comb. Drijfhout-Kiezebrink Co. Kantoor: GROOTZAND 55 Telefoon 3005 (K 5150) De 74-jarige mevrouw Karen Wedel Heinen te Kopenhagen is waarschijnlijk de grootste bewonderaarster van drie dimensionale films in Denemarken, hoe wel ze er nog nooit een goed gezien heeft. De reden daarvoor is dat de bril, die gebruikt wordt bij het zien van een drie-dimensionale film, haar het ge zichtsvermogen heeft teruggegeven. Ge durende de afgelopen acht jaar heeft me vrouw Wedel-Heinen alle oogspecialisten afgelopen, in de hoop dat iemand haar zou kunnen genezen van haar kwaal, tengevolge waarvan zij alles dubbel zag. Toen de eerste drie-dimensionale film in Denemarken kwam, besloot zij ook eens een kijkje te gaan nemen. Bij de ingang kreeg zij een bril en terstond be merkte zij dat zij met behulp daarvan alles normaal zag. Zij heeft zich nu zelf zo’n bril aangeschaft en verheugt zich zeer in het herstel van haar gezichts vermogen. Het enige wat zij nu nog dubbel ziet is een drie-dimensionale film De echtgenote van de tuinder A. Nuy- ten uit Bergen op Zoom was in de tuin derij aan het wieden. Haar zoontje liep tussen de bomen te spelen en vond daar een fles met nicotine. Het ventje dacht dat het iets lekkers was en nam een paar slokken. Toen de moeder enige ogenblikken later kwam kijken zag zij wat er was gebeurd. Het kind werd di rect naar het ziekenhuis overgebracht, waar het enige uren later is overleden. De Civil Air Patrol is een organisatie van Amerikaanse sportvliegers, die in de oorlog met hun eigen vliegtuigen hulpdiensten verrichtten. Deze organi satie heeft nu ook een cadettencorps, waarin jongelui van 1620 jaar in nauw contact met de vliegerij gebracht worden terwijl er ook heel wat aan sport en karaktervorming wordt gedaan. De Koninklijke Nederl. Vereniging voor de luchtvaart gaat ook zo’n corps vor men (Jeugd Luchtvaart Brigade) en men had een aantal representatieve jon gelui nodig om naar Amerika te gaan en kennis te maken met de organisatie van de Civil Air Patrol en zijn cadetten corps, opdat men de opgedane ervaring zou kunnen gebruiken bij de opbouw van de genoemde J.L.B. Ziedaar de achter grond van deze uitnodiging. Een keuzecommissie van de Kon. Ned. Ver. voor de Luchtvaart (student de Wolf is de voorzitter van deze vereni ging van het district dat de drie Noor delijke provincies omvat) bijgestaan door een aantal Amerikaanse deskundi gen heeft dit honderdtal toen gedurende drie dagen op Terlet aan diverse tests onderworpen; de eerste dag bleven er nog maar achttien over en na verder onderzoek resteerde een vijftal, onder wie dan Foeke de Wolf. secretaris van de K.N.V.v.L. en majoor Lens v. d. Koninklijke Luchtmacht, ver trekt 23 Juli van Schiphol per vliegtuig naar Frankfort. Daar komen zij met de andere Europese groepen bijeen en dan gaat het per Constellation, waarmee een groep Amerikaanse jongelui die drie weken Europa bezoeken, uit hun vader land zijn aangekomen naar Amerika. Eerst naar Washington voor een verblijf van 3 dagen en waar ze o.a. zullen wor den ontvangen door president Eisenho wer en de minister van buitenlandse za ken Foster Dulles. Vervolgens gaan de Nederlandse deelnemers naar de staat Ohio, waar ze zullen verblijven in Cin cinnati om van daaruit eens rond te kjjken in deze staat waarbij het aan parties, diners, bals en excursies wel niet zal ontbreken. Men zal er tien dagen blijven om dan naar New-York te ver trekken, waar men de deelnemers van andere nationaliteit weer ontmoet en tijdens een verblijf van 3 dagen o.a. ont vangen zal worden door de secretaris generaal der Ver. Naties Hammarskjöld en o.a. een televisie-show zal bijwonen. Van New York gaat men terug naar Europa, en wel naar Parijs, waar het gezelschap twee dagen de gast zal zijn van de Franse regering en waar het een reunie zal houden met de Ameri kaanse jongelui die in Europa waren en dan ook weer op de terugreis zijn. Daar zullen heel wat indrukken worden uit gewisseld En zo wacht student Foeke de Wolf een stellig wel vermoeiende maar bui tengewoon interessante vacantie, een welverdiende trouwens voor deze jonge man na de spannende dagen welke hij thans doormaakt, want hij is nu bezig met het eerste gedeelte van zijn candi- daatsexamen. Mej. A. Bergsma van Scha1 uturn, werkzaam aan de O, L. B. te Sneek, slaagde te Rotterdam voor het diploma leeszaalassistente. Tjjdens het diner, dat koningin Julia na en prins Bernhard in de Nederland se legatie te Kopenhagen aanboden aan het Deense koningspaar en tal van an dere hoge gasten, heerste er enige on gerustheid over de Deense onderschei ding, die aan de Nederlandse componist en pianist Osick zou worden uitgereikt. Tegen alle gewoonte in had men het on derscheidingsteken niet van te voren op de legatie ontvangen. De Nederlandse gezant zeer ongerust deelde tijdens het diner de Deense koning voorzichtig het verzuim mee. Waarop de koning zei, dat dat geen bezwaar was, want, zo zei hjj: „ik heb er nog wel een in mijn zak”. Even later ontving de Nederlandse mu sicus zijn onderscheidingsteken: ridder in de Danneborg. Prins Bernhard, die kennelijk niet wilde achterblijven, tastte daarop ook eens diep in zijn zak en vond daar nog een zilveren medaille, behorende bij de orde van Oranje Nassau, die hij vervol gens de Deense kok, die het diner op de legatie verzorgd had, opspeldde. Het Stedelijk Muziekcorps te Bols ward is nog het corps van de dienst doende schutterij van voor 1900. Het heeft thans zijn oude naam weer aan genomen, nl.: Schutterij-Muziek Bols ward. Er heeft zich nu een comité ge vormd om dit corps weer van de oude uniformen te voorzien, waarvoor ook een beroep op oud-Bolswarders wordt gedaan. Correspondentie-adres van dit comité is de heer H. Abma, Bolswarder- weg 19, Sneek. Het gironummer is dat van de Amsterdamse Bank te Bolsward: 80436. Evenals vorig j’aar zullen ook nu weer Interkerkelijke Evangelisatie-samen- komsten in die open lucht worden ge» houden. Voor Donderdag 28 Mei ('a avonds 8 uur) zal dat zijn op het ichaapmarktplein en verder aan de 3althuskade. Elke week zal onder de redikbeurten worden vermeld, In welk tadsgedeelte deze samenkomsten zuj- [ien worden gehouden. Comm. Interk. Evangelisatie. Concert te geven door de Chr. Muziek ver. „Harmonie” te Sneek, dir. A, Feen- stra, op Woensdag 27 Mei a.s., ’s avonds acht uur in de verplaatsbare muziek tent Waagplein. Programma: Koraal Ps. 150. Trompetters voor! mars P, B. Bisselink Aquarelles Suite 4 delen Alyre Delhaye 1 Ballerines, 2 Andantines, 3 Ja- dis, 4 Enfantine. Fantasie over een geestelijk lied „Het ruw houten kruis” Alyze Delhaye Divertimento Suite 4 delen Gerard Boedijn 1 Intrada, 2 Badinerie, 3 Air, 4, Musette. Telefunken, mars Pauze Mars der Zürcher E. Bodmer Rococo Suite 4 delen Gerard Boedijn 1 Allemande, 2 Gavotte, 3 Sara bande, 4 Courante Tesoro Mio Wals Wals der Zwaluwen G. J. de Hauwere American Patrol Meacham Koraal Gez. 274. In de eerste nieuwe boerderij, welke verrijst in het Lage Midden van Fries land, waarin men door inpolderingen 10.000 ha cultuurgrond hoopt te winnen, heeft de minister van financiën, de heer J. van de Kieft, vorige week een ge denksteen aangebracht. In het eerste complex van het Lage Midden, het 600 ha grote Zwettegebied, verrijzen drie nieuwe boerderijen. Met de inpoldering van het gebied, dat ten Oosten van Olde- boorn ligt, is in 1950 een begin ge maakt. Het is ingedijkt, leeggemalen en er zijn wegen aangelegd, zodat ook de boerderijen, die vroeger in dit gebied la gen en slechts met een boot te bereiken waren, thans ontsloten zijn. De ministe ries van landbouw en financiën hebben hun steun aan dit werk gegeven. De mi nister heeft in zijn toespraak gewaagd van de grote betekenis van dit werk, dat slechts tot stand kan komen door de toewijding en liefde van velen. In ons overvolle land is het van zeer groot be» lang, dat op deze wijze en ook door ver kaveling van gronden ruimte kan wor den geschapen voor hen, die een bestaan als boer zoeken. Het resultaat, dat thans is bereikt, is het resultaat van onze volkskracht, aldus de minister. De rentmeester van de staatsdomei nen, ir J. Nysingh te Zwolle, zei dat bg het tot stand komen van dit werk ter dege moet worden gelet op de redelijke verlangens van de vorige eigenaren en vooral van hen, die de grond tot dusver zelf gebruikten en deze thans moeilijk kunnen missen voor hun bedrijfsvoering. Voor deze personen moet een behoorlijke oplossing gevonden kunnen worden door terugkoop of ruiling. Geen van de vorige eigenaren van de gronden heeft reden zich benadeeld te gevoelen, aldus de heer Nysingh, en het is zeer verheugend, dat thans hulp kan worden geboden aan de zg. noodgevallen. Dit zijn personen, die door bepaalde redenen buiten het bedrijf raakten en die verdienen geholpen te worden. De Commissaris der Koningin in Fries land, mr H. P. Linthorst Homan, deed de mededeling, dat spoedig een gunstige beslissing over uitvoering van een twee de object in het Lage Midden, nL de Kleine Geest, kan worden verwacht. Ook daarvoor heeft het ministerie van finan. ciën zijn medewerking verleend en de Commissaris hoopte, dat ook in de toe komst met deze gewaardeerde steun op de ingeslagen weg kan worden voort gegaan. sium en Rehoboth II 49.8 sec.; 7 Huis houdschool II 50 sec. Groep C, meisjes van 17 jaar en ouder: 1 Kweekschool I 46 sec.; 2 Openbare ULO I 46.5 sec.; 3 Kweekschool II 47.2 sec.; 4 Huishoudschool I 48.4 sec.; 5 Gymnasium 49.5 sec.; 6 Lyceum I 49.6 sec.; 7 Huishoudschool II 49.9 sec.; 8 Openbare ULO II 52 sec. Groep B, jongens 15 en 16 jaar: 1 Openbare ULO I en Technische school I 42 sec.; 2 Gymnasium 43.6 sec.; 3 Reho both I 44 sec.; 4 Openbare ULO H 44.8 sec.; 5 Lyceum II 45 sec.; 6 Technische school II 45.5 sec.; 7 Rehoboth II 45.6 sec. Groep C jongens 17 jaar en ouder: 1 Kweekschool I 39 sec.; 2 Technische school I 40.9 sec.; 3 Gymnasium 41 sec.; 4 Lyceum I 41.6 sec.; 5 Lyceum II 42 sec.; 6 Openbare ULO II 43 sec.; 7 Kweekschool II 44 sec. De rest der uitslagen in het Vrijdag- nummer. «S J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1953 | | pagina 1